Dr. Honig nam vaandel van prof. Bergema over PROF. TH. L. HAITJFMA 80 JAAR Eik van Abraham in gevaar Romano Guardini overleden Overleg Boedapest totaal mislukt neem een bijbel voor uw rekening AFSCHEID EN INTREDE IN KAMPEN Uw probleem is het onze.... U bent toe aan de voordelen van de postgiro p<eD „Rode" top uitgesteld Een woord voor vandaag Cultuurfilosoof van wereldnaam Toogdag „In de rechte Straat" Vrouwendag van Leger des Heils Telegram joden aan Oe Thant Geen dierproeven op dierendag CE P WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 Salomo laat ons in zijn Spreuken zien, dat we nooit tot ware kennis komen als er geen tucht en wijsheid, geen gehoorzaam heid en aandacht is. Maar hij weet ook dat het voor de mens niet gemakkelijk is om gehoorzaam en vol aandacht te zijn. Tegen onze wil in, zijn we vaak ongehoorzaam. Dat zit in ons. En er is om ons zoveel dat de aandacht afleidt. Daarom waarschuwt hij ons in Spreuken 1 10 „Mijn zoon, indien zondaren u willen verleiden, bewillig niet." Wie zich door God wil laten onderwijzen, ontdekt al spoedig dat er krachten zijn die ons van God willen aftrekken. Verleiden wil zeggen „wegleiden van de weg die God ons wil laten gaan". Wat doen we daar tegen? Salomo zegt: „Bewillig niet." Zondaren willen verleiden." Ze zeggen als het ware: Doe wat wij willen en je zult spoedig rijk zijn, ook gelukkig, of ivijs. Salomo zegt: Geef je niet over aan hun wil. Bewillig niet. Centraal in het leven van een christen moet staan: „Uw wil geschiede." In dat gebed zeggen we dat we Gods wil zullen doen. Als mensen moeten we steeds weer beseffen dat we alleen maar de keuze hebben tussen Gods wil en de wil van de wereld, van de zondaren. We behoeven niet te bezwijken voor verleidingen. Nodig is om ons over te geven aan Gods wil. Dan zijn we veilig. We lezen vandaag: Kolossenzen 319-20. (Van onze kerkredactie) KAMPEN De Theologische Hogeschool aan de Oudestraat in Kampen stond gisteren in het teken van de zending. Prof. dr. H. Bergema nam afscheid en droeg meteen het „zendingsvaandel" over aan dr. A. G. Honig. Voor Kampen was het niet vreemd om een Honig te ontvangen, want de vader van de nieuwe hoogleraar doceerde daar dertig jaar dogmatiek. Voor dr. Honig was het evenmin vreemd om prof. Bergema op te volgen, want dat deed hij reeds eerder in Indonesië. Hij do ceerde tot voor kort aan de Theologische School van Makassar, die door prof. Bergema in het leven werd geroepen. Toch werd het geen dag waarin de gaande en de komende hoogleraar oude herinneringen ophaalden. De zending kijkt vooruit, ook als een scheidende hoogleraar afscheid neemt. Prof. Bergema sprak ln zijn laatste college over de wijze waarop de zending op het ogenblik gecon fronteerd wordt met de toekomst. Dr. Honig aanvaardde zijn ambt Brieven «He niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: In welk elftal speelde Stanley Metthews zijn afscheidswed- strijd? Wie was de tegenpartij? Op welke datum was dat? Antwoord: De afscheidswedstrijd van sir Stanley Matthews was 28 april 1965 op Victoria Ground, Sto ke. De uitslag was Internationaal elftal 6 - sir Stanley Matthews 4. De doelpunten van Internationaal elftal zijn gemaakt door: Puskas (2), Van den Boer, Masopust, Kubala en Henderson, van Matthews elftal door: Douglas (2), Greaves en Rit chie. Internationaal elftal was sa mengesteld uit: Yashin (Rusland), Johanson (Denemarken), Schnellin- ger (West-Duitsland), Pluskal, Po- pluhar, Masopust (Tsjechoslowa- kije), Henderson (Schotland), Kuba la, Di Stefano, Puskas (Spanje), Van den Boer (België). Matthews elftal uit: Waiters (Blackpool), Cohen (Fulham), Thomson (Wolves), Baxter (Rangers), Matthews (Stoke City), Greaves (Tottenham), Gilzean (Tot tenham), Douglas (Blackburn), Jones (Tottenham), Invaller was Ritchie (Stoke City). Vraag: Welke sociale lasten, loon belasting, enz. moeten er betaald worden voor een huishoudster? Antwoord: Ziektewet 2,7 pet. (waarvan in te houden door de werknemer 1 pet.), wet arbeidson geschiktheid 4,2 pet. (0,75 pet.), werkloosheid en wachtgeld 0,8 pet. (0,4 pet.), ziekenfonds 7,2 pet. (3,6 pet.). Premiepercentages voor AOW, AWW, en AKW zijn afhankelijk van de hoogte van het loon, evenals loonbelasting. Tabellen dient men te vragen bij de belastinginspectie. Vraag: Hoe is men ertoe gekomen meisjes bakvis te noemen? Antwoord: Bakvis als benaming van meisjes tussen 14 en 17 jaar is overgenomen uit het Duits, waar men ze Backfisch noemde, d.w.z. klein Visje om te bakken. In de stu dententaal noemde men een vrouw Fisch en daardoor kwam men ertoe kleine meisjes Backfisch te noemen. Vraag: Hoe staat het met de B.T.W., die 1 januari 1969 ingaat? Mijn verloofde bouwt zelf een huis. Nu hebben ze hem wijs gemaakt: als de grond 15.000 kost en er een hypotheek op het huis gevestigd wordt van 20.000, kost het hem totaal 35.000, maar het huis kan bijvoorbeeld 50.000 waard zijn. Hij zou dan over die 15.000 belasting moeten betalen. Is dat waar? Antwoord: Wat men hem wijs ge maakt heeft, is onjuist. De B.T.W. is een omzetbelasting, die geheven wordt bij verkoop door een onder nemer over de verkoopprijs. Er is dus vereist dat er verkocht wordt door een ondernemer aap een ander. Wat uw verloofde voor 1 januari gekocht heeft, valt nog onder de ou de omzetbelasting. Die heeft hij dus, voorzover van toepassing, al be taald. Die was begrepen Jn de prijs. De waarde, die hij toevoegt door eigen arbeid, wordt niet verkocht, niet „omgezet", en daarover is dan ook geen omzetbelasting verschul digd. Een geheel andere vraag is of over dat voordeel inkom* tenbe- lasting verschuldigd zal zijn. Dit hangt ervan af of de arbeid wordt verricht in het economische verkeer (en van wat de belastingrechter daaronder verstaat). Deze vraag kan zonder nadere gegevens niet beoor deeld worden. (Van onze kerkredactie) MÜNCHEN De bekende theoloog-filosoof Romano Guar dini is vannacht op 83-jarige leef tijd overleden. Hij was al enige tijd ziek. Guardini is wel genoemd „een van de laatste echte christen-humanisten van deze onmenselijke tijd". Zijn he le leven heeft hij gezocht naar de betekenis van het christelijk geloof voor het bestaan, nu in de twintigste eeuw en straks in de eenentwintigste. Zijn verbijsterend veelzijdige ken nis uitte zich in een stroom van pu- blikaties op vrijwel elk gebied van de cultuur. Zo komt het, dat deze rooms-katholiek misschien wel de meest invloedrijke cultuurfilosoof van onze tijd genoemd kan worden. Ook onder protestanten was zijn naam al lang een vertrouwde klank geworden. SYNTHESE Guardini's werken laten duidelijk de synthese zien van een Italiaanse afkomst en een Duitse vorming. Zijn vader was vele jaren consul in Mainz. Zelf nam hij later de Duitse nationaliteit aan. Nadat Guardini al enkele jaren ge doceerd had in Ponn en in Breslau werd zijn grote invloed in 1925 er kend door zijn benoeming aan de Alexander Humboldt-universiteit in Berlijn. In dit toenmalig bolwerk van liberaal denken werd hij de eerste rooms-katholieke hoogleraar op een speciaal voor hem gecreëerde leerstoel in godsdienstfilosofie en rooms-katholieke wereldbeschou wing. De toeloop van studpnten was al gauw zo groot, dat hij de grootste collegezaal nodig had. Daarnaast hield hij thuis voordrachten over Dante, Dostojefski, Freud, Kierke gaard of Rilke waarnaar iedereen kwam luisteren van lutherse bis schoppen tot douairières toe. Hieraan kwam in 1939 een eind, toen zijn leerstoel „om politieke re denen" werd opgeheven. Toen het uitlekte, dat