Hulp voor Nederlands onderwijs nodig Ook kerftabak 25 ct duurder Gouden CBTB bleef democratisch en liet de leden meespelen .VOLKSBUURTEN REMMEN JEUGD" Geënsceneerde inbraak werd tragisch fiaseo Zwendel loodsen ontdekt 'MUSEUM MAKEN Kolfschoten kamerheer Akkoord tussen huisartsen en ziekenfondsen 0 Frans en Duits in Indonesië Proefschrift J. Grandia Vruchteloos Vietnam-gesprek Snel recht tegen baldadige jongens Onderscheiding REGERING WIL VAN voor baron van p^jgjg JJET L00 Uitvoerige voorlichting BTW over Boetzelaer NOTA REGIONAAL BELEID IS TELEURSTELLEND Ook hogere vergoeding senatoren Philin Blaiherg uit ziekenhuis 19, VRIJDAG 57 SEPTEMBER 1968 AMSTERDAM De overeenkomst ussen de Landelijke Huisartsen Ver- niging en de organisaties van zie- enfondsen over de honorering van Ie huisartsen in 1968 heeft gisteren Ie vereiste goedkeuring van de zie- :enfondsraad verkregen. Dit is mogelijk geworden doordat lussen de L.H.V. en de ziekenfondsen- irganisaties intussen overeenstem- ling is bereikt over het vragen van i rechterlijke uitspraak in hun ichil over de vraag of consulten treffende de z.g. anti-conceptiepil, iders dan om medische redenen, 'el of niet aan ziekenfondsverzeker- len in rekening mogen worden ge tracht De artsen hebben toegezegd dat zij Ijdeze consulten niet bij hun patiënten rekening zullen brengen tot de echter zich over deze kwestie heeft [uitgesproken. De ziekenfondsen zul len van hun kant de honoraria voor Ideze consulten aan de artsen betalen Ills de rechter het L.H.V.-standpunt Ijzou delen, dat deze consulten geen mderdeel uitmaken van het zieken fondspakket en afzonderlijk gedecla- ïerd dienen te worden. Het is nog (niet bekend waar en wanneer en in «celke vorm een principieel proces ;al worden gevoerd. i Nu de Ziekenfondsraad de overeen komst tussen de artsen en zieken fondsen heeft goedgekeurd krijgen de |huisartsen met terugwerkende kracht tot 1 januari ook de trendmatige ver hoging van het honorarium uitge keerd, die neerkomt op 17 cent per Ziekenfonds-verzekerde per kwartaal. BOGOTA De Latijns Ameri kaanse bisschoppenconferentie van |Medelli:i zal gevolgd worden door ;en concilie van de Rooms-Katholie- jke Kerk in Latijns-Amerika. Dit zal de besluiten van de bisschoppencon- I ferentie moeten bestuderen en tot I uitvoering moeten brengen. Voor de plaats van samenkomst worden Bue- I nos Aires, Lima en Mexico City ge noemd. DEN HAAG De belangstel ling in Indonesië voor het Ne derlands dreigt te verlopen, als om financiële redenen een be- hoorlijke bijdrage van Neder landse zijde onmogelijk is. Dit zei mr. E. L. C. Schiff, tot voor kort ambassadeur te Djakarta, gisteren op een persconferentie. Hij pleitte voor het beschikbaar stellen van docenten, lesmateriaal en films om de nog bestaande grote interesse te kunnen bevredigen. In dit vervand herinnerde hij aan de werkzaamheden van het Goethe Instituut en de Alliance Frangaise, vergeleken waarbij de Nederlandse activiteiten bijna in het niet ver zinken. Parijs en Bonn doen welbewust pogingen, de belangstelling voor Frans en Duits te stimuleren, terwijl Nederland slechts probeert aan de bestaande vraag te voldoen. De aanzienlijke interesse voor de Nederlandse taal is gezien het feit dat vooral studenten,' maar ook mid delbare scholieren tot de gegadigden behoren kennelijk geen kwestie van sentiment. Het aantal aanvragen voor een boekje met Nederlandse taallessen was zo grootdat het slechts ver strekt kon ioorden aan hen die les geven. Ook de jongere generatie, die de Nederlandse tijd niet heeft mee gemaakt, is zich kennelijk bewust van een gemeenschappelijke cul turele erfenis, aldus mr. Schiff. Mr. E. L. C Schiff wust van een gemeenschappelijke culturele erfenis, aldus mr. Schiff, Hij noemde de belangstelling hart verwarmend. Deze interesse richt zich behalve