Gastenboek W egr estaur sm onder kabelbaan InlOfl In aanraking met de Grote Kindervriend AUTOMOBILISTEN DENKEN DAT 'T EEN TEKENKANTOOR /S" Huib Goudriaan Scheveningen krijgt nieuw centrum 1407,50 voor „Ik doe mee" WOENSDAG 2 OKTOBER 19Ó8 Mejuffrouw A. Tak, schrijfster van dit artikel over de Vereniging van leidsters bij het christelijk kleuteronder wijs, i* ruim veertig jaar aan dit onderwijs verbonden, slechts onderbroken van 1942-^1945 in verband met de Duitse bezetting. Vier jaar was zij leidster en daarna hoofd van een kleuterschool. Mej. Tak was actief in plaatselijk afdelingsverband (secretaresse en presidenteI en behaalde ook het diploma Godsdienstonderwijs. In 1957 zwichtte zij voor de op haar uitgeoefende druk om presidente van de vereniging te worden, waarvoor zij zich naast haar dagtaak volledig heeft ingezet. On langs legde zij deze functie neer. HET was in liet jaar 1904. dat enkele werksters van het eerste uur zou je haast zeggen, de moed hadden naar voren te treden niet wat toen bewaarsehoolonderwijs heette. Zij presenteerden zich onder de naam: Vereniging van Christelijke bewaarschoolonderwijzeressen in Nederland. De eerste presidente was mevrouw Weerman de Rooy; de stuwende kracht bij dit eerste begin ds. H. Pierson. Op de eerste jaarvergadering in 1905 telde de vereniging 135 leden, waarvan plm. 100 aanwezig waren. Men zag het belang, samen zich in te zetten voor de verbetering van dit onderwijs en de positie van de leden die bedroevend slecht was. Ter bevordering van het contact onder de leden werd een eigen orgaan uitgegeven, „De Christelijke bewaarschool". Het was ds. Pierson die de jonge vereniging vroeg een examen in te stellen ter verkrijging van een diploma. Hoewel dit niet direct de taak van een vakorganisatie is, nam zij dit serieus en blijmoedig op zich en zo werd al heel gauw „de akte Pierson" een bekend begrip. De opleidin gen waren particulier, maar er was een nauw contact met deze groep, die zich eveneens organiseerde. Het was een avondopleiding en overdag waren de leerlingen in de praktijk werkzaam als kwekeling. Een grondige voorbereiding op de toekomstige taak. Niet voor niets is lange tijd de naam van Fröbel aan dit onderwijs verbonden geweest. Zijn inzichten werden toegepast en uitputtend behandeld. Het hoofdbestuur stimuleerde en activeerde tot een hoger peil der examens wat zijn uitwerking niet miste in de scholen van toen. Het diploma werd een verenigingsdiploma, waaraan zij haar naam verbond. Teneinde het diploma meer rechtskracht te geven werd rijksmede werking gevraagd en verkregen in de vorm van subsidie en toezicht Voortaan werd het diploma naast de gebruikelijke handtekeningen mede ondertekend door een rijksgecommitteerde. Het was een prettige erva ring dat deze laatste een gunstig verslag uitbracht van deze examens. Zo heeft particulier initiatief vele lange jaren deze tak van onder wijs van leerkrachten voorzien, waar de overheid verstek liet gaan. Hoewel het hoofdbestuur bijgestaan door deskundige adviseurs niet stil zat, bleef het bij gemeentelijke subsidies voor dit onderwijs en werden de salarissen bij gemeentelijke regelingen uitbetaald. De vele over het land verspreide afdelingen bewerkten samen met de zusterorganisaties, de gemeentebesturen, teneinde subsidie aan te vragen of te verbeteren. Hierdoor kwam in enkele grotere steden een pensioenregeling tot stand. Onnodig te zeggen dat na 1920 (het jaar waarin algehele gelijkstel ling kwam voor openbaar en bijzonder onderwijs) voor vele leden grote financiële verbeteringen kwamen. Maar op 't platteland waren nog on voorstelbare situaties. In 1941 werd de incidentele samenwerking met de andere bonden, neutraal en r.k.