HANDEN WORDEN OVER EEUWEN HEEN GEREIKT krant van FORMAAT Braziliaanse actie voor vrede en gerechtigheid ARTIKEL TEGEN DISCRIMINATIE IN GRONDWET? i' STAAT VAN BELEG IN GRIEKENLAND NIET OPGEHEVEN i 1 n Kerk en opwekking velen actueel voor Een iroord voor vandaag Kerken erkennen eikaars doopliturgie Uw probleem is het onze.... U bepaalt zelf het doel van uw vliegtocht '*iüvF ug\'n half uur vliegen voor f 27,50 p. pers. Paus luisterde niet naar zijn adviseurs VUURDAG TE UTRECHT Inauguratie van dr. Augustijn Dordtse synocfl herdacht Rhodesiazending opgericht Student zoek op Vlieland BERG£PINGSW£RK DINSDAG 17 SEPTEMBI En Jezus zeide: Is het geoorloofd op de sabbat te genezen? (Lucas 143). Christus is bij de farizeeërs te gast. Vriendschap was niet het motief voor de uitnodiging. Zij willen Hem als dwaalleraar aan de kaak stellen. De sfeer is gespannen. En het is sabbat. Kri tische blikken van alle kanten. Dan komt een zieke binnen. Jezus vraagt: Is het geoorloofd op de sabbat te genezen? Hun sabbatsopvatting verbiedt het. Alleen het hoogstnodige maq. Christus weet dat. Zij zwijgen. Christus antwoordt door de daad. Is het geoorloofd? Christus antwoordt: Het is geoorloofd: het is plicht! De nood van een mens is dringender dan een sabbats opvatting. Christus houdt de orde in ere. Maar Hij brengt een nieuwe orde. De mens heeft voorrang. Dat is heil. Onze wereld is anders. Hoe vaak verdwijnt de mens achter de paragrafen van de wet. Hoe snel wordt de mens aan de lo pende band gewaardeerd als een stuk machine. De wet van de productieverhoging kan belangrijker worden dan het wel zijn van de mens. Hoe anders is Christus. Zijn hele leven van kribbe tot kruis, van de liefde tot de laatste zondaar tot de bede om vergeving voor wie Hem kruisigden, predikt ons: De mens heeft voor rang. Wij lezen vandaag Ezechiël 13 1-16. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Vandaag worden over de eeuwen heen handen van vriendschap gereikt tussen Maarten Luthers volgelingen en de Nederlandse katholieken van nu. De reserve is definitief doorbroken. Van nu af aan is alleen nog verwantschap aan bod." Deze indrukwekkende woorden sprak kardinaal Alfrink gisteren voor hij namens het episcopaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland en drs. P. H. G. C. Kok als president van de synode van de Evangelisch Lutherse Kerk „in het Koninkrijk der Nederlanden" hun handtekening zetten onder de doopliturgieën van eikaars kerk. Beide kerken geven hiermee te ■#- Moslims bereiden in de New- yorkse stadswijk Manhattan de bouw van een moskee voor, die driedui zend mensen zal moeten bevatten. Een internationale actie is gaande, om de benodigde 22 miljoen gulden bijeen te brengen. Brieven die niet lijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is versekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat is met uitzondering van berkenhout de lichtste houtsoort? Ik wil een kast laten ma ken van zo licht mogelijk hout en de fabrikant heeft grenenhout aan geraden maar dat vind ik nog tame lijk donker geel. OorsDronkelijk had ik gewoon blank vurehout genoemd, maar dat was volstrekt ongeschikt voor een zo groot meubelstuk in de kamer. Bovendien wil ik van het zelfde hout een grote ronde tafel hebben. Antwoord: Esdoornhout (ahorn hout) is voor dit doel het beste. Het is zeer mooi hout met een mooie nerf. Vraag: Wat is een stuiver uit 1638 waard en wat een gouden vijfje uit 1917-18? Antwoord: Een stuiver uit 1938 heeft alleen verzamelwaarde als de ze geheel of bijna geheel stempel- zuiver is. Die waarde is dan te stel len op rond twee kwartjes of een gulden. Een gouden vijfie is in 1917/18 niet geslagen, doch het laatst in 1912. Deze is de enige met de beeltenis van koningin Wilhelmina. De waarde van een bijna stempel- nieuw exemplaar is 125 tussen particulieren. In- en verkoopprijzen in de handel zijn resp. lager en ho ger. Er is ook namaak in omloop, ge maakt in Italië. Die kosten rond 20. Bij de namaak ontbreekt een punt in ieder van de ruitjes ter weerszijden van het jaartal (1912). MEDDELIN (Columbia) Een geweldloze beweging voor maatschappelijke hervorming, georganiseerd en gesteund door rooms-katholieke prelaten zal