Ruim Ykmiljoen Nederlanders extra heeft ;i Administratief centrum voor Chr. Geref. Kerken Sectariërs niet immuui voor verg® Ü/i/Ü/h'/i/ii/té krSi» Hervormd-geref. vrouwe steunen de Toradja 's Studio in Indonesië SAMENBUNDELING- SCHOLEN FEIT schenk^^ES» schenk Praktische theologie^ geen wijze vader mee;: Jn* Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Schillebeeckx bereid naar Rome te gaan Kinderpostzegelactie '68 Boelgaarse kerk verzet klok Ter ontlasting deputaatschappen Doopgravamen afgewezen Promotie van J. H. Oltliuis Maatregel VS geen gevolgen voor onze kaas ra Bondsdag in teken van de jeugd Veringa geeft NSR inzage overheidspost - VRIJDAG 27 SEPTEMBI Kent u iets triestere, dan de gang van een dronken mdn? Zonder doel slingert hij over de straat, loopt tegen de lantaarn paal, struikelt en valt weer de deur van een nieuwe kroeg binnen. Weet u, wat nog triester is? Een slingerende christen. In de Bijbel komt vaak het woord „overtreding" voor. Wij denken dan aan wetten en bepalingen, maar het Griekse woord bete kent letterlijk „een misstap begaan, opzij vallen, slingeren". Wie als christen zich overgeeft aan hoererij, allerlei onreinheid of hebzucht, onwelvoeglijkheid, zotte of losse taalgeld gierigheid (zie Efeziërs 5) of wat dan ook, is in bijbelse taal een dronkeman. Daarom zegt Paulus in datzelfde hoofdstuk: Bedrinkt u niet aan wijn, waarin bandeloosheid is, maar wordt vervuld met de Geest en: Ziet nauwlettend toe, hoe gij wandelt, niet als onwijzen, doch als wijzen. Wandelt dan waardiglijk de roeping, waarmede gij geroepen zijt. Wij lezen vandaag Ezechiël 37 15-28. (Van onze kerkredactie) GENÊVE De plannen voor de bouw van een Indonesische programmastudio van de chris telijke zender „Stem van het Evangelie" zijn in een beslissend stadium gekomen. Dit zei de directeur-generaal van de radiodienst van de Lutherse We reldfederatie, dr. Sigurd Aske, na besprekingen in Genève met T. S. Slhomblng, de ephorus van de Pro testantse Christelijke Batakkerk. Hieraan zijn besprekingen in Indo nesië voorafgegaan tussen dr. Aske, Paul Volz, de Amerikaanse directeur van het in Addis Abeba gevestigde radiostation en de leiding van de Ba takkerk en de nationale raad van ker ken. Dr. Aske noemde het plan één van de belangrijkste projecten van de „Stem van het Evangelie". Bij zijn laatste bezoek aan de Batakkerk had hij een massadoop van meer dan dui zend mensen meegemaakt. De „Stem van het Evangelie" zendt in negentien talen programma's uit. van naam ea adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar la verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een golden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wij hebben sinds enkele maanden een roestvrij-stalen aan recht. Het blijkt echter dat het per dag minstens een uur of meer kost om dit aanrecht toonbaar te houden. Na elk gebruik van de geyser moe ten de droppels verwijderd worden omdat deze na luttele minuten krin gen achterlaten. Ook is een flinke vim-beurt per dag geen weelde. Bestaat er geen gemakkelijker be handelingsmethode? Antwoord: Roestvrij staal is bestand tegen soda, zuren en syn thetische zeep. Wanneer het staal hoogglanzend is, moet men zich ech ter geen illusie maken dat het aan recht bij vrij druk gebruik net zo spiegelglad blijft als wanneer het nieuw is. Voor sommige hardnekki ge vlekken heeft u beslist een schuurmiddel nodig en dit maakt het materiaal wat matter. Deze minder glanzende plekken kan u met koperpoets weer redelijk opknappen. Meestal zal regelmatige reiniging met borstel en zeepsop wel voldoende zijn. Wel dient u gemorst water onmiddellijk te verwijderen, anders blijft er na het opdrogen een wit vlekje achter, dat moeilijk te verwijderen