hij op de nominatie ROTTERDAM De stichting „In de rechte Straat" organiseert een toogdag op zaterdag 26 oktober in het Atrium, Karei Doormanstraat 143 te Rotterdam. Tijdens de morgensamenkomst, die van half elf tot half een duurt, spre ken prof. dr. W. H. Velema (christe lijk gereformeerd) over de actualiteit van de Reformatie voor onze tijd en ds. G. M. A. Hendriksen (gerefor meerd) over levend geloof. Tijdens de middagsamenkomst (24 uur) spreekt ds. L. Huisman (geref. ge meente) over „De reformatie beke ring tot God". Verder werken aan deze dag mee ds. J. A. Hamers (vrij-evangeliscn), dr. H. Goedhart (hervormd), ds. J. C. Janse (gereformeerd vrijgemaakt), ds. Th. Rutters (christelijk gerefor meerd), ds. H. J. Hegger (gerefor meerd), f. A. Gooyer (hervormd), mevrouw Mieke Kleyn-Hageman (so praan), een zanggroep uit het koor Deo Cantemus, dirigent Arie Pronk, en organist C. J. van der Valk. (Van onze kerkredactie) TEL AVIV Israëlische deskundigen doen een laatste poging, de „Eik van Abraham" te redden. Volgens de legende zou Abraham in de schaduw van deze boom gerust hebben, toen God hem verscheen in Genesis 18. Een ander verhaal wil, dat Maria en Jozef hier zouden hebben gerust op hun vlucht naar Egypte. De boom staat ten noorden van Hebron en is al bijna helemaal verdord. stond om weggevoerd te worden naar een concentratiekamp, dook Guardini onder. Na de oorlog werd hij terstond weer benoemd, nu in Ttibingen. In 1948 ging hij over naar Miinchen, waar hij tot 1964 godsdienstfilosofie en christelijke levensbeschouwing doceerde. LITURGIE Naast zijn cultuurfilosofisch werk was Guardini nog op vele terreinen actief. Zo verrichtte hij ook baanbre kend werk bij de vernieuwing van de liturgie. De Nijmeegse hoogleraar prof. dr. H. M. M. Fortmann schreef eens over Guardini: „Het lijkt niet overdreven, hem op één lijn te stellen met Au- gustinus, Pascal en Newman, met wie hij zo innig verwant is in zijn den ken. Maar bovendien is er wel nie mand, die zozeer de heerlijkheid van het christendom heeft weten bloot te leggen op een wijze, die de moderne mens feilloos treft in zijn diepste no den en verlangens." (Van een onzer medewerkers) LEIDEN Hoge vrouwen stemmen die liederen zingen, overal zware uniformen en hoed jes met strikken, op het podium een woud van vaandels. Dit is de sfeer die gisteren in de Leid- se Stadsgehoorzaal heerste. Het Leger des Heils hield een dames rally, een vrouwendag, en de grote zaal was gevuld met heil soldaten en belangstellenden. 's Morgens om tien uur begon de dag met de vlaggemars.- De vrou wen zongen verscheidene liederen. Na gebed en bijbellezing heette lui tenant-kolonel J. van Heijgen de aanwezigen en speciaal de leider en leidster van deze dag, commandant Van Westergaard en zijn vrouw, welkom. Zr. J. Breurken, de gezinsbondse cretaresse vertelde hoe zij in het le ger verzeild was geraakt. Zij was een meisje van 8 jaar toen zij via de zondagsschool kennismaakte met het Leger des Heils. Enkele jaren later werd zij heilsoldaat. Haar echtge noot ontmoette ze in het Leger. Ook haar dochters zijn heilsoldaten ge worden. Mevrouw majoor K. van Nee Vaartjes zong enkele solo's. Op het middagprogramma stond een leken spel „Nog is de grondslag veilig", dat mevrouw kapitein G. van der Roest-Kleinmeijer schreef en re gistreerde. AMSTERDAM De drie joodse kerkgenootschappen in ons land heb ben in een telegram aan secreta ris-generaal Oe Thant hun veront rusting uitgesproken over de voort durende vervolging en onderdruk- met een oratie over een theologische conceptie die op een geheel nieuwe wijze de internationale zendingswe reld op het ogenblik bezig houdt: de kosmische betekenis van Christus. Hij bouwde daarbij voort op het slot van de inaugurele rede van