VLEET Han de Wilde verlaat Leiden u Nieuw defensie-plan Zuid-Sla vië voor VN-onderzoek naar massamoorden Biafra Tweede fase Rijnstraat begint maandagmorgen 5' Bejaarden hebben grot£ behoefte aan contact Dorus zingt liedjes voor f 3 Foresters verkopen plaat voor tvs Vele noviteiten op 90e Damesbeurs Overname Wilton opent betere vooruitzichten Smiths' partij wint tussentijdse verkiezingen Bankier doodt inbreker Burgerli ike stand van Leiden Visserij nieuws bij de Koninklijk musiceren op het Kasteel Morgen eerste vergadering gewestraad Christenvrouwen sparen voor kapel Echtpaar Ponste 50 jaar getrouw ie af Na jaarsfeesten^ Voorhout fe NIEUWF LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 SEPTEMBER (Van onze verslaggever) ROTTERDAM „Ik zou honderd willen worden, alleen maar om te ■ien" heet een van de liedjes, door „Dorus" Tom Manders op een plaatje gezet. Het Is een grammofoonplaatje dat dank zij aller belangeloze mede werking voor 3 te koop Is. Dat bete kent dat niettemin de Foresters Actie („Teevee voor vereenzaamden" toch nog 2,10 per plaatje overhoudt om dat ln de kas te doen van waaruit j bejaarden en andere eenzamen een tv-toestel krijgen, ln bruikleen en ■onder enige kosten. De Foresters vormen een vrien denkring. in 1880 in Nederland opge richt. De leden willen zowel voor el kaar als voor anderen iets doen. In Nederland zijn een kleine duizend le den, over de gehele wereld telt de kring vierhonderdduizend leden van allerlei geloof, ras of politieke over tuiging. In Nederland zijn zij actief op het gebied van de organisatie van tochten met bejaarden en gehandi capten, met het verzorgen van pakket ten voor deze groepen met Sint Nico la as e.d. Een van de activiteiten is het be zoeken van vereenzaamde bejaarden. Dezen krijgen eens per maand, hoog uit eens per veertien dagen iemand voor amper een uurtje op bezoek. (Voor het overige zijn deze mensen voor hun contacten met de wereld buitenshuis aangewezen op de tele visie. De meesten echter kunnen geen toestel kopen en raken dan ook geïsoleerd. Gedurende de laatste ne gen maanden zijn de Foresters er toe overgegaan, tv-toestellen in bruikleen af te staan, maar de vraag ls zo groot, dat zonder een grootse actie dit werk niet langer goed kan wor den voortgezet. Dertig toestellen zijn inmiddels al hier en daar geplaatst, maar er zijn nog bergen door de gemeentelijke so ciale diensten, maatschappelijk wer kers. buren en kennissen verschafte adresoen. De aanvragen worden voor ■over nodig op hun juistheid nage gaan, maar komt een vereenzaamde In aanmerking, dan krijgt hij ook een gloednieuw toestel plus plaatsing en eventueel onderhoud. De Foresters nemen alles voor hun rekening, uit gezonderd het kijkgeld, omdat de be trokken categorie daar toch meestal vrijstelling van kan verkrijgen. Normaal zou het plaatje 6.50 moe ten kosten. Samenwerking is gezocht met andere dergelijke tv-fondsen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De 90e Damesbeurs die van 20 september tot en met 6 oktober ln de Haagse Houtrusthallcn sal worden gehouden rust op een aantal stevige pijlers. Het Huis van de Toekomst, Woning- Inrichting, Mode, Noviteiten en Voorlichting zullen dit jaar vertegen woordigd zijn op deze „brug" tussen fabrikant en consument. Onder het motto „Wees uw eigen architect" presenteert men het Huis van de Toekomst, gebouwd met licht- doorlatende plastic bouwstenen en ingericht met ultra-moderne meube len. Bezoekers kunnen proberen zelf een muur van plastic stenen te bou wen. Voorts zijn niet minder dan 23 toonkamers met meubelen te zien en uit verschillende landen worden keu ken-stijlen tentoongesteld en vele soorten open haarden. In het „Mode Theater" zullen veer tig uitvoeringen van vijftig „mo de-flitsen" worden gehouden, en wel vier keer per dag. Speelse lichteffek- ten en charmante mannequins zullen gedurende vijftig minuten tonen hoe de hedendaagse techniek en de mode op een verrassende