Eind dit jaar bemande vlucht VS rond maan? Mr. Luns: geen neutrale zone EIN: WEER HERRIE OM VILLA Uit de Haagse hof geplukt CHANT KOMT MET ««EIGEN RESOLUTIE INZAKE VIETNAM Felle kritiek van de VS Thant voorziet opleving koude oorlog Louis Harris: Richard Nixon leidt nog Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Mechanische telefoon juf Nieuwe hoop op hervatting van gesprek Smith Nigeria: Kom maar kijken DINSDAG U SEPTEMBER 1948 DOORSPRONG OP DK SOWJETUNIE ALLES HANGT AE VAN APOLLO-7 WASHINGTON De VS proberen een voorsprong op de Russen te behalen in de wedloop naar de maan. Als op 11 oktober de proef met de Apollo-7 goed verloopt, zullen de Amerikanen mis schien in december of januari al proberen een ruimtevaartuig met drie astronauten een dag lang een baan om de maan te laten be schreven om het vervolgens terug te halen naar de aarde, zo is gis teren in Washington onthuld. De leider van het Apollo-7 project van het Bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA), William Schneider, zei dat er „een grote mogelijkheid" was dat dit kon worden geprobeerd met de Apollo-8, waarbij de Satumus 5-maanraket zal worden gebruikt. Dan moet de vlucht met de Apollo-6 perfect verlopen. Voorsprong Als de NASA inderdaad overgaat tot een bemande ruimtevlucht rond de maan zou Amerika misschien een voorsprong kunnen nemen op de Sow- jetunie, die enkele dagen geleden de Sonde-5 onbemand om de maan heeft i Wenen wordt uitgemaakt welke figaro de prachtigste resultaten in jniescoiffure kan bereiken. Hier een der werkstukken, romantisch van opzet. Het heet Wiener Walzer. - upon pE THANT EW YORK De secretaris- praal van de VN, Thant, ziet jen een jaar geen einde ko- aan de oorlog in Vietnam. Een resolutie waarin beëindi ging van de bombardemen ten op Noord- Vietnam wordt geëist zou naar zijn mening een goede kans ma ken door de meerderheid van de Algemene Vergadering te worden aange nomen. Thant zou in- iening van een dergelijke reso- verwelkomen. Aangezien de ttie-Vietnam echter niet op de da staat zou dit volgens hem niet istisch zijn. idanks het feit dat hij er zelf niet heil in zag nu zo'n resolutie aan bmen, produceerde hij een tekst br, die als volgt luidde: „De al- pne vergadering, diep verontrust de oorlog in Vietnam, ervan ituigd dat essentiële eerste stap- jmoeten worden ondernomen om conflict van het slagveld naar de erentietafel over te hevelen ten- e tot zinvolle en positieve stap- 'tot een vreedzame oplossing van probleem te komen, verzoekt dat jombardementen op Noord-Viet- gestaakt worden." Kritiek VS jewel Thants verklaring in rege- »- «kringen niet als de persoonlijke ing van de secretaris-generaal dV It beschouwd, heeft de Amcri- \'sc VN-vertegenwoordiger Geor- ^\»11 toch kritiek op hem geleverd. i afloop van een onderhoud met [>t zei Ball dat diens voorstel j enkele positieve bijdrage bevat het succesvolle verloop van de jrhandelingen in Parijs. Hij be ide dat de secretaris-generaal zijn Jrtingen over Vietnam had gedaan |er de Amerikaanse VN-vertegen- l rdiger te hebben geraadpleegd of maar te hebben ingelicht. „Ik niet of hij op dezelfde wijze gehandeld met Noord-Viet- voegde Ball daaraan toe. ivraagd naar zijn mening over de *>raken van Thant gaf de woord- tier van het Amerikaanse mi- »rie van buitenlandse zaken. Ro- McCloskev, te kennen dat in de (mene Vergadering helemaal geen rderheid voor een resolutie is te len die oproept tot staking van de ibardementen op Noord-Vietnam. T tcijfel P Zuidvietnamese ambassadeur in VS, Nguyen Hu-Chi, leverde even eens kritiek op Thant. In een verkla ring zei de ambassadeur dat Thant met zijn resolutie „kennelijk de be doeling heeft de procedures en de beslissingen in de assemblee te be heersen". Hij zei dat Thant antwoord moet