Sportief Feijenoord werd van de mat gespeeld: 4-0 Halve winst voor DOS en DIS Leraren leggen hun orde scholieren op" aan de RITMEESTER 29, Feijenoord volslagen LANDELIJK PLAN VOOR BOUW VAN ZIEKENHUIZEN al bij rust kansloos "ü-ssïf PV2aa,dC n RIANT Zwartboek van studenten Middelmatige profs gaven demonstratie ympische ploeg was bijeen in Seheveningen Jongen gooit parathion in Coolhaven Nieuw blad: Faretli leidt 100% genot met Ritmeester Ouderwijs m Catalonië DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 (Van onze speciale verslaggever) NEWCASTLE Bijna drie jaar heeft het geduurd, voor Feye- noord de 50 nederlaag tegen Real Madrid te boven is gekomen. Tegen Newcastle United zou in de eerste ronde om de Jaarbeurs- stedenbeker de herboren kracht worden getoond. Engeland leek niet meer dan een formaliteit. Het pakte anders uit. Opnieuw name lijk is Feijenoord vernederd. Elf middelmatige profs uit de selectie van Newcastle United veegden een volledig falende elf letterlijk van de grasmat. Het werd tenslotte 40. Maar zelfs Coen Moulijn gaf toe: „Het had gemakkelijk 7, 80 kunnen zijn". Jan Boskamp, die vrijwel geen bal heeft kunnen raken: „Je traint twee maal per dag. Je denkt dat het alle maal heel erg goed gaat. En dan kom |nsdagavond eas de Olympische lg bijeen op de Pier in Schevenin- Bij die gelegenheid konden de nemers kennismaken met de \pische kleding die door onspringster Eljo Kuiler en hoc- •r Piet Weemers werd getoond. IHEVENINGEN De Neder- se Olympische ploeg, die volgen- iveek zaterdag naar Mexico ver- t, is woensdagavond tijdens een imeerde bijeenkomst op de Pier cheveningen door Jhr. H. A. van nebeek, voorzitter van het Neder- ch Olympisch Comité officieel gedragen aan dokter Ansko Dok chef de mission voor de spelen. jdens de bijeenkomst waarvoor a de gehele ploeg de reis naar ïveningen had gemaakt, toonden onspringster Elo Kuiler en hoc- »r Piet Weemers nog eens de npische klediig. volledige Nederlandse afvaardi- naar de Olympische spelen zal lan uit 165 personen: 26 dames, iren en 46 officials, verdeling per tak van sport is: tletiek: dames: 12, heren 2, offici- 4; Boksen: heren: 3. officials 2; richtheffen: heren 1, official 1; pckey heren 18, officials 2; Kano: l~s 2, heren 6, officials 2; Roeien: 25, officials 7; aterpolo: heren 12, officials 2: 'rennen: heren 11, officials 7; Zei- keren 9, officials 1 r^imen: dames 12, heren 6, offi- 7; Nederands Olympisch Comité: J-ls 11. NEWCASTLE —In de Engelse ha venstad Newcastle heeft Feijenoord moeten ondervinden, dat er ook in het in Nederland weinig belangstel ling trekkende tornooi om de Jaar- beursstedenbeker, hard om de punten wordt gevochten. Newcastle United, dat in de Engelse eerste divisie slechts een bescheiden plaats op de ranglijst inneemt, won met niet min der dan 40 van de Rotterdammers, die al na zes minuten verbluft moesten toezien hoe Scott na een fraaie en in hoog tempo uitgevoerde combinatie met Davies en Robson de bal van dichtbij hard achter Eddy Pieters Graafland schoot. Gesteund door het enorme lawaai, dat 46.300 toeschouwers vanaf de tri bunes produceerden, bleef Newcastle ferm aandringen. Een scht van Elli ott kon Pieters Grafland nog wel uit zijn doel stompen, maar hij was kansloos toen na ongeveer een half uur spelen Davies eerst van zeker 20 meter tegen de lat schoot en Robson de bal daarna maar voor het inkop pen had. Intussen was de Rotterdamse aan val nauwelijks aan de bal kunnen komen. Alleen Kindvall brak een paar keer in zijn eentje gevaarlijk door, maar McFaul redde tot twee maal toe op prachtige wijze na harde schoten van de snelle Zweed. Vlak voor de rust kwam Newcastle zelfs op een comfortabele 30 voorsprong. Israel raakte een schot van Gibbs verkeerd en voordat de verbouwe reerde Pieters Graafland kon ingrij- 4 (Van onze parlementsredactie) N HAAG