wijze samen kun nen gaan. Na gedurende 42 jaar conferencier op de Damesbeurs te zijn geweest heeft Alex de Haas zich teruggetrok ken. Zijn taak zal nu voor 't eerst door Herman Emmink overgenomen worden. De opzet en inrichting van de No viteiten-afdeling is uniek. Niet min der dan 27 standhouders tonen een keur van artikelen. Snufjes zijn de handschaaf, waarmee zelfs richels in planken te maken zijn, de tapinstal latie voor de huiskamer en de op klapbare werkbank met uitschulfbare poten voor kleln-behuisden. Ook zijn de Nederlandse Vereni ging Bescherming Voetgangers en de Vereniging „Kattenzorg" met speciale stands vertegenwoordigd. waarvan één zich Inderdaad aansloot; de andere werkt zelfstandig voort. Ook de tv-toestellen voor de actie worden tegen een „speciaal prijsje" geleverd. Van de grammofoonplaatjes zijn er al 5.000 langs informele weg verkocht. Een oplage van 10.000 wordt nu te koop aangeboden in supermarkten, warenhuizen en dergelijke; niet dus via de normale platenhandel. Winke liers en anderen die de plaat verko pen en daarbij is natuurlijk ook Dorus zelf in zijn Rotterdamse caba ret maken dit kenbaar via biljet ten. Het is een nationale actie en men hoopt vanzelfsprekend op een al ls het dan denkbeeldige gouden plaat voor Tom Manders want dat bete kent dat er vele platen verkocht zijn. Foresters-secretaris J. M. Loonstein hoopt met zijn mede-organisatoren, dat de plaatjes ook hun weg vinden via verkoop per giro (Postgiro 1530000 - gemeentegiro Amsterdam F 2030, ten name van de Foresters Amsterdam, gevestigd in het Fo- restershuis, Sarpathistraat 8 - 10, Amsterdam). De plaatjes zijn daar ook contant te kopen, evenals bij alle kantoren van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. DEN HAAG De voorgenomen overname van Wilton-Fijenoord- Bronswerk door Rijn-Schelde en de V.M.F. opent betere vooruit zichten voor het voortbestaan en de ontwikkeling van de daarbij betrok ken productiebedrijven dan het geval zou zijn zonder een dergelijke stap. Dit hebben de ministers van econo mische zaken De Block, en van socia le zaken en volksgezondheid Rool- vlnk verklaard in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid mr. T. J. A. M. van Lier (pvda). De positie van Rijn-Schelde en V.M.F. wordt door de concentratie die aansluit op de aanbevelingen van de Commissie Nederlandse Scheep vaart naar mag worden verwacht verbeterd. Het is echter nog te vroeg om te beoordelen of binnen de totale werkgelegenheid overplaatsing van personeel, of afvloeiing in sommige sectoren naast uitbreiding in andere, noodzakelijk zullen zijn. De ministers wijzen erop dat de ondernemingen hebben verklaard dat de totale werk gelegenheid zal worden gehandhaafd en dat zij hebben toegezegd een „so ciale blauwdruk" te zullen opstellen, die met vertegenwoordigers van de vakbonden zal worden besproken. Belde ministers zullen hun invloed aanwenden om te bevorderen dat met de sociale belangen van de be trokken werknemers zo ruim moge lijk rekening wordt gehouden. DJAKARTA President Soeharto van Indonesië zal nog dit jaar 25 miljoen roepiah (ruim 170.000 gulden) beschikbaar stellen voor de voltooi ing van het door oud-president Soe- karno zo geliefde project: het Natio nale Monument bij het presidentiële paleis in Djakarta. Het monument wordt een hoge, met marmer beklede zuil waarop een in zuiver goud gevatte vlam. Soekar- no had een aandeel in het ontwerp, maar kwam ten val voordat het mo nument klaar was. Studentenraad protesteert tegen inschrijfgeld DEN HAAG De Nederlands» Studentenraad heeft opnieuw gepro testeerd tegen een eventuele verho ging van de' inschrijfgelden aan d« universiteiten. Volgens het bestuui van de NSR overweegt de ministei alsnog deze gelden te verhogen. Zi; heeft dat geconcludeerd uit een briel van de minister aan de curatoren vaï de Utrechtse universiteit. Het ministerie van onderwijs ei wetenschappen heeft een „onplezieri ge" indruk