Interkerkelijke methode voor catechisatie Raad voor kerk en school vraagt ministers aandacht Incidenten bij onthulling van Dachaumonument Youth for clirist servicebeweging voor kerken JOODSE EXODUS UIT POLEN Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Binnen 15 tellen klaar: Nieuwe vleugel van Blije Werelt geopend Ds. J. v. Benthem (78) overleden Barnard gaf ex-mij nwerker nieuw hart U bepaalt zelf het doel van uw vliegtocht 'n half uur vliegen voor f 27,50 p. pers. Sr En Hij wat bezig een boze geest uit te drijven en deze was stom. En het geschiedde, toen. de geest uitgevaren was, dat de stomme sprak (Lucas 11 14). Het gaat er niet om, of vandaag de dag een arts bij zijn me dische diagnose doofstomheid nog terugbrengt op een bezeten zijn door demonische machten. Belangrijk is veeleer, dat wij achter het verstommen van een mens een antigoddelijke macht aan het werk moeten zien. Wij kunnen door een overmaat aan geluk verstommen. Wij deken dan, dat wij die voorspoed aan onszelf te danken hebben en vergeten God er in het gebed voor te danken. Wij kunnen ook door een overmaat aan verdriet verstommen. We kroppen ons verdriet dan in onszelf op, zonder er met iemand over te praten. Het gesprek met God en onze medemens ver stomt. Het zwijgen wordt zo tot een teken, dat wij ons van God verwijderd hebben. Een boze macht is ook dan aan het werk, wanneer wij zwijgen bij onrecht. Christus geneest de stomme. Hij drijft de boze geest uit en opent hem de mond. Hij kan weer in contact treden met God en zijn medemens. Maar, wie door Christus bevrijd is, moet in Zijn dienst treden. Anders loopt hij gevaar, weer in zijn oude houding terug te vallen. Daarom zegt Christus in deze zelfde perikoop: Wie met Mij niet is, die is tegen Mij. Neutra liteit is ondankbaarheid jegens Hem. Wat zou ik met Gods gunsten overlaan, die trouwe Heer voor Zijn gena vergelden? Wjj lezen vandaag: Ezechiël 2. Bl«t UJ« vooralen 6 ree kaan» niet ta >rden genomen. Ge heimhouding la vereefcerd. Vragen dia al at onderttag nat alkaar la verband staan moataa la afionder- UJka brlavea "V u "^HKI DEN HAAG De bijzondere rechten, die veel kerkelijke ge meenten hebben gekregen voor het godsdienstonderwijs op de scholen zijn door de Mammoet wet in de knel gekomen. Daar om heeft de hervormde raad voor kerk en school aan het mi nisterie van onderwijs en weten schappen gevraagd om een maatregel van bestuur, waar door de rechten kunnen blijven. In een groot aantal plaatsen werd het kerkelijk godsdienstonderwijs door de burgerlijke gemeente gesubsidieerd. In vrij veel kerkelijke gemeenten heeft de Nederlandse Hervormde Kerk mede op grond van deze toegekende subsidie vaste leer krachten aangesteld tot het geven van godsdienstonderwijs. Onderwijswet Met het in werking treden van de Mammoetwet is de status van het ulo (uitgebreid lager onderwijs) gewij zigd in die van mavo, dat een deel van het voortgezet onderwijs uit maakt. Daarmee vervalt voor de ge meentebesturen de mogelijkheid aan het ulo subsidie voor godsdienston derwijs te verstrekken op grond van artikel 26 van de lager-onderwijswet Treft het ministerie echter de ge vraagde maatregelen dan blijft de mogelijkheid voor het geven van subsidie bestaan. De raad schrijft in de brief aan het ministerie, dat het niet is uitgesloten, dat die gemeenten waar veel „gesubsidieerd godsdienstonderwijs" wordt gegegeven voor zeer grote moeilijkheden komen te staan als de subsidie plotseling wegvalt. Leerkrachten Ook dreigt de sociale situatie van leerkrachten die vast zijn aangesteld voor de godsdienstlessen te worden bedreigd. Daarom zou de raad het op