Winning aardgas succes: afzet is verdubbeld Miljoenen voor wegen rond grote steden Bod aandelen Nievelt Goudriaan Co: gesol Dirk van de oudste huzaar - Mensensmokkelaar gepakt: politie kan hem weinig maken rs. Jdink: hulp concentreren Economische ontwikkeling verrassend le emeenten meer armslag voor parkeerbeleid D'„ Uitgifte bedrijven in Flevoland Algemeen Fondsenbezit Financieel weekoverzicht Leferink militair wielerkampioen Twee doden, 6 gewonden bij botsing Minister vindt verwijt NSR ..niet fair" (Van onze parlementsredactie) EN HAAG De Nederlandse rikkelingshulp zal in Afrika namelijk geconcentreerd worden Kenya en Tanzania, zo mogelijk Nigeria. In Azië: Indonesië en t, in Latijns-Amerika: Suriname Antillen. [nister Udink van Ontwikke- ihulp meent dat door deze con- ratie, ook in samenwerking met [culiere organisaties, de hulp ef- nter zal zijn. Buiten de concen- blijven: bepaalde onderdelen de technische hulp, het fel- jhip-programma en het stimule- iprogramma voor bedrijfsfinan- ngen. hulp zal voornamelijk via inter- inale organisaties gebeuren. minister Udink ziet toch ook delen in bilaterale hulp, zoals terking van het contact tussen «rland en het ontvangende land. >t meerjarenprogramma dat mi- Udink de Kamer aanbiedt, ziet in uitgaven van "ongeveer miljard gulden en is gebaseerd e 1 procent van het netto natio- produkt in 1971. In 1969 632 oen. in 1971 ƒ833 miljoen. hulp zal voor een groot deel icieel zijn, omdat soms het ont- ende land geen behoefte heeft technische hulp of omdat de Idenlast van de ontwikke- landen dermate toeneemt, dat hulpverlening vereiste is. or samenwerking met het be- Sleven is een financie- imaatschappij in oprichting ter rdering van bedrijfsinveste- ;n in ontwikkelingslanden. Spoe- is het wetsontwerp te verwach- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister de Block maakt in de memorie van toe lichting op de begroting van economische zaken melding van een gunstige ontwikkeling in de aardgaswinning. Voor het lopend jaar wordt een verdubbeling van de afzet verwacht waardoor het totaal op 14 miljard kubieke meter komt. Hierbij is een export van 4,5 mil jard kubieke meter inbegrepen. Door de toenemende export en een stijging van het binnenlands ver bruik van aardgas kan omstreeks 1970 een positief effect van de aard gasexploitatie op de betalingsbalans worden verwacht van een miljard. De staat zal alleen in de winning deelnemen. wanneer belangrijke vondsten worden gedaan. Binnenkort worden concessies verleend voor de len van Drente. Friesland en Noord-Holland. Verwacht wordt, dat de tendens tot vergroting van de gemiddelde be drijfsomvang zich zal voortzetten. Met name in de binnenscheepvaart zal het aantal ondernemingen als ge volg van de verscherpte rationalisatie minder worden. Grondstation In 1968 is een studie gereedgeko men over een nationaal grondstation voor communicatie via satellieten. CHIPHOL De rijkspolitie Schiphol meent met de arres- van de 34-jarige Amster- imer M. G. H. een zogenaam- mensensmokkelaar te pakken eve hebben. Aangenomen wordt H. lid is van een uitgebreide r» anisatie. en kwam H. op het spoor na de [ifte van een Noorse inspecteur een scheepvaartonderneming, de irige Sigrud I. H. had hem op fchol zijn portefeuille en paspoort nomen, waarbij hij zich uitgaf ëchercheur van politie. wordt ervan verdacht in Rerdam eerder simpele jonge- e hebben overgehaald zich achter IJzeren Gordijn te begeven om tegen beloning „even hun poort af te geven" aan mensen die het Westen willen vluchten, moeten zich dan zelf tot een erlandse consul wenden, zeggen Hieraan is