is. Bezit u een matsta- len aanrecht, dan heeft u die pro blemen niet in die mate. Bovendien geven schuurmiddelen hier geen matte plekken, omdat het staal zelf dof is. Vraag: Een weduwe moet nog veel belastingen voor haar overleden man betalen. Nu maakt zij zich zor gen: als zii komt te overliiden, moe ten haar kinderen dan de belasting betalen? Antwoord: Als de kinderen de na latenschap van de man niet aan vaard hebben, zijn zij pas aanspra kelijk voor de belastingschuld, wan neer zij de nalatenschap van hun moeder aanvaarden. Zij kunnen dus altijd overwegen ingeval de moe der overlijdt of zij haar nala tenschap zullen aanvaarden of niet Kennelijk zal de nalatenschap alleen uit wat huisraad bestaan en hier over is gemakkelijk een regeling met de belastingdienst te treffen. Vraag: Mijn gazon heeft zo'n gele kleur, ook nog nadat het lange tijd geregend heeft. Af en toe geef ik wat kunstmest Kan het kalkgebrek zijn? Antwoord: De gele kleur kan verschillende oorzaken hebben, zoals overbemesting, waarbij de meststof fen niet voldoende zijn ingespoeld en dan verbranding veroorzaken. Ook kan het gevolg zijn van gere geld vertoef van honden op het gras. Voorts kan het schimmel zijn, voor al als er vroeger eikenhakhout op het terrein heeft gestaan. In het laatste geval is het beste de gele plekken met een rand erom heen tot 20 25 cm uit te steken, de gaten op te vullen met goede tuinaarde en deze plekken na bewerking weer in te zaaien met gazongraszaad. (Van een onzer medewerkers) UTRECHT Op een gezamen lijke vergadering van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, Ge reformeerd School Verband, Christelijk Volks Onderwijs en de Schoolraad is een beslissing van historische betekenis geno men, die de samenbundeling van het protestants-christelijk onder wijs duidelijk markeert. Op deze vergadering Is namelijk opgericht de nieuwe vereniging voor protestants-christelijk kleuter- en basisonderwijs. Deze oprichting is een logisch uitvloeisel van de fusie waartoe zowel CNS en CVO als GSV hebben besloten. In zijn openingstoespraak memo reerde de voorzitter van CNS, dr. G. Huls, dat in onderwijskringen steeds BRUSSEL Prof. dr. E. Schille beeckx zal naar Rome gaan. als men hem ter verantwoording roept Hij zou echter wel voorwaarden stellen. Als hij zou moeten praten over iets in zijn dossier, zou hij het dossier eerst bestudeerd moeten hebben. Dit heeft de Nijmeegse theoloog (Belg van geboorte) gezegd in een vraaggesprek met de Belgische radio. Berichten uit Vaticaanse kringen, volgens welke hij al in oktober ter verantwoording zou worden geroe pen, leken hem louter speculatie. Op de vraag, of de actie tegen hem wellicht een onderdeel was van een geconcentreerde aanval op de pro gressieve krachten in de Rooms-Ka- tholieke Kerk. zei hij moeilijk een antwoord te kunnen geven. Maar dat men nu een dossier aanlegt van en kele theologen, leek hem ingegeven door een algemene vrees van conser vatieven voor de post-Vaticaanse theologie. De tegenstelling conservatief-pro- gressief vond prof. Schillebeeckx op zichzelf nog niet gevaarlijk voor de kerk, maar als het een tegenstelling wordt tussen conservatieven, die praktisch de leiding in de kerk in handen hebben en progressieven, die niet de leiding hebben, is het natuur lijk wel weer gevaarliik. Men gaat dan de eigen conservatieve posities identificeren met de officiële stellin gen van de kerk en dat zou toch wel eens op een zwaarder conflict kun nen uitlopen met de kerk als insti tuut Prof. Schillebeeckx geloofde niet, dat er een bepaalde concrete aanlei ding was voor het aanleggen van een dossier over zijn opvattingen. „Ik denk niet dat het gaat om een of ander punt uit mijn theologie, maar om de