CBTB viert donder da. iouden jubileum MEER STEUN OPENING NIEUWE SCHOOL IN DRONTE] VOOR PAUS Regering koopt gronden aan voor recreatie-gebieden Li Geloofsenqnête in Leeuwarden Naar hoogstens 35 leerlingen per klas VERLICHTEN! VOOR BOEI EN TEINDEI Overijsselse synode veroordeelt Kampen? Een woord voor vandaag R.k. theologen en Kuitert tegen encycliek WISSELINGEN IN KAMPEN BEDRIJF SLUIT Andere oorzaak De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Geestelijken pleiten voor oud-N SB er te Gereformeerde jeugd gaat congresseren DINSDAG 24 SEPTEMBER De schriftgeleerden en overpriesters willen Christus in de val lokken. „Is het ons geoorloofd de keizer belasting te betalen of niet?" Nu moet Hij zich compromitteren naar de ene of naar de andere kant. Wie zal Hij afvallen? De Sadduceeën, die belasting betalen? De zelotendie dat weigeren? Christus laat zich niet tot een keuze verleiden: Geeft de keizer wat des keizers is en Gode wat Gods is (Lucas 20 :25). Beide horen samen. Wie God wil dienen, heeft plichten in de wereld. Hij kan geen toeschouwer zijn. Er zijn voor Gods kinderen geen tribuneplaatsen, vanwaar zij met genoegen of ergernis kunnen volgen wat zich in de wereld afspeelt. Geeft de keizer wat des keizers is. Wij zijn medeverantwoordelijk, hoe dan ook. Aan de andere kant: er zijn ook christenen, die taken in de wereld op zich nemen, zonder dat zij hun handelen voort durend toetsen aan Gods Woord. Voor hen geldt, dat wij steeds bij ons doen en laten in de wereld verantwoordelijkheid schuldig blijven tegenover God. Geeft Gode wat Gods is. De schriftgeleerden en overpriesters „verwonderden zich over Zijn antwoord en hielden zich stil". Misschien verwonderen wij ons ook. Maar wie een discipel van Christus is, blijft zich niet stil houden! Wij lezen vandaag: Ezechiël 34 2031. JWE l LONDEN/WENEN De Engelse bisschoppen hebben vanmorgen een verklaring uitgegeven, waarin zij de richtlijnen van de paus inzake de ge- boortenregeling verdedigen, doch te vens een tolerante houding aannemen tegenover echtparen, die kunstmatige voorbehoedsmiddelen gebruiken. De Oostenrijkse bisschoppen heb ben zich eveneens achter de encycliek gesteld. In de Engelse verklaring wordt een beroep gedaan op de rooms-katholie- ken. die het niet met de leer van de paus eens zijn, om zich niet af te sluiten voor de invloed van de Hei lige Geest. Echtparen, die kunstmatige voorbehoedsmiddelen gebruiken, zul len zeker niet van het ontvangen van de sacramenten worden uitgesloten, maar moeten die juist vaker ontvan gen. Noch deze encycliek, noch welk an der document ook, ontneemt ons het recht en de plicht ons eigen geweten te volgen, maar als men zich niet stoort aan de leiding van de kerk, kan het geweten gemakkelijk eenzijdig subjectief worden, aldus de Engelse bisschoppen. Hun Oostenrijkse collega's erkennen, dat beperking van het kindertal ge wenst kan zijn. maar, zeggen zij, dan alleen langs de weg door de paus aan gewezen, te weten door gehele of pe riodieke onthouding. Het geweten kan niet door chemische middelen vervan gen worden. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Vanmorgen heeft koningin Juliana op paleis Soestdijk het bestuur van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond informeel ontvangen in het kader van het vijftigjarig bestaan van deze organisatie. Dit gouden jubileum zal donderdag in Dronten worden gevierd. Er zullen dan 1800 leden en 200 gasten aanwezig zijn. De belangstelling voor deze jubileumviering was zo groot, dat men een groot aantal leden in verband met de beperkte ruimte teleur heeft moeten stellen. AMSTERDAM Een internatio nale groep van twintig rooms-katho- lieke theologen heeft na een vergade ring van twee dagen in Amsterdam kritiek geoefend op de pauselijke en cycliek over de geboortenregeling. Zij wijzen erop, dat