Lutheranen geven jeugd stemrecht EL Oproep Tsjechoslowaakse kerki Objectief oordeel thans vrijwel niet mogelijk ACRO WIL HELPEN „Onzedelijkheid rond heilige plaatsen" GELEERD VAN UPPSALA Kerkdag voor ambtsdragersaa naast synode??»! DRAKA Oostduitse kerken antwoorden niet Een noord voor vandaag Ds. J. J. Poort weer legerpredikant Predikanten tegen geref. weigering verklaring-Praag' «EXE SPEELT MEE IX SCHOOL! MFEEIS Docent in Kameroen Promotie ds. Roldanus op Athanasius BEROENNÜSWERK Discussie over vorm overdracht rectoraat de matras waarop u werkelijk uitrust DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1 En zie, er was een vrouw, die reeds achttien jaar een geest van zwakheid had en verkromd was en zich in het geheel niet kon oprichten (Lucas 13 11). Niets gebeurt buiten Gods wil. En God is liefde. Hoe komt het dan, dat deze -vrouw nu al achttien jaar aan zo'n vreselijke ziekte lijdt? Dat is een probleem, dat al even oud is als het geloof in God. Dikke boeken zijn er over geschreven en over soortgelijke pro blemen in het spanningsveld tussen Gods eeuwigheid en onze tijdelijkheid, Gods voorzienigheid en onze vrije wil. Die boe ken hebben ons niet veel verder geholpen. Ook Christus zelf helpt ons niet bij het zoeken naar de „oplossing". Hij hield, zich met dergelijke bespiegelingen niet bezig. Wij kunnen nee, niet de oplossing, maar de aanvaarding alleen vinden in het licht van de grote waarheden, die Hij kwam leren. Daarom gaf Hij kracht om het kwaad te weerstaan, geduld om er mee te leven, soms ook wel eens de middelen om het te genezen (zoals in het verhaal van deze vrouw), om dan voort te gaan met zijn verkondiging van de grote waarheden van Gods liefde en het Koninkrijk der hemelen. En toch lichten zijn woorden een tipje van de sluier op, als Hij zegt: „Moest deze vrouw, welke de satan gebonden had, niet losgemaakt worden „Moest". Ziekte moest verdwijnen en in een wereld, waar Gods heerschappij niet meer gehinderd wordt door mensen, zou ze ook verdwijnen. Wij lezen vandaag Ezechiël 4 1-8 en 5 1-4. DEN HAAG Ds. J. J. Poort.' hervormd predikant te Kamerik. heeft deze gemeente verlaten en de benoeming aangenomen van leger- predikant. Zijn standplaats wordt Veldhoven (Prinses Irenekamp) en hij is sinds kort woonachtig in Waalre. De predikant, die van zich heeft doen spreken doordat hij een voor zijn kring ongebruikelijke visie over het gebruik van anti-conceptiva pro pageerde. heeft een rustperiode moe ten ondergaan. Medio september hoopt hij als legerpredikant in func tie te treden. Hij staat daar niet vreemd tegenover, want reeds eerder heeft ds. Poort zich met de geestelij ke verzorging van militairen bezig gehouden. Hem was ook een vormingsfunctie bij de Protestantse Stichting ter bevordering van verantwoorde Ge zinsvorming (PSVG) aangeboden, maar hij gaf de voorkeur aan het weer opvatten van zijn taak als legerpredikant. AMSTERDAM Vyfticn van de zeventien gereformeerde studenten predikanten hebben het moderamen van de generale synode der Gere formeerde Kerken te kennen gege ven, dat zij het niet eens zijn met de weigering van het moderamen om de verklaring van het Vredesberaad over de kwestie Tsjechoslowakije te accepteren. Pas drie weken na het gebeuren j schrijven de studentenpredikanten i aan het moderamen der synode: „Het i landelijk moderamen van gerefor- j meerde studentenpredikanten stelt er j prijs op u te berichten dat het zich 1 niet door uw moderamen vertegen- j woordigd acht, noch in uw weigering om mee te doen aan de interkerke- j lyke verklaring over de Russische aanval in Tsjechoslowakije, noch in de kanselboodschap die u daarna i aan de kerken ter voorlezing hebt toegezonden". De volgende personen hebben het stuk ondertekend: A. T. Besselaar, Eindhoven ;A. Brouwer. Amsterdam; P. Heinen, Utrecht; A. Hofman, Amstelveen; G. W. de