Uppsala-jeugd' stelde urgentierapport op Crisis in PvdA „uitgesteld" >n senoritas zonder flauwe kul] gewoon tabak. 100% tabak. -ffvtfiu/rïtaó ,De meest ongelukkige partijcrisis na J945' Huidige verdeeldheid gezamenlijke schuld Een woord voor vandaag Gesprek met ministers in het verschiet Uw probleem is het onze.... Protestanten trekken weg uit mijnstreek Rapjjort „sociale dienstplicht" afgewezen Ds. Van ï.elyveld overleden Eerste steen van Hofnar 10 stuks f2j TANS: IK BEN UW DIENSTWILLIGE DIENAAlt MAANOAG 23 SEPTEMBER 1! «UWE Indien zij naar Mozes en de profeten niet luisterenzullen zij ookindien iemand uit de doden opstaat, zich niet laten gezeggen (Lucas 16:31). Het zal altijd wel zo blijvendat een handjevol rijken de schatten van de aarde onder zich verdelen en dat de armen het toekijken hebben. Alle pogingen, om de sociale verschillen met geweld te doen verdwijnenhebben er tot nu toe slechts toe geleid, dat de verhoudingen onderste-boven werden ge keerd: wie vroeger rijk was, werd nu arm. In deze zin heeft men ook Christus' verhaal over de rijke man en de arme Lazarus verstaan: zie, zo is het nu in het hierna maals; wie hier arm is, is daar rijk en omgekeerd. Dan heeft Lenin gelijkals hij godsdienst de opium voor het (arme) volk noemde, een wissel voor de eeuwigheid, maar dan heb ben ook de rijken het recht, om van afschuwelijke discrimi natie te spreken. Maar van discriminatie is in Gods Rijk nooit sprake. Niet tussen jood en heiden, blank en zwart, ook niet tussen arm en rijk. Allen schenkt God de zaligheid. Allen ontvangen hetzelfde recht op de hemelse maaltijd in Abrahams schoot. Niet zijn bezit scheidde de rijke man van Lazarus, maar zijn mentaliteit, dat hij niets voor de arme deed, hoewel deze zijn broeder was. Pas in de plaats van de pijniging denkt de rijke man voor het eerst aan zijn naasten. Hij wil zijn broers waarschuwen. Maar dan is het te laat. Wij lezen vandaag: Ezechiël 34 119. (Van een onzer verslaggeeefsters) UTRECHT De Nederlandse jongeren (jeugdgedelegeerden en stewards), die hebben deelgenomen aan de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala zijn van mening, dat de Nederlandse Raad van Kerken op korte termijn een urgentie programma dient te ontwerpen. Het programma moet de uit werking van de aanbevelingen van Uppsala zijn. Dit deelde pater P. van Gooi, een van de stewards (gidsen of helpers) van Uppsala zaterdag mee toen de Raad van Kerken in Nederland voor het eerst een soort studiedag hield. Ongeveer 250 belangstellenden waren naar Esplanade gekomen waar hen in een broeikas van een zaal de gehei men werden bijgebracht van de Vier de Assemblee van de Wereldraad van Kerken en zijn betekenis voor Neder land. Pater Van Gooi noemde enkele punten uit het urgentieprogramma. Sommige moeten voor het einde van dit jaar gereed zijn en de andere voor het einde van het jaar worden ondernomen. Enkele voorbeelden: 1. De kerken zullen bijvoorbeeld vijf en twintig procent van hun begrotingsgelden (of ieder ander percentage, dat werkelijk „opoffering" betekent) beschikbaar stellen voor de ontwikkelingssa menwerking. Deze bijdrage moet aanvullend zijn op die van de bedra gen die de kerken reeds aan zending en ontwikkelingssamenwerking ge ven. 3. De werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking van de Raad van Kerken zal worden verzocht om hebben met de ministers van ontwik kelingshulp, economische zaken en financiën over de aanbevelingen van de Assemblee. Zoals bekend hebben Nieuw Links en de Politieke Partij Radicalen het rapport over economische en sociale wereldontwikkeling opgevraagd. Ook aan de andere partijen is het op gestuurd, maar deze hebben nog niet gereageerd. Prof. dr. A. J. Bronkhorst