Freedom City wordt gebouwd voor arme negers „Assen" ter sprake op chr. geref. synode f fê „WIJ MOETEN ELKAAR VERTROUWEN" Beroepingswerk kost 350.000 gulden per jaar U bent toe aan de voordelen van de postgiro p£D EPISCOPAAT ITALIË VOLLEDIG ACHTER ENCYCLIEK Drs. Versteeg hoogleraar Instemming met CNV meubileriiigspatroons Domineesweek65 uur Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Eerste paal na kapitale brand bedrijf in Zeist Theologenconeres oud-katholieken Protest testen afzetting Ds. Van de en ir. Vermal bij diakonat WOENSDAG 18 SEPTEMBEI En Jezus zeide: Is het geoorloofd op de sabbat te genezen (Lucas 14 3). Mag het? Christus antwoordde, zoals wij gisteren zagen, zelf op deze vraag door de daad: Het mag, het moet! Want de mens heeft voorrang. Vandaag de dag lopen veel mensen ook storm tegen het gods dienstig wetticisme. zoals Christus destijds. Alleen, het gaat hen niet om een zieke naaste, zoals Christus, maar om hun eigen genoegen, hun eigen belang. Maar dat deden de fari zeeërs ook wel. Die bleven op sabbat heus niet stilzitten, als hun os in de put viel. Wij willen meedoen, mee profiteren van de welvaartstijd, mee vooruit komen, meegeteld worden. Uit de wens naar meer komt de drang en de drang wordt tot dwang. Het prestige geeft de toon aan en we zijn weer in een nieuw wetticisme terechtgekomen. Is dat nieuwe wetticisme van zoveel christenen in onze tijd zoveel anders, dan het sabbatswetticisme van de farizeeërs? De een streeft naar zo'n hoog mogelijk plaatsje op de wel standsladder nu, de ander naar zo'n hoog mogelijke plaats in het hiernamaals. En allebei vergeten zij het geluk en de zalig heid van de naaste. Niet onszelf, maar onze naaste bedoelde Christus toen Hij leerde: De mens heeft voorrang. (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM Verontrus ting ten aanzien van de Genesis- vragen was te horen op de gene rale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken, die gis teren weer is begonnen. Bij de bespreking van het rapport van de redactiecommissie van De Wekker bracht ouderling C. J. van - Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Iemand kocht een huis in aanbouw. Tijdens de bouw heeft het huis weinig hinder gehad van regen en in november zijn de plafonds gestucadoord op neo-stuc-plaatjes. Toen vertoonden zich aan het pla fond al strepen, wat men weet aan de omstandigheid dat het nog niet droog was. Na enige weken ventileren is hij begonnen een kachel te stoken en weer te ventileren. Toen hij het huis in het voorjaar betrok, was het behoorlijk droog voor een nieuw huis. De strepen in het plafond ble ven echter nog zeer goed zichtbaar. De strepe'n vertoonden zich op de scheiding van de stucplaatjes en bo ven de plaats waar eerst de kachel stond. Wat kan de oorzaak zijn en hoe verdwijdert men die strepen? Antwoord: De strepen kunnen ve lerlei oorzaak hebben. In dit geval is het vermoedelijk de lange tijd van drogen. Dan blijft er soms stof kleven aan de vochtige en niet op de droge plaatsen. Ook de weersomstandigheden kunnen de oorzaak zijn. Het beste middel om de strepen weg te werken is tex-verf die poreus is en vocht- aanslag tegengaat. Het merk doet er niet toe. Eenmaal oversauzen zal wel voldoende zijn. Vraag: Mijn huis (eigendom) heeft een 1.80 meter diepe kelder. Van verschillende bouwers en aannemers hoor ik dat hier nagenoeg nooit een waterdichte kelder wordt gebouwd omdat we hoog zitten. De vorige zo mer is er door een langdurige tro pische regenbui 30 tot 35 cm water in de kelder gelopen, ook bij mensen die hier al 30 tot 40 jaar woonden, zonder dat zij ooit een druppel water in de kelder hadden gehad. De brandweer is dagenlang in de weer geweest om de kelders leeg te pompen, wat niet hielp omdat het grondwater zo hoog was. Wekenlang heeft dit geduurd en tenslotte is het water langzaam gaan zakken. Is er een middel om de kelder waterdicht te maken? Antwoord: Daar het grondwater was. dat van onderen uit de verza digde grond binnendrong, gaat het er