gekregen van het feit, da' de NSR het briefverkeer tussen d« minister en de curatoren zou hebbes onderschept. Overigens is dat on derscheppen niet eens zeker, aldus d« woordvoerder, die er aan toevoegde dat het hier gaat om een verzoek van de minister tot indiening van de be groting. GATOOMA Premier Ian Smiths' partij, het Rhodesische front, heeft gisteren bij tussentijdse verkiezingen voor een zetel in het parlement een grote overwinning behaald op de (rechtse) Rhodesische Nationale Par tij. De kandidaat van het Rhodesische Front won met 810 tegen 65 stemmen in Gatooma. Men ziet in de uitslag een bewijs van vertrouwen in Smith. Een overwinning voor de Nationale Partij zou een verwerping door het volk van Smiths plannen voor een nieuwe grondwet hebben betekend. De Nationale Partij kreeg zelfs niet vol doende stemmen om het door de kan didaat gestorte bedrag terug te eisen. BRUSSEL *-* Een 54-jarige Brus- se'^e bankier heeft gisteren in zijn Villa aan de zuidelijke rand van Brussel een 20-jarige gewapende in breker met een jachtgeweer dood geschoten. De inbreker, een Zuidslaviër, was de villa via een raam in de slaapka mer binnengedrongen. Hij bedreigde allereerst in die kamer een 20-jarige huisgenote van het gezin, doch deze zag kans zijn aandacht af te leiden en alarm te slaan. De bankier ging de inbreker aan vankelijk ongewapend te lijf en bij een worsteling liet de Zuidslaviër zijn pistool vallen. Hij kon zich ech ter vrijmaken en toen hij zich bukte om zijn wapen weer op te rapen, sprong de bankier zijn slaapkamer binnen waar hij zijn jachtgeweer greep en snel laadde. In het trappenhuis van de villa kwam hij weer tegenover de jonge man te staan en toen deze op hem aanlegde, vuurde de bankier een schot af dat dodelijk bleek te zijn. AMSTERDAM Op de enkele da gen durende kunstveiling bij Mak van Waay is woensdag in hoofdzaak grafiek aan bod gekomen. Het niveau lag hoog en er werd veel en gemak kelijk gekocht. Een ets van James Ensor, „La ca- thedrale" bracht 2.800 gulden op en een serie van vijf sepia-aquarellen van Wickart gingen voor 1.450 van de hand. Twee aquarellen van Isaac Israels haalden resp. 1.450 en 1.550 gulden en een gouache van Karei Appel kwam tot 300. BELGRADO De regering en de militaire leiding in Zuid- Slavië hebben een plan opgesteld om ingeval van nood de gehele bevolking by verdediging van het land en het verzet tegen een eventuele bezetter te betrekken. Dit plan, waaraan twee jaar is ge werkt, is aanzienlijk gewijzigd na de jongste gebeurtenissen in Tsjechoslo- wakije. De parlementscommissie voor defensie en nationale veiligheid heeft al een „comité van toezicht op de openbare veiligheidsdiensten" ge vormd. De afgevaardigden hebben het desbetreffende wetsvoorstel ge kregen, dat over enige dagen zal worden behandeld. LAGOS VN-secretaris-ge- neraal Oe Thant heeft de Zweed Gussing naar Nigeria gezonden, waar deze zich zal voegen bij het internationale waarnemerskorps, dat de berichten over massa moord, begaan door de federale troepen, zal onderzoeken. Gussing gaat naar het front op uit nodiging van de regering in Lagos. Feeds eerder hadden Engeland. Zwe den en Canada waarnemer» gezon den. De groep kan nog niet aan het werk gaan. omdat de federale rege ring de voorwaarden, waaronder de groep zal optreden, nog niet heeft bepaald. Intussen sluit het federale net zich om het overgebleven gedeelte van Biafra. Nadat de federale troepen Or- rewl hebben veroverd zlln zij begon nen met het laatste offensief: een aanval op Umuahla waar ook de lan- dinesstrip van het Rode Kruis ligt. Hoe verder de Nigerianen echter ---'ringen, hoe fe'ler de teger«tand van de Bialranen wordt. Bij de strijd om Orrewei zouden duizenden bur gers aan de gevechten hebben deel genomen. Honderden van hen werden gedood. Ook de federale troepen le den in deze stad zware verliezen. Radio Biafra heeft bekend ge maakt. dat Lagos nu dorpen bombar deert met Can herra-bom