meegewerkt door de PTT. het bedrijfsleven en de T.H. in Delft. De minister is bereid te overwegen een beperkt deel van de uitvoe ringskosten hiervan ten laste van zijn begroting te brengen indien de betrokkenen overeenstemming over de vestiging van zo'n grondstation bereiken. Het project is namelijk van groot belang voor de Nederlandse in dustrie. De PTT onderzoekt waar zo'n station kan worden geplaatst. Onze reisverkeersbalans vertoont duidelijk een structurele achteruit gang. Het tekort steeg van 195 mil joen in 1966 tot 290 miljoen in 1967. Door de gestegen welvaart komen steeds meer vakantiegebieden binnen het bereik van de Westeuropese toe rist. Hierdoor gaat de Nederlandse concurrentiepositie achteruit. Uitbreiding en verbetering van de Nederlandse logiesaccommodatie wordt noodzakelijk genoemd. De regionale ontwikkeling is in het afgelopen jaar minder bevredigend j geweest. De provincies Friesland en vooral Groningen hadden een vertrek- overschot dat aanzienlijk groter was dan in 1966. Ook Overijssel en j Zuid-Limburg hadden een vertreko- verschot. Opvallend wordt het vesti gingsoverschot in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht genoemd. Verrassin <r P Minister De Block noemt de econo mische ontwikkeling in de jaren 1967 en 1968 tot op zekere hoogte verras- send. De produktie steeg met 12 pet. I terwijl de werkgelegenheid met 0.5 i pet. daalde. De komende jaren zal met name buiten het Westen de produktiestruc- het uitzicht gesteld tuur versterkt dienen te worden. Ons Ne< n onze parlementsredactie) [EN HAAG Minister Bak- van Verkeer en Waterstaat rweegt de gemeenten meer islag te geven bij hun par- rbeleid. De gemeentebe- histken zullen de mogelijkheid gen de parkeerduur bij me- i op een langere tijd te stel- dan nu toegestaan is. Prij- kunnen naar plaats en tijd variabel zijn. e bewindsman zegt dit in de lorie van toelichting bij de be- van z.ijn departement. Hij ook melding van een uitbrei- van de bestaande sloopregeling de binnenvaart volgens de aan- icti^üngen van de commissie-Post- die concludeert dat behalve estaande sloopregeling tot 200.000 ■kt tooi dat zij hun paspoort hebben verloren en om een laissez passer bewijs vra gen om naar West-Duitsland terug te keren, waar hun zo wordt dat tenminste in het eigen paspoort wordt teruggege ven. In de val Dergelijke mensensmokkelaars blijven bij dit gevaarlijke maar lu cratieve werk zelf buiten schot, maar al enkele malen zijn Nederlanders, die op de voorstellen ingingen, in Oost-Duitsland of Polen in de val gelopen en tot fikse gevangenisstraf fen veroordeeld. De gedupeerde Noorse inspecteur meldde zich dinsdag onthutst bij de politie. Hij was die morgen uit zijn vaderland op Schiphol aangekomen om in Botterdam een schip te inspec teren. Een onbekende man. sprak l)em bij de taxi-standplaats in het Engels aan. Hij deed zich voor als rechercheur en verzocht de overblufte Noor even mee te gaan, Op een stille plek in de autokelder van de luchthaven beschuldigde de pseudo-rechercheur de Noor ervan een spion te zijn en vroeg hem zijn paspoort, portefeuille en pistool af te geven. Verbaasd antwoordde de Noor dat hij helemaal geen spion was en even- I min een pistool op zak had. „Geeft u mij dan toch uw paspoort en uw portefeuille af", commandeerde de de onbekende en geïntimideerd door het kordate optreden van de man vol deed de Noorse inspecteur aan dit bevel. „Nu wacht u hier een minuut", ging de pseu do-inspecteur beslist door, „want ik moet even weg. Als u niet blijft wachten, dan..." en hij maakte een veelbetekenend gebaar met zijn hand langs de keel. Gehoor