H. van Weizen verlaat bestuur De Eendracht "Met paarden moet je altijd geduld hebben" Commentaar Net verkeerslichten omgeving K. Rapenburg volgende week klaar Ds. Doorn in dienst Vechter voor samenwerking tussen Leidse woningbouwverenigingen Deftig Humor Receptie Bonaparte Boni gevonden Bruidshuis toonde collectie ts Sport Centrum GROFVUIL» OPHAALDIENST. A B C DE F G II IJ 0L M NOPQRS T U V W x Y "Keet de^eetccv NIIUWÏ IIIDSE COURANT UTWDAO T nPTIMBCR 1M( «UWVUUWWWUVVVUUUWWI LEIDE!S Een veteraan van de Leidse woning- bouwwereldde heer 11. van Weizen 75), sinds 1937 bestuurslid van woningbouwvereniging De Eendrachtwaarvan velé jaren als voorzittertrekt zich deze maand definitief uit het bestuur van De Eendracht terug. Eind vorig jaar droeg hij het voor zitterschap over aan de heer A. Verboom maar sindsdien was hij nog als adviseur aan het bestuur verbonden. Hij heeft nu ook bedankt voor het fede ratiebestuur; alleen het secretarisschap van de com missie Uitvoering schilderwerken9-9 blijft de heer Van Weizen voorlopig nog waarnemen. wwvwwwvwwuwwwin Voorvechter van samenwerking tussen de verschillende bouwver enigingen in Leiden, heeft hij al verscheidene van zijn idealen zien verwezenlijkt. Wij denken slechts aan de nog niet zo lang geleden tot stand gekomen centralisatie van de administraties der aangesloten verenigingen. Hij verwacht dat er nog wel meer gaat gebeuren in de nabije toekomst: centralisatie van het onderhoud en te zijner tijd ook herverkaveling van het huizenbezit der verenigingen zodat niet elke vereniging haar huizen in de gehele stad verspreid heeft staan. Met zijn wat deftig aandoende articulatie, die niet doet vermoe den, dat hij toch een rasechte Lei- denaar is. heeft deze sympathieke en nog vieve CPN-er ons iets ver teld van de ontwikkelingen in de Leidse woningbouwwereld sinds 1937, sedert het jaar dus, dat hij mede richting kon geven aan die ontwikkeling. Zijn woorden onderstrepend met beheerste handbewegingen gaj hij intussen ook een klein kijkje in zijn eigen leven, het leven van een autodidactdie sigarenmaker werd maar hogere aspiraties had. Die door geldgebrek hij was toen al getrouwd een onder wijzersopleiding moest staken maar die zich opwerkte in vak beweging en politiek, met name in de Communistische Partij Ne derland. In 1933 volgde hij dr. J. A. N. Knuttel op als lid van de Leidse raad en van 1935 tot 1939 en van 1946 tot 1955 was hij lid van de provinciale staten. zegt hij nu en niet zonder reden noemt hij in dit verband bij her haling de naam van wijlen de heer Schoneveld, een andere pionier in deze wereld, met wie hij veel en prettig heeft samengewerkt. Zijn afscheid krijgt zaterdag middag 21 september een officieel tintje het bestuur biedt hem dan namelijk van 3 tot 5 uur een receptie aan in restaurant Van der Heijden. Veel maakte hij mee, vele teleur stellingen moest hij slikken, mede door zijn politieke overtuiging die nogal eens een belemmering was bij zijn vele activiteiten. Maar zijn ge voel voor humor en zijn levendige belangstelling voor alles waar hij mee werd geconfronteerd, hebben hem tot op de dag van heden niet in de steek gelaten. Met zijn vrouw geniet hij een goede levensavond in het huis in de Lombokstraat, dat hij al in 1922 betrok, een huis van De Eendracht, de in grootte derde bouwvereniging van onze stad zij exploiteert ongeveer 1400 woningen. Direct na de Tweede Wereldoor log, in 1945, werd hij voorzitter van deze vereniging. „Waarbij aange tekend dient te worden" om zijn eigen woorden te gebruiken „dat je in feite als bestuurslid werd ge kozen en dat pas daarna een functie toewijzing volgde". Sindsdien heeft hij met een aan tal medestanders in de lang niet altijd zo rustige wereld van de Leidse woningbouwverenigingen, geijverd voor een zo breed moge lijke onderlinge samenwerking en een zo goed mogelijk contact met de gemeente. Er is veel verbeterd, LEIDEN Aanstaande