I Commentaar tookboin ontluisterde reetoraatsoverdraeht d. Dans-Theater met nieuwe bezetting Micliels: beslissing valt in Amsterdam Liberalen uit hoge functies Watersnood in Engeland en Frankrijk: 3 doden I RELLETJES OP TILBURGSE HOGESCHOOL ERSTIKKENDE WALM IN DOMKERK eiding Tien kinderen uit Korea naar ons land Owerri veroverd op Biafranen Rusland niet in Europese bekerstrijd Sij brands niet te stuiten FC. Nürnberg in de orgen Sterke bezetting Amstel Goldrace Italiaan Bianco won vierde rit Toekomst-ronde \BER 1! 13 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 v. w griji je >maal van de kook was zoals tegenwoordig gebruikelijk bij der zijn vi ke gelegenheden jong-Sydney, toen daar The Monkees arriveer de popgroep uit Amerika, die vooral via de tv zo beroemd is die ge\ ""den. Wie goed kijkt, ziet dat de politie hier bezig is twee hysteri- meisjes uit het strijdgewoel te verwijderen. e rede, Maa mt beter ig boor spijt zo dromr eerste eerl HAAG Eindelijk heeft het balletpubliek voor zover- in Rotterdam de voorstelling nooit i i eind van het Holland Festi- epe k voon,je de première kunnen van het „pechballet" van het tste ds inds Dans-Theater: Varioma- hij Hans van Manen op de Sere- pre oor strijkers van Lennox Ber- Zoals bekend kon het tijdens illand Festival in Den Haag "em rden opgevoerd, omdat Frans ine tijdens de generale repeti- moe verwonding opliep. In Rotter- uitla< hij vervangen. J deze première, waarmee het to®ands Dans - Theater heel ie dan^gn het seizoen opende, was ;avond maar een klein pu iaar de Koninklijke Schouw- ikomen en dat was jammer, zozeer om Variomatic, al is een aantrekkelijk ik. Maar omdat men maandag kennis maken met een niet lenlijk aantal nieuwe dansers. gedunde gelederen van het inds Dans-Theater kwam 'ken. Van hen viel reeds in het r>ballet Susan Kenniff op door [souplesse en dansvaardigheid Kenniff is uit de Verenigde volg heeft er veel van weg, dat in het Nabije Oosten het kwaiop groen heeft gezet voor de gijsche leiders, die hun opgekrop- zei jvoelens van verbittering jegens schoil om politieke redenen willen tmende spanning in dat deel Se wereld leidt de aandacht af wat zich in Oost-Europa af- I. En gezien de jongste ontwik- Jen hebben de Russen daar veel bij. illen de incidenten te verkla- ij die volgens rapporten van aarnemers vooral door en Jordanië worden uitgelokt, nen de doeleinden van Mos- de iéiders der betrokken een dergelijke gang van zaken veinig te doen. De Veiligheids die terstond klaar staat om veroordelen, als het een actie onderneemt, weigert Egyp- de vingers te tikken, ireekt vanzelf, dat deze hou- oorzaak is geworden van een kkelde stemming in Israël. En s wellicht precies, wat de erf den van dit land met de inciden- eogen. lover deze uitdagende houding slechts kalmte en vastbcradcn- 'yaan Israëlische zijde. Drcigcmcn- Is die van minister van defensie P a M„ ,.Hü JÜ B.i alwf kunnen in deze nieuwe situatie verbetering brengen, tipelyk is dan ook, dat premier '1 hem het bestuur over de vorig bezette gebieden heeft ontno- hoeveel waardering hy ook hebben voor de militaire capa *n van Dajan. commissie, waarin ook de meer chtzamc minister van buiten se zaken, Eban, zitting heeft, laan met het bestuur belast. Het - mogelijk een meer diplomatiek I iktcr krygen. Israël na de oorlog ook de vrede winnen, dan kan deze slechts diplomatieke weg worden be- Iten. Dat het intussen