de adviserende theologen voor de pauselijke ency cliek geheel andere richtlijnen had den gegeven, dan die waar de paus over sprak. Ook verklaren zij, in een lang communiqué dat de encycliek Hu- manae Vitae niet aan de verwach tingen die door het Vaticaans con cilie zijn gewekt beantwoord. Aan het gesprek hebben deelgeno men theologen uit Duitsland, Oosten rijk, België, Frankrijk, Ierland, Zwitserland, Tsjechoslowakije en Ne derland. Opvallend is, dat Engeland ontbreekt Enkele Nederlanders die deelna men waren: F. Malmberg uit Amster dam, W. Klijn uit Amsterdam en J. Groot uit Amsterdam. Het bijzondere van dit overleg is, dat prof. dr. H. M. Kuitert uit Amsterdam als enige ge reformeerde dit gesprek heeft meege maakt. KAMPEN Aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeérde Kerken zullen in oktober twee hoog leraarswissel lngén plaats vinden. Dinsdagmiddag 1 oktober geeft prof. dr. H. Bergenia zijn afscheidscollége als buitengewoon hoogleraar in de zendingswe- tenschappen. Daarna inaugueert zijn opvolger, dr. A. G. Honig. Dinsdagmiddag 8 oktober vindt eerst de inauguratieplechtigheid plaats van dr. W. D. Jonker, die ambtelijke vakken gaat doceren. Ver volgens geeft prof. dr. A. D. R. Pol man zijn afscheidscollege dogmatiek. Prof. Polman wordt opgevolgd door prof. dr. J. T. Bakker, die tot nu toe ambtelijke vakken doceerde. APELDOORN Loraln NV. een (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, sept. Minister Veringa heeft bij de indiening van zijn begroting nadere mede delingen gedaan over de verla ging van de leerlingenschaal die in Troonrede en Miljoenennota is aangekondigd. Met ingang van het volgend schooljaar wordt voor de eerste klas van de lagere school het aantal leerlingen ge bracht op maximaal 35 per on derwijzer. Dit is een begin van de invoering van de derde fase der schaalverla- ging. In de eerste fase (1963) kwam het aantal leerlingen op maximaal 42 en in de tweede fase (1965) op maxi maal 39. De minister en de staatsse cretaris willen nu naar een maxi mum van 35 toe. Zou dit ineens voor het gehele la ger onderwijs gaan gelden, dan zou dit leiden tot aanstelling van onge veer 3400 onderwijzers, extra-sala risuitgaven tot een bedrag van rond 60 miljoen (op jaarbasis) en eèn extra uitgave voor lokalen van 15 6 20 miljoen. Men begint nü' met de 1ste klas omdat daar de meeste zittenblijvers zijn. Voor dit begin zullen 500 550 onderwijzers nodig zijn; dit zal geen moeilijkheden oproepen. Het sala- I risbedrag wordt rond 9,6 miljoen per jaar. Kleuterscholen Voor de kleuterscholen zal spoedig een wetsontwerp worden ingediend om de margeregeling af te schaffen. De huidige regeling houdt in, dat een schoolbestuur bij bepaalde aantallen kleuters (margegetallen) wel een leidster meer moet aanstellen zonder daarvoor echter vergoeding van het Rijk te krijgen. De minister wil de margegetallen uit de wet schrappen. Voor het buitengewoon lager on derwijs zouden met ingang van 1 ja nuari 1967 de leerlingenschalen ver laagd worden. Om financiële redenen zijn sommige verlagingen toen niet doorgegaan; in plaats daarvan kwam er een verlaging in twee trappen. Op 1 augustus 1969 treedt de tweede trap in werking. Er zijn 20 soorten b.l.o.-scholen die elk een eigen leer lingenschaal hebben. Op de begroting-1969 is 24 mil joen uitgetrokken voor de verdere in passing van de docenten in de nieu we salarisschalen. Hiermee wordt weer een stap gezet op de weg naar bezoldiging van de docent op basis van zijn bevoegdheid in plaats van bezoldiging naar het niveau van de school. De schoolhoofden bij het la ger onderwijs en de hoofden en on derwijzers bij het b.l.o. krijgen ver betering van salaris doordat hun sa larisschalen korter worden. In de keuze van Dronten voor het houden van deze jubileum dag wil de CBTB naast de dank baarheid voor het