EEL TROEPEN TERUG Commentaar Tsjechische premier: Aantal Russen blijft anders dan andere Geen initiatieven FS en Rusland verwacht Verkeer in weekeinde kost groot aantal personen het leven la Noordvietnamezen doden 20 mensen Spanning 111 Oost-Europa gestegen Russisch maansucces MAANDAG 23 SEPTEMÊ ER1968 bes] nod en. e b ■tek (gei ore emt felii ers or 3 (Vervolg van pagina 1) PRAAG Vermoedelijk zal nog deze week een begin worden gemaakt met de terugtrekking van een aantal Russische troepen-eenheden uit Tsjechoslowakije. Premier Oldrich Cernik zei zaterdag tot partijleiders in Ostrava dat in ieder geval enkele contingenten in het land zullen blijven. De terugtrekking van de militairen geschiedt in etappes. caballerö constante kwaliteit Vu ophouden ,®eP e regering heeft bekend gemaakt, t/r de prijs van sigaretten op 1 janua- -1969 opnieuw zal worden verhoogd, Jl3," de Staten-Generaal zich met dit sch rstel kan verenigen. elen zullen zich herinneren, dat soortgelijke regeling ook op 1 ja- !966 werd ingevoerd en in de die datum voorafgaande maanden den sigaretten /gehamsterd'' om zo tusB 8 mogelijk „goedkope" sigaretten te zon inen roken. is voor de hand liggend, dat de maanden eenzelfde ontwik- ner. ling te verwachten is, omdat nog 3tabids rookdwang een grotere invloed ïfent dan de wens om o gezond gelijk te leven. aan uffrt 'och lijkt opnieuw een moment le i gekomen, dat velen zich gaan rea- imen ren. dat roken een steeds kostbaar- gewoonte gaat worden, dfeid 'oor degenen, die hun eigen ge- Kerkpdheid willen verbeteren en tegelijk :NT£ji deel van hun inkomen nuttiger llen besteden, zijn de voornemens out de regering een goede aanleiding i nu definitief met roken op te hou- (.p' Natuurlijk, dat hebben al tallozen of meer keren „geprobeerd", maar t/m 1 is hun toen (telkens) niet gelukt. ioe ernstig is evenwel die poging jven veest, die ze hebben ondernomen? ing lke rol speelden daarbij gemak- :ht, sleur en andere negatieve in en leden? Immers, het is inmiddels i. M r veel mensen wèl gelukt met ro- i?,Sl n op te houden. Sommigen hadden ./ró n paar vervelende dagen, maar ze 0-22 flden vol. En ze zijn in het alge- [en niet weer begonnen. Nu is er üde'r er een duidelijke aanleiding met neest ken op te houden. ij I raat msierdam Dr. L. Meinsma na i SAIGON Noordvietnamese een eden hebben gisteren een gevangen- 'n amp van de Zuidvietnamese rege- te Binh Son aangevallen en 20 n si evangenen doodgeschoten die zich •inO liet bij hen wilden aansluiten. De aanval was vermoedelijk een zon. wraakneming voor een aanval door de F luidvietnamese militie op een kamp S ged tineerden van de Vietcong L, e 'aarbij elf mannen, negen vrouwen 1-17 n vijf kinderen werden bevrijd. Het 2 M niet bekend hoeveel gevangenen 16 t ich bij de Noordvietnamezen hebben a. d ingesloten, werd gezegd. ALGEMENE VERGADERING VN: NEW YORK De aftredende voorzitter van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties, de Roemeen Manescu, opent morgen de 23-ste zitting. Manes cu zal bijna zeker worden opge volgd door de minister van bui ten landse zaken van Guatemala, Catalan, die door de Zuidameri- kaanse landen is voorgedragen. De afwerking van de agenda, die nu al negentig punten omvat en mo gelijk tot een rekordaantal van hon derd zal uitgroeien, zal zoveel tijd in beslag nemen, dat ook in de weekein den en 's nachts moet worden verga derd. Men verwacht geen grote initiatie ven van Rusland en Amerika, de