Betty's van Staphorst Lips NV gaat in zee met Alcoa en Elektrokemisk \yV> Circustheater kan liét Operahuis worden Duitse generaal stuurt onderscheiding terug Huib Goudriaan Amerikanen preneteren vanuit Drunerv - Lex Goudsmit favoriet voor Frans blad VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1768 poseren in Staphorst en Spakenburg: ze vonden hel daar geweldig Betty lanceert maandag de Melkmeisjesmode. Betty werd september 1966 de eerste „cheffin" (maar ze wil niet zo korden genoemd) van de eerste Nederlandse boetiek. Betty noemde hafar verkoopsters adviseuses, j: Betty vertelde me gisteren: „Bij ons werd het Franse Woord boutique (winkel) vernederlandst tot boetiek; we Wilden van het officiële tintje „boutique Cardin" of „bou tique Dior" af. Want voor Betty en haar boetiek hoeft het allemaal niet zo officieel. „We hebben het ook niet over kleding, maar Over lekkere kleertjes in de sfeer van jonge mensen." devies „zorgen dat de Nederlandse meisjes er leuk uitzien" steeds de richtlijn geweest. Daarom lopen er geen verkoopsters, maar adviseuses „De klanten worden alleen maar geadviseerd. Iedereen mag vrijblij- bend binnen komen, en iets uitzoe ken. Maar als een meisje een jurk afschuwelijk staat, zeggen we dat ook, en adviseren we te wachten tot er iets beters komt. Als een jurk niet staat, verkopen we die veel liever niet. Daar helpen we niemand mee. Maar gisteren zag ik op straat een meisje lopen in een Betty haar achternaam weten de meesten niet is de gelopen twee jaar een begrip jeworden in de Amsterdamse nodewereld. Wie is Betty? „Dat tiet u nu dus", zei ze gisteren, Óen ik met haar praatte om die praag te kunnen beantwoorden. Een van de kamers een lekenbord, schetsen, modeplaten van Rokin 64 (vandaar: Boe- ""liek Rock In 64). Tegenover me C kit een 25-jarig donkerblond Meisje met grijze ogen, die af en n ]oe verlegen lachen. Onontkoombaar F „Mijn achternaam is Schilp; nog ten maand tenminste, want dan ga ik ^■■rouwen." Ze werd geboren in Wor- nerveer. „We verhuisden naar krommenie, en ik bezocht daar zoals ^edereen de kleuterschool. Later ging naar de lagere school; daar ont- P :om je gewoon niet aan." In Amsterdam doorliep ze de neisjesvakschool: ze werd cou- I* >euse-ontwerpster. Ze oefende dit Of >eroep metterdaad uit tot het haar rerveelde. „In 1964 trok in naar Brussel om frans te leren en alle werk aan te jakken, waar ik zin in had. Ik deed I laar van'alles; van kinderen verzor- jen tot model zijn toe. Daarna ging k terug naar Amsterdam om op een •eclameafdeling te gaan werken." In 1966 raakte de twienerwereld in Ie greep van Londens Carnabystreet, vaar kleine "winkeltjes de hippe neisjeskleding vlot verkochten. Ook Wary Quant, Engelands beroemde k. nodeontwerpster, vierde triomfen met haar mini. jc Enthousiast terug lg Betty was voor de reclame-afdeling kan haar modehuis, soms in Londen. F' l,We kwamen enthousiast terug, en vroegen ons af: waarom in Engeland wel en in Nederland niet." Betty en reclameman Cees Mirande M' kregen opdracht in Amsterdam de eerste Nederlandse boetiek in te rich ten. „De boetiek werd 7 september 1966 geopend en het succes was zo groot, dat we vonden dat elke be langrijke Nederlandse stad een boe tiek moest hebben." Nu, na twee jaari staat Betty, met een zakelijk compagnon, aan het hoofd van boetieks in Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Breda. Betty is verantwoordelijk