sprak er zijn teleurstelling over uit, dat mgr. J. Willebrands als secretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van christenen op de As semblee wel over samenwerking heeft gesproken, maar heel weinig over aansluiting. Prof. Bronkhorsts onderwerp was het contact met de Rooms-Katholie- ke Kerk. Die contacten zjjn er wel intensief geweest. Trouwens, dat kon iedere aan dachtige luisteraar zaterdag wel op- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling «orden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven «orden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een boekhouder verricht veel belastingwerk voor zijn cliënten. Nu heeft een cliënt gespro ken met een ambtenaar van het G.A.K. Deze vertelde dat het loon van huispersoneel, bijvoorbeeld een dienstbode, waarvoor loonbelasting en sociale lasten worden betaald, geheel in mindering van het privé-inkomen mag worden ge bracht, niet als buitengewone lasten, maar als gewone aftrekpost. Hij kan deze bepaling nergens in de wet vinden. Antwoord: De ambtenaar, vergist zich. Loon van een dienstbode be hoort tot de kosten van het huishou den en is evenmin aftrekbaar als voeding, brandstof en kleding. Vraag: Kan u me helpen aan het gedicht „Een storm waait door Bei- genland"? Antwoord: Dichter is C. S. Adama van Scheltema (1897 - 1924) en komt voor in de bundel „De kerende kud de". De titel is „De vlucht". Het gedioht zenden we u toe. Vraag: Man en vrouw zijn gescheiden van tafel en bed en wo nen op 100 km van elkaar. Als een hunner komt te overlijden, erft dan de andere echtgenoot(ote) van haar (of hem)? - Antwoord: De ene erfgenaam erft in dit geval van de ander, tenzij er een testament is dat anders bepaalt Verzoek van lezer: Een lezer wil de gaarne ingelicht worden over de eigenaars en verdere historie van het landgoed Berbice nabij Alle- mansgeest (Voorschoten). Hij weet wel dat Berbice een naam is uit onze koloniale geschiedenis, doch wil nu gaarne weten wie dit land goed die naam gegeven heeft en wat de verdere lotgevallen zijn geweest. Hulp van lezer: In uw rubriek schrijft u dat er geen middelen zijn om hout. waar weer in zit, blank te krijgen. Maar die zijn er wel. Het middel is onder de naam 'ontwe- ringswater in de handel en ik heb het zelf al ontelbare malen met suc ces gebruikt. Hetis meestal wel in een schilderszaak te koop. KANSELOPROEP VREDESWEEK (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De huidige verdeeldheid en vijandschap is een stuk gezamenlijke schuld van de volkeren van Europa als geheel. Vooroordelen, wantrou wen over en weer en het abso luut stellen van eigen inzichten en eigen belangen hebben de voorwaarden geschapen van de situatie van dit ogenblik. Maar de boodschap van de Heer draagt ons op. niet te berusten in onrecht en liefdeloosheid, maar mee te werken aan dc vernieuwing van de wereld, die in Jezus Christus is be gonnen. Dit zeggen acht kerken in een kan- seloproep, die gisteren in de kerkdien sten is gelezen. De tekts van de op roep luidt: werken, die betrekking hebben op de door de Nederlandse overheid te be- vorderen structuurveranderingen. Deze veranderingen hebben betrek- king op de doorwerking in het Ne- j derlandse overheidsbeleid van de j wensen der ontwikkelingslanden zelf, J de uitbreiding van de Nederlandse overheidsbijdrage voor de ontwikke- j lingssamenwerking en de verbetering van de handelspositie der ontwikke lingslanden. De jongeren pleitten ook voor „op voeding" (red.) van het Nederlandse volk tot kritisch politieke stellingna- me ten aanzien van de wereld vraagstukken. Als toelichting zeggen zij dat dit minstens zo belangrijk is alle waakzaamheid, stimuleren tot het opbouwen van een nieuw stelsel