Brabant en Zuid-Limburg ijven zorgenkinderen Frankrijk uitsluiten bij EEG-gesprek met Engeland Blad Plannen tot '72 BREDERO HERDACHT Welke steden krijgen steun? Israël: vredesplan van Russen niets nieuws y Regering optimistisch over regionaal beleid Communisten vormen partij in W.-Duitsland VRIJDAG 57 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG Oude en nieu we stimuleringsmaatregelen: Reductie van 50 procent op de grondprijs (maximum 3 mil joen) en een premie van 30 tot 60 per m2 bebouwd grondop pervlak. Voor geheel Zuid-Lim burg geldt het maximum. Premie van 25 procent voor investeringen in grond, gebouwen en machines voor nieuwe in dustriële vestigingen in ontwik kelingskernen, Zuid-Limburg en Tilburg. Maximum 3 miljoen. Voorschot is ook mogelijk. Premie van 15 procent met een maximum van 1,8 miljoen voor normale uitbreidingen die het half miljoen te boven gaan. Premie voor vestiging in het Noorden. Zuid-Limburg of Til burg van bedrijf in de dienstensector. Verplaatsingspre mie voor bedrijven die uit het westen naar het Noorden of Zuid-Limburg verplaatst worden, ook voor personeel. Helmond primaire ontwik kelingskern. Een deel van Limburg sti muleringsgebied om de zuig kracht van omringende stimule ringsgebieden weg te nemen. Voorlopig blijven de secun daire kernen bestaan. Gemeenten in stimule ringsgebieden kunnen extra uit keringen uit Gemeentefonds krij gen. Trainingstoeslag voor oplei ding in bedrijven tot lagere func tie: 3300. Meer Rijksdiensten naar de regio. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel de regering moet werken met het depri merende gegeven dat de produktie van bedrijven met 12 procent is toegenomen maar de werkgelegenheid met een half procent is afgenomen, zien de ministers De Block en Roolvink toch met enig optimisme de resultaten van het regionale industrialisatiebeleid tegemoet. In de Nota Regionaal Beleid 1969'1972 wordt aangenomen dat in de komende 10 tot 15 jaar, rekening houdend met de afnemende bevol kingsgroei en de uitstoting uit de landbouw, het aantal werkzoekenden het snelst stijgt in Brabant en Lim burg. Het Oosten en Utrecht liggen iets boven het landelijk gemiddelde, het Noorden blijft bij dit gemiddelde in de pas, terwijl het Westen en Zee land een beperkte groei te zien ge- Arbeidsintensief Door de verschuiving van ar beidsintensieve naar kapitaalin tensieve bedrijven, zal echter de toe neming van industriële werkgelegen heid minder zijn dan in de voorgaan de jaren. Maar de stimuleringsgebie den zijn toch in een betrekkelijk gunstige positie, omdat zich daar jon ge industrieën hebben gevestigd, die niet zo conjunctuurgevoelig en wèl arbeidsintensief zijn. Behalve de metaalnijverheid, voor al in het oosten en Brabant, en de bouw (Zeeland), zal de werkgelegen heid voornamelijk van de dienstensector moeten komen. Daar om is besloten de incidentele moge lijkheid om een premie te verlenen in geval van vestiging, met name in het noorden, Limburg of Tilburg, van een belangrijk project in de dienstensector om te zetten in een algemene regeling. Bovendien is er de mogelijkheid een ver plaatsingspremie te incasseren wan neer een bedrijf uit het westen naar AMSTERDAM De 350 jaar gele den gestorven schrijver Gerbrand j Adriaensz. Bredero is gisteren her- i dacht tijdens een plechtigheid in de aula van de universiteit van Amster dam. Prof. dr. G Stuiveling, voorzitter t van het herdenkingscomité, sprak de wens uit dat de hulde een niet al te formeel karakter zal krijgen en in overeenstemming zal zijn met de geest van Bredero, die zelf een „ironisch en informeel man" is geweest. Een uitvoerige uiteenzetting van de Belgische hoogleraar prof. dr. Aug. Keersmaekers over Bredero en de Zuidelijke Nederlanden en een rede van prof. dr. G H. Bachrack van de Leidse universiteit over Bredero en de Engelse toneelspelers, vormden de hoofdmoot van ae herdenking. Dr. S. H. Levie, directeur van de hoofdstedelijke gemeentemusea, gaf een korte inleiding op de Bredero-ten- toonstclling in het Historisch Museum, die met de onthulling van een schil derij werd geopend door minister dr. G. H. Veringa. In de