p'66 wil op hoog niveau alleen met PPR praten DUBCEK BELOOFT: GEEN ANGST VOOR NIEUWE TERREUR TTzdrwritaó Vele zware botsingen en slippartijen >n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. Uit de Haagse hof geplukt In Perzië weer aardschokken van Hofnar 10 stuks f HELICOPTER VAN RODE KRUIS NEERGESCHOTEN Russen lanceren ruimtestation Aardgasveld in Italië ontdekt Sfc Zweden Nasser Man overleden na harttransplantatie 1* 61; Al I J Hr Georj tz. Re, v J aan 41 r Zwj MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 Voorlopig niet in zee met de PvdA Geen overleg over linkse concentratie (Van onze parlementsredactie) LEIDEN Het congres van D*66 heeft zich zaterdag overeenkomstig het voorstel van hét hoofdbestuur uitgesproken tegen het houden van een topgesprek over vorming van een linkse concentratie zoals dit door de PvdA is voorgesteld. tke Zan< 3 nai ard ■1 1 m, 2 na >n vi Nij, den. ni sg 11 jpulii el vi I Joi gen, De „Schotten hadden de weersgesteldheid zaterdag niet mee, toen ze een mars door het hart van de hoofd stad maakten na afloop van hun optreden op de Dam. De belangstelling die er was vergoedde echter veel. Deze Nederlandse doedelzakband werd geboren na de bevrij ding toen tientallen van deze gezelschappen mili taire bands uit Groot Britannië en Canada in ons land gelegerd waren. it V! fEHERAN In de Perzische pro- ncie Fars hebben zich zaterdagavond •ie aardschokken voorgedaan, waar- lor in het gebied van Jahrom, op km ten zuidoosten van Sjiraz, honderden mensen verwondin- hebben opgelopen. Ook in de ivincie Beloetsjistan. nabij de ns met Pakistan, beefde de aarde. Wel is onder invloed van de leden het voornemen van het bestuur om uitsluitend discussies op plaatselijk niveau te houden afgezwakt. In een resolutie is vastgesteld dat deze plaatselijke gesprekken over partij vernieuwing met voorrang zullen plaats hebben met de PPR. Terwille van deze gesprekken zal het bestuur van D '66 nauw contact waarde van het schilderij. We moe ten de PvdA niet in haar sop gaar laten koken. We zullen een rol als kok moeten willen spelen. Een PvdA die bereid is tot een gesprek over een linkse con centrate is niet meer de PvdA zoals D '66 die schetst,", betoogde de heer Jurgens. onderhouden met de leiding van de JMaXima(il Deze resolutip kreeg de steun van 74 pet. van de Democraten terwijl 21 pet. zich er tegen verklaarde. D '66 is van oordeel, aldus de reso lutie, dat de vernieuwing van het po litiek bestel in het bijzonder een taak is van die partijen die zich nog niet met de bestaande partijverhouding vereenzelvigd hebben. De PPR is de enige partij die met haar afscheiding van de KVP een duidelijke daad van vernieuwing heeft gesteld. Twijfelachtig Het praktisch nut van dit gesprek tussen de Demoeraten en de Christen Radicalen leek reeds tijdens de ver gadering uiterst twijfelachtig. Het bestuur van D '66 stelde dat de De mocraten voorlonïg nog niet hun ei gen identiteit willen oogeven om in een linkse concentratie als rand versiering van de PvdA te dienen. Mr. E. Jurgens. de kandidaat-voorzit ter van de PRR. die als eastsoreker het woord kreeg, liet echter een vol komen ander geluld horen. „Ik heb met enig schroom deze resolutie gezien. Ik voel me als de verloren zoon die thuiskomt maar het lijkt wel of de progressieve concen tratie het gemeste kalf is," aldus mr. Jurgens. Wij willen, aldus de PPR-leider, graag met D '66 spreken maar dan moet zij zich bewust zijn dat de PRR voorstandster is van een progressieve concentratie. De PPR wenst gesprek ken zowel aan de top als aan de basis van die partijen. Voor het fungeren als „randversiering" was mr. Jurgens niet zo bang. „In de moderne kunst bepaalt de randversiering vaak de Toch bleek dit <*esDrek op hoog ni veau met de PPR het maximaal be reikbare in de vergadering v D '66. Er waren echter leden die verder wilden eaan. maar hun voorstellen maakten eeen kans. Een combinatie van moties waarin werd eesteH dat zowel de af del ineen als het Hoofdbestuur orienterende gesprekken moesten voeren over een Drogressieve concentratie. waarna een vo'eend coneres een definitieve beslissing zou moeten