alleen om de muren waterdicht te maken. Dat kan het beste- met wa terglas, dat onverdund of met wat klare cement gemengd, over de mu ren gestreken wordt. Het beste is, maar dat vergt veel arbeid, de mu ren aan de buitenkant te behande len. Daartoe moet men de muren los graven, schoonborstelen en drogen. Doet men het alleen aan de binnen kant. dan blijft de drang van het water naar de binnenkant bestaan met alle nadelen hieraan verbonden. Voor alle zekerheid kunt u ook de vloer behandelen. Komt het water toch door de vloer, dan moet u deze uitkalken en van een voor water ondoordringbaar mengsel voorzien. Er boven op smeren helpt niet. Trouwens de kelder zou daardoor te ondiep worden. Haal er dan een specialist bij. Advertentie Dringt direct door tot un de haard ran de pijn fteumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zo dat U thuis altijd een tube Algesal bij hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ZEIST De eerste van 330 palen voor het nieuwe Vasa-gebouw van de textielfirma Wees en Weiss NV is gisteren aan de Godfried van Seyst- laan in Zeist geslagen. Het textielbedrijf werd vorig jaar zwaar getroffen toen een enorme brand in de eeuwenoude gebouwen van de Hernhutters uitbrak. Van het bedrijf bleef niets over. Reeds 35 dagen na de brand ver rees een noodgebouw, dat dienst zal moeten doen tot 1 september van het volgend jaar als het nieuwe gebouw gereed is. Kosten van dat gebouw zijn vijf miljoen gulden. Er komen twee verdiepingen in en de werkruimte is 9500 vierkante me ter. De verkoopmethoden „zullen aan de eisen van de tijd worden aange past". Dat wil zeggen zelf halen en meteen betalen wordt mogelijk. Er komt een volledige mechanisatie van het goederenvervoer. Dit vervoer wordt centraal gere geld en komt via elektrisch aange dreven kabelbaantjes die geluidloos werken. De installatie, uitgedokterd door een Weens bureau voor be drijfsorganisatie, is nieuw voor Euro pa. Alleen al gereformeerden KAMPEN Door de Gerefor meerde Kerken wordt per jaar rond 350.000 gulden uitgegeven voor het beroepingswerk. Tot deze conclusie is het Landelijk comité Beroepingswerk geko- Er zijn nu ruim tweehonderd va cante predikantsplaatsen. Dit bete kent, dat er iedere zondag minstens honderd beroepingscommissies door Nederland reizen om predikanten te beluisteren, die voor een beroep in aanmerking komen. De reiskosten bedragen per com missie rond zestig gulden. Bij een aantal van honderd commissies per zondag komt men dan od 6000 gulden of per iaar 300.000 gulden. Daarbij moet men per vacante ge meente nog op zo'n vijf gulden tele foonkosten per week rekenen in totaal 50.000 gulden per iaar. Talloos zi.in de vergeefse reizen. Het Landelijk comité Beroe pingswerk tracht nu reeds enige tijd als een soort bemiddelingsbureau te fungeren. Voorzitter is de heer F. Kruithof, bureau-secretaris van de Theologische Hogeschool te Kam pen. Theologische kandidaten geven dit cbmité via vragenlijsten inlichtingen over hun voorkeuren, zodat zij in contact komen met daarbij passende vacante gemeenten Soortgelijke in formaties is men bezig te verzamelen over alle dienstdoende predikanten. In het comité hebben enige predi kanten en studenten zitting alsmede vertegenwoordigers van kerkeraden. Streeksgewijs worden af en toe besprekingen gehouden met afge vaardigden van vacante gemeenten om gegevens uit te wisselen en mo gelijkheden voor vervulling van va catures te bespreken. Door dit „voor werk" kon reeds in een groot aantal gevallen het eigenlijke beroe pingswerk veel doelmatiger verlopen, vooral omdat men geen vergeefse reizen meer hoefde te maken. Enquête Uit een kleine domineesenquête, die het comité heeft gehouden, bleek dat negentig Drocent van de predi kanten vindt, dat het beroeoingswerk op het ogenblik niet goed functio neert en dat maatregelen wenselijk zijn. Naast het beroepen wil 27 procent ook de mogelijkheid van solliciteren Burg uit Middelburg de artikelen ter sprake, die de hoofdredacteur, prof. dr. B. J. Oosterhoff, had