maandag of dinsdag wordt het uitgebreide net van verkeers- en voetgangerslichten tussen Güzelaarsbank en Turf- marktbrug in gebruik gesteld. Op dit bijzonder drukke verkeersgebied, met een passage van 25 tot 30.000 voertuigen per werkdag, wordt de bestaande installatie uitgebreid met een groot aantal lichten. De eerste weken zal men gebruiken om liet hele samenstel van. verkeerslichten zoveel mogelijk naar de eisen van het verkeer te regelen. Hierdoor wil men de vlotste en veiligste doorstroming voor het verkeer krijgen. ZOETERWOUDE Ds. L. Doorn, Hervomd predikant alhier, gaat voor een jaar en zes weken als reser- ve-4egerpredikant in militaire dienst. De Herv. Gemeente zoekt op het ogenblik naar een oplossing om hem te vervangen. Morgen gaat in de dorpskerk de hulpprediker E. Loe rakker uit Dieren voor. Ds. Doorn is nu ook consulent van de Herv. Gemeente te Hazerswoude. Maar ds. Boer te Almkerk heeft het beroep aangenomen. Welmers, groot improvisator LEIDEN Dc in 1937 geboren organist van de Triumfatorkerk te Katwijk, Jan Welmers, bespeelde gisteravond het orgel van de Pie terskerk en besloot daarmee de serie zomerconcerten in deze kerk van dit jaar. Zijn optreden heeft op ons een uitstekende indruk gemaakt, even wichtig, technisch gaaf, stijlvol. Een toccata en fuga van Buxtehu- de in F en een partita van J.G. Wal- ther boeiden ons minder doch vorm den een goede inleiding tot Bachs magistrale preludium en fuga in a die het zeer goed deden op dit orgel en met de doormaans ingetogen re gistratie van Welmers. Verrast waren we door de we liswaar niet zeer organistische, doch wel muzikale betekenis van een der 11 koralen op. 122 van Brahms. „Herzlich tut mich verlangen", een typisch produkt van 's meesters laatste sombere levensjaren toen de weg terug naar de voor-klassieke muziek hem ontoegankelijker scheen dan ooit. Herman Schey luisterde deze - avond op met zijn als steeds opmer kelijke en innig gezongen solo's zo als „For Behold" uit Handels Messi ah, een recitatief en aria uit Bachs cantate „Ich habe genug" en Dvoraks Biblische Lieder. Hoewel hij soms, vooral in Bach, met de maat op gespannen voet scheen te leven en zijn voordracht van Dvorak niet overal overtuigde de grote kerkruimte is bovendien voor deze concertliederen weinig geschikt deed het ons weer groot plezier de warme stem van onze nestor onder de zangers te beluisteren. De avond werd besloten met een briljante proeve van Welmers im provisatiekunst, een soort partita met fuga over het Onze Vader-ko- raal met veel coloristische en rit mische, zelfs contrapuntische fan tasie. Dr. J. van der Veen KEIJZER TAPIJT EEN ~£hkulotl TAPIJT KAMERBREED P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM HILLEGOM Bij 't uitbaggeren van de Parallelsloot langs de spoor baan is een vliegtuigbom gevonden. Deze bom. ongeveer een meter lang en plm. 75 kg zwaar, is afkomstig van een bombardement in 1940. De mijnopruimingsdienst heeft het pro jectiel onschadelijk gemaakt en meegenomen. LEIDEN Jonge verloofde meisjes en hun moeders maakten voornamelijk het publiek uit dat vrijdagavond een modeshow bezocht. Bruidshuis Sloos, Stille Rijn 11, toonde in Nieuw-Minerva zijn nieu we collectie bruidstoiletten. Eén van de drie mannequins, was Tsjechische van geboorte en had twee weken geleden haar vaderland verlaten. In ruisend wit, afgezet met kant en bloemen, hadden vrijwel alle mo dellen een hoge taille en korte mou wen. waardoor een kinderlijk sil houet ontstond. De modieuze kapsels werden ver zorgd door kapsalon „Het Centrum". Een bijzonder opvallende hoofdtooi was een sluier die zo om het hoofd gedrapeerd was, dat hij de indruk wekte een tulband te zijn. Drogisterij Vrijenhoek verzorgde de make-up van de mannequins. T\IT jaar en volgend jaar worden voor de huisvesting van de sport in Leiden bijzonder belangrijk. Over een paar weken zal de nieuwe sport hal aan de Boshuizerlaan in ge bruik