voor de creatieve kant van de zaak: ze ont werpt Haar compagnon let op de commerciële kantjes. „Als we met een fabriek de uitvoering van onze ontwerpen bespreken, bemoeit hij zich met de prijzen, hoe duur het moet worden en dergelijke." Modebewust In het voorjaar en in het najaar („en soms tussendoor nog wat") zorgt Betty voor een nieuwe collectie. Ze reist veel naar Londen, Parijs en Brussel om nieuwe ideeën op te doen. „De meeste dingen laten we hier maken, maar je moet op de hoogte blijven, anders roest je .gauw vast." Maar niet alleen vanwege het rei zen vindt Betty haar werk de moeite waard. „Ik zie onze Nederlandse tie ners dolgraag goed gekleed gaan. En daarom zorgen we voor hippe kleren, die te betalen zijn. Het is niet moeilijk dure kleren in Parijs te kopen, maar daar help je de meisjes niet mee. In de boetiek jui chen we het toe dat de klanten zo veel mogelijk van alles proberen. Ze moeten modebewust worden. Ik vind namelijk dat er in Neder land zoveel meisjes rondlopen, die erg leuk zijn om te zien, maar er zo weinig aan doen. Met wat make-up en mooie kleren zouden ze zoveel leuker zijn, en dat lijkt me voor hen zelf zoveel prettiger." Adviseuses In de boetieks van Betty is het devies „zorgen dat de Nederlandse meisjes er leuk uitzien" steeds de richtlijn geweest. Daarom lopen er geen verkoopsters, maar adviseuses rond. In de boetieks van Betty-is het pakje van ons, en dat kind zag er zo schattig uit! Kijk, dan ben ik daar weer blij mee. Dan weet je waarvoor je werkt. De sfeer Wat verstaat Betty onder een boe tiek? „Er zijn wel magazijnen, die een hoekje hebben waar tienerkle- ding wordt verkocht, maar dat vind ik geen boetiek. Een boetiek is voor een bepaalde groep mensen, die daar komen omdat de omgeving hen past, door de eigen tijdse muziek die er is te horen, door de hele sfeer. Ze moeten zich eigen lijk geen klanten voelen, maar vrien den van elkaar. En ze moeten zich vrij kunnen bewegen, en zelf kleren uit kunnen zoeken." Betty is 25 jaar, maar: „Ik voel me volkomen thuis in deze sfeer. Ik zie dit niet als werk, ik vind het alleen maar fijn om het te doen." Het grootste deel van de collectie is door haar ontworpen. „Bepaalde din gen worden ingekocht, maar groten deels zijn het eigen ideeën. Je kunt me ook meer op straat vinden op zoek naar ideeën, of bij fabrikanten op zoek naar stoffen dan hier in het huis." Eigen stijl De Parijse haute couture zegt Bet ty weinig. „Ik probeer een eigen stijl te scheppen, en ik hang me niet op aan wat Parijs, wat de wereld als mode aangeeft. In de tegenwoordige tijd is er ook bijna niemand meer die de haute couture kan betalen; dat is meer voor vrouwen die zich vervelen, die zich aan de wereld moeten tonen. Betty's boetiek Rock In 64 geeft ook nooit echte modeshows. „De adviseuses van alle boetiekjes komen, als we iets nieuws laten zien, naar Amsterdam en dragen die kle ding. Het is meer een gezellige bij eenkomst en iedereen kan dan kijken wat er hangt. Voor ingewijden is er maandag middag weer zo'n bijeenkomst. Bettv presenteert dan haar ieuwste boe tiek-collectie. die werd geïnspireerd door de klederdrachten van Spaken burg, Bunschoten en Staphorst. In augustus en september zwierf ze met haar compagnon door die plaatsen op zoek naar ideeën en ma teriaal. Voor kraagjes en bloesjes kocht ze stoffen (feitelijk bestemd voor klederdrachten) als: „streept", „kraplappenstof' en „blauwebaai". „Meer vrouw" De door de folklore geïnspireerde collectie, noemt ze de Melk meisjesmode, oftewel M.M.M. „Dit idee is gegroeid uit grapjes over de tegenwoordige reclame voor melk- drinken. Maar deze kleding is beslist niet plattelanderig of zo; ik ben de provincie ingegaan om die stoffen te kopen, die je anders nergens kunt krijgen. De mensen in Staphorst en de an dere plaatsen vonden het geweldig. Voor het maken van de foto's moch ten we in Spakenburg onmiddellijk een paskamer inrichten. Ook in Stap horst heeft men alles gedaan om me te helpen. De mensen daar zijn echt niet zo bekrompen als altijd wordt gezegd." Maandag laten Betty's advi seuses de „kleertjes" zien, die ook kunnen worden gepresen teerd 't is maar een idee onder het motto „met melk meer vrouw". „Meer vrouw" voor meer vrouwen: het doel van Betty's werk. (Van onze correspondent) DRUNEN „Nederland krijgt nu een aluminium-indu^trie met een capaciteit die op geen enkele andere wijze verkregen zou kun nen worden. In plaats van import om aan de behoefte in eigen land te kunnen voldoen, zal er de komende jaren zelfs geëxpor teerd kunnen worden." Met deze woorden besloot de heer M. Lips, president-directeur van Lips NV in Drunen gistermiddag de mededeling dat Lips NV besloten had een samenwerking aan te geven met Aluminium Com- pagny of America (Alcoa) en met Elektrokemisk A.S. ifElkem) in Noorwégen. Deze samenwerking ^betreft de ver vaardiging van aluminium ihalffabri- katen en de verwerking daarvan tot eindprodukten. De samenwerking wordt gerealiseerd door dèelneming van Alcoa en Elektrokemisk in Lips Aluminium NV, waarin alle alumini um aktiviteiten van. Lips NV zijn on dergebracht. Alcoa' ên Elkem nemen hierin ieder voor 25 pet. deel, wat een gezamenlijke investering van 19 miljoen gulden betekent. Lips NV die zich beZig houdt met de vervaardiging van scheeps schroeven en met de verwerking van non-ferro metalen heeft besloten tot samenwerking mét Elektrokemisk en Alcoa om snel de - know how te verkrijgen, die de verdere, expansie van het bedrijf vereist. De vorm van samenwerking brengt bovendien met zich, dat leveranciers van grondstof fen belang hebben bij de resultaten van het bedrijf, hetgeen volgens de direktie een extra garantie betekent voor de grondstofvoorziening. De bauxietwinning, de aluinaarde fabriek en de aluminium smelterij van Alcoa in Suriname en de alumi- niumsmelterij van Alcoa en Elektro kemisk in Noorwegen zijn ruimschoots in staat om de huidige en toekomstige grondstoffenbehoefte van Lips Aluminium NV te voorzien. De direktie blijft in handen van Lips NV, die in de heer M. Lips de enige aandeelhouder heeft. Voor het personeel e=i 1500 personen heeft deze samenwerking van Lips Alumi nium NV geen gevolgen. Wel wordt nu verwacht dat de werkgelegenheid in de Langstraat hiermee een sterke impuls krijgt, meer dan oorspronke lijk verwacht, omdat de expansie van de aluminium-activiteiten zeker zal toenemen. Voor uitbreiding van het bedrijf is in Drunen nog 20 ha beschikbaar. Door deze nieuwe vorm van sa menwerking zijn alle geruchten van de baan dat Lips NV zou fuseren met Hoogovens of Billiton. Deze moge lijkheden om in Nederland te blijven zijn wel bestudeerd. Volgens de heer Lips kon echter geen partner gevon den worden die zo weinig restricties oplegde ten aanzien van produktie en verkoop dan Alcoa en Elkem. Met name de Amerikanen willen