in het begin van oktober op gang komen in Brazilië. Als startda tum is gekozen 2 oktober, wan neer wordt herdacht, dat twintig jaar geleden de verklaring over „De rechten van de mens" werd aangenomen. De beweging, die „Actie voor ge rechtigheid en vrede" heet, wordt beschouwd als een indirect resultaat van de pas gesloten conferentie van Latijns-Amerikaanse bisschoppen. Leider De leider van de beweging is de 60-jarige Braziliaanse bisschop Ca- mara van Recife en Olinda. Hij is de meest uitgesproken pleitbezorger van de hervorming. Hetgeen hem in de ogen van veel landgenoten een heili ge maakt, maar in die van veel ande re landgenoten een communist. Het doel van de beweging is een geleidelijke, maar doeltreffende wij ziging van de socio-economisebe, po litieke en culturele verhoudingen in Latijns-Amerika. Cursus Tot de middelen van de beweging behoren: het geven van cursussen in fundamentele ontwikkeling. ge meenschapsorganisatie en bewustma king van het milieu om de massa's tot een macht te maken. Verder zul len personen, die een belangrijke rol moeten spelen in de structurele her- Indien u anderen meeneemt, hier invullen: •traat: woonpl.: naam: straat: woonpl.: langer wil vliegen, dit i vullen in half uur Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avond ochtend middag avond Ik hab reeda betaald par: giro O kontant Ik kom par: auto train Op zondag wordt nier gevlogen. HOE EN WAT 7 Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van- u t Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers d># geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop". Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee Als regel is het mogeWk in de 30 minuten vliegtijd ook boven uw woonplaats te vliegen. Ter»ui men op z n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking. vanwaar men het at- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over liinóiensten of over leren vliegen zl|n ter plaatse te krijger A3n het eind van de Vlucht wordt u ala herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent kri|gt u de irntaokaart thuis. Beta'mq aan de k nnl. per giro Ot aan het bureau. W c lii'v-i o' me' 7 n t.seeen wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wél voor o-e personen betalen Op de bon dan eenzelfde naam drie-of tweemaal vermelden. Bij de indeling voor de vluchten behoeti men den met op een combinatie te wachten. T»?e- o' r. i e m a a i n hall uur aaneen vliegen is mogelijk als men hef dubbele of driedub bele betaalt. Buslijn S3 vertrekt op de halve uren van bet Centraal Station naar het vliegveld; I Mttrt1»! 5 minuten later. Duur van de rit naar bet vliegveld ongeveer een half uur. vormingen gespecialiseerde leergan gen moeten volgen. Om morele druk uit te oefenen wil de beweging gebruik maken van de meeste communicatie middelen en „gerechtvaardigde stakingen" on dersteunen. Het voornemen bestaat om in an dere landen gelijksoortige actiegroe pen te organiseren. Grandioos recital organist Langlais ROTTERDAM In de goed bezet te Laurenskerk concerteerde maan dagavond de beroemde blinde orgel meester uit Parijs, Jean Langlais. Met zijn voortreffelijke reproducties van barokwerken en composities van eigen hand, benevens een hoogst boeiende improvisatie heeft hij het publiek zodanig weten te boeien, dat er een spontaan applaus opklonk na afloop. En terecht, want Langlais kan ge rekend worden tot de beste organisten van dit moment. Zijn technische be heersing en zijn registraties zijn in alle opzichten voorbeeldig en daarbij verraadt zijn spel een voortdurende muzische bezieling, gesteund door een sterk ritmisch bewustzijn en het vermogen om iedere fraze volkomen natuurlijk te laten klinken. Dit viel al direct op in de door Langlais gespeelde werken van land genoten uit de barokperiode: Louis en Frangois Couperin, de eerste ver tegenwoordigd met „Chacone" en „Sarabande en canon", en de tweede met het weergaloos gespeelde ..Offer- toire sur les grands jeux" met „Elévation" uit de Messe pour les convents. Na drie juweeltjes van Louis Mar- chand, waarin met name de geestige „Basse de trompette or Chromorne" opviel, bewees concertgever zijn even grote affiniteit met het