Waarom bouwer met fluwelen handschoenen aangepakt? Classis Leiden besprak de Open Brief 't Is wel Tweed, géén Tweed, 't Is nieuw Tweed. BEMALING POLDERS Raad Katwijk over beweegbare vloer zwembad Stamgasten café collecteren Plan B. en W. wordt toch uitgevoerd Mindervaliden naar de 3-okt.-optocht voor Heineken Gereformeerden gast hij hervormden Op en Brief T erouderd patroon De Kaag WERD GECOMBINEERL Teruggang Huisli l Voorl. Leiden Zie het blije gezicht van Tweed (en van uzelf) bij NIEUWE LEIDSE COURANT 4 Ml VRIJDAG 27 SEPTEMBER mm KATWIJK In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering is nogal wat kritiek geuit op het beleid van B. en W. inzake de kwes tie beweegbare vloer zwembad. Hiet meest kritisch was mr J. van der Plas, die het twijfelachtig achtte of B. en W. wel actief genoeg zijn opgetreden. Tot herstel krachtens de garantiebepalingen hadden zij zonder omwegen of concessies op dracht behoren te geven. Mr. Van der Plas bleek van oor deel. dat de rapporten van de des kundigen voldoende aantonen, dat de technische fouten alleen zijn gemaakt door de leverancier van de vloer. Daarom is er geen reden nu voor eigen rekening nadere voorzieningen (lapmiddelen, zoals hy zei) te treffen. Wanprestatie Wanneer de vloer opnieuw zou weigeren en definitief zou blijken, dat de NV De Vlier niet kan le veren, wat ze heeft toegezegd, kan beter definitief op een ander sys teem worden overgegaan. Dan is het zeker geraden de leverancier aan te spreken voor alle uit zijn wanprestatie voortvloeiende scha den. Mr Van der Plas betreurde op nieuw de onduidelijkheid in de verhouding tussen B. en W. en de NV Zwembad Katwijk. Hij vroeg zich af, wie nu eigenlijk die moeizame onderhandelingen heeft gevoerd. Heeft wethouder Bergman wel voldoende aandacht aan deze zaak gegeven? Beschikt hjj over voldoende tijd voor de vervulling van het voorzitter schap van de raad van beheer? De heer Van der Plas betwijfel de of genoeg aandacht is besteed aan handhaving van de garantie clausule met betrekking tot de voortzetting van de garantie. Hij zei ook niet te begrijpen, waarom de gemeente de leverancier op- BERGMAN gezocht dracht heeft gegeven de vloer te herstellen op de voor hem goed koopste manier. De leverancier moet niet goedkoop maar goed her stellen. zodat de vloer eindelijk de beloofde „goede werking" krijgt Waarom wordt deze leverancier met fluwelen handschoenen aangé- pakt? Mr Van der Plas wees kritiek op het besluit van de gemeente tot de aanleg van het betrokken bewegingsmechanisme over te gaan. van de hand. Van de zijde van Sportfondsen is uitdrukkelijk ver zekerd. dat het een betrouwbare constructie zou zijn. De gemeente heeft redelijk overwogen en ge handeld. Teleurgesteld Ook de SGP-vertegenwoordiger, de heer K. van der Mey, betreur de de gang van zaken. We mochten iets goeds verwachten, maar aan deze voorwaarde is niet voldaan. Ook deze spreker vond dit een aan gelegenheid, die de bouwer aan ging. Veel had kunnen worden voorkomen, de berekeningen schij nen niet afdoende te zijn geweest en met eventueel optredende sto ringen is geen rekening gehouden. Dr. G. W. Overdijkink (CH) on derschreef veel van wat mr Van der Plas had gezegd. De gemeente begeeft zich op een glibberig pad. ten aanzien van de garantie. Dat het gemeentebestuur nu zelf voor zieningen gaat treffen naast de goedkoopste oplossing via de ga rantiebepalingen, vond hij volkomen mis. Met ons geld hebben we de bouwer laten experimenteren. De heer J. C. de Krijger (PvdA) betreurde het, dat een nota als deze moest worden behandeld. De heer J. J. Timmermans (CH) ging wel akkoord met het voorge stelde. Hij was van mening, dat men zich moest laten leiden door de eigen gemeentelijke raadsman. De heer L. J. Haasnoot (CH) stelde, dat fouten waren gemaakt in de technische uitvoering, maar dat ook administratieve en juridische fouten waren begaan bij de voor bereidingen. Spreker stelde zich achter B. en W Verzuchting De heer M. A. de Vries (Vrije Lijst) verzuchtte, hoe het toch mo gelijk is geweest, dat men tot het bouwen van een vloer als deze heeft kunnen besluiten. Het heeft ons al MR. VAN DER PLAS wanprestatie te veel geld gekost. De heer De Vries hoopte, dat het na reparatie niet meer nodig zal zijn het bad leeg te pompen. Wethouder J. Bergman