prijs stellen als „bij het openbaar mavo het kerkelijk godsdienstonder wijs kan worden gecontinueerd." Eerder hebben de Hervormde raad voor kerk en school en andere christelijke onderwijsbonden geza menlijk aan de minister van onder wijs en wetenschappen een brief geschreven. Toen is gevraagd „om de diploma's, die door beide genoemde instanties worden afgegeven aan hen die de door deze instanties in het leven geroepen opleidingen met vrucht hebben gevolgd te willen in passen in' de komende bevoegd- gel* te worden IninloUa. Vraag: Wat moet ik als kleine zelfstandige betalen als ik 250 per week verdien: aan AOW, zieken fonds, loonbelasting, inkomstenbe lasting. Antwoord: Als kleine zelfstandige heeft u alleen met het ziekenfonds te maken als u voor een vrijwillige verzekering in aanmerking komt. Aan premieheffing is u verschuldigd 12,3 pet. van uw 13.000 premie-in komen of 1399. In het jaar van betaling is dit bedrag aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Betaalt 'u in hetzelfde jaar als waarin uw inkomen wordt genoten (op een voorlopige aanslag) dan blijft er dus '11.401 belastbaar inkomen over'. Volgens het tarief 1967 is u verschuldigd: als ongehuwde tot-4Ó jaar 2223, van 40-85 jaar ƒ2054, als gehuwde zonder kinderen 1532, met 1308 aftrek voor één kind, enz. Hierbij is niet rekening gehouden met invaliditeits- en ouderdomsaf- trek, noch met buitengewone lasten. Loonbelasting is u niet verschul digd. Vraag: Ik leer mijn vriend auto rijden. Hij zelf heeft een auto met dubbele bediening. Is hij verplicht als hij rijexamen gaat doen, dit aan te vragen via een autorijschool? Ik heb sinds 1938 een rijbewijs doch ben geen bevoegd instructeur. Mag hij met zijn eigen auto examen doen? Antwoord: Men kan zich persoon lijk aanmelden voor het examen door 19.75 over te maken op giro nummer 43 van het Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen. Op het strookje ver melde men: Verzoeke toezending 'van de bescheiden voor het examen categorie B.E. Deze worden na 8 a 10 weken toegezonden, waarna men ze ingevuld met uittreksel uit bevol kingsregister en 2 pasfoto's terug zendt. Voor het rijbewijs zijn nog eens twee pasfoto's nodig. Voor het examen moet de wagen met volledige dubbele bediening uit gerust zijn, dus ook met een tweede binnenspiegel en de handrem in het midden. yoghurt vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! Bijna miljoen voor naaste naaste (Van een medewerker) UTRECHT In de leeftijd van 78 jaar is overleden de hervormde emeritus predikant ds. J. van Ben them. Ds. Van Benthem is overleden te Utrecht, waar hij de laatste jaren woonde. Op 22 maart 1890 werd hij te Rot terdam geboren. In 1913 werd hij zendeling-leraar en dat bleef hij tot in 1934 toen hij eervol ontslag kreeg. In 1948 werd htj predikant te Hee- ze (classis Eindhoven) tot hij 1 mei 1955 met emeritaat ging. GUATEMALA King-King, één van de drie guerrilleros die verdacht worden van de moord op ambassa deur John Gordon Mein van de Vere nigde Staten, is zaterdag door politie mannen gedood naar wie hij een grar naat wilde werpen. lAeve Uncle Sam Met hun „eerbiedige" hulde aan Amerika moeten ds. G. A. Zijderveld en de heren P. Kuyt en P. Otte mij wel griezelige zwart-wit-mannetjes toeschijnen. Zwart: Rusland en China, regelrecht uit de hel losgebroken. Wit: het alleenzaligmakende Amerika, bij de gratie waarvan wij nog in vrijheid mogen rondwandelen. De heren hebben waarschijnlijk nog nooit van het bekende regeltje „halen - hebben - houden" gehoord. Natuur lijk zijn de Russen geen lieverdjes. Zij trachten onder het mom van princi piële communisten hun domme