gehele strekking, die men blijkbaar niet kan volgen en niet be grijpt." HEEMSTEDE Een kleine 15 procent van de Nederlandse be volking van jong tot oud (ruim anderhalf miljoen mensen) heeft op de een of andere manier meer dan normale zorg nodig. Hiervan behoren 400.000 Nederlanders tot de zwakzinnieen, en ruim 80.000 lijden aan epilepsie (vallende ziekte). Deze ciifers werden verstrekt door het Nederlandse comité voor kinder postzegels tijdens een persconferentie aan de vooravond van de Kinderpost zegelactie 1968. Zoals bekend start deze actie, waarvan de hulpbehoevende Neder landse jeugd ieder jaar weer opnieuw in ruime mate profiteert, op 1 okto ber Het vorig jaar gaf Nederland met gulle hand ruim 5 miljoen gul den en ook dit jaar hoopt het comité door middel van de ruim een half miljoen jeugdige postzegels- en prentbriefkaarten verkopers (school kinderen) opnieuw een respectabel bedrag van enkele miljoenen bij el kaar te krijgen. Nieuwe serie De posterijen hebben vorige week een nieuwe serie kinderpostzegels be kendgemaakt De serie heeft dit jaar betrekking op het sprookje en de or ganisatoren hopen dat deze sprook jesserie zal inslaan. Eén van de ziekten waarvoor leder jaar opnieuw veel geld nodig is, be treft de epilepsie. Deze volksziekte begint doorgaans op jeugdige leeftijd, meestal als complicatie van kinder ziekten. De ziekte is een plotseling abnormale ontlading van hersencellen, die zich openbaart door middel van toevallen. In de ergste gevallen kun nen hierdoor verlammingen ontstaan. duidelijker wordt onderkend, dat een samengaan van bestaande organisa ties mede noodzakelijk is door de be palingen van de mammoetwet. Deze fusie is echter niet in de eerste plaats om louter pragmatische redenen doorgevoerd. Het besef is doorgedrongen dat wij het pro testants-christelijk onderwijs veel belangrijker diensten kunnen bewij zen door samen te gaan, aldus dr. Huls. Hij legde er sterk de nadruk op, dat fusies in het maatschappelijk le ven aan de orde van de dag zijn. Deze fusie moet de breedheid van ons gehele onderwijs verzorgen. De tijd van concurrentie heeft plaats ge maakt voor een vorm van coöperatie, aldus dr. Huls. Bureau Praktisch resultaat van de bespre kingen is, dat er een gezamenlijk bu reau van schoolraad en CVO zal ko men. Waar ook reeds voor andere takken van onderwijs bureaus aan wezig zijn wordt nog nader onder zocht hoe men kan komen tot de oprichting van een groot centraal bu reau ten dienste van het gehele pro testants-christelijk onderwijs. Tenslotte zij vermeld dat ook de onderscheidene personeelsorganisa ties zullen trachten tot samenwer king te komen. In samenwerking met deze organisaties bestaat nu reeds het Convent voor het christelijk on derwijs. SOFIA De Boelgaarse Ortho doxe Kerk zal op 20 december afstappen van de juliaanse tijdreke ning en overgaan op de algemeen ge bruikelijke gregoriaanse. Alleen de patriarchaten van Moskou. Jeruzalem en Belgrado hou den nu nog vast aan de kalender van Julius Caesar, die omdat de Romein zich met de schrikkeldagen verre kend had in het westen al In 1582 afgeschaft werd. (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM Gisteren heeft de generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken uitvoerig gediscussieerd over de instelling van een centrale kas en een administratief bureau, waaraan een administrateur zou moeten worden ver bonden. De aanleiding was een instructie van de particuliere synode van het noorden. De commissie van rapport stelde de synode voor, een deputaatschap in te stellen voor het verrichten van administratieve werkzaamheden in opdra-chten en ten dienste van andere deputaatschappen. Dit deputaatschap zou kunnen bestaan uit de secreta