ÏOOLVINK KAN INGRIJPEN JAMIN Kassier niet bang voor pistool F Verolme wil personeel met treinen uit noord en zuid gaan halen BER Het Kwartet Looiipawze blijft mogelijk Niet langer dan zes maanden Voor alle contracten Mislukte roofoverval op dominee HET WEER Opklaringen speculaas Russische tanks en troepen uit centra Tsjechische steden Von Thadden veroordeeld Tanker gestrand op Westerschelde pfieewe Leiclse Courant Donderdag 12 september 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fcteur: F. Diemer Uredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoetl" Nieuwe i [kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ROOLVINK Een belangrijk gevolg van het wetsont werp op de loonvorming van minister Roolvink als dit wordt aangenomen is, dat het College van Rijksbemiddelaars met dank voor bewezen diensten aan de dijk wordt gezet. De lonen Drukfouten vallen de lezer aak meer op dan denkfou- W. FRANCKEN T Sexe leidraad schoolcijfers .Vijfhonderd gulden voor een goe- pony? Dat is redelijk. Ik zal een ►orschot op mijn zakgeld vragen." „Dictatuur" van leraren pagina '9 Landelijk plan ziekeiibuisbouw DE BILT Het afgelopen maal trok een vore van lage- uk van zuidwest naar noord ist over ons land. Dit ging ge ard met flinke regen- en on- eersbuien. De buienzone lag nmorgen boven de noordelijke ■ovincies en verplaatste zich lleidelijk naar de Noordzee, lchter de vore stroomde met fctige zuidwestelijke winden pelere lucht van de oceaan ons bid binnen, waardoor de tem- «raturen op de normale waar in voor de tijd van het jaar ■ramen. De begrenzing van de liele oceaanlucht en de warme ■ntinentale lucht loopt nu van ft noorden van ons land over liitsland en Tsjechoslowakije r ar Italië. Inmiddels breidt een zwak ge- id van hoge barometerstanden ven Frankrijk zich naar onze igeving uit. Hierdoor zuilen opklaringen voorkomen, voor- melijk in het zuiden van het ld, maar ook moet vanwege onstabiele opbouw van de mosfeer nog met enkele lokale tien rekening gehouden wor- n. DE BILT Plaatselijk op- aringen, maar ook hier en (ar een bui. Zwakke tot matige ind uit uiteenlopende richtin- in, in de nacht en ochtend laatselijk mist. Weinig veran- tring in temperatuur. SALISBURY In Salisbury is eren bekendgemaakt dat lord ham. minister van buitenlandse en en defensie van Rhodesië, is itreden. remier Smith heeft het ontslag vaard. Lord Graham, een van de ers van de groep extremisten in partij van Smith, heeft in zijn ilagbrief gezegd dat hij het over aantal zaken niet eens is met mier Smith en daarom besloten ft af te treden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink kan, wanneer zijn gisteren ingediende wetsont werp wordt aangenomen, de lonen voor maximaal zes maanden „bevriezen". Deze maatregel is op alle cao's, kortlopende en meerjarige, van toepassing. Hoewel de minister in de meeste gevallen vooraf advies van Stichting van de Arbeid en Sociaal-Eco nomische Raad moet inwin nen, zijn er ook gevallen denk baar dat de overheid om een slagvaardig beleid te kunnen voeren, dit advies eerst later inwint. Belangrijke gevolgen van dit wets ontwerp op de loonvorming, dat in de plaats komt van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945, zijn, dat het College van Rijks bemiddelaars met dank voor bewe zen diensten aan de dijk wordt gezet en dat partijen bij een cao, wanneer deze is vastgesteld, daarvan naar boven mogen afwijken (zwarte lonen worden gewit), zonder dat er een strafsanctie op volgt. In de praktijk zou het nu zo worden, dat oude lonen gedurende een bepaalde tijd ongewijzigd blijven indien naar het oordeel van de minister het peil van de loonkosten de economie dreigt te verstoren dan wel het belang van de economie een maatregel op loongebied in samen hang met andere maatregelen ver eist. Wanneer op 1 januari 1969 een eenjarige cao in werking treedt en de bevriezingsmaatregel van de mi nister gaat in op 1 maart, houdt dat in, dat de bepalingen van deze cao, wanneer de „bevriezing" op vier maanden wordt gesteld, tot 1 mei 1970 gelden. Anderzijds, wanneer de maatregel per 1 maart ingaat en per 1 april zou een nieuwe cao in werking moeten treden, gelden tot 1 augustus de bepalingen van de reeds afgelopen cao. Er is dus een variabe le termijn van maximaal een jaar met het oog op meerjarige cao's en een vaste termijn, in dit voorbeeld van 4 maanden. Dezelfde regeling is van toepassing op