Jong, Nij megen; E. D. J. de Jong, Wagenin- gen; J. M. van Minnen, Utrecht; J. Hessels Mulder. Amsterdam; L. Ringnalda, Amsterdam; A. Schip pers, Amsterdam; C. Stam, Gronin gen; H. Steendam, Rotterdam; R. J. v. d. Veen, Delft; J. M. Vlijm, Leiden en H. Wiersinga, Amsterdam. Overbelaste faculteiten (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 11 sept. De Aca demische Radio Omroep zal minister Veringa op korte termijn waar schijnlijk begin oktober een plan voorleggen voor de inschakeling van radio en TV bij faculteiten die de toeloop van studenten thans zeer moeilijk kunnen verwerken. Als de minister met de opzet accoord gaat, zal de ACRO het volgend academisch jaar op de grootste knelpunten met radio en TV hulp kunnen verlenen. De tijd daarvóór is nodig voor overleg met de faculteiten. In een gesprek dat bestuursleden van de ACRO gisteren met minister Veringa en staatssecretaris Grosheide hadden, kwamen vooral de moeilijk heden bij de medische en de biologi sche opleiding ter sprake. De ACRO zelf denkt ook aan de juridische faculteit. De Academische Radio Om roep zal voor de bewindslieden een eerste globale verkenning van de mogelijkheden voor inschakeling van radio en TV opstellen. Over een eerder ingediende aan vrage om subsidie voor experimentele uitzendingen bij de propaedeuse en het post-academisch onderwijs heeft het ministerie nog geen beslissing genomen. Het wachten is op een advies van de Academische Raad. Vermoedelijk zal dit college het volgend jaar een interim-advies uit brengen. (Van onze kerkredactie) AMMAN Jordaanse christenen hebben bij secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties geprotesteerd tegen ,,de toenemende onzedelijkheid rond de heilige plaatsen in Jeruzalem". Zij vragen, dat de VN een onderzoek instelt en dat maatregelen zullen worden genomen, om de heilige plaatsen tegen onzedelijkheid te beschermen. Het protest is ondertekend door twee aartsbisschoppen, een bisschop, een archimandriet en een pater van verschillende oosterse kerken. In Jeruzalem zelf is door de Arabieren al eerder geprotesteerd. Zij wezen op de opening van „plaatsen van goedkoop en vulgair vermaak", de toege nomen verkoop van verdovende middelen, de toegenomen prostitutie. GENÈVE Het uitvoerend comité van de Lutherse Wereld federatie heeft een ingrijpend besluit genomen, om een ruime inbreng van de jeugd te verze keren op de komende Lutherse wereldassemblee. Besloten is, het aantal afge vaardigden (205) met 42 te ver hogen. Maar de kerken zijn ver plicht, om voor deze 42 extra plaatsen jongeren van 1825 jaar aan te wijzen. Met enkele anderen, die een officiële status krijgen als „be- zoekeré" of „advisuer", zullen er dan 55 jeugdvertegenwoordigers zijn. Dat is ongeveer een vijfde deel. De assemblee wordt in 1970 in Porto Alegre (Brazilië) gehou den. Het uitvoerend comité liet zich op zijn jaarvergadering uitgebreid voor lichten over de situatie in Uppsala, waar de jeugd geen stemrecht had en gedwongen was. haar stem op andere wijze te laten horen. „Ze zaten op de tribune. Op hun manier waren ze zo lawaaierig, als publiek op tribunes pleegt te zijn, maar in het veld waren ze niet. De tilden zijn veranderd sinds Helsinki (de vorige lutherse wereldassemblee in 1963). Uppsala moet een les voor ons zijn", zei LWF-president dr. Fredrik Schiotz. Secretaris-generaal dr. André Ap pel wees er op, dat de jeugd in Uppsala bewezen heeft verantwoor delijkheid te willen dragen en wer kelijk mee wil doen aan de vernieuw- wing van de kerk. Ook werd gezegd, dat het de komende generatie is, die de te verwachten besluiten van Porto Ale gre zal moeten verwezen lijken. Oriënteren Besloten werd, dat de jongeren al zes weken van te voren in Latijns- (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT Leraren geven lagere cijfers dan leraressen; jongens krijgen lagere cijfers dan meisjes. Jon gens onderwezen door een leraar komen er dus het slechtst af. Tot deze uitkomst kwam men bü een onderzoek naar de rol die de sexe speelt bij schoolcijfers voor antwoorden op „open" vragen (zelf de antwoorden formule ren). mondelinge beurten e.d. voor algebra. 