OPMARS NPD GESTUIT Commentaar Russische troepen bij China Vier mart gestikt in smeulend vuur JAMIN Doorbraak mislukt Bonn opgelucht In auto verbrand Kwart Grieken bleef thuis Het Kwartet SPREUK HET WEER Wisselvallig Twee jongens onder trein Man bij ruzie doodgestoken Tsjoe en-Lai: DRAMA AAN BOORD VAN PONTON Per ongeluk miljonair .BE Nieuwe Leidse Comraiiit Maandag 30 september 1968 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen feur: F. Diemei Idredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoett" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer een domkop ons I prijst, is hij in onze ogen niet I zo dom meer. WERTHE1MER „Peter, dit is veel spannender. Je I club heeft zojuist een 20 I voorsprong genomen." DE BILT Tussen een lage- I drukgebied bij IJsland en een ge- H bied met hoge barometerstanden 1 bij de Azoren staat een westelijke I luchtstroming, waarin storingen I van de oceaan naar West-Europa I trekken. Een dergelijke storing I trok gisteren over onze omgeving I naar Duitsland en bracht op de I meeste plaatsen langdurige regen. I Hier en daar werd ook onweer ge- I meld. Een volgende storing drong ver- I gezeld van regen vanmorgen over I de Britse eilanden snel naar het 1 oosten op en zal in de avond of I vannacht ons land passeren. Achter dit regeneebied breidt zich morgen een zwakke rug van hoge lucht druk over onze omgeving uit. Daar in worden naast opklaringen plaat selijk ook enkele buien verwacht. DE BILT Vanavond en van- I nacht veel bewolking met op de I meeste plaatsen regen, morgen 1 opklaringen maar ook plaatselijk I een bui. Matige tot krachtige, I langs de kust aanvankelijk harde I westelijke wind. Ongeveer de- I zelfde temperaturen als vandaag. Na de NPD-nederlaag in Neder-Saksen hoopt de Westduitse Bondsregering dat de Oosteuropese aanvallen over versterking van het neo-nazisme zullen worden gestaakt. Erkenning Von Thadden C.I.E.B.A. - LEIDERDORP UTRECHT Twee jongens van negentien jaar uit het Brabantse Bakel zijn vannacht om het leven gekomen toen zij op een met ahobs beveiligde overweg tussen Horst/ Sevenum en Deurne door een lege materiaaltrein werden gegrepen. De slachtoffers zijn G. Vriens en A. van de Broek. Het tweetal heeft vermoedelijk eerst enige tijd voor de gesloten overweg staan wachten. Toen de trein maar niet scheen te komen zijn zij op hun bromfiets om de halve overwegbomen gereden. Maar juist op dat moment kwam de trein aan. WEERT De 43-jarige chauffeur F. van der Port is vannacht voor zjjn woning in Weert na een woorden wisseling door dc draglinemachinist C. T. uit Leuth bij Nijmegen met een mes doodgestoken. De heer Van dei- Port was op slag dood. T. kon vrjj spoedig na zyn daad worden gearres- teeid in de woning van kennissen vlakbij de plaats van het misdrijf. Hij heeft bekend. HANNOVER Het is de uiterst rechtse National Demo- kratische Partei Deutschland gisteren bij de gemeenteraads verkiezingen in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen niet gelukt, een grote doorbraak te forceren. Tegen alle verwachtingen in daalde het aantal stemmen van de NPD vergeleken met de vorig jaar gehouden verkiezin gen voor de Landdag met 2 procent tot 5,2 procent. ,,In het licht van de terroris tische propaganda is de partij niet ontevreden", zei NPD- leider Adolf von Thadden van nacht. En met die propaganda bedoelde hij de toezegging van de Westduitse minister van bin nenlandse zaken Benda de mogelijkheid te onderzoeken om de NPD te verbieden. De Socialisten verloren in een nek-aan-nek-race met de Christen-Demoeraten 1.5 procent, maar bleven nog dc grootste partij met 41,7 procent van alle uitgebrach te stemmen. De Christen-Democraten behaalden 38,9 procent tegen 37,5 procent bij de gemeenteraadsverkie zingen vier jaar geleden. De liberale FDP behaalde met 9.2 procent evenveel stemmen als in 1964. VOLDOENING De belangstelling voor de verkie zingen was veel groter dan vier jaar geleden. Gisteren nam bijna 77 pro cent van de kiesgerechtigden deel, te gen 74,8 procent in 1964. Er waren 36.700 zetels te verdelen, waarvan de NPD slechts op 117 beslag wist te leggen. Deze partij had bijna 2.800 kandidaten gesteld. De