werk van J. S. Bach in schitterende verklankin gen, uiterst genuanceerd en fraai gescandeerd, van resp. Praeludium en fuga in e (BWV 533) en de koralen „Komm Gott, Schöpfer, Heiliger Geist", „O Mensch, bewein' dien' Sünde gross" een bijzonder hoog tepunt van de avond en „Wir glauben all' an einen Gott" uit de Orgelmesse. Van Langlais zelf klonken het Plèce Modale no. 1 met zijn verstilde „Francaise", twee ingenieus geschre ven onderdelen die bovendien im poneerden door een bijzondere klankpracht uit de „Oecumenische Suite" en het bekende fraaie Te Deum. Het concert werd tenslotte be kroond met de boven vermelde Im provisatie, die een zeer spannend verloop had en waarin het thema, zelfs in de meest gecompliceerde pas sages, steeds duidelijk herkenbaar bleef. V. kennen niet alleen eikaars doop te erkennen, maar ook de doopliturgie. Nog maar kort geleden hebben de voorzitter van de synode der Her vormde Kerk en kardinaal Alfrink de doon van e'kaars kcr'-en erkend en daarna volgden de Gereformeerde Kerken. VERSCHIL Maar kardinaal Alfrink wist giste ren het verschil tussen de laatste en de vorige erkenning uit te leggen toen hij zei: .Natuurlijk speelde de liturgische context mede in de twee voorafgaande dooperkennincen, maar daar bleef deze toch meer op de ach tergrond. Aanvankelijk immers werd grote nadruk gelegd op de theolo gische context waarin men ge meenschappelijk de doopbediening in haar zinvolheid zocht te verstaan." De kardinaal liet uitkomen, dat be halve de doopliturgie in de liturgie manifesteert zich het leven van de kerk het rijkst en zuiverst er veel meer verwantschap is bussen beide kerken, waar het het „geloofsgevoel" betreft. Maar hij zei niet te kunnen ontkennen, dat spanningen de ver houding tussen beide kerken hebben gekenmerkt. Hij eindigde met de wens, dat .wat we aan gemeenschap pelijk geloofsgoed bezitten meer aan dacht moet hebben dan wat ons scheidt". ONGEDWONGEE De bijeenkomst in de aula van het schitterende nieuwe Maarten Luther- huis voor bejaarden in Amster dam-West (Osdorp) droeg zij het een officiële plechtigheid was toch ook een ongedwongen karakter. Daar droeg de toespraak van de voorzitter van de lutherse synode drs. Kok wel toe bij. Hij was de eerste spreker „uit be leefdheid, want we zijn op lutherse grond". Hij beleed dat „we niet al tijd zo beleefd zijn geweest". Hij greep terug in de geschiedenis, toen op de Rijksdag te Worms Luther „beest" werd genoemd. Maar Luther zelf voegde dr. Eek tot Herr Dreck samen. „We zijn wat wijzer geworden, al thans beleefder" aldus drs. Kok. Hij bracht eveneens in herinnering, dat wat betreft de doop er nooit ernstige discrepantie heeft bestaan tussen bei de kerken. Dat komt, omdat Luther zich kon vinden in de ouderwetse traditie van de kinderdoop. Hij sprak de bede uit. dat „in hoop en geloof, God nog meer dingen nieuw zal maken dan Hij nu doet". GENODIGDEN Onder de genodigden bevonden zich gisteren bisschop Bluijssen van 's Hertogenbosch en bisschop Ernst van Breda. Verder waren er de gespreksleden, die de dooperkenning hebben voorbereid: de professoren Groot, Fiolet, Thijssen, Mönnich en Lindeijer. Maar ook bewoners en be woonsters van het Maarten Luther- huis deelden in dit feestelijk gebeu ren van hun kerk. Ons viel wel op, dat het als een louter lutherse en rooms-katholieke aangelegenheid werd beschouwd. Van de andere kerken waren geen gasten. LONDEN De meerderheid van de pauselijke commissie over de ge- boortenregeling was niet slechts be reid om kunstmatige middelen voor geboortenbeperking te aanvaarden, maar was er zelfs sterk voor. Dit kan worden geconcludeerd uit een document, getiteld Pastorale in dicaties, dat bovengenoemde commis sie heeft opgesteld als eventuele ba sis voor een encycliek. Het Londense blad The Times heeft nu een uittreksel gepubliceerd van dit geheime document. Daar wordt in gezegd, dat de mid delen voor de geboortenregeling door man en vrouw dienen te worden ge kozen met a!s doel een gezond ver antwoordelijk ouderschap, waardoor de gezondheid van de ouders en kin deren wordt verzekerd en de mense lijke waardigheid wordt hooggehou den. De volledige tekst van het docu ment zal de volgende maand in boek vorm worden uitgegeven onder de ti tel „Over het menselijke leven", de titel van de pauselijke encycliek. (Van een onzer medewerkers) UTRECHT Zaterdag jl. was er voor lezers en belangstel lenden van het oekumenisch op wekkingsblad „Vuur" een dag in de Marcuskerk te Utrecht. Het thema was „Een toegerust volk van God". 