WOL LOEMEN Leonard Bernstein: muzikale vulkaan Op de vlucht voor de bureaucratie ■5 Romeo en Julia veelal buiten Shakespeare om 00 <ïu ƒ1375 voor Ik doe mee DDV en PDV naar remise Cebinac naar Hannover "96? Zevende rit voor Belg Mintjes Hondsetoestand in Geleense flat Mevrouw Steenbergen: Vroeg opstaan om te borduren New York Philharmonic in A dam Ze leeft het liefst in een wereld van kleuren en bloemen. En rom voelt ze dikwijls de sterke aandrang die wereld vast te n in kleurige strengetjes wol. Toen ze jong was borduurde ze r al haar vrouwelijke familieleden bloemen op jurkjes. ..Het oorlog en je kon niets kopen." Maar mevrouw J. Steenbergen-Meijerink (45) kwam later in en. En zoals meestal: zaken gaan voor bloemen. Totdat ze en- ligba e jaren geleden weer alleen-maar-huisvrouw werd. en de draad 1 i ■h neuw kon worden opgevat. kei ketv etagi vloe 68.01 jur. 58.01 kan lants MEVROUW STEENBERGEN wandkleed in kerk naar ontwerp van Nan Verwey Wee weken geleden, 6 sep- 128.01 iber, werd het resultaat daar door 1 opgehangen in de gerefor- ers. erde Wilhelminakerk te °irdt. Een wandkleed met bloe die de aandacht trekken ach>r een grote verscheidenheid warme kleuren. Ievrouw Steenbergen maakte laatste jaren wandkleedjes behulp van patronen, waar de kleuren z\jn aangegeven, lderl ar ze wilde wel eens iets an- s. „Na de restauratie van de rk polste ik de koster over een °Wkleed in de kerk. Hjj was housiast en polste op zqn rdga irt de kerkmeester, die er ook voor voelde. Nan Verwey 60.01 laar toen moesten we een ontwerp ken. Juist in dat weekend scheen in uw krant (in de rubriek ach dat artikel over de schilderes Verwey. Ik heb direct contact doul haar opgenomen. Nan Verwey cel, ft de kerk bekeken en beiden lden we goed aan wat het moest 57.0Ï -den." Ie opzet was iets blij's te maken, van vernieuwing. Sommigen zee- wat heeft dit ontwerp van Nan 5Q0 -wey nu met de kerk te maken, 't |toch geen bijbelse voorstelling. te vonden beiden dat er i inzit van hunkeren naar het vol- akte. Bij het uitzoeken van de wol ont dekte mevrouw Steenbergen dat ze een bepaald soort daglicht nodig had. „Als het heel zonnig was ging het niet, maar als het donker weer was ook niet. En bij kunstlicht ging het hele maal niet: lk had een soort gedempt, gezeefd licht nodig." Mevrouw Steenbergen heeft nu één grote wens: dat ze nog eens een opdracht krijgt om een wandkleed te maken. Aan het pas voltooide kleed heeft ze twee maanden gewerkt, waarbij ze dikwijls 's morgens vroeg opstond. „Soms bleef er wel eens iets liggen van de huis houding", zegt ze openhartig. Man en kinderen plagen haar daarmee: „Ma, als je nu weer een kleed gaat maken, moeten we dan ook weer in kapotte kle ren lopen?" Mevrouw Steenbergen moet dan lachen. De gezinsleden we ten wel dat ma het toch niet kan laten. Broers worden rijk in Amerika CALIFORNIA Drie Neder landse broers zijn bezig in Ame rika een fortuin bijeen te garen, een jaar nadat zij uit Nederland zijn vertrokken. Henk van Win gerden en zijn broers Cees, John, Bill en zijn zwager Theo van Koppen gingen uit Naaldwijk weg, omdat zij Holland te bu reaucratisch vonden. Zij hebben zich gevestigd in een plaats langs de Grote Oceaan waar zij evenals voorheën in Holland bloe men kweken en daarmee binnen een paar maanden 250.000 dollar verdien den. Zij besloten naar Amerika tever- trekken toen zij in 1966 daar een iet k e or 38.00 kon 35.1 lat hterl begrijp het werk van Nan Ver- y, die altijd bloemen schildert ook, zij was later zo geestdriftig over manier waarop ik haar tekening borduur werk heb weergegeven, ze er bijna geen afstand van kon n als ze het bekeek." fan Verwey had kleuren en con- ren aangegeven, maar mevrouw enbergen moest de diverse tinton wol trachten te vinden. „Ik vond creatieve het zoeken van die uren; de tekening in wol op doek i erbrengen was het mooie. Als ik kijk zou ik er wel weer aan in beginnen. h llei stand van de actie Ik doe mee 1375. De laatste weken kwamen jdragen binnen van: W. J. Delft ƒ5, Th. K.