rissen en de penningmeesters van de opdrachtgevende deputaatschappen, en het zou maatregelen mogen tref fen voor een doelmatige uitvoering van de aanvaarde opdrachten (o.a. huisvesting en aantrekken van per soneel en de aanschaf van inventaris voor een bureau). De opdrachten van de andere deputaatschappen zouden moeten geschieden op basis van vrij willigheid. Ouderling J. van Leeuwen te Nieuwkoop was voorstander. De angst dat daar een superdeputaat- schap zou ontstaan, achtte hij onge grond. Uitwerking Ds. J. H. Velema te Apeldoorn was het met de tendens van het com missierapport wel eens, maar had bezwaren tegen de uitwerking. De commissie had namelijk de mogelijk heid schrappen. Hij wilde een depu- putaatschap opdrachten van de an dere deputaatschappen zou kunnen weigeren en daarvan voorzag ds. Velema veel moeilijkheden. Ouderling A. de Geus te Harlingen wilde het element van de vrijwillig heid geschrapt. Hij wilde een depu taatschap tot beheer van een kerke lijk administratief bureau en alle deputaatschappen opdragen hun ad ministratieve werkzaamheden te la ten verrichten door dit bureau. (Van onze kerkredactie) SCHIEDAM Het gravamen van de Haagse ouderlingen L. Potuyt en J. F. Lantrok inzake de doop is door de orov'nclale kerkvergadering van Zuid-Holland van de Nederlandse Hervormde Kerk afgewezen. Volsens de PKV had het geen zin, om dit eravamen als eravamen naar de generale synode door té zenden, omdat alle aaneevoerde argumenten en wensen al bij de synode bekend en in bespreking zijn. Gelijk bekend, besloot de generale synode in februari, om een nieuwe commissie in te stellen ter bestude ring van het vraagstuk van de kin derdoop, nadat de eerste commissie na zes jaar niet tot overeenstemming was gekomen. Naar wij vernemen, is deze nieuwe commissie nog steeds niet samen gesteld. Alle deputaatschappen zouden vijf procent van het beheerde kapitaal moeten overdragen aan de nieuwe deputaten. Dezen zouden dan een aanloopkapitaal hebben. Ds. D. Biesma te Aalsmeer voerde als bezwaar tegen dit voorstel aan, dat de kostenberekening ontbrak en daarin viel prof. dr. J. van G nde- ren hem bij. Vrijwillig? Het debat spitste zich toe op de vraag of de deputaatschappen op basis van vrijwilligheid hun opdrach ten zouden kunnen verstrekken zo als de commissie wilde, of dat zij daartoe de opdracht zouden krjjgen. De voorzitter van deputaten voor financiële zaken, de heer J. Bijle- veld te Sliedrecht, was voor het voorstel-De Geus. Vrijwilligheid kan moeilijkheden opleveren want dan wordt misschien de basis te smal. Er moet een pakket werk gegarandeerd worden. De overdracht moet wel ge- lijdelijk geschieden, anders komt er te veel werk ineens. Ouderling De Geus meende dat er tegen geleidelijkheid geen bezwaar zou zijn. De synode besloot dat zo wel de heer De Geus als de commis sie zouden trachten een voorstel te creëren waarin beide zich konden vinden. Jeugdnota Verder besteedde de synode weer aandacht aan de jeugd. Dat had zij de vorige week ook al gedaan, maar toen was ze met de behandeling van de jeugdzaken niet gereedgekomen. Er waren toen verschillende voor stellen ingediend. In de discussie ging het vooral om de vraag of de nota van de jonge- renbond door de deputaten verkrijg baar gesteld moest worden voor de kerkeraden. Verschillende synode leden hadden daar bezwaar tegen, omdat de synode dan voor deze nota verantwoordelijk zou zijn. De synode heeft besloten de nota van de jongerenbond niet verkrijg- AMSTERDAM Vanmiddag is bij prof. dr. ir. H. van Riessen aan de Vrije Universiteit tot doctor in de wijsbegeerte gepromoveerd de Cana dees J. H. Olthuis. Zijn proefschrift is getiteld Facts, Valups and Ethics en gaat vooral in op de ethiek van George