men werpers van Britse makeiii. Gisteren zou een dorp zijn bestookt, waarbij ruim 500 mensen omkwamen KINDEREM Een Nigeriaanse generaal heeft ge zegd. dat Franse huurlingen de Biaf- raanse strijdkrachten leiden. Er zou den tot nu toe bijna 200 Fransen zijn gesneuveld. Biafra heeft gisteren via het Rode Kruis van Gabon tot ern aantal lan den. waaronder Nederland, een op roep gedaan Biafraanse kinderen op te nemen. Medewerkers van Terrcs des Hommes (die ook Vietnamese kinderen !n Furopa onderbrengt) brengen de kinderen naar Gabon. Vanmorgen waren er daar al 261 aangekomen. De meeste lijden aan ondervoeding en de behoefte aan kindervoedsel en antibiotica is groot. De federale regering zal de natio nale defensie coördineren en het le ger dirigeren, terwijl de zes deelsta ten zullen zorgen voor de oprichting van speciale eenheden, de besrhpr- ming van de burgerbevolking en de voortzetting van de economische acti viteit. W a pen voorraden Naar verluidt zouden ln de voor naamste openbare gebouwen al wa- penvoorraden zijn opgeslagen, terwijl ook aan een gedetailleerd plan zou worden gewerkt voor het in veiligheid brengen van de inhoud van de over heidsarchieven en de musea. Intussen worden de voorzorgsmaat regelen die de generale staf in Bel grado met het oog op de bezetting van Tsjechoslowakije had getroffen, geleidelijk ingetrokken. De reser visten zijn naar huis gestuurd en er zouden vrijwel geen nachtelijke oefe ningen meer worden gehouden, waarbij specialisten zonder waarschuwing van huis werden ge haald om aan manoeuvres deel te nemen. Ook aan de grenzen is de spanning verminderd. PRAAG Drie leden van het presidium van de Ts.jechoslowaakse nationale raad zijn afgetreden. Spa- cek. secretaris van het centrale par tijcomité, Pelnar, minister van bin nenlandse zaken en Helzlar. voorma lie directeur van Radio Praag. De voltallige vergadering van de nationale raad heeft het ontslag aan vaard en Vacvla Ircing in het presi dium gekozen. De positie van minister Hajek van buitenlandse zaken is onzeker. Hajek. die van Oosteuropese zijde nog steeds fel wordt gekritiseerd, diende vorige week zijn ontslag in. Hij oefent zijn functie niet meer uit. maar president Svoboda heeft nog steeds niet over de ontslagaanvrage beslist. De hoofdredacteur van een provin ciaal partijblad in Banské Bp3tr!ea is op Russisch verzoek door het partij- comité ontslagen. Husak. de leider van de Slowaakse partij, heeft beloofd dat er geen sprake zal zijn van terugkeer naar de dagen van voor de liberalisatie. Maar wel moet Tsjechoslowakije voortaan het bondgenootschap met het Pact van Warschau strikt nakomen. Dia-avond voor filatelisten NOORDWIJK In samenwerking met Philatelica hield de vereniging van postzegelverzamelaars in Flora een dia-avond over de totstandko ming van postzegels. De jeugdafdeling van de vereni ging van postzegelverzamelaars be staat tien jaar. Onder leiding van mevr. Hageman heeft de jeugdclub een grote groei doorgemaakt. Door bijzondere omstandigheden zal mevr. Hageman haar functie tijdelijk niet kunnen waarnemen. Voorzitter A. G. Schoordijk deed een beroep op de leden zoveel mogelijk assistentie te verlenen. De mooiste lustrumgave voor de jeugdclub is het beschik- baarslellen van dubbele of overtol lige zegels. Drie damherten erbij in Noordwij k NOORDWIJK De bevolking van het hertenkamp aan de Freesia- Laan is deze week uitgebreid met drie damherten. Het trio bestaat uit een bok en twee geiten, waarvan er een in het afgelopen jaar al jongen heeft geworpen. De kans dat volgend jaar jonge hertjes in het kamp zul len ronddartelen, is dus niet gering. De nieuwe aanwinsten zijn een ge schenk van de directie van de Dr. mr. Willem van den Berghstichting. Trimactie Noordwijk NOORDWIJK Het bestuur van de Noordwijkse sportraad wil in Noordwijk met een trimactie begin nen. Het gaat er om belangstellen den in de gelegenheid te stellen wat meer beweging te krijgen. De ge