op litteratuur ook sterk op damesbladen. Wat de economische hulpverlening betreft zei mr. Schiff, dat Indonesië van Nederland een groter, meer werkelijke belangstelling had ver wacht. Hij heeft de indruk, dat veel Nederlandse bedrijven hun activi teiten uitstellen totdat de wet op verzekering van politieke risico's in werking is getreden. Ook Indonesië hoopt, dat deze wet spoedig tot stand zal komen. Het bouwen van een vliegtuig fabriek, die van Indonesische zijde enorme investeringen zou vergen, is niet langer aan de orde. Wel is In donesië begonnen met de aankoop van Fokker Friendships. De bouw van een scheepswerf van Verolme in Tandjong Priok heeft geen prioriteit meer. Men wil het project echter niet geheel laten schieten. Wellicht wordt een repa- ratiewerf gebouwd. BELASTINGVOORSTELLEN BIJ KAMER INGEDIEND De premier van de Canadese pro vincie Quebec. Daniel Johnson, is gisteren plotseling aan een hart aanval overleden toen hij in Mani- couagan voor de ingebruikstelling van een stuwdam was. Op een persconferentie had hij een dag eerder aangekondigd, dat hij op 11 oktober voor een officieel bezoek naar Parijs zou gaan. DEN HAAG Niet alleen het pakje sigaretten, maar ook de kerftabak zal met ingang van het nieuwe jaar aanzienlijk in prijs worden verhoogd. Het pakje sigaretten gaat 1.75 kosten en het pakje pijp- of shagtabak van 50 gram gaat van 1.20 naar 1.45. Deze verhogingen brengen 115 miljoen meer in de schat kist. Reeds in de Miljoenennota werd deze accijnsverhoging aangekondigd. Maar gisteren heeft minister Wltte- veen de desbetreffende voorstellen bij de Tweede Kamer Ingediend. Nog enkele andere punten uit de voorstel len: De voor dit jaar getroffen regeling voor de aftrek wegens buitenge wone lasten in de loon- en In- knmstenbelasing zal met twee jaar worden verlengd. De beperkte verhoging van de be lastingvrije voet zal alleen gelden voor 1969. Deze maatregel beoogt hen. die slechts een bescheiden in komen hebben, enige compensatie te geven voor de stijging van de kosten van levensonderhoud, die het gevolg z.vn van de invoering van de BTW. Bejaarden De belastingverlaging voor de lagere Inkomens komt tot stand door een verhoging van de belas tingvrije voet. Voor gehuwden zonder kinderen is deze verhoging 600. Bü een inkomen van 27.000 blijft zü ongewijzigd (zie onder staande tabel). De bejaarde echt paren die alleen van de aow-uit- kering moeten leven, zijn echter vrijgesteld van inkomstenbelas ting. De andere accijnzen en de motor rijtuigenbelasting zullen ongewij zigd blijven, omdat de regering van plan is met ingang van 1970 deze indirecte belastingen te verhogen om de belastingheffing aan te pas sen aan de gevolgen van de waar devermindering van de gulden. Tabellen Hieronder volgt een klein deel uit de nieuwe belastingtabellen, zoals die ais de Kamers akkoord gaan op 1 januari zullen gelden: Tariefgroep I (ongehuwden): belastbaar tarief 1968 UTRECHT „Het gedrag en I de opvattingen van bewoners van volks- en achterbuurten van een grote stad worden in hoge mate bepaald door de materiële i en geestelijke tekorten waaron- i der zij tientallen jaren hebben j /eleefd." .Aldus drs. J. H. N. Grandia uit I Capelie aan den IJssel in zijn I proefschrift „Uitdaging en ant woord", waarmee hij vanmiddag aan I de Utrechtse universiteit is gepromo veerd tot doctor. Promotor was prof. I dr. M. J. Langeveld, hoogleraar in de pedagogiek. „Het verleden drukt zwaar op de I jeugd in de volksbuurten", stelt drs. Grandia. „Hoe ongunstiger het start milieu, des te problematischer wordt I de maatschappelijke toekomst". Er is volgens de nieuwe doctor een onder- i I zoek nodig naar de mogelijkheid j leerplicht in te voeren op het vijfde I jaar. Studieloon Hij heeft zich door middel van een enquête en interviews een duidelijk beeld