waarin de vrede en veiligheid van j als het geven van directe hulp. Europa beter gewaarborgd zijn. Ver- I trouwen en samenwerking moeten Ten slotte kwamen de aanbeve lin- hiervan de grondslagen vormen en niet een pure machtspolitiek en een °,,r" ,T,trc- steeds verder opgevoerde bewape ning. Voorstellen De Doopsgezind*' Broederschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, het Ge nootschap der Vrienden (Quakers), de Gereformeerde Kerken, de Neder landse Hervormde Kerk, de Oud-Ka tholieke Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Rooms-Katholie- ke Kerk. roepen alle christenen in Nederland op tot een week van be zinning op de vragen van oorlog en vrede. Opdracht De boodschap van Jezus Christus is een boodschap van vrede die de konkrete opdracht inhoudt om samen te zoeken naar wegen die leiden tot een werkelijke vrede in de wereld. Wij beseffen maar al te goed hoe zeer deze vrede wordt bedreigd. De gebeurtenissen rond Tsjechoslowakije hebben op pijnlijke wijze aanbetoond dat wij van zulk een vrede nog ver verwijderd zijn. Het proces van ontspanning tussen Oost en West. dat uitzicht scheen te bieden op een we zenlijke verbetering binnen Europa lijkt wreed verstoord. De Kerken konstateren dat de poli tiek in Europa nog steeds wordt be paald door de verdeling in machtsblokken en dat daarom mili taire pacten bescherming moeten bie den. Zolang deze toestand voortduurt zullen situaties als die in Hongarije van 1°56 en in Tsjechoslowakije van thans, zich kunnen blijven voordoen. Toch mogen deze gebeurtenissen ons er niet toe brengen te berusten in bestaande tegenstellingen. Zij moeten ons in tegendeel, met behoud van Het ligt niet op de weg van de Kerken om hierover konkrete voorstellen te formuleren. De Kerken zijn echter van oordeel, dat het zoe ken naar nieuwe verhoudingen niet enkel een zaak is van regeringen en politici. De huidige verdeeldheid en vijandschap is een stuk gezamenlijke schuld van de volkeren van Europa als geheel. Vooroordelen, wantrou wen over en weer en het absoluut stellen van eigen inzichten en eigen belangen, hebben de voorwaarden geschapen van de situatie van dit ogenblik. Wanneer de Kerken vandaag een beroep doen op allen om zich op deze problematiek te bezinnen, dan is dit niet vanuit de behoefte van de Ker ken om politiek te bedrijven. Dit be roep geschiedt vanuit het besef dat de boodschap van de Heer ons op draagt niet te berusten in onrecht en liefdeloosheid, maar mee te werken aan de vernieuwing van de wereld die in Jezus Christus is begonnen. Zijn werk van verzoening is het be ginsel van de vernieuwing van deze van de Raad van Kerken in Neder- KERKRADE Gisteren heeft ds. D. Schneider afscheid geno men als predikant van de her vormde gemeente van Waubach- Nieuwenhagen wegens zijn ver trek naar Den Dolder. Hierdoor is er in Kerkrade en omgeving geen enkele hervormde predi kant meer. Dit is illustratief voor een ontwik keling. die zowel bij de hervormden als bij de gereformeerden in de mijn streek valt te constateren. De slui ting van de mijnen brengt een ver sneld vertrek met zich mee van de mijnbeambten en anderen, onder wie de leden van de protestantse minderheden in Limburg in het bij zonder te vinden waren. De hervormde gemeenten Kerk- rade-Oost en -West en Waubach- TOKIO Volgens de universiteit van Hokkaido zijn Japanse hartspecia listen er voor het eerst in de wereld in geslaagd met behulp van een micro-camera het binnenste van de hartspier te fotograferen. Hierbij waren opmerkelijke resultaten ge boekt De camera werd in de hartspier gebracht en door middel van een eveneens ingevoerde krachti- Nieuwenhagen telden volgens Van Alphens Kerkelijk Handboek in 1967 nog 4100 zielen. Van