ge schreven over het besluit van de gereformeerde synode, de binding aan de leeruitspraak van Assen-1926 op te heffen. Later verscheen in De Wekker bo vendien nog een uittreksel van het referaat, dat prof. Oosterhoff had gehouden op de predikantenconfe rentie. Daarin had de hoogleraar ten aanzien van het paradijs gesproken van „symbolische werkelijkheid". Toelichten Ouderling Van Burg constateerde, dat velen met hem zich ongerust af vroegen, waar prof. Oosterhoff heen- wilde. Hij zou het op prijs stellen, als de hoogleraar zijn standpunt na der wilde toelichten. Prof. Oosterhoff stelde in zijn ant woord vast, dat het nu niet om Ge nesis ging, maar om De Wekker. Het blad mocht niet voorbijgaan aan der gelijke zaken in de Gereformeerde Kerken. Het uittreksel van zijn refe raat moest zeer beknopt zijn. Wjj willen allemaal buigen voor het Woord van God. Daarin moeten wij elkaar vertrouwen en niet met een op een beknopt' verslag aan vliegen en spreken van „aanranding van het Schriftgezag". Op aandrang van de synode be loofde prof. Oosterhoff over de Ge- nesis-vragen een brochure te zullen schrijven. Praeticaal Ds. M. C. Tanis (Barendrecht) wilde, dat de practicale godgeleerd heid in De Wekker meer behandeld zou worden. Wat de mannen van de Nadere Reformatie geleerd hebben, is ook voor ons nog steeds belang rijk. Redactiesecretaris ds. J. H. Velle- ma zette uiteen, dat het. vaak moei lijk was, geestelijke zaken in De Wekker te bespreken, omdat men niet altijd geschikte medewerkers kan vinden. De band met het ver leden wil de redactie echter graag vasthouden. Over het voorstel van Middelburg, de Theologische Hogeschool ook open te stellen voor hen die niet predikant in de Christelijke Gereformeerde Kerken willen worden, werd nog niet beslist. U hebt immers een salaris of andere inkomsten Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. 'J/-\/~U\ Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal door predikanten invoeren. Dertien procent van de predikanten wil het beroepingswerk uitsluitend via solli citaties laten verlopen. Een grote meerderheid (73 procent) verklaarde zich bereid, mee te wer ken aan het bemiddelingswerk van het comité. Een commissie is door het comité ingesteld om voor de volgende gene rale synode een stuk samen te stellen over de problematiek van het beroe pingswerk. ZüRICH Een gecoördineerde voortzetting van de dialoog tussen oud-katholieken en rooms-katholic- ken is ook op internationaal niveau noodzakelijk. Dit is een van de conclusies van een conferentie van oud-katholieke theologen uit zes landen, waaronder Nederland, in Zürich. Talrijke zaken vragen nog om op heldering. Ook moeten princiDiële problemen van de theologie nog diep gaand onderzocht worden. Zij hebben onder andere betrekking op de leer van de genade, het primaat van de paus en de verhouding Schrift-tradi tie. Daar waar al nationale gesprekscommissies zijn, is duidelijk SDrake van verbetering in de verhou ding tussen beide kerken. CARACAS In Caracas is van nacht het hart van een 27-jarige vrouw, die aan een hersenbloeding was overleden, overgeplant in het li chaam van de 45-jarige Sabien. Zijn toestand is kritiek. Het is de 45ste harttransplantatie ter wereld. Er zijn nog 22 patiënten in leven. HILVERSUM Drs. J. P. Versteeg te Wormerveer is door de christelijke gereformeerde sy node benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn. Hij gaat de Nieuwtestamentische vakken do ceren. Prof. dr. W. H. Velema, die tot nu toe Nieuwe Testament gaf, gaat de ambtelijke vakken doceren. Daarmee zal de Theologische Ho geschool van de Christelijke Gerefor meerde Kerken voor het eerst- vijf hoogleraren jtellen. Drs. Versteeg is 30 jaar oud.'Hij is' een zoon van het oud-Tweede-Ka merlid prof. mr. Th. A. Versteeg van de Vrije Universiteit. Hij studeerde in Apeldoorn en aan de Vrije Uni versiteit en hoopt binnen afzienbare tijd bij prof. dr. R. Schippers te pro moveren. Sinds 1961 is hij predikant te Wormerveer. Hij is zeer