9NZEKERHIED OVER DE POSITIE VAN DUBCEK aardgas voor warmte Moskou had bezwaar tegen bezoek Bonn 'Meer bevoegdheden voor premier BONN ONDERZOEKT DOELSTELLING NPD Wie ben ik MOSKOU: FELLE UITVAL NAAR JOEGOSLAVIË ROEMEENSE PRESIDENT WIL SAMENWERKING CH-Kameiiid Mellema: alles goed en Jenny Rotla overleden Ook Simca in de verkoop- snelheidsrace Stankexplosie in Vlaardingen Ina uguratie van dr. J. Firet in holland brengt een buis de warmte bij u thuis ROCKEFELLER: DUITSE KWESTIE VOOR VN NCRV- zelf in Ster NON SCHREEF PORNOGRAFIE VS-troepen in bufferzone Olympische ploeg vertrokken ER ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 PRAAG Over de redenen, waarom de voorgenomen reis van partyleider Dubcek naar Moskou niet is doorgegaan, tast men nog in het duister. Beweerd wordt, dat de Russen bezwaren hebben te gen de komst van Dubcek. Ook wordt de mogeiykheid geopperd, dat geen overeenstemming bestaat over de te behandelen agendapunten. Intussen werden Dubcek en presi dent Svoboda gisteren in Brno storm-* achtig begroet, toen zij daar een bezoek brachten aan de jaarbeurs. Duizenden mensen juichten de Tsje- choslowaakse leiders, onder wie ook premier Cernik en de Slowaakse par tijsecretaris Husak, hartelijk toe. Verraders I(iemand zou zeggen dat deze bedaarde heer, hoog tronend op een auto- nobiel uit het begin dezer eeuw, de onvervalste Simon Templar was, die Jnenipeen uit bed kan houden als er weer een van zijn avonturen op het icherm te zien is. Maar toch is het Simon werkelijk, die zich bij de Bur gerlijke Stand onder de naam Roger Moore bekend is. Hij treedt hier op i de nieuwe film „Crosspiot" die (natuurlijk) over misdaad gaat. Simon p met een schone partner onderweg om een aantal duistere elementen ontmaskeren. In de Sowjetunie blijven de bladen ageren tegen de „anti-socialisten" in Tsjechoslowakije en tegen de steun, die zij van Roemenië en Joegoslavië ontvangen. Een van de grieven is, dat „fatsoenlijke mensen, die oprechte vrienden van de Sowjetunie zijn mo reel worden geterroriseerd. Zij wor den als collaborateurs en verraders gebrandmerkt". Een van hen is de vroegere Slo waakse partijsecretaris Bilak. In een vraaggesprek verzette hij zich tegen de „over hem vertelde leugens". Hij kondigde aan, dat degenen die zich aan laster over hem hebben schuldig gemaakt, zich nog moeten verant woorden. Joegoslavië Een commentator van de Russische televisie deed een felle aanval op president Tito van Joegoslavië, die hij er van beschuldigde, welwillend te staan tegenover contra-revolu tionairen van elk allooi. Dit zou hij ook hebben gedaan tijdens de Hon gaarse opstand in 1956. In Belgrado richtte de Joegosla-, vische generaal Douchan Dozet een waarschuwing tot „iedere agressor, (Van onze parlementsredactie) |DELFT Het CH-Tweede Kamer- J. T. Mellema heeft vanmiddag in n rede voor *de CHJO in Delft de lag gesteld of de minister-presi- it in ons land niet meer bevoegd- len dient te hebben. De verschillende raden uit de mi- sterraad zijn wel een aanzet in die :hting maar het overleg en de ördinatie daarin is te vrijblijvend afwezigheid van een duidelijk af bakende, beslissende autoriteit. Ik aag mij dan ook wel eens af of nze regering niet te veel uit afzon- srlijke mensen met afzonderlijke paraten bestaat." )e heer Mellema sprak ter gele- nheid van de opening van het win- Beroepinyswerk iltes [et (gereformeerd) Landelijk Comité oepingswerk zit er goed naast met conclusie, dat door de Gerefor- "irde Kerken per jaar rond ƒ350.000 npdt uitgegeven aan beroepingswerk. spet is waar, de hoorcommissies irven iedere zondag ijverig over land uit. Maar ze kosten de kerk sclu n 6000 per dag. Want wat is vaak uu praktijk? Alleen als de kosten al te lar gaan drukken op het huishoud- Iget, wordt er bij de kerk gedecla- rd. En dan is er nog wel eens een zakelijk ingestelde broeder, die nota indient. fee, dat rekensommetje van het be- pingswerkcomité is fout. Zo zou ook kunnen uitrekenen wat de eformeerde Kerken jaarlijks beta- aan redakteuren van de kerkbo- aan de ijverige penningmeesters de kerk, aan de rekenende leden de commissies van beheer, aan die de kerkelijke bureaus beman- en vele anderen, die in hun vrije i bezig zijn met kerkewerk. Men nt dan ver boven de drie ton. Maar dit werk geschiedt (de grote