zondheid van veel mensen wordt be dreigd door een tekort aan bewe ging, onder meer door het autorij den. Oud en jong worden uitgenodigd voor een introductiebijeenkomst op donderdagavond 25 september in De Beurs, om acht uur. De heer L. Ak kers van de Nederlandse Sportfede ratie houdt dan een inleiding over de trimactie. KATWIJK De eerste fase van de reconstructie en asfaltering van de Rijnstraat is afgerond. Het be troffen nog slechts voorbereidende werkzaamheden. Maandag begint men aan de tweede fase, die zal be staan uit asfalterings- en bestralings werkzaamheden. Dit karwei zal een week in beslag nemen. Om het werk vlot te kunnen la ten verlopen, is een aantal verkeers maatregelen noodzakelijk. Van maandagmorgen vijf uur af zal het gedeelte van de Rijnstraat tussen de Noordwijkerweg en de Molentuin- weg voor alle verkeer worden ge sloten. Uitwijkstroken Het verkeer uit Katwijk aan Zee naar Leiden of Den Haag dient over de Callaoweg te rijden. Om verkeers- gebruik van deze weg in beide rich tingen mogelijk te makem, zijn aan LEIDEN Geboren: Daniël, z v J Meijer en G Spaargaren; Ginette, d v R Gotjé en H M van der Meulen; Bianca Geertruida Johanna Maria, d v J C H Dobbe en C P J M van der Poll; Johanna Maria Marianne, d v A van der Tang en J Bentveld. Gehuwd: W Nieuwenburg en J van Evert. Overleden: ERG Mounier, 55 jaar, vrouw; G van Rijsdam, 82 jaar, man; L M Peter. 79 iaar. wed van H. Philippo; F J Parlevliet, 66 jaar, echtgenote van C de Jongh; J van Ruiten, 80 jaar, man; E A Horstink. 73 jaar. man; P Mulder. 63 jaar. man; J Aal, 52 jaar. man. IJMUIDEN De visserij ln de Noord leverde weer wat meer op dan enkele dagen geleden. De treilers noteerden door elkaar genomen trekken van 70 manden hoops. De koolvis was in de meerderheid. In de Ierse Zee ging het met de haringvisserij nog niet naar wens. In het gunstigste geval kregen de schepen uit een dag ingespannen vissen dertig kantjes aan boord. De loggers en kotters bij de routeboeien hielden het evenals op de voorgaande dagen op trekken van hooguit dertig kilo tong en eon mand of vijf andere vis. De grotere eenheden in de omgeving van 54 NB lieten redelijke resultaten aantekenen. Zij vingen van alles wat, waarbij de kwaliteit van de buit zeer geprezen werd. De loggers en kotters onder de de Nederlandse kust moesten weer met schrale vangsten genoegen nemen. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 17 vaartuigen. Zij brachten het niet verder dan tot een aanvoer van 430 kisten vis. waarvan 30 kisten wijting, 40 kisten makreel, 240 kisten schol, 8 kisten tarbot, 24 kisten diversen en 6600 kilo tong. Schraalhans was be paald keukenmeester. Aan de prijzen was dat niet te merken. Die vertoon den slechts een geringe neiging tot oplopen. Ook ditmaal belandde de tong 2 na een inzet van f 4,33 een dubbeltje on der de vier gulden. De tong 1 onder vond met een hoogste bod van f 5,82 de meeste vraag. De kleinmiddel lag met een top van f 5.73 eveneens goed in de markt. Zalm In de groep van de platvissoorten ging de zalm met de hoogste notering strijken; tien gulden per kilo. Bij de schol was ditmaal de meeste belang stelling weggelegd voor de kleinmid del en de eentjes. Deze soorten haal den een gemiddelde van bijna zestig gulden. De grote en de grootmiddel schom melden tussen f 53,- en f 50,-. De VOORSCHOTEN Als de prachti ge Marotzaal van Kasteel Duiven voorde dicht bevolkt is en dat is vrijwel altijd het geval als er wordt gemusiceerd laat de akoestiek wei nig te wensen over. Daarvan profiteerden gisteren de le den van het Philipp Emanuel Ensem ble, bestaande uit de violiste Froukje Giltay. de fluitist Alfons van Leggelo, de gambiste Lous Goossens en de kla- vecinlst Rienk Jiskoot. Het programma, dat louter 18e-eeuw. se werken omvatte, culmineerde in het Trio uit Bachs „Musikalisches Op- fer", een machtige synthese tussen hoofd en hart met als koninklijk the ma de muzikale suggestie van Frede- rik