middaguren heeft burgemees ter dr. I. Samkalden op de Nieuwmarkt fbij het Waaggebouw, waar de exposi tie is ingericht het door prof. V. P. S. Esser vervaardigde Brederomonument onthul. De belangstelling ging bijna ge heel schuil onder een bos van paraplu's toen gisteren op de Amsterdamse Nieuwmarkt het Brederode-monument van prof. V. P. S. Esser werd onthuld het noorden of Limburg verplaatst wordt. Discriminatie Het regionaal beleid zal gericht zijn op gebieden met grote moeilijk heden. De ministers doen dit, omdat zij een te sterke scheiding tussen het westen en overig Nederland willen voorkomen. Zij menen, dat dit zou neerkomen op een discriminatie ten nadele van het Westen. Daarom overwegen zij, behalve maatregelen op het terrein van de arbeidsmarkt (loonsomheffing), geen vestigingsverbod In het Westen. Met name wijst minister De Block nog eens op de investeringspre mieregeling van 25 procent over de totale investering in grond, gebouwen en machines bij nieuwe vestigingen in ontwikkelingskernen, Zuid-Lim burg en Tilburg. Deze premie zal niet worden verhoogd, omdat er in Euro pees verband besprekingen zijn voor een algemene regeling en het ver moeden bestaat dat het Europese percentage ook op 25 uitkomt. Shell-Chemie Aan de vestiging van zogenaamde „economische motoren" in bepaalde gebieden wordt grote aandacht geschonken. Met een paar is men nog in onderhandeling. Naar verluidt zijn de besprekingen met Shell-Chemie over de vestiging in Moerdijk in een vergevorderd stadium. Minister De Block verwacht veel van het acquisi tieapparaat in de Ver. Staten en in andere landen, dat reeds is versterkt. De binnenkort samen te stellen Raad voor de Arbeidsmarkt zal zich ook moeten belasten met het oprich ten van regionale raden voor de ar beidsmarkt. Wanneer zich buiten de stimule ringsgebieden een acuut geval van werkloosheid zou voordoen heeft mi nister De Block de mogelijkheid om in overleg met minister Witteveen gerichte maatregelen te nemen. Enkele punten ter verbetering van de infrastructuur, waarvoor 240 miljoen 120 miljoen voor Noord-Nederland wegens zijn excen trische ligging) is uitgetrokken: voor het noorden: Eemshaven, Har- lingen en de verbetering van het we genstelsel, voor Zeeland: speciale aandacht voor industrieterreinen op Walcheren en de wegenaanleg op Walcheren en bij Terneuzen. DEN HAAG Primaire ontwikke lingskernen: Delfzijli Groningeh,- Hoogezand, Veendam, Drachten, Hee renveen, Leeuwarden, Sneek, Assen, Emmen. Hoogeveen, Kampen, Zwolle, Den Helder, Hoorn, Het Sloe, Ter-* neuzen, Bergen op Zoom, Helmond, Oss. Weert. Secundaire ontwikkel ingskernèh Leek, Stadskanaal, Ter Apel. Winschoten. Bergum. Dokkum. Hdr- lingen, Kootstertille, Lemmer, Oostcrwolde, Wolvega, Coevordén, Klazienaveen. Meppél, Roden, Har- denberg. Enkhuizen, MedembUk,' Goes, St. Maartensdijk. Zierikzee, Bladel. Cuyk, Etten, Uden, Panninr gen, Venray. StimuleringsgebiedenOostelijk Noord-Brabant en Nobrd-Limbüffj', Zeeland en het gebied rondom Ber gen op Zoom, Noord-Holland ten noorden van Alkmaar en Hoorn, Friesland, Groningen. Drenthe en een deel van Overijssel rondom Harden- b erg. Herstructureringsgebieden Zuid-Limburg en de omgeving van Tilburg. DUIVEN Op de rivierweg tus sen Westervoort en Doesburg onder de gemeente Duiven is gisteravond de 27-jarige bestuurder van een personenauto, J. A. M. van Schijndel uit Doesburg, bij een frontale botsing om het leven gekomen. Het slachtof fer voerde een inhaalmanoeuvre uit op het ogenblik dat een tegenligger naderde. De politie vermoedt dat de bestuurder werd misleid doordat de linkerkoplamp van de tegenligger zeer zwak brandde. Wegen Het belangrijkste middel tot verbe tering van de infrastructuur is de wegenaanleg. In de periode 1969/1972 zal Rijkswaterstaat niet alleen veel aandacht schenken aan de aanleg en verbetering van wegen in de verschillende kernen, maar vooral aan de verbinding met de Randstad Holland. Zoals bekend heeft minister Rool vink besloten de bijdrage voor omscholing in bedrijven tot lagere functies te verhogen tot ƒ3300. Ook op het gebied van de bevordering van de geografische mobiliteit zullen