Vader draagt de kleine prins de kerk in Oranje Kalender... Verkoop van vetarme melk vermindert boteroversehot Wereld wacht op nieuwe mensen die zich bij God aanvaard weten PRINS MAURITS IN APELDOORN GEDOOPT VORSTENHUIS EN VOLK BIJEEN J legering steunt slachtoffers van wolkbreuk niet Einde Franse kernproeven geheel in kleuren Kinderoffers in mysterieuze .rode stad' Nekkramp-geval in kazerne Roermond DINSDAG 10 SEPTEMBER ptembbf (Van een onzer redacteuren) APELDOORN De eerste orgeltonen van liet Praeludium 'Fuga in Es Dur van Bach klinken door de Grote Kerk en waar eerst nog een zacht gefluister was, valt nu een stilte over de honderden, die in het hoge blanke kerkgebouw tezamen zijn gekomen voor de plechtige doopbediening van Zijne Hoogheid Prins Maurits Willem Pieter Hendrik, prins van Oranje-Nassau, van Vollenhoven. Die orgelklanken betekenen dat de toninklijke stoet bij de kerk aange- pmen is, waar de Opperceremonie- leester van de Koningin, J. J. L. won van Lynden, de kamerheer in uitengewone dienst R. P. N. baron Bn Voorst tot Voorst met de voorzit- \t van het college van kerkvoogden, e heer B. M. Karreman, de praeses Bn de centrale kerkeraad, ds. J. C. H. 5rg en de presidant van de wijkge- leente Het Loo, dr. W. Bloemendaal, ir begroeting aanwezig zijn. In het torenportaal wachten prof. H. Berkhof, die de dienst zal lei- *n, en de ouderlingen van dienst, de Ber B. A. J. Sonderen en mevrouw iest-Raayen. De organist, Johan van Dommele in de Eusebiuskerk in Arnhem, zet Intrada van Handel in, waarbij arry Sevenstern de trompetpartij eeft, wanneer de ouderlingen de >rk binnenkomen; dan volgt prof. Brkhof. Zij leiden koningin Juliana prins Bernhard, de heer en me- rouw Van Vollenhoven-de Lange, rinses Armgard met prins Claus, de jopouders, prinses Christina met de eer en mevrouw Vië tor-Du vergier, rfprinses Anastasia zu Löwenstein fertheim Rosenberg en haar gemaal rfprins Aloys Konstantin, de heer en jevrouw Krayen'noff-Kessler en de roer van mr. P. van Vollenhoven let mevrouw Van Vollenhoven-van Immeren door de kerk, terwijl alle (anwezigen staan. CANADA t De kleine Prins is door zijn ver- orgster naar de consistoriekamer ge nacht. Nog even een licht geruis ranneer iedereen gaat zitten. Voor in de kerk de deken van het irps diplomatique, de Cubaanse am- issadeur, en de ambassadeur van !anada, het land waar de doopvont ran prinses Margriet stond. De vertegenwoordigers van rege- ng en parlement in de personen van e minister-president, de vice-mi- ister-presidenten en de voorzitters an Eerste en Tweede Kamer, verder e minister-president van Suriname n die van de Antillen met de gevol- ïachtigd ministers van deze rijksde- De vice-president van de Raad van tate, dr. L. Beel; vertegenwoordi- van land- en luchtmacht, het oofdbestuur van het Rode Kruis, et medische team dat prinses Mar- riet bij de bevalling terzijde stond, ersoneel van het Loo, talloze vrien- en en vriendinnen. Verstild bij votum en groet, dan et loflied aanheffend „Looft God, ooft Hem overal...." (psalm 150:1 en 2 n de Nieuwe Berijming). Na het ge- ed leest prof. Berkhof Deuteronomi- DEN HAAG Niet verzekerde lachtoffers van de wolkbreuk, nu ijna een maand geleden, in Pest-Brabant zullen van de regering een tegemoetkoming ontvangen. De edupeerden zullen zich moeten wen en tot de gemeentebesturen om in- evolge de algemene bijstandswet ijstand te verkrijgen. Het kabinet »I geen beroep doen op het rampen- ttnds. De minister van binnenlandse za- en, mr. H. K. J. Beernink, heeft dit lede namens de minister van sociale aken en volksgezondheid in ant woord op vragen van mejuffrouw A. i. M. Kessel (groep-Aarden) meege- eeld. Het nationale rampenfonds rekent et niet tot zijn taak, in gevallen van icidentele wateroverlast tegemoet- omingen te verlenen. Mede namens e staatssecretaris van cultuur, re- Teatle en maatschappelijk werk lerkt mr. Beernink op dat de gedu- teerden, als de bestaansmiddelen inforeken, contact op kunnen nemen net de afdeling sociale zaken van de [emeente waarin zij wonen. De gemeenten zullen echter niet 'oor een aanvullende bijdrage uit het meentefonds in aanmerking komen, o wordt er nog aan toegevoegd. II PARIJS De Franse regering beeft besloten de huidige serie proef explosies van kernwapens in het zuiden van de Stille Oceaan te beëin digen. MüNCH^N De verkeersweg INeurenberg-München leek maandag nabij Freising wel een autokerkhof. 