zaam wachtte de Noor de verdere gebeurtenissen af maar toen de man niet meer kwam opdagen, ging hij naar de echte politie. Daar kon men zijn verhaal aanvan kelijk nauwelijks geloven, maar de Noor bleef voet bij stuk houden. Uit een ris foto's van bekende delinquen ten, wees hij tenslotte het portret van de mensensmokkelaar aan. Deze ontkende iets van de zaak af te we ten, maar de Noor herkende hem. Alibi Als alibi toonde H. de rekening van een buitenlands hotel waar hij tot woensdag zou zijn geweest (de zaak speelde zich dinsdag op Schiphol af). Hij bleef echter in arrest omdat de land zal zich vooral moeten richten op prndukties met toekomstwaarde en bovendien moet gezocht worden naar activiteiten die aansluiten bij de gunstige geografische ligging van ons land. Andere belangrijke punten uit de toelichting van de begroting: De teruglopende werkgelegenheid in de textiel-, kleding- en schoeisel industrie zal vooral door de me taalsector moeten worden opge vangen. De metaalindustrie komt het meest voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in aan merking. De bewindsman noemt de be langstelling van de Verenigde Sta ten voor mogelijke vesti gingsplaatsen in ons land verheu gend. Ook in Denemarken, Enge land. Zweden en Zwitserland wordt een actieprogramma uitge voerd waarbij op vestigingsmoge lijkheden in Nederland wordt ge wezen. De regering treft voorbereidingen om te komen tot de bouw van een proeffabriek voor verrijking van uranium. Indien tot de bouw wordt besloten, zullen de vereiste bugettaire voorzieningen aan de Staten-Generaal worden voorge legd. De regering zal een initiatief ne men voor een herinvoering van de zomertijd in West-Europa. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ongeveer 30 pro cent van de uit te geven bedrijven in Oostelijk Flevoland is bestemd voor erfpachtsuitgifte en verkoop, vijf procent meer dan vorig jaar, aldus minister Witteveen in de begroting van Financiën. Het uitgifteplan om vat 61 akkerbouw-, gemengde en wei- debedrijven (2365 hectaren) en 16 fruitteeltbedrijven (163 hectaren). Aan alle ondernemers zal een handleiding worden toegestuurd ter verduidelijking van de nieuwe wet op de omzetbelasting. Collectieve belegging in geselecteerde nederlandse en amerikaanse aandelen gericht op VERMOGENSGROEI EN INKOMEN Inlichtingen over participatiebewijzen A.F. bij Uw commissionair of bankier, of rechtstreeks via de beheerders - postbus 3700 - Amsterdam wmmmM (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Rijkswegen fonds kan volgend jaar beschikken over 544 miljoen; het rijk ver schaft 30 miljoen meer dan vorig jaar. Ongeveer de helft komt ten goede aan wegen voor het Europese wegennet. Voor overige wegen is 220 miljoen beschikbaar en de rest is voor oververbindingen. In de omgeving van Rotterdam worden werken uitgevoerd tot 85 miljoen. Voor de voortzetting van de aanleg van het gedeelte van de noordelijke randweg van Rotterdam tussen rijksweg 13 en de aansluiting aan rijksweg 16 met inbegrip van de ombouw van het Kleinpolder- plein: 38 miljoen. Twee miljoen gulden is voor de voltooiing van de weg Van Brienenoordbrug rijks weg 16. Verder wordt gewerkt aan de weg KlaaswaalRotterdam, met inbe grip van de Heinenoordtunnel 17 miljoen), de aanleg van rijksweg 20 tussen rijksweg 13 (Kleinpolder- plein) en Maasdijk 4 miljoen) en de aanleg van de zuidelijke rand weg van Rotterdam tussen rijks weg 16 en ^e -floomweg >24-mil joen). ^Rondom Den Haag worden werken uitgevoerd tot een bedrag van 12 miljoen. Zeven miljoen gulden is voor voortzetting van de aanleg van ryksweg 