maatregelen worden genomen: de be dragen zullen worden verhoogd en ook gelden voor verplaatsingskosten van personeel van bedrijven in de dienstensector. De minister zal de Raad voor de Arbeidsmarkt advies vragen over de kwestie of aanvaarding van werk door ongeschoolden in het westen gestimuleerd moet worden. Op korte termijn verwacht hij een SER-advies over het wegnemen van de weerstand tegen het aanvaarden van werk tegen een lager loon dan dat waarop de werkloosheidsuitkering is gebaseerd. In het bijzonder zal het probleem van de oudere werklozen zijn aandacht hebben. NEW YORK In bevoegde Israëlische kringen in de VN wordt het beweerde Russische vredesplan voor het Nabije Oosten „niets nieuws" genoemd. In deze kringen blijft men vasthouden aan het standpunt, dat de enige manier om het conflict te rege len, rechtstreekse onderhandelingen zijn met de Arabieren en geen rege ling van welke mogendheid ook. Amerika heeft nog geen commen taar gegeven op het Russische plan. Het ministerie van buitenlandse za ken volstond met de mededeling dat de Sowjetunie contact heeft opgeno men over een eventuele oplossing voor het Nabije Oosten. Woordvoerder McCloskev zei, dat de Amerikaanse politiek blijft zoals vervat in bet vredesplan van presi dent Johnson: fundamentele recht van élk land in het betrokken gebied om te bestaan; gerechtigheid voor de vluchtelingen; eerbiediging van de zeerechten; vermijding van een be wapeningswedloop door alle landen; eerbiediging van de politieke onaf hankelijkheid en territoriale integri teit van alle landen in het Nabije Oosten. Geen mening De officiële woordvoerder van de Egyptische regering zei geen mening te kunnen geven over een zogenaamd Russisch plan. Uit zijn verklaring viel op te maken dat de Russen Egypte nog niet officieel op de hoog te hadden gebracht van het plan. Het Russische plan bestaat uit vier punten: terugtrekking van de Israëlische troepen tot de grenzen van voor de juni-oorlog; een sterke VN-troepenmacht aan de grenzen ter waarborging van de vrede; garantie van de VS, Frankrijk, Engeland en Rusland, dat zij geen nieuwe vijan delijkheden zullen toelaten en tenslotte verklaring van de Arabische landen ter beëindiging van de staat van oorlog met Israël. Het Haags jeugd- eri kinderkoor 'van Marinus Borstlap dat by de doop van Willem-Alexander in .de Haagse Grote Kerk zong) heeft prins Claus en prins Wil lem-Alexander gistermiddag een zanghulde 'gebracht. Op de foto de kleine prins op de arm van zijn vader te midden van de meisjes van het koor. Café-Rest. BELVÉDÈRE SCHOONHOVEN •fa Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken •fr Recepties en partijen Nieuw entree Telefoon 01823-22.77 FRANKFORT Een dertigtal mannen en vrouwen hebben gisteren in Frankfort een nieuwe „Duitse communistische partij" opgericht. In het oprichtingsmanifest staat dat mën de grondwet van de bondsrepubliek zal eerbiedigen en de daarin opgenomen grondrechten en grondbeginselen zal verdedigen. Het nieuws in in Bonn met reserve ontvangen. Een woordvoerder van binnenlandse zaken zéi dat het pro gram en de doelen van de partij nauwkeurig bekeken zullen worden alvorens kan worden nagegaan of zij wettig is of dat het slechts een voort zetting betreft van de in 1956 buiten de wet gestelde Westduitse commu- tische partij. De nieuwe communistische partij verdedigt Hét ingrijpen van troepen van het Warschaii-pact in Tsje- choslowakije. MINISTER BRANDT WAARSCHUWT: BONN De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft gisteren in de Bondsdag in bedekte termen gezegd dat de EEG-partners wellicht zonder Frankrijk zullen voortgaan met de versteviging van de banden met Engeland. Niemand kan verlangen dat wij pas op de plaats blijven maken of in een cirkel rond blijven lopen, aldus minister Brandt die hiermee duide lijk zinspeelde op de hardnekkige po gingen van Frankrijk om Engeland buiten de EEG-deur te houden. De Westduitse bewindsman legde deze verklaring af op de vooravond van het bezoek van president de Gaulle aan Bonn. De toetreding van Engeland tot de EEG zal onder meer onderwerp van gesprek zijn tussen de Gaulle en de