actief in de Internatio nale raad van christelijke kerken (ICCC). Voor onze krant versloeg hij vorige maand het ICCC-congres te Cape May (VS). HOOFDDORP De kerkeraad van de christelijke gereformeerde ge meente in Nederland te Hoofddorp deelt ons mede. dat hij ds. J. G. van Minnen erkent als predikant in volle rechten. Afgelopen zondag is ds. Van Minnen weer te Delft tweemaal voorgegaan in de Dienst es Woords. De afzetting door de Delftse kerke raad geschiedde zonder dat er iets heeft plaats gegrepen, dat schorsing of afzetting rechtvaardigt. De directe oorzaken zijn moeilijkheden inzake het kerkeraadsbeleid, toen de ge meente vacant was. Bovendien geschiedde de afzettingsprocedure in strijd met de desbetreffende artike len van de kerkorde, aldus de Hoofd dorper kerkeraad. Minder belasting op ongevalsuitkeringen DEN HAAG Op voordracht van de staatssecretaris van financiën is bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 januari de inkomstenbelasting over de uitkeringen-ineens wegens invalidi teit of overlijden van werknemers als gevolg van een ongeval te ver zachten door toepassing van een bijzonder tarief. (Van onze kerkredactie) ROME De Italiaanse bis schoppen hebben zich zonder enig voorbehoud achter de pau selijke encycliek over de ge- boortenregeling gesteld. Deze week vergaderen de dertig bis schoppen van Engeland om hun standpunten te bepalen. De Italiaanse bisschoppen vragen de medici, hun onderzoekingen voort te zetten, opdat de periodieke ont houding de enige methode die de encycliek toestaat, effectiever wordt. Maar voor vrijheid van onderzoek door de theologen is na de encycliek geen ruimte meer. Het standpunt van de Italiaanse bisschoppen is geen verrassing. Hun collega's in Nederland, België en Duitsland hebben zich veel genuan ceerder uitgesproken. Zij zeiden dat de encycliek gehuwden niet verbiedt, na ernstig overleg hun eigen geweten te volgen. Wel zeggen de Italiaanse bisschop pen. dat de priesters mild moeten zijn tegenover hen die in de biechtstoel zonden van geboortenbe- perking belijden. Zij mogen hen ech ter -niet buitensporig veel begrip to nen. want dat zou echtparen kunnen brengen tot gemakkelijke compro missen met hun geweten. De theologen worden vermaand, de leer van de kerk toe te lichten zon der dubbelzinnigheid. Onder de Britse rooms-katholieken is een felle strijd pro en contra de encycliek. Ook de opvattingen van de bisschoppen lopen zeer uiteen. Men hoopt in Engeland, dat een van de voornaamste resultaten van het overleg zal zijn dat er een eind komt aan de schorsing van geestelij ken in die bisdommen, die onder conservatieve leiding staan en dat er nu één lijn getrokken gaat worden- Nederland De Nederlandse bisschoppen verga deren van 27 tot 29 oktober in Noord- wijkerhout met 130 vertegenwoordi gers van plaatselijke priesterraden. Basis voor het gesprek zal de uitslag zijn van een enquête over de ency cliek, die onder de zesduizend priesters in ons land wordt gehou den. De kwestie komt ook ter sprake op de eerstvolgende zitting van het pastoraal concilie, begin januari. Pas daarna zullen de Nederlandse bis schoppen definitief hun standpunt bepalen. Een opinie-onderzoek in Frankrijk heeft de volgende cijfers opgeleverd: 36 procent vindt' dat'de richtlijnen van de paus opgevolgd moeten wor den, 50 procent meent van niet. UTRECHT Bij het algemej aconaal bureau van de Gerefoi de Kerken zijn benoemd ir. Vcrmaat en ds. J. S. van de Weg] Ir. Vermaat kriigt de leidinj de landbouw- en voedselhulp. ogenblik werken vijftien Nedeii landbouwspecialisten in opdracj het gereformeerde werelddiafj in Indonesië. Iran, Portugal en F lië. Ir. Vermaat was tot nu toei van de agrarisch sociale voorlil van de christeliike boeren eng dersbond. Ds. Van de Weg uit Den HaJ zich na zijn aftreden als legeij kant beschikbaar stelde voor P in het werelddiakonaat. wordt 1 met de regeline "an de hulpve» in Europa, de Ambonezenzol kinder- en ieucdz.org in de intel in Indonesië en Hongkong en j vordering van