grote mili- t paraatheid aan den dag legt I daarmee niet in strijd te zijn. Staten afkomstig, waar zij bij voor aanstaande ensembles heeft gedanst. Dat geldt ook voor Helen Heineman, ook al uit Amerika overgekomen. Verder zijn Jon Benoit. Eric Hamp ton en Jerome Weiss nieuwe krach ten die echt wel wat van dans weten. Een goede bekende is Anja Licher, voor de vaste bezoékers van Scapino, waar zij is opgeleid en daarna nog vier jaar heeft gewerkt. De naam van het première - ballet Variomatic, heeft weinig uitstaande met de bekende automobielfabriek in het zuiden des lands. Zij is ook de aanduiding van een automatisch van beeld verwisselende diaprojektor. Zo'n projector had choreograaf Hans van Manen voor ogen. De sere- n^le van Berkeley bestaat uit vier delen. Van Manens ballet bestaat uit negen deeltjes, of liever uit vijf dan sers, die een voor een opkomen en daarna een voor een afgaan. Met die opeenvolging heeft Hans van Manen zijn dansbeelden als vanzelf in el kander willen doen overvloeien. Ondanks dit ineenglijden van de beelden kreeg Variomatic toch een strakke structuur, omdat het ook nog een muziekballet is en de beweging de muziek op de voet volgt. Die strakke muzikale structuur is aantrekkelijk. Van Manen stuurt de dansers „die niet meer nodig zijn' eenvoudig zo maar het toneel af, hun werk op het podium rustig in de steek latend, iets wat hij met meer balletten doet. Ei genlijk is dat een heel simpele oplos sing, die iedere vorm van gekunsteld „geruisloos" afgaan overbodig maakt. Variomatic en ook de andere ballet ten waarin Van Manen dit doet krij gen er een prettige argeloosheid, eer lijkheid en ook pretentieloosheid door. Het geeft aan Variomatic enigszins het karakter van een étude. De dans zelf bevat boeiende choreo grafische vondsten maar ook. vooral tegen het einde, zwakkere passages. Dat is begrijpelijk, want het bewust niet naar een hoogtepunt toe werken doch een ballet doen „afbrokkelen" en toch boeiend houden is lang geen gemakkelijke zaak. HANS W. LEDEBOER UTRECHT - Het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken wil een beperkt aantal ouderloze en verstoten kinderen uit Korea naar ons land laten overkomen voor plaatsing in Nederlandse gezinnen. Dit gebeurt in samenwerking met de bestaande hulpcomité's en de plaatselijke diaconieën. In eerste instantie gaat het om niet meer dan tien kinderen. Het werelddiakonaat, dat talloze aanbiedingen van Nederlandse ou ders heeft gekregen, is na studie tot de conclusie gekomen dat het in het algemeen beter is hulp te bieden aan de kinderzorg in de landen zelf (Viet nam, Korea, Biafra), dan kinderen naar Nederland over te brengen. Maar in tien zeer speciale gevallen zal dit laatste gebeuren. LAGOS Nigeriaanse federale troepen hebben gisteren de plaats Owerri op de Biafranen veroverd, zo wordt in een door radio-Lagos omge roepen officiële verklaring gezegd. Owerri was een van de twee grote plaatsen die de Biafranen nog in handen hadden. De andere is Omoea- hia. UTRECHT Studenten van de rijksuniversiteit van Utrecht en van de katholieke hogeschool in Tilburg hebben gisteren de rectoraatsoverdracht verstoord. In Utrecht, in de Domkerk, werd een rookbom tot ontploffing gebracht en in de hogeschool in Tilburg werd de toespraak van de scheidende rector magnificus, prof. dr. R. A. de Moor. onmogelijk gemaakt door geschreeuw van de studenten. ruchtig op de grote