KAMER VRAAGT SNELLE MAATREGELEN VERKEER SPINAZIE JAMIN Groko Artieste languit op toneel nieuwe oogst Den Uyl: nota Nieuw Links bedreiging Partij van de Arbeid bull -MfrUu a Het Kwartet Voorkeur voor links voorrang 4wart-wit en kleuren-tv u goedkoper krokantjes Tweevoudige transplantaties in Houston Minder directe beelden van Olympische Spelen Koude nacht Dochter, moeder en «rootmoeder verongelukt MODELFLAT GEOPEND van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant Donderdag 19 september 1968- 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen tteur: F. Diemer ^redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ppi7 auioi'ijjlfs hoffvr I aoi'kvur: tAitUs rooi'ruitfj Ifolinpltin f-oof rpi'Api'i' Ir. CORNELISSEN Veel instemming is er in de Tweede Kamer met de motie-Cornelissen, waarin gevraagd wordt de rij-instructie te verbeteren. Nog tal van andere suggesties zijn gisteren in de Ka mer gedaan om de veiligheid in het verkeer te verhogen. Het is duidelijk dat het onrust barend grote aantal slachtoffers op de weg brede lagen van ons volk bezighoudt. Links voorrang TV/TINISTER BAKKER heeft waar dering geoogst voor de vlotte wijze waarop hij het gewondenver- voer en de opname in ziekenhuizen bij de Kamer aanhingig wil maken. Terecht is ook aangedrongen op ver betering van de verkeersveiligheid. Een bepaald punt kreeg zeer bijzon dere aandacht: voorrang van links. Wanneer men de Kamerleden hoort, zou het niet verbazen als Nederland (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Verschillende Kamerleden hebben er gisteren by minister Bakker van verkeer en waterstaat op aangedrongen haast te maken met de aangekondigde maatregelen tegen: alcohol misbruik, hulp bij ongelukken door doeltreffende alarmering, ambulancevervoer en inschakeling helikopters. De heer Van der Peijl (c.h.) signaleerde, dat in de Nota Verkeersveiligheid geen enkele tijdslimiet is aangegeven. Overigens hadden hij en anderen waardering voor de nota zelf. De socialisten waren niet zo inge nomen met het ministeriële produkt. Zij dienden een plan in lot oprichting van een centrale organisatie, de Ver- keersveiligheidsdienst. Aller instemming had een door de KVP'er Cornelissen ingediende motie, inses Margriet en mr. P. van illenhoven vertrokken gisteren r een reis naar Canada van ihiphol. Voor het vertrek hei prinses Margriet nog even iet haar grootmoeder prinses Armgard. EN HAAG Met ingang van he- hebben zowel Philips als Erres prijzen van zwart-wit en kleuren- visie-toestellen verlaagd, hilips deelde mee, dat de rt-wit televisie-toestellen onge- r 5 tot 6 procent in prijs worden laagd; bij kleurentelevisie zal dit centage zijn van 13 tot 8 procent prijs voor de meest gangbare Phi- -kleurenontvanger wordt nu 350. )e totale prijsverlaging voor de est gangbare kleurenontvanger be- agt 600 gulden. De extra inruil- mie van 250, die tot nu werd leend, komt echter te vervallen, at de eigenlijke prijsverlaging 350 den bedraagt. >e prijzen van Erres zwart-wit stellen zijn met ruim 5 procent en voor kleurenontvangers met ruim i procent verlaagd. )e prijs van een Erres kleurentele- ie bedraagt thans 2.399. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet de taak van het partijbestuur om over politieke zaken waarover de fractie zich in het parlement moet uitspreken een eigen, liefst afwijkend standpunt te formu leren. Als dat gebeurt, gaat de PvdA met twee monden spreken en is zij binnen de kortste keren een KVP, waarvan niemand weet wat hij er aan heeft. Aldus een zinsnede uit de tegennota van de fractievoor zitter van de PvdA, drs. Den Uyl, tegen de aanval van Nieuw Links. Den Uyl neemt geen blad voor de mond. Van een verzoenend standpunt wil