verleden, ook het aanvaarden van verantwoor delijkheid voor de toekomst tot uitdrukking brengen. De jubileumviering zal beginnen met een dankdienst, geleid door prof. dr. J. Verkuyl en ds. Y. Schaaf. In deze dienst zal de collecte zijn bestemd voor het ontwikkelingspro ject van de CBTB in Kameroen, waarbij het streefbedrag van 100.000 zal worden overschreden. Met dit geld is in de afgelopen vier jaren door ir. H. Goote de pluim veehouderij in de omgeving van Dou- ala op gang gebracht. Door dit ont wikkelingsproject is zowel de voe dingstoestand als de economische positie van de beyolking verbeterd. SCHOOL In de morgenbijeenkomst zal ook het nieuwe gebouwencomplex van de christelijke hogere landbouwschool te Dronten worden geopend. Dit zal geschieden door oud-CBTB-voorzitter mr. B. W. Biesheuvel, die de grondslag voor deze school heeft ge legd. Op het ogenblik heeft de school ongeveer 225 leerlingen. Het maxi mum aantal is 240. Bij de school be horen een internaat en een hoererij van 100 hectaren. Wat de Franse studenten dit voor- I jaar hebben trachten te verwezenlij ken, namelijk inspraak in het onder wijs, is in deze school van begin af aan opzet geweest. In de schoolraad hebben voor het overgrote deel leer lingen zitting. Ook hebben de jonge lui grote inspraak in het beleid van het internaat. Verder wil men bin nenkort een boerderijraad stichten. In de middagbijeenkomst zullen de minister van landbouw, ir. P. J. Lar- DEN HAAG In ons artikel „Op hoog bevel" (zondagsblad van jongst leden zaterdag) is een kleine onjuist heid geslopen. De heer J. F. Lantrok is niet afgetreden als ouderling „als gevolg van de moeilijkheden", maar wegens studie- en emigratieplannen Hij deelt ons mede. dat ondanks het Amerikaans bedrijf dat mobiele kra- verschil van opvatting over de doop non produceert, zal eind dit jaar haar j de verhouding tussen hem en de fabriek in Apeldoorn sluiten. Er zul- kerkeraad (van de Haagse hervormde len 45 van de 74 personeelsleden wor- j wijkgemeente 32) altijd goed is ge- den ontslagen. 1 weest. Voor Midden-Delfland en Spaarmvoude (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG De regering zal de gronden die nodig zijn voor aanleg van de recreatiege bieden Midden-Delfland en Spaarnwoude zelf verwerven. Over de definitieve kostenverde ling tussen Rijk en provincie zal in de komende tijd nader over leg worden gepleegd. De totale investeringskosten voor het pro ject Midden-Delfland worden ge raamd op 300 miljoen. Aan de provincie Zuid-Holland is in totaal voor 1968 aan subsidie 4.974.928 toegekend. Hiervan is ƒ4.529.428 bestemd voor verwerving en uitvoering van de projecten Midden-Delfland, Rottemeren, Briel- semaas, Reeuwijkse plassen. Merwe- landen, Delftse Hout en Binnebedijk- te Maas. Strandontsluiting Voor verbetering van de strandont- sluiting tussen Hoek van Holland en Kijkduin is f 409.500 uitgetrokken. De eendenkooi ..De Bakkerswaal" te Lekkerkerk zal worden gerecon strueerd en geschikt gemaakt voor bezoek. Hiervoor is 36.000 uitge keerd. Zeeland ontvangt in totaal j 1.046.483. Voor uitvoering van een j eilanden- en baggerplan, alsook aan- j leg van wegen en parkeerterreinen, respectievelijk in en bij het VeerSe meer is 282.025 beschikbaar. Voor strandontsluitingen in j Zeeuws Vlaanderen, Walcheren en Westerschouwen heeft CRM voor i 1968 een bedrag van 712.258 be schikbaar gesteld. Voor aanleg van picknick- en parkeerplaatsen rond dijken ontvangt Zeeland 52.200. Gelderland ontvangt onder meer een bedrag van 76.650 dat Is be stemd voor verdere voltooiing van het Lingebos in de ruilverkaveling Tielerwaard West. Voorts is hierin begrepen een bijdrage voor verdere toegankelijkheid van het slot Loeve- stijn aan de Oostelijke zijde. Voor verbetering van de vaarwe gen in het westelijk weidegebied van Utrecht is 560.000 