het eemeentedia) in ontwikkelingsgebieden. Gezocht wordt nog naar eenl" functionaris voor algemene werkzaamheden op het gebied v ontwikkelingshulp. Voor uitzending naar het land zoekt het gereformeerde i diakonaat nog een jeugdleidste het internaat Kennies Mill te kong, een verpleegster voor me en een leidinggevende fun£ ris voor een centrum voor zwal« ge kinderen bij Djokjakarta. Samenkomst te Urk van verontrusten (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM „Schrift en Getui genis", de vereniging van veront rusten in de Gereformeerde Kerken, houdt zaterdag 5 oktober een lande lijke samenkomst in de Bethelkerk te Urk. De middagvergadering is ook voor niet-leden toegankelijk. De heer H. W. Maaskant van Zeist spreekt over „Biddend waken, wakend bidden". Voor gedachtenwis=eling zal ruime gelegenheid zijn. Ds. G. Meijering van Herwijnen spreekt het slot woord. Het Urker visserskoor Cres cendo verleent medewerking. „Geen toonzalen op zondag:''' NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (vac. J. v. d. Heu vel): W. Vroegindeweij te Katwijk. Bedankt voor De Krim (O.): B. C. Jukema te Marknesse. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude: kand. S. Molenkamp te Emmeloord; te Cas- tricum: H. R. Juch te Kapeile-Bieze- linge (Z. Aangenomen naar Oosternijkerk: kand. A. Wilschut te Amsterdam, die bedankte voor Heinkenszand. Dirkshorn, Lollum en Dronrijp. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Leeuwarden-Huizum: F. Mul te Hoogkerk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen: A. W Ver hoef te Barneveld. Bedankt voor Middelharnis: J. v. Haaren te Amersfoort. (Van onze soc.-econ. redactie) HOEVELAKEN De heer E. van Tellingen, voorzitter van de Christelijke bond van patroons in het meubileringsbedrjjf, heeft gisteren in de jaarvergadering van de bond waardering uitge sproken voor de opvattingen van heer J. Lanser, toekomstig voor zitter van het CNV. Hij citeerde met instemming, dat christenen door het geloof zich moeten in zetten voor een radicale vernieu wing van de structuren van de menselijke samenleving. De christelijke ondernemers in npt midden- en kleinbedrijf, aldus de heer Van Tellingen, willen hier graag over meepraten. „Christelijk is geen pretentie van voortreffelijkheid, maar een erkenning van afhankelijk heid, het zich laten leiden door het Evangelie." Het contact met de overheid vond de heer Van Tellingen onvoldoende. Juist vandaag moet dit intensiever zijn; en dan niet na genomen beslis singen maar daarvoor. Hij toonde zich een krachtig voor stander van goede sociale voorwaar den voor de medewerkers in de be drijven; zonder goede sociale voor waarden komt de economische weer- I baarheid van de bedrijven ook in hel I gedrang. DEN HAAG Predikanten en priesters hebben nu nog een werkweek van in doorsnee ruim 65 uur. Het moet uitgesloten worden geacht dat z(j over 25 iaar nog bereid zijn. te werken zoals zij nu nog doen. Dit wordt gezegd in het zojuist verschenen jaarverslag 1967 van de her vormde raad voor de herderlijke zorg. Het verslag ziet twee mogelijkheden. Of het aantal predikanten zal sterk moeten worden opgevoerd, of er zal op een geheel andere wijze een beroep moeten worden gedaan op niet- of op part-time gesalarieerde krachten. In het jaarverslag wordt er de teleurstelling over uitgesproken, dat voor stellen tot wijziging van de kerkorde in deze laatste richting nog niet verder kwamen. (Van een onzer verslaggeefsters) FREEDOM CITY (U.S.U.) Het Missis sippi Delta Pastoraat heeft een beroep ge daan op instellingen en hulpfondsen om een bedrag van 37.000 bijeen te krijgen voor het aanleggen van een heel noodzakelijke weg. In Nederland heeft het Delta Pastoraat aange klopt bij de Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht. Het Mississippi Delta Pastoraat dateert van 1964 toen de Raad van Amerikaanse Kerken inzag, da' zij verschopte en werkloze negers in het gebied var de Mississippi rivier op moest vangen. Nu heeft men zelfs plannen om een