geven op de vraag of het bombarde ment van een klein gedeelte van het Noordvietnamese grondgebied verge leken kan worden met de „systema tische afslachb'ng van menselijke doelen in Zuid-Vietnam door de meest moderne wapens, die worden geleverd door het gehele oostelijk blok". „Het antwoord op die vraag, aldus de Zuidvietnamees, „Zou ernstige twijfel doen rijzen over de vraag of Oe Thants overtuigingen een weerspiegeling zijn van de mening en het geweten van de wereld, zoals hij beweert". NEW YORK VN-secretaris-ge neraal Oe Thant voorziet een herle ving van de koude oorlog als gevolg van de interventie 'in Tsjechoslowa- kjje. Op een gisteren in New York ge houden persconferentie noemde Thant de invasie van de Oostbloklan den een „zeer betreurenswaardige episode". Hij wilde deze echter niet gelijkstellen met de Amerikaanse ac ties in Vietnam of in de Domini caanse Republiek. „Wanneer de Russen steden en dorpen in Tsjechoslowakije zouden bombarderen of beschieten zou u na tuurlijk niet op mijn reactie behoe ven te wachten", zei hij in antwoord op vragen. De Russische acties zullen volgens hem zeker hun weerslag heb ben op de zitting van de Algemene Vergadering, die vandaag is begon nen. Thant bestreed het Russische argu ment, dat het handvest der VN de Russen het recht zou geven in West-Duitsland tussenbeide te komen om de terugkeer van een Nazibewind te beletten. De desbetreffende artike len van het handvest zijn „dubbelzin nig", zo merkte hij op. Elke actie tegen een dergelijke herleving dient volgens hem echter collectief te zijn, zoals het handvest wil, en niet een zijdig. laten cirkelen en daarna heeft terug gehaald. Schneider zei wel dat hij het Apol- lo-program (dat gericht is op een lan ding op de maan) „op de veiligst mo gelijke manier" wilde voortzetten, en onderstreepte dat met betrekking tot de Apollo-8 geen beslissing zal wor den genomen voor november, wan neer de resultaten van de Apollo-7 vlucht bestudeerd zijn. Er bestaan nog enkele andere plan nen voor de Apollo-8. Het ruimte vaartuig zou ook eenmaal een vlucht rond de maan kunnen maken, of een vlucht van circa 6.500 km de ruimte in. en mogelijk slechts experimenten verrichten in een baan rond de aar de. Alles hangt af van de vlucht met de Apollo-7. dc eerste bemande vlucht in het Apollo-program. De eerste lancering is vastgesteld op 11 oktober, maar waarnemers houden rekening met een uitstel van enkele dagen tot een week. Aan boord zullen zich bevinden Walter Schirra, Don Eisele en Walter Cunningham, die in een baan om de aarde moeten nagaan of het ruimte vaartuig geschikt is voor een maan- reis. NEW YORK Blijkens een opinieonderzoek dat het Ame rikaanse bu reau Louis Har- ris half septem ber heeft inge steld, zou de re publikeinse kan didaat voor het presidentschap, Richard Nixon. toen op 39 pro- NIXON cent van de stemmen kun nen rekenen, tegen 31 pro cent voor zijn democratische tegen stander Hubert Humphrey. Op 24 augustus had een onder zoek door hetzelfde bureau 40 pro cent voor Nixon opgeleverd en 34 procent van Humphrey. De onaf hankelijke kandidaat Wallace die voorstander van rassenscheiding is, zag zijn percentage stemmen stij gen van 17 tot 21. Het percentage ondervraagden dat nog geen partij koos. bleef gelijk op negen. Het bureau Louis Harris conclu deert uit verdere onderzoekingen dat Nixon het meest gebaat zou zijn bij een terugtrekken van Wallace. Hij zou dan 50 procent van de stem men krijgen, tegen Humphrey 36 procent. Het percentage onbesliste stemmen zou dan van negen tot veertien stijgen. rtpir'ard" vrouw in hos beroofd AMSTERDAM In het Amster damse Bos is gisteren tijdens het lunchuur een 76-jarige dame, die daar met haar hond liep te wandelen, door een 20 a 25-jarige jongeman be- I roofd