-V. Rotterdam ƒ2,50. M. M. irgsohenhoek 7.50, B. A. de K. 'tterdam 5, J. S. Vlaardingen 10, J. v. d. B. Den Haag ƒ2.50, D. L. dderkerk 2.50. A. H. v. d. A. Den aag 5, G. J. Z. Pijnacker 5. Hartelijk dank! Zij die nog mee flen doen a n deze actie om zieken bejaarden een uitgaansavond te zorgen kunnen storten ten name het Rotterdammer-Kwartet giro Prov. damhoofdklas (Van onze dammedewerker) DEN HAAG In de tweede ronde van de provinciale damcompetitie heeft Monster wederom een neder laag te slikken gekregen. Nogal ver rassend, we meenden dat Monster kampioens-aspiraties had en we oor deelden C.D.R. en Charlois niet in staat om de Westlanders te verslaan. Toch is het gebeurd. Wel is de wedstrijd tegen Charlois nog niet definitief uitgespeeld, de stand is momenteel 97 in het voor deel van Charlois, maar het wordt stellig 119 of 128 voor de Rotter dammers. P.D.V. en DDV deelden de punten, ondanks een zeker Dordts overwicht. Het oosten won met 1:17 van C.D.R, terwijl S.-W.Z.D.V. met 146 de meerdere was van newco mer Deuk en Zet. De wedstrijd Rijswijk H.D.C.-O.D.B. is uit gesteld. De stand na de tweede ronde is: Het oosten en S.-W.Z.D.V. beide 4 punten; P.D.V. en D.D.V. beide 3; C.D.R. en Charlois beide 2, Denk en Zet en M.D.V. zonder punten na 2 wedstrijden: Rijswijk en H.D.C. O.D.B. zonder punten na 1 wedstrijd. Het rooster voor de derde ronde is: maandag: D.D.V. Het Oosten (1); P.D.V. C.D.R. (1); dinsdag: S.-W.Z.D.V. H.D.C.-O.D.B (3); don derdag: M.D.V. Denk en Zet (1); Charlois Rijswijk (1). HANNOVER De Duitse Bun- desligavereniging Hannover '96 is sterk geïnteresseerd in de 28-jarige Zuidslavier Cebinac, die door zijn huidige club, FC Nürnberg voorlopig is geschorst, omdat hij woensdag kort voor de wedstrijd FC Nürnberg Ajax het trainingskamp van zijn ploeg had verlaten. Tschik Cajkowski, de Zuidsla- vische trainer van Hannover '96, stel de dat, als Cebinac naar een andere Duitse club zou willen hij waarschijnlijk wel eerst bij hem in Hannover zou komen. FC Nürnberg zal vermoedelijk in het begin van de volgende week een definitieve beslis sing nemen over wat er met Cebinac gaat gebeuren. vakantie doorbrachten en voldoende mogelijkheden zagen er een bedrijf te stichten. „Het gaat ons goed, omdat wij alle maal, mannen, vrouwen en kinderen, hard werken van zonsop- tot zonson dergang. Wij kweken meer bloemen dan we ooit in Holland hebberi ver bouwd. Iedereen, die hier eerste klas bloe men kweekt moet hier wel succes hebben. Zodra de bloemen geplukt zijn, gaan ze met een vrachtwagen naar het vliegveld van Los Angeles en worden naar alle delen van Ame rika vervoerd! Henk van Wingerden vindt in Ne derland te veel socialisme. „Het gaat aan bureaucratie ten onder. Natuur- j lijk zijn er in Amerika ook belastin- I gen, maar niet te vergelijken met I Nederland. T oekomstronde VERDUN Francois Mtntjens heelt donderde* de zevende etappe van de Toe komstronde gewonnen. De 22-tarige Belg leede de 181.5 km van Epinal naar Verdun al In 4 uur 28 minuten en 28 seconden. Hii was de snelste uit een kopgroepje van vijl man dat een voorsprong van zeven minuten op twee ienners en zeveneenhalve minuut op het peloton had genomen. De Belg Coulon moest de leiding in de alge mene rangschikking alstaan aan de Fransman J. P. Boulard. De uitslag van de zevende etappe: 1. Mintjes (Belg) 4.26.28 (niet bon. 4.26.08); 2. Iyflert (R/usl) z.t. (met bon. 4.26.18); 3. Lund Joern (Denemarken) z.t. (met bon. 4.26.23): 4. Pecchellan (Itallaë) z.t: 5. Parnteau (Fr) z.t.: 6. Dangulllaume (Fr) 4.33.23: 7. Jensen (Denem) z.t.. vervolgens het peloton in 4.33.51. Algemeen klassement na zeven etappes: 1. Boulard (Fr.) 28.44.04: 2. Thallmann (Zwits) op 8 sec; 