uitgetrokken. In Noord-Brabant zullen voorzie ningen voor dagrecreatie worden ge subsidieerd onder meer langs de Maas bij Heusden. Entreeprijs De regering overweegt of men in de toekomst de bezoekers van dagre creatiegebieden die in belangrijke mate zijn gesubsidieerd een bijdrage in de vorm van een entreeprijs zal laten betalen. Onderzocht wordt voorts of in het recreatiegebied Mid den-Delfland een spoorweghalte kan worden opgenomen. dinois en de voorzitter van de CBTB, drs. R. Zijlstra, een rede uitspreken. ORGAAN De oriëntatie van de gouden CBTB op de toekomst blijkt ook uit de bij zondere uitgave van het bondsorgaan Ons Platteland ter gelegenheid van dit jubileum. In een inleidend artikel Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Vierenvijftig leden van de protestantse en rooms-katho- lieke geestelijkheid uit Enschede hebben zich het lot aangetrokken van hun 76-jarige stadgenote me vrouw A. Ch. Lasonder-Bauer. Zij leeft nu in armoede tegenover het vroegere landgoed van haar man en haar. Drienerlo, waar de technische hogeschool Twente staat. „Als gezamenlijke geestelijkheid van Enschede geven wij u onze be zorgdheid te kennen ten aanzien van de Tribunaal-uitspraak van 17 fe bruari 1947 tegen de overleden mr. dr. Lasonder, waarover mevrouw La- sonder vorig jaar een petitie tot u heeft gericht. Onevenredig aan zijn misslag (hij was tot zijn dood in 1944 lid van de NSB red.) is Lasonder na zijn dood door het Tribunaal gevonnist als ware hij een misdadig mens. Door dit vonnis en de wijze waarop, is hem na zijn dood niet alleen al zijn bezit ontnomen, maar ook zijn menselijke waardigheid en zijn eer. Dat vonnis sloot in dat zijn vrouw onverzorgd aan armoede werd prijs gegeven en blijvend gedupeerd werd." De hervormd-emeritus predikant ds. L. Overduin, de opsteller van het stuk maakt duidelijk, dat het niet gaat om het terugkrijgen van de miljoenen, het landgoed of de der tien boerderijen, maar het feit, dat mevrouw Lasonder onverzorgd is achtergebleven. Over het landgoed zegt hij, dat het zelfs in de geest van de familie i is. dat er een TH is gebouwd. De 66-jarige Enschedese predikant en ziin mede-ondertekenaars is van geschied. In de brief wordt hij ge- j mening, dat er een groot onrecht is I schetst als een onkreukbaar en res- I pectabel mens dat hij ondanks zijn politieke verbinden bleef. Daarom I noemen de schrijvers het odium van j misdadiger dat op hem rust onrecht- j vaardig. Dat laatste weegt het zwaarst. Ds. Overduin schets mr. Lasonder als iemand, die voor iedereen klaar stond. Hij heeft bijvoorbeeld kerken laten bouwen. Hij zou een onmaat schappelijk, idealistisch type kunnen worden genoemd, die uit angst voor het communisme NSB-er is gewor den. Mevrouw Lasonder trouwde in 1941 met mr. Lasonder. Drie jaar later overleed hij. Het gaat de En schedese geestelijkheid vooral om een toelage voor het leven voor me vrouw Lasonder. en op enkele fotopagina's worden flitsen uit het verleden gegeven, maar de hoofdmoot is gewijd aan he den en toekomst. In het kort wordt geschetst wat de groei van de samenwerking in de landbouw heeft betekend en nog be tekent en hoe ingrijpend, de overgang is van een nationaal naar een inter nationaal landbouwbeleid. Vraagstukken van markt- en prijspo- ordening. financiering en de sociale positie van de kleine zelfstandigen worden behandeld. „Investeren in mensen" is de titel van het hoofdstuk, waarin de aktvi- teiten van de CBTB op het gebied van het onderwijs en voorlichting worden samengevat. Het nummer besluit met een visie op de positie van de christelijk-maatschappelijke organisatie. NED. HERV. KERK Beroepen te Maassluis wijkgem-2 toez.): G C. Vijzelaar te Veenendaal; te HollandscheveldC. B. Schuurman te Vollenhoven: te Bruinisse: G. A. Koerselman te Bleiswijk; te Schiedam (vac. drs. R. H. Wissink)D Noord mans te Hoogeveen; te Rotterdam-zuid (wijkgem. Zuidwijk): J. G Koorten te Zaandam; te Woerden-centrum: (vac. J. J. Poot)H. Binnekamp te Vriezen- veen: te Rotterdam-centrum: (vac. W. R. v. d Zee, jeugdpred - toez.): B. J. Blaauwendraad te Elten; te Den Haag (2e p.p.