machtsstreven door te voeren. Aan de andere kant zijn de VS ech ter ook geen liefdadigheidsinstelling, die met tranen in de ogen miljoenen dollars offert en wier zonen (vooral niet aan rassendiscriminatie denken) voor bloeddonor spelen. Als de VS Rusland buiten onze grenzen trachten te houden, is dit om de egoïstische reden de eenmaal verworven in vloedssfeer te behouden en niet uit fijngevoeligheid. Als men nu met alle geweld aan mensverheerlijking wil doen. kijk dan eens naar mensen, die vanuit principiële en ethische overwe gingen werkelijk wat voor de mensheid betekenen. Den Haag L. Littel Een ..prettige" top (3) Ondanks verkeersonderwijs, voor- I lichting, tips, bonden voor veiliger verkeer enz. werden in 1967 door ver keersongevallen ca. 40 mensen per week gedood en waren er wekelijks ca. 400 zwaar gewonden, waarvan ve len nooit meer 100 pet. valide worden, en ca. 300 licht gewonden. Als zoiets in een machinehal zou gebeuren dan zou de arbeidsinspectie heel gauw maatregelen nemen. De verkeersongevallen gaan echter maar door zonder dat er afdoende ingegre pen wordt (kan worden). Alle weggebruikers zijn feilbaar, maar een zeer belangrijke maatregel lijkt mij de aanpassing van de rijsnel heid aan het gemiddelde menselijke vermogen. Bijvoorbeeld: 30 a 35 km in de bebouwde kom, 60 a 70 km daar buiten. 15 km voor brommers. Daar door wordt zoveel mogelijk voorko men dat auto's (èn veel bestuurders) monsters worden. De verlaging van de snelheid zou trapsgewijs kunnen geschieden, bij voorbeeld met 5 km per maand. Daar aan zijn natuurlijk veel nadelen ver bonden: wijziging verkeersborden, busaansluitingen. personeels- en vrachtvervoer, meer uitlaatgassen in bewoonde gedeelten (door langzamere doorstroming enz.), maar een niet te betalen voordeel zal zijn: minder do den en gewonden, minder leed in veel gezinnen. Welk zinnig weggebruiker zou daar niet aan mee willen werken? Mis schien zou onder leiding van de Bond (Van een medewerker) LUNTEREN Zaterdag heeft het bekende conferentie centrum De Blije Werelt van de deputaten voor retereatie van de Gereformeerde Kerken een fraaie nieuwe vleugel spe ciaal voor gehandicapten die daar een vakantieweek komen doorbrengen in gebruik mogen i nemen. Velen waren op deze stralende morgen naar Lunteren gekomen om getuige te zijn. De voorzitter van de recreatiestichting de heer K P. Dek ker te Bussum heette hen welkom. Namens de minister van cultuur. recreatie en maatschappelijk werk sprak drs. L. Lamers. Hij prees de verdiensten van de heer J. de Vries uit Buitenveldert. de voorzitter van I de centrale diaconale conferentie, die j op het terrein van het diaconaat tal van activiteiten heeft ontplooid. Vaartvel j Thans zegt hij in verband met het j bereiken van de zeventigjarige leef- j tijd het diaconaat vaarwel. Drs. La mers deelde mee, dat de heer De Vries is bevorderd tot officier in de I orde van Oranje-Nassau. Onder luide j bijval reikte drs. Lamers de versierselen uit. Namens het gemeentebestuur van Ede sprak wethouder H. Alberts zijn vreugde uit over de aanwinst. Voor het moderamen van de generale sy node der Greformeerde Kerken sprak dr. P. G. Kunst en namens de depu taten algemene diaconale arbeid ds. A. C. van Noord. Na een dankwoord van de heer De Vries begaf men zich naar het gezon, waar laatstgenoemde met het hijsen van de vlag de vleu gel opende. Een rondgang door het nieuwe gedeelte, een druk bezochte receptie en een lunch besloten de plechtigheid. 