van een handtas met o.a. ƒ20. Biafra (2) Wie niet geroerd werd door de laatste beelden over de gruwelen, die heel de kijkende wereld drukten op het schreeuwende onrecht in Biafra heeft geen hart in zijn lijf en is waard dat al zijn bezit hem ontnomen zal worden. Door zelfzucht let de een niet op de ander; christenen rekenen slechts met hun voordeel, laten toe dat wilde die ren mensen slachten. Als men ons maar om Gods wil met rust laat wat deert het ons dan dat miljoenen ver hongeren? Wij moeten snel de Nigerianen dwingen met onze wapens, het moor den verhinderen, recht herstellend waar de mens als wilde beesten onge remd alle tegenstand neerslaat met wapens, die wij aan Biafra onthou den! Als legers ooit een goede dienst be wezen laten zij dan door een snelle manoeuvre redden wat nog te redden valt in Biafra. Men kan wapens niet beter gebruiken dan door hun kracht miljoenen te redden. Geen angst maar naastenliefde moet ons leiden. Dan zijn wij voor God en de wereld waard om langer nog de vrij heid te genieten. Met een handjevol jagers is alles geregeld. Vertrouw voor de rest slechts op God. Schoondyke Bob van Schore We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar pian en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij I Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarpian ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51. Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effeclenbewljzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken. Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Plan mr. Bos afgewezen DEN HAAG Nederland is niet bereid om tesamen met an dere NAVO-landen de staten van het Warschau Pact voor te stellen ter weerszijden van de Westduitse-Tsjechoslowaakse grens een neutrale zone in te stellen. Een dergelijk voorstel, gelanceerd door het Tweede Kamerlid mr. C. A. Bos (c.h.) zou door de Sowjetunie kunnen worden aangegrepen voor nieuwe propaganda en het zou bo vendien kunnen worden opgevat als een sanctionering van de bezetting van Tsjechoslowakije. Voorts zou een militaire situatie kunnen worden geschapen die veel eer een achteruitgang zou blijken ten opzichte van de huidige toestand, waaraan althans de voordelen van ondubbelzinnige afbakening van het Noordatlantische verdragsgebied en uitsluiting van misverstand niet kun nen worden ontzegd. Als middel ter vergroting van de waarschuwingstijd zou de instelling van de neutrale zone geen wezenlijk voordeel opleve ren. Dit heeft minister van buitenlandse ROTTERDAM Dit telefoon nieuwtje zal velen aanspreken. Naast uw toestel staat een apparaat van ongeveer gelijke grootte, dat een gleuf, twee knoppen en een luid sprekertje toont. In uw bureaulade heeft u een bakje met ponskaartjes. In elk kaartje is het nummer geponst van de relatie, waar u vaak mee moet bellen. Wat u te doen hebt is slechts het ponskaartje in de gleuf te laten zakken, op een knop te drukken en af te wachten. Komt er een signaal dan kunt u spreken. Is het nummer in gesprek dan belt het mechanische telefoonjuffertje net zo lang tot er verbindinq is. Het snufje is te zien op de Efficiencybeurs in Rotterdam en het apparaatje heet Rehaphoe. (Van onze correspondent) SSLMOND De miljonair Hein Fentener van Vlissingen. die vorig jaar uit ltserland werd gezet omdat hij weigerde zijn villa aan het meer van Genève de Zwitserse bouwvoorschriften aan te passen, is in een nieuwe „woning- ire" gewikkeld, nu in zijn woonplaats Helmond. Oorzaak: een conflict met I voormalige Hongaarse vriendin, de 24-jarige mejuffrouw Z. D. von S. Zij leg van hem een villa cadeau („om voor haar en haar kind enige zekerheid Scheppen"), maar nu de verstandhouding niet meer zo goed is heeft zij de bing verkocht. De heer Fentener van Vlissingen heeft