oltallig personeel Verolme weer aan de slag Verontrusten: In CH geen leiding Pool schoot minnaar echtgenote dood van Overleg vakbonden begint 4 oktober NFORMATIE OVER KUNSTWERKEN Manifestatie musea in Jaarbeurscomplex Geen wijziging verdeling zendtijd Prinses Irene naar Biafra Ierse leiding bij Ajax-FC. Nürnberg Jong Oranje tegen Engeland Manchester United in Argentinië OPVALLENDE TOESTELLEN UIT HET NOORDEN Ministerie onderwijs morgen vijftig jaar Pensionhouder na avondje- uit beroofd Verlies Van Baarle DINSDAG U SEPTEMBER 198» «gj Wijnsma, christelijk gerefor- W industriepredikant voor Euro- Botlek en Delta, was op het terrein van Verolme. (ONTREAL Leo Duyndam en Italiaan Carlo Rancati hadden bij ingaan van de tweede dag de Ing in de Zesdaagse van Montre- Het Italiaanse koppel Leandro gin-Bruno Sivilotti lag in de zelf- ronde als Duyndam en Rancati op iweede plaats. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Wat ga je doen? Ga je werken of staken?", vroeg men vannacht bjj de poort van Verolme in de Botlek aan iedere man van de opkomende nachtploeg. Ieder werd voor de keus gesteld: wie wilde werken mocht binnen, wie dit niet wilde bleef buiten, maar dan ook voorgoed. H(j kon zich als ontslagen beschouwen. Dezelfde ontvangst kreeg de dagploeg vanmorgen, met als gevolg, dat zowel de nachtploeg als de dagploeg volledig aan de arbeid trok en er geen man behoefde te worden ontslagen. De wildé staking bij Verolme, die na enkele dagen arbeidsonrust donderdag algemeen werd, is gebroken. Inmiddels heeft deze staking toch wel iets veranderd in de houding tus sen directie en werfpersoneel. Vrijdag 4 oktober begint een uitgebreid ge sprek tussen de directie van Verolme en de bestuurders van de bij CNV, NKV en NVV aangesloten metaalvak organisaties en reeds voor het inlei dende contact heeft men een volle dag uitgetrokken. Een van de voornaamste punten van overleg wordt de beloning van het van koppelbazen betrokken personeel in verhouding met die van het eigen werf personeel. De directie van Verolme heeft de be stuurders van de drie bij dit overleg betrokken vaktorganisaties toegezegd, hun geheel open en eerlijk van alle materiaal over dit onderwerp te voor zien. Op onze vraag wat uiteindelijk de be doeling van dit gesprek zal zijn, ant woordde een vakbondsbestuurder: „Ik fan onze parlementsredactie) DEN HAAG Onder de naam fusement" zal het volgend jaar het Utrechtse Jaarbeurscom- ix een manifestatie worden ge ilden, waarop een groot aantal jderlandse musea, met de rijks- lsea, vertegenwoordigd zullen n om over hun bezit informa- te te bieden. pit deelt minis [toelichting bij minister Klompé mee in [toelichting bij de begroting van Ituur, recreatie en maatschappelijk irk. ïestreefd zal worden om in de or- nisaties op het terrein van jeugd ig, sport en culturele zaken ook 1 Jeugdige personen inspraak te ren. Vooral de jeugd heeft daar jioefte aan. fuist het terrein waarop CRM rkt, is hierbij van belang. Om dit erleg te bevorderen dienen duide- C open structuren te worden opge- 1. Het uiteindelijk beleidsdoel van IM is dat in de toekomst ieder zich fereenkomstig zijn wensen en ver- igens kan ontwikkelen en ontspan- I staat de aanleg van vier DEN HAAG Op korte termijn is en wijziging te verwachten in de (ïdtijdverdeling tussen NRU/NTS, toekomstige NOS. en de omroe rt. Dit heeft minister Klompé de rs meegedeeld in een gesprok over begroting van Cultuur, recreatie maatschappelü kwerk. Mejuffrouw Klompé meende dat de ïroepwet voorlopig moet blijven hetioneren. Het is aan de betrok- jn omroepinstanties, met de huidige êt te