FRANKRIJK BLIJFT IN DE NAVO Commentaar JAMIN Zeven divisies Russen blijven Bakkers hebben er genoeg van Christina wil in buitenland zang gaan studeren Studenten voeren ware in Mexico City Het Kwartet SPREUff HET WEER 'arochieraad wil gehuwde pastoor niet kwijt Lan twerk Iij Verolme Rusk nodigt partners uit Gezondheid van prinses Beatrix is uitstekend Wateroverlast in Frankrijk engels drop Baby gestikt in bedcletuig Kolendamp doodt bejaarde man Nieuwe LeMse Courant f«r: F. Diem. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .,s»n».«ki. i. ,h,bie«„ Dinsdag 24 september 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Nieuwi redacteur: Dr. E. Diemer ..Stantvastkh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De weg uit de narigheid is ooit zo eenvoudig als de weg in. HOWE Zweedse vliegtuigen showen op Ypenburg pagina 9 REGERING KOOPT GROND VOOR RECREATIE Als u dacht, dat ik nu geen pony eer wil, hebt u het mis." Minister Luns: geen neutrale zone DE BILT Onder invloed tn een depressie, die vannacht in de Noordzee naar :het öos- n trok, stroomt met moordwes- lijke winden koude en onsta- ele lucht over West-Europa, aarin komen regen en on- eersbuien tot ontwikkeling, ok de afgelopen nacht vielen plaatselijk flinke hoeveelhe- ,_J m neerslag, zo noteerde Val- :4 ïnburg 25 millimeter, Soester- »rg en het vliegveld Beek 21 Ulimeter. Als gevolg van het naderbij ►men van een rug van 'hoge htdruk over de Britse eilan- .i zal het komende etmaal de iigheid in onze omgeving af- nen. Op de oceaan breidt een ►ressie zich langzaam in irdoostelijke richting uit, ar heeft op het weer bij ons - sen invloed. m DE BILT Afnemende buiig- K;.. eid en geleidelijk meer opkla- ..'J,- ingen. Koude nacht, morgen /erdag ongeveer dezelfde mid- i-ojais agtempera turen als vandaag, ot matig afnemende noordwes- ilijke wind. I rtif/rn int inval Kussen Streven naar oatspunniafj Minister Luns in Parijs Frankrijk zou aanvankelijk volgend jaar zijn lidmaatschap van de NAVO op geven. Maar na de Russische militaire invasie in Tsjechoslowakije schijnt De Gaulle nu van gedachten te zijn ver anderd. Hij heeft duidelijk laten door schemeren dat zijn land lid wenst te blijven van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. DE GAULLE TRECHT De drie studenten- toors en de raad van de ms-katholieke studentenparochie ■Utrecht vinden, dat studenten- Atoor J. Gooskens zijn ambt moet Iven uitoefenen, hoewel hij bin- jkort gaat trouwen, be gevolgen van het handhaven de celibaatsverplichting voor de k en voor individuele priesters zodanig, dat het ons onmogelijk •dt deze mede voor onze rekening lemen", zo heet het in een verkla- van de parochieraad, die zondag Jaf de kansel werd bekend ge- gkt EW YORK De Algemene Ver- lering van de VN heeft gisteren op laatste zittingsdag in de 22ste ver lering besloten het debat over de Itand in het Nabije Oosten te hou- I in het 23ste zittingsjaar, dat van- g is begonnen. Gistermiddag was de staking bij Verolme nog in volle gang. Hier 1 erlaten honderden arbeiders de nntine van de Verolmewerf na jr een vergadering te hebben fehouden. Maar vannacht en nmorgen ging iedereen weer rmaal aan het werk. Er be efde geen ontslag te vallen, verder elders in de krant. PARIJS President De Gaul le schijnt in verband met de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije te hebben besloten niet uit de Noordatlantische Verdragsorga- nistatie te treden. Aanvankelijk zou Frankrijk volgend jaar uit de NAVO treden. Het besluit werd gisteravond in be dekte termen bekendgemaakt door de Gaulle's rechterhand, premier Maurice Couve de Murville. Tn een vraaggesprek voor de tele visie zei Couve dat het regeringsbe leid erop gericht is, lid van de NAVO te blijven zolang zich geen fundamen tele veranderingen m de betrekkingen tussen Oost en West voltrekken. „De ze veranderingen hebben niet plaatsgevonden," zo zei hij. Dit was de eerste regeringsverklaring over het NAVO-lidmaatschap sinds de Russische bezetting van Tsjechoslo wakije. Over deze interventie zei Couve dat zij belangrijke gevolgen had voor de internationale betrekkingen, maar in Frankrijks geval geen beletsel mag vormen voor het streven naar een ontspanning tussen Oost en West. Vraagteken „Het is duidelijk dat de gebeurte