-kleuteronderwijs geconsolideerd en ging men met de B.O.V.O. en de r.k. diocesanenbond een federatief verband aan. Wilde men op 't hoogste niveau aandringen op een wet telijke regeling, dan gold voor allen hetzelfde belang en was er wellicht meer te bereiken. De oorlogsjaren vertraagden alle plannen, het waren weer andere problemen die zich meldden. WETTELIJKE BESCHERMING Eens te meer drong de noodzaak van een wettelijke bescherming, want gemeentelijke verordeningen bleken hier en daar waardeloos. In 1946 kwam een en ander weer op gang en werd de overheid opnieuw aanhoudend benaderd. Toen dan eindelijk het eerste wets-ontwerp op het kleuteronderwijs in bespreking werd gegeven, werd het een hele strijd om er iets aanvaardbaars van te maken. Samen met de heren adviseurs die in het H.B. zitting hadden en via de federatie is er heel wat werk verzet. Het is mede de verdienste van de presidente uit die tijd, mejuffrouw Mellema, thans ere-presidente, dat er meerdere onvolkomendheden uit verdwenen zijn. Zij heeft toen op de bres gestaan, wetend en begrijpend dat als 't eenmaal als wet wordt aangenomen er niet zo heel gauw weer wat in gewijzigd wordt. Maar in 1956 beleefde het gehele kleuteronderwijs de vreugde, dat onder het ministerie Cals de wet op het kleuteronderwijs een feit werd. Het ledenaantal van de vereniging was toen reeds de 3.000 genaderd. De gewijzigde en zich steeds wijzigende inzichten betreffende de metho diek en didactiek waren van dien aard, dat er voortaan gesproken werd van voorbereidend onderwijs. Hierdoor werd eveneens in 't al eerder genoemde jaar 1941 de naam der vereniging gewijzigd in: „Vereniging van onderwijzeressen bij het Voorbereidend onderwijs in Nederland." En het orgaan heette voortaan: „De Christelijke Voorbereidende school". Het examen werd van jaar tot jaar onder de loupe genomen en de eisen aangepast aan nieuwere inzichten. Zo ergens Jn een onderwijssector vernieuwingen werden toegepast dan zeker in „het kleuteronderwijs". Het was deze naam die nu opgang maakte. Vereniging en orgaan namen ook nu weer de moeite statuten te wijzigen en onder de naam: „Vereniging van onderwijzeressen bij h'et christelijk kleuteronderwijs" ging men verder. Waarbij in 1956 de wet telijke term van „leidsters" die van „onderwijzeressen" verving. Het administratieve werk van het hoofdbestuur, altijd pro deo gedaan naast de volledige dagtaak, werd te omvangrijk, zodat een bureaukracht werd aangetrokken, zij het in bescheiden vorm. GROTE BELANGSTELLING Het hoogtepunt voor de leden was en is elk jaar opnieuw, de lan delijke algemene vergadering, voorafgegaan door een huishoudelijk ge deelte. De leden toonden en tonen grote belangstelling. Zelfs in deze tijd waar vooral op dergelijke vergaderingen een terugloop valt te constateren neemt deze in onze kring geen ernstige omvang aan. Wij moeten er altijd rekening mee houden dat een kleine duizend leden present zijn. Met de rijksregeling werden de examens voortaan door het Rijk afgenomen, waardoor de vereniging voor 't laatst in 1958 examens afnam. Overal in onderwijskringen is samengaan waar te nemen, gelukkig zet dit zich ook door in protestantse kringen, waar nog een ongezonde om niet te zeggen ongeestelijke gescheidenheid was. Het was zeker geen toeval dat de huidige voorzitter van de P.C.O.V. als adviseur zitting had in het hoofdbestuur in 1957 Waardevolle gesprekken en adviezen hebben geleid tot een samengaan van onze organisatie met de P.C.O.V. Zo werd in 1958 onze vereniging een landelijke groep van de P.C.O.V. Tien jaar samengaan heeft de ervaring gebracht, dat vooral door alle overheidsbemoeiingen, maar ook voor een beter begrip van eikaars werk, deze verbondenheid goed was. Via de P.C.O.V. worden onze be langen in A.N.O.F.