235 leerlingen werden verdeeld in vier groepen: jongens onderwezen door een leraar, meisjes onderwezen door een leraar, jongens onderwezen door een lerares en meisjes onder wezen door een lerares. De gemid delde prestaties bij een intelligentie test en een studietoets waren in de vier groepen ongeveer gelijk. Maar in de schoolcijfers tekende zich de invloed van de sexe van beoordelaar en beoordeelde af. OBJECTIVITEIT onderwerpen die ter sprake komen op het grote congres „Onderzoek van Wetenschappelijk Onderwijs" dat de ze week in Utrecht wordt gehouden Drie van de 42 inleidende stukken die voor dit congres zijn opgesteld, houden zich bezig met de beoorde lingssystemen. Het onderwerp geeft reeds vele jaren aanleiding tot discussies. In 1890 al liet een Brits onderzoeker een proefvertaling Grieks, gemaakt door 90 leerlingen, beoordelen door drie leraren. Bij 14 van de 90 vertalingen was één cijfer driemaal zo hoog als het cijfer van een andere docent voor hetzelfde werk. Bij vier verta lingen kwam een der leraren zelfs tot een vijf maal zo hoog cijfer als een van z'n collega's. De internatio nale vakliteratuur vermeldt heel wat van dergelijke frappante gevallen. PROEF Drs. G. J. Mellenbergh (psycholo gisch laboratorium universiteit van Amsterdam) vermeldt dit voorbeeld in een pleidooi voor meer objectivi- teit bij de beoordelingen in het I onderwijs. Dit is een van de vele (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ds. J. Roldanus, docent aan de theologische school van de Evangelische Kerk van Kameroen te Ndoungué, is vanmiddag aan de rijksuniversi teit gepromoveerd tot doctor in de theologie. Zijn proefschrift is getiteld „Le Christ et l'homme dans la théologie d'Athanasc d'Alexandre" (Christus en de mens in de theologie van Athanasius van Alexandrië). Athanasius, bisschop van Alexan drië in de vierde eeuw. raakte betrokken in de kerkpolitieke en theologische conflicten van zijn eeuw. Door zijn inzichten en zijn vasthoudendheid heeft hij in niet geringe mate bijgedragen aan de vaststelling van de kerkelijke leer van de Drieëenheid van God. Actueel Ds. Roldanus maakt in zijn proef schrift duidelijk, dat het hierbij allerminst ging om dorre spitsvon digheden. maar om de vraag op welke wijze Jezus Christus met God verbonden is en Hem representeert. Hoewel hier het zwaartepunt van zijn denken lag. heeft Athanasius ook steeds de mens in het vizier gehad. Juist daardoor behield deze discussie zijn betekenis. De mate van eenheid van Christus met God hangt ten nauwste samen met de mate. waarin de mens door hem wordt herschapen en uit zijn vervreemding van God in een nieu we levensgemeenschap met hem wordt gebracht. Complex Het proefschrift is een onderzoek naar het gehele complex van voor stellingen, waarin dit thema, de rela tie van de mens tot Christus, tot uiting komt. Dr. Roldanus is geboren in 1930. Hij studeerde in Utrecht en een jaar aan de Sorbonne. In 1955 werd hij assistent aan de theologische facul teit te Utrecht. Van 1959 tot 1965 was hij hervormd predikant te Okken- broek. Na twee jaar studie aan de zendingshogeschool te Oegstgeest, ging hij vorig jaar naar Kameroen, waar hij kerk- en dogmengeschiede- nis doceert. Promotor was prol. dr. G. Quispel. Drs. Mellenbergh heeft een proef genomen met de beoordeling van een tentamen fysiologie. De antwoorden van 26 studenten op acht open vragen werden getypt en nagekeken door vier docenten die onafhankelijk van elkaar te werk gingen. De gemiddelde cijfers door elk van de docenten toegekend, waren: 6,78 - 6,4 - 