lan den die de sfeer op de vergadering bepalen. Rusland is in Europa gebon den aan zijn optreden tegen Tsje choslowakije. terwijl Johnson zijn opvolger niet wil belasten. De Russische inval in Tsjechoslowakije staat niet op de agenda, maar zal zeker aan de orde worden gesteld. Blijven die problemen over, die al jaren worden besproken en waarvoor nog steeds geen oplossing is gevon den: de oorlog in Vietnam, de apart heidspolitiek van Zuid-Afrika. de Portugese bezittingen in Afrika, het Nabije Oosten en de toelating van communistisch China tot de VN. Biafra Wat de verhouding tussen Nigera en Biafra betreft heeft de topconfe rentie van Afrikaanse landen in Al giers onlangs besloten dat „bui tenstaanders" zich niet mogen men gen in het geschil tussen de federale regering en Biafra. En omdat ook de VN volgens de Afrikaanse landen een „buitenstaan der" is, zal de burgeroorlog officieel niet besproken worden. Wel ver wacht men humanitaire initiatieven. Er zullen twee nieuwe landen tot de organisatie worden toegelaten, Swaziland en het voormalige Spaans-Guinee. De Nederlandse delegatie wordt ge leid door minister Luns. Minister U- dink zal aanwezig zijn bij de debatten over de ontwikkelingshulp. Bij afwe zigheid van beide ministers wordt de delegatie geleid door de heer D. G. E. Middelburg de permanente vertegen woordiger bij de V.N. Vandaag verwijt men de poli tieke leiding van Tsjechoslowa kije dat zij de resultaten van de conferenties van Cierna en van Bratislava niet heeft uitgevoerd. Ik verklaar, uit alle verantwoor delijkheid die mij op de schou ders is gelegd, dat wij in Cierna geen akkoord hebben getekend. Wij hebben de vertegenwoordi gers van de Sow jetunie er slechts van op de hoogte gesteld op wel ke manier wij in de toekomst zouden optreden om de uitwas sen van rechts en van links te elimineren, zei de Tsjechische premier. Sommige mensen verwijten ons dat wij de rechtse elementen niet krachtig genoeg hebben bestreden. Het gaat erom wat men onder dat woord verstaat. Wij zullen in geen geval terugkeren tot de methoden van de jaren vijftig. Niemand zal worden gestraft voor zijn politieke mening. Alleen zij die de wetten overtreden zullen worden vervolgd. Ons leven kan niet uitsluitend afhangen van de populariteit en van het gezag van één persoon. Zelfs partijleider Dubcek is tegen per soonsverering. Op dit moment heeft de partij het vertrouwen nodig en het gezag dat bepaalde personen hebben. De Russen moeten nu be wijzen dat zij van plan zyn de ak koorden van Moskou uit te voeren. Cernik zou deze uitspraken heb ben gedaan nadat de Rassen hadden geëist dat schrijvers en journalisten zouden worden vervolgd en Dubcek zou moeten worden ontslagen. (Zo als bekend werd een reis van de Tsjechoslowaakse leiders naar Mos kou voor nieuw overleg in de tweede helft van de vorige week uitgesteld. Het is mogelijk dat zij nu deze week naar de Russische hoofdstad gaan). SPANNING GESTEGEN Overigens is de spanning in Oost- Europa dit weekeinde opnieuw ge stegen. Vooral de betrekkingen tus- (Vervolg van pag. 1) Het Russische persbureau Tass sprak van een „bijzondere prestatie van de Sowjetwetenschap en tech niek. Een nieuw wetenschappelijk en technologisch vraagstuk is opgelost en er openen zich wijde vooruitzich ten voor het verdere onderzoek van de ruimte". Volgens' de Russische ruimtevaartdeskundige prof. Leonid Sedof heeft het succes van de Son- de-5 dc weg geopend om andere