Japan in opmars naar verovering van m. wereldmarkt ONDAGS BUD AANVALSDRIFT SAMOERAIS LEEFT VOORT Julian Makaroff, die jarenlang in Japan woonde en werkte, heeft exclusief voor ons Zondagsblad een boeiend achtergrondartikel ge schreven over de psychologische achtergronden van de industriële op mars van Japan. Dit bezitnemen van vele terreinen, die tot voor en kele jaren het domein van het Westen waren, vervult menig industrie centrum in Europa en de Verenigde Staten met meer dan grote zorg. Want de „goedkope imitaties", die in de vooroorlogse jaren het over grote deel van de Japanse produktie uitmaakten, zijn al lang ver vangen door hoogwaardige industrieprodukten, die heel vaak de tijd vooruit zijn en met ere het zinnetje „Made in Japan" dragen. ZATERDAO 21 SEPTEMBER 1968 Duizenden Ja nnen verlaten HI I door JULIAN MAKAROFF kunnen 'de Westerse industrielanden hun vrees verbergen, als zij al jarenlang) de verbazingwekkende opmars van Japan zien op terreinen, zij zelf nog niet zo lang geleden een monopolie-positie innamen- tijd is Japan naar voren gestormd om één van 's-werelds belangrijkste grootmachten te wo-den. En met jeugdige drift drukken de Japanse en handelsmensen door naar de top van de wereldmarkt, via een scala van laaggeprijsde produkten van hoge kwaliteit. Trots tonen de Japanners de buitenlanders Hun moderne fa brieken en krachtcentrales. zijn de Japanners er in tijd in geslaagd, zowel als de Verenigde Sta- harder te laten onder de groei- van hun rijzende ti,,,Jdels-zon". vieeds in 1965 passeerde n de Westduitse Bonds- j estri bliek op de ranglijst van i strielanden en ging dé De plaats innemen achter herenigde Staten en de etunie. het terrein van optische lalen had Japan de rzaJfrs reeds eerder verdron- Jlin 1963 kwamen de meeste uit het Aziatische eiian- En dat terwijl de came- Hustrie voor de Tweede We- lorlog eigenlijk nog niet eens IAÖ kinderschoenen stond. uitstekende vernieuwers en ver beteraars en zelfs maakten ze zulke immense technische vor deringen. dat hun leermeesters van weleer bij hen les kwamen nemen. Bij dit alles heeft nu nationale trots een hoofdrol gespeeld. Hun eigenwaarde was zwaargewond te voorschijn gekomen uit de Tweede Wereldoorlog, die met zo'n vernederende en verplette rende nederlaag geëindigd was. Terwijl de Duitsers achteraf wel wilden toegeven, dat die verschrikkelijke Tweede Wereld oorlog door Hitler was ontketend, weigerden vele Japanners de schuld van hun land voor de oor log in de Pacific te aanvaarden. Ik heb vele Japanners horen zeg gen: „Kateba kangun, makereba zokugun" of „De overwinnaar heeft altijd gelijk, de overwonne ne heeft altijd ongelijk". Nog altijd houden de meeste Japanners staande, dat tijdens die Pacific-oorlog hun land alleen maar de Aziatische belangen ver dedigde tegenover het Westerse kolonialisme. Die ver-doorgevoerde nationale tröts maakt iedere Japanse on derneming tot een bijna fana- tische knokploeg, wier enige doel het is zo'n groot mogelijk stuk van de wereldmarkt- taart te veroveren. De expansiedriften van Japan hebben in een handel een uitlaatklep gevonden. Daarnaast hebben de bewoners van het eilandenrijk zeer veel voor op hun mede-Aziaten. Zij zijn bewonderaars en minnaars van wetenschap en technologie. Terwijl bijgeloof en fatalisme nog zo'n vooraanstaande rol spe len in het dagelijks leven van andere Aziaten, nemen in Japan handels-. technische en we tenschappelijke belangen de eer ste plaats in. Dit wordt bewezen door het feit. dat na de oorlog de 760 uni versiteiten en technische ho gescholen van Japan een onafge broken stroom van technici heb ben afgeleverd. Men is er trots op. dat er nu meer ingenieurs zi)n dan in welk land ook, uitge zonderd de Verenigde Staten en de Sow jetunie. Onderwijs Vele sociologen geloven, dat het Japanse succes vooral te dan ken is aan het uitstekende onder wijssysteem en de daarmee ge paard gaande ambitie van de jeugd om een hogere opleiding te ontvangen. Om aan te tonen, dat de door snee-Japanner