Ubenttoe aan de voordelen van de postgiro PgD SER zal eerder advies gevei e over minimumloon Portugal sluit lange periode een af Opvolging van Salazar Caetano wordt genoemd Tegenstanders van Salazar komen in actie Een boekje waar alles in staat POSTCHEQUE ENGIRODIENST Voorbestaande rekeninghouders ag ne Turkfj'T7dodên Roolvink komt tegemoet Commentai aan bezwaren in Kamer verwarring Bouchaid H. in Rotterdam Nederlanders in Rome handelden in narcotica Oost-Afrika roept 6 WOENSDAG 25 SEPTEMBER (Van een onzer redacteuren) AL valt niet te verwachten, dat het wegvallen van dr. Antonio de Oliveira Salazar in Portugal opzienbaren de gevolgen zal hebben toch mag worden aangeno men dat een lange periode wordt afgesloten, waarin de tijd leek stil te staan. Onder de opvolger van de ernstig zieke 79-jarige Portugese premier zal voorlopig alles bij het oude blijven. Na verloop van tijd is echter een ontwikkeling in een minder autori taire richting niet langer uitgesloten. Overgang De overgangsperiode, die thans reeds is aangebroken, zal er een zijn van voorzichtig tegen elkaar afgewo gen belangen. Men zal „het systeem" niet in gevaar willen brengen en trachten te voorkomen, dat Portugals positie in de wereld nog verder verslechtert Kan men op deze wijze een strijd om de macht vermijden dan hangt het niet alleen van de opvolger van premier Salazar af. of de Portugezen geleidelijk democratische vrijheden zullen verkrijgen. De ontwikkeling, die ook in andere Europese landen gaande is, zal ook het land van Sala zar niet ongemoeid laten. Militairen De militaire leiders hebben in het Portugal van vandaag de grootste vinger in de pap. Zij hebben er ech ter het meeste belang bij, dat er geen moeilijkheden ontstaan. Want zij hebben hun handen al meer dan vol in de overzeese gebieden Angola en Mozambique. Toenemende spanningen in het „moederland" kunnen de militaire leiding dwingen, troepen aan deze gebieden te onttrekken. De strijd die daar aan de gang is heeft al geruime tijd het karakter van een presti- geslag. Men kan zich niet veroorlo ven, die te verliezen. De militaire leiders kunnen geen „sterke man" naar voren brengen. Salazar is er altijd in geslaagd te voorkomen, dat zijn generaals een machtspositie konden opbouwen. Zo verdwenen in de loop van de jaren generaal Deslandes als gouverneur van Angola en generaal Santos Costa als minister van defensie. Aangenomen wordt, dat men het in de hoogste regionen te Lissabon al over eens is geworden, dat dr. Mar- celo Caetano, een 62-jarige vroegere minister en hoogleraar in het admi nistratieve recht. Salazar als premier zal opvolgen, ook als deze nog ge deeltelijk zou herstellen van zijn ernstige ziekte. Naar verluidt krijgt dr. Caetano twee vice-premiers te weten de 49-jarige dr. Antunes Varela, die van 1954 tot 1967 minister van justitie was en de 55-jarige generaal Kaulza de Arriaga, thans voorzitter van de Portugese commissie voor kernener gie. Anders Caetano heeft vele tientallen jaren met Salazar samengewerkt. Ofschoon hij in 1957 al uit de regering ver dween. omdat hij met Salazar van mening verschilde, bleef hij in de Portugese politiek een belangrijke fi guur. Hij heeft veel gemeen met Sa lazar, maar zal wellicht minder auto ritair te werk gaan. Hij zou al het voorbehoud hebben gemaakt, dat hij als premier de vrije hand wil hebben. Men neerrit aan, dat hij bereid' is, een begin te maken met het opheffen van bepaalde poli tieke beperkingen, zoals de perscensuur. Kolonels Ook van de als toekomstig vi ce-premier aangeduide dr. Varela be hoort tot de conservatieve leden vun het Salazar-regime, die voor hervor mingen hebben gepleit. En van gene raal Arriaga. een man met grote poli tieke