ruimtevaartuigen naar de maan, sen de Sowjetunie en Zuid-Slavie zijn verslechterd. Bovendien zijn weer enkele vlooteenheden van de Russen door de Dardenellen gevaren en daar komt dan nog bij de reeds genoemde eis van Albanië over te rugtrekking van de Russische troe pen uit Bulgarije. In Zuid-Slavië zouden voorzorg- maatregelen zijn genomen nadat vier van de vyf „wapenbroeders" van het Pact van Warschau scherpe aanvallen op dat land hadden ge daan die lijken op die welke voor afgingen aan de inval in Tsjecho slowakije. Hoge militairen die achter het re giem van maarschalk Tito staan, "be weren dat twintig miljoen Zuidsla- viërs vastbesloten zijn de mogelijke aanvallen van de driehonderd mil joen inwoners van de omringende communistische landen af te slaan. Het Kremlin heeft tenslotte de ontwikkelingen in Roemenië scherp gekritiseerd. Het Roemeense volk heeft daarop hartelijke betuigingen van trouw aan het bewind in Boe karest getoond. APELDOORN De 65-jarige heer J. W. Peeren uit Arnhem is gisteravond bij een frontale botsing op de Arnhemseweg in Apeldoorn om het leven geko men. Hij haalde op zeker moment een voor hem rijdende auto in en toen hij weer naar rechts wilde zwenken, kwam dwars op de weg te staan en raakte hij in een slip. Zijn wagen vloog in brand. De man was niet in het bezit van een rijbewijs. Frontale botsing GOUDA Zaterdagmiddag is op de Thorbeckelaan in Gouda de 54-ja- rige meubelfabrikant J. Ph. den Boer uit die stad bij een frontale botsing om het leven gekomen. Hij bestuurde een personenauto die op de linker- weghelft tegen een truck met opleg ger reed. NOORD-SCHARWOUDE In de nacht van zaterdag op zondag is in Noord-Scharwoude de 34-jarige me vrouw A. J. van der M.-N. uit Waar land om het leven gekomen toen de door haar echtgenoot bestuurde auto in botsing kwam met een tegemoet- Mars, Venus en andere gebieden in de ruimte en weer naar de aarde te brengen. TERUGKEER De grote moeilijkheid bij rtizen rond de maan is de terugkeer naar de aarde. Zowel Rusland als Amerika hebben ervaring met de berging van cabines, die om de aarde hebben ge draaid en die met een snelheid van 27.000 kilometer per uur terugkeren. De snelheid van een ruimteschip, dat van de maan komt, bedraagt echter zo'n 40.000 kilometer per uur. Vooral belangrijk is de hoek waarin de cabi ne in de dampkring komt. Is die hoek te klein, dan wordt het voertuig naar de ruimte teruggekaatst, is die hoek te groot, dan verbrandt hij. DRONKEN MAN BIJ VECHTPARTIJ OVERBOORD ST. MAARTEN Aan boord van I het motorschip „Hinde", dat via het Noord-Hollands Kanaal op weg was naar Alkmaar, is zaterdag een opva- I rende bij een vechtpartij overboord gegooid. De man werd door andere I opvarenden gered. Uit een onderzoek van de rijkspoli tie bleek, dat de man dronken was en de kapitein had bedreigd. Hij zou zelfs hebben geprobeerd hem te wur gen. Wat zich precies aan boord heeft afgespee'd. kon zelfs de politie niet I achterhalen. In de crisisjaren is de leuze ontstaan „Koopt Nederlandse waar dan helpen we elkaar". Een kreet, die niet meer wordt aangeheven -,u we minstens in E.EG.