mening in Neder-Saksen was gisteravond dat de 4,7 miljoen stem gerechtigden tussen de Elbe en de Nederlandse grens een verdere op mars van de NPD hebben tegenge houden. In geen van de 3.880 kleine gemeenten en 75 steden zal een ster ke NPD-fractie in de raden zitting nemen. De achteruitgang van de partij is in politieke kringen in de Bondsrepu bliek met voldoening ontvangen. Men meent dat de partij van von Thadden over haar hoogtepunt heen is. En dat zou de politici in Bonn vooral wel kom zijn met het oog op Oosteuro pese beschuldigingen, dat het na zisme in de Bondsrepubliek herleeft. VERBOD Ondanks deze uitslag zal minister Benda de mogelijkheid, de NPD te verbieden, blijven onderzoeken. Als de regering de partij zou verbie den, moet het constitutionele ge rechtshof het verbod goedkeurert, zo als indertijd met de communistische partij. Opvallend bij deze verkiezingen was het feit. dat de socialisten won nen in katholieke streken, terwijl de CDU in traditioneel socialistisch stemmende gebiden grote winst boekte. Een felle brand op de Werf Gusto in Schiedam heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven van vier mensen gekost. Op deze foto wordt een van de opvaren den zwaar gewond van het bran dende schip gedragen. Prins Claus toonde zaterdag trots zijn zoon Johan Friso aan de burgemeester van Utjecht. jhr De Ranitz. (rechts) die als ambtenaar van de burgelijke stand fungeerde. In het midden staat cl* U P. Plate, die 'iet medisch team bij de bevalling leidde. Prins Friso trekt zich weinig aan van het opgewekte gezelschap. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee Amerikanen en twee Italianen zijn zondagmorgen vroeg door verstikking om het leven gekomen in een oude tanker die op de werf Gusto te Schiedam tot een ponton werd omgebouwd. De mannen zijn, terwijl ze sliepen, in, hun hutten overvallen door een verstikkende rook. afkomstig van een brand die benedendeks in de pantry was ontstaan. Een vijfde bemanningslid is in ernstige toestand naar het zieken huis gebracht. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand, om ongeveer half drie 's nachts, brak aan boord van het onder Panamese vlag varende schip paniek uit. Van de honderd beman ningsleden waren er ongeveer zestig aan boord. Mannen renden in pyama of slechts gedeeltelijk gekleed de ka de op. Bij aankomst van de Schiedamse brandweer en politie kon niemand (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Door een vergissing van de Nutsspaarbank in Den Haag heeft een rekeninghoudster bijna tien miljoen gulden op haar rekening over geschreven gekregen. Na een bezoek aan de bank vorige week bleek dat mevrouw L. A. Dijkgraaf van de Klim- ophof dit fortuintje op haar rekening had staan. Haar saldo vermeldt precies het be drag 9.999.939.72. Zij was veel weg en employés van de Nutsspaarbank kon den haar niet te spreken krijgen. Aan familieleden en buren werd doorge geven dat zij naar het kantoor van de bank moest komen om de gemaakte vergissing te herstellen. Volgens de heer S. P. Duvekot, direc teur van de Nutsspaarbank, worden dergelijke vergissingen wel meer ge maakt. „De loketmachines kunnen geen negatief saldo aangeven. Wel wordt het complement vermeld, wat natuurlijk niet op de rekening moest staan. Neen, er is weinig aanleiding om mevrouw Dijkgraaf dat bedrag te schenken", ver klaarde de directeur schertsend zeggen hoeveel mensen nog aan boord waren. De gevluchte opvaren den hadden links en rechts wel op deuren gebonsd, maar zich geen tijd gegund af te wachten of de slapen- den werkelijk wakker waren gewor den. Zij hadden zich in allerijl uit de voeten gemaakt voor de zwarte smook, die de bemanningsverblijven vulde. Met persluchtmaskers heeft de brandweer de tanker afgezocht naar overlevenden. Als eerste werd de 55-jarige ziekenverpleger Remondo Grondona uit Italië in zijn hut ge vonden. De brandweerlieden hebben hem op een brancard en onder toediening van zuurstof van boord gedragen. Dat lukte na veel moeite; de bran card moest met passen en meten door nauwe gangetjes en via smalle trap jes aan dek worden gebracht. Hij is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht. Later