worden genomen en in 1969 zullen de veemarkt-sporthal en de universitaire sporthal (waarover wij gisteren schreven) volgen. De laatste is niet alleen van bete kenis voor de studenten. Fr komt dan ruimte vrij in zalen waar zij nu sport beoefenen. Eindelijk krijgt de Leidse sport uit zicht op voorziening in enkele van haar urgentste behoeften. De lijst is echter nog lang niet afgewerkt. toch het centrum van een grote streek. Het heeft de plicht, bij te blijven. Anders waaieren de kopesv uit naar andere koopcentra, naarmate het eigen vervoer toe neemt. steeds dichterbij komen te liggen. Middenstand en groot-winkelbedrfff hebben getoond wat ze waard zijn- En al viel hel in bepaalde uren niet mee de Leidato nauwkeurig te tax eren, de algemene indruk is ton der enige twijfel zeer gunstig. TVTU gaat ook in wijk 4 van de ge- ref. kerk en de wijkgemeente Staalwijk van de Herv. Gemeente Leiden het interkerkelijke kring- werk beginnen. De kringen zullen in de komende winter viermaal bijeen komen en ter afsluiting zal een ge meenschappelijke bijeenkomst wor den gehouden Als inleiding is er zondagavond 22 september om 7 uur een gemeenschappelijke dienst in de Zuiderkerk. Een werkelijke toenadering tussen de kerken zal het meer moeten hebben van persoonlijke ontmoetin gen aan de basis dan van spectacu laire initiatieven aan de ton. Men kent elkaar en eikaars opvattingen en geloofsbeslissingen nauwelijks. Het kringwerk is bij uitstek ge schikt die beperkte kennis te ver groten en te verdiepen, omdat daar het gesprek tot zijn recht komt. Daar verbleekt de betekenis van bv. een „oecumenische zondag" bij. Die is er elk jaar. maar er veran dert wezenlijk vrijwel niets. Kring- werk, waarin het samen christen zijn in deze tijd aan dc orde komt, is niet vrijblijvend. Waar herken ning is, laat men elkaar niet meer los. Een kring is gemeenschap. TTET klein- en groot-winkel bedrijf in Leiden demonstreren deze weken, dat zij levend en gezond zijn. De „kleine" zaken doen dat op de Leidato, een manifestatie die haar tienduizenden .verslaat" en bij de grote doelen wij op de Hcma en V en D, waar ingrijpende verbou wingen voor een radicale moderni sering hebben gezorgd. Al vindt men in steeds meer gemeen ten en dorpen in de omstreken re presentatieve winkels, Leiden is Minder ivolvee, meer slachtvee op de veemarkt LEIDEN Alles overziende mo gen wij vaststellen dat bij prachtig nazomerwcer het een rustige vee markt is geweest. Dit rustige slaat meer op de aanvoer, want het hao- delsvcrloop van vrijwel alle afdelh»^ gen was willig. De wolvee-afdeling vertoonde we» mindere aanvoer (concurrentie En-- gelse invoer in Frankrijk). Ook door het weer wordt de agrariër ervan weerhouden het vee af te stoten.. Van wat betreft de slachtvee-sector bedroeg de gemeenschappelijk* marktprijs in de E.E.G. in de week van 23 tot en met 30 augustuc slechts 235,35 per 100 KG levend gewicht 234.37 Deze lag dus be neden de 100 procent van de oriënta tie-prijs 246,16. Melkkoeien waren er nog normad (voor de tijd van het jaar). Van koeien echter wel minder, dit na tuurlijk in verband met het weer en de slachtveeprijzen. Het jongvee war in geringe getale opgekomen. De aanvoer van nuchtere kalveren loopt op het eind. De handel van pinken en graskalveren was rustig. Slachtrunderen: Slachtstieree werden vlot verkocht en de vette- runderenafdeling was nagenoeg ont ruimd. De vette kalveren werden vlot verkocht tegen hogere prijzen (per KG. L. gewicht van 4,05 tat 4.10); mogelijk overtrof de vraag het aanbod. Aan het wolveefront al enigszirw minder aanvoer. Toch werden de vette schapen goed. de lammeren stug en de fokschapen vlug ver kocht. De hogere prijzen in slaehtvarkens leverden vorige week voor de hancM nogal moeilijkheden op doordat <te afneming de nodige welstand bood. Er volgde mogelijk daardoor een kleine prijsverlaging. Toch is er nog voldoende export om de goede bo dem te