lijna elke week een fusie in ons land I bent toe aan de voordelen van de postgiro pgD Commentaar Roolvink kan ingrijpen Weinig over de grenzen Robeco wil Ver. Bezit overnemen Een boekje waar alles in staat POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Voorbestaande rekeninghouders r Turken eindelijk met hun vrouwen herenigd Wens van vakbeweging: Meer garanties tegen eenzijdig ingrijpen f gewezen EMBER 5 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 Van een onzer redacteuren VEERTIG FUSIES in het Nederlandse bedrijfsleven in een jaar tijds de „schaalvergroting", mede gevolg van de Euro- markt, is in volle gang en niemand ziet het eind al in zicht. VMF-Stork-Werkspoor ieder met een deel van Wilton Fijenoord- Bronswerk, Kon. Rott. Lloyd met Quick Dispatch. BANKWEZEN Bij de banken en verzekeringsmaatschappijen: Mees en Hope met Overzeebank. Amstleven en Holsoc. RVS en Zeven Provinciën, Eerste Ned. Scheepsverband met Ned. Scheepshvpotheekbank en Rot terdamse Scheepshypotheekbank, Pierson, Heldring Pierson met Vlaer en Kol. DIVERSEN Verder kwamen Van Rietschoten en Houwens als mede Stögler en later Van Swaay bij Internatio, gingen Groenpol en Ge- veke samen. Citosa en WSM, Neder- horst en Havenwerken, Holl. Beton en Holl. Constructie. Opvallend is dat al deze fusies (behalve de overname van d'Oranje- boom en De Drie Hoefijzers door de Allied Breweries) een puur Neder landse aangelegenheid zijn. De nieuwe serie Kinderzegels ing vaian dg Nederlandse Antillen iel rr\orengt in beeld het kind en zijn hoipeTfagang met het dier. De ontwer- 'S zijn de fotograaf F. Fischer de tekenaar G. A. M. Roovers Willemstad. Alle zegels zijn <\kleurig. Ze zijn uitgevoerd in geel, blauw, groen en zwart, piterie kost in Nederlandse munt 1,80. Dat de nieuwe en verdere concern vorming zich in verschillende secto ren van handel en industrie voor doet, leert het onderstaande over zicht In vele gevallen gaat het om samenwerking van concerns, die zelf reeds uit vele maatschappijen en soms tientallen fabrieken, kantoren en werkplaatsen bestonden, zoals Koninklijke Zout-Organon, Interna tio, VMF-Stork-Werkspoor. Verolme, Rijn-Schelde en Wilton-Fijenoord- Bronswerk. Dit zijn allemaal reuzen met een jaaromzet van ver boven de 100 miljoen, die thuishoren in de rij giganten van Kon. Shell, Unilever, Philips, C en A, AKU, Hoogovens, V en D. Staatsmijnen, NKF, Albert Heijn, Bijenkorf. Van Leer, Bühr- mann-Tetterode. Van Gelder. Schol ten Honig. Ford Nederland. Thomas sen en Drijver. Gist-Bröcades en Bruynzeel. Niet te vergeten enkele grote banken en bierconcerns. INDUSTRIE In de industriële sector kwamen sinds september 1967 fusies of andere vormen van samen werking en samenvoeging tot stand van: Ahrend - De Cirkel - Kampoda - Oda, d'Oranheboom en Drie Hoef ijzers met Allied Breweries, Heine- ken - Amstel, Fokker - Aviolanda, Meneba - Sitos, AKU - Aagrunol, Kon. Zout-Organon met Dobbelman, en Bouvy Zout, CMC met Ned. Melkunie. Bols - Oud. AaBe - Tetem, Berk - Beccon met Hagemeijer. Van Heek met Kerkhoven en Nijverdal. ten Cate. PUBLICITEIT Het Parool en De Volkskrant, NDU en Henkes (en een vorm van samenwerking van NDU en De Telegraaf), Meulenhoff, Bruna en Van Gelderen, Wolters en Noordhof f, VNU en Rotogravure, Kluwer en Tjeenk Willink, Repro ductie Cie met Koningsveld en Pho togravure Van Leer. HAVEN Müller en Thomsen, Verolme en NDSM, Pakhuismeeste- ren en Blauwhoedenveem. Ned. Rijn vaart en Vulcaan, Rijn-Schelde en ROTTERDAM Het NV Rotter- damsch Beleggingsconsortium wil de beleggingsmaatschappij Vereenigd Bezit van 1894 overnemen. Robeco zal namelijk aan aandeelhouders Ver eenigd Bezit een aanbod doen de aandelen om te wisselen in aandelen Robeco en/of Rolinco en/of Utilico. Een nadere publikatie van dit bod zal binnen enkele dagen worden be kendgemaakt. Zowel Robeco als Vereenigde Bezit behoren tot de grootste beleg gingsmaatschappijen van ons land. U hebt immers een salaris, of andere inkomsten Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. y Bij elk postkantoor ligt etn nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met UW^ postrekening kunt doen.