3. Coulon (Belg) op 35) 4. Wllhem (Fr-n.o.) op 1.26. AMSTERDAM Voor de eerste maal in het bestaan van het jaarlijkse grammofoonpla- tenfestijn „Grand Gala du Dis- que" was er in het Amsterdamse Concertgebouw gisteravond sprake van „groot gala". In voor gaande jaren stond meer de plaat dan het gala in de belangstelling, gisteravond was de plaat wegge borgen in de hoes en de avond kleding verleende aan het ge heel grote luister. De Edison-uitreiking, tot nu toe het hoogtepunt van deze avonden met spitsvondige en humorvolle speeches van ministers en staatssecretarissen, was geheel van het programma afge voerd. De Edison-winnaars moesten het 's morgens om 11 uur stellen zon der het waarderend applaus van een talrijk publiek en zij namen hun prijs in een minder luisterrijke sfeer in ontvangst. Het was echter slechts ogenschijn lijk, dat de propaganda voor de grammofoonplaat op de achtergrond werd gedrongen. Immers, Leonard Bernstein heeft als dirigent van The New York Philharmonic meer dan honderd opnamen gemaa"kt! Geen onderscheid Hij is a.h.w. de personificatie van de macht, de invloed en de populari teit van de grammofoonplaat. Daar naast is Bernstein de man, die geen onderscheid maakt tussen klassiek en licht (in de platen-industrie twee we relden). Als componist en als dirigent dient hij beide muzen, zonder zich te bekommeren om de grenzen, die in Europa nadrukkelijk worden getrok ken. Leonard Bernstein, op zijn 50e even actief en onvermoeibaar als 20 jaar geleden toen hij in de Scheve- ningse Kurzaal o.a. BeeUioven's eerste piano-concert vertolkte en dirigeerde, is een fascinerende figuur. Zijn de buut in 1943, toen hij plotseling moest invallen voor Bruno Walter, was even opzienbarend als zijn gehe le carrière. Componist, pianist, dirigent, peda goog, auteur, het zijn kwaliteiten die bij deze man om de voorrang strij den. Hij schrijft een wereldsucces als de West Side Story, bespreekt voor een miljoenen tv-publiek Bach's Pas sionen of introduceert een jeugdig ta lent bij de befaamde Young People's Concerts, begeleidt een zanger als Dietrich Fischer Dieskau. componeert „klassieke" werken en dirigeert één van 's werelds grootste orkesten. Een muzikale vulkaan, die een mengsel van energie, talent en genialiteit als een lawine uitstort over alles waar mede hij in aanra'king komt. Dit alles met slechts één doel: het publiek te doordringen van de waarde van mu ziek. Het besluit is gevallen: deze toer- nee, waarbij zijn in 1842 opgericht orkest in 34 dagen 24 concerten geeft in alle Europese muziekcentra, is voor Bernstein een afscheidstoernee. De componist in hem heeft gewon nen! Dit besluit heeft voor het orkest onoverzienbare gevolgen en roept de vraag op: wie is in staat deze diri gent, die zich zo populair maakte en die zich zo weinig om bestaande con venties bekommerde, te vervangen. In het Concertgebouw heeft men dit afscheid gisteravond tot een voor Bernstein onvergetelijke gebeurtenis gemaakt. Hoewei hij de laatste jaren te zelden in Europa is geweest, heeft men van hem afscheid genomen als van een vriend. Reeds bij zijn op komst werd hem een overweldigende ontvangst bereid. Programma Dit concert, dat geheel door de ra dio en gedeeltelijk door de televisie werd uitgezonden, bestond uit com- ROTTERDAM Uit de door regisseur Johan Gr eter met le den van het Nieuw Rotterdams Toneel opgezette enscenering van Romeo en Julia" kan een in onderdelen interessante voor stelling groeien. Maar Shake speare, de schepper van deze het meest spreekwoordelijk gewor den liefdestragedieblijft dan wel heel ver uit de buurt. Ster ker nog: wie zich eenmaal over gegeven heeft aan de grote Brit se magiër, die het woord meta fysische kracht wist te verlenen waant hem merendeels afwezig. Zou diegene het puurst van deze voorstelling genieten die weinig of geen weet van Shakespeare en diens