-verband prima behartigd. Nu de P.C.O.V. per 1 januari 1969 start als een nieuwe vereniging, daarmee de mogelijkheid scheppend, dat het gehele protestants onderwijs samen op kan trekken, met behoud van eigen zelfstandigheid voor iedere groepering, wordt de inbouw enigszins gewijzigd. Wij zullen verder werken als sectie van de dan nieuw opgezette bond, onder de naam P.C.B.O. (Protestants- Christelijke Bond Onderwijzend personeel). Er is nu een groot bureau, Badhuisweg 139 's-Gravenhage. Ons ledental heeft nu de 3.500 overschreden, maar zou nog groter zijn als alle kleuterleidsters zich aansloten. Vele afgestudeerden hebben vaak al trouwplannen en dienen het kleuteronderwijs slechts enkele jaren, waardoor zij de noodzaak van georganiseerd zijn niet zien. Nu het rijksexamen niet insluit dat de principiële vakken worden geëxami neerd, wordt er door de vereniging in federatief verband met de Vereniging van opleiders en de Bond van besturen, een diploma chris telijk kleuteronderwijs uitgereikt. Het examen omvat de vakken bij belse geschiedenis - pedagogiek - kerkgeschiedenis en bijbelse vertelling. Hierdoor wordt de ernst onderstreept, dat de kleuterleidster in onze scholen haar kleuters door woord en daad moet trachten in aan raking te brengen met de Grote Kindervriend om zo inhoud te geven aan Zijn opdracht: „Laat de kinderen tot Mij kojnen en verhindert ze niet". Dagblad dat u omzet geeft van een provincie telt meer gezinnen dan sommige provincies. Praktisch geen doublures met andere dagbladen de rotterdammer - dordts dagblad - nieuwe leidse courant - nieuwe heagse courant R'dam.W.de Withstr. 25 tel.115588 telex 21431 Kantoren te Den Haag -Leiden -Dordrecht» is kaas uit het vuistje de c van combineer het ook eens met een wijntje Op enkele meters afstand van elkaar: Rijkswaterstaat re viseert gondels, wegrestaurant De Grevelingen serveert ver fijnde visgerechten. Want op de Grevelingendam gaat achter twee forse loodsen, een kabelbaan met vier gon dels en een asfaltfabriek, een café-restaurant schuil. Bedrijfsleider C. J. C. Wanst: „We hebben al een hoop klan dizie gemist; honderden pas serende automobilisten denken dat het hier een koffiekeet of een tekenkantoor is." Van de weg af lijkt het restau rant inderdaad op een barak van Rijkswaterstaat; in het restau rant doet het uitzicht op mate rialen en werktuigen, tot 1 april 1965 in gebruik bij de aanleg van de dam, meer denken aan een surrealistisch schilderij. Wie is verantwoordelijk voor het ontstaan van dit kunstwerk, dat desondanks, weliswaar lang zaam, door vertegenwoordigers en andere professionele wegge bruikers wordt ontdekt? Toezeyyinyen De heer Wanst zegt: „De zaak is half mei 1967 geopend, en in het be gin werd aangenomen dat Rijkswa terstaat de boel wel op zou ruimen, vooral omdat er voortdurend sprake van was. Mensen, die hier aan het weifk zijn, vertelden vorig jaar dat de loodsen in de herfst, of uiterlijk voorjaar 1968 zouden worden afge broken." Het is nu najaar 1968 en loodsen en stellages, die het restaurant efficiënt inkapselen, staan er nog. Alleen de asfaltfabriek (van NV Offringa) zal volgende maand verdwijnen. De Grevelingendam, die Goeree-O- verflakkee en Schouwen-Duiveland verbindt, werd 1 april 1965 geopend. Voor de bouw van het restaurant be loofde Rijkswaterstaat, dat een jaar na de opening van de dam het mate riaal zou worden opgeruimd. Maar toen het restaurant gereed was, kwam er een brief dat het wel tot 1970 zou kunnen duren: de loodsen moesten worden gebruikt voor reparatie en revisie van de gon dels. De kabelbaan is immers in 1969 nodig voor de afsluiting van het Ha ringvliet. 