rooms-katholieke zijde is al voorzien dat we als de huidige economisch ongunstige situatie in de oostelijke mijnstreek voortduurt te maken gaan krijgen met verdwij nend kleine protestantse minderhe den en dat dit een verlies inhoudt ook voor de overwegend rooms-ka tholieke autochtone bevolking, die eerder genoeigd is ter plaatse te blij ven wonen. Een goed overzicht van de ont wikkeling is overigens nog niet be schikbaar. ..Raarn" en ..Zeist" nu ook achter ..Verre Naasten" OEGSTGEEST De medische commissie van de gereformeerde zen ding en het Zeister Zendingsge nootschap gaan deelnemen aan de uitgave van ..Verre Naasten". Dit was tot nu toe een publikatie van de hervormde zending, hoewel het reeds jaren regelmatig werd toe gezonden aan alle Nederlandse zen dingsartsen en -verpleegsters. Voor taan zullen „Baarn". „Oegstgeest" en ee lichtbron kon liet binnenste van „Zeist" de redactie gezamenlijk voe- het hart worden gefotografeerd, al- ren en ook de kosten gezamenlijk dus dc mededeling. dragen. wereld en grijpt verder en dieper dan wat wij „veiligheid en vrede", noemen. Deze verzoening heeft gestalte gekregen in zijn werk. in zijn sterven en opstanding. Vanuit dit perspektief moet de Kerk telkens opnieuw tot de wereld spreken, zeker wanneer het gaat om de onderlinge mense'ijke verhoudin gen. Zelfs de moeilijkste politieke si tuaties moeten in dit licht gezien worden. In de komende vredesweek zullen wij ons allen moeten bezinnen op de vraag wat deze evangelische opdracht van verzoening konkreet betekent wanneer het gaat over de vrede en veiligheid in Europa. Wij roepen ieder op hiermee bezig te zijn. (Van onze kerkredactie) ALPHEN AAN DEN RIJN De classis Rijnland van de Gereformeerde Kerken heeft het rapport „dienstplicht ten behoeve van de ontwikkelingslan- den" afgewezen. Dit rapport, opgesteld door de heren ds. R. J. A. Hanenburg te Nieuwkoop, ds. H. G. A. Meinders te Zevenhoven en P Stnuthamer te Alphen. wilde, dat de Gereformeerde Kerken de noodzaak van alternatieve dienstplicht ten behoeve van de ontwikkelingslanden zouden pro pageren en dat zij „vanuit het evangelie een kritische houding moeten kunnen I aannemen ten opzichte van het militai re apparaat en de militaire dienstplicht" De vrijwel unanieme bezwaren van de classis kwamen er op neer, zoals dr. R van den Berg uit Bodegraven het zei. dat het rapport uitging van een on juiste tegenstelling: de sociale dienst plicht bevorderen dóór zich af te zetten tegen de militaire dienst. Uitgebreid met de heer C. G. Karsten uit Bodegraven en ds. G. A. Westerveld uit Alphen gaat de commissie het rap port herzien ..in de geest van de classis". WINTERSWIJK Op 67-jarige leeftijd is overleden de hervormde emeritus-predikant ds. P. van Lely- veld. De begrafenis is morgenmiddag I in Doetinchem, waar hij het langst I predikant geweest is. Ds. Van Lelyveld aanvaardde zijn ambt in 1927. Hij stond achtereenvol gens in Durgerdam, Doetinchem. Varsseveld en Ouderkerk aan den Amstel. In 1963 ging hij met emeri- I taat. nampric h* klrl». verstellenuit té merken uit de uitspraak van het namens de kerken voorstellen uit te I wo(jrd jezuIe,.. Niemand deed da, zaterdag nog op z'n protestants. Iedereen had het over ,,j'zwit", op een manier, die geen enkele jezuïet hen nog kon verbeteren. BRUSSEL Zondag zal de „eerste steen" worden gelegd van het toe komstig kerkcentrum van de Neder landse evangelische hervormde kerk in de Belgische hoofdstad. Na een kerkdienst in het huidige kerkgebouw zal de gemeente te voet naar het bouwterrein in het hart van de stad gaarï voor deze feestelijke plechtigheid. Drs. Den Uyl: Inkomensverdeling staat centraal (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De fractievoorzit ter