nemen, werd met 45 tegen 54 procent verwornen. Zoals bekend, gebruikt D 'R6 stern- machines waardoor onmiddellijk per centages bekend worden. Een voorstel om een werkgroep in te stellen, die met andere partijen zal spreken over de moeeliikheid om een progressieve concentratie te "en kreeg 22 pet. van de stemmen ijl 76 Dct. tegen was. Twintig procent van de aanwezigen bleek bij stemming voorstander te zijn van directe onderhandelingen, die door het Hoofdbestuur moesten worden gevoerd. Tegen stemde 78 procent Ook Gruijters Opvallend was dat ook de bekende J. Gruijters voorstander was van di recte onderhandelingen over een pro gressieve combinatie. De heer Gruijters meende dat men PRAAG De Tsjechoslo- 'aakse partijleider Dubcek heeft uterdagavond verzekerd dat ïen niet zal terugkeren tot de talinistische terreur van de ja ren vijftig. In een toespraak beloofde Dubcek lsserVlat de partij haar open politiek zal voortzetten en geen maaatregclen zal L's5pemen achter de rug van het volk om. „Wij hebben het volk vertrouwd ede%n het volk is begonnen ons te ver- aais rouwen," zei hij. a d< Dubcek sprak voor televisie en ra il d lio. Twee dagen ervoor was de uit- aais ending plotseling afgelast hoewel hij lais '1 op de band was opgenomen. Er and verden slechts geringe veranderin gen !en aangebracht in de oorspronke- 3 éi Üke rede. Voor het uitstel werd geen sie uitleg gegeven. 1100 Volgens Dubcek is „normalisatie" vl - de voorwaarde van Moskou het vermijden van elk extremisme. 1 Resten van anti-socialistische ele- .menten willen de nakoming van het g: akkoord van Moskou afbreuk doen. i: Ook conservatieven proberen het rad sse'van de geschiedenis terug te draaien. 'sa'Ze' hi^' PERSCENSUUR ii Premier Cernik heeft gisteren ver- r3!zekerd dat de journalisten en kunste- j naars ondanks de nieuwe censuur- 5Ser wet, „voldoende ruimte zullen behou den om te kunnen werken". De Prawda en de andere Russische ir* bladen zwijgen vrijwel over de lange rede, die Cernik vrijdag in het parle ment heeft gehouden. Dat in te genstelling tot de grote publiciteit die werd gegeven aan een toespraak van de eerste secretaris van de Slowaakse partij, Husak. De Britse wijsgeer Bertrand Rus sell heeft gisteren gewaarschuwd dat Rusland nieuwe verschrikkingen voorbereidt in Tsjechoslowakijc in de vorm van een schijnproces tegen de joden Frantisek Kriegel en prof. Guldstilcker. alles in het werk moet stellen om tot een linkse concentratie te komen. Er moet een blok tegen de CDU (KVP, ARP, CHU) gevormd worden. Wan neer de linkse concentratie stelt dat meerderheid behaalt, zal het de kie zer duidelijk zijn dat een stem op Biesheuvel of Schmelzer in feite een stem voor de VVD zal zijn. Drs. Ringnalda verdedigde het bestuursstandpunt. D '66 moet haar eigen identiteit behouden. Wanneer we nu met de PvdA samen gaan zal men D '66 verwijten dat zij gecapitu leerd heeft voor het oude partij bestand. D'66 is als een beweging tegen het oude partijstelsel begon nen. We mogen geen partij worden maar moeten beweging bliiven. Het bestuur ging wel akkoord met een klein amendement op het oorspronkelijke voorstel. „Het feit dat D '66 aan gesprekken op plaatse lijk niveau de voorkeur geeft, bete kent niet dat het hoofdbestuur het recht verloren heeft met besturen van andere Dartijen te spreken over de partij-politieke situatie." Deze aanvulling heeft echter wei nig praktische betekenis. D '66 wenst aan de concrete vormgeving van een linkse concentratie met PvdA, PPR en misschien de PSP op dit moment niet mee te doen. NAVO Barnard: ruilhart niet van negerin JOHANNESBURG Professor Barnard heeft zaterdag in Johan nesburg tegengesproken dat het hart van de 38-jarige negerin Evelyn Ja cobs is overgeplant in hel lichaam van de mijnwerker Pieter Smith. Hij voegde er aan toe dat hij de identi teit van de donor nooit bekend zal maken. De hartspecialist z.ei dat hij zijn jongste transplantatie in over eenstemming met de wetten had uit gevoerd. Lij was van mening dat de hart chirurgen in de gehele wereld het binnenkort eens zullen worden over do noodzaak, de identiteit van de do- Hors niet meer bekend te maken. LAGOS