oorspronkelijke „Romeo en Juliet" van omstreeks 1589 heeft? Wij dur ven daarover geen uitspraak doen. Zeker is voor ons alleen, dat wij ons tijdens de première van vrijdagavond in de Rotterdamse Schouwburg niet hebben kunnen losmaken van wat wij ervaren als dè wereld van Shake speare. Een wereld van gedachten en gevoelsstromingen, waarvan in de niet-consequente modernisering van Johan Greter al te weinig tot gelding kwam. Hinken In feite is deze voorstelling een hinken op meerdere gedachten, zowel in de kleding (deels hip-met-col-en knooploze-jasjes, deels pseudo-histo- risch), de regievondsten (Julia's vader die een sigaartje rookt en om een ander voorbeeld te noemen de beatachtige dansjes op een oud thema) en ook in de door Michel van der Plas verzorgde vertaling (soms hedendaags aansprekend, maar vaker onrecht doende aan de geniale en dieper gaande tekst van Shake speare). Men kan waardering opbrengen voor pogingen, theaterrijkdom van het verleden meer toegankelijk te maken. Dit mag echter niet ontaar den in een gewild hinkelpinken tus sen klassiek en modern en zeker niet tot een dusdanig populariseren dat het gaat lijken op wedijveren met stripverhalen of met „Dubbelspion". En daar heeft Greters versie soms heel wat van weg, o.a. in de gevech ten. die in plaats van dramatisch te zijn, op de lachspieren werken. Geen vleugels Rick Nicolet en Willem Nijholt komen als Julia en Romeo tot enige goede spelfragmenten, maar samen worden zij niet het liefdespaar dat onvergetelijke indruk maakt. Beiden missen de vereiste instelling en rijp heid en ook ontbreekt dat extra aan talent en inlevingsvermogen om op de vleugels van Shakespeare's woordkunst boven zichzelf te kunnen uitstijgen. Een opvallend manco over vrijwel de gehele linie is de onverzorgde dictie. Er gaat heel wat verloren (misschien ook omdat de tekst dan minder goed „bekte"?). Uitzonderin gen zijn Jules Royaards (een modern gepekelde Mercutio), Eli Blom (Ca- pulet) en Elly van Stekelenburg (een aanstekelijke voedster). Afgezien van de première-onzeker heden hadden wij wel het gevoel, dat een deel van de bezetting aan een verplicht nummers bezig was, maar eigenlijk wezensvreemd tegen over Shakespeare stond. Er kwam althans te weinig over van de fasci nerende achtergronden en van de vragen omtrent noodlot of hemelse gerechtigheid, menselijke wraak of bovenzinnelijke ingreep. Oppervlakkig bezien gebeurt er op en rondom het ingenieuze, hoewel op den duur ietwat eentonig wordende draaitoneel van ontwerper Cor He- zemans, wel het een en ander dat te loven is, maar denkend aan Shake speare kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de spellei- ding meer zichzelf ten tonele heeft willen voeren dan zich dienstbaar te maken aan een genie. Een genie, wiens conceptie meer geest en theatervermogen inhoudt dan dergelijk modern regisseursto neel kan voorwenden TON HYDRA Willem Nijholt en Rick Nicolet als Romeo en Julia. Het Nieuw Rotterdams Toneel gaf daar gis teravond de première van. Prof. dr. Ph. J. Idenburg reikte gisteren in het Amsterdamse Con certgebouw de Edison Klassiek 1968 uit aan de Amerikaanse diri gent Leonard Bernstein, die zich zeer verheugd met deze onder scheiding toonde. Gisteravond di rigeerde hij het Filharmonisch Orkest van New York op het klas sieke Grand Gala, hetgeen een ge beurtenis van de eerste orde was. posities van Haydn, Roy Harris en Berlioz. Bijzonder interessant was de derde symfonie van de 70-jarige Amerikaan Harris. Dit werk. geschreven in 1937, is wel eens de belangrijkste mani festatie van de moderne Amerikaanse muziek genoemd. Harris, die o.a. 7 symfonieën schreef, accentueert in zijn werken het nationale element. Karakteristiek is zijn voorkeur voor een polyfone schrijfwijze, een leven dige ritmiek en de van Keltische volkswijzen en protestantse hymnen afgeleide melos. met