kleine stad te bouwen, die de toepasselijke naam Freedom City zal krijgen. De grond is bouwrijp gemaakt en het gemeenschapscentrum is voor het grootste dee' klaar. Fundamenten zijn al gelegd voor twee mo delwoningen. waaruit de gezinnen kunnen kiezen. Voor elk huis is een stuk grond van ruim 4000 vierkante meter. Te weinig geld voor de weg De bedoeling is om vijftig huizen te bouwen, een kerk, het reeds in aanbouw zijnde ge meenschapscentrum, een school, een kleine fabriek en een winkelcentrum. „Wij hebben echter geld nodig", schrijft het pastoraat Dat geld wordt allereerst gebruikt voor de bestrating van een weg, die van de „grote weg" naar het gemeenschaps-centrum loopt. Tien huizen zullen eraan komen te liggen. Het is een uiterst urgente zaak, dat de weg e: komt. Hij moet klaar zijn voor de grote regenval anders gaat er bij het bouwen veel tijd verloven. De totale kosen van de weg bedragen 162.000. In het Delta Pastoraat, is slechts een kleine groep mensen werkzaam. Hoewel het blanken zijn wor den zij, evengoed als de negers gemolesteerd, te gengewerkt. Zij hebben de opdracht voor hun werk van de Raad van Amerikaanse Kerken gekregen, maar de plaatselijke kerk doet beslist niet mee. werkt zelfs tegen. De negers, die daar wonen zijn vaak hun leven niet zeker en hun huizen en zaken worden som» verbrand. In een dergelijke situatie werkt het Delta Pastoraat. Het zorgt dat meer negers stemrecht krijgen. Hu houdt kleuterscholen voor negerkindertjes. maar oudere negermeisjes vinden er tegelijk werk als helpsters. Het vangt werklozen op en steun: ze Verder probeert het het analfabetisme te bestrij den. Wie kan lezen en schrijven mag namelijk stemmen, anders niet. Verder is er een medisch team. Het Delta Mississippi Pastoraat staat op de pro- jectenlijst van de Wereldraad van Kerken, maar; ook op die van de Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht. Daarvan is het gironummer 5261. I Opnieuw sprak de heer Van gen zijn misnoegen uit over i delbouwverordening van de ging Nederlandse Gemeenten, het mogelijk wordt gemaakt, gemeenten aan middenstandej verbouw of nieuwbouw drijfspanden heffingen oplegge^ parkeerfondsen. Het openstellen van toonzaj zondag noemde hij een vorm i eerlijke concurrentie ten van de bedrijfsgenoten, die cipiële redenen 's zondags zijn. De winkelier moet bli] steeds meer en steeds langer omdat andere mensen meer vriL krijgen. Ook het winkelen mof leven comfortabeler makenf openstelling van vak- en jaarbL** op zondag ligt volgens hem iri zelfde vlak. i Tenslotte vreesde de heer Vai lingen ernstige concurrentie opÊ lichtingsgebied tussen de middenstandsorganisaties en de[J' cheorganisaties; een ernstige minatie, waarvoor hij nu alfè waarschuwen. Taakverdeling De heer W. H. Kruiderink, I redacteur van de Gelderlandelf' pers. schetste het grote belang ciale en economische zin derL organisaties, die echter haar F voor een groot deel achter de IDÏi men moeten verrichten in spq| mers en conferentiezalen. Naaj ten toe is dit niet spectaculair. Hetzelfde geldt voor de - middenstandsorganisaties, die t dergelijke wijze de gemeenscl lijke belangen van de vakorganl behartigen op centraal niveau.R. naast zijn er nog de plaatselijk^ denstandsverenigingen. die va de praktische plaatselijke kunnen regelen. Tegenover deze drie vorme^ middenstandsorganisaties commerciële organisaties, die heel ander karakter dragen. kunnen meer spectaculair naaf ten optreden en meer tol de v«| ding van de middenstanders i via inkoop- en verkoopplannil het totaalbeeld is echter op bel® veau en in het gesprek met defjj heid de niet-commerciële orgaf tenminste zo belangrijk als de[ merciële groepering. Hier en daar bestaan overlÉ gen in de activiteiten, waarbif echter duidelijk zal moeten den aan de eigenlijke taaksf om grotere moeilijkheden te vf men. Drs. W. van Rooyen. directet| de inkoopcombinatie Beco gini volgens nog dieper in op de bew van de commerciële organisatie, f

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2