hiertegen geprotesteerd |r de villa met leuzen te beplakken en tekeer te gaan tegen de verhuizers, die pnboedel van mej. Von S. kwamen weghalen, Het heeft net als in Zwitser- d niets geholpen DOOR Een op de tien Hagenaars is een Indische Nederlander, dat wil zeg gen dat hij of zij eens in Indonesië gewoond heeft. Hoeveel er zonder dat Indische verleden zelf beleefd te hebben toch een band met de Gordel van Smaragd hebben is niet te schatten. Van ouds her was Den Haag de stad waar de suikerbaronnen, de planters en de ambtenaren, die de schaapjes op het droge hadden of het vroeg verworven pensioen, (want de Indische jaren telden dubbel) zich vestigden. Driekwart van de paleisachtige huizen in park Zorgvliet hebben hun pompeuze praal te danken aan dat" geld. Maar ook in andere wijken heb ben we een vleugje van dat verle den nog levend gehouden. Geen Hagenaar, die nooit in een van de wel vijftig restaurants of simpele éethuisjes is binnengegaan voor zijn nasi goreng. En omstreeks het etensuur kan men ze zien lopen, de Hagenaars, met pannetjes en scha len om die te laten vullen met de gerechten, waarvan de namen maar nooit onthouden kunnen worden. Daarom leeft in Den Haag het heimwee en ook de nieuwsgierig heid naar het verre land. Helemaal dus niet zo gek. dat het toerisme daar brood in ziet, en van Indonesische zijde rijst. Met andere woorden, dat propaganda voor een bezoek aan Indonesië op het pro gramma is gezet. KevUl en ijeur De Nederlandse Reisvereniging heeft er op de hoek van de Laan van Meerdervoort en de Zeestraat een grote etalage aan gewijd. Daar was natuurlijk een bepaalde sfeer voor nodig. Iets van hel mysterieuze, iets van de cultuur, iets van alles wat de reiziger te wachten staat. Niet moeilijk. Een gamalanorkest, een krijgers- schiLd, de wajangpoppen en de garoedabeelden zijn ook in Den Haag bij massa's te vinden. In menig huis staan schatten aan Indi sche herinneringen opgetast en te pronk. Maar achter de spiegelruit blijft het toch maar een kunstmatigheid. Maar een gelukkig toeval speelt mee! Twintig meter verderop in de Laan van Meerdervoort zetelt name lijk het fijnproeversmekka der rijst tafelaars Tampat Senang. Een com pleet museum van djatihout, waar nonja en boeng de erenamen zijn. al komt er nog zo'n totok binnen. In het souterrain van dit oude herenhuis is de keuken met tiental len potjes en pannetjes. Tn al die potjes en pannetjes exotische ge rechten. Omdat het voor de fornui zen warm is. zelfs naar tropische maatstaf staan de lage ramen bijna altijd open. Zo slierten bij het oplichten der deksels de geuren over het trottoir Kruidig en pittig, hechten ze zich aan de gevels en kringelen langs de etalageruit, het beeld daarachter aanvullend en vervolmakend. Wie dromen wil, van verre reizen in een illusiewekkende entourage, weet nu waar men zijn moet! zaken Luns, mede namens xijn; ambt genoot van defensie Den Toom, mee gedeeld -in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. C. A. Bos (c.h.). Overleg met IS AVO Mr. Bos had gevraagd de moge lijkheid een dcrgeljkc zone in te stellen, gecontroleerd door waarne mers uit NAVO en Warschau Pact of door VN-\vaarnemers, op zeer korte termijn met andere NAVO-landen te bespreken. Dit is volgens minister Luns gebeurd en op grond van dit overleg kwam hij tot zijn conclusie dat geen behoefte bestaat aan de instelling van zo'n zone. In een toelichting op zijn vraag had mr. Bos gesteld dat als reden voor de al dan niet permanente legering van enkele Sowjet-divisies aan de Tsjechische grens met West- Duitsland steeds weer de bestaande bedreiging door het westen wordt genoemd. Door een voorstel van Westerse zijde om te komen tot een gecontroleerde neutrale zone zou de zogenaamde bedreiging tot een vol strekt