VOORZICHTIG OPTIMISME Commentaar JAMIN Ser-advies over heffing op loonsom Regeringspartijen: Steun Oppositie: Veel bezwaar :-M' - Toestand Salazar niet slechter T s j eclioslo waakse leiders nog deze week naar Moskou Watersnood in Engeland duurt voort Het Kwartet C R'TA HIT WEER Wisselvallig Den Uyl: Lusteloos Ir. C. N. van Dis commandeur ON Gunstig toffee mix Twee clodeii bij verkeersongeluk Nieuwe Leidlse Courant Woensdag 18 september 1968 - 49ste ]aargah« vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Keur: F. Diemer Iredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een man van zestig heeft \ointig jaar in bed doorge- racht en meer dan drie al tend. BENNETT Ir Chr. gereformeerde Synode f Strijd van Merkel en Michels .Ik moest de eieren wel zo dra- n, Tommy heeft de zak opgebla- DE BILT Boven Neder- bevindt zich een depressie, nauwelijks nog van plaats andert maar wel geleidelijk rder opvult Tijdens opklarin- in de nacht daalde de tempe- ituur plaatselijk tot vijf graden, aarbij zich hier en daar ook ist vormde. Langs de oostflank in een hogedrukgebied, dat zich 1 Groenland via IJsland tot de itse eilanden uitstrekt, stroomt ddels koude en onstabiele it over Skandinavië en Dene- •ken naar het zuiden. In ver- id hiermee behoudt het weer onze omgeving een wisselval- karakter, waarbij naast op- ingen ook enkele buien kun- voorkomen. DE BILT Opklaringen maar plaatselijk enkele buien. Wakke tot matige wind uit pordelijke richtingen. Weinig Wandering in temperatuur. De eerste schermutselingen over het regerings beleid zijn gisteren direct na troonrede en miljoe nennota al in het openbaar opgevoerd. Het is duidelijk dat ook dit jaar de belastingen, de werk gelegenheid en de inkomensverhoudingen de grote onderwerpen van gesprek zullen zijn. De regerings partijen zijn redelijk tevreden. SN HAAG De VARA heeft eenstemming bereikt met ADO de KNVB over een rechtstreekse inding via Nederland I van het lerdag a.s. in Den Haag te spelen tussen ADO en Grazer AK voor luropa Cup voor bekerwinnaars, commentator bij deze televisie- rtage zal optreden ir. A. van Em- s. uitzending begint om 19.55 uur. derde aflevering van de serie ■mis der IJdelheid" verschuift door naar 19.06 uur. Na de voet- redstrijd, om ongeveer 21.45 uur, it „De derde donderdag in sep- >er" uitgezonden. De programma's Dfdieren in mensenhanden" en jonge onderzoekers" komen te allen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uiteenlopend zijn de recaties van de politieke partijen en het bedrijfsleven op de troonrede en de miljoenen nota. In het algemeen echter deelt het bedrijfsleven het „voor zichtige optimisme" van de regering over de toekomst. De rege ringspartijen (KVP, ARP, CHU en VVD) reageren hij monde van hun fractieleiders positief. De oppositie laat zich zeer kri tisch uit. aan de bescheiden kant. Hel be lastingbeleid heeft zijn instemming, al plaatst hij een vraagteken bij de ƒ900 miljoen die met de inflatie-aan passing per 1970 is gemoeid, vooral vanwege de onduidelijke financie ring. Het dekkingsplan van het kabinet wil hij eerst nog kritisch beschou wen, waar ƒ500 miljoen inflatoire fi nanciering druk op de kapitaalmarkt zal uitoefenen. Hij vindt dat vooral het woningbouwbeleid van minister Schut afhankelijk is van de moge lijkheden op de kapitaalmarkt. De heer Tilanus vindt dat de Troonrede zakelijkheid aan visie paart. Hem viel op de passage over evenwichtige groei, met de nadruk op groei en het belang dat het kabinet hecht aan de doorwerking van de democratie. Als positieve punten noemt de heer Tilanus: het uitgaven beleid, ontwikkelingshulp, onderwijs, krotopruiming en jeugdwerk. Voor hem is de daadwerkelijke be vordering van de werkgelegenheid minder duidelijk. Belastingbeleid: goed waar onbillijkheden worden ge corrigeerd. Over de loonsomheffing wilde hij eerst advies van de SER afwachten en zijn fractie kon instem men met de matiging in looneisen waarop het CNV heeft aangedrongen. Commentaar van fractieleiders: Tilanus (c.h.)