12, de nieuwe invalsweg verkeersplein LeidschendamDen Haag en twee miljoen voor de aan leg van rijksweg 14: Wassenaar Leidschendam. Dan 2 miljoen voor een begin van de verbinding Kruit- huiswegrijksweg 13 en 1 mil joen voor grondaankoop voor de ombouw tot zesbaansweg tussen ver keersplein Leidschendam en Ypen- burg. Voor wegen rondom Utrecht is er 25 miljoen. Deze betreffen vooral de afwerking van klaverblad Ouden rijn, een nieuwe brug over het Am sterdamRijnkanaal en Merwede- kanaal en zesbaanswegen naar Oudenrijn. Waterstaat bereidt verder de bouw voor van twee bruggen over de IJssel (bij Katerveer en Deven ter), een over de Maas bij Empelen en over de Rijn bij Heteren. In to taal is 118 miljoen uitgetrokken voor aanleg en uitbreiding van weg verbindingen in het noorden, het oosten en het zuiden. Voor wegen bij Amsterdam wordt ƒ70 miljoen uitgetrokken. Voor aansluitende wegen van Coentunnel tot Koog aan de Zaan en Utrecht en grondaankopen voorbij Koog aan de Zaan. Verder is veel geld beschikbaar voor rijbaanverdubbeling van wegen naar Amsterdam vanuit Haarlem, Velsen, Schiphol en Hoevelaken. De effectenbeurs heeft positief gereageerd op de nieuwe staats begroting, nu verwacht wordt, dat onze economie een evenwichtige groei begint te krijgen. Prinsjesdag bracht geen spectaculaire dingen, maar daar heeft de beurs geen behoefte aan. Als het investerings klimaat bevorderd en de overbesteding teruggedrongen wordt, kan de toekomst met een zeker ovtimisme bekeken worden. De perspectieven van de betalingsbalans lijken wat beter te zijn, nu de export zich dit jaar behoorlijk ontwikkelt. Als alle partijen in het productieproces nu kalm aan blijven doen, is de kans aanwezig, dat het volgend jaar een voortzetting van de welvaart zal brengen. nog ongeveer 450.000 ton aan Noor onder ede volhield dat H hem zijn paspoort had afgenomen. Dit do cument is ook na huiszoeking niet bij H. gevonden. epsruimte gesloopt moet wor de overcapaciteit weg te waterschappen krijgen ƒ12 oen. In dit bedrag zit 3 mil- Naar H. enige tijd geleden zelf i voor „oeververdediging" van j ^en Nederlands weekblad meedeelde, houdt hij zich inderdaad bezig met het smokkelen van mensen van ach ter het IJzeren Gordijn naar het Westen. Dit legt hem geen windeie ren. Aangezien hij zelf niet met dc paspoorten knoeit (pas in het buiten-, land kunnen vanzelfsprekend de fo to's worden verwisseld) heeft men de Arasterdammer tot nu toe weinig of niets kunnen maken. AMERSFOORT De 21-jarige Gerrit Leferink uit Haaksbergpn is vrijdagmiddag in Amersfoort Neder lands militair wielerkampioen op de weg geworden Leferink legde de 132 kilometer op het 5300 meter lange parkoers op de tankbaan van de vlasakkers af in 3 uur 31 minuten 42 seconden. In de eindsprint van een kopgroep- je van vijf renners, dat meer dan vier minuten voorsprong had op de overige renners, versloeg Leferink de 1 Hagenaar Michel Bertou De uitslag luidt: 1. Gerrit Leferink (Haaksbergen) de 132 kilometer in 3 uur 31 minuten 42 seconden. 2. Mi chel Bertou (Den Haag) zt. 3. Nico Vermeulen (Amsterdam) zt 4 Luud van Dam (Eindhoven) zt. 5. Wil de Vlam (Sanbeek) zt ieeuwse „calamiteuze polders", laatste wetsontwerp zal worden trokken. In eerste instantie zal bijdragen in de kosten van dwaterkeringen en verder in drachtgevallen van wegen aan incie of gemeente. Daarnaast als de lasten van de waterhuis- iing onredelijk zijn opgelopen. SCHIPHOL aast een post van 3 miljoen onrendabele streekvervoerbe- 'en kent de begroting een post 1 miljoen (voor 1968 en 1969 1.000.voor de bouw van een Dnaal luchtvaartmuseum op het We