kerke- te bureaus uitgezonderd) gratis. ■erigens. alle zegen voor het voor- eiöend werk van het beroe- erkcomité. Maar laten de hoor- imissies voorlopig elke zondag dzwerven zolang er nog geen bete en meer democratische methode beroepen is uitgevonden, den B. den Ouden Ook in ons land lij een onlangs in Nederland gehou- opinieonderzoek is gebleken dat in Nederland een hoge mate van sendiscriminatie bestaat. De zwarte Bemens in Nederland vormt een nigroep. doch ik vraag mij af, in- 1 wij ons in dezelfde situatie zou- bevinden als Zuid-Afrika. op wel wijze wij. Nederlanders, dit pro em zouden oplossen. Behalve veel onoordeelkundige en ak emotionele kritiek is nog nimmer i verstandige oplossing, gebaseerd kennis van Zuidafrikaanse toestan- inaar voren gekomen. Wij mogen dan in deze wereld ieder zijn eigen levenswijzen gescheiden ren, in de hemel zijn wij één onder >d's troon. Ook in onze eigen Ne- rlandse samenleving worden wij g gescheiden door rang en stand en maakt zich daar druk om? tterdam G. J. Storteboom terseizoen van de CHJO voor de af deling Zuid-Holland van de CH-Jon- gerenorganisatie. Het Kamerlid ging voorts in op de betekenis van artikel 7 van het CH-beginselprogram, waar in wordt gesproken over „autoriteit en majoriteit. Dit artikel vraagt zijns inziens om een herwaardering. Het mag de CHU nooit meer laten verleiden tot politieke aktiviteit op een laag pitje. Nog te veel ver duistert dit artikel de primaire taak van een politieke partij namelijk om op basis van een beginsel te streven naar een zo groot mogelijke invloed. Een invloed die duidelijk in de besluitvorming tot uiting moet ko men. Een politieke partij zal duide lijk en slagvaardig moeten zijn. Men moet beseffen in de Unie dat we er niet zo zeer zijn om te getui gen maar om te handelen. Een der fundamentele doelstellin gen voor de christelijke politiek moet volgens de heer Mellema zijn: de ontplooiingskans van de mens in zijn sociale omgeving te maximaliseren. Op dit terrein moeten wij opnieuw de aktualiteit van het Evangelie le ren onderkennen. Het geestelijke, het niet materiele, het het veranderende maatschappelijk normenstelsel, vra gen over de toepassing van allerhan de nieuwigheden, die ten goede maar net zo goed en soms zelfs eerder ten kwade kunnen worden aangewend, drukken ons opnieuw met ons gezicht op de boodschap van het Evangelie, waar de solidariteitsgedachte op meesterlijke wijze staat verwoord, aldus het CH-Tweede Kamerlid. De heer Mellema beklemtoonde dat bij de huidige ontwikkeling histo rische verschillen tussen KVP. ARP en CHU vervagen. Gezamenlijk zul len deze partijen zich moeten bezin nen op dc vormgeving van de poli tiek die vanuil christelijke visie be dreven wordt. Dit betekent vormge ving van een beleid dat de partijpoli tieke verschillen te boven gaat, aldus de heer Mellema. Ik ben het mannetje van kr-kr-krakend verse chips verkleed als clown. Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u krijgt een leuke verrassing. (vergeel niet afzender te vermelden) HILVERSUM Tijdens een va kantiereis in het buitenland is vrij dag op 47-jarige leeftijd plotseling overleden mevrouw Jenny Roda. Me vrouw Roda heeft korte tijd gezongen bij het orkest The Ramblers en trad daarna in vele radioprogramma's op. Zij was gehuwd met Vara-regisseur Gabri de Wagt. (Van onze redacteur automobilisme) ROTTERDAM Aan de snel heidsrace, die de automobielfa brikanten tegenwoordig voeren, doet ook Simca mee. De 1969-modellenreeks van dit in Nederland populair geworden, franse merk is uitgebreid met de 1501 Spécial, waarvan de top 160 kilometer per uur bedraagt. De 12 pk meer zijn verkregen door een wijziging van de ver- brandingskamervorm, het klep- pendiagram en de carburatie, zo mede met het „stroomlijnen" van de „ademhalingsorganen". Ge paard met deze vermogenswinst gaat een vergroting van het maximum-koppel, waardoor de overbrenging in de achteras kon worden gestimuleerd. Behalve briljante snelheids- en acceleratiecapaciteiten biedt de 1501 Spécial een uitrusting, die er mag zijn. Standaard zijn niet al leen servoremmen, maar ook ex tra schijnwerpers van het halo geen-type. een sportstuurwiel, een voorruit van gelaagd veilig heidsglas en een korte versnel- lingshandel. die de lessen van de Joegoslavische, Albanese