140 auto's raakten in dichte mist be trokken bij een kettingbotsing. 26 mensen werden gewond, um 26:16-19 en uit het Nieuwe Testa ment 1 Petrus 3:18-22 naar de Sint Willibrordvertaling. BLOEMEN Het licht speelt door de ge brandschilderde ramen over de roze en witte bloemen, die met honderden zijn aangebracht, over de aandachtig geheven gezichten luisterend naar de zo heel persoonlijke preek van prof. Berkhof. „Er wordt vanmorgen een kind gedoopt...." Na het Amen van de predikant klinken jongensstemmen op. Het Apeldoorns Christelijk Jongenskoor onder leiding van Klaas J. Eisinga zingt: „Een mens te zijn op aarde...." van Huub Oosterhuis. Staande achter de tafel in het liturgisch centrum leest de predikant het Formulier om de doop te bedienen en stelt aan de beide ouders, die zijn opgestaan, de vragen. Duidelijk klinkt het „ja". De heer Van Vollenhoven gaat naar de consistoriekamer, waar zijn zoon wacht. Prinses Margriet, rechts van de predikant, ziet hem de kerk in komen en er is een zachte glim lach als ze haar jongen in de armen neemt. PETEN Achter de ouders de drie peten: prinses Christina, jonkheer G. Kray- enhoff en erfprins Aloys, daarachter de tien vertegenwoordigers van de koopvaardij, die mede peet is. Hoofd van de deputatie is gezagvoerder J. "Hoort, zegt het voort": De verrassend mooie Oranjekalender 1969 van Projuventute - een feest van kleuren - verschijnt in de loop van de volgende maand. Ten bate van kinderen, die extra zorg hard nodig hebben. U bestelt er vandaag toch ook een qf (liefst) meer? BESTELBON J /'"N OnnjekaUndors 1969 m»l j Nederlands calendarium .n/o. I b. Oranjekalendars 1969 met j viertalig calendarium I I Beide aoorlenè f3.90 (verzendkostenf0,60extra) j Het bedrag Is overgemaakt op: POSTGIRO 51 7400 Kelenderactle PRO JUVENTUTE i Poetbut7101 -Ameterdem-fl- I Tel. (020) 79 09 49 I G. Viëtor. De anderen: de hoofd werktuigkundige J. Bolhuis; de eerste stuurman J. Woestenburg, de hoofd radio-officier J. Nesselaar, de tweede scheepswerktuigkundige J. C. van der Ham, de hofmeester J. J. Augustijn, de bootsman H. Levaaier, de chef-kok W. Menge, de bankwer ker N. J. G. Rogaar en de matroos J. R. P. van Beek. Driemaal schept prof. Berkhof met de holle hand het water uit de doop vont, het spettert en stroomt langs het kleine kopje..- „Maurits Willem Pieter Hendrik, ik doop u in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes...." We blijven allemaal zitten, maar wel zijn de halzen gerekt. Nu immers hebben we een eerste blik op het kleine prinsje, gehuld in kant en mousseline. Beter zien we hem wan neer de heer Van Vollenhoven zijn zoon terug naar de consistoriekamer draagt, terwijl de gemeente zingt: „Uw mild gelaat blijft over 't kind gebogen...." (Concept Gezangenboek no. 286:7, 8 en 9.). „ONZE VADER Het door allen hardop meegebeden Onze Vader ruist door de kerk, nog eenmaal verheft de gemeente zich: „Gij hebt, o Vader van het Leven, de aarde aan de mens gegeven...." (Concept-Gezangenboek no 406:1. 