p-of. dr. J. Verkuyl, die vorig jaar eindigde met opmerkingen over dat onder werp. Prof. Bergema zei dat de zending op drie manieren geconfronteerd wordt met de toekomst. In de eerste plaats doordat zij op de zendingster reinen allerlei messianistische bewe gingen ontmoet. Vele primitieve vol keren komen tot eschatologische ver wachtingen van een komende nieuwe welvaart. FRUSTRATIE In vrijwel alle gevallen zijn deze stammen en volkeren tot het besef gekomen dat de armoede waarin ze leven, de honger die hen bedreigt en de onderdrukking waaronder zij zuchten ondraaglijk is geworden. Maar tegelijkertijd zijn deze bewe gingen, die vaak dromen van de te rugkeer van een voorouder die hen rijk zal maken, een direct gevolg van culturele frustratie door het binnen dringen van andere culturen. Ook de zending kan een oorzaak zijn, als zij de westerse gedachten en structuren onaangepast in die nieuwe wereld overplant. Op het thuisfont wordt de zending geconfronteerd met een nieuwe we tenschap, die vooral de laatste twaalf jaar sterk naar voren is gekomen, de futurologie, of leer van de toekomst. De zending kan van deze wetenschap leren dat zij plannen moet maken. Daarbij zal zij gebruik moeten ma ken van experts. Maar er zitten in deze wetenschap ook gevaren. De futurologie kan alleen uitgaan van waarschijnlijkheden. Ze kan niet bewijzen dat haar beeld van de toe komst juist is. Ook spelen hier, maar dan op wetenschappelijk niveau, soms dezelfde factoren een rol als in het primitieve messianisme, zoals hu manistische zelfhandhaving en be heersing van de toekomst volgens methoden die misschien wel gelden voor de exacte wetenschappen, maar niet voor de normatieve. HOOP Maar de voornaamste reden, waar om de zending van dag tot dag met de toekomst wordt geconfronteerd, hangt samen met het feit, dat er een essentiële verbinding bestaat tussen zendingsroeping en eschatologische (leer van de laatste dingen) verwach ting. De einden der aarde en de ein den der tijden horen bij elkaar. Zen ding is hoop in actie. Deze hoop is echter geen produkt van overspannen fantasie, zoals in de messiaanse bewegingen, maar mag „gegronde verwachting" worden ge noemd, omdat zij zich baseert op Christus' opstanding. Zijn overwin ning op de machten en Gods beloften van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. In zekere zin sloot dr. Honig zich aan bij dit college van prof. Berge ma. Hij nam de draad op bij de uitspraak dat Christus Heer moet zijn van hemel en aarde. DR. HONIG Christus is Heer der geschiedenis. Die gedachte heeft invloed gehad op het zendingsdenken, vooral als het gaat om de benadering van niet-christelijke godsdiensten. Vooral de laatste jaren is de zekerheid ge groeid dat de kerk niet het evangelie Nadat prof. dr. H. Bergema in een laatste college afscheid ge nomen had van de Theologische Hogeschool van Kampen werd hij onder meer toegesproken door de voorzitter van de curatoren, ds. P. Visser, die hem een schil derij aanbood, mede namens het bestuur van de Johannes Cal- vijn-academie. Dr. A. G. Honig die gisteren te Kampen prof. dr. H. Bergema opvolgde, is hem tevens opge volgd als rector van het zen dingsseminarium in Baarn. heeft te verkondigen aan die niet-christelijke godsdiensten, maar aan mensen bij wie Christus ons al tijd voor is. De nieuwe hoogleraar ging uitvoe rig in op de discussies die in en se dert New Delhi op internationale conferenties gevoerd werden. Hij begon bij de rede die de Ame rikaanse theoloog, prof. dr. J. Sittler in 1961 hield. Toen schonken we uit gebreid aandacht aan deze rede in de krant, omdat een deel van de afge vaardigden, met name de Amerika nen, hem briljant vond; een deel het gevoel had dat bepaalde bijbelse ac centen vergeten waren; en