vanuit Drunen in Europa gaan penetreren. Alcoa is .de grootste aluminiumpro- ducent op de wereld en houdt zich bezig met de winning van bauxiet, de produktie van aluinaarde, de produk tie van ruw aluminium, de vervaar diging van half fabrikaten en eind produkten. De Amerikaanse onderne ming bezit de meest uitgebreide re search en ontwikkelingsfaciliteiten op de wereld. Elektrokemisk in Noorwegen is een van de leidende ondernemingen in de wereld op elektrometallurgisch ge bied. 75 Pet. van de elektrische re- duktiesmeltovens in de westelijke wereld zijn afkomstig van Elektroke misk. Alcoa en Elektrokemisk werken reeds samen bij de exploitatie van een aluminiumsmelterij in Moesjoen, gelegen dicht bij de poolcirkel, waar na de laatste uitbreiding de produk- tiecapaciteit is toegenomen tot 90.000' ton aluminium per jaar. In het bijzonder hebben de laatsté. jaren de aktiviteiten op het gebied.* van aluminiumverwerking bijgedra-' gen tot de groei van Lips NV. Begirt,' 1968 werd een zeer moderne alumini-»' um walsinstallatie in gebruik genoV men met een capaciteit van 30.000, ton per jaar. De afdeling aluminium* haalt momenteel een omzet van /20J miljoen per jaar. De direktie ver*, wacht binnen 5 jaar een vertienvou^- diging van dit bedrag. Lips NYJ maakt totaal momenteel een jaar om*, zet van 120 miljoen. AMSTERDAM De Nederlandse Operastichting kan de toekomst met meer vertrouwen tegemoet zien dan ooit Het leggen van de materiële ba sis door de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk beeft het mogelijk gemaakt} dat men nu zelfs durft denken aan een eigen opera-gebouw in Amsterdam. Doch men zal de huisvëstingsloze periode 1969-1974 moeten over bruggen. Het Circustheater te Sche- veningen, dat in voorgaande seizoe nen bewezen heeft een ideaal ope ra-theater te zijn, zal de Nederlandse Opera Stichting in de komende sei zoenen herbergen. Niet alleen zullen de repetities in Den Haag worden gehouden (hetgeen dit seizoen 120 volle bezettingsdagen voor het Cir custheater impliceert), doch ook zul len de premières in dit theater wor den gegeven. Directeur mr. J. den Daas stelt hierbij uitdrukkelijk, dat de Stich ting echter in Amsterdam (gevestigd zal blijven. Geen ideale oplossing! Temeer omdat men zich met het oog op de uit te geven miljoeneh (die uit de Rijkskas moeten komen) afvraagt, of het Haagse Circustheater met eni ge uitbreiding niet hét huis van de Opera Stichting zou kunnen worden. Het is de bedoeling, dat jonge Ne derlandse artisten de kern van het ensemble blijven vormen. Doch gastsolisten zullen het karakter en het peil van een voorstelling blijven bepalen. Dr. Maurice Huisman meent dat het thans niet mogelijk is een opera van internationale klasse in een gesloten vaas te laten functione ren. Het is nu de tijd voor een cultu rele en sociale politiek, die :het jonge en grotere publiek zal vormen, dat die nieuwe zaal moet vullen. Na de première van Verdi's „Un Ballo in Maschera" op 2 oktober in Amsterdam, volgen voorstellingen in Den Haag (11 en 13 oktober), en in Rotterdam (17 oktober). Dirigent is de Italiaan Fulvio Vernizzi, vocale medewerking verlenen o.a. Gré Brou- wenstijn, Oralia Dominguez, Jean Bonhomme en Sesto Bruscantini. Wozzeck van Alban Berg gaat op 31 oktober in Den Haag in première met Toni Blankenheim in de titelrol. Ver der zullen medewerking verlenen Fritz Uhl, Paul Kuen en Helga Pi- „DISCRIMINEREND