Schiphol, omdat het gebouw igei 'et oude vliegveld voor het pu- i onbereikbaar is geworden en gen£ andere doeleinden nodig is. De ivenstijging van de begroting aagt 325 miljoen, ofwel 13 voornamelijk voor scheep- twegen en havens: 87 miljoen r dan in 1968: genoemd zijn al ïpoort. Scheveningen en Am- dam-Rijnkanaal. en laatste punt is het verkeers- ingscentrum (Eurocontrol) in atricht, dat in 1972 in gebruik worden genomen, aan 400 per- 'n werk biedt, en het luchtruim *n de Benelux en geheel West- Island zal beveiligen. Voorzienin- zullen reeds dit jaar worden ge len. Kapitaalmarkt De financiering van het tekort op de begroting zal ongetwijfeld leiden tot een beroep op de kapitaalmarkt in 1969 Het kastekort wordt begroot op ƒ2.3 miljard en men raamt, dat het rijk wel meer dan een miljard gulden van de beschikbare liquiditei ten zal opeisen. De rest wordt via de zogenaamde voorinschrij vingsrekening gefinancierd. Uit een en ander volgt, dat volgend jaar enkele staatsemissies te ver wachten zijn, afgezien van de gebrui kelijke operaties van de Bank voor Ned. Gemeenten. Volgens minister Witteveen zou een lichte daling van de rejitevoet kunnen intreden, maar men moet o.i. rekening houden met een voorlopig hoge rente. Uiteraard kan het buiten land hierop nog enige invloed uitoe fenen. als men grif op onze kapitaal markt investeririgen doet. Maar historisch gezien, blijft de rente in ons land voorlopig op een hoog ni veau. Hoogovens j Gisteren heeft dc Kon. Hoogovens zijn gouden jubileum gevierd en het is ongetwijfeld juist, als we opmer ken, dat de beurs dit feit met grote belangstelling heeft opgemerkt. Fen modern geoutilleerd bedrijf als de Kon. Hooeovens is. dat 20.000 mensen werk verschaft en tegen de verdruk king in door de jaren onmerkeli'k is gegroeid en nu al meer dan 4 miljoen ton staal produceert, is een nationale onderneming, waarop elke Nederlan der trots is. Het is „een springlevend bedrijf, j dat borrelt van ongeduld om verder 1 in omvang toe te nemen", zoals de i vertegenwoordiger van de onderne mingsraad opmerkte. De produktie wordt verder uitgebreid en zal in 1973'4 een niveau van 5 miljoen ton staal bereikt hebben. De beurs heeft een stille hoop ge had. dat de aandeelhouders een jubi- I leumuitkering zouden krijgen en men was deze week daarop al vooruit ge lopen. De koers der certificaten liep op van ƒ118,50 tot 125, maar de dag van gisteren ging voorbij zonder een bericht over een bonusje, zodat de teleurstelling tot uitdrukking kwam in een koersafbrokkeling tot ƒ122.20. De overige internationals hebben deze week per saldo weinig koerswinsten kunnen behalen, al bleef de stemming goed. De Am. En- ka. de dochtermij. der AKU heeft in de eerste 36 weken van dit jaar een winst behaald, welke 83 pet. hoger lag dan over dezelfde periode van 1967. Hieruit ondervond AKU enige steun, maar verder dan ƒ93,40 kwam het deze week toch niet. Sensatie Een sensatie was het nieuws over Van Nievelt Goudriaan Co.. dat de beurs gisteren volkomen verraste. Zoals men weet is de vorige maand van buitenlandse zijde gepoogd met het bestuur van de scheepvaarton derneming overeenstemming te he reiken over het uitbrengen van een bod van circa 160 a 165 pet. Deze posing is door het bestuur resoluut afgewezen en men kwam met de verrassende plaatsing van ƒ15 miljoen aandelen bij de Steen kolen Handelsvereenising tegen 150 pet Op deze wijze sneed men de buitenlandse groeD de Das af en zorg de men ervoor de meerderheid van aandelen te behouden. Verder deed men. alsof er niets aan de hand was en men gaf een communinué uit. waarin betoogd werd. dat ..de