-verband zijn gaan denken en zelfs mondiaal. Dat intussen de Vereniging voor Nederlands Fabrikaat nog nuttig werk verricht om de consument te interesseren voor produkten der Nederlandse industrie is bekend en nuttig. Onze industrieën, we welen het maar al te goed, kunnen die ruggesteun best gebruiken. Nu denk ik even in het bijzon der aan onze schoenenindustrie, die het beslist niet gemakkelijk heeft. In de laatste twintig jaar is Italië het land geworden, dat in de schoenenmode de toon aangaf, zo als Parijs ieder seizoen de grote modelijnen der kleren aangeeft. Over heel de wereld wordt naar die inspiratie door de industrie gewerkt. Elke fabriek bepaalt zelf de kwaliteit van zijn produkt Ieder land heeft op die manier goedkope en dure produkten, minder goede en beste. Ook Nederland. Door grote inspanning heeft de Neder landse schoenenindustrie zich tot een goed internationaal peil opge werkt. Dat is. zo zou men zeggen, iets om niet alleen trots op te zijn. maar ook verheugend, dat in deze sector de werkgelegenheid behou den wordt. Hoe meer dan stom verbaasd Vrovmd af vitjvtt was ik dan ook, dat op de Dames- beurs, die op het ogenblik in de Haagse Houtrusthallen wordt ge houden, tijdens de modeshow, waar ook een schoenenfirma een aandeel levert, in het commentaar telkens werd gezegd: „Dit is een geïmpor teerde schoen Als ware dit een aanbeveling! Waarom bij een mooie schoen dan ook niet trots gezegd: „En dit is nu een Nederlands produkt?" Of wil men op het snobisme van het publiek werken? Een snobisme waar ik moeilijk in geloven kan. Ik kan me niet voorstellen, dat iemand een winkel binnenstapt om iets te kopen met als eerste eis: „Het moet uit het buitenland komen". Evenmin als het omgekeerde ge beurt en men zegt: „Ik wil alleen Nederlandse produkten zien". De klant kiest wat hij of zij het mooiste of het beste vindt en zal daarna misschien naar de oor sprong informeren. Dan ligt het maar aan de mentaliteit of de ij delheid gestreeld wordt door de vreemde afkomst of door de na tionale herkomst. Inderdaad is de tijd van chauvi- nisme-zonder-meer voorbij, maar we behoeven toch ook niet alleen maar dat wat men ver haalt lek ker te vinden? In ieder geval behoeft het ons niet gesuggereerd te worden, dat we het beslist lekkerder zullen vinden, dacht ik zo. komende auto. De bestuurder van de ze laatste auto, de 22-jarige G. J. uit Haarlem en zijn 20-jarige broer wer den ernstig gewond. Tegen brugleuning DEN HAAG Zaterdagavond omstreeks half acht is op de rijksweg Den Haag Utrecht onder Linscho- ten de 44-jarige mevrouw L. P. de N.-Van Z. uit Wageningen overleden nadat de personenauto waarin ze zich bevond tegen een betonnen brugleu ning was gereden. WUUSTWEZEL Gisterochtend is de Rotterdamse vrachtwagenchauf feur Van O. in Wuustwezel op de weg naar Kamphout verongelukt, toen de door hem bestuurde vracht auto eerst tegen twee bomen reed en daarna tegen een schuur terecht kwam. Paard schrok BAKEL De 16-jarige Ineke Hen driks uit Bakel is vrijdagavond ver ongelukt doordat haar paard voor een vrachtauto sprong. Het meisje reed aan de rechterkant van de weg en het paard is waarschijnlijk geschrokken door de van achteren naderende vrachtauto. Het paard kwam bij de botsing ook om het le ven. HEEL Zaterdagavond werd de 33-jarige Klaas Annema bij het oversteken van de Heerbaan gegre pen door een personenauto en op slag gedood. RAALTE Op de provinciale weg Raalte Deventer is vrijdagavond de 70-jarige heer A. Hofstede uit Raalte verongelukt. Hij werd door een auto gegrepen toen hij de weg wilde oversteken. Tegen trein gereden UTRECHT Gisterochtend is de 36-jarige H. Niksol uit Enschede met zijn bromfiets op de overweg van de Bruggen-Morseweg in de spoorlijn Hengelo Enschede tgen een pas serende