trachten te vormen van de le venssituatie, waarin jongeren in volksbuurten verkeren. Hij onder zocht enkele faktoren die remmend werken bij de psychische en intellec tuele ontwikkeling van deze jeugd. Dr. Grandia pleit voor een didak- I tische vernieuwing van het onder wijs, maar stelt tegelijk, dat dit zeer veel problemen met zich mee brengt. Het is economisch verantwoord stu diebeurzen en voorschotten af te schaffen en te vervangen door stu- dieloon. Ook is hij voorstander van het in voeren van sociale dienstplicht voor meisjes van achttien tot twintig jaar. Een uitschieter in het proefschrift is zijn opmerking over Jan Wolkers. De literaire begaafdheid van deze schrijver zal zijn gestimuleerd door de jarenlange gewoonte waarin hij was opgevoed, namelijk het tijdens de maaltijden hardop voorlezen uit de Bijbel, waardoor zijn woorden schat „is verrijkt en zijn taaibe kwaamheid is toegenomen". Weinig hobby's Enkele cijfers uit het proefschrift: 40 procent vah de hts'ers heeft be- PARIJS Ook de 23ste bijeen komst van het inleidend vredesover leg tussen Amerika en Noord-Viet- nam is vruchteloos verlopen. De par tijen praten nu al ruim vier maanden in Parijs met elkaar zonder een uit weg uit de impasse te kunnen vin den, maar ze willen er kennelijk toch niet mee ophouden Op de vraag van een verslaggever of de besprekingen niet beter konden worden uitgesteld tot er in januari een nieuwe Amerikaanse regering is, antwoordde delegatieleider Harri- man: „Hanoi heeft niet te kennen gegeven dat het deze besprekingen wil afbreken. Wij van onze kant zijn zeker niet van plan dat te doen." De woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie. Ngoejen Thanh Le, ontweek een rechtstreeks -ant woord op diezelfde vraag. Gevraagd om een commentaar op Ongeschoolde jongeren zijn eenzij- j Oe Thants opmerking, dat, als r langstelling voor klassieke muziek, I bij de jeugd uit de volksbuurten is I dat slechts acht procent Van de eerste groep bezoekt 41 procent een concert, bij de on geschoolde jongeren doet tien procent dat. Literaire romans worden door 54 procent van de hts'ers gelezen, bij ongeschoolde jongeren door drie pro cent. dig In hun sportbeoefening, bezoeken druk bioscopen, lezen weinig vakbla den. Ze nemen meer dan anderen deel aan pantoffelparades van op geschoten jongens en meisjes, beoefe nen weinig hobby's en brengen de vakanties meestal passief door. kwestie van stopzetting der Ameri kaanse bombardementen aan de VN-assemblee zóu worden voorge legd, een meerderheid daarvoor zou stemmen, antwoordde de Noordvietna- mees: „De kwestie Vietnam valt niet onder de bevoegdheid van de VNJ' (Van een onzer verslaggevers) DRONTEN Er is de laatste tijd wat onrust ontstaan over de toe komst van de rijkslandbouwvoor lichting ten gevolge van een reorga nisatie die de voorlichting doelma tiger op de bedrijfsontwikkeling wil richten. Hej is een misverstand te denken dht deze reorganisatie een afbraak van de landbouwvoorlich ting zou betekenen. Deze verzekering deed minister Lardinois gisteren in Dronten in zijn rede voor de jubilerende CBTB. De minister prees de aktiviteiten van de gouden CBTB en de -grote openheid in deze organisatie. Hij meende dat de CBTB al het mogelij ke moet doen om deze democratie te bewaren. „I-n deze tijd waarin het meespre ken van individuele leden voor vele organisaties een -groot probleem is geworden^ kan deze verworvenheid in de CBTB moeilijk hoog genoeg worden gewaardeerd." Bovendien heeft de CBTB er in de afgelopen 50 jaar blij<k van gegeven in staat te zyn een progressief beleid te kunnen voeren. Hij herinnerde daarbij aan figuren als Diepenhorst, Chris van den Heuvel* Rip, Ver- kuyl en Bos Havenaar. Dankdienst Tijdens de dankdienst die aan. de eigenlijke jubileumviering vooraf ging zei prof. d. J. Verkuyl in