De bouw van nhuizen en verpleeginrichtingen in de toekomst via een landelijk p gecoördineerd worden, taatssecretaris Kruisinga (volks- tmdheid) heeft hiertoe bij de feede Kamer het wetsontwerp zie- liuisbouw ingediend. Ehalve ziekenhuizen vallen ook linieken, ambulatoria, zusterhui- ziekenhuisapotheken e.d. onder t wet. asis van het ontwerp is de pro- piale planning. G.S. krijgen de racht een ziekenhuisbouwpro- Irima op te stellen. De minister rdineert de provinciale plannen stelt een landelijk ziekenhuisplan I Dit landelijk plan wordt om de j jaar herzien. De bewindsman jdt bij de opstelling van het plan (estaan door een College voor de kenhuisbouw. k bepaalde gevallen, zoals geringe pouwingen en uitbreidingen, is j vergunning niet nodig. Doorzichtig Ie regering meent dat de wijze irop in het wetsontwerp de bouw i ziekenhuizen e.d. geregeld rdt, zal leiden tot een meer ge- e planning en evenwichtige ei. let aantal verleende bouwvergun- gen voor verpleeginrichtingen is laatste tijd sterk gestegen. Voor verpleeginrichtingen boven 10.000 werd in 1967 voor een bedrag van 396 miljoen aan vergunningen uitge reikt tegen 220 miljoen in 1966. De staatssecretaris is verheugd over de ze groei maar vreest dat realisering van alle initiatieven ongetwijfeld zal leiden tot een teveel aan bedden in de sector van de verpleegtehuizen. Doelmatig Daarom zullen de investeringen in de bouw van verpleeginrichtingen zo goed en zo doelmatig mogelijk moe ten worden besteed. Het wetsont werp treft hier een regeling voor. De regering hoopt in de toekomst ook richtlijnen te kunnen geven over de specialistische dienstverlening in diverse ziekenhuizen. Bepaalde zie kenhuizen zouden dan worden inge richt voor speciale behandelingen. De staatssecretaris hoopt binnen kort een rapport van de Gezond heidsraad te ontvangen, waarin spe ciale ziekenhuizen worden aangewe zen voor het verrichten van nier- en andere orgaantransplantaties. A In de eerste wedstrijd van de eerste ronde van het tornooi om de Jaarbeursste- denbeker heeft Rapid Boekarest woensdag met 3—1 gewonnen van OFK Belgrado. BIJ de rust was de stand 1—l. A In Izmir versloeg de Turkse club Got- zepe in de eerste wedstrijd van de eerste ronde Olymplque Marseille met 2—0. Bij de rust was de stand 1—0 in het voordeel van de Turken. A Het Nederlandse militaire voetbalelftal heeft woensdagavond in Zeven met 0—0 gelijk gespeeld tegen de Westduitse mili tairen. Bij Nederland viel vooral het spel pen verdween de bal in het Rotter damse doel. Feijenoord, met Geels in plaats van Van Hanegem, poogde in de tweede helft de score een wat dragelijker aanzien te geven, maar de sterke de fensie van de Engelsen week geen centimeter. Achterspeler Gibbs kreeg zelfs alle ruimte om achter zijn eigen aanvallers mee naar voren te trekken en uit een van zijn afgemeten vrije trappen kon de attente Davies met een kopbal P.G. voor een vierde keer passeren (40). Boskamp was tien minuten voor tijd heel dicht bij een treffei*. De blonde halfspfeler verscheen na een pass ineens voor doelman McFaul, maar zijn schot ging juist over de lat. Duikers zoeken (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie in Rotterdam is woensdagmid dag in alarmtoestand gebracht toen van een expediteur het be richt kwam dat twee literfles sen parathion waren verdwenen. De diefstal werd ontdekt door een chauffeur. Hij zag dat de pakken waarin de flessen zaten waren open gebroken en dat er twee flessen ont braken. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie die met surveillancewa gens in de omgeving van de Coolha ven waarschuwingen door de luid sprekers lieten klinken. Een rechercheploeg ging zelf op onderzoek uit en vond even later een tienjarig jongetje op het terrein aan de Coolhaven. Na enig aanhouden, bekende hij de flessen te hebben weg genomen en ze in het water van de Coolhaven te hebben gegooid. De rivierpolitie ging dreggen naar het levensgevaarlijke gif maar men vond de flessen niet. Ook bekende de jongen dat hij 24 blikken hondevoer had weggenomen en in het water had gegooid. Deze blikken werden wel ge vonden. De politie heeft de vaar- en dui- kersschool te hulp geroepen. Vanmor gen zouden enkele duikers op de bo dem van de Coolhaven gaan zoeken naar de gevaarlijke flessen. Simultaan bij SC Europoort met v. Oosterom ROTTERDAM De Rotterdamse Schaakclub „EUROPOORT" opent a.s. vrijdag het winterseizoen met een simultaanseance voor huisscha kers. Als simultaanspeler zal optre den de ex-open schaakkampioen van Nederland Van Oosterom. Deelneming is geheel gratis. De wedstrijd wordt gehouden in het club lokaal van „EUROPOORT", de can- tine van de Fa. Hertzberger aan de Slinge 250. Liefhebbers voor deze wedstrijd kunnen zich vanaf half acht aanmelden bij de wedstrijdlei ding in de speelzaal. je hier. Dan blijkt, dat je nog zo verschikkelijk veel moet leren." Newcastle's aanvoerder Clark: „Ze speelden als amateurs. Als ze onder druk kwamen, maakten ze de meest elementaire fouten. Ik heb verdedi gers gezien, die in hun eigen strafschopgebied mensen gingen pas seren. Die bal moet toch de tribune in? Je bent toch prof?" Amateurs. Een andere kwalificatie verdienen Feijenoords veel geld ver dienende fullnrofs eigenlijk niet. Het zaT waarschijnlijk uniek zijn in de historie van welk Europees bekertor- nooi ook dat het bezoekende elftal minder vrije trappen veroorzaakt dan het thuisspelende. Feijenoord slaagde erin. die primeur achter haar naam te krijgen. Een keurige ploeg, zo oordeelde Newcastle later. In slaap Brox en Peeters bezochten eerder dit seizoen Newcastle. De ploeg speelde in een typisch Engelse com petitiewedstrijd (snel, hoog tempo, bkkelhard) niet overtuigende Het duo heeft zich in slaap laten sussen. Het meende deze elf gemakkelijk aan te kunnen. En dus speelde Feijenoord gisteravond, tot de stomme verbazing van de kenners, volgens het principe van de positiedekking. Later gaf Israël toe: „Het was beter geweest als we met een ausnutzcr hadden gespeeld. Dit elftal heeft ons verrast. Ik zelf had bepaald niet het idee, dat we voor een Europees bekertornooi stonden te voetballen." Feijenoord liet zich verbazingwek kend gemakkelijk verslaan. Behalve wellicht Pieters Graafland bereikte geen van de spelers ook maar in de verste verte de normale vorm. Peet ers: „Ik had ze gezegd: Doe mee met het tempo van de tegenstander, als je merkt dat het gaat. Lukt dat niet, vertraag dan het spel. Speel terug op je keeper. Dat nu is niet gebeurd. Integendeel: Ze gingen lopen treuze len met de bal." Verschillen Er waren enorme verschillen. De ongelofelijke pressie, die 4e Engelsen Ajax speelde gelijk tegen AC Torino TURIJN Ajax heeft woensdag avond in Turijn met 11 gelijkge speeld tegen AC Torino. De wed strijd telde voor de nazomercompe titie. Suurendonk gaf de Amster dammers in de 28ste minuu t de leiding, maar negen minuten later bracht Ferrini de partijen weer op gelijke hoogte. Ajax had de thuis wedstrijd al met 30 gewonnen. Nüvnberg-A jax uitverkocht NüRNBERG De wedstrijd FC NürnbergAjax op 18 september zal ongetwijfeld voor een uiverkocht sta dions (64.000 plaatsen) worden gespeeld. Ik heb", aldus penning meester Adam Winkler van de Duitse landskampioen „zoveel aanvragen ge had. dat zelfs een stadion met 100.000 plaatsen niet toereikend zou zijn ge weest. Uit Amsterdam heb ik het be richt gekregen, dat de door de Neder landers gevraagde 7.000 kaartjes ook al verkocht zijn." DEN HAAG De gisteren gehou den ledenvergadering van de Ver eniging de Nederlandse Dagbladpers heeft de nieuwe cao dagbladjourna listen 1968 aanvaard. De cao, die met terugwerkende kracht tot 1 juli zal gelden, wordt thans aan de