en Chinese revoluties in de wind slaat". Hij zei dit in een betoog over de „onoverwinnelijkheid van een volk, dat in een nationale strijd is gewikkeld tegen een vijand, die superieur is in aantal en machtsmid delen". President Ceausescou van Roeme nië drong aan op samenwerking tus sen Oost en West om het gevaar van een koude oorlog in Europa te bezwe ren. „Meer dan ooit is ons beleid om goede betrekkingen met alle landen te onderhouden juist gebleken", aldus de president, die liberalisatie in het binnenlandse beleid beloofde. Uit Wenen wordt gemeld, dat afge vaardigden vah communistische par tijen uit geheel Europa op 30 septem ber te Boedapest bijeen zullen ko men. Zij zullen de communistische topconferentie voorbereiden, die op voorstel van Rusland in november in Moskou zal worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een misselijk makende stank heeft vrijdag Vlaar dingen opnieuw geteisterd. De pene- trante geur van kattenurine is ver moedelijk afkomstig van dc Vonde lingenplaat. Een onderzoek naar de oorzaak en de stankverwekker is in gesteld. De Vereniging tegen Luchtveront- i reiniging in en om het Nieuwe Wa- i terweggebied heeft een telegram gestuurd aan de gemeentebesturen I van Rotterdam en Vlaardingen. In het telegram wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen om der gelijke stankexplosies te voorkomen, j Het Vlaardingse gemeentebestuur reageerde onmiddellijk met een spoedbericht, waarin staat dat B. en W. reeds uren voor binnenkomst van het telegram de klachten uit Vlaar dingen heeft doorgegeven aan de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond en de afdeling hinder wet van Rotterdam. „Naar de oorzaak is een onderzoek ingesteld. De resultaten zijn ons ech ter nog niet bekend", aldus de ge meente Vlaardingen. AMSTERDAM Vrijdag 27 sep tember zal dr. J Firet zijn ambt aanvaarden als hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid van de Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de ambtelijke vakken. De openbare zitting waarin dit geschiedt is om half vier in het PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE DEN HAAG De Russische regering heeft getracht te voor komen. dat het bezoek van mi nister-president De Jong en mi nister Luns aan Bonn en Berlijn doorgang zou vinden. Op 13 september is nl. een mede werker van de Nederlandse ambassa- BONN Het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken stelt een onderzoek in of er aan leiding bestaat de extreem rechtse Nationaldemokratische Partei Deutschland, de NPD, te verbieden. Het onderzoek is erop gericht na te gaan of de doelstellingen van de NPD strijdig zijn met de Westduitse grondwet. De NPD, die nu 61 zetels in de parlemen ten van zeven deelstaten heeft, wordt dikwijls neo-nazistisch ge noemd. Aangenomen wordt dat het onder zoek juist nu is aangekondigd met het oog op de Russische dreigemen ten in de Bondsrepubliek in te grij pen vanwege nieuwe dreigende ..neo- nazisiische agressie". Op een persconferentie zei minister Ernst Benda gisteren dat geen poli tieke opportuniteitsbewegingen aan het onderzoek ten grondslag liggen. De juridische kant van de zaak zou de doorslag hebben gegeven. De NPD, die al drie jaar bestaal, zal waarschijnlijk na de Bondsdag verkiezingen in 1969 met een flinke fractie in de Bondsdag verschijnen. Drie groepen De 40.000 leden van de partij ver deelde de minister in drie groepen a. De oude nazi's; b. de groep, die verontrust over het eigen bestaan de regering de schuld van alles geeft; c. de groep, die de oude romantisch-na- tionalistische denkbeelden aanhangt, gevoed door wrok over het aandeel van het buitenlands kapitaal in de Westduitse economie. Minister Benda merkte nog op dat al de NPD-aanhangers niet in staat zijn het tempo van de moderne tijd bij te houden. Hij weigerde de vraag te beantwoorden of de aandui ding „neonazistisch juist is voor de NPD. Het was juist het doel van het onderzoek dit na te gaan, aldus Ben da. HILVERSUM Nu de propagan- da-acties van de omroepverenigingen weer in alle hevigheid ontbrand zijn is de NCRV daarbij een nieuwe weg ingeslagen. Zij presenteert zichzelf niet in eigen zendtijd maar via een betaald programma in Ster: in deze en de volgende maand zal zo een aantal reclamespots op het scherm