plaatsen. Biggen en lichte varkens: Redelijke aanvoer, het han delsverloop dito Tot nu toe kent dit gebied „slechts" lichtinstallaties op het Noordeinde (dubbele verkeerslich ten en een voetgangersinstallatie), het Rapenburg (dubbele verkeers- en twee voetgangersinstallaties), de Breestraat (voetgangers), het Kort Rapenburg (dubbele verkeerslich ten), de Boommarkt (twee ver keerslichten en een oversteeklicht), de Bostelbrug (een verkeers- en een voetgangerslicht) en een licht bak op de Prinsessekade voor om leiding van het verkeer bij ge opende Turfmarktbrug. Het nieuwe gedeelte bestaat uit de volgende lichtinstallaties: Kort Rapenburg: verkeerslicht vlakbij de Boommarkt voor het ver keer in de richting Bostelbrug; Bostelbrug: verkeerslicht rich ting Apothekersdijk en Prinsesse kade: Apothekersdijk: verkeerslicht richting Turfmarkt; Prinsessekade: dubbel verkeers licht aan „uithouder" (lange hori zontale arm boven de straat) voor richting Apothekersdijk; verkeers licht richting Turfmarkt vlak voor Haarlemmerstraat, met aangekop pelde installatie (met pijlen) voor richting Blauwpoortsbrug (op marktdagen en bij geopende Turf marktbrug), waardoor de neon- lichtbak komt te vervallen. Haarlemmerstraat: verkeerslicht voor richting Turfmarkt; Turfmarkt: voetgangerslicht in looproute Haarlemmerstraat-Blauw- poortsbrug. ADVERTENTIE Th. J. var der HEIJDEN lêtmml Maandag, buurt 17: Hoge Morsweg Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg (ook de woonschepen). Morslaan. Dr. Lelylaan, Granaathof. Dia mantlaan, Onyxhof. Amethisthof, Sma- ragdlaan. Robijnstraat. Parelstraat. Te- paaslaan Aquamarijnstraat. Bothastraat Herman Costerstraat, Morskade, Rijnhof- weg. Dinsdag, buurt 18: Lammenschansweg (belde zijden van Zoeterwoudsesingel tot station), Kamerlingh Onnesplein. De Slt- terlaan. Van der Waalsstraat. Buys Bal lotstraat, Hugo de Vrlesstraat, Kap- teynstraat. Van der Waalsplein, Van Bemmelenstraat, Lorentzkade (geheel). Zeemanlaan, Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rozenboomstraat. Donderdag, buurt 19: Lage Morsweg. P. C. Hooftlaan, Vondellaan. Van Baer_ lestraat. Jacob Catslaan, Gerard Brandstraat, Coornhertstraat. Const. Huy- genslaan, Brederostraat. Roemer Vls- •cherstraat, Tesselschadestraat, Leeghwa- terstraat. Storm Buyslngstraat. Ca- Umdstraat. Conradstraat. Dijkstraat, Vrijdag, buurt 20: Van Vollenhovenka- de. Van Vollenhovenplein. Snouck Hur- gronjestraat. Hulzlngastraat, Uhlenbeck. kade. Colenbranders traat, Meyerskade, Duyvendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot v. Vollenhovenplein). Rijn dijkstraat. Kanaalstraat. Dozystraat, De Goejestraat, Cosljnstraat, Hartmanstraat. Roomburgerlaan. Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wllhelmlnabrug), Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wllhelmlna brug), Catharlnustraat, Rijnstroomstraat. Sfeer in 't gezin De Nieuwe Leidse" er in /K heb mijn leven lang tussen de paarden gezeten. Na de oorlog in '45 ben ik koetsier geworden bij gebr. De Jong aan de Hogewoerd, maar voor de oor log werkte ik als knecht bij een boer. Daar heb ik veel met paar den leren omgaan. Ik deed land- bouwwerk met ze. zoals ploegen en eggen. Je moet met dieren eigenlijk net zo omgaan als met mensen. Je moet ze gewoon leren kennen. Met werkpaarden is het niet an ders. Elk paard heeft zijn eigen karakter. Het is alleen de kunst dat te ontdekken. Ik ben nu zo'n beetje uitge praat. Ik ben net 65 geworden Ik rijd nu alleen, nog, als het erg druk is en ze me nodig hebben. Afscheid nemen van de dieren valt niet mee. Weet je„ wat het is, vandaag hebben ze dit en morgen dat. HET beroep van koetsier is aan het uitsterven. We worden verdrongen door de auto. Echte rijtuigbouwers zijn er haast niet meer. Er is gewoon niet aan materiaal te komen. Wij rijden met echte solide wagens, waar mee we nog jaren hopen te kun nen rijden. Je moet ze echter goed bijhouden en