Edward Moore De heer Olthuis studeerde in Grand Rapids theologie en wijsbe geerte en het laatste ook aan de Vrije Universiteit. Hij wordt ver bonden aan het Institute of Christian Studies in Toronto. baar te stellen voor de kerkeraden. Zij droeg aan deputaten op, mede naar aanleiding van deze nota aelf een nota op te stellen, waarin de si tuatie van de jeugd van heden ge schetst wordt en richtlijnen voor het kerkelijk werk onder de jeugd wor den gegeven. Zij droeg de deputaten bovendien op, hun nota aan de kerkeraden te zenden en verzocht hun de nota van de jongerenbond voor informatie ter beschikking te stellen. Ze besloot de naam van het depu taatschap te .veranderen in „deputa ten voor contact met de kerkjeugd" De synode ging akkoord met het voorstel van de commissie, er bij de kerkeraden op aan te dringen om te komen tot benoeming van een jeugd- ouderling. (Van onze soc, -econ. redactie) UTRECHT Het bericht, dat de Amerikaanse regering spoedmaatre gelen heeft genomen om de invoer van goedkope kaas uit Nederland en andere Europese landen zoveel moge lijk te beperken, heeft waarschijnlijk weinig gevolgen voor de Nederlandse kaasexport naar de VS. Naar in exportkringen wordt aan genomen gaat het wat Nederland be treft vooral om de zogenaamde „pro cessed cheese": korstloze en gesmol ten kaas. Met de Amerikanen is voor 1968 een contingent voor import van Politie grijpt iml (Van onze kerkredactie) NEW YORK Door de tatie van vier leiders h< Amerikaanse politie een te maken aan de slangeni van de „Heilige Kerk van in de Naam van Jezus Ch: Dit ingrijpen volgde op het den van de 65-jarige Oscar Pel Big Stone Gap (Virginia) aan volgen van een beet van telslang. Deze sekte meent op groi Marcus 16 18. dat het genschap van de ware kerk li haar leden immuun zijn vooi gengif. Pelfry had zich al bliten en genas tot nu toe Ditmaal baden de gemet echter tevergeefs. Dominee Sammy Clifton drie medewerkers zijn vrljgel; storting van een waarborgsi elk tweeduizend dollar. Op 5 moeten zij voor de ree verschijnen op beschuldiging zonder vergunning houden va gen en van dood door schuld. of Goudse en Edammer nah overeengekomen, dat tegen minimumexportprijzen zou geleverd. Deze prijzen zijn_ bevoegde Amerikaanse overeengekomen. De prijs is vastgesteld, dat hierdoor de kaanse markt niet verstoor worden. In 1967 voerde Nederland n< 100 ton „processed cheese' VS uit; de eerste zeven maanc dit jaar was deze hoeveelhei ton. In 1967 werd in totaal 31 kaas van alle soorten naar uitgevoerd ter waarde van miljoen. an ls l Dr. Firet hoogleraar (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Vader was door ervaring geleerd in staat zijn zoon praktische adviezen te geven. Daarmee vergeleek dr. J. Firet, die vanm! dag ziin ambt als hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit aan vaardde, de praktische theologie, zoals ze lange tijd gefunctio neerd heeft in de theologische opleiding. Zo kón de praktische theologie ook functioneren, omdat men wist dat de situatie van de volgende generatie niet wezenlijk zou verschillen van (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De Bond van hervormd-gereformeerde vrou wen verenigingen stelt zich borg voor de opleiding van zes of meer Toradja godsdienstonder wijzeressen. De kosten per cursist bedragen niet meer dan driehonderd gul den per jaar. Verder wordt geld ingezameld voor bijbels voor de Toradja's. De Hervormd-gerefor meerde vrouwenbond onder houdt zeer nauwe banden met de Toradja vrouwenbond, wiens groeten de echtgenote van zen dingspredikant Schipper giste ren overbracht op de zeventien de bondsdag in het Utrechtse Tivoli. Deze stond In het teken van de jeugd. Onderwerpen als „Hoe zien wij ouderen onze jonge mensen?" en „Wat mogen de iongeren van de ou deren verwachten?" werden behan deld door respectieveliik ds. G. Boer uit Katwijk aan Zee en ir. J. van der Graaf, leraar te Bussum. 