's Morgens hielden vier medewer kers in deze beweging een korte toespraak van een getuigend karak ter. waarin zowel protestantse als r.-katholieke ervaringen (positief) naar voren kwamen. In gespreksgroepen kon ieder aan een nadere bezinning deelnemen. Het bleek dat de vragen rond Kerk en opw.ekking voor velen actueel zijn. Niet alleen de persoonlijke ver nieuwing, maar ook de vernieuwing in ambt en avondmaal kwam naar voren. AMSTERDAM Dr. C. Augustijn zal vrijdag 20 september om half vier in het Woestduincentrum te Amster dam zijn ambt aanvaarden. Dr. Augustijn is benoemd tot hoog leraar in de faculteit der godgeleerd heid van de Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de algemene kerkgeschiedenis tot 1650 en de me thodologie en historiografie der kerk geschiedenis. Voorts is hij belast met de opleiding tot het leraarschap in het godsdienstonderwijs. 's Middags werd op deze reakties ingegaan. Er bleek veel openheid naar een intensiever sacramenteel le ven onder de protestanten. In de sluitingsdienst sprak ds. W. W. Verhoef (Hoenderloo) over de toe rusting met de Heilige Geest in ver band met de moderne werkelijk heidsbeleving en het zoeken naar de realiteit van het geloof. Deze samenkomst heeft ook een sterk pastoraal karakter door ruimte voor persoonlijke voorbede en toe wijding. Velen bleken hiervan ge bruik te maken. DORDRECHT Naast de iif kerkelijke herdenking van fect Dordtse synode, die 350 jaar gel or a gehouden werd. organiseert de ijert formeerde kerk (vrijgemaakt) landelijke herdenking op zaterda november. In de Augustijnerkerk zal 's r gens een kerkdienst worden gel net den, waarin ds. A. I. Krijtenl ,00. voorgaat. In de middagsamenkt zullen prof. dr. L. Doekes en prol" Kamphuis spreken over de betek van de Dordtse synode. (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG De regering heeft, behalve in het Wetboek van Straf recht, wijzigingen in enkele wetten voorgesteld ter bestrijding van de rassendiscriminatie. Deze voorstellen richten zich tegen een collectief op treden waarbij gebruik wordt ge maakt van een feitelijke machts positie van die gemeenschappelijk heid. Door een toevoeging aan de Wet vereniging en vergadering zal een vereniging, die ten doel heeft of wier feitelijke werkzaamheden zijn gericht op het bedrijven, instandhouden of bevorderen van discriminatie van mensen wegens hun ras. strijdig wor den geacht met de openbare orde en dus verboden zijn. De Wet op de collectieve arbeids overeenkomst bedreigt een arbeids contract waarin een werkgever ver plicht wordt arbeiders van een be paalde godsdienstige of staatkundige ATHENE Premier Papado- poulos heeft ontkend, dat het regime de staat van beleg, die zeventien maanden geleden werd afgekondigd, zou hebben opgeheven. Wel is gisteren het ontwerp voor een nieuwe grond wet gepubliceerd. Dat ging gepaard met een dubbel zinnige verklaring, waaruit velen de conclusie trokken dat de staat van beleg zou woren opgeheven. Volgens Papartopoulos gebeurt dat pas. als er een nieuw parlement is gekozen. Wanneer dat gebeurt kon hij ook niet zeggen. Wel zullen voor het refe rendum, op 29 september, alle politie ke gevangenen worden vrijgelaten om, zoals de premier zei, „de ont- werp-grondwet te steunen". VEEL STEUN De laatste tekst van de grondwet verschilt niet veel met eerdere ont werpen. De censuur op de pers is iets verlicht, maar de bevoegdheden van de koning blijven zeer beperkt De premier wilde zich niet uitlaten over een eventuele terugkeer van ko ning Konstantlin. De nieuwe grond wet bepaalt dat de regent diens za ken zal waarnemen. Het kolonels-regime verwacht zelf veel steun van de bevolking voor de nieuwe grondwet. Papadopoulos dacht dat 70 procent van de Grieken zijn grondwet zal steunen. (Van onze kerkredactie) LISSE Dezer dagen is opgericht de stichting „Rhodesia"-zending. Voorzitter is de