ging uit voerig ln op de geschiedenis van de zwembadplannen en de opge treden moeilijkheden. Hij beklem toonde, dat er geen sprake van is, dat Sportfondsen of de raad van beheer kunnen beslissen over gelden van de gemeente. B. en W. hadden steeds het laatste woord gehad, waren steeds vol ledig op de hoogte geweest, waar bij het college werd gestimuleerd door de actieve raad van beheer. Dat een conclusie onzerzijds zo lang op zich heeft laten wachten, vindt haar oorzaak in het feit, dat we hebben gezocht naar voorzienin gen, die de installatie ook zouden doen verbeteren, waarbij wij onder meer de eis stelden dat bij onver hoopte reparatie in de toekomst het bad niet meer behoeft te worden leeggepompt. Na nog wat technische uiteenzet tingen werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Contact De overige zaken gaven weinig aanleiding tot gesprek. Bij het voor stel tot verkoop van grond in Cleyn Duin voor de bouw van 62 premie woningen merkte de heer J. J. Tim mermans op, dat in de praktijk was gebleken, dat een beter contact tus sen de toekomstige bewoners en de architecten en aannemers wenselijk is. Hij deed de suggestie een com missie te benoemen uit de toe komstige eigenaars om dat contact te onderhouden. De heren P. Jaapies en mr. J. van der Plas ondersteun- Ingezonden Ook dit jaar zullen de zieken en minder-validen in de gelegenheid worden gesteld om op de Breestraat in de omgeving van de Stadsgehoor zaal en het vroegere postkantoor de 3-oktoberoptocht gade te slaan. Het publiek wordt verzocht zich niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat 80 tot het belastingkan toor Breestraat 40. Diegenen, die niet of moeilijk kun nen lopen, kunnen worden afgehaald en thuisgebracht, indien zij dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schrifte lijk aanvragen. De plaatsbewijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van een lid maatschapskaart van de A.N.I.B. of een zusterorganisatie, of een bewijs dat aantoont dat de houder hiervan minder-valide is. Het afhalen der plaatsbewijzen kan gebeuren op maandag 30 sept. des avonds van 8 tot 9 uur in het gebouw „Ons Centrum", Hooigracht 84, f 0,25 per plaats. Hier zij nog eens uitdrukkelijk meegedeeld, dat op 3 oktober geen plaatsbewijzen kunnen worden ver strekt en dat deze uitsluitend dienen voor zieken en minder-validen, dus niet voor bejaarden. Alleen ziekenhuizen of verpleeg tehuizen e.d. kunnen zich wenden tot de voorzitter van de A.N.I.B.Linde straat 24, telefoon 34834. Minder-vali den, die in het bezit zijn van een auto kunnen op vertoon van een le gitimatiebewijs eveneens een door- laatbewijs ontvangen bij deze voor zitter. Het bestuur, afdeling Leiden A.N.I.B. Radio-opname in Noordwij k NOORD WIJK Donderdag 31 oktober zal het Noordwijkse fanfare korps Excelsior in Royal een bijzon dere propaganda-avond houden. Hieraan zal de KRO medewerking verlenen met de Boerkens van Bu ten. Van het eerste gedeelte van de avond worden opnamen gemaakt die door de KRO via de radio zullen worden uitgezonden. Deze propaganda-avond is het begin van de activiteiten die Excel sior op touw gaat zetten om in 1971 zijn 50-jarig jubileum waardig te kunnen vieren, zo mogelijk in nieuwe uniformen. den deze gedachte. Wethouder C. van der Plas zegde toe deze sugges tie te -villen overwegen- De vergadering werd niet bijge woond door de heer J. Bergman J. A.zn. Aan het begin schonk burgemees ter A. G. Vermeulen aandacht aan de geboorte van het prinsje. Hij deelde mee gelukstelegrammen te hebben verzonden naar het konink lijk en prinselijk gezin. NOORDWIJK De stamgasten van een Amsterdams café hebben spontaan 60 bijeengebracht om de president-directeur van Heinekens bierbrouwerij, de heer A. H. Hei neken, te helpen zijn hondebelas ting te betalen. Zoals we berichtten, heeft de Noordwijkse gemeenteraad gewei gerd een der drie honden van de heer Heineken als waakhond aan te merken, wat hem 60 in de hondebelasting scheelt. Voor het geval de heer Heineken de belasting al mocht hebben be taald. verzoeken de cafébezoekers hem de 60 over te maken aan het Blindengeleidehondenfonds. kant te benoemen door het modera- men van de Synode, ook als zijn kerkeraad daar weinig of niets voor zou voelen. Tenslotte was praktisch de hele avondvergadering