lussische niet uit troepen voorlopig T s jechoslowakije Financiële Wilton strijd om is uniek Vrachtwagenchauffeur reed weg na ongeluk Mansfield pleit voor nieuwe Vietnampolitiek Luchtbrug op Biafra bleek luchtkasteel Rookbomactie gevaar voor Taptoekijkers Hajek in Praag teruggekeerd Prawda waarschuwt Dubcek Toestand is nog niet normaal Na aanslag 20 arrestaties in Griekenland Minister Stewart Rijn-Schelde zou niet verhogen Rode-Kruisvliegtuigen beschoten Franse studenten weer in opstand bezoekt Roemenië I Scheideh8t gunstlgst 1.S' Want d? In Egypte wordt Koran te weinig gereciteerd Boerenoorlog in Mexico: 18 doden Kolendamp doodt bejaard echtpaar MAANDAO 9 SEFTSMBM fWB De New York Times meent dat Tsjeehoalo- wakije nu even weinig: onafhankelijk is als het Frankrijk van Vichy tijdens de don kerste dagen van de Tweede Wereldoorlog en dat het land in de toekomst nog meer afhankelijk zal worden. „Rusland en haar bondgenoten hebben nu meer militairen in Tsjechoslowakye dat Amerika in Vietnam. Het voornaamste punt in de capitulatievoorwaarden is de bevesti ging dat de Tsjechoslowaakse politieke lijn veranderd moet worden naar het model van het Russische socialisme, dat een nieuw sta linisme is." MOSKOU De Russische troepen zullen voorlopig niet uit Tsjechoslowakye worden teruggetrokken. In een artikel op de voorpagina waarschuwt het Russische partyblad Prawda de lei ders in Praag dat zy „nog enorm veel werk" te doen hebben om de toestand in hun land te normaliseren, wat een voorwaarde is voor de terugtrekking van de bezetters. De maatregelen die zijn genomen om de toestand te normali seren, kunnen slechts „als eerste stappen" daartoe worden op gevat, schryft Prawda. ten va Toen partijleider Alexander H« Dubcek dezer dagen somber en terneergeslagen voor het partij gebouw in Praag arriveerde, waar hij de situatie in het land met het centrale Comité der Tsjechische communistische par- tij opnieuw onder ogen moest "ko zien werd hem namens veel Tsjechen moed ingesproken door een blonde jonge vrouw, die zich uit de menigte losmaakte, (foto 1). Het was Ina Janzurova, be- rdS84 faamd tv-actrice die Dubcek gerw met het zangeresje Marta Kubisova, een groot boeket °EPii rozen kwam aanbieden (foto 2). 7, bi Beide vrouwen vielen de partij- leider om de hals om hem zo moed en inspiratie in te spre ken voor de komende bespre kingen. En het gezicht van de geplaagde man, die als een na tionale held in zijn land wordt vereerd, klaarde wat op (foto 3). eg ll ATHENE Alle 20 personen die lOetrokken waren bij de aanslag op l"T Griekse premier Papadopoelos, ïwuMge maand, zijn gearresteerd en le Rebben een bekentenis afgelegd. Dit wft|eeft de regeringswoordvoerder in ird-$thene meegedeeld. ,t 36 Hij zei dat de gearresteerden be hoorden tot een organisatie voor het ogen van sabotage. De politie had cumenten gevonden, waaruit bleek, pat zij van plan waren, als de nslag gepleegd was, in Athene timen tot ontploffing te brengen, eneinde paniek en verwarring te eroorzaken. Een brandbom was gevonden aan |de voet van de Akropolis. De woord voerder zei: „Deze terreur was be- Jdoeld om in Griekenland zulk een [situatie te scheppen, dat buitenlandse nterventie noodzakelijk zou zijn". Aet komplot zou volgens de woord- georganiseerd en gefinan- zijn vanuit het buitenland. Z°E m w' De elektrische locomotief van de rai« sneltrein ParijsBrussel is zondagavond rij» bij La Croix in brand gevlogen. Er vie- M» i«o geen slachtoffers, maar de schade groot Tsjechoslowakije heeft de „vijan delijke machten, die nog steeds werk zaam zijn, nog altijd geen beslissen de slag toegediend". Het blad noem de deze machten „rechte, anti-socia listische elementen wier stem nog in de pers doorklinkt ondanks de onlangs weer ingestelde censuur'. De Prawda eist strengere straffen tegen de Tsjechoslowaakse libera len. Met dit artikel wordt het stand punt van de Tsjechoslowaakse lei ders, dat er geen sprake kan zijn van terugkeer tot een normale toe stand zolang er nog vreemde troe pen in het land zijn, afgewezen. Dubcek en de zijnen willen de ko mende dagen over terugtrekking onderhandelen. Dubcek, Svoboda en