gebruikmaking van barokke vormen en een kleur rijke harmoniek. De sfeer van deze symfonie is dramatisch-tragisch, ge passioneerd en geladen. Harris is één van de oude Amerikaanse compo nisten, die zijn opleiding in Europa kreeg en het geleerde in zijn vader land in praktijk bracht. De huidige componisten-generatie krijgt die scholing in het eigen land. De adem loosheid van deze symfonie is opval lend; Harris vindt in Bernstein een uitnemend pleitbezorger. Het concert werd geopend met de Symfonie nr. 87 van Haydn, zijn laatste z.g. Parijse symfonie. The New York Philharmonic, heeft dit verrukkeliike werk wondermooi gespeeld. Met name de blazers waren subliem fraai van toon, de hoboïst maakte een enkele slipper op adem benemende wijze goed met prachtig spel. Hoogtepunt van dit concert was de SvmDhonie Fantastiaue van Hector Berlioz. De helderheid, de eenheid en de welluidendheid bij de strijkers en de technische beheersing en vol maakte toonvorming bij de blazers verleenden aan dit werk een stra lende glans. Doch de aandacht ging in de eerste plaats uit naar het „hart" van dit ensemble: Leonard Bernstein. Supe rieur, geladen, inspirerend, fascine rend. een klanktovenaar die dez® compositie, deze idee fixe, tot een onvergetelijke belevenis liet uitgroei- en. Het deed weemoedig aan te be denken. dat deze dirigent als uitvoe rend musicus het podium gaat verla ten. Doch om in het kader van dit „platen-concert" te blijven. als „troost" zijn er de meer dan 100 op namen met dit orkest. Het ovationele, 8 minuten durende applaus getuigde van de bewondering voor dit ensemble en voor de veelzij- digste aller dirigenten: Bernstein. ADR. HAGE GELEEN Een aantal flatbewo ners uit de Mesdagstraat in Geleen is vreselijk boos op een van de medebe woners, de heer M. Wagner. Sinds enige tijd heeft deze in zijn flat een complete kennel ingericht, waar 25 honden de hele dag de rust versto ren. Wanneer het echtpaar Wagner niet thuis is, blaffen alle honden net zo lang tot de baas weer is terugge keerd. Om een einde te maken aan deze overlast hebben de geplaagde flatbewoners nu een brief gestuurd aan de woningvereniging, met het verzoek de heer Wagner opdracht te geven zijn honden te verkopen. In de brief zetten de bewoners hun klachten uitvoerig uiteen. Op de eerste plaats ergeren zij zich dage lijks aan de stank, die de dieren verspreiden. Wanneer de honden worden uitgelaten, bevuilen ze niet alleen het trottoir, maar bovendien moeten de bewoners dagelijks over grote hopen heenstappen, die her en der in het trapportaal verspreid lig gen. Tot overmaat van ramp zijn de dieren van de hondenliefhebber nog al agressief aangelegd, zodat de ou ders hun kinderen bijna niet meer buiten durven laten spelen. Alle po gingen, er verandering in te brengen; zijn tot nu toe zonder resultaat ge bleven. Het is namelijk onmogelijk de hondeneigenaar op de vreemde si tuatie te wijzen, daar deze in dat geval direct een brutaal antwoord klaar heeft. Tegen de woningvereni ging zou hij meerdere malen hebben gezegd, dat ze hem maar een woning met een tuin moeten geven. Het hondse probleem ontstond, na- dat de heer Wagner werd ontslagen bij een staalconstructiebedrijf. Zijn l flat. die door het bedrijf was ge huurd. mocht hij toen blijven bewo nen. Om toch ruimschoots in zijn le vensonderhoud te kunnen blijven voorzien, besloot hij enige tijd gele den als bijverdienste honden te gaan houden. Van de zijde van de Geleense wo ningvereniging zijn tot nu toe geen stappen ondernomen om iets aan de ze ontoelaatbare toestand te doen. De administrateur vertelde dat hij wacht op een uitspraak van het bestuur. „Als het aan mij lag waren die beesten allang weggeweest. Per slot van rekening staat in het huurcon tract. dat er geen huisdieren mogen worden gehouden..." ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9