4, 5). Terwijl het orgel het Choral III van Hendrik Andriessen doet horen, verlaat de doopstoet de kerk. Even later staan we buiten, waar het leven van alledag geleefd wordt. Vanmorgen is een kind gedoopt. Het kleine prinsje zal al wel weer in zijn wieg liggen.... VENLO Op een met knipper lichten beveiligde overweg te Venlo is maandagmiddag om kwart over vier een personenauto gegrepen door de trein Roermond Venlo. De heer P. J. Verhaegh (43), een met zieken verlof zijnde missiebroeder uit de Fhilippijnen, zat als bestuurder al leen in de auto. Hij werd bij de botsing uit de wagen geslingerd. Le vensgevaarlijk gewond is hij naar het Venlose ziekenhuis overgebracht. De trein werd beschadigd en had ge ruime tijd oponthoud. Heel braaf, als gold het een saaie vergadering, is hier een aantal befaamde artiesten achter de tafel verzameld. Het zijn lie den die allen nauw met de on volprezen Louis Davids hebben samengewerkt. Zij zullen vrij dagavond voor de KRO-tv pra ten met Wim lbo in een pro gramma onder de titel „Namen die je nooit vergeet". Zittend v.l.n.r. Mary Dresselhuys, Harry Boda, Henriëtte Davids en Aaf Bouber. Staande v.l.n.r. Sylvain Poons, Willy Walden en Cor Le- maire. SERAJEWO 6= Vierduizend jaar voor onze jaartelling zouden de in woners van een geheimzinnige 'rode stad' in Bosnië, waarvan de muren doordrenkt waren met bloed, kinder offers gebracht hebben van zulk ont zaglijke omvang, dat deze met niets te vergelijken zijn. Archeologen van vier landen heb ben zojuist niet ver van het dorp Obre in Zuidslavië de resten van een stad ontdekt waarin zij veel huishoudelijke gebruiksvoorwerpen, wapens, sieraden en vooral onnoem lijk veel beenderen van kinderen hebben ontdekt. Deze zouden aan de goden der vruchtbaarheid geofferd zijn en hun bloed zou gediend heb ben tot beschildering van muren van huizen en voorwerpen om de gunst van de goden te verwerven. Deze theorie zou tenminste de roodachtige kleur verklaren, die de gevonden voorwerpen nu nog bezit ten. Volgens Rijswijksezuivelfabrikant: t (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De paniek over een vermeerdering van het botero versehot door de verkoop van vetar me melk is volgens mij niet nodig. De verkoop van vetarme melk kan integendeel leiden tot een lagere bo- terprijs met als gunstig bijgevolg een verhoogde afzet van boter en dus vermindering van het boteroversehot." Tot deze merkwaardige theorie komt de Rijswijkse zuivelfabrikant H. van Grieken, die na de verplichte verhoging van het vetgehalte van consumptiemelk in juni (3 procent naar 3,2 procent) als eerste met een mager-melkprodukt slechts 1,5 procent vet op de markt kwamen. De heer Van Grieken tart hiermee ongetwijfeld alle bestaande angstige voorgevoelens van boeren, de meer derheid van de zuivelindustrie en de overheid. Vrij algemeen is men er namelijk van overtuigd dat de verkoop van vetarme melk het vetoverschot (in de vorm van boter) allerminst zal ver minderen. De vetarme melk zou het hele anti-boterberg-plan van de Eu ropese ministers van landbouw in de war gestuurd hebben. Gunstige invloed H. van Grieken: „Deskundigen hebben berekend dat het marktaan deel van vetarme melk landelijk op een niveau van tien tot zestien pro- cént kan komep. M?n verwacht dat de vetarme melk een gunstige in vloed zal hebben op de totale omzet van melkprodukten. Die verwachting is gebaseerd op het feit. dat de omzej van gewone consumptiemelk dq laatste jaren is gedaald. Dit is zeke| ten dele veroorzaakt door het vetg$| halte van die melk. De voel dingsdeskundigen wijzen de Nederig landers er namelijk regelmatig ort dat zij te veel vet gebruiken. Het ge$ volg is daarvan geweest dat men minder melk ging drinken. Nu gaat de regering het vetgehalte van die consumptiemelk nog verho» gen dat zal de omzet beslist niei verhogen om van het botero versehot af te komen. De melkfabri- kanten voelen er toevallig niets voo< hun omzet nog verder te zien dalei* Vandaar de introduktie van de vetar me melk, want er blijkt bovendien een behoefte aan een dergelijk melkj produkt te bestaan", aldus de heef Van Grieken. ROERMOND In de Ernst Casfc» mir-kazerne in Roermond is gisteren nekkramp geconstateerd bij de 21-ja* rige