ambities, is bekend, dat hij een oplossing van de grote problemen van Portugal zoekt in de richting van I een dynamischer, zo niet democra- tischer aanpak. De nieuwe leiders van Portugal zullen rekening moeten houden met j de generaals, maar ook zoals el- j ders in de wereld meer en meer het geval is met de jongere kolonels. Hervormingen in Portugal zelf zullen wellicht in een niet al te verre toe- komst mogelijk zijn, verandering van j de Afrika-politiek echter niet. Voorbeelden Caetano of wie Salazar ook als pre mier zal opvolgen, moet niet verge- i ten, dat de Spaanse burgeroorlog ont- 1 ketend werd door een officier, die in j Afrika gestationeerd was: Franco. Ook was het de rebellie in Algiers, die leidde tot de val van de „Vierde republiek" in Frankrijk en een gene raal aan de macht hielp. Angola en Mozambique, waar meer dan 200.000 militairen de belangen van Portugal moeten verdedigen, i blijven een blok aan het been van de nieuwe premier. Pas wanneer deze zijn positie heeft verstevigd, kan de ze proberen, er van af te komen. Oppositie De oude orde, door Salazar angst vallig in stand gehouden, zal niet zonder meer worden gehandhaafd. En snelle ontwikkeling valt echter nauwelijks te verwachten, omdat zeer velen daar geen belang bij heb- ben. Een begin van wat men „libera- lisering" zou kunnen noemen kan echter niet uitblijven. Van de reactie op een schuchtere poging, de bakens te verzetten, zal afhangen, hoe het proces zal verlo pen. Als het niet uit de hand loopt zal het wellicht mogelijk zijn, na verloop van enkele jaren een vorm van oppositie toe te staan. Het is echter niet verstandig, al teveel op de dingen vooruit te lopen. U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! 50 JAAR 1918-1968 van en voor ons allemaal is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. 'EF •gan< Cala: intanl derdi tief. n de Er v gon hee ileept p. De er op Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, die morgen in Dronten zijn gouden jubileum viert. Op de foto zien we haar temidden van haar gas ten. Links van haar CBTB-voor- zitter drs. R. Zijlstra, rechts het bestuurslid de heer C. v. Kempen. LISSABON Een groep van ruim 100 tegenstanders van het bewind van premier Salazar van Portugal heeft gisteren een beroep op presi dent Americo Tomas gedaan, de Na tionale Vergadering te ontbinden en onder een onafhankelijke regering vrije verkiezingen uit te schrijven. In een vlugschrift dat de groep aan dagbladen en vertegenwoordigers van buitenlandse persbureaus in de Noordportugese stad Oporto deed toekomen, staat dat de oppositieleden het staatshoofd ook hebben gezegd, dat het nieuwe kabinet het zelf beschikkingsrecht van alle Portuge zen moet waarborgen. Voorts pleitten zij voor opheffing van de censuur, garanties tegen willekeurig optreden van de politie en een aLgemene am nestie. Het was de eerste actie van een oppositiegroep sinds de 79-jarige Sa lazar ruim een week geleden een zware hersenbloeding kreeg. De toestand van de premier is nog steeds kritiek. De groep stelde dat Salazar verant woordelijk is voor een ernstige crisis in de nationale economie en dat nu, bij gebrek aan representatieve licha men het lot van het land wordt be paald door pressiegroepen. ROTTERDAM De van moord op zijr. landgenoot verdachte 34-jarige Marokkaan Bouchaid H„ zit op het ogenblik in een cel van het huis van bewaring aan de Noordsingel. Dinsdag is de man door de Belgische justitie uitgeleverd aan ons land. Op 25 juli van dit jaar zou Bou chaid de 24-iarige Mohammed Ben Ahmed in diens woning aan de Vletstraat met messteken om het le ven hebben gebracht. Wekenlang is de politie naar hem op zoek geweest, voornamelijk In België. De Marokkaan