bevoegde instanties voorgelegd. uitoefenen, deed de paniek bij Feije noord uitbreken. Israël: „Er is ons verteld, dat ze langzame vleugels hadden. Nou, ik heb wel anders ge zien. Dit zou ons een week later niet meer gebeuren." De Engelsen bleken ook bereid negentig minuten lang voor elke bal te knokken. Niemand in Newcastle was bereid te geloven, dat dit nummer een van de Nederlandse competitie was. New castle's legendarische schutter Jacky Milburn: „Ze schijnen in Nederland nog steeds niet te weten wat voetbal is. Ze kunnen geloof ik een goede coach wel gebruiken. Ik kom ze het wel leren, als er betaald wordt. Zeg dat maar." UTRECHT Ondanks een groot veldoverwicht is het DOS niet gelukt de eerste wedstrijd uit het tornooi om de Jaarbeursstedenbeker tegen FC Dundalk n\et een zege af te slui ten. Met keiharde tackles ontregelden de Ieren het spel van de Utrech ters die na 27 minuten de leiding namen door Van Veen (10), maar na 19 minuten in de tweede helft kwam Dundalk op gelijk voet door Stokes: 1—1. Vooral in de tweede helft bepaal den de Ieren zich in hoofdzaak tot het an de grond boren van hun te genstanders. Bij één van die charges werd MacKeown echter zelf het slachtoffer; na een botsing met Van Veen moest hij met een gebroken been het veld verlaten. Millington en Gilmore kwamen in het boekje van de overigens zeer matig leidende ar biter Minnov. ANTWERPEN r Ook DWS kon het in de eerste ronde niet tot winst brengen. In de eerste helft van het duel tegen Beerschot werden de Amsterdammers zelfs volkomen op eigen helft teruggedrongen maar door het uitstekende werk van doel man Jongbloed bleven treffers lang uit. Pas na 25 minuten wist Houben de uitstekende Amsterdamse doelman te passeren: 10. Na de rust wist DWS het spel te verplaatsen en na een kwartier kwam men verdiend op ge lijke hoogte. Van der Vall schoot vanaf elf meter beheerst raak nadat Geurtsen onderuit was gehaald. De ontmoeting kreeg daarna een grim mig karakter maar doelpunten ble ven uit. ter 30 MO°r Man°ocC£S de Aaat De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. UTRECHT „De autoritaire doceer- en leersfeer op de Neder landse middelbare scholen moet plaatsmaken voor een werk- en spelsfeer. De leerlingen worden behandeld als onbenullige, niets- wetende sufferdjes." Aldus een zwartboek van de aktiegroep „Universiteit" te Utrecht, dat deze maand wordt uitgegeven. De aktiegroep hoopt, dat er zoveel reakties zullen loskomen, dat het zwartboek op een congres over het middelbaar onderwijs, „School '68", in oktober kan worden besproken. In het zwartboek wordt felle kri tiek geleverd op de bestaande mid delbare scholen. De werkelijke pro blemen bij het onderwijs worden verdrongen door de organisatorische opschudding door de invoering «van de mammoetwet. !n de bekende doos „Wij roepen alle leerlingen, leraren en verdere betrokkenen op de funda mentele problemen te formuleren en met elkaar in discussie te treden", aldus de opstellers Ze publiceren een onderzoek, dat gehouden is onder middelbare scho- laeren en ontdekken daarbij een to taal verkeerde sfeer op de scholen, die de prestaties van de leerlingen ne gatief beïnvloeden. De scholieren vinden dat de leraar onpersoonlijk voor de klas staat, dat hij z ij n orde aan de klas oplegt en van de leerlingen wel oplettendheid eist, maar geen echte belangstelling of inbreng bij de studie kweekt. De leraar geeft zijn vak, zonder vragen over de essentie daarvan te beantwoorden. Ze isoleren zich (apar- te garderobe, toiletten, lift, leraarska mer enz.) zodat een werkelijke schoolgemeenschap ontbreekt. Van een schoolraad verwachten de opstellers van het zwartboek weinig, of het zou, zoals bij ondernemings raden in de fabrieken, het al of niet plaatsen van koffae-automaxen moe ten zijn. „DOOIE" VAKKEN Er wordt gepleit voor het afschaf fen