zijn nog twee Italianen en twee Amerikanen gevonden, die ach ter de pantry in hutten sliepen. Ook zij zijn op brancards met zuurstof naar boven gebracht. Hulp mocht echter voor hen niet meer baten. Zij bleken in hun slaap te zijp gestikt. De laatste ging een uur na het uit breken van de brand van boord. De namen van de slachtoffers zijn de 39-jarige directeur en mede-eige naar Mario Lemessi van het Pana mese bedrijf, dat het schip in de vaart heeft, de 32-jarige civiel inge nieur Georgio Taraszoni, de 37-jarige super intendent Gildon Chauvin en de 22-jarige pas afgestudeerde civiel ingenieur Erling John Nielsen. De Amerikaanse en Italiaanse consul zijn van het gebeurde op de hoogte gesteld om de familieleden te waarschuwen. De toestand van het vijfde bemanningslid, de ziekenver pleger. die in de Schiedamse dr. No- letstichting is opgenomen, was zon dagavond nog zorgelijk. Sigaret? Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Gedacht wordt aan een brandende sigaret. De brand weer had overigens met het blussen van het vuur weinig moeite. Het vuur smeulde in een soort hardboard, waarmee de pantrv is bekleed. Een enorme rookontwikkeling was het gevolg. De vreselijke gevolgen van deze weinig spectaculaire brand zijn ver moedelijk te wijten aan de slechte accommodatie van het schip, waar door de rook geen uitweg kon vin den. De directie van de werf Gusto heeft dan ook verklaard geen enkele verantwoordelijkheid op zich te zul len nemen. Het schip is het eigendom van de BELGRADO Russische troepen worden samengetrokken langs de grenzen van Rood-China met Rusland en Mongolië. Bovendien schenden Russische vliegtuigen steeds meer het Chinese luchtruim. Premier Tsjoe en-Lai heeft dit, vol gens het Zuidslavische persbureau Tanjug gezegd op een receptie in Pe king ter ere van de Albaansë vi ce-president Bequir. Tsjoe en-Lai be vestigde. dat Rusland ook troepen heeft gelegerd in Bulgarije. De vertegenwoordigers van Oost-Duitsland. Polen, Hongarije en Mongolië waren zo ontstemd over de ze beweringen, dat zij kwaad weglie pen. De Russische zaakgelastigde was niet voor de receptje uitgenodigd. DEN HAAG Hel weekeinde heeft weer tal van verkeersslachtof- fehs geëist. Op de rijksweg in de ge meente Wouw is de 32-jarige J. L. M. van de Casteel uit Halsteren in zijn auto verbrand. Hij reed langzaam met zijn auto. waarvan de aehterverlichting ver moedelijk niet in orde was. Zijn wa gen werd van achteren door een vrachtauto aangereden. De auto van de heer Van de Casteel vloog tegen een boom en raakte door de schok in brand. Hij kwam in de vlammen om. In Nederhorst den Berg kwam de 77-jarige H. v. d. Brink na een aan rijding op zijn bromfiets om het le ven. De 63-jarige mevrouw J. Klassens- Verstappen uit Venray is aangereden door een motorrijder. Zij overleed ter plaatse. Haar man. die naast haar liep, bleef ongedeerd. De motorrijder is zwaar gewond. T\E Federatieve Spoorweg Vakver- eniging heeft zaterdag in haar machinistenvergadering wel een bij zonder zwaar eisenpakket op de ta fel van de NS-directie gelegd: in voering van een 40-urige werkweek, aanstelling van meer machinisten, 55 jaar als pensioengerechtigde leef tijd. een loonsverhoging van 8 pet. per 1 januari a.s., en voorts nog een groot aantal bijkomende verbeterin gen. Deze reeks van wensen zal voor het spoorwegbedrijf, dat toch al in grote financiële moeilijkheden verkeert, op dit moment waarschijnlijk onmoge lijk te verwezenlijken zijn. De FSV is een categorale niet bij een vakcentrale aangesloten vak vereniging, indertijd ontstaan uit een aantal leden van het spoorwegper soneel, dat ontevreden was over het beleid van de drie erkende vervoers- bonden. Nu de FSV door de NS-directie is uitgenodigd voor een gesprek en de vereniging waarschijnlijk als partij bij het NS-overleg zal worden er kend, is het duidelijk, dat deze vak bond tegenover de andere vakbon den goed wil laten uitkomen, dat het anders en beter moet. Wanneer een vakbond een bepaalde representativiteit bereikt en zich ook werkelijk vakbond toont, heeft hij recht op erkenning al of niet bij een vakcentrale aangesloten. Maar deze vakbond, in dit geval de FSV, zal er