zijn meditatie dat de christelijke boeren en tuindérs de roeping 'hebben 'deel te nemen aan de voedselhulp aan de ze hongerende wereld. „Wij moeten de tol der dankbaar heid betalen door hulp te bieden. In ontwikkelingslanden die overwegend agrarisch zijn is onvoldoende voed sel. Er is daar een onvoorstelbare behoefte aan landbouwonderwijs", zo zei hij. Prof. Verkuyl besloot zijn medi tatie met 'het uitspreken van de hoop dat ook de verre naasten zul len merken dat in Dronten feest is gevierd, 110.000 Ds. Ypë Schaaf dankte de CBTB voor de gevoerde aktie voor Kame roen en kon meedelen dat het totale bedrag dat de leden van de CBTB bijeen hadden gebracht, bijna hon derdtienduizend gulden was, tien duizend gulden meer dan was be groot. Dank zij uw hulp kunnen de mensen daar nu al goedkoop vlees kopen, zo zei hij. De mededeling van de minister van landbouw dat voorzitter drs. R. Zijlstra was benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau ontlokte de honderden aanwezigen een donderend applaus. In zijn dank woord zei drs. Zijlstra dat hij dit nooit had gekregen als de leden van de organisatie hem -niet 'hadden gesteund in zijn werk. Mr. B. W. Biesheuvel bood nadat hij het nieuwe gebouwencomplex van de christelijke hogere land bouwschool had geopend, de leer lingen een cheque aan van ƒ7.500 voor de inrichting van een eigen bibliotheek. APELDOORN De A pel doorn se kantonrechter mr. P. Pilon heeft gisteren bijzonder snel vonnis gewe zen tegen een aantal jongelui die de avon-d tevoren betrokken waren bij 'het plegen van ernstige baldadighe den in het centrum van Apeldoorn. Zo hadden de jongelui een stink bom gegooid in een brandweerauto die was uitgerukt om een door de icmgelui gestookt vuur op het Raad huisplein te blussen. Voorts hadden zij losse stenen ge gooid naar een politiebureau en in de Hoofdstraat werden auto's, die men aanvankelijk had geprobeerd omver te werken, dwars over de weg gezet. Ook werden balken en schagen die van bouwwerken waren weggehaald dwars over de wegen geplaatst om het verkeer te stagneren. De politie moest stevig ingrijpen en voerde verscheidene charges uit. 18 jongelieden, onder wie twee mi litairen, werden naar het bureau overgebracht. De militairen werden aan de Kon. Marechaussee overge geven en acht anderen werden vastge houden. terwyl proces-verbaal werd opgemaakt. Vier van de jongeren die de leef tijd van 16 jaar hadden, kregen een boete van f 80. Vier andere jongere knapen kregen een ernstige schrob bering tijdens een besloten zitting waarbij ook de ouders van deze jon gelui aanwezig waren. inkomen 3.000 3.900 4.300 6.000 7.500 9.000 10.500 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 27.000 belastbaar inkomen 3.900 4.500 6.000 7.500 9.000 10.500 12.000 13.000 18.000 24.000 27.000 belastbaar inkomen 6.000 7.500 9.000 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 27.000 27.840 333 644 1.005 1.410 1.848 2.316 3 342 4.488 5.754 7.140 8.646 wetsontwerp 109 2 290 3.325 1.479 3.750 7.139 8.646 1.201 1.5C1 2.369 3 298 5.513 6.301 tarief 1968 1.140 1.854 2.701 3.677 4.782 wetsontwerp 3.670 4.779 6.012 6.379 Tariefgroep ni (gehuwden met 5 kinde ren): belastbaar Inkomen 9.000 12.000 15.000 18.000 27.000 wetsontwerp 1.115 1.846 4.870 Van loopjongen tot doctor CAPELLE AAN DEN IJSSEL Dr. J. H. N. Grandia (55) be- 'gon zijn maatschappelijke car rière als loopjongen op dertienja rige leeftijd. In de avonduren studeerde hij aan de burgera vondschool, een kaderschool. avond-mulo en avond-lyceum. Hij was leider van cursussen voor jonge werklozen in de tijd dat hij vakarbeider was. Nadat hij het diploma maatschappelijk werker had behaald, werkte hij vooral onder zwakmaatschappe- lijke gezinnen. Hij bezocht de sociaal-pedago gische leergang en via een cursus aan de Amsterdamse gemeente lijke