Zondagmiddag is een helicopter van het Rode Kruis door Nigeriaans afweergeschut neerge haald bij Benin, een plaats 500 kilo meter ten oosten van Lagos. De vier inzittenden werden gewond. Een begeleidend hefschroefvliegtuig van het Nigeriaanse Rode Kruis werd niet geraakt. MOSKOU De Russen hebben gisteren weer een automatisch ruim testation gelanceerd, de Zond-5. Men wil hiermee wetenschappelijk onder- zoek_van de ruimte verrichten. Ook de apparatuur aan boord van het station zal beproefd worden De baan die de Zond-5 volgt komt nauw overeen met de berekende. ROME De Italiaanse staatsener- gie maatschappij ENI heeft zater dag bekendgemaakt dat zij in het gebied van de Adriatische Zee een aardgasbel van 60 miljard kubieke meter heeft ontdekt, voldoende om de Italiaanse behoeften voor de vol gende zes jaren te dekken. De ontdekking werd gedaan juist nu tussen Italië en Nederland onder handelingen gaande zijn om Neder lands aardgas aan de Italianen te le veren. Sinds kort hebben de Russische militairen de Tsjechische grens wacht versterkt. Hier een uitkijk toren aan de grens met Oostenrijk, waar een Rus met een kijker de omgeving aftuurt. De Tsjechische wacht zit in het huisje. Op de laatste dag (zondag) sprak het congres zich o m. nog uit over zaken als NAVO. en de erkenning van Oost-Duitsland. Met 85 procent tegen 15 gaf het congres de voorkeur aan de mening van het hoofdbestuur dat Nederland voorshands niet uit de NAVO dient te treden. Een dergelijke daad zou belangrijke consequenties hebben voor de veiligheid van Europa. Nederland zal het initiatief moeten nemen tot een goed voorbereide vei ligheidsconferentie van landen aan gesloten bij NAVO en Warschau Pact en de overige Europese landen. Ondanks de door D '66 scherp ver oordeelde interventie in Tsjechoslo- wakiie moet het streven gericht blij ven op ontspanning tussen de blok ken. Een dergeliik beleid zal elke po ging om een sfeer te scheppen, waar door de NAVO en het Warschaupact beide overbodig worden, met kracht steunen. 71 procent der aanwezigen steunde het standpunt van het hoofdbestuur dat de Nederlandse regering in 1969 pressie moet uitoefenen op de overige landen van de NAVO om Portugal en Griekenland uit de NAVO te stoten, als ze dan nog niet democratisch bestuurd worden. Voorts ging men akkoord met de gedachte dat Nederland een voorstel moet doen tot het oprichten van een hof van arbitrage voor de NAVO, dat het gedrag van elk der partners kan toetsen aan de regels van het ver drag. DDR Eveneens 74 pet. van de stemmen dat Nederland de Duitse Democra tische Republiek zal moeten erken nen. Erkenning houdt op zichzelf geen enkele politieke waardering in maar opent de mogelijkheid tot con tact en sluit volledige isolering uit. Verworpen werd een amendement hierop, waarin wel voor erkenning van Oost-Duitsland werd gekozen, maar waarin werd gesteld dat het tijdstip van erkenning zodanig geko zen dient te worden, dat deze daad bijdraagt tot verbetering van het in- temaiionaal-politieke klimaat. Toch verwierf dit amendement 36 pet. van de stemmen 61 pet. was tegen. Ongelukken op de iveg HEERENVEEN Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's in Heerenveen zijn gistermorgen vijf personen ern stig gewond geraakt. De slacht offers zijn de 29-jarige bestuur der W. T. uit Benedenknijpe, diens schoonouders (beiden 69 jaar) en zijn vierjarige dochter tje, benevens een meerijdend 18- jarig meisje uit Rotsterhaule. De inzittenden van de andere auto liepen geen letsel op. De twee auto's werden totaal vernield. OUDEHORNE Te Oudehorne zijn gistermiddag eveneens bij een frontale botsing vijf mensen zwaar gewond. Doordat de bestuurder van één der auto's, De .1., met een te erote snelheid door de bocM pme. raakte zijn wagen in een slip. waarna hij frontaal tegen de tegenligger opreed. De inzittenden van de teizenlifeger, de heer en mevrouw De Boer uit Heerenveen. alsmede hun drie inzit tende kinderen, werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Heeren veen overgebracht. Belde voertuigen werden totaal vernield. NULAND Ter hoogte van motel Nuland op rijksweg 55. Den Bosch-Niimeeen. gebeurde