soldaat H. Brouwer uit Stein. De soldaat voelde zich niet goed en meldde zich bij de kazernearts. Deze liet hem overbrengen naar het zie- kenhuij in Roermond, nadat hij teke<» nen van nekkramp had geconsta teerd. De militairen van de kazerne ITO. gen daarop een uitgaansverbod da^ gisteravond weer werd ingetrokken» PROF. DR. H. BERKHOF Bij de doop van prins Mau rits heeft de Leidse hoogle raar dr. H. Berkhof vanmor gen in de Apeldoornse Grote Kerk de volgende preek ge houden. "P R wordt vanmorgen een kind gedoopt. Op zich- zelf niets bijzonders. Miljoenen Nederlanders lo pen gedoopt rond. In de vorige eeuw heeft iemand Nederland omschreven als „een gedoopte natie". Maar: zou iemand in onze eeuw daar nog op komen? Nog steeds worden talloze kinderen gedoopt, maar het worden er minder. Ik heb geen statistieken en ik ben geen profeet Maar ik durf te veronderstellen dat er een tamelijk snelle achteruitgang is en dat die nog aanmerkelijk sneller zal worden. De kinderdoop ver liest zijn vanzelfsprekendheid. Heeft dat nu iets te betekenen voor de doopdienst van vanmorgen? 't Lijkt van niet. Voor het Oranjehuis zal een kinderdoop toch wel vanzelfsprekend blijven, denkt u. Maar dan vergist u zich. Voor deze jonge ouders die hun eerste kind ten doop houden, is deze daad niet vanzelfsprekend. De moeder is als kind gedoopt De vader is als volwassene gedoopt, bij zijn kerkelijke belijdenis. Al leen al daarom speelt de doop in beider leven een verschillende rol. En samen weten ze even goed als ieder, hoe weinig wij het als ouders in de hand hebben, wat er geeste lijk van onze kinderen terecht komt Nu, in onze dynamische en pluralistische maatschappij nog minder dan ooit te voren. Is het dan niet beter om Maurits zelf maar te laten kiezen als hij mondig en volwassen geworden is? Neen, zijn vader en moeder hebben toch voor de kinderdoop gekozen. Waarom? Niet uit tradi tie of sleur. Dat gaat er in Nederland snel uit. Maar zoals vele jonge ouders na wikken en wegen bewust voor de doop van hun kind kiezen: als een daad, een belijdenis, een erkenning: dit kind is van ons èn niet van ons, wij zijn er verantwoordelijk voor aan God; we zijn blij dat we het hebben; het hebben; maar het gaat er niet alleen om dat het er is, maar hoè en waartoe het in het leven is, en dat wij daar mee-ver- antwoordelijk voor zijn. Dat drukken we uit door ons kind te laten dopen. TS dat juist? Bedoelt de doop dat? Een belijdenis en een belofte van de ouders? Ik zou zeggen: dat is juist Maar tegelijk moet ik zeggen: dat is niet alles. Wat is de doop dan? Dat moeten we ons door de bijbel laten zeggen. Ik heb daarvoor een tekst gekozen die bijna als een definitie klinkt, 1 Petrus 3:21. „de doop is de verbintenis met God van een goed geweten, krachtens de opstanding van Jezus Christus". Zojuist is de passage waarin die zinsnede staat, u voorgelezen. Ik kan me voorstellen dat u van dat stuk niet veel hebt begrepen. Dan bent u de enige niet. Talloze uitleggers hebben er hun hoofd al over gebro ken. De tijd is te kort om erop in te gaan. We concentreren ons nu op de tekstwoorden. Die zijn wat duidelijker. Hoewel: ook niet helemaal. Het Neder lands Bijbelgenootschap vertaalt: „de doop is een béde van een goed geweten tot God". De r.k. St. Willi- brord-vertaling zegt: „de doop is de verbintenis van een goed geweten met God". Ik kies voor de laatste. U ziet het verschil: als de doop alleen een bede is, is hij dus alleen een handeling van de mens naar God toe. Maar hij is meer. Hij is een verbintenis van twéé partijen, van God en de mens. In de bijbel heet die verbintenis meestal „verbond". Uit het eerste bij belstuk hebben we gehoord, hoe zo'n verbond van God en mens eruit ziet Vandaag wordt er in de doop een verbond gesloten. Straks zullen we van twee kanten naar de doopvont samenkomen: van de éne kant de ouders met en na mens hun kind; hun