Cernik hebben de afgelopen dagen met de Russische vice-premier Koeznetsof besprekin gen gevoerd, waarschijnlijk over maatregelen om de terugkeer van Tsjechoslowakije naar de koers van Moskou 'te verzekeren. „Niet veilig Volgens waarnemers zouden de Tsjechen moeten verklaren dat hun 'grenzen met veilig zijn en dat zij moeten worden verdedigd door troe- zou Rusland de gelegenheid geven een grote troepenmacht in het land te legeren. Hajek Twee van de drie ministers wier aftreden de Russen hebben geëist, hebben inderdaad ontslag gekregen: vice-premier Sik en minister Pavel. Maar de derde, minister Hajek van 'buitenlandse za'ken, bleef op zijn post. Zonder enig commentaar meld de Radio Praag zaterdag dat Hajek in Praag was teruggekeerd. Hij was in Zuidslavië toen de Russen zijn land binnenvielen. Zijn aanblijven is onzeker. Tsjechoslowakije zou ook hebben beloofd 'het veertiende congres van de communistische partij ongeldig te zullen verklaren. Het congres werd clandestien gehouden toen de Tsje choslowaakse leiders naar Moskou waren ontvoerd. De verkiezing op het congres is wel ongeldig ver klaard, maar niet het congres zelf. Onheilspellend De kritiek, vooral van de Oost- duitse en Bulgaarse pers, op de ont wikkelingen in Tsjechoslowakije wordt in Praag met bezorgdheid aangehoord, aldus het Zuidslavische persbureau Tanjoeg, vooral omdat dergelijke scherpe en onheilspellen de campagnes altijd als een voor teken zijn gezien van onprettige din gen. De Bulgaarse pers schrijft onder meer dat een snel vertrek van de buitenlandse troepen uit Tsjecho slowakije een illusie is. De bladen in Oost-Duitsland hebben ook de wettig gekozen staats- en politieke leiders aangevallen wegens hun vastberadenheid dezelfde koers te bly'ven volgen. STRIJD IN SAIGON SAIGON Terwijl de onrust j in de Zuidvietnamese hoofdstad pen van het^ Pact van ^Warschau. Dit Saigon toeneemt, heeft senator T5" J J~ Mike Mansfield aangedrogen op een wijziging van de Amerikaan se politiek inzake Vietnam. In een rapport aan de regering, pleit hij voor het staken van de bombardementen en het vormen van een nationale regering in Zuid-Vietnam. Daarna zouden onderhandelingen moeten beginnen met het Nationale Bevrijdingsfront, de politieke afde ling van de Vietcong. Mansfield heeft vorige maand in Europa gesprekken gevoerd met regeringsleiders van het oost- en het westblok. President Johnson zal in oktober in Honoloeloe een topconferentie leiden van landen, die aan de strijd in Viet nam deelnemen. Joseph P. Kennedy, voormalig ambassadeur van de V.S.. vierde op Hyannis Port''zijn tachtigste ver jaardag. Naast hem zijn enig over gebleven zoon, senator Edward Ken nedy, en kleinzoon Patrick Joseph. CHARLEVILLE Bij een au to-ongeluk in Charleville-Mezières (Frankrijk) is zaterdag de 54-jarige H. de Vries uit Amsterdam om het leven gekomen. DEN HAAG Een vracht wagenchauffeur is zaterdag weggereden na een verkeers ongeluk met dodelijke afloop te hebben veroorzaakt. De man stapte wel uit om te zien wat er was gebeurd, maar qven later verdween hij met een smoesje „ik zet mijn wagen even weg". Hij kwam echter niet terug. Gis teravond werd hij in Delft ge arresteerd. Het ongeluk gebeurde op de Grote Marktstraat. De vrachtwagenchauf feur reed hier een bromfietser met passagiere aan. De bestuurder van de bromfiets viel naar rechts, maar zijn dochter, de 16-jarige kinderver zorgster H. E. van Latum uit Den Haag, die op de duo zat, kwam met haar hoofd onder de wielen van de vrachtauto. Zij overleed ter plaatse. De vrachtrijder, de 24-jarige R. K., heeft de aanrijding toegegeven. SMILDE Bij Smilde zijn zater dagmiddag twee auto's met elkaar in botsing gekomen op de brug over de Drentse vaart. Een op de brug staande vrouw, de 55-jarige mevrouw J. Smid-Loman, raakte bekneld tus sen een der auto's en de brugleuning. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis in Assen is overleden. STEIN In Stein (Limburg) ts gistermiddag de 23-jarige motorrijder F. J. Koumans in botsing gekomen met een autobus. De man werd daar bij op slag gedood. Zijn op de duo gezeten echtgenote werd zwaar ge wond. OOSTERHOUT In Oosterhout ls gisternacht een automobilist in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder, de 42-jarige C. J. Smans uit Tijen, was op slag dood. ZEDDAM De 18-jarige vrfel- rijdster W. J. Amting uit Zeddam (Gelderland) is zaterdagmiddag door een personenauto, waaraan zij geen voorrang verleende, overreden en ge dood. VOGELWAARDE In Vogelwaar de is gistermiddag de 3-jarige Eric J. Th. van der Meyden aangereden door een personenauto en op slag gedood. Het jongetje liep vanaf een erf plotseling de weg op. Een juist na derende personenauto kon hem niet meer ontwijken. WAMEL De 8-jarige W. H. J. d. Eyk uit Beneden Leeuwen (Gel» derland) is zaterdagmiddag door een auto aangereden en gedood. De bestuurster van de personenauto wil de rechtsaf slaan, maar reed, doordaf haar voet van het rempedaal gleedf rechtdoor en schepte het van rechte komende jongetje, dat op een fietsje reed. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ziet er nu naar uit (zie ook pagina 1) dat de strijd tussen de VMF en Rijn-Schelde om het bezit van Wilton-Fijenoord-Bronswerk is gestreden. Er zou overeen stemming zijn over een verde ling van de activiteiten, hoe wel bijzonderheden nog niet bekend zijn gemaakt. Rijn- Schelde zou even het plan heb ben gehad het tweede bod van de VMF ook weer te overtref fen, maar het akkoord zou dat overbodig hebben gemaakt. Een tweede advertentie van Rijn Schelde zou al klaar heb ben gelegen. Het bezit van Wilton is onderwem van een voor Nederland unieke finan ciële transaktie. Het bieden op de aandelen van een bedrijf van zo'n om vang (ongeveer 9000 werknemers) heefbenorm veel opzien gebaard. Liefst 20 miljoen gulden is het be drag dat Rijn-Schelde meer wilde be talen voor Wilton dan de VMF in eer ste instantie had geboden. De VMF schrok hiervan en ging iets hoger: on geveer drie tot vier miljoen gulden. Dat betekent echter niet dat het nieu- I we VMF-bod voor de aandeelhouders den worden. Nu de betaling gedeelte lijk in obligaties geschiedt, vervalt dat, omdat de rentelast voorbijgaand is. De financieringslasten zijn echter zwaarder in de periode van terugbeta ling van de lening. Het verschil in de biedingen Rijn- Schelde en VMF is: Rijn-Schelde geeft 100 gulden in contanten, de VMF 250 gulden; Rijn-Schelde waardeert de koers van de aandelen Wilton op 191, de VMF op 202; Rijn-Schelde garan deert een dividend van 13. de VMF van 12 procent. Bij het eerste bod van de VMF werd de koers gewaardeerd op 154 procent. PARIJS De meeste studenten van de medische faculteit in Parijs zijn weggebleven van hun examens, Er was opgeroepen tot een boycot, teneinde eisen voor onmiddellijke universitaire hervormingen kracht bij te zetten. OEMOEHAIA (Biafra) Opnieuw zijn de hooggestemde verwachtingen van het Rode Kruis op een legale luchtbrug naar het hongerende Biafra de bodem ingeslagen. De lucht brug is een luchtkasteel. De federale regering in Lagos had onder internationale druk goedge keurd, dat het Rode Kruis zou wor den toegestaan tien dagen voedsel en medicamente nnaar Biafra te vervoe ren, in een onafgebroken stroom dag en nacht. Lagos had geëist, dat Biafra het vliegveld Oemoehaia zou neutralise ren. Dat zou betekenen dat Wharton, die chartervluchten uitvoert voor Charitas en de Wereldraad van ker ken (en ook wapens' vervoert) zijn vluchten op dit vliegveld zoy moeten staken. De Biafraanse regering weigerde op dit voorstel in te gaan, omdat zij niet verstoken wil zijn van wapens. Het prefereert de wapens en het voedsel van Wharton boven alleen voedsel van het Rode Kruis. De Biafranen hebben wel een an der vliegveld ter beschikking van het Rode Kruis gesteld, maar daar gaat de Nigeriaanse regering weer niet mee akkoord. „De situatie ziet er dus niet rooskleurig uit", zei de direc teur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden. Hij hoopt evenwel dat deze week toch nog overeenstemming wordt be reikt. BESCHIETINGEN De berichten over het beschieten van Rode Kruisvliegtuigen door Ni- geriaans afweergeschut nemen toe. Zaterdag werd een toestel boven Port Harcourt onder vuur genomen, nadat eerder was bericht dat een toestel was