gistermid dag een verkeersongeluk waarbij een persoon werd gedood en drie zwaar gewond. Komende vanaf het motel reed de personenauto, bestuurd door de hoofdonderwijzer J K. (59) de kruising op, op het moment dat van uit de richting Nijmegen een perso nenauto naderde. De auto van de heer K. werd in de flank aangereden. De vier inzitten den, de heer en mevr. K. en twee da mes, werden uit de auto geslingerd en moesten zwaar gewond worden overgebracht naar een ziekenhuis in Den Bosch. Een van de dames, de 30-jarIge mejuffrouw Braakhuis uit Klimmen, is overleden. DOOR Op een dag was hij thuisgekomen en had achteloos gezegd: „O, ja. morgen ga ik met Jaap vissen". Ze had stomverbaasd gekeken: „Vissen? „Nog nooit had hij een hengel aangekeken. Zelfs meende ze zich te herinneren, dat hij het wel eens over .dat stomme hengelen" had gehad. „En je hebt niet eens een hen gel...?" „Daar zorgt Jaap voor." „Moet je geen wurmen vangen" vroeg ze in de schemering. „Waarvoor?" „Nou, voor morgen, voor het vis sen". De volgende morgen kwam Jaap met hengels zeer zichtbaar aan de brommer gebonden „Ik zal de pan klaar zetten", riep ze nog na. Haar man keerde zich om: „Pan?" „Voor de vissen schalde ze en lachte stilletjes omdat die vispartij wel de eerste en laatste zou zijn. Maar ze vergiste zich. Al kwam hij nooit met buit thuis, iedere za terdagochtend kroop hij voor dag en dauw het bed uit en ging met de hem trouw halende Jaap vissen. Jaap was een en ai zorg. De hengels, de snoertjes, het aas. hij had alles altijd bij zich. Alleen een helm. net als Jaap. had hii zelf gekocht. Veili ger *p de brommer zei hij. Toen kwam de dag dat Jaap een verslaper vond. die nog haastig in de kleren moest schieten. „Kom er Camouflage even in", riep hii en Jaap kwam er in. Wilde wel graag het kopje koffie dat ze net gemaakt had. Toen hij breeduit zat keek ze naar zijn voe ten. „Hé wat een gekke schoenen heb je aan..." ze wees naar de hoge leren laarzen met platte dikke ve rende zool. Haar man en Jaap verslikten zich in een slok, maar legden toen uit: „Op zulke laarzen sta je fijn stevig als je er een kanjer uit moet sleu ren". „Sleuren jullie die er wel eens uit", vroeg ze, onschuldig, niet we tend dat ze op dat ogenblik twee mannen gruwelijk op de pijnbank der eerlijkheid nagelde. Dat werd ze pas na vele maanden gewaar door een toeval. Dat hij nooit of te ïimmer was gaan vissen. Dat de hengel maar camouflage was en de pierenbak altijd even leeg en ongebruikt was gebleven als het leefnet. Kortom, dat nii haar, zoals hij zelf zei, om veel onrust te besparen, een tikkeltje bedrogen had. De volgende zaterdag ging ze mee. Ze reden niet naar een viswater, maar naar een vliegveld. Daar waren nop een heleboel an dere mannen met net zulke gekke schoenen als Jaap „Eén kwam hen tegemoet en riep: „Hé zeg. hebben jullie vandaag geen hengels bij je?" Zij antwoordde zelf en kon er ge lukkig bij lachen: ..Niet meer nodig, ik weet nu dat hii iedere week gaat parachutespringen!" TAE overwinning van de Zweedse socialisten is opvallend, omdat zy een eind lukt te hebben gemaakt aan de nederlagen, die de socialisten in Europa in de afgelopen jaren moesten incasseren. Het is echter de vraag, of de/e con clusie werkelyk voor de hand ligt en of niet elders naar andere oorzaken moet worden gezocht, die de Zweedse socialisten zulk een aangename ver rassing bezorgden. Aangezien premier Erlander op het terrein van de binnenlandse politiek niet byzonder sterk stond, moet wor den aangenomen, dat ontwikkelin gen buiten Zweden de verkiezings uitslag hebben beïnvloed. Blykbaar heeft de Russische ingreep in Tsjechoslowakye veel Zweden doen besluiten, niet langer de com munistische party te steunen. Hun stemmen kwamen bij de socialisten terecht. Ook andere Zweden schaarden zich weer achter Erlander. die al 22 jaar premier is mogelijk in de over tuiging dat experimenteren in de huidige omstandigheden niet ver standig is. De geografische ligging van het nog altyd neutrale Zweden leidt er toe, dat de bevolking sterk reageert op het doen en laten van de grote buur man. Premier Erlander ontkwam daardoor aan