experimenteren en een even- ichtig programma op te bouwen. Er is bij de omroepwet sprake van In compromis, waarbij enerzijds fiardering voor de prestaties die de kroepen vanaf het begin geleverd ebben is opgenomen en anderzijds pgelijkheden geopend zijn om tot n ontmoetingspunt voor gëzamen- ke programma's te komen. Boven- len kunnen bij de huidige omroep- et groepen aan bod komen die an- ers nooit zendtijd hebben. Daarom Ujfllen de betrokken omroeporganisa ties eerst zelf moeten experimenteren 1 trachten de filosofie van een ont- g joetingsprogramma te vinden. "O Minister Klompé noemde het niet ©list om op zo korte termijn na de 3 iwerkingtreding van de omroepwet I een wijziging in de zendtijdverde- hg aan te brengen. Bovendien is het ij vermindering van de zendtijd por NRU en NTS waarschijnlijk la- er onmogelijk dit weer ongedaan te naken. [MADRID Prinses Irene is naar piafra vertrokken om haar schoon- ïster, prinses Cecilia van Bourbon £arma, te helpen bij het lenigen van s noden van de hongerlijdende kin- in dat gebied, zo is vandaag de Spaanse hoofdstad meege- seld. nationale autoroutes, een grensland autoroute en 13 (brom-(fietsroutes op het programma. Voor het meest nijpende huisvestingsprobleem van de Rijksar chiefdienst, namelijk de vraag naar een verdriedubbeling van de capaci teit van het Algemene Rijksarchief in Den Haag, is nog geen oplossing gevonden. In studie is de mogelijkheid om het bestaande gebouw aan het Bleijen- burg aan te vullen met een depen dance in de nabijheid. Een speciale commissie zal onderzoeken of buiten het Concertgebouworkest en het Residentieorkest andere orkesten met hun salarisregeling onder de uitzon deringspositie kunnen worden ge bracht. Op de begroting is geld uitgetrok ken om het mogelijk te maken eind 1969 een opleiding voor restauratoren te beginnen. Gezien de financiële moeilijkheden van de betrokken provincies is beslo ten dat de aankoop van gronden voor de totstandkoming van twee zgn. ele menten van formaat in Midden-Delf land en Spaarnwoude ten laste van de departementen van CRM en Volkshuisvesting zal geschieden. De minister wil de bevordering van het sociaal-culturele leven behalve in de stimuleringsgebieden ook uitbrei den in gebieden met een achtergeble ven maatschappelijke ontwikkeling en omvangrijke ruilverkavelingen. Daarvoor komen in aanmerking on der meer de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, het Land van Heusden en Altena en het Land van Maas en Waal-West. Ambonezen Het beleid ten aanzien van de in ons land verblijvende Ambonezen is erop gericht deze groep zelf verant woordelijk te doen zijn voor hun cul turele en maatschappelijke ontplooi ing. De liquidatie van het Commissa riaat voor Ambonezenzorg op 1 janu ari 1970 is hiervoor symptomatisch. Aan de provinciale besturen is ver zocht een globale planning te maken voor de oprichting van dienstencen tra voor bejaarden. Gerekend is op een toeneming van de dienstencentra met tien per jaar. De minister on derstreept dat de diensten extra geïntegreerd dienen te worden in het geheel van bejaardenvoorzieningen. Gehandicapten Verwacht wordt dat in 1969 en 1968 evenals in 1967 27 sporthallen gereed zullen komen. De begroting laat niet toe op korte termijn alle subsidieaan vragen voor sporthallen te honore ren. ga natuurlijk niet praten om vlooien te vangen." Maandagmiddag heeft de directie van Verolme de vakbondsbestuurders uitgenodigd tot een spoedoverleg. Daar na heeft de directie van Verolme een slotcommuniqué uitgegeven, waarin nadrukkelijk wordt gesteld, dat deze directie is gebleken dat het