„Een nuttig stuk", zijn realistischer dan vorig jaar". Schmelzer (kath.v.): „Het kabinet kan op onze steun reke nen bij een behoedzaam beleid." Den Uyl: „Lusteloos, zonder vi sie". Aarden (rad.): „Niet op dit program in de regeringscombi natie". Nogal uiteenlopende waardering van verschillende fractieleiders. Over het verheugend verschijnsel van een betere conjunctuur kan men elkaar vinden met dien verstande dat de christelijke partijen en de VVD er de nadruk op leggen, dat een voorzichtig verder gaan geboden is om het even wicht niet weer te verstoren. De heer Biesheuvel achtte kritische bezinning op de inkomensverdeling geboden en vindt de raming van prijs- en loonstijgingen van 4 procent DEN HAAG Namens de Konin gin heeft minister Beernink van Bin nenlandse zaken gistermiddag in de werkkamer van de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Van Thiel, ir. C. N. van Dis, fractievoorzitter van de SGP, die enige weken geleden 75 jaar is geworden, onderscheiden met het Commandeurschap in de Or de van Oranje-Nassau. De heer Beernink memoreerde dat de heer Van Dis, het oudste lid der Kamer en gisteren op de kop af 39 jaar lid van de Tweede Kamer, eens kans had leraar chemie te worden. Dat was voor de heer Van Dis aanlei ding om te verklaren dat hij het maar drie dagen uit had kunnen hou den. Toen er een gymnastiekschoen door de klas gegooid werd, was hij weer klaar voor de politiek. Kamervoorzitter Van Thiel zei. dat de heer Van Dis het laatste voor oorlogse Kamerlid een voorbeeld was voor alle Kamerleden. Hij toon de aan hoe een Kamerlidmaatschap goed kan worden vervuld. Dal hij in zo kleine kring in de werkkamer van de voorzitter werd gehuldigd was een ander aspect van het karakter van de SGP-Ieider. meende de heer Van Thiel: bescheiden. Als andere ken merken noemde hij: principieel en vasthoudend. De heer Aarden herinnerde aan drie punten die vorig jaar centraal stonden en ook nu weer voorop staan: werkloosheid, ontwikke lingshulp en bouwbeleid. „Ik kon niet uit de Miljoenennota proeven of het de regering ernst is deze proble men aan te vatten". Loonexplosie Wal de belastingpolitiek betreft, /ei de heer Den Uyl: „Waarom moet de inflatie-correctie terugbetaald wor den door verhoging omzetbelasting?". Hij meende dat we naar eenzelfde situatie toegaan als na de recessie in de jaren '50 die leidde tot de loonex plosie van '64. De heer Schmelzer had naast veel waardering ook enige kritische no ten: besparing op overheidsuitgaven is noodzakelijk; is de loonsomheffing en het gebruik daarvan voor bedreig de gebieden te verkiezen boven het probleem der jeugdige werklozen? Ook hij benadrukte het belang dat de woningbouw heefi bij ruime ka pitaalmarkt. Hij besloot: „Na de uitspraak in de Trponrede over democratie in het openbare leven, de werkgemeenschap en het onderwijs zal het kabinet er niet onderuit komen op dit gebied met verstrekkende maatregelen te komen. Het komt op de uitwerking aan. Dat geldt ook voor het algemene financiële kader". De heer Toxopeus (lib.) had ver trouwen in het kabinet. „Ik vertrouw 9 Voor vervolg zie pagina 9 LISSABON De gezondheid van de 79-jarige Portugese premier Sala zar is na zijn hersenbloeding (maan dag) niet achteruit gegaan. De premier is buiten kennis en ligt in een ijzeren long. In Lissabon heeft de raad van state weer vergaderd om zich te beraden over een eventuele opvolger voor Salazar, wiens toestand men hopeloos acht. De alarmtoestand, die maandag voor de politie en de strijdkrachten was afgekondigd, blijft van kracht met het oog op eventuele „commu nistische agitatie" onder arbeiders en studenten. Als mogelijke opvolger van de pre mier wordt geonemd de 62-jarige oud-minister Caetano. Maar ook het leger zou van plan zijn een kandidaat naar voren te schuiven. I.JMUIDEN Een Engelse heli kopter