velen wa ren gestruikeld over de sterk poëtische taal, waardoor zij er weinig van begrepen hadden. Ook dr. Honig sprak gisteren van „briljant", maar hij verhulde niet dat hij bezwaren had. Veel van het den ken van de laatste jaren in de oecu menische beweging vond hij terug in deze rede, ook al werd Sittler zelf vergeten. IRENAEVS In dit verband stelde dr. Honig twee kerkvaders tegenover elkaar: Augustinus en Irenaeus. Naar zijn ge voel meent Sittler dat de eerste te zeer is blijven steken in de gnostiek, waardoor hij tot een dualisme kwam tussen natuur en genade. In de incar- natietheologie van Irenaeus ziet deze dit dualisme overwonnen. Dr. Honig meent dat de laatste jaren in de oe cumenische discussies vooral gekozen is voor deze laatste theologie. Dr. Honig gelooft dat de huidige discussie een stap dichter bij de bij bel staat dan die van een aantal ja ren geleden, toen sterke syncre- tistische neigingen optraden. Maar helemaal tevreden is hij niet. Het zwakke punt in de nieuwe ge- dachtengang is dat de zonde maar al te vaak niet onderkend wordt in de verschrikkelijkheid, waarmee deze in de bijbel wordt getekend. Te gemak kelijk werd reeds in New Delhi ge zegd dat de verlossing van Christus de wereld omvat, te gemakkelijk wordt alles wat daaraan iets afdoet, als dualisme gebrandmerkt. Te we'nig blijkt uit de huidige discussie dat het in Gods zen dingswerk gaat om mensen te redden van de ondergang en van het oordeel, sola gratia. MCGAVRAN Zo viel aan het eind van dit eerste college een naam, die vooral in evan gelische kringen in Amerika de laatste jaren bekend is geworden, die van de zendingshoogleraar in Pasade na, McGavran. Die riep op om juist aandacht te schenken aan de twee miljard (dr. Honig vertaalde het U hebt immers een salaris of andere inkomsten! Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. au j/\ni\ Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal BOEDAPEST De bespre kingen in de Hongaarse hoofd stad Boedapest tussen 59 delega ties van communistische par tijen, ter voorbereiding van een topconferentie van partijleiders in Moskou, zijn gisteren plotse ling afgebroken. Waarnemers concluderen tot ernstige meningsverschillen want de conferentie was pas 24 uur tevoren begonnen. De topconferentie was vastgesteld voor 25 november. Ze zal nu zeker niet voor het voorjaar worden ge houden. Naar verluidt zou voor 17 november een nieuwe voorbereiden de bespreking tussen de partijdele gaties worden uitgeschreven. De delegatieleden zouden gisteren unaniem voor uitstel van de Mos- kouse top hebben gestemd. Maar dat was dan ook het enige punt waar over geen verschil van mening be stond. Het grootste struikelblok was de kwestie-Tsjechoslowakije. Vertegen woordigers van de partijen uit de orthodoxe communistische landen wilden niet dat de inval op de agen da zou komen. Maar de andere par tijen, die zeer veel kritiek op de in vasie hebben, stonden erop dat hier over tijdens de voorbereidende be- Amerikaanse „billion" ten onrechte met: „biljoen") mensen die nooit van Christus gehoord hebben. Dr. Honig erkende dat in Uppsala naar die stem is geluisterd, maar ont dekt in het rapport van Uppsala nog altiid ook de tendenzen waarop hij kritiek had. In het slot van zijn college liet dr. Honig duidelijk blijken dat hij het jammer vindt dat de Gereformeerde Kerken geen lid zijn van de Wereld raad, om juist ook deze kritiek ter plaatse naar voren te brengen en zo te gaan staan naast mannen als Kraemer, Visser 't Hooft en Berkhof. Stort f 7,-op postgiro 44000 t.n.v. NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. sprekingen zou worden beraad slaagd. De Russen zijn er kennelijk niet in geslaagd, hun zin door te drijven. VEROORDEELD In Rome hebben de Italiaanse