-". Daar staat alles in. m-j* Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. Uhoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! 50 JAAR I9I8-I9Ó8 van en voor ons allemaal is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. um vi ond hi es nai blaadje D slech' ve yniSCHIPHOL Eindelijk zijn Bfjes". i twee Turkse vrouwen met s waaien mannen, die al tweemaal he heii»rgeefs 0p hen hadden ge- »ven g#cht, herenigd. Gisteren kwa- nnndu 3311 op Schiphol met een In Rio de Janeiro zijn ont stellende feiten over een wees huis aan het licht gekomen. Op last van de autoriteiten geven de „ouders", Abel en Edilga Marques hier een reconstructie van de ,^org", waarmee ze de hun toevertrouwde kinderen omringden. Ze ketenden een kind met kettingen in zijn bedje als het met bedelen te weinig geld had binnengebracht. Huisbladpers breidt uit UTRECHT De huis-aan-huis- bladpers, met een gezamenlijke op lage van 4,5 miljoen, wil een gesprek j met de Nederlandse dagblad-pers over een gezamenlijk tarievenboek j voor advertenties. De huis-aan-huis- bladen vormen langzamerhand een 'belangrijke groep die thans reeds een geschatte advertentieomzet van rond 35 miljoen gulden per jaar heeft. De dagbladen en de televisie zijn de grootste concurrenten van de huisbladpers, die met 216 bla den elke donderdag verschijnt. tio, :stati< Ihovei an eei :echarjjoE moeilijk het zal zijn een op lossing te vinden voor het pro- m-Yietnam blükt uit de verkla- ig van Hanoi, dat het er niet over ist zjjn oorlogsinspanningen te inderen In antwoord op een ge il stopzetten van de bombardemen- op Noord-Vietnam, die ap" totaal afwijzende houding als de- he# had Hanoi tot dusver niet aangc- iwbaaèmen. Men ging weliswaar niet in de Amerikaanse suggesties; er was Ihter reden om aan te nemen, dat >gd werd om althans formeel aan bepaalde voorwaarden te vol- die Phib en zijl n va rvoeri pili eloveif gelijkf ticket die betaald was door de Nederlandse staat. Minister Polak van justitie wilde de fout die één van zijn ambtenaren had gemaakt met dit gebaar goed maken. Drie weken geleden kwamen de twee vrouwen voor het eerst op Schiphol aan, maar op grond van een zuiver formele kleinigheid werden ze zonder pardon teruggezonden. Het terugsturen geschiedde op last van een of andere ambtenaar van het ministerie van justitie in Den Haag, die alleen maar naar een circulaire wilde kijken en van geen menselijke overweging wilde weten.' Er ontbrak slechts een Nederlandse stempel in de paspoorten van beide vrouwen, dat alleen formele waarde heeft en dat men ook hier op Schiphol zo in de paspoorten had kunnen afdrukken. De vergissing is ruiterlijk erkend, de schade ruiterlijk vergoed en daarvoor kan ik niet anders dan alle lof hebben, adus bedrijfsleider A. L. P. Jacobs van de onderneming uit Amersfoort waarvoor de beide Turk se arbeiders al vier jaar als spuitgie- ter werkzaam zijn. reden voor de verscherping van Noordvietnamese standpunt is eenvoudig aan te wijzen. We innen slechts vermoedens hebben, Ie aansluiten op ontwikkelingen in Bdere delen van de wereld, in het Ijzonder in Tsjechoslowakije. lekend is, dat de Amerikaans- foordvietnamese besprekingerf te Pa- ij* met instemming en wellicht ook p aandringen van Rusland werden éorganiseerd. Moskou heeft achter de thermen getracht Hanoi tot een te- fmoetkomender houding te bewegen. Geen kus je werkelijke l woHngen op de moeilijke weg naar een [feedzame regeling in Vietnam. Het •ograffl meer belang bij verscherping sane-'*n bet conflict. el/'4 '8 koren op de molens van de loordvietnamese leiders, die geen gef»ncessies willen doen, doch ver- de ge-vachten met politieke en militaire en affruk de Amerikanen te kunnen dwin- Ir Vietnam te verlaten. Een nieuw Root offensief is dezer dagen begon- tus iviteiAmerika echter heeft er meer dan Een tweede poging van de twee Turkse vrouwen mislukte eveneens, maar ditmaal was het te wijten aan de Turkse regering. Maar gisteren stonden zij dan eindelijk op Schip hol. Eén van de vrouwen had haar 21/? iarig zoontje meegenomen. ,,Een kusje hoeft niet, dat geven wij vanavond wel", zeiden de beide uiterst verlegen Turken in antwoord op het dringende verzoek van pers fotografen, die in de verwarring van de begroeting geen goed plaatje van de Turken hadden kunnen schieten. Voor het forum van de verzamelde marechaussee, KLM'ers, luchtvaart- personeel en persvertegenwoordigers 1 hielden zij hun gevoelens liever verborgen en poseerden nogal stijf jes met zijn allen op een rijtje. Het waren de 28-jarige Zeki Uysal- lar. zijn 24-jarige vrouw Murvet. de 29-jarige Nihat Turkerier, diens 23- jarige vrouw Sereyya met het zoon tje Osman, allen afkomstig uit de Turkse stad Balikesir, sinds gister avond woonachtig in de Kuiperstraat te Spakenburg. RHENEN De rijkspolitie van Rhenen heeft de 33-jarige P. N. uit Resteren aangehouden, kort nadat UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond juicht het toe dat er een echte loonwet komt in plaats van het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen. maar de vraag Is nog of het wetsontwerp voldoende garanties biedt dat de regering alleen kan ingrijpen wanneer dit beslist noodzakelijk en ver antwoord is. Volgens het CNV moet duidelijk ko men vast te staan aan welke voorwaar den eventuele maatregelen dienen te voldoen. In elk geval dient te worden voorkomen dat deze maatregelen te snel worden genomen of eenzijdig op de werknemers drukken. Dit geldt, aldus het CNV, zeer speciaal voor de be voegdheid van de regering de vrije loonpolitiek geheel op stal te zetten en weer een stelsel van geleide loonvor ming in te voeren. Het Nederlands Katholiek Vakver bond vindt het onbegrijpelijk, dat de regering wil ingrijpen als de loonkosten tot ernstige verstoring van de natio nale economie dreigen te leiden; en wel, omdat tot nu toe niemand er in geslaagd is welke factor dan ook nis dé oorzaak van een min of meer oneven wichtige economische situatie aan te wijzen. De formulering van het wetsontwerp houdt volgens het NKV opnieuw het gevaar in dat men het economisch evenwicht tracht te herstellen door eenzijdig de lasten daarvan af te wentelen op de loon- en salaristrekken- den. Het NVV meent dat de stok. die de minister achter de deur houdt, niet past ag ornoit belang bij. dat snel een eind hij een 41-jarige vrouw uit Veenen- a''*ordt gemaakt aan het Vietnamese Het. Maar zolang de spanningen daal had aangerand. urN. had de vrouw, die op de fiets op j°g rk Oost-Europa en het Nabije Oosten een doorgaans vrij drukke weg in mag het niet op mede- Rhenen reed, met een smoesje tot stoppen gedwongen, in de berm ge duwd en vervolgens aangerand. Enkele uren nadat het slachtoffer aangifte had gedaan, kon de dader ing*00rt<4urcn- inperking vai uk*»fc inffrt k goed erkin| estukJ an Hanoi "n Moskou rckc- goed dit bil het beoordelen van ontwikkelingen in en om Vietnam WOrden gearresteerd Hij heeft in keAeekrs. 