Westduitse rege ringsleiders. Ook in Brussel, waar de ministers van buitenlandse zaken van de EEG op het ogenblik bijeen zijn, staat de ze kwestie bovenaan op de agenda. Overigens verwacht "men weinig concrete resultaten van deze nieuwe Eet goed, al goed Bij De Arbeiderspers1 verscheen een kookboekje dat ik in één adem uitlas: ,,Eet goed al goed" (112 blz. ƒ5,90). Wina Born en Harriët Freezer kwamen op het idee om alle stem mingen, die een vrouw ondergaat, af te reageren op de kookkunst. Toege paste psychologie zo u wilt, met een tikkeltje zout en handenvol hu mor. Kookrecepten voor als we poesmooi van de kap per komen, of geïnspi reerd door een ten toonstelling „iets bijzon ders waar boetseren aan te pas komt, iets heel in gewikkelds en moois: kip in deeg". Recepten voor als de zoon voor het eerst een meisje meebrengt, voor buitenlandse gasten ty pisch Hollands eten, ge troffen door lieve dieren een vegetarisch menu en in een lichtzinnige bui een frivool etentje. Heerlijke maaltijden ge kruid met humeuren, en allemaal een beetje bij zonder. Harriët- Freezer leidt ieder recept in met een cursiefje uit het (vrouwen) leven gegrepen: raak en geestig. Gevulde tomaten- mandies Voor de inhoud van to- matenmandjes is nodig: anderhalf ons belegen kaas. een grote appel, een augurk, een ons ham of vleesresten. bieslook, sour cream, paprikapoeder, pe per. zout. Snijd alle ingrediënten in kleine stukjes. Meng alles dooreen met de sour cream en maak het op smaak af met kruiden. Snij vrij grote tomaten in de vorm van hengsel- mandjes uit. Hol ze voor zichtig uit. Vul de mand jes met kaassla. Slingerblad Serveren blijft een ha chelijke bezigheid, 't Be tekent aandacht voor de wensen van de gasten, het vervoer van hapjes en drankjes, en tenslotte het morsvrij aanbieden van uw met zorg bereide ont haal. Hang het theeblad aan een koord, dacht To rnado. En kijk: het slin gerblad was geboren. Handig bij het traplo pen: je ziet waar je loopt, hebt bovendien één hand vrij om leuningen te pak ken en deuren te openen. De fabrikant stelt dat morsen niet voorkomt, want de spiegel van de vloeistof in koDjes en gla zen blijft bij bewegen evenwijdig met het blad. Eerlijkheidshalve: dit hebben we niet uitge probeerd. Het slingerblad heeft een doorsnee van 31 cm. Dat betekent: goed voor viif kopjes en schotels, of acht tot tien glazen. De draagkoorden zijn van wit nylon, de draagknop is zwart. Een effen koraal rood blad gaat f4,95, een met roos-dessin 5,95 kosten. Wassen volgens etiket Het babyvestje. uw blouse, het overhemd van uw man. trainingspak van de zoon en slaapzak van de dochter, lingerie, re genkleding. foundations en iaponnen, je kunt het zo gek niet Opnoemen of er zit wel een textiel-eti- ket met wassymbolen in- ge wezen. Het was-etiket is nog altijd in opmars. De huisvrouw hoeft zich niet te oijnigen met vragen als: mag draion gestre ken, kan terlenka een heet sopje verdragen, mag lycra gebleekt en een cocktailjurk naar de che mische wasserij? Eén blik op het ingenaaide etiket is voldoende. De wassvmbo- liek in kleuren van de verkeerslichten zijn ge meengoed geworden. Vo rig iaar werden veertig miljoen etiketies verwerkt in ons land, import inbe grepen. De Nederlandse symbo len ziin intussen interna tionaal aanvaard, waarbij een uitvoering van de symbolen in zwart/wit mogelijk is. Met de Inter nationale Organisatie van Strijkiizcrfabrikanten is de VTWS nu overeenge komen. de nunten. die In de strijk! izers on de wasetikettcn voorkomen ook te vermelden op de regulateurs van hun strijk ijzers. Drie puntjes bete kenen: heet strijken ge oorloofd. twee puntjes: niet zo heet. maximaal 150 graden C. en één punt: niet heet strijken, maxi maal 120 graden C. Betekent dit berichtje abacadabra voor u, pak een oen en bestel bii de Vereniging Textieletiket- terins voor was- en striikbehandeling. Sche- veningseweg 62 in Den Haag het boekje „Hel wasverkeer veilig gere geld" waarvan de zesde druk gereed komt Kosten: vijftig cent; u telt dertig cent neer voor de geplastificeerde waskaart. Zelfwerkzaamheid is het thema van Kinderboe kenweek 1968 van 30 ok tober tot 9 november een