hij niet weten. Zaterdag zal het partijbestuur van de Partij van de Arbeid zich volgens hem moeten uit spreken of het achter het beleid van de fractie staat en meent.dat de di recte verantwoordelijkheid voor het politieke beleid van de partij bij de fractie berust. Als een gemeenschappelijk stand punt ontbreekt en het vertrouwen ondermijnd blijft, wil Den Uyl des noods een congres laten beslissen. Een nieuw partijbestuur zal dan gekozen moeten worden. morgen voordeel melk en puur 200 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk KOPENHAGEN De Westduitse htmacht heeft gisteren haar 88ste Brfighter verloren, die in het Kat- at terechtkwam. De piloot verloor t leven. HOUSTON In een ziekenhuis in Houston/VS zijn gisteren het hart en een nier van één donor overgeplant op twee patiënten. De 16-jarige Zuidslaaf Dusan Vlaco kreeg het hart De nier ging naar de 23-jarige Troy Stewart, die voor de tweede maal een niertransplantatie onder ging. De harttransplantatie was de veer tiende in Houston. In Madrid heeft de schoonzoon van generaal Franco, de markies Van Vil- laverde, gisteren met succes een hart transplantatie uitgevoerd op de 44-ja- rige loodgieter Juan Rodriguez Gril le. Het was de eerste operatie van deze soort in Spanje. De donor was een 48-jarige vrouw. De patiënt maakte het volgens een medisch bul letin goed. Den Uyl vindt dat de politieke in activiteit van het partijbestuur niet een gevolg is van het feit dat er te veel Kamerleden in het bestuur zit ten. „Het mocht wat. Het partij bestuur wordt verlamd omdat er politieke tegenstellingen zijn, omdat er groepen tegenover elkaar staan, omdat het besef van gezamenlijke ver antwoordelijkheid onvoldoende aan wezig is." GETWIST In augustus liep bij hem de emmer over. Urenlang werd er getwist over wat de fractievoorzitter al of niet zou moeten doen in het parlement in plaats van dat men zich voorbereidde op het komende congres of dat men zich beraadde over het werk Ier acti vering van de partij. Den Uyl ontkent de eigen plaats van het bestuur niet. Het partijbestuur moet de richtlijnen aangeven voor congressen en de verlangens van de partij over de grote beleidslijnen tot uitdrukking brengen. In plaats daar van besteedde het bestuur te veel energie aan discussies over Vietnam, de SPD-brief en uitspraken over kwesties van tactiek in verband met de linkse concentratie. Den Uyl vindt dat de goede image van de Partij van de Arbeid bij de kiezers door de zeven Nieuw-Links- opposanten bedreigd wordt. Daarom vraagt hij een duidelijke uitspraak van het partijbestuur, dat de verant woordelijkheid voor het politieke be leid bij de fractie berust, die uitein delijk met dat oogmerk door het con gres gekozen is. waarin gevraagd werd de rij-instruc tie te verbeteren. Gedacht wordt bij— voorbeéld aan een aanvullend exa men voor rij-instructeurs, een staatsdiploma. De heer Oele (soc.) noemde ook nog verzekering voor au to's en een behoorlijke keuring. Veel bijval kreeg ook het plan om links voorrang te geven. De heer Oe le vond dat dit dan wel in internatio naal verband diende te gebeuren, maar de heer Van der Peijl bereken de dat voorrang links geen geld kost (zelfs 50 miljoen bespaart) en de veiligheid van het verkeer bevordert. De heer Cornelissen brak een lans voor een deltaplan voor het verkeer: een Nationaal Verkeers Veilig heidsplan (NVV-plan) en uitbreiding van het verkeersonderwijs op dc scholen, ook voor voortgezet onder wijs. Hij besprak ook enkele punten die later uitputtend door Ed. van Thijn (soc.) werden behandeld: het grotere gevaar van driestrookswegen en provinciale tweestrookswegen bo ven de vierbaanswegen. Wanneer dan bovendien nog gezorgd wordt voor gescheiden rijstroken