-wijkgem. binnenstad): A. M. A. Hellendoorn te Anna Paulona. GEREF. KERKEN Beroepen te Ter Apel: knnd. S Mo lenkamp te Emmeloord: te Boskoop: R. Molenmaker te Dronten GEREF. KERKEN (vrügem.) Bedankt voor Heemse: T. J. Keeg- stra te Ermelo. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenendaal: Chr. Ver- hége te Den Haag. Bedankt voor Apeldoorn-zuid: C. Bos te Zuidland-Spljkenisse GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-zuid (Mijns- heerenplein)J. C. Weststrate te Me- liskerke. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepbaar: kand. J. M. Mulder, Pa paverstraat 17, Bussum. Commentaar CBTB I op Miljoenennota: „Tijdelijk in quarantaine (Van een onzer redacteuren» DEN HAAG De Chrisl Boeren- en Tuindersbond zegt i commentaar op de Miljoenennotd de aangekondigde verhoging va belastingvrije voet een verlie betekent van de lasten voor verj de meeste boeren en tuinders, i' helaas vallen in de lagere mensgroep. De aangekondigde studie fiscale positie van zelfstandig^ ook van landbouwers In 1 ding tot die van loontrekkendenj de CBTB vermoeden, dat overheid beseft dat ons lastingstelsel onvoldoende houdt met de kleine ondernemer. „Als de minister van verkeëj- r waterstaat denkt een begin te ni'-'1-. met de verlichting van de finar lasten van de waterschappen, daju" tekent dat tenminste een rem steeds verder stijgende polderky van de individuele ondernemers, hpe Over de toekomstvisie van d«p nister van landbouw in diens bT ting is de CBTB maar matig tteru den, omdat men in het ongö blijft over het toekomstig prijsö'Ufl in EEG-verband. In de nations nemen maatregelen tot verbet}''-'1 van de structuur van de bedilcr] krijgen de ruilverkavelingen va de CBTB terecht grote aandacht. Oe De CBTB meent, dat de landblar<* begroting in geld en goede votng mens niet tekortschiet. Het ont%-ije echter aan een heldere standpujL paling ten aanzien van het]® komstig prijsbeleid;'het structuL— leid blijft kreupel zolang de ve! mlng van het zogenaamde ontvWie lings- en saneringsfonds niet jt a< opgeheven. Y ,dsv« Jmmi lenhi en vee tasat istdi (Van onze kerkredactie) ZWOLLE De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Over ijssel heeft zich in de kwestie- Kampen gesteld achter de groep Van Dijk-Gritter c.s. en de clas sis Kampen geadviseerd, de ker- kera ad-Bos uit te sluiten uit het kerkverband. In haar uitspraken zegt de Overijs selse synode, dat de ouderlingen Van Dijk en Gritter geen verantwoorde lijkheid konden blijven dragen van de afwijkende leringen van hun pre- LEEUWARDEN Deze week is men in Leeuwarden begonnen met het houden van een enquête met vragen over de belangstelling voor de kerk en het christelijk geloof. Praktisch alle kerken en geloofsgemeenschappen in de Friese hoofdstad willen op deze wijze alle stadgenoten bereiken. Onder meer wordt aan de buitenkerkelijken gevraagd waarom zij geen band meer hebben met een kerk. Ligt het aan de kerk of aan de kerkmensen, of is er ook vroeger bij de ouders thuis nooit sprake geweest van relatie met een kerk? Voorts wordt gevraagd of men wel contact zou willen hebben met de kerken en of men ook prijs stelt op een persoonlijk gesprek. Van de kerkleden wordt gevraagd gespreksgroepen te vormen en ook buitenkerkelijke buren en kennissen voor deelneming aan deze groe pen uit te nodigen. Verder wordt aan alle gezinnen een boekje verstrekt met informa ties over het werk van de kerken, zoals kerkdiensten, jeugdwerk, maatschappelijk en sociaal werk. 99 (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk (LCGJ) gaat