meerjarige cao's en op tussentijd se verbeteringen, met dien verstande dat de minister kan bepalen dat een zekere afwijking is toegestaan. Voor langlopende contracten geldt nog dat deze niet noodzakelijk met een bepaalde periode behoeven te worden verlengd indien de ministe riële maatregel in de eerste twee jaar van een driejarige cao valt. Hogere kosten De minister kan bepalen dat de lonen omhoog gaan met een bepaald percentage wanneer kostenstijgingen daartoe aanleiding geven. Evenzo kan hij voor achtergebleven bedrijfs takken een uitzondering maken. Voor vervolg zie pag. 5 Blijde gezichten in Spaken burg, waar de twee Turkse gastarbeiders hun respectieve echtgenoten eindelijk weer in de armen konden sluiten j De buurt leefde intens mee: aVheel gauw na de thuiskomst der vrouwen werden bloemen aan geboden. Van links naar rechts de heer en mevrouw Türkerler met zoon Osman en de heer en mevrouw Uysallar. Meer over dit gebeuren elders in dit num- BERGEN Een ongeveer 22-jari- ge jongeman heeft gisteravond ge tracht de 80-jarige emeritus predi kant J. Bekius in Bergen (Noord- Holland) onder bedreiging met een pistool van zijn geld te beroven. De dominee bleek echter geen geld in huis te hebben, waarna de overvaller onverrichterzake vluchtte. Omstreeks kwart voor tien werd er bij de woning van de emeritus predikant aan de Mosselenbuurt 16 in Bergen, aangebeld. Toen hij open deed stond er de jongeman voor de deur, gehuld in een overall, met zwarte handschoenen en over het gezicht een nylonkous. Dreigend met een pistool zei hij enkele keren: „Money, money..." De dominee wist zijn overvaller, die te oordelen naar zijn accent volgens de predikant een Nederlan der is, duidelijk te maken dat er geen geld in huis was. Daarna vluchtte de man. na eerst de tele foondraad te hebben losgerukt Na enkele minuten wachten be sloot de dominee bij buren aan te bellen en daar de politie op de hoogte te stellen van de roofoverval. De politie is een onderzoek begon nen, dat tot dusver nog geen resul taat heeft gehad. JERUZALEM De Israëlische regering heeft veertien christelijke kerken en religieuze Orden vijf mil joen gulden geschonken als vergoe ding voor de bij de oorlogshandelin gen in Jeruzalem geleden schade. Daaronder vallen ook enkele scha degevallen die dateren uit de Israë lischArabische oorlog van 1948. Een desbetreffende overeenkomst werd woensdag op een plechtige bij eenkomst in Jeruzalem onder voor zitterschap van de Israëlische minis ter van justitie, Sjapiro, onderte kend. POINT MUGU Voor de Califor- nische kust is woensdag een F-111B jachtbommenwerper in zee gestort. De twee inzittenden zijn vermoede lijk om het leven gekomen. Kort ge leden werd voor dit type toestel een vliegverbod afgekondigd nadat er drie van waren neergestort. morgen voordeel 250 gram van 62 voor 49 niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Woensdag middag om half zes heeft de 25- jarige werkman G. A. K. gepro beerd het filiaal van de Spaar bank te Rotterdam aan de Stad- houdersweg te beroven. De man kon later worden gearresteerd, samen met een medeplichtige. Het gebeurde om half zes. In het kantoor waren aanwezig de 47- jarige filiaalbeheerder-kassier L. J. Contse en een medewerker. Om half zes kwam G. A. K. binnen. Hij haalde een spaarbank boekje te voorschijn waarop een tegoed stond geschreven van 198. Hij wilde daarvan 490 hebben. Het boekje was van de 28-jarige PRAAG Russische tanks en troepentransportwagens hebben zich vannacht terugge trokken uit de belangrijkste Tsjechoslowaakse steden, zo als Praag, Bratislawa en Brno. Kort voor middernacht trokken de bezetters in een lange rij door de donkere straten van Praag om- buiten de stad nieuwe posities in te nemen. Tegelijkertijd kwamen uit Bratislawa en Brno dezelfde berichten. Het park tegenover het cer.lv station in Praag, waar de Russen hun laatste kampement hadden, is volledig ontruimd. De bezetting van de Tsjechoslowaakse hoofdstad hoeft precies drie weken geduurd. EERSTE FASE De Sow jetunie heeft in do overeen komst van Moskou bepaald dat zij haar troepen in fasen zou terugtrek ken als de leiders in Praag de toestand hadden genormaliseerd. Te rugtrekking uit de bevolkmgscentr a zou de eerste fase zijn. Gisteren al had vice-premier Fran- tisek Hamouz gezegd dut de Russische troepen zeer spoedig Praag, Brno en Bratislawa zouden verlaten. De Russen hadden dit pre