REGERING HELPT SLOPEN Wesl-Berlijn wil NPD verbieden Commentaar JAMIN 375.000 krotten moéten weg Zesling in Engeland Doorbraak voorkomen maar kritiek op liet beleid Wilson bleef Het Kwartet KW ifet CNV: Vrees voor hoger loon ongegrond cocktail Havenstaking Auto rijdt in water: 3 vrouwen verdronken Veel regen Vier generaals in stilte naar Eerlij nse muur Studenten stemmen in Delft over Spoorbrug kon niet dicht betlw ongeil.' van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Ji Nieuwe leidse Courant I „artsdag 2 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Jerry Rubin, leider van de Inter nationale Jeugdpartij, is gisteren in Washington verhoord door de commissie voor on-amerikaanse activiteiten in verband met zijn aandeel in de rellen tijdens de democratische conventie in Chi cago in augustus. Rubin, die zich zelf „de guerrilleros van de toe komst" noemt, verscheen met een speelgoedgeweer en andere spec taculaire attributen. Harttransplantatie in Chili verricht VALPARAISO In Valparaiso in Chili heeft de 24-jarige Nelson Orel- lana Sanchez gisteren het hart gekre gen van de 17-jarige Pedro Contre- ras. die aart de gevolgen van hersen letsel was overleden. De operatie werd verricht onder leiding van dr. Jorge Kaplan, die al eerder in Chili een hjt overplantte. BERLIJN/BONN Het stadsbe stuur van West-Berlijn zal aan de drie westelijke mogendheden ver zoeken de uiterst rechtse partij NPD voor de stad te verbieden. Ruim twee weken geleden had de ajdeling Berlijn van de Westduitse vakbondsfederatie al aan de drie commandanten schriftelijk verzocht de NPD te verbieden. De partij zou 400 leden in dit stadsdeel tellen. In Bonn heeft de politie gister avond voortijdig een einde gemaakt aan een NPD-vergadering in de Beethoven-hal omdat er tijdens een Pespraak van partijvoorzitter Von hadden een enorm tumult losbrak. De ongeveer 1500 toehoorders wa ren als één man op hun stoelen gaan staan en riepen in spreekkoren „SA eruit" en „nazi's eruit" en „sieg heil". Hier en daar kwam het tot handgemeen tussen jongeren en ordebewakers. Tweemaal werd traangas gebruikt, zodat vele aanwezigen de zaal uit vluchtten en Von Thadden zijn rede moest onderbreken. Al voor de vergadering begon, wa ren voor het gebouw massale pro testdemonstraties gehouden. De politie van Bonn heeft gister avond een vroegtijdig einde ge maakt aan een vergadering van de NPD in de Beethovenzaal, omdat een groep aanwezigen groot tumult veroorzaakte. NPD- leider Adolf von Thadden werd uitgescholden voor nazi en spreekkoren riepen onophoude lijk „Sieg Heil" De gemeenten kunnen in samenwer king met particulieren meer doen aan de opruiming van krotten. De regering trekt voor het komende jaar voor dit doe5 een bedrag van 135 miljoen gulden uit. In het tienjarenplan gaat het 0111 de op ruiming van 135.000 bouwvallige hui zen. MINISTER SCHUT (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister ir. W. F. Schut lieeft het plan binnen tien jaar de 375.000 krotwoningen, die ons land rijk is, op te rui men en te vervangen door nieuwe huizen. De rege ring wil een handje helpen bij het slopen door meer geld beschikbaar te stellen. Zo wordt de regeling, dat de gemeente 80 pet. vergoed krijgt van de kosten voor het verwer ven van gronden en opstallen bij de uitvoering van sanerings plannen vervangen. In een nota deelt minister Schut vandaag de Tweede Kamer mee, dat ook een bijdrage wordt gegeven voor de kosten van wegenaanleg en het openbaar vrvoer. De alge mene maatregel van bestuur komt binnenkort af. Verder wordt meer geld beschik baar gesteld voor de individuele krotopruiming. De stimuleringspre mie (verhuiskosten voor de bewo ners) voor het slopen van huizen, die niet in een saneringsplan liggen, wordt van 600 op 