ZIEKENHUIS DUURDER ALACREME ÜGroko Ook premies sterk omhoog Commentaar JAMIN *rins Claus doet zaterdag aangifte geboorte prinsje SPINAZIE A BEEL EN DE JONG GETUIGEN WEG NU AL VERNOEMD' Wie de lucht vervuilt, moet betalen Aardbeving in Mexico: zeker twaalf doden 1 De tivee prinsjes 9 Na 1 januari '69: stijging Ziekenhuistarieven 12 pet 0 Voor bejaardentehuizen 10 pet. SPRIHIf HIT WIIR 450 GRAM m 1.15 kersenbonbons 150 gram van 149 voor 129 van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Donderdag 26 september 1968 49ste jaargang leidse Courant jgjyjy idactcur: Dr. E. Diemcr kantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblcvcn mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. ,1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur van de eersten die de nieu- iprins gisteren al mocht be ideren was zijn „grote broer" is Willem-Alexander. Samen zijn vader ging hij even om hoekje kijken in de kraam- IIiek van het Utrechtse acade- jsche ziekenhuis, waar prinses ttrix vol trots haar twee zoons Ie armen nam. Rechts op de I zien we zuster Swellengre- de verzorgster van prins Willem-Alexander. (V an onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De sterke kostenstijgingen volgend jaar zullen niet nalaten ook grote invloed uit te oefenen op de tarieven van de ziekenhuizen en bejaardentehui zen. De Ziekenfondsraad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid laten weten, dat uitgegaan moet worden van een stijging van de ziekenhuistarie ven van 12 pet. Voor de bejaardentehuizen kan het percentage variëren van 8 tot 12 pet., maar gemiddeld moet hier gedacht worden aan tenminste 10 pet. staging van de tarieven na 1 januari 1969. De ziekenhuizen krijgen te maken met de arbeidstijdverkorting, met de loonstijging conform de verhoging van de overheidssalarissen, de nacal culatie over 1968 van 1% pet., het wettelijk minimumloon, dat vooral voor de bejaardentehuizen en zieken huizen een grote rol gaat spelen, de minimum vacantietoeslag van 600 per jaar voor het verplegend perso neel in overheidsdienst, wat een ver hoging betekent voor hen, die een inkomen verdienen beneden 10.000.- en de gevolgen van de BTW. Ook voor de bejaardentehuizen gelden de hogere loonkosten en soci ale lasten en hogere kosten voor huishouding en voeding. Bij de be jaarden geldt voorts nog, dat de personeelsbehoeften sterk stijgen. Meer personeel Gold tot voor kort nog, dat een hulpkracht nodig-was per vijf be jaarden, thans is de verhouding één op drie. De tarieven voor de bejaar den bedragen op het ogenblik 300 tot 650 per maand, in de meeste gevallen ligt het bedrag tussen de ƒ400 en ƒ500. Van de totale kosten van de bejaardentehuizen bestaat 50 pet uit personeelskosten. De tarieven moeten goedgekeurd worden door provinciale overheidscommissies. De EN HAAG Prins Claus zal rdagmorgen om 10 uur in stadhuis te Utrecht aangifte van de geboorte van zijn >de zoon. Als ambtenaar van lurgerlijke stand zal de bur- eester van Utrecht, jhr. C. J. e Ranitz optreden. getuigen bij de aangifte zijn prins Claus wederom aange- de vice-president van de Raad State dr. L. J. M. Beel en de iter-president P. J. S. de Jong. gens traditie zal prins Claus [zoon aan de ambtenaar van de irlijke stand tonen in aanwezig van de beide getuigen. Dit zal 5 vinden in het academisch zie- flis te Utrecht voorafgaande aan •boorte-aangifte in het stadhuis, ns Claus heeft gisteren prins m-Alexander naar het Acade- ziekenhuis meegenomen voor ïezoek aan zijn moeder en aan jasgeboren broertje. Het prinsje p de achterbank van de hofauto i zijn vader en zuster Swellen- 1, de verzorgster van Willem-A- ider. Het prinsje bleef ruim een beweren dat Amsterdam v wat trage stad is, maar gis- m bleek men wel zeer bij de Nu al is een weg vernoemd de kinderen van prins de Clauskindereweg half uur in het ziekenhuis. Tegen vijf uur verliet hij in gezelschap van zuster Swellengrebel zijn moeder en broertje. Prins Claus bleef echter. Spontaan De Utrechtse politie heeft vergele ken met de geboorte van prins Wil- lem-Alexander geen handen vol werk gehad. Het viel met de belangstelling bij de ziekenhuishekken reuze mee, vertelde inspecteur Van der Ven, die de leiding had van de bewaking bij het ziekenhuis. Hij vond dat het en thousiasme van de toeschouwers gro ter was dan bij de geboorte van prins Maurits. ..De mensen waren veel spontaner en enthousiaster dan wij hadden verwacht", aldus de heer Van der Ven. De geboorte van het