's Middags kwam er weer een groot gezelschap van bejaarden om in deze bosrijke omgeving een vakantieweek door te brengen. Zaterdag werd nog meegedeeld, dat de actie „Een miljoen voor de naaste naaste", die ter gelegenheid van het heidsgradatie" binnen het raam van de Mammoetwet. In de brief wordt er ook op aange drongen, dat de regeling van de be voegdheden tot het geven van godsdienstonderwijs bij het bijzonder onderwijs en bijbelkennis en cultuur geschiedenis van het christendom enz. bij het openbaar onderwijs in een sluitend stelsel van bepalingen kan worden ingepast. Van de zijde van hel ministerie van onderwijs en wetenschappen is meegedeeld, dat de verzoeken de aandacht hebben en nog in behande ling zijn. Beslissingen zullen nog vol gen. voor veilig verkeer in geheel het land een actie op touw kunnen worden ge zet (met steun van veel handtekenin gen, ook van autobezitters) om er bij de regering op aan te dringen dit pro bleem ingrijpend te lijf te gaan. Vlaardingen B. van Noort 75-jarig bestaan van de centrale dia conale conferentie werd opgezet voor geestelijk gehandicapten en overbe laste huismoeders, tot nu toe negen ton heeft opgebracht. In 1966 was er al 640.000 gulden. In dat jaar droeg de stichting ..Steun evangelisch herstel en op-r bouw" De Blije Werelt over aan de deputaten voor recreatie. (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT ,.De moge lijkheden van het Youth for Christ-werk zijn in Nederland nog nooit zo groot geweest als nu", aldus de voorzitter van de Stichting Youth for Christ-Ne- derland, de heer Joh. de Jong uit Leeuwarden. De direkteur van dit interkerke lijke en internationale werk, ds. G. A. Brucks werkte dit later uit door te wijzen op het bereiken in het afgelo pen jaar van 80.000 tieners met het evangelie door bezoek aan scholen met buitenlandse muziekteams, via de koffiebars en het in aantal abon nees snel groeiende blad „Aktie". Deze gunstige geluiden waren te horen het afgelopen weekend in de jeugdherberg „De Grasheuvel" te Amersfoort, waar het landelijk bestuur, de direkteur en fulltimers en de afgevaardigden van de plaatse lijke comité's diepgaand spraken over dpel en structuur van het Neder landse YfC-werk. In dit verband werd er op geat tendeerd dat UfC zich steeds meer gaat presenteren als een service-be weging voor de kerken en ge meenschappen. In die zin werd ook een aanpassing van de statuten aan genomen. Vormingscentrum Door de snelle uitbouw van het werk is het nodig geworden de kam- peerfaciüteiten uit te breiden, meer fulltimers aan te stellen, meer teams samen te stellen, waardoor weer de noodzaak naar voren is gekomen om een eigen vormingscentrum te rea liseren. Verder werd in dit weekend de op richting bekend gemaakt van een ..Vriendenkring van YfC" met als doel het werk een wat hechtere finan ciële basis te geven. DACHAU Voormalige ge vangenen van het nazi-concen tratiekamp Dachau bij München hebben gisteren in aanwezigheid van ongeveer 5.000 lotgenoten en gasten uit binnen- en buiten land een internationaal gedenk teken op de appèlplaats van het kamp onthuld. Een van de ere gasten was prins Bernhard, die na afloop van de plechtigheid het crematorium van het voor malige kamp bezocht. Het gedenkteken heeft 1,2 miljoen mark gekost. Dit bedrag is door in ternationale collectes bijeengebracht. Het monument staat bij de urn met de as van „onbekende politieke ge vangene". Een met beton beklede zig-zag-loopgraaf op de appelplaats symboliseert de lijdensweg van de gevangenen naar de dood. Het gedenkteken is vervaardigd door de ZuidSlavische beeldhouwer Glid Nandor. De sokkel van het ge denkteken draagt in het Engels, Frans. Russisch en Duits de inscrip tie: „Mogen het voorbeeld dergenen, die hier van 1933 tot 1945 wegens hun strijd