1 middela een bekentenis afgelegd. Een buil op mijn hoofd. Met een klap tegen zo'n moderne glazen deur gelopen, denkend door de lucht te wandelen. Onmiddellijk ontstak ik in woede maar een, op de dreun toestuivende. winkelmeneer was nog veel woedender. Mijn hoofdaanwas bekeek hij nauwelijks, maar wel de enorme ruit, die overigens geen krasje schade had gekregen. Ware dat wel het geval geweest, wie weet was ik er aan sprakelijk voor gesteld. Er kunnen je de gekste dingen overkomen. In ieder geval kreeg ik wel een standje: „Dat ik beter uit moest kijken en dat. juist ter voorkoming van het misverstand er in het midden van de deur een knop was aangebracht duidend op een totale glazen wand". De logica ontging me enigszins, maar mis schien kwam dat van de verwarde toestand waarin mijn hoofd zich bevond. Helemaal vol van dit gebeuren vertelde ik het aan kennissen, die ook al weer anders reageerden dan ik hoopte. Ik snakte naar medele ven. Zij hadden het net meegemaakt, hoe in een icstaurant. dat verfraaid is met een spiegelglad vijvertje waarin enige planten verwijlen, een dame recht toe recht aan pardoes in het water liep. denkend een glazen vloer te betreden Hoewel de diepte slechts een handbreedte was. verdween ze toch volkomen in het nat. aangezien het waterpeil onmiddellijk door haar omvang met sprongen steeg. Druipend is ze afgevoerd. Iff ff li tra tul tot vryvr Zou wel eens willen weten of ze een standje van de gerant gehad heeft, omdat ze de belendende tapij ten bekliederde. Maar er is altijd baas boven baas en de volgende bij wie ik troost zocht, bewees dat Op de verjaardag van zijn jongste zoon waren de taartjes gearriveerd en oma mocht het eerste kiezen. Ze nam een zandgebakje met iets romerigs er op. Bewerkte het netjes met een vorkje, maar toen de korst maar niet wijken wilde liet zij de etiquet te varen en hapte zo in het geval. Er kraakte iets. maar er door kwam ze niet. Wat te begrijpen is. want het ijzeren vormpje zat nog onder de koek. In agressieve verontwaardiging werd de zaak opgebeld, waar niet I veel meer 'dan .,oh" op het verhaal werd gezegd. Een reactie, die de familie veel te lauw vond. „Wilt u". baste de heer des huizes door de telefoon, „begrijpen, dat hiermee een gebit ernstig bescha digd had kunnen worden..." Nu rijn de Haagse telefoonver bindingen niet altijd ideaal en de juffrouw van de winkel riep terug: „Wat zegt u? De telefoon kraakte, is het vormpje beschadigd? Wat erg...' Ze waren zo perplex, dat ze het nog netjes teruggebracht hebben naar de bakkerswinkel ook. Een gemeen verhaal om mij op dat ogenblik te vertellen, want ik moest zo lachen dat de buil er extra van zwol. in een wet op de vrije loonvorming. Ook maakt het NW bezwaar tegen het ingrijpen tegen reeds lopende contrac ten. Verder wil het NVV als voorwaarde stellen, dat wanneer de loonstop wordt gehanteerd ook beperkende maatrege len buiten de loonsector worden getrof fen. De minister mag volgens het socialis tisch vakverbond alleen ingrijpen bij een ernstige verstoring van het econo misch evenwicht. Nu kan de minister dat doen wanneer het sociaal belang dat eist. (Vervolg van pag. 1) Niet onder deze wet vallen: ambte naren. onderwijzers, geestelijken of categorieën die door de minister worden uitgezonderd. Een Loon- adviescommissie zal de minister ad viseren alvorens hij, om redenen van algetneen sociaal-economisch belang, een cao of bepalingen daarvan, on verbindend verklaart. De werkgever mag dan niet afwijken van de voor het tijdstip van on verbindendverkla ring geldende bepalingen. Voor bepaalde categorieën (buiten landse arbeiders) kan de minister arbeidsvoorwaarden vaststellen voor ten hoogste twee jaar. wanneer de Stichting van de Arbeid, werkgevers of werknemers dit vragen. In de laatste twee gevallen is altijd toe stemming van de Stichting van de Arbeid nodig. Geleid In zeer bijzondere gevallen I minister Roolvink noemde devaluatie of oorlogsomstandigheden. maar denkbaar is ook dat de „bevriezing" van lonen geen effect heeft gehad kan de minister de goedkeuring van cao's weer aan zich trekken (normaal behoeft de cao straks alleen maar aangemeld om vier weken daarna in bepaalde gevallen acht weken In Werking te kunnen treden). Ook den onverwijlde