nissen in Tsjechoslowakije een vraagteken hebben geplaatst achter vele zaken, in het bijzonder deze ontspanning, die in Europa vruchten begon af te werpen doordat het IJze ren Gordijn verdween. Ik geloof echter, en daarvan ben ik zeker, dat men hieruit niet moet opmaken dat wij moeten terugkeren naar de poli- tiek van een verdeelde wereld, naar een verdeling tussen de aanhangers j van de Russen en de aanhangers van de Amerikanen," aldus de premier. Dit standpunt zal president De Gaulle waarschijnlijk ook naar voren brengen wanneer hij eind deze week naar Bonn gaat om besprekingen te voeren met bondskanselier Kiesinger. De Franse president en zijn delegatie worden vrijdag in de Westduitse hoofdstad verwacht. De besprekingen worden gehouden in het kader van het Frans-Duitse vriendschapsver drag. Luns IU HCI K ZOU .MET NAAR MOSKOU MOGEN KOMEN PRAAG Half oktober wordt begonnen met de terugtrekking van Russische militairen uit Tsjechoslowakije. Zeven divisies naar schatting 100.000 man zullen echter in het land blijven, menen officiële kringen in Praag. De operatie moet voltooid zijn op 28 oktober, de vijftigste gedenkdag van de onafhankelijkheid van Tsje choslowakije. De meeste achterblij vende militairen zullen worden ge stationeerd langs de grens met West- Duitsland. Russische troepen zullen echter ook een militair 'kamp bij de oude stad Mlada Boleslav overne- Brieven vit Tsjechoslowakije dragen thans bijna alle een post stempel dat tot vertrouwen tn de toekomst wil inspireren. Bo venaan de plaatsnaam. Daaron der een blad dat de vertrouwde namen Svoboda, Dubcek, Cernik en Smrkovsky omkadert. Onder aan ten slotte het opschrift: „Wij zijn met u". DEN HAAG Na zijn wekelijkse bezoek aan kasteel Drakensteyn, toonde de vrouwenarts prof. Plate zich bijzonder tevreden over de ge zondheidstoestand van prinses Bea trix, aldus een mededeling van de Ri j ksvoorlichtingsdienst. Minister Luns van buitenlandse za ken heeft gisteren in Parijs met zijn j Franse collega Debré ook de situatie in Midden-Europa besproken. Vol gens zegslieden hebben de be- windslieden verwante denkbeelden over de Tsjechoslowaakse affaire. Zij veroordelen de Russische interventie maar vinden dat deze een politiek van ontspanning niet in de weg moet i staan. Wat betreft het probleem van j de Britse aanvrage van het EEG-lid- maatschap blijven de standpunten i even ver uiteen liggen, aldus de zegslieden. Volgende maand zullen de NA- VO-ministers van buitenlandse zaken in New York bijeenkomen om met elkaar over de bezetting van Tsje choslowakije te praten. De vergade ring, die tussen 7 en 10 oktober zal plaatsvinden, is voorgesteld door mi nister Rusk. STRAATSBURG In Oost-Frank rijk zijn verscheidene rivieren twin tig centimeter boven het kritieke peil gestegen, waardoor het gevaar voor overstromingen groot is. Op de Rijn bij Straatsburg is het scheepvaart verkeer stilgelegd, terwijl kampeer plaatsen aan de oever zijn ontruimd. Zuidelijker trad de Isère buiten i haar overs, waardoor honderden wo- ningen in het water -kwamen te staan. Als gevolg van de zware re genval van de laatste dagen is het werk in enkele fabrieken stilgelegd. Wegen zijn door het water bescha digd^ De brandweer in de getroffen ge bieden zorgt voor de bevoorrading van de geïsoleerde bevolking. (Van onze correspondent) GRONINGEN Nu prin ses Christina meerderjarig is (21) wenst zij een andere weg in te slaan. Ze wil haar studie in de pedagogie aan de rijks universiteit te Groningen af breken om het nu meer in culturele richting te zoeken. Ze denkt aan een zangop leiding, die zij bij voorkeur in het buitenland wil volgen. Het buitenland acht ze daarom van zoveel belang omdat een langdurig verblijf daar haar meer kansen dan nu geeft om haar zelfstandigheid te voltooien. De reis die de prinses binnen kort naar Canada onderneemt, moet mede tegen de achtergrond van deze plannen worden ge zien. Twee maanden geleden bracht ze in dat land haar va kantie door. Het staat nog niet vast dat ze zich een tijd lang in Canada zal vestigen. Alles hangt onder meer af van de mogelijkheden die daar zijn om zich in de zang kunst. waar zij aanleg voor heeft, te bekwamen. Haar muzikale belangstelling is al eerder aan het daglicht ge treden en wel toen ze toetrad