5,26 - 5,5. De vier waren het er goed over eens welke studenten hoge en welke lage cijfers moesten krij gen maar de ene docent bleek veel strenger in zijn oordcel dan de andere. Volgens de eerste docent dienden 27 procent van de studenten te zakken, volgens de tweede 22 procent, volgens de derde 61,5 pro cent en volgens de vierde 54 procent. Naar de mening van alle docenten waren 38,5 procent van de studenten geslaagd en 19 procent gezakt, maar over 42 procent van de deelnemers aan het tentamen bestond geen over eenstemming. CIJFERS Bij een ander onderzoek kregen van honderd opstellen er 15 van vijf verschillende leraren een 3 (cijfers van 1 tot en met 5). Deze 15 opstellen liet men daarna beoordelen door vier andere leraren. Slechts ongeveer de helft van de cijfers was bij de nieuwe beoordeling weer een 3; 20 procent van de opstellen kregen nu een 2, 17 procent een 4 en 10 procent een 5. Er zijn ook gegevens verzameld waaruit blijkt, dat niet alleen verschillende beoordelaars verschillende cijfers geven, maar dat dit ook bij een en dezelfde docent vooricomt wanneer hij na verloop van tijd hetzelfde werk nog eens voor zich krijgt De inleider zegt, dat de docent eigenlijk niet in staat is een absoluut oordeel uit te spreken. Hij geeft cijfers die de relatieve plaats van de leerlingen in de groep aangeven. Het is gebruikelijk vragen te laten be oordelen door één beoordelaar die de vragen nakijkt zonder daarbij een zeer nauwkeurige beschrijving (..sco- ringsschema") van het gewenste goe de antwoord te hanteren. Deze werk wijze is vaak niet erg eerlijk tegen over de student: zakken of slagen hangt dikwijls meer af van de persoon die het cijfer geelt dan van de kennis van de student. Dit is geen verwijt aan de beoordelaar, want hij werkt oprecht en consciëntieus. Maar zijn oordeel wordt als het ware buiten zijn wil om beïnvloed. STUDIETOETSEN De fouten zullen minder groot zijn als men het gemiddelde oordeel van onafhankelijk van elkaar werkende beoordelaars als uitkomst neemt, of wel overgaat tot het gebruiken van goede scoringsschema's. Het sco- ringsschema is het meest gedetail leerd bij „studietoetsen" (objectieve meetinstrumenten om de effecten van het onderwijs te bepalen). Drs. W. H. F. W. Wijnen (onder zoekcentrum van de Groningse uni versiteit) benadrukt in een tweede inleidend stuk voor het Utrechtse congres, dat studietoetsen nog andere voordelen hebben. De student kan meer genuanceerd worden ingelicht over de sterke en zwakke punten van zijn prestatie en de docent kan meer genuanceerd worden geïnfor meerd over de sterke en de zwakke punten van zijn onderwijs. Studietoetsen en de informatie die ze opleveren, moeten een vaste plaats krijgen in een voortdurende poging tot onderwijsvernieuwing. (Het mi nisterie van O. en W. heeft zo pas een Centraal Instituut voor Toets ontwikkeling in het leven geroepen. Dit instituut zal zich in eerste aanleg vooral bezig houden met toetsen voor het onderwijs buiten de universiteiten en hogescholen.) BIJKOMSTIG „De Utrechtse „Aktiegroep Univer siteit" zegt in een commentaar b(j de congresstukken, dat de nadruk wordt gelegd op meer objectiviteit en be trouwbaarheid bij de beoordeling, maar dat de toetsen door de docent gehanteerd worden om de studenten te selecteren. Het streven naar grote re objectiviteit is toe te juichen, maar men moet wel bedenken dat de onderwijssituatie hierdoor nauwe lijks verandert. De docent bepaalt namelijk vaak subjectief en vanujt bepaalde vooronderstellingen de cri teria waaraan de student moet vol doen. De student krijgt de examen stof en de criteria opgedrongen; of hij ze als zinvol ervaart wordt van bijkomstig belang geacht. Aldus de kritische visie van de studenten. NED. HERV. KERK Beroepen te Scharend ijke: L. Hylari- des te Roodeschool; te De Krim (O.) - toez.: B. C. Jukema te Markenesse (N.O.P.); te Oudeschoofc W. Ph. E. v. Kooten te Dirkshoorn. c.a. GEREF. KERKEN Beroepen te Bedum: H Tien te Ede; te Varsseveld: J. W. Broersma te Wes- terbork. Beroepbaarstelling: kand. J. F. Put, Paulus Potterlaan 20. Soestdijk. Bedankt voor Kampen (vac. G. Hefjer- man) drs. J. Vlaardingerbroek te Er- melo. GEREF. KERKEN (vr(jgem.) Bedankt voor Sncek: G. Mulders te Murmerwoude. (Van onze kerkredactie) Amerika zullen komen. Eerst zullen zij zich dan oriënteren als onderdeel van hun studie over het hongerpro- bleem. Lutherse jongerengroepen over de hele wereld zijn hier al enige tijd mee bezig en willen over deze zaak een rapport uitbrengen op de assemblee. Gedurende twee weken zullen zij zich in een speciale voor-conferentie voorbereiden op de assemblee. Tijdens de assemblee zullen zij echter niet meer als aparte jeugd groep optreden, maar geïntegreerd zijn in de delegaties van hun eigen kerken. Oecumene Het uitvoerend comité sprak zich verder uit voor intensivering van de dialoog met andere kerken. Het keurde hei plan goed. om een per manente hervormd-lutherse commis sie in te stellen van acht man. Dr. Marcel Pradervand, secretaris generaal van de Hervormde Wereld bond, die de vergadering als gast bijwoonde, wees op het bijzondere gesprek. „Eenheid der kerken is onmogelijk, als niet eerst de kerken van de Reformatie tot elkaar ko men." De LWF-bemiddelingsdienst voor ont wikkelingsprojecten keurde 25 nieu we projecten goed. Er wordt nu in totaal aan 240 projecten gewerkt met een gezamenlijke waarde van 8((6 min. gulden. Hoewel onderwijs en me- ^:sche verzorging de eerste plaats blijven innemen, komt er een steeds sterker accent op landbouwprojecten te liggen. Het LWF-bemiddp]in°sbureau voor personeel in ontwikkelingslanden maakte gewag van een nog steeds toenemende behoefte aan specialis ten. Maar de moeilijkheid is steeds gebrek aan geld. Dit bureau werkt nu anderhalf jaar en heeft 61 men sen kunnen plaatsen, waarvan 39 in het grote Kilimanjaro medisch cen trum, dat in Tanzania in aanbouw is. De 41-jarige Zweed dr. Carl-Johan Hellbeig is benoemd tot directeur van de zendingsafdeling van de LWF. Tot nu toe was hij Afrika- secretaris. in Maleisië en de Evangelisch- Lu therse Kerk van Bazel. Met de laatste is voor het eerst Zwitserland in de LWF vertegen woordigd. Er zijn in Zwitserland ongeveer tienduizend lutheranen (meest buitenlanders of Zwitsers, die in het buitenland gewoond hebben). De zes plaatselijke zelfstandige ge meenten hebben tot nu toe echter nog geen kerkverband gevormd. De Lutherse Wereldfederatie telt nu 78 ledenkerken en 15 erkende gemeenten met samen meer dan 53 mil joen leden in 45 landen. Het totaal aantal lutheranen in de wereld heeft thans de 75 miljoen overschreden. UTRECHT De aktieeroep „Univer siteit" wil met het orranlserrn van een openbare discussie protesteren tegen de tot op heden gebruikelijke vorm v»n overdracht van het rectoraat van de Utrechtse universiteit. Ze willen, dat de toga wordt afge schaft („deze dracht is een u-ting. een symptoom van de pretentie, die men er op na houdt") terwijl de scheidende rector-magnifieus niet meer mag spre ken namens „de" universiteit en als zo danig niet meer de mening van „de" universiteit kan weergeven De studenten hadden tijdens de recto raatsoverdracht eerst willen gaan knik keren in de Domkerk („ze spelen ook met ons") maar van dat plan zijn ze afgestapt. Er komt nu een openbare discussie, waaraan ook professoren meewerken, die het in grote lijnen met hen eens zijn. Chr. geref. i dominee wil ten i .F 1 (Van onze kerkredactie) l RIJNSBURG Naast de ne r nerale synode ook een „kerkd^ voor ambtsdragers". Deze dtoor gestie doet de christelijke ge|Verh, formeerde predikant van RijLar et burg ds. G. de Vries in zijn kejoor E blad Toerusting. Texen) chter Op de generale synode, die volLt^ de week haar zittingen in Hilve»euWe weer hervat, zijn de kerken dooumen afgevaardigden maar „symbolisme, vertegenwoordigd, meent hij. ErL0t j in totaal wel anderhalf tot tweeLning zend ambtsdragers. F Hij stelt voor, alle complete kei raden een dag samen te roepen hetzelfde Hilversum. Zijns inzieoN er dringend behoefte aan zo'n /V1 waar voorlichting zou kunnen den gegeven over zaken en kwes waarover de meningen ver uitf lopen of de gemoederen in berot zijn. Hij noemt als voorbeeld de vi „waar wij als christelijke geref meerden met onze schriftbesclj wing willen staan." Ambtsbroej zitten daar volgens hem mee injïen, dikke mist, sinds prof. dr. B raad Oosterhoff op de laatste prediljmini tenconfprentie over de eerste bijRe v hoofdstukken sprak met de f dele „symbolische werkelijkheid". min' broeders, die in het ambt st)'s 01 hebben voorlichting nodig, daaraf v geroepen zijn op huisbezoek lichting te geven, aldus ds. De 1 „zen. (In de Evangelisch-Lu1\Sen Kerk is het al jaren gebruikt de om aan de jaarlijkse synodt vooi generale kerkelijke uerjnaai ring" vooraf te doen gaan betr een informatief karakter dr,z'jn red.) daai te z: ordj Telegrammen wellicht zoek J,";, dat l\ieu w Het uitvoerend comité aanvaardde drie kerken en een gemeente als lid van de Lutherse Wereldfederatie. De grootste is de 42.000 leden tellende Evangelisch-Lutherse Kerk in Zuidelijk Afrika (Kaap-Oranje- gebied). Deze kerk ontstond in 1963 uit Duits zendingswerk en is nu zelf al actief in de zending. De anderen zijn de Evangelisch- Lutherse Kerk in Baden (Duitsland), de jonge Evangelisch- Lutherse Kerk (Van onze kerkredactie) GENÈVE/BERLIJN Nog steeds heeft de Wereldraad van Kerken in Genève geen antwoord gekregen van de Oostduitse kerken op het ver zoek van secretaris-generaal dr. E. C. Blake om stelling- name ten aanzien van Tsjecho slowakije. Op 22 augustus had dr. Blake de Oosteuropese kerken, die lid zijn van de Wereldraad, hier per telegram om gevraagd. Uit andere Oosteuropese landen heeft hij inmiddels wel reac ties gekregen, die overigens niet zijn bekendgemaakt. In Genève vermoedt men nu, dat geen van de naar Oost-Duitsland ge zonden telegrammen op de plaats van bestemming is gekomen. Bij particu liere informatie bij kerkelijke instan ties in Oost-Berlijn bleek men daar niets van Blakes verzoek af te weten. Adhesie Intussen begint Ulbricht van kerkelijke zijde langzaam steun te krijgen. In het Oostberlijnse blad Neue Zeit werd afgelopen zaterdag een verklaring gepubliceerd van het bestuur van de „bond van evange lische predikanten in de DDR". Dit is een kleine groep predikanten, die steeds achter de Oostduitse regering staat. Toch heeft het de aandacht ge trokken. dat deze bond pas ruim twee weken na de inval heeft gespro ken. In de verklaring van het bestuur wordt gezegd, dat de wereldvrede ernstig zou zijn geschaad, als Tsje choslowakije zich zou hebben losge maakt uit de gemeenschap van socia listische landen. „Tsiechoslowakiie1 kan haar weg niet gaan zonder de bevriende nabuurstaten of tegen hun belangen in". Nog een Opmerkelijk is, dat Neue Zeit een dag later een „rondschrijven" publi ceerde, die ook van de bond af- Vij v bet< reel lagt gaa Lei< hui: Bedei gr oi Voorbede komstig zou zijn, maar waarbij gesproken werd van het bestuur toon van dit rondschrijven is bel rijk feller. In deze tweede brief wordt hei verantwoordelijk genoemd, als verzoek van patriottische kracht Tsjechoslowakije om militaire s langer onbeantwoord zou zijn g ven. „Met beslistheid stelt de bond achter de opvatting van de reg< van de DDR en de bevriende si listische staten, dat het uitgespr doel van de Amerikaanse wereld tegie en van de Westduitse naamde nieuwe oost-politiek is zonderlijke socialistische landen L binnen uit los te weken en te ij 11 ren", zo heet het in deze Oostdi predi'^Tiienbrief. 