toegangsdeur van de kerk gebonsd. En terwijl het orgel de slotkoraal van de plechtig heid speelde, wolkte de rook omhoog. Na de ontluisterende rectoraatso verdracht discussieerden de studen ten en hoogleraren over de algehele desinteresse van de student en docent voor onderwijsproblemen en de par ticipatie in de democratisering van onderwijs en universiteit Men leverde voorts felle kritiek op de rede van prof. De Vooys. Zo zei prof. dr. J. H. M. T. Dijkhuis dat de gewezen rector magnificus in zijn tespraak op onhoudbare wijze met cijfers heeft gemanipuleerd. MOSKOU De Russische voetbal bond heeft zich teruggetrokken uit de Europese bekertornooien in ver band met de nieuwe loting van de Europese Voetbal Unie na de invasie in Tsjecho-Slowakije. Rusland heeft verklaard dat de nieuwe loting, die de West- en Oostclubs van elkaar scheidt „een schending van de regels van de UEFA is en slechts een po ging om reactionair, politieke neigin gen bij de internationale sport te be trekken". Eerder trokken zich Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulga rije terug uit de Europacuptornooien. De enige niet-communistische landen die zich niet hebben uitgesproken te gen de nieuwe loting zijn Tsjechoslo- wakije, Roemenië en Joegoslavië. Twee demonstrerende Tilburg- se studenten gingen achter de ta fel van het Senaatsbestuur zitten en bleven daar de gehele plech tigheid allerlei grimassen naar de zaal maken. In de aula klon ken kreten als:: hoogleraren ho ren geen functie te hebben in het bedrijfsleven. Toen Senaat en hooglerarencorps de zaal verlie ten strooiden de opposanten van het balkon af bonen naar bene den en zongen ze schertsliederen. De rookbom in de Domkerk In Utrecht, waar de rectoraatsover dracht werd gehouden, werd tot ont ploffing gebracht door leden van dc anarchistische studentengroepering Ta-tantan. Onrustig Al voor het ontploffen van de bom waren achterin de Domkerk sympto men van onrust te bespeuren. Rond de kerk surveilleerden politiemannen terwijl in de kerk enige rechercheurs hadden plaatsgenomen. De sup poosten waren gewaarschuwd door onverwachte gebeurtenissen. Zeer tegen de traditie in kwamen de rector magnificus en zijn gevolg een kwartier later dan was aange kondigd de kerk in. Bij het binnen treden van de kerk bleven ongeveer 20 leden van de anarchistengroepe ringen tot ieders verbazing de monstratief zitten. Tijdens het uitspreken van de rec toraatsrede werd meermalen luid- LIVORNO Ton Sijbrands' op mars naar de Europese damtitel is nauwelijks nog te stuiten. Met nog slechts vier ronden te spelen kan de prolongatie van de titel hem prak tisch niet meer ontgaan. In de zeven de en achtste ronde, die maandag in Livorno in het tornooi om het Euro pese kampioenschap werden gespeeld, zegevierde de Nederlander over de ItaPanen Virtu en Agliardi. De resultaten van deze beide ron den waren*. Zevende ronde: Virtu (It) - Sij brands (N) 02; Bajolle (Fr) - V d Sluis (N) 02; Okrogelnik (N) - Agli ardi (It) 20; Hisard (Fr) - Fanelli (It) 20; Gedance (Zwits) - Simoneili (It) 2—0. Achtste ronde: Sijbrands - Agliardi 20; Bajolle - Okrogelnik 11; V d Sluis - Simoneili 20; Kleinmann (Belg) - Gedance 11; Virtu - Hisard 2—0. Sijbrands heeft met 16 punten uit 8 partijen de leiding, voor de Fransman Verse met 9 uit 5, v.d. Sluis met 9 uit 6, Okrogelnik 9 uit 7 en Hisard 8 uit 8. MELDORF In de vijfde ronde van het jeugdschaaktornooi