kind; van de andere kant de voorganger namens God. De ouders komen er met hun belijdenis en belofte en bede. Maar ook God komt er met zijn belofte. Zo komt daar een verbintenis tot stand. ÏX/IAAR wat is zo'n verbintenis met God nu waard? Wat haalt ze uit? Wat levert ze op? Het vreemde antwoord van onze tekst is: van die verbintenis met God krijgt de mens een goed geweten. Dat antwoord is daarom vreemd, omdat de zaak waarom het hier gaat, in de bijbel anders nooit zo wordt uitgedrukt. Meestal worden dan woorden ge bruikt als: heil, wedergeboorte, rechtvaardiging, liefde, redding. En nu wordt met die uitdrukking „een goed geweten" hetzelfde bedoeld. Dat vindt u misschien vreemd. Heil en liefde zijn geweldige woorden en zaken. Maar wat heb je nu aan een goed geweten? U hebt vast wel eens in Midden-Europa in de dor pen of kleine steden die grote huizen gezien met een spreuk of een gedicht erop. Het viel me op, hoe vaak die spreuken en gedichten de rust van een goed gewe ten prijzen als het beste wat een mens bezitten kan. Als het u gaat als mij, dan glimlacht u wat, als u dat leest. Waarom eigenlijk? Eerlijk gezegd vinden we het een beetje naïef het gepraat van een oppervlakkige en zelfverzekerde burger. Want wie kan nu eerlijk zeggen dat hij een goed geweten heeft?! Tegenover zijn collega's, concurrenten, man of vrouw, kinderen, ouders, de mensen in nood om hem heen laat staan tegenover God?! Voor wie is de rust van een goed geweten eigenlijk weggelegd? En toch zijn we daar in het algemeen merkwaardig... rustig onder! Niet altijd, natuurlijk. Soms kan een herinnering aan ons falen of bedrog ons naar de keel vliegen. Soms worden we in onze dromen gekweld door de gezichten van mensen die we in de kou hebben laten staan. Soms. Maar we dringen dat gauw terug. Anders zouden we niet kunnen leven. En dan houden we maar één onrust over: dat de mensen het zouden weten en er wat van zouden zeg gen, dat ze over ons gaan roddelen, dat onze positie in gevaar komt, dat we in onze kring niet meer geaccep teerd worden. Werkelijk acceptabel te zijn voor God en de eeuwigheid dat halen we toch niet. Als we in dit leven dan maar geaccepteerd worden door de mensen van ons soort. We willen als niet acceptabel toch geaccepteerd worden. Daarvoor moeten we een mooie gevel oprichten, een vriendelijk of gewichtig masker opzetten. Zo worden we gespleten mensen, met een voor en een achter, een buiten en een binnen. En we proberen zoveel mogelijk aan de buitenkant-voor te wonen. Want als je niet aan je goede geweten kunt geloven, wil je toch heel erg dat anderen er wel aan geloven. 1XTAAR als er gedoopt wordt, komt God ons leven binnen en legt Hij de vinger op de zieke plek. Dan wordt het levensprobleem dat wij verdrongen hebben, open op tafel gelegd. God zegt: Jij vindt het belang rijkste dat je geaccepteerd wordt, ook al ben je niet acceptabel; Ik vind het omgekeerd. Daarom is het geen kleinigheid, als ouders hun kind laten dopen. Het is inderdaad een belijdenis met verre consequenties. Je moet als ouders je kind toch willen opvoeden tot een bruikbaar en goed aangepast lid van onze ingewikkelde maatschappij. En als je kind een lid van het koningshuis is, rust die plicht nog extra zwaar op je. De doop gaat daar niet tegenin. Maar hij zet er wel iets anders naast. De ouders sluiten een verbintenis om hun kind te leren, niet alleen voor maar ook achter te wonen. Maar heeft dat wel zin? Zal Prins Maurits wél een goed geweten hebben? Zal hij het verdragen om met zichzelf "te worden geconfronteerd? Welk mens kan dat aan? Wie zou er niet door worden lamgeslagen? Is het dan niet altijd nog beter om een on-eerlijk, een gespleten en gespannen leven te leiden? TAAT zou waar zyn, als de doop alleen maar een verbintenis van onze kant was. Maar hij is ook en in de eerste plaats een verbintenis van de kant van God. Dat blijkt