heer L. de Boer te Urk, secretaris de heer E. Prosman te Driebruggen en pennlngmeesteresse mevrouw M. A. Mijnders-van Woer den te Lisse. Dwze stichting moet niet verward worden met de stichting Mbuma-zen- ding (voorzitter A. de Redelijkheid), die steun biedt aan de zending in Rhodesië van de Vrije Presbyteri aanse Kerk van Schotland. De „,Rhodesia"-zending beoogt een financiële basis te geven aan de ar beid van de heer J. D. van Woerden, nu deze de Schotse zending in Rho desië verlaten heeft en zendeling is geworden van de door hemzelf opge richte ..Ebenezer Bijbel Zending". In de commissie van aanbeveling en advies zit naast drie Nederlandse predikanten ook ds. P E. S. Smith (Pretoria), assessor van de Gerefor meerde Oecumenische Synode, die vorige maand in Lunteren vergader- d e. VLIELAND De politie houdt ernstig rekening met het verdrinken van de 26-jarige student in de biolo gie Henk Hessels uit Soest. Zondag morgen ging hij vanuit hotel Golf- zand óp pad en tot heden ontbreekt van hem elk spoor, Vanmorgen vroeg werd alarm ge geven, een groep speurders er zoeken sinds gisteren 300 militairen, politiemannen en burgers naar hem meende het lichaam van de jonge man in zee gezien te hebben. Het bleek loos alarm te zijn. De vader van de heer Hessels is uit Soest overgekomen om aan het speurwerk deel te nemen. De student, een opgewekte knaap en een uitstekend zwemmer, was vrijdag in hotel Golfzang gearri veerd. Hij was de hele dag met zijn veldkijker op pad om de vogeltrek ,te bestuderen. Ook zaterdag deed hij dat. Zondag stapte hij alweer vroeg in de morgen de deur uit. Sindsdien is hij niet meer teruggekomen. Ook een helikopter en boten ne men aan het onderzoek deel. Hessels kan. zo redeneert de politie, niet het plan gehad hebben te gaan wadlopen want hij vertrok met zijn zondagse pak aan. Een boot had hy niet ge huurd; op het schietterrein is geen activiteit geweest. Merkwaardig is nog. dat de jonge man zondag zijn lunchpakket niet heeft meegenomen. overtuiging in dienst te nemen/ nietigheid. In de Wet economische mededin wordt een artikel ingevoegd waart een bepaling in een mededing» regeling, die mensen discrimin wegens hun ras, van rechtswegejgei verbindend is. g Discriminerend gedrag van de d dividuele burger in de zuiver part liere sfeer, hoe verwerpelijk ook, als zodanig niet kunnen worden kwalificeerd als een vergrijp tege mensenrechten en fundamentele heden. Dit betekent niet dat elk door senvooroordeel handelen van de dividuele burger ook rechtens ge loofd is. Discriminerend gedrag de individuele burger kan onder paalde omstandigheden ook grond leveren voor een civielrechtelijke tie. Het verdrag van New York biedt rassendiscriminatie door bliekrechtelijke lichamen. Dat bod leent zich niet voor opnemini de gewone wet. Dc vraag of grondwet in dit opzicht moet worl aangevuld, is inmiddels voorgel aan de staatscommissie van adi inzake de grondwet en de kieswe' :t I NED. HERV. KERK Beroepen te Monster (toez.): J. Dijk, leraar godsdienstonderw. in Haag; te Eemnes-buiten: J. H. Vlijn Krimpen a. d. IJssel. Aangenomen naar Amsterdam kenhuispred. vac. dr. G. J. Paul) Witvliet, pred.-direct, diaconessci richting te Amsterdam; naar Dracl (vac. F. J. Veldman): S. P. Nijdan Amersfoort. Bedankt voor Besoyen (toez.) Koudstaal te Oudshoorn (Z.H.); Vroomshoop (vac. I. J. Wisse tof N. Kooreman te Rhenen. GEREF. KERKEN Beroepen te Raamsdonk-Drimme te Zuid-Beyerland, Klaaswaal en Scharrendijke: kand. J. F. Put Gouda. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Gouda: C. J. Smelil Bunschoten-Spakenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam-Nieuw-' J. H. Velema te Apeldoorn-centi voor Nunspeet: M. C. Tanis te Bi drecht. GEREF. SAMENKOMST Aangenomen naar Alblasserd-am: de Waard, lerend ouderling aldaar. Weer in llnropa weer max. temp. I gisteren 1 Kopenhagen zw. bew. 14 Londen motregen 19 Brussel zw. bew. 18 Amsterdam regen 17 Luxemburg zw bew. 22 Parijs reger Nice onbew. i ankfort zw. bew. 20 Miinchen regen 19 Zürlch zw. bew. 20 zw bew. 21 Locarno regen 20 Wenen 1 Innsbruck m 1st 15 zw bew. 27 Madrid regenbui 19 Majorca licht bew. 25

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2