nazien. Eigenlijk is het niet meer te doen met paarden en koets. Als je op straat rijdt, snijden de men sen met auto's je af alsof ze wil len zeggen, wat doe jij nog op straat. Ik vind wel, dat als iemand trouwt, dan hoort hij in koetsjes te trouwen. Een auto kan niet tegen het paard op. De bruids reportages worden daardoor ook veel mooier. Ik heb echt geen hekel aan auto's. Sinds mijn 22-ste rijd ik veel in auto's. Ook bruidsparen, maar een paard blijft altijd een paard. Zo mooi kan een auto niet zijn. s Jl/fORGENS worden de paar- den geroskamd, gevoerd en geschuierd. Als het heeft, geregend, worden alle rij tuigen gewassen. Ook de tuigen worden opgepoetst. Daarna gaan we meestal rijden, als er een trouwpartij is. Als ik het voor het zeggen heb. zit ik liever op de bok dan achter het stuur. Vooral als er een beetje goeie paarden voor staan, kan je ermee praten. Dan heb ik geen last van de kou of het slechte weer. Dat merk ik geeneens meer. In de wintermaanden is er wei nig animo om te trouwen. Verder is het het hele jaar druk met als topmaanden mei en december. Meestal heb ik twee trouwerijen per dag. Als je er drie hebt. moei je die beesten helemaal lam nj-t den. Dat gaat echt niet. Vooral tegenwoordig in het verkeer. Ze moeten heel wat leren. DE koetsen, waar we mee rij den, zijn trouwcoupés. lan dauers, berlines en muilkoet- sen. In die laatste koetsen wordt ook getrouwd, maar vroeger wer den daar vooral studenten in rondgereden. Dan gingen de groe nen van het corps eerst naar. Katwijk en Noordwijk, waar men dan op het strand aan het vechten ging. Op de terugweg bij de Leidse Buurt stonden we ze dan met muilkoetsen op te wachten om ze door Leiden te rijden. We hebben trouwens ook nog een hele mooie lijkkoets staan. Zo'n ding kostte voor de oorlog 7.000 gulden, maar voor een be grafenis worden koetsjes maar sporadisch gebruikt. Ik heb er geen moeite mee tijdens zo'n rit mijn gezicht in de plooi te hou den. Je krijgt een Napoleonsteek op en je kijkt maar voor je uit naar de paarden. Dat gaat eigen lijk vanzelf. Met die hele dure lijkwagen hebben we trouwens pas nog een baron uit Wassenaar begraven. Die had tijdens zijn leven zelf alles al geregeld. ALS paarden 30 jaar zijn ge- VI worden, is het wel afgelopen met ze. Je moet met paarden altijd geduld hebben. Als je in een auto zit, druk je het gaspedaal maar in, maar dat is met dieren heel anders. Als ik ga rijden, ge beurt dat ook heel gemoedelijk, zo van ,,hé jongens, kom we gaan". Krijgen we nieuwe paarden binnen, dan komen ze eerst een maand of veertien dagen op proef. Dan kunnen we kijken of ze ge schikt zijn voor de stad. Ik zet dan een oud paard ernaast en dan maar afwachten, wat-ie doet. Als een paard er pas is. maakt het zich weieens zenuwachtig, omdat het. rijtuig te hard gaat of dat het het tempo niet kan bij houden. Van begin af aan moet je zo'n paard opkweken. MET die studentenritjes maakte je wel wat mee vroeger. Een jaar of vier geleden zat ik op de bok en gingen we 's avonds al die kamers af. Op een gegeven moment stond ik op de Molengracht en toen hadden ze boven op de koets vier rode lampen neergezet. En ik zat me maar af te vragen, hoe ze aan die dingen waren ge komen. Enfin, er komt zo'n knul naar me toe en zegt: koetsier rijen. Ik zeg tegen hem: ik denk er niet- aan. Ik had inmiddels doorgekregen, dat se die lampen Koetsier P. van Rün (Leiden) tussen zijn paarden. bij een diepe kuil hadden weg gehaald, waar men aan het gra ven was. Je hebt bij zo'n clubje ook altijd een leider. Na een poosje komt hij naar me toe en vraagt, wat er aan de hand is. Ik zeg: ik ga niet weg, voordat die lampen weer op hun plaats staan. Als er iemand hier nog een beetje ver stand heeft, zal hij het kunnen begrijpen. En toen, na veel praten werden die lampen op hun plaats gezet. Je moet als koetsier ei gen* lijk overal op letten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3