mier Cernik beloofd tijdens het over leg dat hij deze week ii Moskou heeft gevoerd. Op een persconferentie vertelde Hamouz dat Cernik met de Russische leiders ook over andere politieke on derwerpen had gesproken. Hij kon hierover echter nog niets zeggen. Wel kan worden aangenomen dat binnen afzienbare tijd nieuwe onderhande lingen op hoog niveau met óe Sow- jets zullen worden gevoerd. Hamouz onthulde dat da Tsje choslowaakse regering had gepro testeerd tegen de aanvallen van de Russische pers. Van de andere kant hadden de Russen verklaard niet te vreden te zijn over de „ontduiking van sommige bladen aan de perscensuur. De Tsjechische minister van voorlichting heeft gisteren in het 1 parlement wettelijke maatregelen aangekondigd tegen onverant woordelijke journalisten". Tsjechen in Utrecht verlengen visum UTRECHT Zestien Tsjechen, die een toeristisch bezoek aan ons land brengen, hebben bij de Utrechtse vreemdelingenpolitie gevraagd hun visum te verlengen. Ze willen in verband met de politieke ontwikke lingen in hun vaderland nog even „de kat uit de boom kijken". Verzoe ken om asyl heeft de vreemdelingen politie nog niet ontvangen. controleur de B. die, naar later bieex, duiten in een personenauto zat te wacnten. De heer Contse ver trouwde het niet omdat twee pa gina s van het boekje op elkaar waren geplakt. Hij wilde net veri fiëren. - Weigering ■Op dat moment legde K. een pistuol op de balie en een papieren zak. Hij zei: „Ik moet geld hebben, doe liet maar in deze zak". Hoewel de heer Contse aanvankelijk schrok, weigerde hij aan de opdracht te voldoen. Tegenover de politie ver klaarde de heer Contse later: „Ik verwachtte toch niet dat er zou woiden geschoten". Hij liep daarop in de richting van de alarmknop. K. was bang gewor den en iiep snel naar buiten. Daar sprong hij in de reeds langzaam rijdende auto van De B. Enkeie buurtbewoners hebben nog gepro beerd het tweetal aan te houden en met brommers te volgen, maar dat lukte niet. Inmiddels was het nummer van de auto via de politiemeldkamer door gegeven aan alle politiewagens. Nauwelijks vijftien minuten Tater kon de wagen op de Beukelsdijk worden aangehouden. De adspirant-bankrovers werden overgebracht naar het bureau Oos- stervantstraat. Daar bleek dat G. A. K. zich inmiddels van een pruik had voorzien en andere kleren had aan getrokken. Ondanks deze vermom ming werd hij herkend en inge sloten. Het pistool bleek van plastic te zijn. HANNOVER Adolf von Thad den, de leider van de extreem-recht se Nationaal Democratische Partij in Duitsland (NPD) is gisteren tot beta ling van 2265 mark aan dc Vereni ging tegen gebruik van alcohol op de weg. een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en drie maanden ont zegging rijbevoegdheid veroordeeld door een rechtbank in Hannover. Von Thadden was dit jaar na een verkiezingscampagne onder invloed van sterke drank tegen een gebouw gereden. ROTTERDAM Tussen Terneu- zen en Vlissingen is vanochtend aan de zuidoever van de Westerschelde in dichte mist de Panamese tanker World Merit (25.360 brt.) aan de grond gelopen. Het schip was met ruwe olie van de Perzische Golf op weg naar Antwerpen. De tanker ligt buiten de vaargeul en vormt geen belemmering voor het scheepvaartverkeer. Het schip is bij hoog water ge strand en zal hoog op de kust ko men te zitten als het niet snel wordt losgetrokken. Twee Nederlandse en enkele Bel gische sleepboten zijn bij het schip. TN overeenstemming met een vrjj- wel unaniem advies van het ge organiseerde bedrijfsleven heeft mi nister Roolvink van Sociale zaken de totstandkoming van lonen bü wet ge regeld. Tegelijkertijd heeft hij de gelegenheid aangegrepen discriminatie, die bjj het „bevriezen" van lonen optreedt, zo veel mogelijk te voorkomen. Over het nu door de regering aan vaarde stelsel van vrije loonpolitiek zal weinig discussie ontstaan: het was de wens van het bedrijfsleven zelf. Daar waar het bedrijfsleven geen pasklare oplossing heeft gegeven heeft de minister dit in een wettelijke vorm moeten gieten, rekening hou dend met de vrijheid en verantwoor delijkheid van de onderhandelende partijen, maar ook met de geheel eigen positie van de overheid als hoedster van het algemeen belang. In vele artikelen van de wet wordt de vrijheid van werkgevers en werk nemers om zelf de arbeidsvoorwaar den vast te stellen benadrukt. Maar, zegt de minister, als ik een slagvaar dig beleid