is 8 augustus door de rijkswacht op het Brusselse vlieg veld Zaventgem gearresteerd. Hij zat in een vliegtuig dat hem van Dussel- dorf naar Marokko zou brengen. Hij was door Duitse justitie-ambtenaren uitgewezen uit Duitsland omdat hij een aantal misdrijven had gepleegd. Hoewel de Duitse autoriteiten via Interpol op de hoogte waren van de ernstige feiten waarvan de Marok kaan door de Rotterdamse politie werd verdacht, stapte hij toch in een vliegtuig dat hem naar zijn geboorte land had moeten brengen. De fout werd in Duitsland nog juist op tijd opgemerkt, zodat de rijkswacht in Brussel de man tijdens de tussenlan ding kon arresteren. ISTANBOEL Oost-Anatolië is door een krachtige aardbeving ge troffen. Volgens de eerste berichten heeft deze in de provincies Elazig, Bingoel en Bitlis vier doden geëist. Gevreesd wordt dat het aantal ge wonden groot is. ROME Twee Nederlanders en een Italiaans fotomodel zijn gisteren door een rechtbank in Rome tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld wegens handel in verdovende middelen. De Nederlanders J. van S en F. H„ werden in april gearresteerd. Ze waren in het bezit van tien kilo hasjiesj en anderhalve kilo opium. Van S kreeg vier jaar en vier maanden. H drie jaar. Het Italiaanse meisje werd wegens medeplichtigheid ttot twee jaar ver oordeeld. ttET BEGON gewoon met jour- nalistieke nieuwsgierigheid. De ambassadeur van Tanzania, de heer A. B. Nyakyi, stuurde een uitnodi ging voor een receptie op Kasteel Oud Wassenaar, van 6-8 uur, ter gelegenheid van het bezoek van de minister voor voorlichting en toe risme van Tanzania, de heer Hasnu Makame. Als je er dan bij weet dat de hoge gast om vier op Schiphol moest aan komen, daar nog even de pers te woord staat en dat minister Luns de invitatie heeft aangenomen en deze bewindsman altijd klokke zes bin nenschrijdt. dan zit je al in span ning. Stel dat er oponthoud is... Gelukkig er was geen oponthoud. Vijf voor zessen stonden ambassa deur en minister klaar om minister Luns en zijn echtgenote te ontvan gen. Even later kwamen ook minis ter Udink. de heer De Koster, staats secretaris van buitenlandse zaken en drs. Van Son. staatssecretaris van economische zaken. En vele andere Nederlanders, die iets met Tanzania te maken hebben. Als journalist vraag je direct: „Wat komt de minister doen?" Een allercharmantste stewardess van de East African Airways, waar in Tanzania Kenya en Oeganda sa menwerken, legde het me uit. Tan zania is namelijk het ideale va kantieland voor de Europeaan. Zelf is ze, zo vertelde Suzanne F. Schoenmann, Parissiene. Ze werkt niet in de lucht maar in de Parijse Rue du Helder nummer 8. waar de EAA kantoor houdt. Haar vakanties echter gaat zij naar Tanzania. Waarom? Ze somt het allemaal op: om van het strand te genieten, een breed blank strand; om heerlijk te logeren in een eerste klas hotel, want tweede klas kent men er niet,' omdat het er goedkoop is; omdat je ook de bergen kunt intrekken en des avonds aan het open haardvuur gezelligheid vindt: omdat je op foto-safari kunt gaan en de tijgers en olifanten op het plaatje mee naar huis kunt nemen en wie nog meer wil kan gaan vis sen. Toen kwam er een hele lange me neer bij ons staan en die zei in rond Hollands: „Ik zal nog wat anders vertellen, het is niet alleen een heerlijk vakantieland; ik woon er al vijf jaar en zou nergens anders meer willen zitten". Het was de heer H. Borgman, ook van de EAA, die in Nairobi woont. Maar toen kwam er nog iemand bij en zei dat eerlijk eerlijk was en dat wie echt de reis van zijn leven wil maken, de volledige toer moet volbrengen: Tanzania, Kenya en Oe ganda; wie de warmte zoekt in de cember; wie het koeler wil hebben in onze