de Grote. Bach heeft dit thema ge niaal verwerkt en het was duidelijk, dat de uitvoerenden op deze compo sitie, die de gehele tweede concert helft in beslag nam, hard hadden ge studeerd. Men benaderde dit trio van de huismuzikale kant, gerealiseerd in een intiem en levendig musiceren, dat allengs aan helderheid won en dat voortdurend onderworpen bleef aan de ingeweven tucht van het contra punt. Het gevaar zo'n bijzonder brok muziek met een glanzende laag vir tuoze vernis te bedekken, waardoor de nerf van Bachs toonkunst onzicht baar dreigt te worden, was hij dit ensemble zelfs niet latent aanwezig. Voor de pauze had de klavecinist zijn fraseringsvermogen bewezen in een kwartet van Tommaso Giordani, waaraan een Sonate voor viool, gam ba en continuo voor Van Erlebach vooraf was gegaan. Aan 't begin van dit succesvolle kasteelconcert stond de zonnige galanterie van een Trio sonate van Bachs zo begaafde tweede zoon Carl Phillpp EmanueL F. D. schol 2 had met f 48.- een goede start doch deed spoedig niet meer dan f 17,-. Makreel De goede kwaliteit makreel klom iets over de veertig gulden. De min dere soort had het moeilijker. Dik wijls konden de handelaren voor f 15.6C terecht. De geringe schelvisaanvoer bestond alleen uit braad. Hiervoor werd f 27,- per kist betaald. De dichte wijting werd ondanks de schaarste op het minimum gedrukt. De kleine gul hield de kattencentrale met een notering van f 49.- tot f 38,- een heel stuk uit de buurt. De middelsoort was onder de vijftig gulden niet te koop. Vandaag aan de markt Vandaag verschenen aan de IJmui der markt onder meer de KW 49 Ant- je met 50 kisten en 90 kleine kisten diversen en de IJM 36 Kemphaan mei 1750 kisten en 50 kleine kisten diver sen. In Scbeveningen In Scheveningen werden aangevoerd 10 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw, 400 kisten haring, 200 klei ne kisten haring, 150 kisten schol en 1000 kilo tong. Dierenshoiv in Warmond ter ere van Dierendag WARMOND De parochiële en hervormde jeugdraad hebben beslo ten in samenwerking met de jeugd- natuurwacht zaterdag 5 oktober ter gelegenheid van Dierendag (4 okto ber) in de Burcht een dicrenshow te houden. Aan deze show kunnen kinderen meedoen, die niet ouder zijn dan 12 jaar. De dieren zijn in de catego rieën honden, katten, konijnen en nog andere soorten ingedeeld. Naast de hoofd- en wisselprljs zijn nog an dere prijzen beschikbaar gesteld. De dieren zullen alleen op verzorging en karakter worden beoordeeld en niet op hun uiterlijk. De show begint om 10 uur 's morgens. Iedereen die deelneemt krijgt een dierendag kleurplaat. Fancy-fair in Warmond WARMOND Het jongerencontact houdt vrijdag, zaterdag cn zondag een fancy-fair met het doei geld bij een te krijgen om in de toekomst de jongeren van Warmond meer te kun nen bieden. Men kan op deze dagen in de Burcht spijkerslaan, ballen gooien, enveloppen trekken, dubbeltjes gooi en en schieten, 's Avonds zal er met het rad van avontuur worden ge draaid. Er is ook een loterij, waarvan burgemeester Langemeijer zaterdag avond om 10 uur de trekking zal ver richten. Openingstijden: vrijdag van 8 tot 11 uur 's avonds, zaterdag van half vier tot 12 uur en zondag van 3 tot 12 uur. Verkeeracuraus Sasaenheim SASSENHEIM Ook in het ko mende winterseizoen geeft de ver eniging Veilig Verkeer een cursus „Verkeerssleutel". Deze cursus is een methode in algemene verkeerstheorie en bestaat uit zes hoofdstukken, die in zes avonden behandeld worden. Vooral voor hen, die spoedig rijles gaan volgen of hiermee al bezig zijn, is de cursus van belang. De geslaag den ontvangen het verkeerssleutel- certificaat. Aanvang tweede week van oktober in het gebouw Oostha ven. Men kan zich opgeven bij de heer V. d. Wees, Hoekstraat 30, telef. 7032. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidse" er in I de kant van de provincialeweg nieuwe uitwijkstroken gemaakt voor het inkomende verkeer. De voorsorteerpijlen zijn verwij derd, maar de verkeerslichten blij ven werken, zij het met aangepaste groentijden. Het inkomende verkeer uit Lei den en Den Haag dient te letten op het feit, dat de stopstreep is verplaatst naar tien meter van de kruising ZeewegCallaoweg. Dat is gedaan om het verkeer van de Zeeweg gelegenheid te geven de Callaoweg in te rijden. Voor het interne verkeer zijn ook bepaalde maatregelen getroffen, maar dat wijst zich vanzelf. LEIDEN Morgenavond om acht uur begint in de Stadsgehoorzaal de eerste vergadering van de gewest raad, waarin 35 vertegenwoordigers van dc gemeenten Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg. Valkenburg, Voorschoten. Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude zitting hebben. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen, die voorzitter van de ge westraad is, zal een openingsrede houden. Vervolgens moeten vier ge westraadleden als lid van het dage lijks bestuur worden aangewezen. Het derde punt op de agenda is de benoeming van een secretaris. De vergadering is voor iedereen toegankelijk. Na sluiting van de vergadering heeft in de Burgerzaal van het stad huis een officiële ontvangst plaats voor de gewestraad en alle raads leden van de deelnemende gemeen ten. Montijn exposeert in 't Duivenhuys LEIDEN Bert Oosterman opent vrijdag 27 september 's avonds om half negen in galerie 't Duivenhuys aan het Rapenburg een overzichts tentoonstelling van Montijn. Deze schilder, geboren in Oudewater, is autodidakt. Hij woont en werkt in Amsterdam en Salernes (Frankrijk) en exposeerde in binnen- en buiten land. De tentoonstelling, die in samen werking met galerie De Mangelgang te Groningen is tót stand gekomen, duurt tot 18 oktober en is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 2 tot 9 uur. LEIDERDORP De Christen- Vrouwenbond afd. Leiderdorp verga derde gisteravond voor de eerste maal na de vakantie; de belangstel ling was groot. De presidente, mevr. H. J. Volriet-Berendsen. leidde de vergadering, en verwelkomde spe ciaal de heer Overduin van het in stituut ..Bartimeüs" uit Zeist. Deze stichting bestaat nu 50 jaar en het instituut in Zeist telt ruim 210 leer lingen. De stichting heeft haar werk nog uitgebreid en heeft in Almen, Doetinchem en Lochem nog tehuizen, waarin kinderen worden opgenomen die op andere wijze gehandicapt zijn. Over dit werk vertelde de heer Over duin met dia's. In Doorn zal over enige jaren een dorp worden ge bouwd waar 450 meervoudig-gehan- dicapten kunnen worden onderge bracht. De N.C.V.B. is begonnen met een spaaractie; voor het geld zal in dat dorp een kapel worden gebouwd. De volgende vergadering wordt ge houden op woensdag 16 oktober; dan zal mej. H. v. d. Mey uit Leiden spreken over „Jeugdprobleem en be roepskeuze". Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 1.50 en 14.13 uur; laag water 10 en 22.16 uur SASSENHEIM De collecte ten bate van de kankerbestrijding, die zaterdag is gehouden, heeft f 2028.63 opgebracht. LEIDEN Han de Wilde, in zakenleven en culturele leven Leiden een bekende figuur, binnenkort Leiden verlaten, textielzaak aan de Breestraat vindt zich op het ogenblik in li datie wegens gebrek aan een op ger. De neer De Wilde gaat ziel Koudekerk aan den Rijn vesti Wat er in het pand aan de B straat komt, kon hij ons vanmoi nog niet zeggen. Het archief van de Drie-Octoi vereeniging, dat bij de heer Wilde berustte, heeft hij ove dragen aan het bestuurslid de J. P. Zwanenburg, die aan de der Brandelerkade woont. Of heer De Wilde zijn zorg aan drie-oktober-optocht zal blij wijden, hangt mede af van de ning der andere bestuursle hierover. LEIDEN Vijftig jaar gelej op 21 september 1968, trouwden 21-jarige heer A. C. Ponstein en twee jaar jongere mejuffrouw Janssen te Velp. Dat het een d< lijk bootje was, blijkt wel uit feit, dat het echtpaar zaterdag gouden huwelijksfeest gaat vie De bruidegom had voor zijn welijk al vier jaar by de Koninl ke Marine