prinsje verspreidde zich gisteren als een lo pend vuurtje in het romantische stadje aan de Elbe, Hitzacker, de ge boorteplaats van prins Claus. De 3800 inwoners bespraken de blijde gebeur tenis op straat en in de winkels. Van het raadhuis en andere gebouwen werd spontaan de vlag uitgestoken. Uit naam van de inwoners van Hitz acker stuurde de gemeenteraad een gelukwenstelegram naar Nederland. Voor de schoolkinderen was aan de blijde gebeurtenis nog een attractie verbonden. Zij kfegen tezamen 1.300 beschuitjes met muisjes, die leden van het koor Orpheus uit Venlo tij dens het weekend daarvoor hadden meegebracht. Antillen Ook in de Nederlandse Antillen was de geboorte van het prinsenkind gesprek van de dag, De schooljeugd heeft vrij gekregen. De waarnemend gouverneur, W. F. M. Lampe en mi nister-president Kroon, stuurden na mens de Antilliaanse regering en de bevolking een felicitatietelegram aan de ouders en grootouders van het prinsje. Hetzelfde deed de gevol machtigde minister van de Antillen in Den Haag, dr. E. Jonckheer. overheid subsidieert de bejaardente huizen niet, maar de bejaarden kun nen wel naar behoefte een beroep doen op de Algemene Bijstandswet. Verzekering Wat betreft de verzekering van de ziekenhuiskosten vernemen wij, dat een aantal ziektekostenverze keringsmaatschappijen al een pre miestijging hebben aangekondigd van 10 pet. en in sommige gevallen zelfs 18 pet. Voor de verplicht verzekerden gaan volgend jaar de stijgende me dische kosten waarschijnlijk leiden tot een optrekking van de zieken fondspremie van 7,2 naar 7,5 pet. en van de premie voor de Algemene we^t bijzondere ziektekosten (o.m. zieken- huisverpleging langer dan een jaar) van 0,4 naar 1 pet. Minimumloon TNE TWEEDE KAMER heeft met de aanvaarding van het Mini mumloon een belangrijke regeling voor de laagst betaalden aanvaard. Over de wijze waarop de minimum lonen jaarlijks moeten worden aan gepast bleef echter tussen Kamer en minister verschil van opvatting bestaan. De minister heeft gekozen voor een voorlopige toepassing van een ge mengde index; de oppositie, maar ook KVP, ARP en CHU hadden liever toepassing van de loonindex gezien. De minister heeft nu beloofd eerder een SER-advies te vragen dan hij oorspronkelijk van plan was. Daar bij zal hij vermelden dat de meer derheid van de Kamer sterke voor keur heeft voor de loonindex. Het was voor de Kamer een moei lijke beslissing. Vier KVP-leden en de heer Boersma van de ARP meenden toch voorkeur te moeten uitspreken voor de loonindex. Ver heugend dat ook deze leden uit eindelijk meenden toch vóór het wetsontwerp te kunnen stemmen. In dit verband was de houding van de PvdA wat merkwaardig. Zij stemde tegen het wetsontwerp on der het motto: liever geen wet dan deze. Voor een partij die graag zegt voor de sociaal zwakkeren op te komen een vreemd standpunt. De houding van ARP, CHU en KVP was reëler. Elk optreden van Toon Hermans in Canada is weer een nieuw succes voor deze bekende Nederlandse ar tiest. In Ottawa, de hoofdstad van Canada, zagen 1200 mensen zijn „One man show" in een nieuw ondergronds theater. Onder de gasten was ook de Nederlandse minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut. Toon Hermans zelf zei er dit van: „Als men verwacht dat het publiek in lachen zal uitbarsten, gebeurt dat soms niet. Terwijl dan bij een kwink slag er tussendoor wordt gegierd." Ook na zijn optreden in Eatcms Auditorium in Toronto ontbrak het niet aan loftuitingen. Zelfs kreeg hij een Indiaanse hoofdtooi aangeboden (foto). Limburg FABRIEKEN VERGUNNING NODIG (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De colleges van Gedeputeerde Staten zullen een belangrijke rol gaan spelen bij de verlening van vergunningen aan bedrijven die luchtverontreiniging veroorzaken. Dit blijkt uit hét vandaag verschenen ontwerp van wet inzake luchtverontreiniging, dat door staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) bij de Tweede Kamer is ingediend. Het ontwerp heeft de vorm van een kaderwet, waarbij de Kroon via AMVB's richtlijnen voor het toezicht op de luchtverontreiniging zal geven. Over de inhoud van deze algemene maatregelen van bestuur wordt nog overleg gepleegd. Met de verlening van de vergun ning wordt G.S. belast. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat de staatssecretaris voor de volks gezondheid bij gevallen van te ver wachten grote verontreiniging aan wijzingen geeft voor de gedragslijn die door G.S. dient te worden ge volgd. Het wetsontwerp verbiedt het zon- SPAANSE RODE HERTOGIN STAAT TERECHT MADRID De 31-jarige Spaanse hertogin van Medina Sidonia, die wegens haar acties voor meer soci ale gerechtigheid wel de „rode herto gin" wordt genoemd, staat in de Spaanse hoofdstad terecht wegens het publiceren van een boek, waarin de j corruptie van het regiem-Franco wordt gelaakt. Eigenzinnigheid is het goed koopste surrogaat voor ka rakter. HEBBEL 0 Grote perspectieven werelclcliakoiiaat. „Ik kan liet niet aanzien en niet aanhoren." KNMI kijkt ill de toekomst. DE BILT De luchtdrukver deling wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van een hoge- drukgebied boven Midden-Euro pa en een samengesteld lage drukgebied dat zich op de At lantische oceaan van IJsland naar het zuiden uitstrekt. Fronten- systemen van deze depressie drongen over de Britse eilanden naar het oosten op en bereikten, vergezeld van regengebieden, ook ons land. Het komende etmaal zullen zij ons weliswaar passeren, maar de weersverbetering die daar op volgt, zal tamelijk snel teniet gedaan worden. Over de oceaan dringen namelijk nieuwe regen- gebieden naar het oosten op, voorafgegaan door naar zuidwest krimpende en tegelijkertijd iets aanwakkerende winden. DE BILT In de avond en nacht zwaar bewolkt met regen of motregen, morgen overdag op klaringen. Matig tot vrij krach tige wind tussen zuidwest en zuid, morgenmiddag iets toe nemend. Hogere middagtempera- turen. KWALITEITS DIEPVRIES der vergunning van G.S. oprichten of uitbreiden van een inrichting die in belangrifke mate als luchtverontrei- niger is te beschouwen. Ook kan voor een bepaald gebied waar sterke luchtverontreiniging optreedt in alle gevallen van vestiging een vergun ning zijn vereist Het wetsontwerp geeft aan de com missaris der Koningin bijzondere bij- voegdheden voor het geval er noodsi tuaties optreden. De commissaris kan inrichtingen sluiten *of toestellen stil laten leggen indien van deze inrichting op een ge geven moment onduldbare schade is te duchten voor de volksgezondheid. Bij calamiteiten of slechte weersomstandigheden kan de com missaris in bepaalde gebieden het verkeer stil laten leggen of aanwijzi- gingen geven dat andere brandstof fen moeten worden gebruikt Ten derde kan de commissaris aan de mi nister voorstellen voor een bepaald gebied een speciaal programma van bestrijdingsmaatregelen vast te stel len. In het algemeen berust bij betrok kenen in bedrijven de plicht nood maatregelen te nemen indien een in cident in een luchtverontreinigend bedrijf plaats heeft; daarnaast bestaat meldingsplicht van bedrijven bij een door B. en W. te benoemen instantie indien een incident in een bedrijf plaats heeft. T^NKELE weken geleden schreven wü reeds het demonstratief con gres van de vakbeweging in Limburg tegen de daar heersende werkloosheid welk congres op 12 oktober te Sit- tard gehouden zou worden een on gelukkige zaak te achten. Er is de laatste tijd in Limburg veel werkgelegenheid geschapen; er is een aantal bedryven dat nog vestiging in Limburg heeft toegezegd mede dankzij overheidsactiviteiten en voorts zijn nog al wat werknemers uit Limburg vertrokken. Wanneer dit proces zich doorzet, zul len de structurele moeilijkheden in het Limburgse bedrijfsleven binnen niet te lange tijd grotendeels zyn weggenomen. De reden tot een demonstratief werk- gelegenheidscongres leek ons daar om niet aanwezig. De vakbonden zyn blykbaar by nader inzien ook tot andere gedachten ge komen. Het congres is voor onbe paalde tyd uitgesteld. Men gaat nu eerst eens rustig de nota van de regering over het regionale werkgelegenheidsbeleid lezen en men overweegt daarna zonodig een hea ring te vragen by de desbetreffende commissie uit de Tweede Kamer. Misschien dat dan het werkgelegcn- hcidscongres in Limburg wel hele maal vergeten wordt. morgen voordeel mW niet duur we! heerlijk Voor vervolg zie pag. 2' TAPSCHULA Zeker twaalf mensen zijn om het leven gekomen en honderden dakloos geworden als gevolg van de aardbeving die gister ochtend vroeg de Mexicaanse staat Chiapas bij de grens met Guatemala heeft getroffen. Men vreest dat het aantal slachtof fers groter zal blijken te zijn als het contact met afgelegen plaatsen zal zijn hersteld. Het epicentrum van de aardbeving lag op 720 km ren zuid oosten van Mexico City. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. Mijn naam plaata: Inzenden aan Bureau van d?t blad I I I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1