en Roemeense communisten zich uitge sproken voor het recht van de com munistische partijen, zelf hun poli tieke richtlijnen uit te stippelen zon der inmenging van buitenaf. In het officiële communiqué wordt niet rechtstreeks gesproken over de in val in Tsjechoslowakije, Maar toch is de uitspraak kennelijk gericht tegen de Sowjetunie. Van de drie grote westelijke lan den de VS, Engeland en Frank rijk huldigt alleen Amerika nog het standpunt dat bij de Sowjetunie moet worden geprotesteerd tegen het inzetten van Oostduitse troepen in Tsjechoslowakije. Juridische advi seurs weten niet precies op grond van weilk artikel kan worden aange toond dat de overeenkomst van Pots dam van 1945 hierdoor werd ge- sohonden. De VS willen desondanks nog verder werken aan een officieë protest. NAVO Op de jaarlijke assemblee van de Navo, 11 tot 16 november in Brussel, zullen de consequenties van het Rus sische ingrijpen in Tsjechoslowakije centraal staan. Nagegaan wordt dan of de Westeuropese defensie het hoofd kan bieden aan snelle grootscheepse troepenbewegingen die de weg voor een nieuw tragisch vol dongen feit zouden kunnen banen, zo drukte de voorzitter van de parle mentaire Navo-conferentie, Mathil sen, het gisteren op een persconfe rentie uit. Kolonel Wierda, lid van de Tweedi Kamer voor de PvdA en vice-voor zitter van de militaire commissie »vai de Navo assemblee, zei dat de Rus sische bezetting van Tsjechoslowakij had aangetoond dat de militaire in lichtingendienst van de Navo vol doende werkt, doch dat het politieki waarschuwingssysteem niet aan verwachtingen heeft beantwoord. De heer Wierda geloofde, dat i! Navo zich zal moeten bezinnen op dt opstelling van geallieerde strijd krachten in West-Duitsland. Niet leen is een invasie via Oost-Duitsland mogelijk, maar ook moet aan de mo gelijkheid van een inval in Zuid- Duitsland aandacht worden besteed. (Van onze kerkredactie) APELDOORN Van daag wordt prof. dr. Th. L. Haitjema tachtig jaar. Als kerkelijk hoogleraar in Groningen, die meer dan een generatie predikanten gevormd heeft, maar ook door de leidende positie, die king van joden in Arabische staten, hij jarenlang heeft ingeno- *7ïi „„.All OAn noifwlrf-lll-irr fin Hpr- 'man in Jn f-nnPnnrinnnl Zij vragen een nauwkeurig onder zoek en eventueel maatregelen. ZWOLLE De Nederlandse bond tot bestrijding van de vivisectie heeft colleges van curatoren der universi teiten en de medische faculteit in Rotterdam gevraagd op werelddie rendag (4 oktober) geen dierproeven tijdens practica te doen Het gehele iaar door worden proefnemingen g- daan, zonder dat hierhii 'one bij de ethische bedenkingen wordt «til men in de Confessionele Vereniging en in Kerk- herstel, heeft prof. Haitjema een belangrijk aandeel ge had in de ontwikkeling van de Nederlandse Hervormde Kerk. Theodorus Lambertus Haitjema werd 2 oktober 1888 in Laren (Gelderland) geboren. Hij studeerde in Utrecht. In 1917 promoveer de hij cum laude op een Droefschrift over Augusti nus' w°tenschaosidee. In 1914 werrl hii oredi kant. Hii stond in De Meern Hoogmade en in Apeldoorn De synode ne- noemde hem in 1923 gestaan, maar op werelddierendag hoogleraar. Zesendertig zou het omgekeerde het geval moeten jaar, tot zijn emeritaat in zijn, aldus de bond. 1959, doceerde hij in Gro ningen dogmatiek, vader landse kerkgeschiedenis en kerkrecht. Nog steeds is prof. Haitje ma, die een uitstekende ge zondheid geniet, actief, ge tuige zijn boek „De nieuwe re geschiedenis van Neer- lands Kerk der Hervor ming" en de artikelen, die regelmatig van zijn hand verschijnen in het orgaan van de Confessionele Vere niging „Hervormd Week blad". VJj. Karl Barth Zoekend naar de oeteke- nis van Haitjema (en bet is misschien wel een heel aan vechtbare trits) komen