adviesaanvrage SER cn Stichting van de Arbeid noodzakelijk. Uiterlijk drie maanden na deze Ingreep in de vrije loonpolitiek moet goedkeuring van het parlement wor den gevraagd. Gebeurt dit niet dan vervalt de maatreeel. In het algemeen kan gesteld wor- den dat cie bedoel'ng van dit wets- i ontwerp is het svsteem van de vrije loonpolitiek onverkort te handhaven, overeenkomstig het vrijwel unaniem 1 advies van de SER. De wet regelt j geen lonen, maar de totstandkoming van lonen en aan de onderhandelen- de partijen is een grote mate van vrijheid en verantwoordelijkheid ge- I laten. Zo kan het voorkomen, dat een werkgever ook in individuele geval len een bepaalde arbeider meer be- I taalt dan het in de cao overeenge komen loon De overheid heeft echter de eigen verantwoordelijkheid ook scherp wil len afbakenen er. de grenzen daar van in het politieke vlak getrokken. Tsjechoxlowitkije (12) Het debat over Tsjechoslowakije gaat enigszins in de richting van een politieke discussie over het pro en contra van het pacifisme. Wat mij in hoge mate verwondert is, dat nog zoveel mensen zich menen te moeten beroepen op een vaak uit zijn verband gerukte bijbeltekst, om eigen gelijk te staven. Jammer dat men aan de hand van losse bijbelteks ten zeer vele standpunten op velerlei gebied zowel kan bestrijden als ver dedigen. Als we niet op een kameleon willen gelijken moesten we ons in dit opzicht maar eens wat gaan beperken. Opvallend overigens, dat de heer W. ten Haaf dat nergens doet. De heer A. van Die evenwel meent zich nog maar eens op Paulus te moeten beroepen dat deze (bijna zou ik zeggen: helaas) eens geschreven heeft, dat „de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt". Verder schrijft hij: „De kinderen Gods (wie zijn dat allemaal?) zouden zich maar met gesloten ogen en gevouwen handen moeten laten neer werpen in de afgrond van het sata nische communisme". Ik ben noch van Paulus, noch van Cefas, noch van Röling en zeer zeker niet van Kosy- gin, maar heeft men wel eens nage dacht over het diepzinnige Christus woord: „Een ieder, die zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen, maar wie het verliest om Mijnentwil, die zal het behouden"? Wanneer zullen wij toch eindelijk eens leren inzien, dat het kwade slechts door het goede overwonnen kan worden en dat geen enkele ideologie van wat voor „-isme" ook ooit door wapengeweld het zwijgen kan worden opgelegd. Een mens, desnoods een volk kunnen we doden, maar een gedachte wordt met geen miljoen ton TNT gedood. Martin Luther King is niet meer, maar leeg zijn werk en... hij staat weer in levende lijve voor u. De heer J. Sanderse meent, dat het verschil maakt of men uit zucht tot agressie of uit „zelfverdediging" mil joenen mensenlevens op het spel zet Als er verschil is, dan hoogstens een gradueel verschil tussen twee „kwa den". Ik meen, dat we eens wat meer naar de geest dan naar de letter van het bijbelwoord moeten gaan leven. „Heb uw naaste lief als uzelf" kan onmogelijk identiek zijn aan: „Grijp in „zelfverdediging" naar het ver delgingswapen en roei er de naaste maar mee uit". Dat zal ik de aan mij toevertrouwde schoolkinderen nooit voorhouden Wil het Koninkrijk Gods een reali teit worden in onze wereld, dan hebbe- we inderdaad maar één „wa pen" de bijbel. Laten wij er ons in Gods Vaam voor wachten onze han den ïe bezoedelen aan het vernietig» van Gods eigen schepping. Het is nog niet te laat! Zuidland C'. van Eenennaam CHARLOTTE De republikein se presidentskandidaat Richard Nixon heeft gisteren gezegd dat de Senaat de ratificatie van het non- proliferatie-verdrap dient uit te stel len in verband met de Russische inval in Tsjechoslowakije. Een aantal republikeinse leiders, onder wie gou verneur Rockefeller, deelde zijn ;ta.idpunt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5