van de PvdA, drs. Den Uyl, heeft zaterdag de partijraad voorgehouden, dat zijn beleid bij de komende alge mene beschouwingen over de Miljoe nennota erop gericht zal zijn de ver mogens- en inkomensverdeling cen traal te stellen. Hij meende dat onder het kabi net-De Jong de nieuwe rijkdom van de hoogconjunctuur tereoht komt bij de bezitter. De lonen gaan 4 procent omhoog, de prijzen meer, aldus Den Uyl. Hij vergeleek de situatie van nu met de recessie van de jaren '50. Het kabinet-De Quay, aldus Den Uyl, wilde de lonen laag houden, we kre gen hoogconjunctuur, zwarte lonen en een loonexplosie in 1964. Om dat te voorkomen wilde hij: verhoging successiebelasting, vermo genswinstbelasting, spaarloon en winstdeling. En verder: „Wij, demo cratische socialisten, willen onder werp van de geschiedenis zijn, willen meespreken met die kleine groep van kapitalistisch denkenden die nu de dienst uitmaakt". leggen met de nationale bevrijdings beweging van Vietnam, Angola, Mo zambique, Zimbabwe. Columbia en Guatemala en dat de kerken „op korte termijn publieke en effectieve pressie uitoefenen op de Nederlandse regering en volksvertegenwoordiging, ter bevordering van de handel van Cuba". Kritiek Vooral met deze laatste voorstellen oogsten de jonderen nogal kritiek, omdat men niet weet hoe deze in de kerkelijke gemeenten „moeten wor den verkocht". De jeugd verdedigde zich echter met te zeggen, dat het urgentiepro gramma een vertaling is van het sec tierapport, dat op de Nederlandse si tuatie is overgebracht. Tot een programmering van de voorstellen van de jongeren kwam men zaterdag echter niet. Men meen de daartoe geen bevoegdheid te heb ben. De Raad van Kerken zal ze ver der uitwerken. Acht sprekers vertelden zaterdag over hun indrukken van de vierde assemblee. Een van hen, dr. H. M. de Lange, deelde mee, dat de werkgroep kerk en ontwikkelingssamenwerking land binnenkort een onderhoud zal V (Vervolg van pag. 1) Oud-fractieleider Burger scherpte de zaak aan door als centraal punt te stellen dat hij verontrust is, dat het partijbestuur het zo eens is over het „niet-functioneren" van het partij bestuur. „Dan kunnen we niet zeg gen: dat is dan jammer, maar jullie •moeten het voortaan beter doen. De jongens van Nieuw Links willen wat en daarbij wordt de grens overschre den. Het partijbestuur weet het niet meer. Ik ben het eens met Schaper: dat partijbestuur moet weg. De meest lo gische consequenie zóu moeten zijn, dat de kleinste groep zegt: wij gaan weg en we zullen er op het komende congres eens flink over vechten. Ik meen dat een partijraad zich diskwalificeert als van drie zij den gezegd wordt: we functioneren niet, en men om half vier consta teert: het spijt me, maar het is tijd voor m'n trein". Het bleek dat de heer Burger dit voorstel ook al op de bestuursverga dering had gedaan, maar alleen stond. Na de lunchpauze ontstond dc gro te verwarring. Tans volstond met te (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Vondeling was er zaterdag niet in Rotter dam. Zijn programma verhin derde hem, zei voorzitter Tans. Ware hij gekomen, hij had een van de meest gedenkwaardige vergaderingen uit zijn politieke carrière kunnen bijwonen. Het had zo mooi kunnen zijn. Er waren drie nota's waarin de zaken nogal scherp gesteld werden. Maar de overkoepeling was al gevonden: een verkla ring van het partijbestuur waar de eensgezindheid met alle ge weld in geperst was. Het podium had het aardig voor elkaar. Een gepaste glimlach en rustige conversatie. Het vernisje ging er alleen gauw af toen de situ atie voorzitter Tans uit de hand liep. Het enige wat hij had moeten doen. was de zaal de indruk geven dat het weliswaar niet allemaal Dais en vree was. maar dat het par