maatschapDii haar functie zou blij ven vervullen en volgens de traditie sedert 1905. in de Rotterdamse haven te blijven werken." Nu kwam gisteren onverwachts het bericht, dat de Steenkolen Han- delsvereenieing een bod op de aand. en eert. zal uitbrengen van 180 pet. Men vroeg zich ter beurze af. waar om eerst 15 miljoen aandelen ge plaatst zijn tegen 150 pet. en waarom het nu ineens mogelijk is om een bod te krijgen van 180 pet. Heeft het bestuur van Van Nievelt Goudriaan Co. de zorgvuldigheid opgebracht, welke verwacht kan worden jegens de particuliere aandeelhouders? Verwatering Eerst wordt via het onderhands plaatsen van ƒ15 miljoen aandelen een kapitaalverwatering doorgevoerd en brengt men de beurs in de waan. dat verder niets aan de hand is. De koers zakte toen dan ook prompt in van 160 tot beneden de 130 pet. Over 1967 keerde Van Nievelt niet meer dan 5 pet. dividend uit, dus op rende mentsbasis beoordeeld, was de koers van 130 pet. toch aan de stijve kant. Waarom brengt nu de Steenkolen Handels Vereeniging een bod uit van 180 pet.? Was het bestuur van Van Nievelt Goudriaan Co. niet ver plicht geweest om eerder opening van zaken te geven? Wat is dat tegenwoordig voor een gesol met bedrijven, waarin niet al leen beleggers hun geM geïnvesteerd hebben, maar ook werknemers hun brood verdienen? Na Wilton-Fijenoord- Bronswerk krijgen we nu weer het geval-Van Nievelt. Was het niet nodig geweest om al eerder mede te delen, dat on derhandelingen over een bod aanhan gig waren om te voorkomen, dat te leurgestelde aandeelhouders hun be zit maar van de hand deden? Achterop Scheepvaartwaarden lagen gister- ren door de hierboven geschetste gang van zaken bij Van Nievelt zeer vast in de markt. Men krijgt oog voor de intrinsieke waarde van deze bedriiven. al moet men niet vergeten, dat die er alleen uitkomt bij een overname pe vernieuwm" van sche pen kost iéder jaar schatten en het fiscale klimaat in ons land is niet zodanig, dart de rederijen voldoende winst mogen-reserveren voor de dure nieuwbouw - Op die manier raakt onze scheep vaart bij andere landen geleidelijk achterton. want elders zorgt de over heid wel voor voldoende steun Phs. Van Ommeren steeg van 180 tot 202 pet.. Kon. Rott. Lloyd van 147 tot 155 pet. De bierpróduktie is in de eerste negen maanden van het bierjaar sept. 1967/aug. 1968 met 8'/» pet. gegroeid. Helneken profiteerde van de gunstige stemming en steeg deze week van 750 tot 810 pet. Automobiel-ondernemingen kregen ook de wind mee. Ned. Ford «teeg MIJNSHEERENLAND Op de provinciale weg 43 bij de kruising Mijnshecrenlandseweg zijn gister avond twee mensen omgekomen bij een botsing tussen twee personenau to's. Een auto was de provinciale weg opgereden zonder voorrang te verle nen. De 52-jarige C. van der Sijde uit Mijnshcercnland was op slag dood, dc twintigjarige juffrouw Fr. Buys overleed op weg naai het ziekenhuis. De drie ernstig en drie licht gewon den werden naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam vervoerd. Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG Minister Veringa vindt het „niet helemaal fair" dat het bestuur van de Nederlandse Studen tenraad hem het verwijt maakt, dat over de verhoging van het inschrijf geld met de studenten nooit gespro ken is. „Bij het overleg met de stu denten had deze zaak behandeld kunnen worden, maar we zijn er ge- wbon niet aan toe gekomen", zei de minister op een persconferentie over zijn begroting. De NSR heeft een departementale brief die gericht was aan het college van curatoren te Utrecht, in de open baarheid gebracht. In deze brief wordt rekening