750 gebracht, bovendien wordt de rijksbijdrage voor het kopen van deze panden 2.000. VERBETERING Hierbij blijft het niet. Van de 3.500.000, die ons land telt, zijn er 1.900.000 voor 1946 gebouwd. Veel van deze huizen zijn aan verbete ring toe. Daarom wordt ook de pre mieregeling woningverbetering her zien. Die verbetering is in de eerste plaats een taak van de eigenaren. Het vrijkomen van de huren zal de eigenaren tot een beter onderhoud dwingen. Het streven van de minister is om het woningpeil over de gehele linie te verhogen. Dit moet kunnen, wan neer straks de kwantitatieve wo ningnood is opgeheven. Dat opheffen van de woningnood is te meer een reden om de krotten op te ruimen met het oog op het bewaren van voldoende werk in de bouw. PARTICULIER Een andere belangrijke reden is, dat het aantal krotten, dat nu ge sloopt wordt, veel te laag is om so ciale misstanden tegen te gaan. De gemeenten moeten dit probleem krachtiger aanpakken. In de jaren 1968 tot 1973 moeten jaarlijks 35.000 krotten verdwijnen: 15.000 door het onbewoonbaar verklaren, 15.000 in saneringsplannen en 5.000 krotten verdwijnen vanzelf door allerlei oor zaken. Het proces van de krotopruiming en woningverbetering is overigens in de eerste plaats een kwestie van particulier initiatief. Overheid en particulieren zullen op een nieuwe manier moeten gaan samenwerken. PREMIEWONINGEN Tijdens een toelichting voor de pers deelde minister Schut mee dat het totale aantal nieuwbouwwonin gen in 1968 waarschijnlijk iets onder het gestelde aantal van 125.000 zal BIRMINGHAM Mevrouw Sheila Ann Thorns uit Birmingham (Engeland) lieeft vanmorgen het leven geschonken aan een zesling. De zes baby's vier meisjes en twee jongens wegen tussen de 920 en 1380 gram. Hun toestand, evenals die van de moeder, werd door het ziekenhuis in Birmingham „goed" genoemd. De kinderen werden twee maanden te vroeg geboren. De geboorte van een zesling is zeer i meisjes en twee jongens hebben zeldzaam. De laatste werd. voor zover slechts enkele uren geleefd. In februari bekend in oktober 1965 in Stockholm 1965 werd in Zweden een zesling dood geboren. Deze kinderen ook vier I geboren. Krotopruiming IV/IET zyn nota inzake de krotoprui- ming heeft minister Schut een goede aanzet gegeven om deze pro blematiek tot een oplossing te bren- I gen. De regering heeft immers de gemeen- j ten extra gelden en bijdragen voor sanering en reconstructie in het voor- uitzicht gesteld. I Het is verheugend dat dit kabinet ernst gaat maken met het nog steeds J bestaande euvel van de krotwonin gen. I Het woord is thans aan de gemeen- ten. Zü zullen het belangrijkste aan- I deel in de verwezenlijking van de i saneringsplannen moeten leveren. Een goed samenspel tussen gemeen ten, particuliere instellingen en de overheid is hierbij nodig. De gemeenten klagen vaak over uit holling van hun autonomie en over hun moeilijke financiële poshitie. Minister Schut heeft in zyn aange kondigde maatregelen getracht beide bezwaren te ondervangen. Ook dit is een goede aanzet. UTRECHT Het .CNV vindt, dai het opvallend wordt, dat de regering ook nu het goed gaat met de eco nomie nog steeds vol vrees zit wanneer het over lonen gaat. Van de bestrijding van de werkloosheid (waarmee het, volgens het CNV, beslist niet goed gaat) worden echter de meest rooskleurige resultaten ver wacht. „Als dit een poging is ook pes simisme en optimisme in evenwicht te houden, gebeurt het wel op een wonderlijke manier". De vakcentrale heeft nog eens zijn teleurstelling geuit over het feit, dat de wet op het minimum-loon niet aan de welvaartsstijging zal worden gekoppeld. Zij vindt het droevig, dat e**n 'overigens goede regeling juist op dit radicale punt zo tekort schiet. De ambassadeurs van Rusland, Po len, Hongarije en Bulgarije hebben dinsdag verstek iaten 'gaan bij de opening van het Deense parlement. Tijdens deze opening leverde pre mier Baunsgaard kritiek op de mili taire intervenlie in Tsjechoslowakije. In Holysloot Amsterdam-noord ging gisteren een boerderij in vlammen op. Toen de brandiveer arriveerde, viel er weinig meer te redden (foto boven). De komst van de spuitgasten werd ver traagd doordat de eerste brand weerwagen op het smalle land weggetje, dat naar de boerderij leidt, kantelde (foto onder). 