komen. Commentaar van de NCRV: het gaat om het annonceren van onze Omroepgids, die in groter formaat gaat uitkomen. De bedoeling is om het blad als zakelijke aangelegenheid voor de kijkers te objectiveren. Deze beslissing betekent niet dat wij er principieel tegen zouden zijn om in deur te Moskou op het Russische mi nisterie van buiten'endse zaken mee gedeeld, dat er zich in West-Duitsland een ongewenste versterking voordoet van militaire en revanchistische krachten. Als gevolg van dit onderhoud is een vertegenwoordiger van de Russische ambassade te Den Haag enige dagen later op het ministerie van butenlandse zaken ontboden. Hem is uiteengezet, dat de kwestie als niet ter zake doende werd beschouwd. Uit Moskou wordt gemeld, dat men daar de manoeuvres, die het West duitse leger onder de naam Zwarte leeuw in het zuiden van de Bondsre publiek houdt, als de grootste militai re uitdaeing beschouwt, die daar ooit te zien is geweest. De ontwikkphneen in de Bondsrepubliek zouden de Sowteturie en haar bondgenoten ver ontrusten. Garanties Amerika en Engeland hebben in tussen de regering te Bonn schrifte- lijke garanties gegeven. dat zii een I Russische interventie od grond van de artikelen 53 en 107 van het VN-Handvest niet zullen accepteren en dat een dergeliik ingriipen een soortgelijk ingrepen van de Navo zou uitlokken. Over een Franse stap is niets bekend. De regering te Bonn heeft ver klaard, dat de jongste Russische aanspraken op het recht tot interven tie duidelijk aantonen, dat Moskou geweld beschouwt als een middel om zijn doel te bereiken. Voorkomen In San Francisco zei gouverneur Rockefeller van New York dat het Russische dreigement aan het adres van West-Duitsland aan de Ver Na ties voorgelegd dient te worden. Voorkomen moet worden, aldus Roc kefeller. dat we een herhaline te zien kriiaen van de activiteiten van Hitier in de dertiger jaren die tot de Twee de Wereldoorlog leidden. BRUSSEL Een 56-jarige non is tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens het schrijven van anonieme pornografische brieven. De vrouw gaf les aan een Belgische ka tholieke school. Zij werd veroordeeld tot 10.000 francs „schadevergoeding" aan een 25-jarige onderwijzeres, om dat ze deze ervan had beschuldigd de brieven te hebben geschreven. De non heeft ontkend, dat ze de brieven heeft geschreven en gaat in hoger beroep. Operatie geheim SAIGON' Amerikaanse mariniers (ongeveer 2000 man) zifn maandag opgetrokken tot halverwege de gede militariseerde zone ln Vietnam met het doel, een N'oordvietnamees of fensief te verijdelen. Met helikopters werden de troepen overgebracht naar het midden van de zone. waar bevoorradingsroutes van de Noordvietnampzen door de dichte iungle en over de bergruggen lopen. Het. Amerikaanse opperbevel, dat om veiligheidsredenen niet eerder be kendheid gaf aan de operatie, heeft geen getallen bekendgemaakt over eigen verliezen. Bii sporadische ge vechten zouden ongeveer 100 Noord- vietname7en ziin "edood. Het doel van de actie, die ernstige politieke gevolgen kan hebben, was de „vlugge routes" waarlangs de Noordvietnamezen in korte tijd grote, afstanden kunnen afleggen, onklaar te maken. Onlangs hadden de Ameri kanen een heel netwerk va deze routes ontdekt. Tot begin 1966 heeft de ongeveer 10 km brede bufferzone tussen Noord en Zuidvietnam aan zijn doel beant woord. Daarna rukten de Noordviet namezen echter door de zone op naar het zuiden. Slechts na hevige gevech ten konden zij worden teruggedron gen. AMSTERDAM Vanmorgen om tien uur is vanaf Schiphol de vrijwel voltallige Olympische ploeg naar Mexico vertrokken. Omdat het aantal Mexico-ganeers de laatste maanden steeds groter is eeworden. was voor allen geen plaats in het charter toestel. Vanmiddag vertrokken met een liintoestel de zeilers, vergezeld van NOC-hpTtvntrslid Simon de Wit en dokter Van Dük met echtgenote. Gisteravond hebben alle atleten, officials en andere begeleiders in het Motel Amsterdam afscheid benomen van familieleden en vrienden. De biipenkomst duurde tot negen uur. De Olympische ploeg telt overigens nog één gcblesspprde. Dat is wielren ner Fedor den Hertog, die ruim een week geleden een wegspringende c»opp toopn i-wM pp daar door op non-actief kwam te staan. IS

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7