tegen het nationaal-socia- lisme hun leven lieten, de levenden verenigen ter verdediging van de vrede en vrijheid en in eerbied voor de waardigheid van de mens". Bij de plechtigheid waren ook af gevaardigden uit Rusland en de over ige Oosteuropese communistische landen aanwezig. Toen de burge meester van West-Berlijn, Schtitz, bij het monument aankwam ont vouwden voormalige concentratie- I BAARN Bij een brand in de I schoenenzaak van mevrouw A. A. Hendrikx-Janssen aan de Laanstraat in het centrum van Baarn is gister middag ongeveer voor een halve ton schade aangericht. De brand, die ver moedelijk is ontstaan door het omval- I len van een brandende petroleumka chel, verwoestte een groot deel van de voorraad schoenen en sportartike- j len, alsmede een boven de winkel gelegen woning. kampgevangenen en jongelui span doeken waïirop stond „Vandaag her denkt u. morgen hangt u" en „Nu een progromhetze en morgen de eindop lossing'. Het protest ging volgens de demonstranten tegen de aanwezig heid van Navo-muziekkorpsen. Toen een aantal jongelui zich niet stoorde aan de één minuut stilte maar leuzen tegen het militarisme en te gen de Navo schreeuwden kwam het tot een handgemeen met voormalige concentratiekampgevangenen, die de spandoeken uit hun handen trokken. KAAPSTAD De oud-mijnwerker Petrus Smith, de derde man die bij de Zuidafrikaanse hartchirurg prof. Chris Barnard een nieuw hart heeft gekregen, voelt zich uitstekend. Gisteren vroeg hij of hij al op mocht. Barnard zou zeer tevreden zijn over het verloop van de operatie op zijn 52-jarige patiënt, die zaterdag in het Groot Schuurziekenhuis in Kaapstad het hart kreeg van een 32-jarige A- frikaanse vrouw. Deze was aan een hersenbloeding overleden. De operatie was de 42e hart transplantatie ter wereld en de derde in Zuid-Afrika onder leiding van dr. Barnard. In het voormalige concentrate kamp Dachau, waar i ment werd onthuld ter »u|g dachtenis van hen die hier or 8 kwamenontstonden onverkwii ten kelijke tonelen doordat jonjjval' ren van de gelegenheid misbrui jeB maakten om te demonstrei tegen de Navo. De politie mot tussenbeide komen en er o*"61] stonden vechtpartijen. f 1' Een poli C wai Bijl het WCK Plan voor bouw va nationaal centrum voor suikerzieken De Nederlandse boo UTRECHT eniging voor Suikerzieken (NVS) w aan plannen voor de bouw van ee»**' tionaal centrum voor suikerzieken 1 een capaciteit van twee-tot drlehon kon bedden. Het centrum komt in de van Huis ter Heide, waar de ve ging al een tehuis heeft. Dit zei de vice-voorzitter van de ll de heer P. Scharringa, zaterdag Utrecht tijdens de jaarvergadering), de vereniging. Hij waarschuwde aanwezigen voor een dreigend als de slechte financiële toestand v duurt, Nederland telt momenteel 125.0 kerziekèn, die onder doktersbeha!! ling zijn. Slechts 25.000 van hen zijfl de NVS aangesloten. Debat minister Verih studenten in Leidei LEIDEN Zoals gemeld zal he 19 juni afgebroken debat tussen mj ter Veringa (onderwijs en wetenscl en) en vertegenwoordigers van de. derlandse Studenten Raad a.s. doe dagavond worden voortgezet. InmiL is besloten de discussie te houdejj de Stadsgehoorzaal te Leiden. Naar Israël of westerse landen WARSCHAU Uit Warschau komen berichten, dat de laat ste weken steeds meer joden Polen verlaten. Sinds half augustus vertrekken er weke- ïïZM^eeftuvku^] n i Bc Zulc r (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De raad voor de catechese van de Nederlandse Hervormde Kerk en de gereformeerde werkgroep voor de catechese hebben samen een nieuwe losbladige catechisatiemethode voorbereid, waarvan over enkele weken de eerste deeltjes