zomermaanden. Deze zeer levendige verteller was de heer Paul Baker uit Oeganda, waar de beste universiteit van Oost-Afrika is, zo verzekerde hij. En om al deze heerlijkheden voor ons te ontsluiten maakt minister Makame nu een reis door Europa. Met zijn medewerkers zal hij de eerste contacten leggen, die dan la ter door de reisbureaus wel ontwik keld zullen worden. Volgend jaar reeds zal naast Pa rijs en Londen ook Brussel in het vliegplan van de EAA worden opge nomen. In de nabije toekomst zal een sa- farireis naar Oost-Afrika voor ons zo ongeveer hetzelfde zijn als het reisje langs de Rijn van onze voor ouders. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink zal de SER vragen omstreeks 1 juli 1970 advies uit te brengen over de wijze waarop het mini mumloon jaarlijks moet worden opgetrokken. Hjj zal in de advies aanvrage vermelden dat de Kamer een merkbare voorkeur heeft voor koppeling van de minimumloonstijging aan de loonindex. Aanvankelijk wilde de bewindsman de SER vragen tussen januari en maart 1971 advies uit te brengen. Minister Roolvink kwam hiermee tegemoet aan de bezwaren die met name bij KVP. ARP en CHU nog bestonden tegen de voorlopige hante ring van een gemengde index (een combinatie van loon- en prijsstij ging). De heer Maenen (kath.v.) zei giste ren dat weliswaar niet al zijn wensen vervuld waren maar dat hij meende het goede niet voor het zijns inziens betere te moeten laten schieten. CH-woordvoerder Kikkert zei dat hij een principiële voorkeur blijft hou den voor hantering van de loonindex. Wanneer de minister zo tijdig advies vraagt aan de SER dat een nieuwe discussie met het huidige kabinet mogelijk wordt zal de CH met de tijdelijke hantering van de gemengde index genoegen nemen. De socialist Van Lier beklemtoonde zijn sterke voorkeur voor hantering van een loonindex. De SER dreigt een superparlement te worden, be toogde hij. Het kabinet voert een uitsteltaktiek. Hij verweet de confes sionele partijen dat zij geen ernst maken met de uitgangspunten die in het rapport van de 18 over de inko menspolitiek zijn geschetst. KVP, ARP en CHU willen eigenlijk een loonindex maar durven dit niet vol te houden. Wat blijft er op die ma nier van het rapport van de 18 over, vroeg de heer Van Lier. Bezeerd Mej. Van Leeuwen (a.r.) merkte op i dat de rede van de heer Van Lier I haar had bezeerd. Zij noemde het een simpele conclusie om te zeggen: de AR is voor de gemengde index I dus houdt zij zich niet aan het rap- port van de 18. Men staat voor het dilemma: on middellijke invoering van de loonin dex met ruim dispensatiebeleid of toepassing van de gemengde index j met een stringent dispensatiebeleid, I aldus mej. Van Leeuwen. Daarbij moet men afwegen of bij directe toe passing van de loonindex een aantal zwakke bedrijfstakken niet uit de markt geprijsd zullen worden. 4 Tenslotte kan men zich afvragen of j bij onmiddellijke invoering van de loonindex de gelijke betaling van mannen en vrouwenionen wel te ver- j wezenlijken is, aldus mej. Van Leeu- 1 wen. Zij besloot met te zeggen: „De koers ligt voor de ARP vast. Zij wenst toepassing van de loonindex maar erkent dat cr redenen zijn aan te voeren om tijdelijk de gemengde index toe te passen. De grootst moge lijke meerderheid van de AR-fractie zal voor het wetsontwerp stemmen." Niet definitief Minister Roolvink beklemtoon de in zijn antwoord aan de Kamer nog eens dat juist bij de invoering van het minimumloon de grootste proble men zijn te verwachten. Met de tij delijke toepassing van de gemengde index is de definitieve keus nog niet gevallen. Het standpunt van de heer Van Lier, waarin werd gesteld dat de scheiding tussen voor- en tegenstan ders van een sociaal