tijbestuur de overtuiging had dat in de toekomst de zaken beter aange pakt zouden worden. Bezet Maar nee. als een naderend on weer kwam de chaos over de PvdA. Het begon op het damestoilet. Bur ger wilde *nog wel een keer een rol spelen en eiste het aftreden van het bestuur. Daar had Tans kennelijk niet op gerekend, want een zaal voor intern beraad was in het hele grote Groothandelsgebouw niet besproken. Vijfentwintig man op het damestoilet, de knip ging er op. Het waren geen gepoederde neu zen die weer te voorschijn kwamen, maar het ware gezicht. Den Uyl, verbeten, een sigaret voortdurend in zijn mondhoek. Van der Louw stoïcijns, zich niets aantrekkend van de steeds voor zijn pijp heen en weer zwaaiende vinger van Den Uyl. Hij gaf niet toe. De eensgezindheid op het podium spatte uiteen. Het peil van de ver gadering zakte, Tans ook. Hij bestond het zelfs resoluties in stem ming te brengen zonder antwoord gegeven te hebben op vragen en opmerkingen naar aanleiding van die resoluties. Dat antwoord zou pas na de stemming komen. V ertrouwen Dat werd zelfs de vergadering te gek. Zij waren niet gekomen voor gen crisis, maar als de voorzitter die zelf uitlokte zou hij hem hebben ook. Eis: aftreden van het bestuur en een vervroegd congres. Na nog een paar keer damestoilet was Tans nergens meer: „Als men antwoord wil hebben, ben ik uw dienstwillige dienaar" en „Er schijnt enige kortsluiting te zijn" (gesis); „ik betreur dat, het was he lemaal niet de bedoeling van het partijbestuur". (Het gesis klonk nu verwonderd). Als klap op de vuur pijl: „Ik heb er vertrouwen in dat nok anderen die minder groot ver trouwen hebben, vertrouwen heb ben." De journalisten die de openbaar heid vertegenwoordigden noteerden het allemaal dankbaar en hadden er spijt van dat ze dit niet eerder mochten beleven. Een partij- gangster: „Een vergadering om van te smullen, voor de kranten wel te verstaan." Een echte muis kondigde het op treden van Van der Louw aan. Een muis uit het damestoilet. Wat daar niet allemaal uitkwam! André met de snor deed het handig. Als je hem mag geloven, is er bij Nieuw Links niet de vrees dat Lammers, Klevn. Diekerhof, Polak en hoe ze allemaal heten mogen, in de PvdA niet mo gen zeggen wat ze denken, maar is het Nieuw Links er alleen maar om te doen bepaalde partij-organ en die dat niet willen, niet met Nieuw Links op te schepen. O. is het dat. Nee. maar dan is het in orde. Het schalt door de zaal: het elan van Nieuw Links, hun ac tiviteit, ze menen het zo goed. ze brengen leven in de brouwerij. We willen ze niet missen. Maar ook: als ze met hun staart roeren, willen we wel weten wat er onder zit. Prof. Schaper zit er nu al over te denken dat hij beter André van der Louw voor kan dragen als zijn op volger aan de KMA in Breda als docent in de democratie. Hij had eerst aan Lammers gedacht, maar die was hem bitter tegengevallen. Van der Louw bestaat het zelfs Den Uyl alle sterkte toe te wensen bij de algemene beschouwingen. Het is duidelijk, er is niets opgelost. De crisis duurt voort. Het pleidooi van Tans, dat de desintegratie van de PvdA voor de deur staat, heeft indruk gemaakt, Niemand denkt er meer aan dat de socialisten zo ge gniffeld hebben om de KVP die „mei twee monden spreekt". Ze zitten er nu zelf middenin. Verliezers Wie zijn de verliezers? Nieuw Links in ieder geval niet. De rebel len zouden de schuld gekregen heb ben van de crisis en zij zouden bij een nieuwe stemming op het con gres nergens geweest zijn. Tans waarschijnlijk en vrij direct. Den Uyl ook. maar dan op langere ter mijn. Men verwijt hem de ongeluk kige leiding van Tans en nog veel meer. Vooral de jongeren bleven wat hem betreft dwars liggen. Het was misschien zo gek nog