even materia listisch is ingesteld als zijn Westerse collega, mag wel wor den vermeld, dat in Osaka (de tweede industriestad) de burgers elkaar om vijf uur 's morgens op weg naar het werk niet groeten met „Goede morgen", maar met „Verdient u goed geld?". Een ander belangrijk element voor een beter begrip van Japans industriële opmars is het enorme probleem der overbevolking. Die massaliteit van de bevolking van het bergachtige eilandenrijk (iets groter dan Italië, maar twee maal zo dicht bevolkt) heeft d« Japanner gespannen, nerveus, rusteloos en ongeduldig gemaakt. Geldingsdrang De moordende strijd om het bestaan in de geringe leefruimte heeft een verbeten geldingsdrang doen ontstaan. Ondanks de geboortencontrole neemt de bevolking (nu al 100 miljoen mensen) ieder jaar toch nog met één miljoen toe. Een eeuw geleden waren er nog maar 30 miljoen Japanners en dat was eigenlijk het maxi mum. dat de eilanden konden, herbergen. De grote bevolkingsaanwas liet de Japanners weinig anders over het voeren van vier agressie-oor logen in de voorbije eeuw: tegen China (1894-1895), tegen Rusland (1904-1905), weer tegen China (1931-1932 en 1937-1945) en einde lijk tegen de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Nederland (1941-1945). Als de Japanners van vroeger het geld voor him oorlogen had den gebruikt om de bevol kingsexplosie in toom te houden, dan zou hun land al veel eerder „het Zweden van het Verre Oosten" zijn geworden. Vechtlust De spreekwoordelijke vechtlust van de samoerais (de oor- logshitsende krijgslieden) is nu gesublimeerd en omgezet tot een niet-aflatende aanvalsdrift op het handelsfront. Die vernietigende vechtlust is niet dood in de Ja panner. Hij is dezelfde fanaticus gebleven. Zijn veroveringsdrang is gelijk gebleven. Alleen is zij nu gericht op de industriële en technologische expansie. Het zou heel gevaarlijk zijn als de Europese fabri kanten bleven veronderstel len, dat de successen van Ja pan alleen maar te danken: zouden zijn aan de (betrek kelijke) lage arbeids- en pro- duktiekosten en dat die suc cessen wel zullen verdwijnen als de levensstandaard in Ja pan omhoog wordt getrokken. De moderne samoerais van het handelsfront zullen alles op alles zetten om steeds verder voorwaarts te stormen. Hoe dan ook. In Spanje startte het gigan tische concern Mitsubishi een hoogovenbedrijf en Sanyo een assemblagefabriek voor 'Wj hie|en IRTt' E :in t de elektronische industrie Japan nu al op de hielen de Verenigde Staten en de "ijkt niet ver meer, dat de achterstand ook hier zal *jen ingehaald. wereldberoemde Zwitserse erkindustrie begint ook al uk te ervaren van een mas- Japanse aanval. De Japan hebben er hun zinnen op om de Zwitsers op hun spe- gebied te onttronen. Weer doel, dat wellicht niet eens meer zo heel verbazing binnen enkele bereikt zal zijn. Nu is het dat Japan jaarlijks 30 horloges fabriceert en 65 miljoen en dat de daar nog met 35 mil- tussen zit. uurwerkfabrikan- echter het volste dat zij Zwitser- kwantitatief en kwalitatief gaan kloppen. president-directeur van Ci- Watch, de grootste fabriek Japan, voorspelde trouwens dat Zwitserland voorbij- zal worden binnen de vijf jaren, als de van dit ogenblik zich zou verovering van de Europese is al in volle gang. horloges vinden weg naar Engeland en Scandinavische landen en bij huis heeft Japan al daverende overwinning ge- De uurwerkhandel in Kong (vanouds een bijzon- •instgevende business) is al verloren zaak voor de De Japanners zijn vast- de Zwitserse concurren- uit de Britse kroonkolonie te vagen, zijn zelfs al en- pessimisten, die voorspellen, de eigen uurwerkindustrie weinige jaren in handen vallen van de Japanse con- Japanse auto-industrie is eigenlijk een verhaal apart. In opperste concentratie is de aan val ingezet. Aanvankelijk ging de Westerse concurrentie schouder ophalend aan deze dreiging voor bij, maar in de Amerikaanse en Europese autofabricagecentra heeft men nu toch wel duidelijk ingezien, dat de kwaliteit van de Japanse