voor onge lijksoortig verkeer, loopt het onge vallenpercentage met sprongen terug. De heren Oele en Van der Peijl kon den elkaar vinden op het punt van de registratie van verkeersongeval len. Wil men effectief richtlijnen opstellen voor de bevordering van de veiligheid dan dient men over vol doende gegevens terzake te kunnen beschikken. Voor vervolg zie pag. 2 SPREUK Een man van woorden en niet van daden is als een tuin vol onkruid. TENNYSON Vrouw wurgde baby uit angst voor roddel pagina 11 Zender Wesel in de lucht Nederland behoeft op dit ogenblik nog niet naar de stembus, maar toch werd gisteren tijdens een perscon ferentie ifc het Haagse restaurant Den Hout ..aandacht gevraagd voor een nieuwe stemmachine. Dit appa raat werkt tamelijk eenvoudig. De kiezer behoeft alleen maar de kan didaat van zijn keuze op te zoeken, een knopje bij diens naam in te drukken en ten slotte de ,$tem- knop" in beweging te brengen. COMMUNICATIESATELLIET ONTPLOFT Premier De Jong en minister Luns hebben tijdens hun bezoek aan West-Berlijn ook de voor buitenlandse bezoekers traditio neel geworden tocht naar de scheidsmuur tussen Oost en West gemaakt. CAPE KENNEDY Een po ging om een satelliet te lanceren, die moest zorgen voor het over brengen van beelden van de Olympische Spelen naar Europa en Afrika, is mislukt. De raket, die de ..Atlantic 3" in een baan om de aarde had moeten brengen, haperde gisteravond en moest tot ontploffing worden ge bracht. Directe consequentie van deze mislukte poging is dat veel min der rechtstreekse beelden van de Spelen in Mexico naar Europa kunnen worden gezonden. Wel zal het mogelijk zijn op bepaalde tijden met reeds bestaande (zwakke) sa tellieten direct beelden naar Euro pa uit te zenden. De Thor-Delta-raket, die de com municatiesatelliet op zijn juiste plaats had moeten brengen, werd twee minuten na de lancering tot ontploffing gebracht, omdat hot ge vaarte uiteen dreigde te vallen. Het f radiolontact was toen reeds ver- I broken. De raket leverde een gevaar op voor mensen en voor de grondin- stallatie op Cape Kennedy. STERKER De ,,Atlantic-3" was de eerste van een serie sterkere en verbeterde verbindingssatellieten. Het is niet bekend of men er voor de opening van de spelen nog in zal slagen een nieuwe kunstmaan te lanceren Prof. dr. J. J. Geluk, hoogste autoriteit op technisch gebied bij de Nederlandse omroep, heeft van morgen voor de radio gezegd, dat deze mislukking toch niet in alle opzichten een teleurstelling is. Volgens hem zullen nu wel veel directe reportages worden gemist, maar de kwaliteit van de overge vlogen films is immers veel beter. Voor actuele verslagen heeft men altijd nog de radio vond professor Geluk. „Ze hadden geen hamsters meer, maar dit alligatortje was nel zo duur." UliCT lAfgjfP DE BILT Een lagedrukge bied. dat enkele dagen achtereen in onze omgeving vrij veel bewol king en af en toe regen bracht, is naar de Oostzee weggetrokken en heeft vrijwel alle activiteit ver loren. Tegelijkertijd breidde een rug van hoge luchtdruk zich over de Noordzee oostwaarts uit en ver oorzaakte een belangrijke weers- verbetering. Deze rug van hoge luchtdruk trekt het komende et maal vergezeld van flinke opkla ringen oostwaarts over ons land Bij weinig wind word', hierbij een koude nacht verwacht met plaat selijk vorming van mist, die mor gen in de loop van de ochtend vrijwel overal weer zaï oplossen. Inmiddels trekt een depressie, die nabij de Azoren is ontstaan in noordoostelijke richting naar de omgeving van Ierland. De fronten ervan zullen morgen langzaam over de Britse eilanden oostwaarts opdringen. Hierbij gaat de wind bij ons iets uit zuidelijke richting toenemen, terwijl later op de dag ook wat