als lid van het koor van de Amster damse Bach vereniging. Ze zal op haar korte reis naar Canada worden vergezeld door haar particulier secretaresse, me juffrouw N. M. de Vlieger, en door mevrouw Phia Berghout, directrice van Queekhoven, het internationale toonkunstcentrum te Breukelen, uitgaande van de Eduard van Beinumstichting. •men, 90 kilometer noordoostelijk van Praag. De terugtrekking van de troepen is overigens nog maar een principe besluit van de Sowjetregering. Veel zal afhangen van de besprekingen deze of volgende week tussen Tsje chische en Russische leiders in Mos kou De regering in Praag heeft zich bereid verklaard tot concessies als de meeste militairen het land ver laten. Ze wil een strengere perscen- suur toepassen en ook zal zijn be paalde hooggeplaatste ambtenaren ontslag aanzeggen. Geheim Een Tsjechische militaire delegatie blükt vorige week in het geheim te hebben onderhandeld met de Russen over het onderbrengen van de bezet tingstroepen. De Tsjechen zouden hebben toegezegd de grote militaire centra Libava en OIoraouc in Mo- ravië en Mlada Boleslav ter be schikking van de Russen te stellen. Het is nog lang niet zeker dat het gesprek-op-hoog-niveau in Moskou deze week wel doorgaat. Partijleider Dubcek, president Svoboda, premier Cernik en vice-premier Husak staan klaar om naar Moskou te vliegen, maar het schijnt dat de Russen niet willen dat de populaire Dubcek mee komt. Om deze reden zou vorige week het gesprek al zijn uitgesteld. Voorbesprekingen De Tsjechen verwachten dat in Moskou snel overeenstemming wordt bereikt, omdat de speciale Russische gezant, Koeznetsof, in Praag al voor- Ons allen TAE PVDA, die zulk een ernstige crisis in eigen gelederen te ver werken heeft, moet het komende I Kamerdebat over het regeringsbe- 1 leid wel met bezorgdheid tegemoet I zien. Haar fractie weel nu reeds zwak te staan. In de eerste plaats brengt de rege ring zelf het er naar het oordeel van de grote meerderheid van on« volk niet slecht af. Wie zich onder zulke omstandigheden tot heftige op positie opwerkt wekt spoedig wre vel, en men wendt zich van hem af. Daarnaast heeft *e voor het ogen blik de hand vol aan eigen proble» men. De geschiedenis herhaalt zich» dat een oppositiepartij die weinig mogelijkheden ziet tot oppositie naar buiten het gevaar loopt van opposi tieactiviteiten naar binnen. Zoals reeds opgemerkt zien ook wij redenen om de ingetreden situatie te betreuren. Het op drift raken van een partij als deze is te hachelijk dan dat men zich daarover zonder meer als over een uiting van vernieuwing zou mogen verheugen. Vernieuwing kan geboden zijn, maar is zelf nu eenmaal geen norm. Ook voor de regering is een verlam de oppositiepartij overigens niet al leen winst. Elke regering kan oppo sitie gebruiken ook deze. Zij be hoeft die ter stimulering, ter uitda ging, ter kritische beoordeling. Trouwens, zonder oppositie zou het politieke beeld spoedig aan saaiheid vervallen en de politieke belangstel ling zou er de schade van ondervin den. Zodat wat er nu binnen de PvdA gaande is ons allen raakt, als ge varieerde burgers van dit ene land. morgen voordeel 200 gram van 79 voor 69 niet duur tsrcl heerlijk besprekingen heeft gevoerd. Koeznet sof verzekerde dat zijn land slechts matige eisen zal stellen. Vice-premier Hamouz is gisteren naar Moskou gereisd voor het bijwo nen van een driedaagse conferentie van de raad van de Comecon, de Oosteuropese organisatie voor econo mische samenwerking. Mogelijk zal hij ook aan het Russisch-Tsjechische topgesprek deelnemen. Wellicht zal de kwestie-Tsjechoslo- wakjje op de agenda van de Algeme ne Vergadering van de VN worden geplaatst. Maar de delegatie uit Praag zal zich hiertegen verzetten. Kort na de inval van de Russen vroeg Praag het onderwerp van de agenda van de Veiligheidsraad af te voeren. STAATSSECRETARIS HOUDT ONS AAN HET LIJNTJE ml 'V i - NIJMEGEN De veertien maan den oude Berlinda Marneef uit Nij megen is zondagnacht in een bedde- tuigje gestikt. Haar vader vond haar 's morgens en liet haar direkt naar het ziekenhuis brengen. Daar bleek dat ze reeds was overleden. Vorige week kwam dit soort bed- detuigjes in liet nieuws nadat kinder arts W. Oolders uit Vleuten, na een bezoek aan de vakbeurs Het Kind in Utrecht, had opgemerkt een aantal van dergelijke tuigjes levensgevaar lijk te vinden. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Utrecht liet eveneens na een bezoek aan dezelfde beurs, een waarschu wend geluld horen. Hij zou minister Roolvink vragen hiernaar een onder zoek te laten instellen. MEXICO CITY In een wijk in het noorden van Mexico City zijn hevige gevechten uitgebro ken tussen studenten en politie. Er is tot nu toe éen student ge dood. Vijftig mensen, onder wie vier agenten, werden door kogels getroffen. De studenten begonnen een com plete guerrilla, toen bekend werd dat de rector van de universtiteit uit pro test tegen de bezetting van bet scho lencomplex door het leger, zijn func tie neerlegde. Duizenden studenten gingen de straat op. Het is niet bekend wie met het schieten begon. Volgens de politie hebben sluipschutters yan de situatie gebruik gemaakt. De studenten hebben aangekon digd, dat ze vanavond naar de gevan genis zullen marcheren, waar 2000 studenten zijn geïnterneerd. De politie vreest dat zich dan ook arbeiders bij de demonstranten zul len aansluiten, wat catastrofale ge volgen kan hebben. De steeds terugkerende vechtpar tijen dreigen de Olympische Spelen in de war te sturen, die 12 oktober in Mexico City moeten beginnen. (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM De stemming on der de bakkers is geladen. Op een persconferentie, georgani seerd door de Nederlandse Bak kerijstichting, gaan zij morgen middag lucht geven aan hun ver ontwaardiging. „Anderhalf jaar lang zijn wij door de staatssecre taris aan het lijntje gehouden, wij hebben er nu genoeg van". Vanaf 1 januari mocht elk levens- middelenbcdrijf brood verkopen; de supermarkets en grootwinkelbedrij ven blijken hiervan druk gebruik te maken. Het brood gaat daar nu tegen inkoopsprijs en voor nog min der dc deur uit. De bakkers moeten echter uit zelfbehoud bet brood ver kopen tegen kostprijs plus winst marge plus bezorgingskosten. Voortdurend heeft de staatssecre taris in gesprekken met de Neder landse Bakkerijstichting gesugge reerd, dat hij hier iets aan wil doen, maar in de praktijk blijkt hij er niets aan te doen. De bakkers heb ben er nu genoeg van en zouden willen weten welke pressiegroepen de regering weerhouden de bakkers een rechtvaardige sociaal verant woorde behandeling te bieden. De bakkersorganisaties zijn bereid teen minimumprijs te accepteren, die acht cent beneden de thans vastge stelde prijs voor het brood ligt om zo toch nog de concurrentie voor het grootwinkelbedrijf (zonder brood bezorging) mogelijk te maken, maar de staatssecretaris heeft een ver schil van niet minder dan achttien cent gevraagd. De bakkersorganisa ties staan op het standpunt, dat een dergelijk beleid zou betekenen het vragen van commerciële zelfmoord aan de zelfstandige bakker in Ne derland. De bezorging waarop het overgrote deel van de Nederlandse huisvrou wen nog bijzonder gesteld is, moet op de een of andere manier betaald worden. Acht cent desnoods tien cent prijsverschil vinden de bak kers veel, maar zij willen dit des noods aanvaarden. De staatssecre taris wijst dit» echter af. De Nederlandse bakkers doen nu een beroep op het publiek, de poli tieke partijen en de consumenten organisaties begrip te hebben voor hun moeilijkheden en de regering tot billijker opvattingen te dwingen. Sinds 1945 is het aantal zelfstandige bakkers langs vrijwillige weg reeds gesaneerd tot de helft van het oor spronkelijke aantal. De bakkers wen sen thans op demonstratieve wijze naar buiten blijk te geven van hun grote verontwaardiging. N1EUW-BUINEN De 81-jarige P. Kliphuis uit Nieuw-Buinen is gistermorgen door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Kliphuis, die weduwnaar is, ging elke morgen op koffievisite bij de buren. Gistermorgen kwam hij echter niet. Men vond de man dood in bed. De kolendamp was ontstaan door een verstopte schoorsteen. In de loop van zondag is de 74-jari- ge L. Hamming uit Borger in het ziekenhuis te Assen overleden aan kolendampvergiftiging. Hij en zijn 78-jarige echtgenote werden vorige week woensdag bedwelmd in hun woning aangetroffen. De vrouw was reeds overleden. Hier was de oorzaak een lek in de pijp van de kachel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1