wagens zeker zo hoog is als die van henzelf. De cijfers zijn intussen ook een hartig woordje gaan meespreken: in 1967 nam Japan de tweede plaats in achter de Verenigde Staten, maar (en dat was nooit eerder gebeurd) voor West-Duitsland. En juist in een periode, dat de Amerikaanse en Europese fabrie ken hun productie op eenwat lager pitje zetten, begonnen van de Japanse lopende banden iede re maand meer auto's te rollen en niemand minder dan Henry Ford II blies het alarm: „Japan is onze zwaarste concurrent ge worden". Talrijke deskundigen delen die mening van Ford. Zij voorspel len, dat de Japanse autoindustrie den klein gekregen en in de ko mende vijf jaar zullen we onze stoomwals over nog veel meer gebieden laten gaan". Lange tijd hebben de Japan ners een minderwaardig heidscomplex gehad ten opzichte van het Westen en dit complex heeft nooit afgelaten om in hen agressieve reacties teweeg te brengen, die zich uitten in een dwangmatige drift om zichzelf en de wereld te laten zien, dat zij in geen enkel opzicht de mindere van wie ook waren. Om dit te bereiken zijn de Ja panners al ver voor de Eerste Wereldoorlog begonnen met het bestuderen en brutaalweg nama ken van produkten, die de Westerse technologen hadden uitgevonden. Zij imiteerden hun meesters van toen tot in de kleinste details en ze leerden van die namaak bijzonder veel. Principe Er werdén bovendien legale overeenkomsten over uitwisse ling van kennis gesloten met Amerikaanse en Europese fabri kanten. Zo'n licentie kwam uitstekend van pas. De Japanners gingen uit van dit principe: „We verslijten onze hersens niet met het doen van uitvindingen. We nemen alleen maar de laatste nieuwe ontwikkelingen over en gaan zelf van dat punt uit ver der. We proberen marktwaarde te ontwikkelen uit de ideeën van anderen." Zo werden de Japanners De vooruitzichten schijnen voor vele Europese concurrenten weinig gunstig te zijn, omdat Ja pan veel verder gevorderd is in de techniek van het bouwen van mammoetschepen. Diverse malen gingen Europese werfdirecteuren naar Japan om de ultramoderne bouwmethoden van hun gevaarlijke concurren ten te bestuderen. Vaste voet Het lesje van vaste voet krij gen in het „vijandelijke" gebied hebben de Japanners ook heel goed van hun concurrenten ge leerd en in toepassing gebracht. Om een paar voorbeelden te noe men: In Portugal verrezen Ja panse fabrieken voor textiel, pharmaceutica en kunststoffen. Een overzicht van de moderne zakenwijk in To kio. Na de oorlog verrezen in dit deel van de stad talrijke kantoor gebouwen. over de hele wereld successen zal gaan boeken, die nog groter zijn, dan die welke zij met hun came ra's, transistorradio's, bandrecor ders, tv-apparaten, enz. behaal den. Met een gedegen kennis van de marktmogelijkheden bouwden de Japanse fabrieken assemblagebe- drijven in Denemarken, Neder land en België. Scheepsbouw In 1956 heeft Japan ook de eerste positie ingenomen op het gebied van de scheepsbouw. En die benijdenswaardige plaats zal nog jaren onaantastbaar blijven. Ieder jaar weer gaat bijna de helft van de totale orderporte feuille van de hele wereld naar Japanse werven en koortsachtig wordt daar in drie ploegen de klok rond gewerkt door massa's mensen, terwijl er bij de Euro pese werven sprake is van een chronische depressie. tv-toestellen, bandrecorders, elektronische microscopen en computers. Dai Nippon Bungu, de grootste fabrikant van kantoor behoeften in Japan, opende in mei jl. een bedrijf in Frankrijk, dat alleen al 1.200.000 balpennen per maand de Euromarkt in smeet, of: acht procent van de totale schrijfbehoefte. Rusland heeft Japan uitgeno digd deel te nemen aan de ont wikkeling en industrialisatie van Siberië en laten we het dan niet hebben over de successen, die werden behaald in de VS, Cana da, Australië, Zuid-Afrika, La tijns Amerika, Zuidoost-Azië, enz. Boodschap De boodschap van Japan is helder en hard: „We hebben op vele markten grote produktielan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13