neergeschoten. Er wordt inderdaad een vliegtuig van het Rode Kruis vermist, maar men kon nog niet vaststellen, of het is neergeschoten. De bemanning heeft zich in veiligheid gesteld. Nu de dag vluchten voorlopig niet doorgaan worden de nachtvluchten uitgebreid Vannacht zagen zes toestellen kans hun lading in Biafra te torsen. KAIRO Onderwijsautoriteiten en godsdienstleiders in Egypte maken zich zorgen over de „verontrustende vermindering" van het aantal „reci- tanten" van de Koran in Egypte. Op een conferentie van de Al-Az- har-universiteit hebben zij bij de re gering aangedrongen op speciale maatregelen om de bestudering van de Koran aan te moedigen. Er moe ten meer moskees en meer scholen zij. Recitanten van de Koran krijgen MEXICO-CITY Achttien deden een speciale opleiding, die minstens tien jaar duurt. Als zij zijn afgestu deerd. kleden zij zich in wapperende gewaden en verdienen zij hun le vensonderhoud met het reciteren van verzen uit de Koran op feesten, bij begrafenissen en op godsdienstige en nationale plechtigheden. LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken Michael Stewart is gisteren in Roemenië aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Het lag aanvankelijk in de bedoe- ng dat Stewart ook naar Hongarije j en Bulgarije zou gaan, doch hij heeft hiervan afgezien. De twee genoemde landen hebben zoals bekend een aan deel gehad in de bezetting van Tsje choslowakije. Diplomaten beschouwen het bezoek van Stewart aan Boekarest wederom als een uiting van'onafhankelijkheid der Roemeense leider. Het Sowjet-partijorgaan Prawda heeft inmiddels kritiek uitgeoefend op het besluit van Stewart Hongarije en Bulgarije niet te bezoeken. groep is met een aantrekke lijker vooruitzicht wat het dividend aangaat gekomen. Zij garandeert een eerste dividend van 13, de VMF een van 12 procent. Het eerste bod van de VMF betrof een ruil van een aandeel Wilton voor een aandeel VMF (nadat de oude VMF- andeelhouders eerst een uitkering van 5 procent in gratis aandelen zouden hebben gekregen). Het tweede betreft nu: elk aandeel van 1000 gulden Wilton wordt omgewisseld in 500 gulden aan delen VMF Ina uitkering van een bo nus van 5 procent aan oude aandeel houders) plus 1000 gulden VA procent obligaties VMF plus 250 gulden con tanten. Dit bod lijkt in grote trekken op dat van Rijn-Schelde. De VMF moest het in dit geval wel zo doen omdat anders bij een nog grotere betaling in aande len VMF de dividenden te zwaar zou- Politie contra Socialistische Jeugd (Vervolg van pag. 1) De twintig politiemannen troffen in het clubhuis in de Gaffeldwars straat 38 jongeren aan onder wie vjjf meisjes in de leeftijd van 16 tot 24 jaar. Zij werkten nog aan een reeks rookbommen op basis van sal peterzuur. De autobus waarmee de groep naar Delft zou worden ge bracht, stond al voor de deur. Van overal Zonder noemenswaardig verzet gingen zij mee naar het politiebureau Boezemsingel om in de loop van de avond en de nacht na verhoor naar huis te worden gezonden. De jonge lui kwamen behalve uit Rotterdam en Delft ook uit Den Haag, Leiden, Rijswijk, Amsterdam en zelfs uit Utrecht. De politie hoorde van de S.J.-actieT toen leden van dezelfde jeugdgroe- pering, die vorig jaar reeds in Delft de orde hebben willen verstoren maar toen bijtijds konden worden aangehouden, weer in Delft opdoken. Nu merkten rechercheurs van de Binnenlandse veiligheidsdienst hen op. Bovendien kwam er bij de Rot terdamse politie een tip binnen over activiteiten in de Gaffeldwarsstraat Moeilijk 35 gewonden zijn het resultaat van een bloedig gevecht dat bewo ners van twee dorpen in de Mexi caanse staat Guerrero drie dagen lang hebben gevoerd. De boeren wa ren het oneens over de grenzen van hun land. Een belangrijke figuur in ons huishouden is de glazenwasser. Zijn voorganger was geruisloos uit ons gezichtsveld verdwenen. De eerste poging, die ik waagde om zelf de buitenkant der ruiten rein te hou den werd onmiddellijk gestopt door de huisgenoten, die de afschuwe lijkste voorspellingen deden of van smekende angstgetuigden. Heel plechtig moest ik beloven nimmer meer buiten het raam te reiken. Sindsdien