in Mel- dorf (Sleeswij k-Holstein) heeft de Nederlandse deelnemer Van Baarle verloren van de Fin Westerinen. Na vijf ronden delen Metrovitsch (Zd SI) en Tompa (Hong) de eerste plaats met vier punten. Van Baarle staat samen met de Westduitser .Tuhnke op de zestiende en laatste plaats met een punt. Het voordek van de mammoet tanker Melania, waarvan de twee helften gisteren gloeiend aaneen werden gesmeed. Alleen dit dek is reeds een enorme oppervlakte, die vol staat met machines, hulp- werktuigen en werkhuisjes. NEURENBERG De Ajax- spelers zijn maandag met trainer Rinus Michels, voorzitter Jaap van Praag en verdere officials in Neurenberg aangekomen. Bij aankomst op het vliegveld van Neurenberg vertelde Rinus Michels: „Wij verwachten een zeer zware strijd tegen de FC Nürnberg, maar we hebben ons er terdege op voorbereid," Overigens zijn er twee wedstrijden, voegde hij eraan toe. waarmee hij bedoelde dat de beslissing in de re turnwedstrijd op 2 oktober in Amsterdam zou vallen. De Nederlanders zijn onderge bracht in het dorpje Pegnitz. Rinus Michels zal de opstelling van het elf tal, waarin Johan Cruyff die bij aankomst zei dat zijn club met 2—0 of 21 zou winnen naar alle waarschijnlijkheid niet zal ontbre ken, woensdag bekend maken. BLESSURE Een minder prettig bericht voor de Duitsers kwam maandag uit het trai ningscentrum van de Duitse kam pioen FC Nürnberg. Heinz Müller blesseerde zijn knie bij. een botsing tijdens een oefenwedstrijd zo ernstig, dat zijn opstelling in de Neuren- bergse formatie voor woensdagavond op losse schroeven is komen te staan. Max Merkel zond verder de Zuidslavische rechtsbuiten Cebinac, die tijdens deze training een zeer AMSTERDAM Alleen de Italia nen en de Belg Eddy Merckx ontbre ken in het veld van de derde Amstel Goldrace, waarin verder de complete Europese top aan de start komt. Za terdag 21 september wordt deze se- mi-klassieker gehouden tussen Hel mond en Elslo, waarbij in totaal 245 km overbrugd moeten worden. Topfiguren in her veld van 135 renners zijn Tourwinnaar Jan Jans sen, de Belg Herman van Springel, diens landgenoten Walter Godefroot, Erick de Vlaeminck. Daniel van Rijc- keghem, Ferdi Bracke en Rick van Looy, de Fransen Lucien Aimar, Jean Stablinski, (Winnaar in 1966) en Bernard Guyot, de Britten Michael Wright en Barry Hoban. de Zwitsers Karl Brand en Robert Hagmann en de Nederlanders Arie den Hartog (winnaar 1967), Henk Nijdam, Leo Duyndam, Wim Schepers, Jan Ha- rings, Peter Post, Jo de Roo, Harry Steevens en Harm Ottenbros. lakse indruk maakte van het veld. In de formatie van woensdag zal zijn plaats waarschijnlijk door de jeugdi ge speler Beer worden ingenomen. FC Nürnberg zal hoogstwaarschijn lijk in de volgende opsteling tegen Ajax aantreden: Rynio - Hansen, Popp, Ludwig Müller, Wenauer - Zaczyk, Beer - Küppers, Strehl, Heinz Müller en Volkert. VESOUL De 24-jarlge Italiaanse ama teur Glanlno Bianco ls maandag winnaar geworden van de vierde etappe van de Ronde van de Toekomst, een rit over nu km van Mulhouse naar Vesoul. Zijn land genoot Bolfava behield de leiding ln de algemene rangschikking. De uitslag van de vierde etappe: 1. Blan co (It) 146 km ln 3.30.51 (met bon. 3.30.31) 2 Santambrogglo (It) zt (met bon 3.30.41) 3. Janssens (Belg) zt (met bon 3.30.46) 4. Mar- tollozo (Fr) zt, 5. Paranteau (Fr) zt. 6. Bon (Fr-O) 3.34 03. Vervolgens het peloton ln dezelfde tijd als Bon: 3.34.03. Het algemeen klassement na vier etappes luidt: 1 Bolfava (It) 17.15.47. 