universiteit begon hij (al weer in de avonduren) met zijn studie aan de universiteit van Utrecht. Vanmiddag promoveerde hij op zijn „levenswerk", het proefschift „Uitdaging en ant woord". I Dr. Grandia werkt op de afde- ling jeugdzaken en vor mingswerk van dë gemeente Rot terdam. Eis U/2 jaar tegen berooide erfgenaam HAARLEM Voor de Haarlemse rechtbank is tegen de 39-jarige J. Th. M. S. van H. gisteren een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. S. van H. wordt verdacht van oplichting en poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij In de vroege morgen van 14 no vember van het vorige jaar deed hij bij de politie van Bloemendaal aan gifte van inbraak. Uit zijn villa in Aerdenhout waren schilderijen ge stolen, waaronder een vrouwenpor tret van Gerard Terborgh en een winterlandschap van Aart van der Neer. Ook werd een zilveren sui kerstrooier vermist. De schilderijen had S. van H. ver zekerd voor 500.000. maar de ex perts kwamen slechts tot een waarde van 160.000. Bij de verzekeringsmaatschappij claimde hij de 500.000. De politie 'had al direct, aanwijzingen, dat er van inbraak geen sprake was en dat de verdachte zelf alles in scene had gezet. Pas op 8 mei bekende hij zelf de i vensterruit te hebben ingeslagen en de schilderijen in de garage te heb- ben verborgen. Bij zijn arrestatie had de verzekering alleen nog maar de schade van de suikerstrooier 2.250) uitgekeerd. De verdachte had financiële zor gen en probeerde op deze wijze zijn financiën recht te trekken. De vroeger in Den Haag wonende gefortuneerde S. was vroeger reeds veroordeeld wegens diefstal van een plastic regenjas. Verder heeft hij een verzekeringsfraude gepleegd van ƒ27.000 door de-assuradeuren wijs te maken, dat hij in Parijs dit bedrag had verloren Ook was hij tijdens de wintersport een portefeuille met 4.000 in de sneeuw verloren. Mr. Van der Valk Bouman, de of ficier van justitie, sprak over de tra giek van de verdachte, die door een forse erfenis gefortuneerd was, maar geen energie had iets goeds tot stand te brengen. Hij dreef een dubieuze handel in schilderijen en antiek en verspeelde zijn vermogen. S. van H. zit reeds vijf maanden in voorarrest. ïïppi' in Fnrnna weet Kopenhagen onbew. Londen zw. bew Amsterdam Brussel Luxemburg Partjs Nice Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Majorca mist zw. bew zw. bew. onbew. half bew zw. bew mist mist onbew. mist onbew. zw. bew. onbew licht bew. licht bew. MONTREAL Donderdagavond !s in het hartinstituut in Montreal de I vierde Canadese harttransplantatie ver- I richt. De 51-jarige ingenieur E. Desri- vieres uit Quebec ontving het bvrl var een 19-jarige donor die me' »i,"« fiets om het leven was er'w 11 AMSTERDAM Een echt scheidingsprocedure heeft een grootscheepse zwendel van lood sen in Amsterdam en I.Jmuiden aan het licht gebracht. De rijks politie te water heeft reeds drie loodsen gearresteerd. De komen de dagen zullen er nog meer (worden aangehouden. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de loodsen of andere instanties direkt financieel voordeel uit de „loodsen- affaire" hebben getrokken. Het gaat om een bedrag van zeker 1,3 miljoen. De arrestatie van J. S„ W. V. 'en V. V. uit IJmuiden is het begin van eet aktie, die twee jaar lang is voorbereid en die nog veel arrestaties tot gevolg zal hebben. De loodsen hebben oneerlijke prak tijken toegepast bR het beoordelen van het aantal sleepboten, nodig voor het verder slepen van zeeschepen naar Amsterdam. Zij adviseerden meer sche pen te gebruiken, dan noodzakelijk Na het 'gereedkomen xan de, nieuwe havenmond Ln IJmuiden liepen de aktiviteiten van sleepboten met meer dan de helft terug, waardoor de politie argwa&n kreeg. Bij een echtscheidingsprocedure eiste een vrouw meer alimentatie van haar man. een loods, omdat