feestelijk gebeuren. Het geschenk is dit jaar een volkomen blanco boek met op het omslag een ge verfde vogel. Bedoeling: maak je eige boek met te keningen. versjes, ver haaltjes, liedjes of knipsels. Maar onze lieverdjes kunnen er ook een reisboek, fotoboek, hand- tekeningenboek, straf- werkboek(l) of klieder- boek van maken. Kinde ren worden uitgenodigd tot het schrijven van een boek, het recenseren, zélf een schrijver interviewen voor de radio en zélf verschillende onderdelen verzorgen van een tele visieprogramma. Intussen zijn in 63 ste den en dorpen de voor ronden bezig voor de nati onale voorleeswedstriid. Zaterdag 9 november zullen tien lezerties strij den voor de AVRO-came- ra. Eerder, op 2 oktober vertoont de NCRV in „Kiikkast" een kinder film. Een klein meisje zoekt op het schrijversbal 1968 haar lievelingsschrijfster tussen Erg Belangrijke Mensen het schrijversor kest en in de modeprome nade. Dit meisje steekt een bezoekje af, blijkt „thuis" bii de schrijfster, en heeft een gesprek met een 'llustratrice. Bulletje en Bonestaak, de allereerste Nederlandse dagbladstrip, wordt weer nieuw leven ingeblazen. Er kom» een heruitgave bii de Arbeiderspers. De strip verscheen in 1921 in dagblad He» Volk en werd veertien jaar geprolon geerd. Schrijver A. M. de •Tong zag zijn pennevrucht in oplagen van honderd duizenden verschijnen in boekvorm, achttien deel tjes. discussie, omdat er geen tekenen zijn van een wijziging in de Franse afwij zende houding. De Bondsdag besprak gisteren de kwestie-Tsjechoslowakije. In een de bat over het buitenlandse beleid maakte het parlement duidelijk, dat de Bondsrepubliek na de bezetting van Tsjechoslowakije samen met haar NAVO-bondgenoten de veilig heidseisen van West-Europa voortaan onder een nieuwe gezichtshoek zal bezien, maar dat zij niet van haar tot dusver consequente vredespolitiek zal afwijken. De Bondsdag sloot zich bij de woensdag afgelegde regeringsver klaring van kanselier Kiesinger aan, waarin deze dezelfde gedachten als beginselen van de politiek van Bonn geformuleerd had. Evenals de bondskanselier lieten de sprekers van de regeringspartijen, alsook de liberale oppositie, er geen twijfel over bestaan, dat naar hun overtuiging, de ontnuchtering in Bonn na de gebeurtenissen in Tsje choslowakije ook op de bondgenoot Frankrijk zou moeten overslaan. Zonder De Gaulle Voor het eerst sinds het bestaan van de grote coalitie in Bonn is bij het debat tijdens de redevoeringen van de belangrijkste politici de ge dachte gerezen, dat er in de West duitse politiek een alternatief zou kunnen zijn: met Frankrijk of met de overige NAVO-bondgenoten en zonder de Gaulle. Op deze mogelijk heid wezen de beide fractieleiders van de regeringspartijen als „laatste uitweg". Maar zij gaven te kennen, dat Bonn slechts tegen zijn zin een der gelijke weg in Europa en in het bondgenootschap zou inslaan. Minister Brandt zei dat niemand aan de betrouwbaarheid en kracht van de NAVO mocht twijfelen. Dit bondgenootschap is volgens hem de sterkste militaire macht sinds het bestaan van de mensheid en het zou verschrikkelijk zijn als daarover enige twijfel zou bestaan. De mi nister meende, dat ook Frankrijk zich zou moeten afvragen, of de con ventionele strijdkrachten op de duur versterkt zouden moeten worden als de Sowjetunie voor langere tijd Tsje choslowakije bezet houdt. Kritiek Het Russische persbureau Tass heeft de uitlatingen van Kiesinger van woensdag en de debatten in de Bondsdag gekenschetst als „culmina tie van het grootste diplomatieke of fensief, dat de Westduitse regering begonnen is". Tass wijst er op. dat Kiesinger in zijn rede opnieuw „de onrealistische aanspraken op alleenvertegenwoor diging van Duitsland", heeft gemaakt. De oproep tot hereniging leidt vol gens Tass tot de conclusie, dat Bonn „de inlijving van Oost-Duitsland als hoofddoel van zijn politiek niet opge geven heeft". De officiële Poolse pers zag de uit lating van Kiesinger betreffende be wapeningsvraagstukken en verster king van de NAVO als een bewijs dat West-Duitsland een politiek van kracht nastreeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13