minimum kunnen worden ge reduceerd en aan het argument zijn kracht worden ontnomen. Minister Luns, die zei waardering te hebben voor het plan van mr. Bos, meent tenslotte dat de voor de inval in Tsjechoslowakije aangevoerde ar gumenten van dien aard waren, dat zij vrijwel nergens in de wereld ge loof hebben gevonden, ook niet bij de overgrote meerderheid van de com munistische partijen. SALISBURY De Britse staatsse cretaris voor gemenebestzaken James Bottomley is gisteravond uit Salisbu ry vertrokken na besprekingen met premier Ian Smith. Zijn bezoek heeft de hoop doen herleven op hervatting van onderhand lingen tussen Enge land en Rhodesië over de slepende onafhankelijkneidskwestie. Over de besprekingen is niets uit gelekt Waarnemers waarschuwen echter voor een al te optimistische kijk op de zaken. Het belangrijkste struikelblok is het standpunt van de Britse regering dat pas aan Rhodesië onafhankelijk heid kan worden verleend als het Afrikaanse volksdeel de meerderheid krijgt in bestuurszaken. Dit is onaan vaardbaar voor het blanke bewind. LAGOS Het Nigeriaanse staatshoofd, Gowon, heeft buiten landse militaire waarnemers uitgeno- I digd de strijd teeen Biafra te vol een en er zich van te overtuigen, dat de federale regering zich niet -schuldig maakt aan het uitmoorden van de Tbo's i Gisteren sprak hij met vertegen- Belangrijk gELANGRIJK is de mededeling van premier Couve de Murville, dat Frankrijk zich volgend jaar niet uit de Navo zal terugtrekken, als het lidmaatschap van deze organi satie aan verlenging toe is. Frankrijk zal lid blijven zolang zich geen fundamentele veranderingen voltrekken tussen Oost en West. Deze wijzigingen hebben zich vol gens de premier niet voorgedaan. Het belang van deze mededeling is niet gelegen in het feit, dat het militaire apparaat van Frankrijk ter beschikking van de Navo blijft. Want van militaire samenhang is nü al geen sprake meer. Vooral gaat het om politieke samen werking in Atlantisch verband, hoe weinig daarvan soms ook blijkt. Doel van deze samenwerking dient ook te zijn, voorwaarden tc schep pen waardoor zich de fundamentele veranderingen tussen Oost en West kunnen voltrekken waarop Couve doelde. Als dit doel bereikt wordt heeft niet alleen Frankrijk geen reden meer. het militaire bondgenootschap in stand te houden. Waarom de moed op te geven? VN/Vietnam ^MERIKA is ten onrechte veront waardigd over wat VN-secreta- ris-generaal Thant op een perscon ferentie over Vietnam heeft gezegd. Met name over de stopzetting van de bombardementen. Vietnam staat echter niet op de agenda van de Algemene vergade ring van de VN. die vandaag ie New York is begonnen. Oorzaak: Noord- Vietnam erkent dc VN niet en wei gert medewerking. Nu de onderhandelingen tc Parijs het probleem geen stap verder heb ben gebracht lijkt dc tijd gekomen om dc VN in te schakelen al was het voor een wapenstilstand. Is die eenmaal bereikt en slagen VN-troepen erin naleving te verzeke ren. dan doet zich de mogelijkheid voor. dat Amerikaanse en Noord vietnamese troepen het omstreden gebied verlaten. Slechts zo kan ccn politieke rege ling worden bereikt. Dan kan ook hljjkcn hoe groot de invloed van het Bevriidingsfront ls. Amerika heeft er belang by, vla de opmerkingen van Oe Thant het pro bleem aan de VN voor te leggen. Blijft Hanoi weigeren, dan is alle twijfel weggenomen. woord! eers uit Zweden, Engeland, Canada en een van de Verenigde Na ties. De Oreanisatle voor Afrikaanse eenheid en Polen hebben ook de ult- nodlfintr aanvaard, maar hun afge- vaardiedpn zlln nog niet tn Riafra aa^epknmen. Senator Edward Kennedy heeft gisteren erop aangedrongen de kwestie-Biafra in de Aleemene Ver- gaderine van de Verenigde Naties te bespreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7