hij een groter inkomen had dan alleen zijn salaris. "Min ex'ra verdienste" kwam toen aan "t licht. DEN HAAG Minister Luns heeft j gistermiddag de scheidende secretaris generaal van het ministerie van bulten- j landse zaken. mr. E. O. baron van Boet- 1 zelaér, de versierselen, behorend bR de onderscheiding van commandeur in de orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. De minister zei dal mr. Van Boetze- laer. nadat hij achttien jaar geleddn voor de tweede keer in dienst van bui- j tenlandse zaken was getreden, reeds een eervolle juridische carrière in Indonesië 1 achter de rug had. Hij heeft daar zelfs 1 enige tijd de hoogste ambtelijke positie (algemeen secretaris) bekleed. De minister merkte op. dat zijn se cretaris-generaal nooit had geschroomd met hem duidelijk van mening te ver schillen. Mr. Van Boetzelaer dacht dat er bij de voordracht van de onderscheiding „blijkbaar iets was misgegaan", omdat deze hem niet was gepasseerd. Hij be sloot. dat het zeer inspirerend was on der minister Luns te werken. „Ik heb zijn ongeduld blijmoedig over me heen laten gaan." Hij kreeg van minister Luns mede namens minister Udink een stoel. "Mr. Van Boetzelaer wordt opgevolgd door mr. E. L. C. Schiff, voormalig ambassadeur in Djakarta. CNV -bestuurder ENSCHEDÉ De nota over het regionale beleid Is een teleurstellend stuk, omdat de regering niet toe komt aan een grondige doorlichting van de problemen van het bedrijfs leven buiten de randstad als uit gangspunt voor een even grondige aanpak van de moeilijkheden, die aan een snelle ontwikkeling in de weg staan. Dit heeft de heer P. Tjeerdsma, bestuurder bij het CNV, vanmorgen gezegd in een toespraak pp een stu diedag van de Junior Kumer;?Twen-. the. „De regering komt niet tot éen wezenlijk andere aanpak^ Z'e.blijft doorgaan op de rustige 'wég. yan be- DEN HAAG De regering overweegt in het paleis Het Loo, met zijn unieke historische waar de, een Oranje Nassau-museum in te richten wanneer dit paleis niet meer het karakter van zo mert of winterverblijf zal heb ben. Aldus de memorie van antwoord op het wetsontwerp inzake het inko men van de leden van het koninklijk Huis. Het Oude Hof aan het Noordeinde in Den Haag zal voor representatie ve doeleinden worden gerestaureerd. Op verzoek van de gemeente Am sterdam is overleg gepleegd met het hof over representatief gebruik van het paleis op de Dam. Blijkens de verkregen inzichten is het inkomen van prins Claus en prinses Beatrix nauwelijks voldoen de voor de toegenomen lasten van hun gezamenlijk huis. De funktionele werkzaamheden *-t het Kroonprinselijk paar en de daaraan verbonden secretariaats- en perspneelskosten vereisen bijna de helft van hun gezamenlijk inkomen. Privacy De ministers schrijven dat het juist is dat het inkomen van de le- vorderen en afwachten, met het gro te risico dat we nog jaren met de structurele werkloosheid zullen blij ven worstelen". Het wordt volgens de heer I Tjeerdsma hoog tijd dat de regering 1 zelf initiatieven neemt om de in- dustriële ontwikkeling te versnellen, 1 bijv. door zelf financieel deel te ne men in nieuw op te richten bedry- I ven. Typerend noemde hij ook de wijze waarop de vraag of er in het westen een vestigingsverbod voor bepaalde soorten bedrijven moet komen „in één zin wordt afgedaan". Die vraag had z.i. veel serieuzer onder ogen moeten worden gezien. DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 oktober be noemd tot kamerheer in buitengewone dienst van dc Koningin de burge meester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Mr. Kolfschoten gaat die dag met pensioen. den van het Koninklijk huis dat uit eigen vermogen verkregen wordt, vrij is van belastingheffing. Zij kun nen niet medelen hoe groot dat be drag per jaar zou ziin indien deze belastingvrijdom niet bestond. De