zullen verschijnen. De methode bestaat in drie delen naar leeftijds groepen. Het eerste deel (voor boven de 17) is getiteld „Leven als christen". In vier series van telkens tien lessen worden hierin de onderwerpen geloof, gebod, gebed en gemeente behandeld. Het tweede deel (15-17 jaar) heet „Leven met de gemeente". Hierin worden dezelfde onder werpen behandeld, maar nu in de vorm van dwarsdoorsneden. Als thema's zijn gekozen de eredienst van de gemeente, de gemeenten in de wereld, de gemeenschap der kerken en de Bybel als boek van de gemeente. Het derde deel is bestemd voor de leeftijds groep beneden de vijftien. Dit zijn vier series van vijf lessen, die de onderwerpen Bijbel, diakonaat, apostolaat en pastoraat behandelen. Het middelste deel staat onder gereformeerde redactie, de beide andere onder hervormde. De gezamenlijke uitgevers, Boekencentrum Den Haag en Kok Kampen hebben alle gereformeerde en hervormde predikanten een uitvoerig prospec tus toegezonden. HOE EN WAT Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger* die geen dolle stunts uithalen maar u J^"1 vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop". Er kunnen 3 passagier# tegelijk mee. Ale regel i9 het mogelijk In de 30 minuien vllegtljd ook boven uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht ia een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichllngen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan hel eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Betaling aan de krarjl: per fljro of aan het bureau. voor dne pöwoSinfiSsMHpBBBMBBWMWBMWUMBHBMMHMMW BI) de indeling voor de vluchten behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Twee-of driemaal'n half uur aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele of drledub- ..tot f minste» later. Daar na Ie rit naar het vliegveld ongeveer een li Iqks ongeveer honderd joj Tr naar Israël of westerse landPPQ® Nadat in 1967 na de juni-exbare Polen de diplomatieke banden Israël heeft verbroken, hebben r Sc dan 1100 Poolse joden gebruik f"1!1 maakt van de mogelijkheid Israël te vertrekken. In Polen I Bc ongeveer 25.000 tot 30.000 joden. De huidige exodus wordt zaakt door de anti-Israëlische ding van de Poolse regering er L communistische partij. eiët too Ambassade De Nederlandse ambassade inpu len vertegenwoordigt tevens sinds na de juni-oorlog de dipld. tieke banden met Israël zijn veil ken. Daarom verzorgt de Nederlai ambassade ook de visa-aanvi> van de joden. Deze maakt echter de exacte cijfers van de uittocht Je kend. I Vier of vijf gezinnen schijnen! gelijks met de trein naar Wenet vertrekken waar zij worden opgef gen door joodse instanties. Vele vluchtelingen zijn artsen, ij nieurs, onderwijzers en mensen y een vak hebben geleerd. Dat er vooral op het ogenblikj veel joden vertrekken waarschijnlijk verband met het[ dat veel ouders het einde van[ j schooljaar hebben afgewacht. ite U iun NED HERV. KERK Bedankt voor Benthuizen: A. Stj len burg te Lexmond. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenzand/*? Slofstra te Mussel. r~ DOOPSGEZ. BROEDERSCHAR Emeritaat verleend aan ds. B. Dt^8 te Wageningen. ti Een particulier vliegtuig is zal in Noord-Wales' tegen een heuvi den kwamen om het leven. Weer in Enropa weer max. temp. gisteren Kopenhagen mist 25 Londen mist 22 Amsterdam mist 20 Brussel onbew. 23 Luxemburg onbew. 21 Parijs onbew. 23 Nice onbew. 26 Frankfort mist 22 München mist 20 Zürich mist 21 Genève mist 22 Locarno mist 25 Wenen zw. bew. 25 Innsbruck zw. bew. 24 Rome onbew. as Madrid 1. bew. m Mallorca onbew. as

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2