gewijd aan de vragen, die in oktober 1967 werden opgeroepen door de Open Brief, die LEIDEN Voor het eerst in de geschiedenis kon de voorzitter van de classis Leiden in de Hervormde Kerk, ds. H. J. van Achterberg, drie afgevaardigden van de Gereformeerde classis welkom heten. Uit het applausje dat zy kregen, bleek wel dat hun aanwezigheid bijzonder op prijs werd gesteld. Hervormde afgevaardigden zullen op dezelfde wijze gaan deelnemen aan de vergaderingen van de Geref. classis. Uit het verslag dat de quaestor, de heer C. van de Wijngaard uit Lei den, uitbracht, bleek dat de gemeen ten grote bedragen opbrengen voor de financiering van allerlei kerke- werk, dat in regionaal of landelijk verband geschiedt. Het bedrag dat in 1967 door de classis Leiden alleen uit bijdragen van kerkvoogdijen en dia- konieën en uit collecten werd gege ven voor de financiering van het werk in het academisch ziekenhuis in Leiden èn voor allerlei vormen van landelijk kerkewerk, beliep bij na f290.000. Daarnaast komt uit col lecten nog eens een bedrag van bij na f 250.000 uit hetzelfde ressort voor het zendingswerk, zoals uit het verslag van de penningmeester van de classicale zendingscommissie, de heer Sprey uit Alphen aan den Rijn, bleek. Deze ontving de bijzondere dank van de vergadering, omdat hij gedu rende een periode van ca. 30 jaar de zendingsgelden van de classis heeft beheerd. Op de afgevaardigden uit de ge meenten werd een dringend beroep gedaan om alles in het werk te stel len de najaars-zendingscollectie, die begin november gehouden wordt, tot een goed resultaat te bréngen: door de inzameling „Kom over de brug" van dit voorjaar zijn de gewone zen dingsinkomsten nogal sterk achter gebleven vergeleken met 1967. Enige tijd geleden werd in prak tisch alle gemeenten de aktie 66-2000 gehouden. Als resultaat van deze ac tie legde de classicale commissie voor het jeugdwerk een aantal over wegingen aan de kerkeraden voor, die in de komende maanden stof van bespreking moeten zijn. De eerste overweging was, of het werk onder de jeugd niet te veel uitgaat van één bepaald, soms misschien zelfs verou derd patroon. Zijn de kerkeraden bereid de gemeenten, dus ook de jeugd zelf, de in de gelegenheid te stellen het jeugdwerk zo op te bou wen dat er een grote mate van veel vormigheid ontstaat? De tweede vraag gold met name de wijze waarop in de gemeenten het Avondmaal wordt gevierd. Vanuit de jeugdcommissie werd de kerkeraden gevraagd of men be reid is te komen tot 'n frequentere avondmaalsviering en of men ook hiera ndere, voor ons nog onge bruikelijke, vormen een kans wil geven. Bij de discussie kwam tot uitdrukking dat de ontdekking van de wereld voor veel gemeentele den ook kennismaking met andere liturgische gewoonten betekent. In verband hiermee zal men zich in de toekomst ook bezig moeten houden met de vraag of het juist is de kinderen tot de drempel van de volwassenheid van de avond maalsviering uit te sluiten. In de classis houdt een recreatie- commissie zich bezig met de proble men, die aan de kust en in het plas- sengebied de j aarlij ke invasie van binnen- en buitenlandse toeristen veroorzaakt. Uit het verslag, dat ds. Keuning van Noordwijk aan Zee uit bracht, werd duidelijk hoe nijpend dit vraagstuk gaat worden, met na me voor een kleine hervormde ge meente als De Kaag, die zelf nog geen 100 gezinnen telt, maar 's zo mers door een groot aantal gasten, die ook weer gemeenteleden worden, wordt overstroomd. Ook de Synode legde een aantal vragen voor, die vrij langdurig in discussie kwamen. Deze hielden vooral verband met het feit dat van het huidige predikantenkorps in de Hervormde Kerk ruim 10 pet. bui tengewone werkzaamheden verricht, bijv. als krijgsmachtpredikant of als predikant, verbonden aan een raad of instituut. Deze predikanten lopen het gevaar dat zij enigszins ver vreemd raken van het beleid en be lijden der kerk. De Synode vroeg, hen als lid met concluderende stem toe te laten tot de classicale verga dering binnen het ressort, waar zij een aantal verontruste predikanten tot de kerkelijke organen en tot de gemeenten richtte. In die Open Brief kwam vooral de vrees tot uit drukking dat in deze tijd de wereld met haar noden in de kerk meer aandacht zou ontvangen van de zorg voor het rechte belijden. Onder het