is gisteravond tegen negen uur bij het lichtschip Tessel in zee neergestort. De twee bemanningsle den konden later worden gered door de Cleopatra, een fregat dat deel neemt aan de NAVO-oefening Silver Tower. A f ET haar officiële stAlsslukken van gisteren troonrede en rijksbegroting is onze regering, over het geheel genomen en enkele uitzonderingen daargelaten, een gun stige ontvangst ten deel gevallen. Ons volk is een nuchter volk dat, als het er op aankomt, een gezonde kyk heeft op de dingen en bereid is om de zaken in de juiste proporties te zien. Een kabinet als het thans zittende misstaat niet bij een volk als het on ze. Daar zullen er zijn die daarover hun wrevels hebben, maar het is al niet anders. Uit de reacties is al wel gebleken dat door zyn wijze van benadering van de problemen het kabinet het afgelopen jaar aan vertrouwen heeft gewonnen. Het aantal van wie geneigd zyn er met hun kritiek overheen te vallen neemt dan ook niet toe: integendeel, de kritiek zelf heeft het in de re acties, zoals die tot nu toe zyn geuit, natuurlijk niet ontbroken. Maar het was als regel genuanceerde kritiek, omdat ze gepaard ging zowel met waardering als ook met erkenning van de begrensdheid der mogelijk heden. Gaat het kabinet op deze weg voort, maakt het geen grove fouten en daar is het nu ook juist weer te voorzichtig voor dan gaan wc een redelijk politiek-parleinentair jaar tegemoet. En dat is niet iets om over te rouwen. PRAAG De Tsjecho- slowaakse leiders hebben gis teren verklaard dat binnen kort weer besprekingen wor den gehouden met andere communistische partijen over Tsjechoslowakije. Dit stond in een gisteren uitgegeven communiqué na afloop van een bijeenkomst van het par tijpresidium. gisteren voor het Slowaakse nati onale front niet mag worden ge publiceerd. Een reden voor dit verbod werd niet genoemd. Uit Husaks rede had men de con clusie getrokken dat Praag niet van plan is toe te geven aan de druk van het Kremlin om de „anti-socialistische elementen" uit de regerings- en andere open bare functies te verwijderen. Ook een verklaring van de Tsje- choslowaaksc bond van schrij vers mag niet worden verspreid. Ota Sik, die onder druk van j de Russen als vice-premier van de Tsjechische regering ontslag nam, zou een functie als han delsadviseur bij de ambassade in Belgrado hebben gekregen. De van collaboratie betichte Kolder heeft een dergelijke functie ge kregen op de Tsjechische ambas- i sade in Sofia. Sik heeft tegen de correspon dent van Bremer Nachrichten in Belgrado gezegd dat al voor de besprekingen in Cierna. Nad Tisou en Bratislava tot de in vasie in zijn land was besloten ..De bijeenkomsten, onderhande- I lingen en overeenkomsten waren slechts een rookgordijn", zei hij. De minister van binnenlandse handel, Oldrich Pavolovsky, is ontslagen. Over deze „komende bespre kingen" zijn geen bijzonderheden verstrekt maar er gaan geruchten dat partijleider Dubcek, de Mo ravische leider Spacek en de Slo waakse Husak nog deze week naar het Kremlin gaan. Presi dent Svoboda en premier Cernik gaan vermoedelijk mee. Andere ontwikkelingen in Tsjechoslowakije: Praag zou via haar ambassa des bij de vijf landen van hot Pact van Warschau hebben ge protesteerd tegen de aanvallen van de ners uit deze landen, met name tegen leden van de rege ring en vooral tegen minister Ila- jek van buitcnlandsezakcn. De Russische vice-premier Mi- chail Lesetsjko is al vier dagen in Praag waar hij met rege ringsleiders heeft gesproken. Zo als bekend voert de Russiche plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken. Koeznetsof. ook al enige tijd besprekeingen in Tsjechoslowakije. De voorzitter van het Tsje- choslowaakse parlement, Smrkovsky, heeft gisteren een plechtigheid geleid waarop 94 le den van de nieuwe speciale ka mers voor de rehabilitatie van or)- derhet bewind van Novotny bestrafte Tsjechen. werden beëdigd. Het centrale partijcomité had in