van „dooie" vakken. Opvallend is, dat bi.ina alle middelbare scholie ren godsdienst een „dood" vak vin den en zij pleiten dan ook unaniem voor afschaffing er van (het onder zoek is ook op christelijke scholen gehouden). Tenslotte keert de middel bare scholier zich tegen de houding „alsof het een gunst is dat hij op school wordt toe gelaten". Verder willen zij minder huiswerk („we werken acht uur per dag en nog eens vier uur huiswerk") en willen in de hogere klassen roken. (Van onze redacteur automobilisme) PARIJS De nieuwste troef van Peugeot, de 504, is vandaag officieel geïntroduceerd. Er zijn twee typen: de 87 pk carburateuruitvoering, die een topsnelheid van 156 kilometer per uur kan ontwikkelen, en de 103 pk benzine-injectie-uitvoering. waarvan het maximum op 168 kilometer per uur ligt. De 504 vormt een uitbreiding naar boven van het Peugeot-programma. dat nu drie hoofdmodellen telt. De kleinste is de 204, die gevolgd wordt door de bekende en vertrouwde 404, terwijl de hekkesluiter thans de 504 is. Pas aan het eind van dit jaar zal de wagen in Nederland leverbaar zijn. De prijs is nog niet definitief vastge steld, maar hij zal voor de carbura teur-uitvoering rond de 12.000 gulden komen te liggen. De 504 is 4,49 meter lang en 1,69 meter breed. Hij biedt plaats aan 5 tot 6 personen. De nuttige inhoud van de bagageruimte bedraagt 420 liter. De modern gevormde carrosserie van beide viercilinders is van een extra anti-corrosielaag voorzien. De plaatdikte is minimaal 0,9 mm. Bum pers, wieldoppen en sierlijsten zijn van roestvrij staal vervaardigd. Het remsysteem bestaat uit schijf remmen op alle wielen, een rembe- krachtiger en een remkrachtverdeler tussen voor- en achtercircuit. De ve ring is volledig onafhankelijk. Voor en achter zijn schroefveren en stabi lisatorstangen toegepast, terwijl de achterbrug vast aan de carroserle be vestigd is eh dus ook afgeveerd wordt. Aan de veiligheid is grote aan dacht besteed. Van de stalen carros serie is het inzittendencompartiment ook aan de zijkanten versterkt (voor- en achterzijde zijn „verfrommel- baar"), de stuurkolom is gedeeld en de voorruit springt er bij een botsing uit AMSTERDAM Er komt een nieuw veertiendaagsblad voor de oudere mens, dat „Ouderwijs" gaat heten. Ontspanning en informatie zullen mensen boven de 65 er in kunnen vinden. Het eerste nummer staat op hpt punt te verschijnen. De bedoeling is dat er steeds nummers met kernthema's verschij nen. Enkele daarvan: Pensionering, wanneer? Wonen voor bejaarden. Hebben we nog wat te vertellen? Er komt een brievenbus, een televisie rubriek. een kort verhaal in. maar evenzeer zijn de mode, een hobby rubriek er in vertegenwoordigd, in elk nummer voorts het levensverhaal van een bejaarde en „Beroemde namen van weleer". De eindredactie is in handen van Harriët Freezer. De omvang van i Ouderwijs is 32 pagina's en het j jaarabonnement kost f 15.-. Losse nummers 75 cent. De uitgever is J. I H. Gottmer, Haarlem. TREMP De vierde etappe van de Ronde van Catalonië. een rit van Veille naar Tremp over een afstand van 81 k'tompter is gewonnen door dp Italiaan Dino Zandeeu. De win- naar legde de af tand af in 1 uur, 57 minuten en 57 seconden. Eddv Merckx werd tweede en Ward Seis leede beslag op de derde plaats. Bei den noteerden dezelfde tijd als Zan- degu. In het algemeen klassement be hield de Italiaan GiancarloFare:ti de leiding. Hij heeft drie seconden voorsprong op Merckx en Felixe Gi- mondi, die op de tweede en derde plaats staan. Arie den Hartig en Jees Haast, die woensdag in het "grote pe loton binnenkwamen, dat drie secon den na Zandeeu over de einds reep ging. staan in de algemene ranescb;kk:ng respectievelijk als 31ste er 42ste geklasseerd. Zij hebben een achterstand op Faretti van ruim I tien minuten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9