zij nawerk uitbreiden door het organiseren van jongeren- congressen. Met deze naam schijnt men echter nog niet zo gelukkig te zijn getuige een ar tikeltje van ds. Lammens in het blad Jong Gereformeerd. Daar om zullen we misschien binnen kort wel op een andere naam worden vergast. In eerste instantie zijn drie con gresdagen gepland: in Leeuwarden op 26 oktober, in Ellecom op 9 no vember en in Den Haag op 30 no vember. Het zijn alle drie zaterdagen. De verontrusting Op 26 oktober in gebouw Fenix in Leeuwarden is het onderwerp: De verontrusting in de gereformeerde kerken. Onder andere zullen aanwe zig zijn dr. M. J. Arntzen te 's-Gra- ontrusten in de gereformeerde ker ken. Verder worden verwacht dr. J. Verkuyl, zendingshoogleraar aan de Vrije Universiteit en mr. A. Bouman, directeur van het vormingscentrum De Drieklank te Veenwouden. Op het congres van 9 november in De Drie- tip te Ellecom is het onderwerp het zelfde. Naast prof. Verkuyl en de heer Schellevis zullen nu echter mr. J. Hollander uit Voorschoten en ds. J. Vlaardingerbroek uit Ermelo aanwe- bljll Ui. 1"*. -„Ju-W. .v - -- vendeel. die verontrust gereformeerd zl» predikant kan worden genoemd en Vrijheid de heer H. Schellevis uit Hilversum, j secretaris van de vereniging van ver- I Op De Drietip zal tegelijkertijd in een andere zaal het thema „Orde en vrijheid" worden behandeld. Hieraan nemen deel: overste A. C. Bos. Com mandant van de Willem TIT-kazerne" te Nieuwersluls en mr. H. van Wijk, advocaat te Haarlem, Voorwaar tot nu toe geen kinder achtige onderwerpen, maar in Den Haag gaat het iets anders toe. Daar worden drie onderwerpen aangesne den: De image van de gereformeer den. orde en vrijheid, dienstplicht zonder wapenen. Fegi |led< dikanten inzake de wet (het «en gebod) en het leven na de dooite t waren evenzeer geroepen, dehun meente te beschermen tegen deb. I lingen van de Open Brief. jrwk Terecht weken zii daarom videi ontrouwe ambtsdragers en riepiar i de gemeente on. hetzelfde te doefejj houding van de meerderheid vf. kerkeraad en van de classis Kar' liet hen geen andere mogelijf7"' over. ie Ten onrechte, aldus de partii synode, heeft de meerderheid kerkeraad hen daarop als gers en leden per conclusie ten van de gemeente. Ten heeft ook de classis Kampen depiei vaardigden van de kerketaad-Cy^ niet als wettige afgevaardigden Kampen in haar midden ontval e' I' De classis behoort hen alsnog s afgevaardigden van de gereforma kerk te Kampen" te ontvangen.1 de afrevnarditrden van de raad-Bos niet meer als zodai haar midden te ontvangen, zoiai ze niet van zijn weg teruggekefcgu en zo op de reelite wlize tot h| van de eenheid met de rand-Gritter zoekt te komen. Ook de classis Kampen kerkeraad-Gritter worden 'opi pen, ieder voor hun deel hieraai te wérken. Advies De besluiten van de partii synode van Overijssel moeten beschouwd worden als een tuchtjzor ning, doch slechts als een advli dus ds. A. Geelgoed uit Hassel is de uitsluiting, waartoe geadvi wordt, niet definitief. Daar wijl woordje „zolang" op Dit Is een lijke maatregel, te vergel ijken fnti schorsing. En als de kerkeraaf terugkeert, dan is het de kerki die het verband verbreekt. Ook ds. H. J. de Vries (Mariël legde er de nadruk op, dat de derschap nog niet definitief is zegd. Het komt er op neer (dit van dr. R. H. Bremmer uit een van de tegenstemmers), dl kerk-Bos tijdelijk in quarai gaat. Vooropgesteld tenminste, di classis Kampen het advies particuliere synode zal opvolgei is benaald niet zeker, gezien de klaring, die na de eindstei werd afgelegd door ds. N. (Steenwiik) namens de afgevaal den van deze classis Hij zei. dat er onrecht gei was. Hij vreesde epn afscheid v hele classis of een buiten komi staan van een hele kerk met dril zend leden. frg 1 frkg it i el it v PI

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2