hoofd „evangeliseren in deze tijd" hielden ds. Van Roon van Katwijk aan Zee en dr. Schoonheim uit Lei den een korte inleiding over dit on derwerp. Al kwam bij ds. Van Roon het accent misschien wat zwaarder te liggen op de verticale verhouding van de mens tot God, op de bekering van de zondige mens en het persoon lijke aanvaarden van het heil, met WOUBRUGGE Ter nagedach tenis van de heer C. Rijlaarsdam, overleden op 3 februari jl. en initia tiefnemer voor gecombineerde bema ling, werd het nieuwe gemaal aan de Plasdijk naar hem vernoemd. Voor de ingebruikneming woensdag waren vele ingelanden en autoritei ten overgekomen. Het betreft de ge zamenlijke bemaling van de zeer lage polders Oudendijk (350 hec tare) en Vrouwgeest in Alphen a. d. Rijn (150 hectare). Deze korte plechtigheid geschiedde door de weduwe, mevrouw P. A. Rijlaars dam-de Wit en de twee dijkgraven, de heren G. Kroes en J. van Rijn. In de toekomst zal al het overtollige water van beide polders geloosd worden in de Wijde Aa. De fraaie oude watermolen van de Vrouw- geestmolen, sinds 1799 verzorgd door de familie Vrolijk, zal hierdoor daarbij de waarschuwing dat het niet aanvaarden van Gods boodschap een oordel over de mens inhoudt, toch wilde ook hij belist geen tegenstelling poneren tussen het pastoraat en het apostolaat der kerk. En dr. Schoonheim. die het voorrecht van het brengen van de goede boodschap van Gods liefde aan mensen van deze tijd sterk on derstreepte, liet zien hoe God ons altijd reeds vóór is en wij slechts in Zijn spoor kunnen gaan; hoe het juist het licht van het evangelie is, dat ons het duister van mens en wereld laat zien; hoe uit de eigen praktijk aangetoond kan worden dat het apostolaat altijd tegelijk een stuk pastoraat met zich brengt. Uit de gehele bespreking kwam sterk naar voren dat de accenten soms verschillend kunnen worden gelegd, maar dat men elkaar in de kerk geenszins wil loslaten. Zo splitste de vergadering zich in een aantal discussiegroepen, waarin de door het onderwerp opgeroepen vra gen in bijzonder goede geest werden behandeld en waarbij ruimschoots gelegenheid bestond om de in de Open Brief opgeworpen vragen aan de orde te laten komen. niet langer het water op de Hd manswetering lozen. Het ontwerp voor deze gecomt» neerde bemaling is van de wat® bouwkundige adviseur B. C. Bruyn uit Alblasserdam. De total kosten beliepen ruim drie ton. Hiei van draagt de Cultuur Technisch Dienst 60 procent bij. Alvorens he nieuwe gemaal in dienst te kunne nemen, moesten in beide polders di verse duikers en hulpgemaaltji worden aangelegd. Na afloop van de openstellin] werd nog een bijeenkomst gehouda in Het oude Raedthuys, waar scheidene aanwezigen het woori voerden. LEIDEN Er is een kleine terug gang waargenomen in het werk va; de Commissie voor Huishoudelijk voorlichting en Gezinsvoorlichtin Deze is, volgens het jaarversla 1966 en 1967, veroorzaakt door tw« omstandigheden: vrij veel ziekte on der het personeel en de slechte wordende huisvesting. Dit laats'!* is het grote zorgenkind. Het slfr: van et verslag luidt echter: „In ver trouwen zetten wij ons werk voorf. NOORDWIJKERHOUT Zater dag houdt de judoclub weer haar hall jaarlijkse examendag in het parochk- huis aan de Kerkstraat. De jeugdleden doen judo-examen voor de gele band. de oranjeband en de groene slip. De judo-middag, die om één uu: begint, zal onder leiding staan vat r< clubleraar L. de Vries uit Leiden. De classis Lelden was niet onver deeld enthousiast over dit voorstel, omdat men hierin een zekere over heersing door de predikanten vreesde. Nog minder gelukkig was men met het voorstel, waarbij het mogelijk gemaakt zou worden om een predi kant tijdelijk tot krijgsmacht-predi- 't Is wel Tweed omdat het als tweed geweven is - van de fijnste garens, 't Is géén Tweed omdat het absoluut niet lijkt op de klassieke visgraatstof. 't Is nieuw Tweed omdat het stofbeeld een ruit is of een pieddecoq of een fantasiedessin, 't Is nieuw Tweed omdat het sprankelt en straalt in z'n kleuren. En ook omdat de combinatie met bont (zwartvos of wasbeer) zo verrassend is Bij zo'n mantel (v.l79,-t/m298,-)kuntu alles dragen. Tot en met de kleurigste accessoires! En is dat niet fijn nu het najaar zich in grijzen hult?

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4