wil voeren, moet ik kun nen beschikken over een mogelijk heid tot ingrijpen. En dat is de „be vriezing" gedurende een bepaalde tijd ten hoogste zes maanden of. in erger gevallen, het weer aan zich trekken van de goedkeuring. Gegeven dat ook volgens het bedrijfs leven de overheid een wapen tot in grijpen moet hebben, lijkt mogelijk heid tot „bevriezing" acceptabel, voor al omdat de minister ook de mogelijk heid open laat eventuele kostenstij gingen door een kleine verhoging te ondervangen. Wèl moet men zich afvragen, of ook nu weer slechts de lonen het kind van de rekening moeten zijn en of de minister zich ook niet de mogelijk heid moet verschaffen, bjj andere in komens dan de lonen een stukje ver storing van de nationale economie op te heffen. Discriminatie 'J'EGEN het feit dat de minister van Sociale zaken op loongebied achteraf advies aan dc SER kan vra gen behoeft men niet argwanend aan te kijken. De ontwikkelingen op loon politiek gebied gaan nu ook weer niet zo verborgen en zo snel, dat een mi nister die een goed beleid wil voeren zich niet eerst op de hoogte gesteld heeft van de visie van het bedrijfs leven. Ongelukkige uitzonderingen, maar ook zeer bijzondere omstandig heden daargelaten. Minister Roolvink heeft de discrimi natie op willen heffen, schuilend in het instellen van een Ioonpauze die slechts een bepaald deel van de con tracten treft en de meerjarige con tracten buiten schot laat. Dat is een verbetering. Maar in theo rie is het denkbaar en de recente gunstige economische ontwikkeling toont aan dat het kan dat de eco nomie zich zo snel herstelt, dat een andere vorm van discriminatie op treedt. Iemand die valt onder een cao die korte tijd loopt als dc minister zijn maatregel neemt, moet in bepaalde gevallen meer dan een jaar wachten voordat hjj van gunstiger economi sche omstandigheden kan profiteren. Andersom echter, wanneer de oude cao aan herziening toe is en de mi nister neemt een maand daarvoor zjjn maatregel, behoeft een werknemer „slechts" maximaal een half jaar te wachten. We geven toe: het is theorie, maar mogelijk. Overigens luidt onze voor lopige conclusie, dat Roolvinks wets ontwerp noodzakelijk is om dc ver antwoordelijkheden bij een vrije loonpolitiek af tc bakenen. Een van de daders wordt gearres teerd. De politie had de auto van het tweetal klem gereden op de hoek van dc Beukelsdijk en dc Frank van Borsselenstraat. (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Verolme wil op zo snel mogelijke termijn met speciale (eventueel eigen) trei nen uit de drie noordelijke pro vincies en Noord-Brabant/Lim burg dagelijks personeel van en naar zijn werf in de Botlek gaan vervoeren. De Nederlandse Spoorwegen staan niet afwijzend tegenover dit opzienbarende plan en zullen de zaak graag in studie nemen. Het laten rijden van treinen en het daardoor aantrekken van personeel is voor Verolme noodzakelijk omdat hij nog eens ongeveer 2000 mensen nodig heeft voor de bouw van de acht mammoettankers van elk 250.000 ton die hij in opdracht heeft. De laatste maanden heeft het con cern een peperdure reclame-cam pagne gevoerd, in binnen- en buiten land. In ons land heeft men 700 me taalarbeiders geworven en o.a. in Spanje en Joegoslavië enkele tien tallen. Deze hoeveelheden zijn ech ter ontoereikend. Er zijn diverse redenen waarom het merendeel van de werklozen in het noorden en in Brabant/Limburg zich niet in het westen willen vesti gen. Deze mensen zijn sterk gebon den aan hun woonplaats (familie, verenigingen) en betalen meestal be trekkelijk lage huren voor eengezins woningen. Hier zouden zy aanzien lijk meer moeten betalen voor flat woningen. Daarom heeft Verolme het plan Daarom heeft Verolme het plan gelanceerd deze mensen in hun eigen omgeving te laten wonen en ze elke dag tussen woon- en werkplaat., te vervoeren. Overwogen is ook nog om vliegtuigen in te schakelen, maar dat stuitte op te grote kosten. Verolme wil zyn treinen-plan zien te verwezenlijken in samenwerking met andere grote bedrijven in Bot lek of Europoort. Gedacht wordt can ritten zonder stopplaats onderweg. De afstand naar het noorden of naar Limburg zou in ruim twee uur kun nen worden afgelegd. De Nederland.se Spoorwegen heb ben naar aanleiding van ditp lan ver klaard dat als Verolme treinen huurt, dit op basis van een contract van di verse jaren moet gelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1