1-aprilgrap De heer drs. F. W. J. Schaalen, adjunct-directeur van de exploitante van het restaurant, de NV maatschappij tot exploitatie van ho tels en café-restaurants, zegt: „We hebben eigenlijk niets te zeggen want we zijn gewaarschuwd, maar het heeft wel belangrijk in de omzet gescheeld." De plaatselijke pers ergerde zich in 1966 al aan de maar niet verdwijnen de restanten van de werkzaamheden aan de dam. De Flakkeesche Nieuwsbode, nu Ons Eiland, lanceer de 1 april 1966 een 1-aprilgrap: met een openbare verkoping zouden ka belbaan, keten, grint en andere resten worden verkocht. Op de be wuste dag verdrongen de liefhebbers zich op de dam, maar het was een grap. Boze tongen fluisteren dat Rijkswaterstaat de grap eigenlijk wel een goed idee vond. De Deltadienst zou zich nu afvragen waarom men geen verkoping heeft gehouden. DE HEER WANST beter personeel houden en meer hengelaars als RTM meewerkte OBERKELNER A. SOHIER prachtig uitzicht van het terras op het schor SCHEVENINGEN De ge meente Den Haag heeft een om vangrijk plan bekend gemaakt voor de reconstructie van de badplaats Scheveningen. Het project, dat in 10 jaar zal worden uitgevoerd en dat 200 miljoen gaat kosten, omvat plannen voor nieuwe hotels, woningen, par keergarages, kantoorgebouwen, vermaakcentra, openbaar ver voer en wegen. Het hart van toeristisch Schevenin gen, het Gevers Deynootplein met het Kurhaus, zal veranderen in een voetgangersplateau zonder trams en auto's. De bouwvallige Les Galeries wordt afgebroken en zal plaats ma ken voor een nieuw hotel. Het cir custheater met zijn markante koepel zal geheel verdwijnen achter een hoog, v-vormio kantoorgebouw. Aan de noordzijde van de promenade is ruimte gecreëerd voor een hotel van 25 verdiepingen. Het Savoyhotel zal worden afgebroken en op de vrijge komen plaats bouwt Holiday-Inn uit Leiden een hotel van 10 verdiepin gen. Verder zijn enige flatgebouwen in het bestemmingsplan opgenomen ter vervanging van de 255 woningen die afgebroken zullen worden. De par- keercapaciteit rond het Gevers Desnootplein zal van 1750 op 4250 plaatsen worden gebracht. Voor het Grand Hotel en Kurhaus komen on dergrondse garages. De promenade zal nog voor *het nieuwe zomerseizoen worden doorge trokken tot voorbij het Grand Hotel. De Palacestraat wordt afgesloten en wordt ook aan het domein van de voetgangers toegevoegd. Voor het Grand Hotel aan de zeezijde wordt een zoutwater-golfbad gebouwd met schuifbaar dak. De gemeente zal ongeveer 10 pet. van het project financieren. De ove rige 180 miljoen gulden zullen parti culieren op tafel moeten leggen. Er heeft zich nu reeds een gegadigde gemeld die tot 100.000.000 wil in vesteren. De EMS is dit niet. Met de verwezenlijking van het plan kan Den Haag nationaal en in ternationaal allure krijgen. Vooral als ook het congrestoerisme in ver band met de opening van het Neder lands congresgebouw van de grond komt is het belangrijk dat Scheve ningen zijn antwoord klaar heeft, zo wel in een zomer- als winteraccommo- datie. efficiënt ingekapseld door kabelbaan, gondels en loodsen Maar hoe lang staan kabelbaan en loodsen nog op de dam? De voorlich tingsdienst van Rijkswaterstaat ant woordt 'desgevraagd, dat met het oog op de afsluiting van het Haringvliet oktober 1969 alles zal zijn verdwe nen. Voorlopig moeten de gondels nog in de loodsen worden gere viseerd, en bovendien zou er geen personeel zijn om de zaak af te bre ken. Inmiddels ziet