leefden we achter een grauw waas van uitlaatgassen, die zich op het glas hecht. Soms spoelde een gietbui het ergste weg. Maar je dat werd het toch nooit. Onmiddellijk klampte ik dus de man met ladder er. emmer aan toen hij op een middag in de straat verscheen. Heel beleefd met hulpe loze glimlach verleidde ik hem mijn klandizie te aanvaarden. Hij beschikte goedgunstig. Op dat ogen blik had hij geen tijd, maar ik zou het wel merken.... Zo kwam de dag, dat het licht helder door de ramen viel. De wasser was ongezien geweest. Regelmatig keert hij terug, slechts te registreren door de verheldering der ruiten en het incasseren op an dere tijden van het geld door mijn straatvriend, wiens vrolijke ver weerde kop me zo aan de deur al lengs vertrouwd werd. Met het geld gaf ik graag een prijzend woord en vernam, dat niet hij de ladder beklom maar een jon gere maat. ituunt Die werd een geheimzinnige fi guur voor ons. Glommen de ramen dan vroegen we elkaar: „Heb je hem nou gezien?" Niemand trof dat ooit. Zo kwam de dag dat ik thuisko mend onmiddellijk zag, dat mijn dierbare hibiscus en de vurig klok kende fuchsia door onbevoegden ge hanteerd waren. Dat maakt me toornig. De knop pen zijn geteld. Negentien in de hi biscus; vijftig in de fuchsia (tweede bloei) en mijn trots is. dat elke knop een bloem was, is of zal worden. Voor ik mijn standje kwijt kon was er echter de kreet: „De glazen wasser is gezien..." Laat het nou iemand zijn, die ze van toen en toen nog kenden! „En toen hebben we met hem thee gedronken „Thee gedrongen?" „Ja. wat wou je. we konden hem toch boven op die ladder geen bor rel aanbieden? Thee stond klaar...." „Jullie bedoelt...hij heeft boven op die ladder....hier door het raam...?" De hibiscus bevestigde het door nu een draaiende knop. die naar het licht reikte, te laten vallen. Maar het standje was allang er gens in het ongrijpbare weggezakt Heel zwakjes kon ik alleen nog maar manen: „Laat hem een vol gend keer liever gewoon door de deur en over de trap komen om thee te drinken...." Ik geloof niet eens. dat ze het gehoord hebben... In zekere zin spyt het commissaris Kruit, dat hij preventief moest optre den. Het zal nu moeilijk zijn de aan stichters verantwoordelijk te stellen. Er is nog geen strafbaar feit ge pleegd maar men heeft het, gezien de ramp die het optreden van de jongelui zou veroorzaken, niet aan gedurfd ze pas op heterdaad te be trappen. Er was bij de Taptoe Delft een permanente bewaking van tweehon derd man politie en marechaussee. Toch is er proces-verbaal opge maakt en men zal proberen de ini tiatiefnemers* in staat van beschul diging te stellen. De politie wil dat de organisatoren ten volle de ver antwoordelijkheid beseffen die zij met zo'n optreden op zich nemen. De beslissing van te voren ln te grijpen was des te moeilijker omdat het Rotterdamse gemeentebestuur en ook de politie een ruim standpunt innemen inzake de vrijheid van de monstreren. Zij hebben daarby al tijd baat gevonden. Er was ditmaal echter geen sprake meer van een onschuldig protest Communiqué Vanmorgen verspreidde de Socia listische Jeugd een communiqué met daarin haar lezing van de gebeurte nissen. Zij stelt dat de politie lucht had gekregen van de plannen door het openen van brieven en het af luisteren van telefoongesprekken, i dat de politie na afvoeren van de ge arresteerden zich met geweld toe- gang verschafte tot het afgesloten kantoor, dat een lid bij de inval on nodig in het gezicht is geslagen en dat alle persoonlijke bagage in be slag is genomen. De politie weiger de. aldus het communiqué, na her haald verzoek een lijst van de in beslag genomen goederen te geven. In dit communiqué protesteert de Socialistische Jeugd tegen deze „grove schending van het recht van vrije vergadering" WINTERSWIJK De heer J. W. Westerum (81) en zijn 76-jarige echt genote zijn vermoedelijk zaterdag avond door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Gistermorgen werden zij dood ln hun woning te Winterswijk aange troffen door een zuster van de over leden vrouw. Het licht brandde aof en de tv itond aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5