januari besloten dee instanties in te stellen. Het persbureau CTK meldt dat de toespraak van Husak Prinsjesdag werd officieel be sloten met de verschijning van de koninklijke familie op het balkon van het paleis aan het Voorhout. Van links naar rechts prinses Mar griet, prinses Christina, de heer Van Vollenhovenkoningin Juliana en prins Bernhard. morgen voordeel 2SO gram van 85 voor 75 ÈW niet duur we/ heerlijk HAARLEMMERMEER Motorrij der W. va nStokken (27) uit Broek in Waterland en zijn duopassagier de 24-jarige J. Th. Wiebes uit Zwanen burg. zijn gistermiddag bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Door de hoge snelheid waarmee Van Stokken over de Schipholweg in LONDEN De watersnoodramp in het zuidoosten van Engeland duurt nu reeds vier dagen. Zes ri vieren stortten gisteren weer nieuw water over het lage land. Er was nog geen enkele kans, dat het water zou zakken. De ramp begint voor Engeland op de catastrofe van 1953 te lijken. De schade wordt nu op een miljoen pond sterling geschat. In 1953 was de schade ongeveer 5 miljoen pond. Politie-agenten. soldaten en bur gers zijn dagen achtereen in de weer om mensen, dieren en bezittingen te redden. Vele geïsoleerden willen echter hun huizen niet verlaten. Zy geven er de voorkeur aan op zolder le blijven en te wachten tot het wa ter zakt. Een van de zwaarst getroffen plaatsen is Molesey, een dorp van 7.000 inwoners in de buurt van Lon den. Het water staat hier 2'/* meter hoog in de straten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister» van sociale zaken, economische zaken en financiën hebben de SER advies ge vraagd over de wensclykheid en de praktische uitvoerbaarheid van ecu loonsomheffing. Deze heffing is bedoeld om de regionale werkgelegenheid te stimuleren. Verder vraagt de regering of een loonsomheffing voor conjunc turele doeleinden kan worden gebruikt. De regering zou graag zo tijdig advies ontvangen dat zy tegelyk met de be groting voor 1970 een wetsontwerp over deze materie kan indienen. Dc regering zegt in haar adviesaan vrage dat zij zich afvraagt of het wen selijk is door middel van een differen tiatie in de arbeidskosten de bedrijvig heid in bepaalde gebieden buiten het westen te stimuleren. Het aantrekken van arbeiskrachten naar het westen zou hierdoor minder attractief worden. Een differentiatie in de lonen zelf lijkt de regering ongewenst. Afgezien van de vraag of dit binnen de vrije loonvorming uitvoerbaar is, rijst de vraag of het voor werknemers buiten het westen dan niet aantrekkelijk wordt te gaan pendelen, waardoor het beoog de effect uitblijft. De gedachten van de regering gaan uit tnaar een regionaal gedifferenti eerde uitkering van een naar rato van de uitbetaalde lonen voor het hele land uniform geldend tarief. Deze uitkeringen zouden ten goede moeten komen aan buiten het westen geves tigde bedrijven. De uitkeringen kunnen lager, gelijk of hoger zijn dan de ge dragen loonsomheffing. Haarlemmermeer reed. verloor hij in een bocht de macht over het stuur en botste frontaal tegen een tegemoetko mende auto. De twee slachtoffers wa ren op slag dood. De autobestuurder moest met en kele verwondingen worden opgeno men in een ziekenhuis te Haarlem. T.V. TEST RENAULT R 16 FANTASTISCH Een ding weet U nog niet. wat U voor Uw inruilwagen krijgt. Wilt U sneller dan de echte 142 km! dan de R 16 TS. top meer dan 160 km's en nog veel meer snufjes voor nog geen 10.000, N.V. E.L.A.M. HAARLEMMERWEG 2—4 LEIDEN 01710 33141. ■p-—^1 f\ van deze glanzende onder- zettertjes f">»< «i" iniisch mot.,/; ju Gtui 1 voor ieder die nu n niei'we w abonnee opgeeft! Ik geef op als -lieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktrviteit ontvang ik een set onderzetterljes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. 1 straat: 1 1 1 betaalt: per kwartaal par maand Inzenden aan Bureau van dR (M

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1