2. Geneste (Fr-O) op 20 sec. 3. Thalmann (Zwlts) op 52. 4. Boulard (Fr) op 57, 5. Wilhelm (Fr NO) op 1.11. 6. Fabrl at) op 1.14. 7. Coulon (Belg) op 1.17, 8. Gllson (Lux) op 1.37, 9. Thevenet (Fr-O) op 1.48, 10. Ivachlne (Rusl) MOSKOU De Russische schaakgroot meesters Spasski en Kortsnol zijn maan dag remise overeengekomen ln hun vijfde partij in de finale van het kandidatentor- nooi dat in Kiev wordt gehouden. Spasski heeft met 3'/*—l»/i punt de leiding. Er moe ten nog zeven partijen worden gespeeld. Voor het Plaums Bosthotel ln Pegnitz, 60 km van Neurenberg, vragen jongeren voortdurend om handtekeningen vans de Ajax- cracks. Terwijl een Beierse ka pel ter ere van de gasten vrolijke deuntjes speelt verzoeken kinde ren Keizer en Cruyff om deze namen in hun boekjes te zetten. De twee deuringangmoesten echter direct door: een lichte training wachtte. MOSKOU Tass heeft gisteren de beschuldiging geuit dat anti-socia listische krachten in Tsjechoslowa- kije de wapens nog niet hebben neer gelegd en proberen hun posities in het regeringsapparaat te behouden. Dit commentaar van het Russische persbureau is de tot nu toe sterkste aanwijzing dat Moskou wil daf alle liberalen uit de hogere functies wor den verwijderd. Deze elementen pro beren in het bijzonder bij de massa media hun posities te behouden al dus Tass. In de verklaring van het Kremlin, ook verspreid via Radio Moskou, la ten de Russen zich voorzichtig opti mistisch uit over de herinvoering van de perscensuur en het verbod op de vorming van nieuwe politieke groe peringen in Tsjechoslowakije. Het blad van de Slowaakse com munistische partij, Smer, is gisteren op last van de Russen een verschij ningsverbod opgelegd. Het gebouw van het blad Nova Svoboda, dat in Ostrava uitkomt, is weer door de Rus sen bezet. Begin vorige week hadden zij het ontruimd. Storm op Noordzee en Oostzee Hoog op de poten, goudblond stond zij opeens in ons huis. Dit is Fee. werd gezegd. Een hoogmoedige Fee, die min zaam even kwispelde en toen de lange snuit vragend hief. Wat moest ze hier doen? We wezen haar eerst de hal toe als verblijfplaats, waar ze zich ele gant strekte op het rode kleed. Een Afgaanse windhond in vol or naat met de lange krulhaaroren, de bepluimde voeten en de blik van eeuwig heimwee. Aanhankelijk aan het jonge vrouwtje, dat even blond haar trouw verworven had. Toen dat vrouwtje mee de kamer inging, nam Fee het dus niet, daar in de hal. De leden gestrekt verhief ze zich en koerste mee. Zo kwam ze in het gezichtsveld van poes Jeroen, die juist een stapel kranten boven op dc kap van het schrijfbureau als slaap plaats voor-de-dag had uitgevonden. Fee's bruine ogen en Jeroens oranje blik ontmoetten elkaar. De eerste hooghartig, onverschillig; de laatste fel half toegeknepen. Wie vliegt wie aan? Maar niemand vloog iemand aan. Fee lag al aan de voeten van zijn bazinne en Jeroen nam zorgvuldig de afmetingen van dit nieuwe verschijnsel in zijn leven op. Ach terdochtig richtte zijn gele blik zich nu op de plaats waar eens de muis gewoond heeft. Kennelijk over- A Ho roti peinsde hij de mogelijkheid van me tamorfose, maar met een demonstra tief dichtknijpen tot slaap van zijn ogen verwierp hij die gedachte. Wij, gerustgesteld, leefden gewoon verder. Met praatjes en kopjes thee en zo nu en dan een aai voor Fee. Het