niet geweest het advies op te volgen van de man, die na de inleiding van Tans voorstelde maar onmiddellijk met de bespreking van de Miljoe nennota te beginnen. Maar dan hadden we wel gemist wat we nu te zien kregen: een PvdA die balan ceerde op de rand van wat iemand kenschetste als „de meest ongeluk kige partiicrisis na 1945" De PvdA staat nog steeds op de even- wichtsbalk. zeggen dat het partijbestuur nooit gehad heeft over „niet-fi tioneren", maar over „onvoldoend functioneren". De overgrote meerda heid van het bestuur, aldus Taf (Burger stond alleen) houdt vast i de ingediende resoluties. Met enige nuance was het part bestuur er volgens hem van ov«I tuigd dat het zittende bestuur er in zou kunnen slagen de homogi teit op te brengen, de kornet maanden het karwei, de voorberj ding van het congres en het uitstipj len van het beleid, te klaren, daarna bracht hij de resolutie4 stemming zonder in te gaan op tische vragen en verzoeken om dfentt delijkheid en zekerheid. 2 teerl Voor de Rotterdammer Rozemo je j was dat aanleiding om zijn steun a vai het bestuur, „we moeten tot het i rcj terste gaan om te voorkomen dat at een uitspraak van wantrouw komt", in te trekken. Er was e vertrouwenscrisis, tot uiting gebral J? in een motie, waarin om een v< vroegd congres gevraagd werd, in nuari' n»l Na de volgende schorsing w< Tans er op, dat hij aannemen van motie als wantrouwen zag en !rse waarschuwde voor een gezagsvacui loel en voor desintegratie van de par ar sen Antivoord jdsc er Weer schorsing. Smeekbede a cj. bestuur om vragen te beantwoorde Tans: „Als men antwoord wil he ®n' ben, ben ik uw dienstwillige d naar". Er is overeenstemming Ivai daar hecht hij waarde aan. Ook a het eenmaal gegeven woord van p^J11 ti (genoten zich aan de regels te ho iod den. Vermindering van invloed der frac rdt op 't partijbestuur: daar is over te pi m 1 ten. Parti jbestuur heeft vertrouw erl in het elan van Nieuw Links en h^od loyaliteit. Ten bewijze daarvan kri; wjj André van der Louw ondervoorzitt en Nieuw-Linksvoorman het wooit n Van der Louw geeft de partiira de overtuiging dat het Nieuw Lin niet om een machtsgreep te doen j zj Hij voelt zich schuldig aan de situ tie waarin de voorzitter is gekom en internreteert de verklaring v het partijbestuur zo. dat het niet 1 bedoeling is aan de partij bijee[0 komsten van Nieuw Links op te dri gen die de partij niet wil. -i Op dat moment dat Nieuw Linfjj geen enkele mogelijkheid meer zi om hun ideeën uit te dragen, orgrg, niseren ze toch bijeenkomsten en d J gaat de autoriteit van het partir.8. bestuur werken. nte Hi i spreekt, ondanks zakelij]n®e verschillen, zijn vertrouwen in D 1 Uyl uit en wenst hem alle succes 11 de komende algemene beschouwi gen. De discussie over het 'Óti derschap in de oartn zal in de to komst op dal punt duidelijkhe moeten brengen. Daarna zijn binnen enkele minuti de motie ingetrokken, dc resoluti aangenomen (alleen de jongeren v de PvdA ziin tegen vanwege D sTUc Uyl) en de crisis uitgesteld. ^*e I Si le I za U NED. HERV. KERK fete: Beroepen te Doornspijk: J. v. Roots jrj; laar te Barneveld: te Elspeet: W. Vroi n indeweij te Katwijk a. Zee. die bedan te voor Zegveld. me Bedankt voor Renesse: J. H de Vr n te Sleeuwijk. GEREF. KERKEN LEI Beroepen te Leiden: (vac. E. Hav« ct. kamp): W. Haverkamp te Aalsmeer: Klundert: G. Sinia te Ee 'Fr.t. Bedankt voor Nijkerk (vac. J. Koppt J W. Genuït te Drachten. I «"-••icu. ddi GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) 1 Beroepen te Oegstgeest (vac. n). Brands): M R. v. d. Berg, voorh. mi (kü sionair predikant te Z.-Afrika: te Befc, kel-Rodenriis (2e p.p.): J. F de Weg* h< te Houwerzijl. hüc

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2