'EID onse ijksi •er Hor '-ssen de grote meerdei van de Oostduitse predikantei over denkt, blijkt wel uit het feil, de laatste zondagen in tal van b fel diensten gebeden is voor het choslowaakse volk. In verschehMo gevallen kwamen predikanten^"- venten spontaan samen om getfnd teksten te formuleren. '*re' Daarbij werd ook herinnerd aaP schuldbelijdenis van de Duitse ren" ken van Stuttgart in 1945 vooi misdaden van het Duitse volk. vragen vergeving voor alles, wi wij onze buren schuldig gewc zijn", zo heet het in zo'n gebedsl De kerken van Roemenië hel I intussen een fel protest tegen de litaire interventie in TsjechosW kije laten horen. Zij eisen in gezamenlijke verklaring „herstel de heilige rechten van het j__ chische volk op vrije ontwi' - onafhankelijkheid". WASHINGTON Het - werklozen in de VS is in augustuPIet 3,5 procent van het totale aantal"1 beidskrachten gedaald. De dalingi Di 450.000 werklozen was bijna dinet zo groot als voor augustus werdM wacht. Het totaal bedraagt tfeje „slechts" 2,8 miljoen. jeer wh wtpT» 1st scha (Van onze kerkredactie) PRAAG De gezamenlijke Tsjecholowaakse kerken hebben in een boodschap, gericht tot „de mensen in binnen -en buitenland" rekenschap afgelegd van hun houding. Zij staan achter Dub- cek en waarschuwen tegen een politiek van neu traliteit. De boodschap, die is ondertekend door „De christelijke kerken van Tsjechoslowakije. verenigd in de Oecume nische Raad en de Rooms-Katholieke Kerk", luidt als volgt: „In deze drukkende dagen, terwijl het rumoer van de tanks in Tsjechoslowakije de vrede in de gehele wereld bedreigt, smeken onze gebeden de Vredevorst, om alles wat ons dierbaar is te behoeden. Wij richten ons tot u, broeders en zusters, en tot u, geliefde medeburgers. Wij doen een beroep op uw verantwoordelijkheid voor de oplossing van de situatie, waarin wij ons bevinden, samen met onze soevereine staat, haar wettige regering en heel het volk. Vergeet niet, dat wij deze situatie alleen te boven kunnen komen door de kracht van de geest. Alleen de superioriteit van zedelijke verantwoordelijk heid en verstand kan ongebreidelde hartstochten en handelingen, die niet behoorlijk voorbereid zijn, afdoend overwinnen. Onze afkeuring van de bezetting kan vol doende duidelijk worden gemaakt in gegronde en behoor lijke verklarignen en leuzen. Vermijd beledigende en uit dagende aanduidingen. In dit verband vragen wij uw aandacht voor de tfeve delijke leus van de neutraliteit, die in de huidige pfoed ke situatie zou kunnen worden uitgelegd als verraafoaa de internationale socialistische beweging, waarmey^ volk zich nog steeds hecht verbonden voelt. D Wij hebben nooit onverschillige toeschouwers In* wereld willen zijn en wij willen dat nog niet. Wij z^g ons van bewust, dat in een demokratische, socialir maatschappij veel van het christelijk programma vi evangelie van Jezus Christus bezig is werkelijkh worden. Daarom keuren wij neutrailiteit evengoed de bezetting. Wij verklaren, dat wij, samen metWy., wettige regering en de communistische partij, niet wijken van de weg van ons demokratisch socii Alleen deze weg leidt naar de werkelijke toekoi Tsjechoslowakije. Broeders en zusters, wij doen een beroep op u, - doen aan alle acties in de industrie en op het plattt die ten doel hebben het economisch leven van on/e te verzekeren. MOEDERS Hoor ons, moeders van de soldaten van alle statej meedoen aan de bezetting van ons lana. Doe een I op uw zonen. Zij lijden nu al onder hevige zee. conflicten, als zij onze weerloze mensen zien. wier door agressie in gevaar zijn. Dat zij hun geweten! nog meer belasten door te schieten op mensen en kinderen. Christenen in de Sowjetunie en andere socialist landen, broeders en zusters in de hele wereld, veren met ons in ons streven door gebed en concrete dadt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2