merendeel van de mensen bereid is tot werken maar dat deze werkwilligen door een kleine groep worden gehinderd. In dat communiqué werd ontslag op staande voet aangekondigd voor ieder, die voor wat betreft de nachtploeg maandag avond en voor wat betreft de dagploeg dinsdagochtend niet aan het werk zou gaan. BELOFTEN Behalve deze bedreiging met ontslag bevatte deze directiemededeling echter ook de belofte van uitvoerige bespre kingen met de vakorganisaties. De vrij dag gedane gezamenlijke bekendma king van directie en vakbondsbestuur ders, werd herhaald. Daaraan werden toegevoegd de be lofte dat het systeem en de toepassing van de gehele beoordelingssystematiek in het gesprek zal worden betrokken en ook een verklaring van de directie, dat deze bereid is via gesprekken met vakbondsbestuurders en ondernemings raad te komen tot concrete resultaten. GEEN ONTSLAG Vannacht half twaalf deelde ir. Rijke, algemeen directeur van Verolme mede, dat de gehele nachtploeg, driehonderd man, aan het werk was en dat nie mand was ontslagen. Wel heeft het toch nog ongeveer twee uur geduurd eer de nachtploeg volledig aan het werk was, maar dit lag niet aan gebrek aan werkwilligheid Er waren enige moeilijkheden met Spaanse gastarbeiders, welke moei lijkheden waren veroorzaakt door de taai-barrière. Via een tolk kon de si tuatie snel worden rechtgetrokken en ook de Spanjaarden gingen aan het werk. AMSTERDAM De Ierse scheidsrechter J. Adair zal woensdag 2 oktober in Amsterdam de wedstrijd tussen Ajax en FC Nürnberg (tweede wedstrijd eerste ronde Europese be ker voor landskampioenen) leiden. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten J. Lawther en W. F. Brooks. LONDEN Jong Oranje, het Ne derlands voetbalelftal voor spelers onder de 23 jaar, zal op 13 november een wedstrijd spelen tegen de En gelse ploeg uit dezelfde leeftijdsklas se. De football association had aan de KNVB een verzoek gericht voor deze wedstrijd en als antwoord daarop had de bond zijn bereidheid ver-, klaard en een aantal data voorgesteld waarop de wedstrijd zou kunnen worden gespeeld. De FA zal de wedstrijd naar alle waarschijnlijk heid organiseren in Birmingham op hett terrein van Birmingham City. BUENOS AIRES De ploeg van Manchester United is maandag in Buenos Aires aangekomen om woensdag in de eerste wedstrijd voor de wereldbeker uit te komen tegen de Zuidamerikaanse kampioen Estu- diantes. De tweede ontmoeting volgt twee weken later in Manchester. In dien beide ploegen een wedstrijd winnen of twee gelijke spelen het resultaat is, zal ongeacht het doel- gemiddelde een beslis singswedstrijd in Amsterdam worden gespeeld. De FIFA heeft hoge straffen gesteld op wanordelijkheden op het veld tijdens de wedstrijden. Dit naar aanleiding van de ongeregeldheden, die zich vorig jaar in de beslis singswedstrijd tussen Racing Buenos Aires en Celtic Glasgow voordeden. De Viggen, met een „eendeneus" en deltavleugel, behoren tot de snelste, modernste en daarmee tot de geduchtste straalgevechtsvliegtuigen ter wereld. (Van onze luchtvaartmedewerker) RIJSWIJK Morgen zullen voor de Konink lijke Luchtmacht op de vliegbasis Ypenburg de nieuwste Zweedse straalgevechtsvliegtuigen worden gedemonstreerd. Toestellen die niet alleen door hun vormgeving opvallen. Zweden bezit een opmerkelijke vliegtuigindustrie, die de concurrentie van elk land kan doorstaan. De toekomstige straaljagervliegers van dat land ont vangen hun eerste opleiding op de SAAB 105 om dan later op de Draken over te stappen. EIS 2 JAAR TEGEN VERNEDERDE MAN MAASTRICHT Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek eiste giste ren de officier bij de Maastrichtse rechtbank tegen de 44-jarige Poolse fabrieksarbeider Wladyslaw L. uit Eysden. In de nacht van 21 op 22 mei had hij in blinde woede met tien kogels een einde gemaakt aan het leven van Stefan Kasiel, de minnaar van zijn vrouw. De Pool had daar mee wraak genomen voor de vele vernederingen die zijn veel sterkere rivaal hem had aangedaan. Kasiel, een kostganger, was zich steeds meer met het huishouden van L. gaan bemoeien. Dit werd zo erg dat de Pool hem op een gegeven mo ment het huis uitzette, maar dat be lette de gewezen kostganger niet de vrouw des huizes te blijven bezoe ken. In maart maakte zij, Maria P., een echtscheidingsprocedure aanhangig. Haar echtgenoot trok aan het kortste eind en moest zijn huis, zijn vrouw en zijn kinderen verlaten. Twee maanden lang zwierf hij rond het huis en sliep in een schuur. Twee maal werd hij door Kasiel mishan deld. Op 17 mei kocht de Pool in Brussel een flobertgeweer. Enkele dagen la ter postte hij zich bij het kosthuis van Kasiel. Deze ontdekte de Pool echter en sloeg hem neer. Toen L. bijkwam, liep hij Kasiel achterna en schoot hem in de nek. Nog negen maal haalde hij daarna de trekker over. De officier, mr. H. van Buuren, liet tijdens de rechtzitting het primair ten laste gelegde, moord met voorbe dachte rade. vervallen. Ook in het psychiatrisch rapport werd het uit gesloten geacht dat de Pool van plan was zijn rivaal uit de weg te ruimen. De psychiater achtte hem sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. De raadsman, mr. M. Moskowicz, vroeg ontslag van rechtsvervolging. Wladyslaw L. betuigde voor de rechter zijn spijt over het gebeurde. Met de gunstige beoordeling in de reclasseringsrapporten als rug gesteun, zei hij een nieuw leven te willen beginnen. Zijn vrouw heeft de echtscheidingsprocedure ongedaan gemaakt Zweedse jachtvliegers ontvangen hun eerste opleiding op de SAAB 105. De Zweedse luchtmacht zal meer dan vijfhonderd Draken in gebruik nemen. Vanaf begin 1971 zal het laatstgenoemde type vervangen worden door de Viggen, die alleen op filmmateriaal te zien zullen zijn. Op Ypenburg zullen wel de SAAB 105 en de Draken worden gedemonstreerd. Zoals gezegd wordt de „105" voor de vliegopleiding ge bruikt, maar het toestel kan eveneens worden ingezet voor luchtverkenning, verbindingen of ter ondersteuning van grondtroepen. In aantal wordt de „105" overtroffen door de Draken, een toestel met een dubbele delta-vleugel. De Zweedse luchtmacht zal meer dan vijfhonderd van deze sierlijke straaljachtvliegtuigen krijgen. De Denen bestel den er onlangs 46. Dit type zal nog tot eind 1975 in gebruik blijven, daarna zal zijn plaats volledig zijn ingenomen door de Viggen. Brief met beswaren aan hoofdbestuur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ministerie van onderwijs bestaat morgen vijftig jaar. Ter gelegenheid hiervan zal H2t Gouden Prenten boek van O. en W. verschijnen. In dit boek wordt de geschiede nis van het onderwijs belicht vanaf de financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs tot en met de mam moetwet- Morgen zal voorts een receptie in de Ridderzaal gehouden worden voor alle ambtenaren van het departement en voor enkele oud-ministers, staats secretarissen en ongeveer vijftig ge pensioneerde ambtenaren. Het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd in gesteld in 1918. De eerste minister was dr. J. Th. de Visser. Het langst heeft mr. J. Cals als minister dit departement geleid, namelijk elf jaar. Mr. Cals was ook de eerste van de acht staatssecretarissen die het departement