aanvaardbaar minimumlconstelsel viel bij de voor- en tegenstanders van de loonindex noemde de bewindsman een zwart-wit-tekening. De heer Roolvink zei het te betreu ren dat het bedrijfsleven er niet in geslaagd was in het georganiseerd overleg een oplossing van de kwestie van het minimumloon te vinden. Bij het georganiseerd bedrijfsleven be hoort de primaire verantwoordelijk heid voor deze zaken te liggen. De bewindsman zei dat het wetsontwerp waarover de Kamer een beslissing moet nemen zijns inziens de beste minimumloonwet is die in Europa is tot stand gekomen met na me waar het de hoogte van het mini mumloon 135.-) betreft. De Kamer zou vandaag over een aantal amendementen stemmen. Vast staat wel dat het amendement om de maatschapsvissers buiten het wets- ontwerp te laten, zou worden aan genomen. Ook voor het voorstel- Kikkert om de minimumleeftijd van 25 op 24 jaar te brengen is een meerderheid in de Kamer. Rhodesië wil af van verplichte doodstraf op terrorisme SALISBURY De RhoHesisehe minister van justitie Desmond Lard- ner-Burke heeft gisteren in het par lement een amendement op de „wet voor orde en gezag" ingediend dat de rechtbanken niet meer verplicht de doodstraf te stellen op terrorisme. Volgens de minister is de positie van Rhodesië zodanig versterkt dat deze verplichting, die was ingesteld om bomaanslagen en het binnendrin gen van guerrilla's in Rhodesië te voorkomen, niet meer nodig is. LIET ontwerp-agenda van de ren begonnen 23ste zitting de VN-Assemblee valt meer op wal er niet op staat, dan dooiyan wèl is vermeld (toch nog by na' derd onderwerpen). OT Zo vallen op door afwezigheid: I w: choslowakye, Vietnam, Biafra eirs^e Nabije Oosten, Het zyn juist dr' blemen die onmiddellijke aai vragen om politieke of mem redenen. iren ittei ])UWi •rd Tsjechoslowakfie is formeel noj van de agenda van de Veiligheid des afgevoerd. Overigens moet \*51U afgewacht, of de niet-Europes^turr den het Russische optreden willlkoz keuren. Van Vietnam hoort volgens velen njee - de VN thuis. Het uitblijven va sultaat bij de onderhandeling] Parijs doet echter weer de vrat z zen. of die opvatting nog juist iia s Het Nabije Oosten is bij de ^n- hcidsraad in behandeling, die e£ 00( raad mee weet. Hoogstens fungefekkt raad als veiligheidsklep om den. trokken partijen gelegenheid t ven stoom af te blazen. Biafra is een probleem dat ma®,e ver aan de Afrikaanse landen tj^^ geling overlaat. Hetgeen betekeiheid men zich neerlegt bij de al te Ajev|, gedane uitspraak dat Biafra de w 1 moet beëindigen. in 1 De hier genoemde problemen «de wèl ter sprake by het algemenjcui bat, dat pas op 4 oktober begin)va" de betrekkingen tussen Ameri ontl Rusland kunnen daarby een glt0IT ge herwaardering ondergaan. De Wat Tsjechoslowakye betreft, iserst betekenend dat secretaris-gef'' Thant op een persconferentie fBr gedaan alsof daar vergeleki Vietnam niets byzonders hand is. Ton aanzien van Vietnam sug| de hü slechts een eenzydige sl Amerika te vragen ook de dementen op de rest van Nooi nam stop te zetten. Alsof di werkelijke knelpunt zit. In het Nabije Oosten, waar reldvrede eveneens wordt bi worden de zaken op hun beli laten. Intussen heeft de bewa] wedloop in dat deel van de onrustbarende vormen aangenoL^Jj Biafra voorzover het nog nibjtzj( der dc voet Is gelopen woi zyn lot overgelaten. Menseiyi tiatieven van Canada en Scant sche landen zyn (evenals die derland) tot mislukken gedoei Al met al geen reden om di wachtingen hoog te spannen. W in de Assemblee gaat afspelen afspiegeling zyn van de vei in dc samenleving der volken verwarring die dit jaar nóg gi geworden. r-stJ ijk i icht lotti De ■puilt folgl

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6