etensuur kwam met wat heen en weer geloop, door Jeroen aanschouwd om het hoekje yan een vaas op het bureau. Doodstil lag hij, alleen heel behoedzaam de kop iets draaiend als de situatie dat vereiste. Op andere dagen loopt hij onmid dellijk mee naar de keuken om de eigen barbaarse maaltijd van gesne den hart te nuttigen, maar nu liet hij alle pannen klepperen. Fee daarentegen volgde naar de eettafel, de smekende blik op de dampende schalen gericht. Jeroen bleef onbeweeglijk. Heel de avond was de oranje blik één klagend stom verwijt. Een aanhaling weerde hij af met een rukje van de kop. Weigerde ook elke toenadering na het vertrek van het bezoek met Fee. Pas toen alle lichten uit waren hoorden we hem het bureau afglij den en in dolle vaart rennend weer bezit van eigen huis nemen. Dat is in orde, dachten we. Maar vanmorgen weerde hij onze liefkozende hand narrig af. Sloop stiekem de keuken in toen wij er net uitgingen. Even later was zijn etensbakje leeg. Hij ligt nu te mokken in een verscholen hoekje. Vastbesloten het ons eens en voor altijd rare beesten in huis altijd af te leren s te halen. LONDEN/NICE De over stromingen die als gevolg van hevige regenval het zuidoos ten van Engeland teisteren heb ben tot dusver twee doden ge- eist. Twee mensen worden ver mist. De zwaarst getroffen streken zijn het zuiden van Sussex, Surrey en Kent. Meer dan tweeduizend vier kante kilometer staat onder water en een dertigtal belangrijke wegen is onbegaanbaar. Het treinverkeer waarmee duizenden forensen naar en van Londen worden vervoerd was gisteren ernstig gestagneerd. De zes graafschappen aan de zuid en oostkant van Londen, die wel „de tuin van Engeland" worden genoemd, bieden na de zwaarste overstromin gen sinds 1953 een troosteloze aan blik. Honderden mensen zijn dakloos ge worden en aan de oogst is een nog niet te schatten schade aangericht. Hier en daar staat het land anderhal ve tot twee meter onder water. Velen zijn met boten en helikopters in vei ligheid gebracht. Automobilisten die in het onderge lopen gebied waren gestrand hebben de nacht van zondag op maandag op het dak van hun voertuig doorge bracht Franse Rivièra Ook de Franse Rivièra heeft zwaar geleden van de met storm gepaard gaande regenbuien die al enige dagen aanhouden. De schade wordt geschat op tientallen miljoenen guldens. Tot dusver is melding gemaakt van één dode. In de Provence ging op sommige plaatsen de wijnoogst geheel verlo ren. Alle kampeerplaatsen tussen Cannes en Saint Tropez staan onder water. VISSERS Storm op Noordzee en Oostzee j heeft gisteren één mensenleven geëist; dat van een zeiler die in de monding van de Weser verdronk. De Poolse vrachtvaarder Soldek geraakte in nood. Met het oog op de storm zochten gisteren meer dan veertig vissersche pen uit Nederland, Denemarken en Wcst-Duitsland een schuilplaats in dc noodhaven van het eiland Helgoland. In weersverwachtingen voor de scheepvaart wordt voorspeld dat het slechte weer nog minstens twee tot drie dagen zal aanhouden. In Amsterdam wordt op allerlei manieren geëxperimenteerd om dc tram toch maar zoveel mogelijk vrij baan te geven. Nadat onlangs de „dijkjes" langs de tramrails op een Volledige mislukking waren uitgelopen probeert Amsterdam het nu met „eierkoeken": ronde stukken plastic bij de rails, die automobilisten van de stalen I aan moeten afhouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13