ons vooral drie trefwoorden voor de geest: Barth. Kerk- herstel en de theocratie. Haitjema is een van de eersten geweest, die de theo logie van Karl Barth ir ->ns land introduceerde in een tijd. toen de N°der- 'sndse orthodoxie in het al- -">meen nog zeer afwijzend tegenover hem stond Overi gens is Haitiema 1-'slist nooit een kritiekloos "Olge- ling van Barth geweest. Toen de hervormde syno de in 1929 het bekende reor ganisatievoorstel verwierp, richtte Haitjema het Ver bond tot Kerkherstel op. Ei genlijk leerden mensen van verschillende richtingen (confessionelen en ethischen. gereformeerde bonders en kohlbruggianen) in deze or ganisatie voor het eerst sa menwerken. In brede kring neeft Kerkherstel de hervormden duidelijk weten te maken, dat een reorganisatie van hun kerk in grote stijl noodzakelijk was. Men kan zeggen, dat Kerkherstel zo do basis heeft selegd. ""aar- op na 1940 de officiële kerkelijke instanties konden "erder bouwen. In de voorbereiding van de nieuwe kerkorde had Haitiema trouwens ook een belangriik aandeel. En van betekenis is het eewe»st ■lat hoewel het ufljPndeliikr -esultaat met name tp hei ount van de leertucht min der was. dan wat Haitiema in>"«nronkeliik voor upep had gestaan Ml a* kerkoi'do toch accepteerde en ..Kerk herstel" met een rede over „Het eerste doel bereikt" in 1951 ontbond. Tenslotte is Haitjema voor de twintigste eeuw de man van artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijde nis en de theocratie in de lijn van Hoedemaker en dt Friese christelijk-histo- rischen. De discussie over zijn laatste boek sterk aangevochten omdat het de Nederlandse kerkgeschiede nis beschrijft vanuit t.ieo- cra+'soh gezichtsDunt is nog niet verstomd. Jaren lang had hij ook. zitting in het hoofdbestuur van de CHU. Uit de indrukwekkende reeks publikaties van Hai tjema noemen we „Het erf goed der Hervorming" ..Dogmatiek als aDologie" 'i 9^8) ..Nederlands Her- vwmrl Kerkrecht" '1951). ..De richtingen in de Neder- Hervormd» Kerk" 'tweede druk 1951') en .Dp •'ten were geschiedenis van "por'anSt- TrPr^ ^er Hervor- -i'ntr" ClQR4). Prof.Haitjema viert zijn verjaardag strikt in fami liekring. NED. HERV. KERK Beroepen te Bunnik (toez.), R. Crou- wel te Rekken; te Hilversum en te Wad- dinxveen (vac. Joh. Verwelius), B. M, Meijndert te Woudenberg; te De Meern. K. van Liere te Soest; te Nieuwkoop (toez.), D. Bouman te Garijp; te Schoorl (toez.), W. Ph. E. van Kooten te Haren karspel-Dirkshorn; te Zoutelande, H. Meiier te Maassluis; te Makkum (toe;», J. G. N. Cupédo te Pijnacker, die bè- dankt voor Hijkersmilde (toez.). Aangenomen naar Menaldum (toez.), C. S. Verwoert te Eethen, die bedank! voor Vroomshoop (vac. I. J. Wisse). GEREF. KERKEN Beroepen te Oldehove, kand. W. Wij- benga te Assen; te Ulrum, H. Herder te Onstwedde. Benoemd tot voorganger te Reitsuro, dhr. E. Wind te Apeldoorn; tot voor ganger te Tweede Exloermond, H. J. van Dalen te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (vr-Ug.) Beroepen te Rijnsburg, J. M. Goed hart te Drachten. Aangenomen naar Orangeville (Can.), C. Olij te Bruchterveld. B zal ma: met zul] Pol V 24 u van Lur Bedankt voor Delfzijl, G. Lievaart laatstelijk geref. pred., woonachtig li Oosterwolde (Fr.); voor Gouda, C. Smelik te Bunschoten; voor Nagele, B de Vos te Ten Boer. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Emmeloord, J. C. West strate te Meliskeike; voor Leiden, 1 van Haaren te Amersfoort. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Grouw, prop. D. Th Brner te Hilversum. OUD-KATHOIJEKE KERK Benoemd tol priester in algemei dienst van het bisdom Haarlem (voo IJmuiden, Krommenie en Zaandam) W. A. Eman te Epsom (Engeland). (De "li vini

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2