bewindslieden wijzen erop dat dit een onvermijdelijke schending van de privacy van het Koninklyk gezin zou zijn. (Van onze parlementsrédactie) DEN HAAG Minister Beernink zal na afhandeling van het wetsontwerp tot verhoging van schadeloosstelling van de Tweede-Kamerleden spoedig voor stellen indienen tot verhoging van de financiële vergoeding voor de Eerste- Kamerleden. De minister deelt dit aan de Eerste Kamer mee. Hij zegt niet te geloven dat door ver hoging van het inkomen van Tweede- Kamerleden van 20.000 tot 40.000 Bet steeds moeilijker zal worden voor öe partij-organen om zittende leden van de kandidatenlijsten af te voeren. Dit zou het geval kunnen zijn als de Inlco- mensverhoging het bedrag voor ver- geiykbarc functies ver te boven zou gaan. Dit is echter niet het geval. De minister voelt weinig voor een systeem van schadeloosstelling met maximum- en minimum bedragen. De opvatting dat een pas gekozen Kamerlid niet direct als volledig Kamerlid kan worden beschouwd, deelt de minister niet. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg. 's werelds langst in leven zijnde harttranrolantatieoatiënt. is gisteren uit het Groote Schuur ziekenhuis te KaaDStad ontslagen. Blaiberg was begin juni opgeno men weeens onsteking van de lever Later Hep hij ook epn longziekte op. maar hii kwam beide te boven. Een woordv-order voor het ziekenhuis nnpmrte de ?e70ndh«>lHc*yrctand var de 59-iarige tandarts ..bevredigend". Blaiberg ontving op 2 januari van dit jaar een nieuw hart. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus van Financiën over weegt zo spoedig mogelijk dc consu ment te gaan voorlichten over dc ge volgen van dc BTW. Oorspronkelijk was hij dat niet van plan: hij had een campagne in december voor ogen, zodat de consument vlak voor 1 januari zou weten wat hem boven het hoofd hangt. De staatssecretaris lichtte nog eens toe, dat het beslist niet waar is dat de prijzen met 4 of 12 procent om hoog gaan. De ondernemer moet de oude omzetbelasting eerst aftrekken en er daarna 4 of 12 procent bij op tellen. Er komt ook een uitgebreide voor lichting aan het bedrijfsleven. In de komende drie maanden reiken 600 ambtenaren aan 170.000 detailhande laren een folder met praktische wen ken uit. In het nieuwe jaar zullen zij dat bezoek nog eens herhalen. Het komt erop neer dat drie procent van het ambtenarenbestand er een half jaar lang mee bezig is. Andere maatregelen van het mi nisterie: aan ongeveer 30.000 accoun tants, belastingconsulenten en admi nistratief personeel zal speciale voor lichting egeven worden. Drie bijeen komsten voor groepen van 100 elk. Te beginnen op maandag 4 novem ber zal een serie van dertien Tele- ac-tv-cursussen starten. Op Neder land 1 van tien over half zeven tot tien voor zeven. Op donderdag wordt de uitzending herhaald. Men wijst er nog op dat Duitsland voor hetzelfde probleem is geplaatst bij de invoering van het nieuwe stelsel. Gebleken is dat vele onderne mers daar de prijsaanpassing ge bruikten om iets later te calculeren met als gevolg een felle concurren tiestrijd. In de gevallen dat te hoog geprijsd werd bleek dit op de lange duur voor de betreffende onderne mers bijzonder veel nadeel op te le veren. I11 België chauffeur van Nederlandse auto gearresteerd BRUSSEL Een Belgische rechter heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een Nederlandse chauffeur uit Vleuten-De Meern. die dinsdagnacht bij Bergen een aanrijding zou hebben veroorzaakt. Bij het ongeluk kwamén vijf mensen, onder wie de orkestleider van Adamo. om het leven. De chauffeur heeft verklaard niéts met het ongeluk te maken te hebben, maar de politie heeft vastgesteld dat verfsporen op de vrachtwagen overeen komen met dc kleur van een van de verongelukte wagens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11