1200 Niet minder »lan 1200 dames waren aanwezig in Tivoli dat voor het eerst de plaats heeft ineenomen van het NV-huis. waar vroeger de bondsda gen werden gevierd. Beide sprekers waren het er over eens, dat „onze kinderen" in een veel minder beschermd milieu groot wor den dan vroeger „Maar", zei ds. Boer, „ik mis bij sommige ouderen een crisisgevoel, dat ze het zelf niet weten". Ook in onze tijd is er een adembe nemende worsteling tussen God en de duivel, maar het reddend werk van God in Christus houdt nooit op. De lucht- en waterverontreiniging is maar een kleinigheid vergeleken bij de geestelijke verontreiniging waaraan we bloot staan. De spreker waarschuwde de mensen, die een kunstmatige te genstelling tussen de generaties wil len veroorzaken. „Ze moeten goed weten wat ze doen." Lang stond hii stil bii de kinderbe perking. naar aanleiding van een brief van een moeder van een groot gezin, die nogal eens bloot stond aan spot. De Katw:ikse predikant citeer de teksten uit het Oude Testament waaruit blijkt dat grote gezinnen worden gewaardeerd De liin van ..Kinderen zijn het erfdeel des He ren" loopt ook door in het Nieuwe Testament. De predikant meende, dat de hu- weliiksgemeenschao en het ontvan gen van kinderen te veel uit elkaar worden gehaald Het liefdeleven wordt verreweg het belangrijkste ge acht. Tot ziin spit» oropaeeren de NVSH en ten dele de PSVG dit. Gebod Het belangrijkste echter wat hij erover zei was dat alles wordt om grensd door het liefdesgebod, niet al leen tegenover God, maar ook tegen over de naaste. In dit geval de man of vrouw. „Dat noodmaatregelen soms nodig zijn is te verstaan Maar men moet met de grootste reserve staan tegeno ver mechanische en medische midde len, waarachter demonen zich groot kunnen maken." „Waar zijn de Hanna's in de kerk?" vroeg de spreker ten slotte. Hij bedoelde moeders die vragen: „Here God is er bij mijn kinderen niet een hij. die u kunt gebruiken als predikant" Bij u liet de toekomst verzekerde hij de aanwezigen. Bij het onderwerp „Wat mogen de jonge mensen van ons verwachten?" doelde ir Van der Graaf niet op de provo's, „want zii verwachten weinig van het leven en leven in conflict met de oudere generaties". Wereld Nee. de leraar had de jeugd in ei gen kring op het oog. die in doorsnee niet verschilt van anderen. Vroeger was het mogelijk de wereld de we reld te laten, althans wat zich duide lijk manifesteerde Nu hoef je de we reld niet op te zoeken maar wordt er direct mee eeconfronfpprd onder an dere door de krant radio en televisie Terwiil de reismogelijkheden onbe perkt zijn. Het ls van groot belang, dat oude ren onderscheidingsvermogen hebben en op de gevaren wijzen. Maar de ouderen mogen zich ook niet onttrek ken aan die iongeren die zondags liever in het voetbalstadion zitten, dan in de kerk Hei Het op het ter rein van de kerk ontspanning te zoe ken in de levensstijl van de kerk. Maar de kerk moet zich in dit op zicht niet aan de wereld aanpassen. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Minister Veringa zal tot 1 januari a-s. een ongewone proef nemen met de oner^aarmaklng van post die zijn departement verstuurt. De Nederlandse Studen tenraad kan regelmatig de uitgaande stukken Inzien die betrekking hebben op de algemene studenten voorzieningen. Dit gebeurt op aandrang van de studenten die de minister gewezen hebben op de situatie in Zweden, waar overheidsstukken veel minder in een besloten sfeer worden behan deld dan in ons land. Ook de binnen komende stukken over de studenten- voorzier'n