uit. de laatste woorden: krachtens de opstanding van Jezus Christus. Want dat is geen prestatie van ons geweest, maar van God. De opstanding van Jezus uit de dood is het middel punt van het Nieuwe Testament en daarmee van het christelijk geloof. Ze betekent dat er in de wereld één mens voor God volstrekt acceptabel was en daarom voor eeuwig werd geaccepteerd; één mens met een goed geweten, met een volkomen eenheid van voor en achter, van buiten en binnen. Eén mens die niet faalde, omdat hij nooit aan zichzelf dacht, maar altijd aan de liefde die hij van de Vader naar de mensen had te brengen. En die éne mens fungeert nu in een verbintenis. In hem maakt God met ons voor eeuwig een nieuw begin. In hem worden wij voor God acceptabel. Het is vreemd: wij ontvluchten God omdat we geaccepteerd willen worden zonder acceptabel te zijn. En God die ons in zijn liefde achterna gaat, doét het ook nog, hoewel heel anders dan wij gedacht hadden: zonder acceptabel te zijn, worden wij toch door Hem geaccep teerd. Dat is zijn kant van de verbintenis. Daarom worden wij in zijn naam gedoopt. Dopen is eigenlijk een onderdompeling, een bijna-verdrinken en dan toch: weer oprijzen een sterven en een opstaan. De ouders treden in deze verbintenis namens hun kind op. Ze erkennen: Maurits zal evenmin als iemand van ons in zijn komende leven een goed geweten houden. Ook hij haalt het niet. Zijn leven zal als het onze, een bezoedeld en gespleten leven zijn. Dat leven moet sterven. Maar zo wordt het gewassen en mag het opstaan voor een nieuwe toekomst. God zegt: ik accep teer je; ik wil je leven vernieuwen in contact met de nieuwe mens Jezus. TAAt wordt hem vandaag beloofd. En de ouders verbinden zich om hem te vertellen en voor te leven, dat hiérmee zijn leven in de diepste zin staat en valt. Maar nu kan de doop op zichzelf het niet doen. En ook de opvoeding niet. Straks moet hij zélf in die verbintenis treden. Daarvoor.moet hij eerst ontdekken hoe beslissend het is wat hem in zijn doop is toege zegd. Onze wereld is ziek en ongelukkig door al die mensen die krampachtig meer moeten lijken dan ze zijn; en als de schijn bedreigd wordt, gaan ze trappen. Dat zie je overal in het klein en in het groot. De wereld wacht op nieuwe mensen, die zich onaantast baar bij God geaccepteerd weten en daarom niet al maar gespannen en gespleten met hun masker bezig hoeven te zijn. Wie niet almaar op zijn tenen hoeft te staan en met zijn ellebogen hoef te werken, houdt energie over om andere mensen in hun nood en schuld te accepteren en voor hen in te staan. Daarvoor moeten we telkens weer bereid zijn om onze doop a.h.w. nieuw te onder gaan: onszelf prijs te geven om het leven buiten ons te vinden, in de nieuwe mens Christus die voor ons instaat. Met dat grote geschenk kom je anders in het leven te staan: niet gulzig eisend, maar schenkend. Dat zijn grote woorden. En ze zijn nog waar ook. Maar daarvoor moet het teken van de doop voor ons een sprékend teken worden. TV/IAURITS wordt opgenomen in de christelijke kerk. Mét zijn ouders zullen straks velen letterlijk en figuurlijk om zijn doopvont heen gaan staan. Of hij daar wat aan heeft? Ja, als het mensen zijn voor wie hun eigen doop is gaan spreken, die in de vreemde weg van het sterven en opstaan van Jezus, eens voor al hun eigen „way of life" hebben gevonden. God geve veel mensen om hem heen die hem in dit geheim inwijden! Hij en wij allen worden in onze doop geroepen tot het zinvolste bestaan dat er is: te behoren tot het volk van God, „waardoor" zo zegt het kernachtig de Nederlandse Geloofsbelijdenis „waardoor wij van alle andere volken en vreemde geloven afgezonderd worden, om geheel aan Hem toe te behoren, zijn merk en veldteken dragend". Daartoe nodigt de doop ons uit: tot een nieuwe geborgenheid en een nieuwe strijd. Amen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9