de bedrijfsleider van wegrestaurant De Grevelingen met lede ogen, vooral in het vakantiesei zoen, automobilisten onwetend voor bijrijden. Iemand met goede ogen kan langs de weg wel een bordje met een lepel en vork zien staan, maar voor Duitsers betekent dit alleen dat er een benzinepomp met koffiebar is (in Duitsland is bij restaurants nog een R aangegeven). Te lunye wey Kan het restaurant bij het nietige bordje zelf geen groter bord plaatsen? „U hebt geen idee hoeveel moeite dat zou kosten: een lange weg van aanvragen via gemeente, provin cie, provinciale waterstaat, het Wa terschap Schouwen-Duiveland. Rijkswaterstaat en de Schoon heidscommissie." Van de kant van Schouwen-Duive land snorren eigenlijk alle „onbeken den" vrolijk voorbij. Het restaurant is van die kant alleen te bereiken via een parallelweg, die voor de dam (te Bruinisse) moet worden ingeslagen. Maar daar wijst niets erop dat een restaurant op de Grevelingendam is te verwachten. Geen bussen Dit zijn nog niet de enige moeilijk heden van restaurant De Grevelin gen. De vier diensters moeten op de brommer of op de fiets naar hun werk komen: 's winters weinig aan genaam in dit vlakke land. De bussen van de RTM mogen niet stoppen bij het restaurant. Een halte schijnt niet te lonen. Daarom brengt de heer Wanst de diensters, als ze „late dienst" hebben, persoonlijk met zijn auto naar huis. „Het is moeilijk hier personeel te houden", verzucht hij. 's Nachts hebben de heer en me vrouw Wanst en hun vier kinderen het rijk alleen in het vier kilometer van Oude Tonge en vier kilometer van Bruinisse. midden op de dam. gelegen restaurant. „We zijn niet bang, we hebben een grote hond, die de indruk wekt vals te zijn en nog kan bijten ook." Vissen Water het gebouw staat op een terp tegen de dam is de heer Wanst wel gewend. Hij was jaren steward op de grote vaart. Zijn vrouw niet minder: ze is afkomstig uit Hoek van Holland. Misschien dat het echtpaar daarom soms halve nachten met een bootje gaat vissen op de Grevelingen. Iets wat wonderwel past bij het interie'ur van de zaak, waarvan de lampen als visdobbers zijn uitge voerd. de gordijnen netten zijn, en een gezellig hoekje „de kajuit" heet. De spijskaart, vol visgerechten, vult deze entourage culinair aan. „Er komen hier wel gasten, die me nen dat de vis zo uit de Grevelingen komt, maar ze wordt aangevoerd uit IJmuiden. Alleen de paling komt uit de Grevelingen; gevangen door de enige Bruinisser beroepsvisser." Het schor bij het restaurant zit (in het seizoen) tijdens de week- einds vol hengelaars. In alle vroegte beproeven ze hun geluk. Bij teleurstellingen wordt later op de dag wat gemelijk afgezakt naar De (andere) Grevelingen. „Ze maken er dan een feestje van met vis uit IJmuiden", legt de heer Wanst uit, die meent dat er wel meer hengelaars zouden verschijnen als de RTM-bus bij de zaak zou stoppen. Maar dat zit er voorlopig niet in. Want al met al lijken autoriteiten res taurants niet erg gunstig gezind. Er komen nog steeds bijdragen binnen voor de actie IK DOE MEE. De stand is nu: 1407,50. Verant woording: A. H. S., Den Haag 10; J. H. S., Voorburg 10 C. M., Rotter dam 2,50; I. J. B., Den Haag 5; Ch. J. C.-L., Dordt 2,50; G. M„ Rot terdam 2,50. Lezers, die nog geld willen storten voor deze actie, ten behoeve van be jaarden en zieken die een concert van de koren van Arie Pronk willen bijwonen, kunnen dit doen ten name van het Rotterdammer-Kwartet, giro 39639, Witte de Withstraat 25, Rotter dam. fej '"'i. m van een kant op het terras, en ook uit het restaurant gezien: een surrealistisch schilderij

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11