lege personentrein gereden en overleden. I VELDHOVEN De 17-jarige C. J. Bartels overleed gisteren na een fron tale botsing met een auto. HORST Een (door een tegenlig ger verblinde) automobilist reed gis teravond zes voetgangers aan. van wie de 45-jarige M. F. G. Jenneskens- Droesen overleed. ZEIST De 70-jarige fietser A. Samson is dodelijk gewond bij een botsing op een kruispunt. BORNERBROEK De 30-jarige J. 1 Workel werd door een vrachtwagen overreden en was op slag dood. Oversteken DEN HAAG De 20-jarige Joke van Gelder overleed nadat zij vrijdagavond 1 bij het oversteken door een personen auto was aangereden. De O-jarige André van Rijswijk werd zaterdagmid dag op de Erasmusweg door een auto dodelijk aangereden toen hij plotseling i overstak. ROSMALEN De 36-jarige fietser I G. Da men uit Den Bosch werd bij het oversteken van de rijksweg door een J auto dodelijk aangereden. Overiceg ENSCHEDE Op een met knipper lichten beveiligde overweg reed de 36- jarige bromfietser H. Niksol tegen een trein Hij overleed ter plaatse ANLO - De 48-jarige G. Bakker uit Sleen botste met zijn auto tegen een boom en werd door een autobus dode lijk overreden LEXMOND De 19-jarige brom fietser N. Barten reed 's nachts op de Lekdiik tegen een stilstaande, verlich te vrachtwagen en was. op slag dood. UTRECHT In de nacht van za terdag op zondag hebben vier leden van de vrijwillige duikergroep „Nau tilus" in een spuikoker onder de Dambrug in Utrecht het stoffelijk overschot gevonden van de zesjarige Fred van Nus. die sinds zaterdag avond werd vermist. Vrouwelijk schoon uit de hele wereld spoedt zich nn naur To kio. waar de zogeheten Interna tional MissBeajuty Contest wordt gehouden. De Nederlandse af vaardiging kijkt op dit plaatje' vriendelijk achterom, vol trots een zo langzamerhand door ve len verafschuwd ..nationaal sym bool" meevoerend: een paar klompen. Maar ochhet buiten land rekent nu eenmaal op zo iets en je doet toch alles om in de prijzen te vallen. Aldus de gedachtengang van deze 23-ja- rige, mejuffrouw Cecile van der Lelie, uit Arnhem. Mijlpaal I )E RUSSEN hebben een nieawe mijlpaal bereikt bij het aftasten van de mogelijkheden die de ruimte vaart biedt. Het is echter te veel gexegd. dat de weg nu vrij is om de eerste mens op de maan te brengen. Dat is pas mogelijk als ook zijn terugkeer naar de aarde verzorgd is. Volgens de summiere gegevens over de jongste Russische ruimtevlucht kan nu een onbemand ruimtevaar tuig na een vlucht om de maan naar de aarde terugkeren. Merkwaardig is weer dat het belang rijkste nieuws over het Russische succes van geleerden in het Westen afkomstig is. Van Russische zijde werd zelfs te gengesproken dat het de bedoeling was het ruimtevaartuig te doen tcrugfoeren. Opnieuw vraagt men zich af, waar toe al deze geheimzinnigheid en waarom het risico van de ongeloof waardigheid. Er is ook weer sprake van een belangrijke voorsprong, die de Rus sen in dv wedloop met Amerika hebben behaald. Zoals bekerd, kan de ruimtevaart grote militai.r-strategische mogelijk heden bieden. In dit licht bezien heeft het begirip wedloop iets on heilspellends. Amerika en Rusland hebben reeds een verdrag gesloten voor vreed zaam gebruik wan de ruimte. Zo'n akkoord geeft echter nog geen en kele garantie. Beter ware nu reeds te komen tot vreedzame samenwerking, opdat de bewapeningswedloop zich niet ook tot de ruimte gaat. uitstrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5