meer bewolking wordt verwacht. DE BILT Koude nacht met weinig wind en op vele plaatsen mist. Morgen droog weer met op klaringen maar ook wolkenvelden en zwakke tot matige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. over een paar jaar hier een revolu tionaire verandering te verwerken krijgt. Dat de mogelijkheden gron dig onderzocht worden, lijkt on* juist. Niet alleen uit een oogpunt van vei ligheid, maar ook van kostenbespa ring. Wetenschappelijke onderzoe kingen hebben aangetoond, dat ver zadiging van een kruispunt later op treedt bij voorrang van links. Zou men het verlies aan auto-uren in geld uitdrukken, dan behoeft men slechts enkele gegevens te kennen om tot een respectabel bedrag te komen. De c.h.-afgevaardigde Van der Peijl had het over 50 miljoen besparing: de verdedigers van „links voorrang" spreken al over 3 miljard. Gaat men ervan uit dat een onder zoek positieve resultaten oplevert, dan is een poging de moeite waard, de ingeheide gewoonte om rechts voorrang te geven te doorbreken. Keerpunt "l/'ELE jaren heeft het midden- en kleinbedrijf geklaagd over te geringe aandacht. De miljoenennota voor 1969 lijkt een keerpunt te wor den. Drie hoopvolle punten in de rijksbegroting geven hiervan blijk. Van het grootste belang is het aan gekondigde onderzoek naar de ver houding van de fiscale positie van zelfstandigen en loontrekkenden. De kans is aanwezig, dat de nadelige po sitie van de zelfstandige op korte termijn wordt verbeterd. Hoewel nog meer dan een jaar ge wacht moet worden, belooft ook de in het uitzicht gestelde belasting correctie in verband met de inflatie een verbetering voor het midden- en kleinbedrijf te worden. De voortgaande inflatie en de voort durende druk op de prijzen hebben de middenstand in een fiscaal on gunstige situatie gebracht. Een auto matische bijstelling van de inkom stenbelasting in geval van inflatie zal met name de middenstanders vol doening geven. Ten slotte noemen wij nog het niet geringe bedrag van 36 miljoen, uit getrokken voor de Stichting Ontwik keling en Sanering van het Midden- en Kleinbedrijf. Drie beleidsmaatregelen waarmee ons midden- en kleinbedrijf zich ge lukkig mag prijzen. REEUWIJK Drie vrouwen uit één familie zijn gisteravond op rij skweg 12 onder Reeuwijk verongelukt toen hun personen auto door onbekende oorzaak van de weg raakte, over de kop sloeg en beneden aan het talud terechtkwam. De slachtoffers waren de bestuur ster, de 22-jarige verpleegster A. F. van Dalen, haar moeder, mevrouw A. van Dalen (58) en haar groot moeder, mevrouw H. Tietema (81), allen uit Den Haag. De verpleegster overleed in het ziekenhuis in Gou da, de twee anderen waren op slag dood. YEXRAIJ De artieste Grete Kieser van de hoofdstadoperette heeft gisteren in de Venraijse schouwburg met omzwachtelde voet haar rol van eomtesse Stasi in Die Czardas-fürstin hinkend uitgespeeld. In het tweede bedrijf viel de artieste van een hoge trap en kwam languit op dc vloer terecht. Na enig krampachtig proberen moest zy verder spelen opgeven en verliet snikkend het podium. Een dokter constateerde een verstuiking en een gebroken middel voetsbeen. Na een doktersbehandeling verscheen zy echter weer op het toneel. A.s. vrijdagavond van 7-10 uur en zaterdag van 11-4 uur is onze MODELFLAT, OEGSTGEESTERWEG 72 TE RIJNSBURG geopend en verder iedere dinsdag en donderdagavond van 7-10 uur en volgens afspraak. INTERIEURVERZORGING VERDUYN RAPENBURG RIJNSBURG TELEF. 01718 3036 KWALITEITS DIEPVRIES Ik geef op als P nieuwe abonnee: ^betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. Oe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit Wad ■1 a i i i l I .J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1