heeft gehad. De eerste onderwijsbegroting kende een totaal bedrag van 54,5 miljoen. Het totaal van het ontwerp-begroting voor 1969 bedraagt 5.844 miljoen. Ook vóór 1918 hield de regering zich met onderwijs bezig. De Bataaf se Republiek kende in haar uitvoe rend bewind een agent van nationale opvoeding, waaronder de bevorde ring van het onderwijs begrepen was. Een ministerie van onderwijs kende ons land van 1815 tot 1818. De onderwijszaken werden hierna tot 1824 ondergebracht naar een ministerie van publiek onderwijs, nationale nijverheid en koloniën. In (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Centrum gespreksgroep binnen de CHU heeft in een brief aan het hoofd bestuur en de kiesverenigingen een aantal bezwaren opgesomd tegen de gang van zaken in de Unie. Men heeft het gevoel dat het in de CHU aan leiding ont breekt en dat bepaalde groepen door hun wijze van handelen de Unie schade berokkenen. De opstellers van de brief betreu ren het dat de heer Mellema zater dag voor de CH-jongeren gesproken heeft. Dit is tegen de geest van de beslissing dat hfj zich een jaar van belangrijke aktiviteiten zou onthou den. De groep vraagt of het waar is dat men heeft overwogen de 29-jarige CHJO-voorzitter J. Huijsen tot voor zitter van de CHU te benoemen. Men herinnert er aan dat de heer Kikkert dit in een interview heeft gezegd. Jan Janssen De „verontrusten" betwijfelen de waarde van een door de CHJO aan gekondigd onderzoek naar de aktivi teiten van de CH-Kamerfracties. Het verzenden van een telegram namens de CHU aan Jan Janssen en nog wel op zondag, noemt de Centrumge- 1824 werden de onderwijszaken een deel van het ministerie van binnen landse zaken. De eerste schoolwet in ons land ontstond in 1801. In 1878 kwam een lager onderwijswet tot stand die overheidssteun aan bijzondere scho len uitsloot. De grondwetswijziging van 1917 bracht financiële gelijkstel ling van openbaar en bijzonder lager onderwijs. spreksgroep een ernstige vergissing. Men vraagt de Uniesecretaris derge lijke handelingen in de toekomst te vermijden. Opgemerkt wordt dat op de laatste algemene vergadering van de Unie, jongeren en radicalen het hoogste woord hebben gevoerd en hierbij on voldoende door de voorzitter tot de orde zyn geroepen. De sprekerslijsten bij vergaderin gen zijn volgens de briefschrijvers altijd zo samengesteld dat jongeren- radicalen tot de laatste sprekers be horen. Dit lijkt wel een te grote toe valligheid. Ten slotte wijst men op publicaties in het CH-jongerenblad die men kwetsend vindt voor bepaal de groeperingen in de Unie. Vijftig De brief is door vijftig mensen on dertekend. Onder hen zijn: drs. D. Schouten (Waalwijk), mr. W. Reus Amsterdam), C* van Genderen (Vee- nendaal), L. de Snayer (Vlaardingen) en J. B. van Boven (Rijswijk). In de brief wordt nog eens gewezen op de doelstellingen van de Centrumge spreksgroep. Men wil een afbuiging van de CHU naar links voorkomen en onverkorte handhaving van de prin cipes van het CH-beginselprogram. Men wil voor komen dat de radicalen in de CHU een positie gaan innemen die in geen enkele verhouding staat tot hun aanhang. Desgevraagd deelde fractievoorzit ter Tilanus ons mee dat de brief van de Centrumgroep op 5 oktober in het hoofdbestuur van de Unie besproken zal worden. „Op dit moment wil ik daarom liever nog geen commentaar geven. Dit lijkt me onhoffelijk tegen over het hoofdbestuur", aldus de heer Tilanus. Tot de opmerkelijke eigenschappen van deze zestien-tons zware Viggen behoren de start- en landingsei genschappen, waarbij het toestel ge noeg heeft aan een autosnelweg van