gevaren. Hij was hart en ziel aan zijn werk knocht, maar' ook de Marine Lu vaart Dienst, waarvan hij de richting meemaakte, had zijn negenheid. In 1933 verliet hij Marine en vestigde zich met gezin in Leiden. Hlij ging wer 1 bij Rotogravure. Na de oorlog ,fl gon hij met zijn echtgenote leesbibliotheek aan het Levend n daarna een postagentschap op zelfde plaats. Bovendien is hij bij de reserve-politie geweest. In het speeltuinwezen was P stein een bekende figuur. Hij mtA^ de deel uit van het bestuur van c' speeltuin „Het Morskwartier" was een van de oprichters van Demping" aan de Geregracht. Het echtpaar Ponstein, woneiL Beethovenlaan 3, heeft twee kinteid ren en acht kleinkinderen. Zalfde dag zal er, van 4 tot 6 uur, lome receptie zijn in de Rynlandipin hoek Verdistraat-Bachlaan. Prdi (Vi de die VOORHOUT De najaarsfeest i zijn afgelopen. De belangstelling vigeï het Lunapark gisteravond was grdaar al trokken vele mensen weg omfh' voetbalwedstrijd AjaxNeurenbfuui te zien. Ook voor de volksspelen y men erg enthousiast. Onder li%en toejuichingen zijn twee voetbalwfuui stryden gespeeld, een tussen tl dameselftallen en een tussen gemeflVl; tepersoneel en het bestuur van Oranjevereniging. Burgemeester G. A. Stolwijk vj richtte de aftrap. De wedstrijd digde in een 5—0 overwinning v< het Oranjebestuur. Uitslagen van de prijswinnaars \j de volksspelen: tonknuppelen va boven de 16 jaar: eerste ton 1 C. \L der Lans, 2 H. Datema; tweede toA J. H. Zwetsloot, 2 A. Floor; rings! ken op de fiets: 1 Jacques van Gal 2 H. Gerritsen; boegsprietlopen: Jos IJsselmuiden, 2 Frits v. d. G( ringsteken voor auto's voor pa 1 H. Elferink-Damen, 2 P. Dami mevrouw Damen; stoelendans: 1 vrouw Van Schooten, 2 R. Biermj De prijsuitreiking heeft vanavöi plaats om 8 uur in de meubelsho'" room Noordermeer. Voor het volgi jaar is men van plan, omdat erjg Voorhout veel pony's zijn, het alor ringsteken met paard en tilbury ere te herstellen. KATWIJK AAN ZEE Op hoek ZeewegDuinoord is de ai tienjarige mejuffrouw W. Schi gisteravond tegen acht uur op hl bromfiets aangereden door een p sonenauto, die werd bestuurd d( een jongeman uit Wenen. Zij een hoofdwond op. Ut RIJNSBURG Ds. J. G. van Ieperen, geestelijk verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis Over duin te Katwijk, heeft gisteravond voor de plaatselijke afdeling van de christenvrouwenbond over het werk in Overduin gesproken. De toeneming van het aantal be jaarden brengt met zich, dat er ook het aantal geestelijk gestoorde be jaarden groter wordt. Nu al telt ons land 220.000 bejaarden, van wie er tenminste 12.000 zodanig geestelijk gestoord zijn, dat ze eigenlijk in een verpleeginrichting moeten worden opgenomen. Er zijn in de bestaande inrichtingen echter maar driedui zend tot vierduizend plaatsen. Zusters Op het eerste gezicht zou men zeggen: laten we er dan snel nog een aantal psychiatrische zieken huizen bij bouwen. Daarmee is hel probleem echter niet opgelost. Dan komt men namelijk met de moei lijkheid te zitten, dat de bedden fesir ids< Iko hde ;de ho niet kunnen worden bezet door 1 'n tekort aan verplegend persone a; In Overduin heeft geruime tijd e re patiëntenstop gegolden doordat 1 1 niet voldoende bejaardenverzol sters waren. Stad en land heeft m 4 afgereisd om meisjes aan te wA° ven. dei Wat wijzelf kunnen doen, is duld hebben met deze mensen hen hartelijk benaderen. Zij z zeer gevoelig voor een vriendel )a. woord en aardige attentie. Veel bejaarden zijn eenzaa\ td kijk maar eens om u heen. Ga j& eens opzoeken. Het is funest vo hen geen afleiding te hebben, h^T lemaal aan zichzelf te zijn ove gelaten. Daardoor gaan ze geest ta lijk met sprongen achteruit. Ds. Van Ieperen rondde zijn ca j serie af met een serie dia's van hUcj werk in Overduin. Presidente mevrouw Baay£ deelde mee, dat d* volgende dering op 17 oktober wordt geho^ den. BaayÉhi 1 vergtön gehoj 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4