gehouden met een verhoging van het inschrijfgeld. De Studentenraad noemt de maatregel een pure belastingheffing. De verho ging van 10 tot 100 zou in Utrecht een voorwaarde zijn voor uitbreiding van de studentenvoorzieningen met maximaal ƒ150.000, dat wil zeggen: nog geen 12 gulden per student. „De zaak is nog open", zei Veringa gisteren. Op 26 september zal hij met de NSR spreken over het inschrijf geld en de studentenvoorzieningen. Een verhoging van het inschrijfgeld zou pas op 1 september van het vol gend jaar kunnen ingaan. iundesllga ls vrijdagavond een wedstrijd gespeeld. De uitslag luidt: Kickers Offen bach i860 München 2—3. Europese beker voor nationale bekerhou ders heeft Olympiakos Piraeus In Athene met 2—0 gewonnen van Fram Reykjavik (IJsland). De ruststand was 1—0. (Van onze correspondent) AMERSFOORT „Denk nou niet dat ik alles vertel, ik zou er op mijn leeftijd nog moeilijk heden met de minister van oor log mee kunnen krijgen." Deze uitdagende bewering komt uit de mond van de oudste huzaar van Nederland, de Amersfoorter Dirk van Buuren, die vandaag honderd jaar is ge worden. En zijn eeuwfeest viert temidden van bejaarde mensen in het verzorgingstehuis Punten burg in Amersfoort. Dirk van Buuren lieveling van het tehuis de bewoners vinden het zo'n krijgshaftig figuur, die zo heer lijk kan pronken met zijn talrijke onderscheidingen moet het alle maal een beetje verwerken. Nog nooit in zijn leven was er zo'n he- van 886 tot 920 prt.. Auto-industrie Rotterdam van 303 tot 322 pet. Rub berfabriek Vredostein verbeterde, in verband met Je cunstiee eane van zaken in dit bedrijf, van 199 lof 225 pet. Bereoss Tapijt besteeg de berg verder en kwam van 535 tot 588. slot was 575 pet. Borsumii meldde een gunstige gang van zaken in bet lopende hoekiaar en de come-haek van deze handelson derneming. welke ai duideUlker wordt, verdisconteerde de beurs met een koersstijging van 132 tot 152 bie den De obligafiemarkt lag iets heter in verband met de Miljoenennota. langstelling voor hem. „Een schrij ver, later administrateur in het Ne derlandse leger en dan nog wel bij de blauwe huzaren, daar zat toch geen nieuws in." Dat „ze" nu bij hem komen en hem vragen over de toch wel mooiste t.ijd van zijn leven, de militaire dienst, vervult hem alleen maar met trols. Dirk had al vroeg gezorgd dat hij er bij kwam. Op zijn 20ste stapte hij als vrijwilliger in Utrecht de poorten van de kazerne van het vijfde regi ment infanterie binnen. Drie jaar la ter. toen hij het al geschopt had tot sergeant-sportinstructeur. en in Den Haag recruten gymnastiekles gaf. brak hij zijn been. „Ik maakte me zo kwaad dat die jongetjes niet eens met een polsstok konden springen, dat ik het zelf voordeed en prompt mijn been brak", vertelt Van Buuren. Na enkele keuringen kwam hij bij de blauwe huzaren, weliswaar in admi nistratieve dienst, maar zijn liefde voor de paarden, kon hij uitstekend botvieren. Schieten hebben ze me nooit hoe ven leren, zegt Dirk, nog bijzonder vitaal, niet zonder trots. Ik heb wat prijzen en medaljes gewonnen. Dirk van Buuren werd op zijn 55ste jaar al gepensioneerd en is een van de weinige Nederlandse militai ren die al erg lang „soldij" zoals nij het zelf noemt, ontvangt. „Elke maand krijg ik het en het ziet er wel naar uit dat daar voorlopig geen ein de aan komt. Ik voel me nog erg gezond", verzekert Van Buuren. Hij neemt het minister Colljn nog steeds kwalijk dat hij hem zo vroeg met pensioen heeft gestuurd „Ik had", zo beweert de krasse baas", nog best een hele tijd mee gekund."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11