1 morgen voordeel 210 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk blijven. Daar staat tegenover dat de laatste drie maanden een zodanig aantal woningen in aanbouw geno men is dat de gemiddelde jaarpro- duktie ongeveer op 150.000 zou ko men te liggeni De minister vertrouwt er dan ook op dat op langere termijn zeker gemiddeld 125.000 woningen per jaar zullen worden gebouwd. Zoals bekend heeft de bewindsman destijds beloofd dat de regering de mogelijkheid zal bieden voor de bouw van een extra contingent van 5000 premiewoningen als de jaarpro- duktie onder de 125.000 blijft. Hier voor zijn voldoende aanvragen bin nen. „De kraan is opengezet, ik ver wacht dat ze binnenkort zal gaan lo pen", aldus minister Schut. - BLACKPOOL Het congres van de Britse Labour-partij in Blackpool heeft gisteren de meesten van de 26 partijbestuur ders herkozen. Aanvankelijk was verondersteld, dat het tot een doorbraak naar links in de partij leiding zou komen. Maar ook de linkse rebel Michael Foot slaag de er niet in de minister van binnenlandse zaken Callaghan de partijportefeuille van finan ciën uit handen te stoten, zoals was voorspeld. Het partijbestuur, waarin twaalf vakbondsleden zitten, zal niettemin de loonbeheersingspolitiek van de re gering zeer kritisch in het oog blij ven houden. Premier Wilson heeft echter de steun van invloedrijke ka binetsleden als Jenkins en Barbara Castle, alsmede van de plaatsvervan gend partijleider George Brown. Met zijn door het partijcongres met ovaties ontvangen rede heeft Wilson, naar de mening van de meeste waar nemers, in elk geval de uiterlijke eenheid van de partij hersteld. Wilson onderstreepte, dat de partij een beslissend jaar tegemoet gaat. Hij riep zijn aanhangers op na de huidige tegenslagen „uit de verdedi ging te komen en in de aanval te gaan". In het middelpunt van zijn rede stelde Wilson de zich in volle gang bevindende reorganisatie en modernisering van de Britse in- dustrie. Deze was, volgens hem, een resultaat van de „technologische re volutie", die hij in 1963 tot het doel van de partij had gemaakt Wilson bevestigde uitdrukkelijk, dat zijn regering bij haar loonbe heersingspolitiek zal blijven, ondanks dat deze door het partijcongres is verworpen. Men veronderstelt echter, dat de regering de door de helft van het partijbestuur verworpen koers niet zonder meer zal kunnen voort zetten en dat zij spoedig voorstellen zal moeten doen, die de vakbonden milder stemmen. HEERENVEEN Drie bejaarde dames zijn gistermiddag verdronken toen haar auto voor de Tjongerbrug langs de rijksweg 32 bij Heerenveen kantelde en te water raakte. De twee andere inzittenden, eveneens bejaar de dames, konden door voorbijgan gers nog net op tijd uit de auto wor den gehaald. De slachtoffers zijn de bestuurster, de 50-jarige mevrouw H. Popke- ma-Dijkstra uit Hoornsterzwaag, de 84-jarige mevrouw A. Moed-Knol uit Akkrum en de 58-jarige mevrouw L. Sjoerdsma-Moed, eveneens uit Ak krum. Wat is men toch domals men met velen is. SAND 0 Wegrestaurant onder kabelhaan pagina 11 „Hel wordt lijd, dui onze genera tie eens met iets nieuws lcomt, Tom- Wasautomaat onder de loep DE BILT Vochtige lucht van subtropische oorsprong stroomt van de Azoren via de Britse eilanden naar onze omgeving. Deze stroming wordt in stand gehouden door een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan de kern boven de Golf van Biskaje is gelegen en een depressie bij IJs land. In de stroming trekken frontale storingen mee. die in ons land langdurige regen veroor zaakten. Het komende etmaal komt er in de algemene luchtdrukverde ling niet veel verandering. Aan vankelijk zal het zwaar bewolkt zijn met tijdelijk regen, maar later op de dag worden er ook verspreide opklaringen verwacht. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewilkt met tijdelijk re gen, later op de dag ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Vooruitzichten voor vrydag: Zon: minder dan 40 procent. Min. temp. 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een geheei droog etmaal: 40 procent kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. SCHIPHOL In alle stilte zijn maandag naar eerst thans is be kend geworden vier Nederlandse ge neraals, tezamen het hoogste gezag vertegenwoordigend van Nederlands land-, lucht- en zeestrijdkrachten, van Schiphol naar Berlijn vertrok ken. Zij zouden vanavond terugke ren. Het zijn luitenant-generaal F. van der Veen, chef generale staf, briga de-generaal D. J. von Balluseck van de staf defensie studiecentrum, gene- raal-majoor A. M. Luijk, comman dant van het korps mariniers en commodore W. M. van den Bosch, sous-chef luchtmachtstaf. Na premier De Jong en minister Luns zijn het nu dus vier hoge militairen, die een blik werpen op de Berlijnse muur. Wat zij verder in Berlijn gaan doen werd niet. bekendgemaakt. De generaals zijn gewoon als toerist in burger ver trokken. Positie SVB versterkt (Van onze Delftse redactie) DELFT Doordat de Studenten Vakbeweging bij de in februari ge houden verkiezingen voor de Delftse Studentenraad door een aantal (wel iswaar juridisch juiste) manipulaties en misverstanden geen lijst mocht indienen, moest nu op bevel van de Nederlandse Studentenraad in sep tember overgestemd worden. Daardoor is de positie van de Stu denten Vakbeweging (die de NSR bestuurt) een stuk sterker gewor den. Dat bleek gisteravond. De uitslagen voor Delft zijn als volgt: NSA (rechts) 11 zetels, DSC (ook rechts) 5 zetels, CCL (centrum links) 4 zetels (7 achteruit) en SVB (links) 10 zetels. Daardoor is de verhouding in de Delftse Studentenraad tussen links en rechts een stuk reëler komen te liggen. Belangrijker is echter de ver schuiving m de zetelverdeling in de NSR. die hierdoor ontstaan is. De SVB gnat nu van 22 naar 24 (van de 50) zetels en is daarmee een stuk onafhankelijker geworden van de CCL-vertegenwoordigers in de NSR. Er hebben 3999 studenten een stem uitgebracht; dat is 56 procent van de op 1 oktober geregistreerde VSSE- leden. Dit percentage is zeer veel ho ger dan in de andere universiteits steden gebruikelijk is. UTRECHT De spoorbrug over het Galgenwater in Leiden kon gis teravond twee uur lang niet meer dicht omdat er een schip onder was vastgeraakt. Daardoor konden de treinen uit Utrecht van acht tot tien uur niet verder rijden dan Leiden- Lammenschans. Bussen hebben de reizigers vandaar naar het hoofd station gebracht. NEW YORK Een federale rechtbank heeft dinsdag de 70.000 stakende havenarbeiders langs de Amerikaanse oostkust gelast, het werk te hervatten. De staking begon maandagnacht nadat besprekingen over een nieuwe arbeidsovereen komst waren vastgelopen. De uitspraak van de rechtbank is een direct gevolg van persoonlijk ingrijpen van president Johnson. Men verwacht dal donderdagmorgen iedereen weer tijdelijk aan het werk zal gaan. rj^ Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzetterljes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad i l

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1