OPTREDEN" BETTY SCHILP ...op straat zie ik niet alleen mensen, maar mensen mèt kle dingstuk BONN De Westduitse gene raal b.d. Hans Höffner heeft z\jn Grootkruis van Verdienste aan bondspresident Lübke terugge zonden. Hij is de eerste West duitse officier die dat ooit heeft gedaan. Naar het Hamburgse blad Stern meldt, is Höffner tot deze stap geko men uit verontwaardiging over „discriminerend optreden'' tegen hem van het ministerie van defensie in Bonn tijdens de discussies over de benoeming van luitenant-generaal Albert Schnez tot inspecteur van de Bundeswehr. Het bureau van de president heeft intussen bevestigd de onderscheiding van de generaal te hebben ontvan gen. Volgens Stern was Höffner, die Schnez in de oorlog als nazi- en wei nig kameraadschappelijk officier zou hebben meegemaakt, door het mi nisterie van defensie als niet serieus te nemen getuige geweerd. Tegen het eind van de oorlog was Höffner, die het na de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 voor de ver zetsstrijders had opgenomen, door aanwijzingen uit de staf van Schnez in gevaar gebracht, aldus het blad. Slechts dankzij het feit dat hij aan het westelijk front gevangen geno men werd, ontkwam hij daaraan. General Schnez heeft vorig jaar op de nominatie gestaan voor de functie van NAVO-opperbevelhebber in Midden-Europa. In verband met de door Nederland geuite bezwaren tegen zijn oorlogsverleden trok hij zich echter terug, waarna generaal Bennecke als opvolger van Von Kiel- mansegg werd aangesteld. larczyk. In november volgen voorstellingen van Verdi's La Travia- •ta met resp. de volgende sopranen in de rol van Violetta: Maria Chiari, „Margherita Rinaldi en Erna Spooren- berg. l.'De opera Rheingold van Richard Wagner stond op het programma voor het Holland Festival. Door het ■wegvallen van het Concertgebouwor kest als begeleidingsapparaat is het geheel op losse schroeven komen te staan. Men streeft naar medewerking van het Residentie Orkest Zeven Nederlandse kunstenaars werken aan een festival-produktie getiteld Reconstructie. Hierbij nemen vijf componisten (Van Vlijmen, Schat Andriessen, Mengelberg en De Leeuw) ieder een part voor hun reke ning. Het is de bedoeling een „muzi kaal monument" op te richten voor de gueriliastrijder, waarbij gedacht wordt aan Che Guevara. Het is in dit stadium ondoenlijk hiervan een mening te vormen, al vraagt men zich na een experiment als Peter Schats Labyrint af. of men serieus van meniig is, dat opera en operapubliek hiermede een dienst wordt bewezen. Een opvoering vol gend jaar zal moeten bewijzen of tijd, energie en niet te vergeten subsidie-gelden waardevol en zinvol besteed zijn. ADR. HAGER. INTERNATIONAAL BEKROOND Het Franse damesblad Femmes d'aujourd'hui (oplage twee mil joen) heeft de Nederlandse ac teur Lex Goudsmit (Anatevka) uitverkoren voor de hoofdrol in de foto-roman ,,Le coeur se trompe". Dit nieuwe verhaal in de be roemde reeks van het blad wordt geheel in ons land gefotogra feerd. De eerste opnamen zijn reeds gemaakt in de Antiekboer derij Anno 1630 in Heerhugo- waard. Op de foto: het gezin van een arme, maar goudeerlijke smid in het Amerika van 1880, bestaande uit Lex Goudsmit, Cécile Habes en hun „zoons" Jacobus Landsaat (achter) en Peter van Beek, die al een rol vertolkte in Secret Ceremony" naast Liz Taylor, Richard Burton en Mia Farrow in Noordwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19