gen wil de minister ter in zage seven, maar dan moet eerst aan de afzender gevaaed worden of hij ermee instemt. Voor oub'ikatie van de departementale post is toestem ming van de minister nodig. Dit werd gisteren bekend gemaakt na een audiëntie van a^evaardigden van de NSR bij de minister. Svp.hpctimrders. een lid van Stud '75 en ook een waarnemer van het Ne^eriardp Studenten Akkoord snra- ken twee en een half uur met Ve ringa. De studenten gebruikten met de minister een kop soep en een paar broodjes. Er werd ook gesproken over de verhoging van het inschrijfgeld. Als de begroting voor 1969 aangenomen wordt, betekent dat nog niet dat het inschriifeeld verhoogd wordt. Hier voor is een wetswiizieing nodig Ve ringa zal hiermee wachten tot alle aspecten volledig zijn besproken Vertegenwoordigers van de NSR en vertegenwoordigers van het ministe rie gaan samen hekiiken wat er vast zit aan de twee tegenovergestelde uitwerkingen van de studentenvoor zieningen: uitbouw van de bestaande regelingen of inpassing in de algeme- die van de generatie der I Maar nu ontbreekt deze derstelling. Daarom moet d« tische theologie omschakelen tan rol van de adviserende vadi aan ervaring, naar die van dtjWn matische prognosticus. it jr Prof. Firet wilde maar zegBoud de prak'ische theologie, onty p, benaalde gp^'chtshoek gezien. rakter kriigt van futurologie: ^en tenschappeliike bemoeiing, in bei tie te verwerven en te vers^. e, over toekomstige situaties. ps, d Het uitgangspunt van de fifer g< gie is een kritisch. evaluerendfekk< zoek van de huidige situatie, fdiep: worden ontwikkeiinesliinenpordi gespoord, die naar de toekom^^ den doorgetrokken. i gre 1 m! de lepsi De praktische theologie dij dereelUks met betrekking tot en het godsdienstig leven. Z daarbij gebruik maken van ge Verkregen door empirisch onq^®01; ad die ze plaatst binnen een the waarderingskader, aldus prof in zün inaugurele oratie. fond Jacob Firet. geboren 2 aprilt Dordrecht, studeerde theolg Kampen en aan de Vrije Univ^ Tn januari van dit jaar promicr hU rum lande. Van 1948 tot 1957 was hij €N - meerd predikant achtereen vollen V Ziild-Beilerland. Indonesië (leidr v dikant) en Rotterdam. Daanrman hii directeur van de Nederlanfe en reformeerde ieuedraad. Sinds dr v hü verbonden aan de Vrije UlMan telt, eerst met een leeropdraclyonj de sociale oedagoeiek. later rt dr v leeropdracht voor de ambtelijille d ken. In het laatste is hij nu fet; Ir raar. Strier Wd: NED. HERV. KERK (isma eden: MR Beroepen te Almkerk (toez.), merzaal te Pernis; te Heemsted M. L. W. Schoch), G. F. W. He'™ f te 's-Gravenhage; te Nunspeet Wieman). B. M. Meijndert te r berg. GEREF. KERKEN Jiw; 'fi; o I man; G Bi trou\ P ïranc Beroepen te Beetgum, P. ^°°te Veen te Roosendaal. PP™ Aangenomen naar Scharendijfci'an N J. F. Put te Soestdijk. die bedarfi Zar RaamsdonkDrimmeien en vode en BeierlandKlaaswaaL I Verp CHR. GEREF. KERKEN^ By| Bedankt voor Leerdam, P. SÉonak Zaamslag. Bl C r Wer GEREF. GEMEENTEN )u; H Bedankt voor Tholen, C. Poel te Yerseke. Pf! J ROTTERDAM NEH - kand,n Dij mie: J. Maandag. W. J. Kuljp» Heldrln. Rotterdam: A. MulJIaatl dingen; G. J. Gort, Rotterdam: d^^™ nomle: H. J. H. M. Tax, Rotteri) Arentsen (met lof». Voorburg: W. 1 pessy (met lofi Rotterdam: H A. V H»ag: J. R. 't. v. d. Ham. Carffj IJtsel: M M. Ismail. Rotterdam Cr'e'ee Amsterdam. AMSTERDAM - tTnlv. v. Amstl Juwi band ex. tsnHheelk. dl. 1: W. Onstvoorne: J. F. J. Hol We~m«lcerk: J. de Liefde. 0"d-Bd J kand.ex. tandheelk. dl. 2: J. F. U Goes: J. Verheul. Schiedam. larlei ne regelingen voor minder krachtige bevolkingsgroepen, men hiermee bezig is, blij't c hoging va« het inschriifgeld' ijskast

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2