rekening mee moeten houden, dat erkenning ook inhoudt: verantwoordelijkheid dragen en op constructieve wijze meewerken aan het sociale beleid in een bedrijfstak of onderneming. Verantwoordelijkheid dragen houdt o.m. in: rekening houden met de uit voerbaarheid van de eisen die men bij een directie op tafel legt. Dit punt bleek zaterdag bij de FSV niet de sterkste kant. Er moeten inderdaad verbeteringen komen; sommige situaties zijn inder daad slecht. Maar men zal daarbij een prioriteitenlijstje moeten op stellen. want alles kan niet in één keer verwezenlijkt worden. Dan toont men zich een bonafide vak bond. morgen voordeel koffie- cognacbonbons 150 gram van 85 voor 7J niet duur we/ heerlijk Bij Uden is het 7-jarige meisje M. J. W. H. den Biggelaar, toen ze de weg overstak, aangereden en overle den. De 40-jarige G. Piers uit IJmuiden botste zaterdag op de Amsterdamse- weg tegen een personenauto. Hij overleed aan zijn verwondingen. De autobestuurder ligt zeer ernstig ge wond in het ziekenhuis. Als gevolg van een valpartij met zijn fiets is de 10 jaar oude Gerrit Jan Harmsen in Vorden dodelijk ver ongelukt. Hij was met zijn hoofd te gen een passerende bus gekomen. DUIVENDRECHT Een elfjarig meisje is zondagmorgen door haar vader met een zwaar kaliber wind buks in de buik geschoten. De man ging onvoorzichtig met de buks om. Het kind werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Duidelijk is de schrikreactie te zien op het gezicht van de kapitein. Panamese maatschappij Ingran Mi- co-Peri, gevestigd te Milaan. Kapitein is de 29-jarige Italiaan S. Fancifui. De directie van het bedijf heeft de scha de aanzienlijk genoemd, maar kon nog geen bedrag noemen. De tanker is op de werf om te worden verbouwd tot een kraanpon ton, waarop Gusto de grootste kraan van de wereld zet. Het gevaarte zal aldus uitgerust worden ingezet voor de aanleg van oliepijpleidingen in volle zee. Burgemeester H. Roelfsema van Schiedam heeft het reddingswerk aan boord van het schip van nabij gevolgd. Ook mr. J. D. de Jong. offi cier van justitie heeft zich ter plaatse van de situatie op de hoogte gesteld. ATHENE Ongeveer 94 pro cent van de Griekse kiezers heeft gisteren „ja" gezegd bij het referendum over de nieuwe grondwet. Opmerkelijker was dat meer dan 25 procent van de kiezers niet kwam opdagen. Ze kunnen hiervoor worden ver volgd. Het ministerie van voorlichting beweerde vanmorgen dat de Grie ken met overweldigende meerder heid het bewind steunen van de 49-jarige premier Papadopoelos, die als kolonel in april vorig jaar de staatsgreep organiseerde. De autoriteiten in Athene hebben een verklaring voor het. niet op-ko men van 1.4 var» de 5.5 miljoen stemgerechtigden: de kiezerslijsten zijn sinds 1964 niet herzien en dus zijn zeer veel ingeschrevenen in tussen overleden, geëmigreerd of verhuisd. De nieuwe grondwet, die de macht van koning Constantijn beperkt, is direct van kracht geworden, al heeft Papadopoelos bekendgemaakt dat twaalf artikelen worden opgeschort. Deze hebben betrekking op de bur gerlijke vrijheden, zoals onschend baarheid van het huis en de pers vrijheid. De oude grondwet dateert uit 1952. PATIËNT Griekenland is wel eens vergele ken met een patiënt wiens ene been in het gips zit. Volgens het ministe rie van voorlichting heeft het Griek se volk bewezen dat de patiënt het goed maakt. Het sloot de mogelijk heid niet uit dat spoedig verkiezin gen in Griekenland zullen worden uitgeschreven. Het „ja" voor de nieuwe grondwet is namelijk niet meer dan een eer ste stap op de weg naar terugkeer naar een parlementair stelsel. De verkiezingen vormen een tweede stap. De staat van beleg en de pers- censunr blijven voorlopig gehand haafd. Bovendien zullen de meer dan tweeduizend „linkse elementen" in gevangenschap blijven op twee eilanden in de Acgeische Zee. Een groot aantal politici blijft onder huisarrest. DEN HAAG Prinses Christina en haar secretaresse mejuffrouw N. M. de Vlieger zijn gistermorgen om half zeven uit Canada in Nederland teruggekeerd. De prinses was woensdag naar Ca nada gegaan om de mogelijkheden van een zangopleiding te onderzoe ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1