nog geen vijfhonderd meter. Verder is het een rekenwonder, want tot zijn uitrusting behoort een computer ter grootte van een transistorradio die honderdvijftigduizend optellingen of veertigduizend vermenigvuldigin gen per seconde verwerkt Door mid del van deze computer wordt de na vigatie, besturing, beschieting, brandstoftoevoer e.d. van de Viggen (wat betekent: bliksemstraal) gere geld. Deze en andere elektronische apparatuur stellen de piloot in staat bijna volautomatisch te vliegen. Het elektronische systeem omvat vijftig „black boxes", deze bevatten BRUSSEL Twee gewapende Nederlanders hebben zaterdagnacht in het Belgische Moll een pension houder beroofd nadat ze een gezel lig avondje waren uitgeweest. De mannen hadden hem braaf ge holpen toen hij moeilijkheden met zijn auto kreeg. Uitgebreid werd de kennismaking gevierd in een café en daarna bij de pensionhouder thuis. Ze bleven zolang, dat de man op een gegeven moment in slaap viel. Toen namen de „gasten" hun kans waar: ze doorzochten zijn woning, wekten zijn echtgenote en dwongen haar onder bedreiging met revol vers haar geld af te geven. Ze ver trokken met 1800 in een zwarte Mercedes. MELDORF Bij het internatio nale jeugdschaaklornooi in de West- duitse plaats Meldorf heeft de Neder landse deelnemer Van Baarle in de elfde ronde verloren van de West duitser Kyffmeyer. Na elf ronden deelt Van Baarle met Perkins (Eng), Nehmert. Lungwitz en Hom (allen West-Duitsland) de achtste plaats in het veld van zestien deelnemers. zo'n vijftigduizend componenten. Een ander veelzeggend getal betreft de motor, deze heeft tachtigduizend on derdelen en -deeltjes, verder is er 32 kilometer elektrisch draad en hon derd meter brandstofleiding in het toestel aangebracht. In het geheel zijn er maar liefst 750.000 verschil lende onderdeeltjes in deze moderne tweedekker verwerkt Het moet een prestatie worden ge noemd dat een land als Zweden met de helft van het aantal inwoners als ons land erin geslaagd is zelfstandig een dergelijk modem vliegtuig te ontwikkelen. Waarbij we dan moeten bedenken dat zij sinds mensenheugenis in geen oorlog heb ben meegevochten. Al met al is de Viggen een van de modernste en geduchtste ge vechtsvliegtuigen, die er op het ogen blik bestaan. Met als pluspunt dat deze dertig procent goedkoper is dan zijn Amerikaanse rivaal Phantom. OPVOLGER Zoals uit de laatste defensienota blijkt, zijn er eisen opgesteld voor de opvolger van de thans in gebruik zijnde Starfighter. Voor een dergelijk vliegtuig is inmiddels overeenstem ming bereikt met de Belgische, West- du itse, Engelse en Italiaanse lucht machten. terwijl ook Canada en Noorwegen geïnteresseerd zijn. Voor dat doel wil men komen tot een ge zamenlijke Europese ontwikkeling en produktie, een eis waaraan dit Zweedse toestel wel voldoet Eerder genoemde landen zouden behoefte hebben aan zo'n vijftienhonderd vliegtuigen, een niet te versmaden opdracht voor SAAB. Ondanks de uitstekende capacitei ten van de Viggen, menen wij te weten dat de eisen lager zijn gesteld dan waaraan de SAAB ermee vol doet. In het kader van de eisen me nen wij dan ook te moeten stellen dat de Viggen te snel, te ingewikkeld en te duur zal zijn om als Europees „post 1975"-vliegluig te worden geac cepteerd. Verder is het nog de vraag in hoeverre de werkgelegenheid, in de verschillende landen, gediend zou zijn met een Zweedse aankoop. Deze demonstratie voor de luchtmacht kan dan ook meer worden gezien als een op de hoogte blijven van de nieuwste ontwikkelingen op jachtvliegtuigge- bied. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9