een vrywel zekere ne derlaag. ETTEN-LEUR Op het kruispunt Zundertseweg-Sprundelsebaan in Et- ten-Leur zijn gisteravond twee auto's op elkaar gebotst. Een van de inzit tenden. de 20-jarige C. J. Struijs uit Sprundel is hierbij om het leven ge komen. De jongeman die alleen in de auto zat, werd eruit geslingerd en over leed ter plaatse. Jongens verdronken AMSTERDAM Zaterdagavond zijn bij de Abcoudestraatweg tussen Abcoude en Duivendrecht twee jon gemannen tengevolge van een au to-ongeluk verdronken. Zij waren passagiers in een auto, die rijdend in de richting Abcoude, in de bocht voor een spoorwegover gang in een slip kwam, een boompje raakte en vervo'gens op ziin kop in de sloot langs de weg terechtkwam. De slachtoffers zijn de 18-jarige J. Visser en de 21-jarige A. Koster, bei den uit Duivendrecht. ANLO De 29-jarige J. J. Kors uit Annen is gisteravond met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij overleed ter plaatse. CALLANTSOOG Gistermorgen is een personenauto door onbekende oorzaak op de Duinweg in Cal- lantsoog van de weg geraakt en ge kanteld. De bestuurder, de heer H. W. Rothamel uit Velbert (West- Duitsland) werd uit de auto geslin gerd en is later aan de verwondingen in een ziekenhuis te Den Helder overleden. De andere vier inzittenden bleven ongedeerd. WEESP De 67-jarige veehouder A. Vendrig uit Weesp is zaterdag morgen om het leven gekomen, toen de tractor, waarmee hij op zijn land aan het werk was. kantelde en in een sloot viel. De heer Vendrig kwam onder de tractor terecht en stikte in de modder van de sloot. BEUNINGEN Zondagavond werd de 21-jarige A. Roeleveld bij het oversteken van de verkeersweg met zijn brommer door een auto gegrepen. De jongen overleed in het ziekenhuis. HEEMSTEDE De 79-jarige K. K Hend uit Nieuw Vennep stak zater dagmiddag met de fiets aan de hand plotseling de Zandvoorterweg over. Hij werd door een auto aangereden en is aan de verwondingen overleden. UET lykt niet verstandig, veel aan dacht te schenken aan dc ver klaring van president Nasser, dat „Egypte de heilige plicht heeft de gebieden te bevryden, die vorig jaar in handen van Israël vielen." Belangryker is wat hy gezegd heeft over de herwonnen sterkte van het Egyptische leger en de noodzaak, al les te mobiliseren wat mogclyk is voor de bevryding van het land. Met dc kracht van het nog altyd ge demoraliseerde leger blykt het nog niet zo best gesteld. Het is sterk genoeg, aldus Nasser, om een aanval af te slaan. Dat is echter iets an ders dan een aanval beginnen. Het meest opmerkelyk is Nassers weigering een „volksleger" te vor men. zyn verklaring dat er een te kort aan wapens zou zyn om de jon geren op te leiden, kan nauwelyks serieus worden genomen. Zyn afwyzcnde houding laat zien. In welke richting dc moeilykheden ge zocht moeten worden. Nasser vreest dc politieke gevolgen van zó'n volks leger, omdat het een wapen kan worden in handen van zyn tegen standers. Meer dan ooit heeft Nasser het leger nodig om zich staande te kunnen houden. De lof die hy het toezwaaide en de „heilige plicht" die hy het op legde zyn evenals de afwyzi>;g van een volksleger slechts bedoeld om zich van de steun van het leger te verzekeren. BOMBAY In Bombay is giste ren bekendgemaakt dat een 21-jarige man die vrijdag een nieuw hart had gekregen, zaterdag is overleden om dat zijn nieren niet meer werkten. Het was de tweede harttransplan tatie in India. De 21-jarige man had het hart gekregen van een 24-jarige man die bij een ongeluk om het le ven was gekomen. De identiteit van de patiënt en de donor zijn niet bekendgemaakt. Dit is in overeen stemming met het besluit, genomen op een kortgeleden in Kaapstad gehouden symposium over hart transplantatietechnieken. De eerste patiënt die in India een nieuw hart kreeg, stierf drie uur na de operatie. Minister Beernink heeft zater dag in een verenigde vergade ring van de Kamers de zitting van het parlement officieel gesloten. Voor hij de zaal betrad inspecteerde hij een erewacht van de rijkspolitie, die boven dien met een muziekkorps aan wezig was om het gebeuren luister by te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5