Rusland is ontevreden, maar Dubcek blijft volhouden NEDERLAND BOUWT 400 WONINGEN Ernstige diabetespatiënt doodt vrouw en kind car n Dringend beroep op het volksfront Het Kwartet Crita) rit weer STABIEL Helicopter stort in Oostzee: elf mensen vermist AANVULLEND SALARIS 90Ö0 AMBTENAREN Economie is gunstiger dan voorzien FRAUDE OP SCHIPHOL Afgrijselijk drama in Rotterdamse woonwijk Toon ontvangt eerste aanbod uit Amerika Huishoudshow van deze glanzende onder- zettertjes (met fljn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant Lour: F. Diem» CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .,Su„.„s.ich gh,bi„e„ |»efdr«4<cteur: Dr. E. Diemer mijn hert in teghenipoet!" joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 J Kf«rd«9 7 september T968-49ste faergsmp vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenipoet!" Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Russische bezetter probeert in Tsjecho slowakije steeds meer de duimschroeven aan te draaien. Ook Roemenië staat onder zware druk. Maar partijleider Dubcek probeert te redden, wat er te redden valt. En hjj weet een eensgezind volk achter zich. Toch blijven de gevolgen van de Russische interventie niet uïtL Roemenië moet onderhandelen Koeznetsof kwam naar Praag Nieuw gesprek met Moskon I Ervaring is eenvoudig de naam die we aan de som van onze fouten geven. WILDE (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT Het weer ïn sep tember blijft stabiel. Een zwakke storing trekt over noord- west-Duitsland naar het zuid westen en geeft bij ons tijdelijk wat bewolking. Daarna wordt het weer zonnig bij een zwakke noordoosten wind. Het hogedruk- gebied blijft omvangrijk en zal in de komende dagen perioden van nazomerweer blijven bren gen. De middagtemperatuur schommelt hierbij tussen 20 en 22 graden. De plaatselijke mist in de ochtend lost nog vrij snel op. 8 september, zon op 6.01. 19.11: maan op 19.44. onder 7 40. 9 september: zon op 6 05. 19.09: maan op 19.54. onder 8.57. PRAAG De druk van het Kremlin op Tsjechoslowakije neemt toe. Gisteren moest president Svoboda de Russische vice-premier Vasil Koeznetsof ontvangen, die naar Praag was gekomen om orde op zaken te stellen. Moskou is namelijk erg onte vreden over het nakomen van het compromis door de Tsjecho- slowaakse leiders. Het Russische persbureau Tass meldde, dat Koeznetsof naar Praag was ge gaan voor een openhartig ge sprek. Dat woord „openhartig" betekent dan, dat er verschil van mening bestaat. Dal geschil is gisteren niet uit dc wereld geholpen. Na het gesprek tus sen Svoboda en Koeznetsof werd ten minste bekendgemaakt, dat de Russische en Tsjechoslowaakse lei ders opnieuw binnen twee of drie dagen zullen vergaderen. Roemenië Ook Roemenië staat onder zware pressie van Moskou. Onder bedrei ging van een invasie zou Boekarest erin hebben toegestemd besprekingen te beginnen over een hernieuwing van het verdrag van vriendschap en bijstand. Volgende maand beginnen de besprekingen. De inzet is de onafhan kelijke koers, die Roemenië al enige tijd volgt. Vooral de houding van Boekarest tegenover Bonn moet van de Russen worden herzien. sterk genoeg is om de tegenwoordige i moeilijkheden te overwinnen en I voort te gaan op de weg, die na janu- ari is ingeslagen. De partijleider kreeg een stevige steun in de rug van een 10.000 fa brieksarbeiders uit Brno. In het blad van de vakbonden verklaarden zij geen goedkeuring te hechten aan het compromis, dat in Moskou is onder tekend. Verder trotseert Dubcek de Russische kritiek op zijn minister van buitenlandse zaken Hajek, die na zijn optreden voor de Veiligheidsraad in Moskou in ongenade is gevallen. In afwachting van de ontwikkeling is Hajek enige tijd in Zwitserland gebleven. Gisteravond zou Hajek, vol ledig in functie, met vrouw eri kind in Praag zijn teruggekeerd. Grote ontsteltenis en ver slagenheid heersen er in de Val kreek in de nieuwe Rotterdamse woonwijk IJsselmonde. waar vrijdagmiddag de assistent accountant C.. 39 jaar, in een toestand van verstandsverbijste ring zijn vrouw en kind met hamerslagen om het leven bracht. Op de foto recherche en medisch personeel voor C.'s wo ning op de galerij boven. Daar onder in de deuropening de benedenbuurvrouw van C., die haar tranen niet kon bedwingen. Verbod Volksfront Steeds duidelijker wordt, dat noch Praag noch Boekarest zo maar voor Rusland door de knieën gaat. Veelbe tekenend was het, dat partijleider Dubcek gisteravond een dringend be roep deed op de Volksfront zich aaneen te scharen opdat „we blijven voortgaan op de weg van onze socia listische ontwikkeling". Alle progres sieve krachten moeten zich in het Volksfront verenigen. Voor het centrale comité heeft Dubcek de politieke toestand uiteen gezet. Hij sprak over de lijn die na de onderhandelingen met Moskou moei worden gevolgd. Dubcek betoogde. dat de partij STOCKHOLM Een hefschroef- vliegtuio van de Zweedse marine is gisteren met 13 man aan boord in -'e buurt van Stockholm neergestort. Twee man konden worden gered, maar elf personen worden vermist. De wrakstukken zijn over een groot gebied verspreid. Marinesche pen hebben het gebied afgesloten. Volgens berichten, die echter niet on middellijk konden worden bevestigd, zou een ontploffing aan boord van het toestel de oorzaak zijn van het neerstorten. Aangenomen wordt, dat het wrak van de helikopter op 80 a 100 meter^iepte ligt en dus niet door duikers kan worden bereikt. Zo worstelt Dubcek tegen de stroom in. Maar de gevolgen van de Russische interventie blijven niet uit. Zo mogen van het ministerie van buitenlandse zaken de „K231" en de „club van geëngageerde partijlozen" zich niet verder organiseren. De leden van „K231" zijn ex-poli tieke gevangenen uit de tijd van Sta lin. Zij werken aan hun officiële re habilitatie. Ook de groep van ongeveer 360.000 sociaal-democraten, die zich van de communistische partij afzijdig had den gehouden, komen niet meer aan bod. De andere twee burgerlijke partij en. de socialisten en de christelijke volkspartij, zijn veroordeeld een zeer ondergeschikte rol te gaan spelen. Maar hun aanhang is niet gering. Andere mindere gunstige voorteke nen: De Russische ambassadeur Tsjer- vonenko, die in Moskou was ontbo den, is weer terug in Praag. Hij was verantwoordelijk voor het zogenaam de verzoek om hulp van de buiten landse troepen. Het Russische blad Prawda en an dere communistische kranten hebben steeds meer kritiek op het langzame herstel ..van de normale toestand" in Tsjechoslowakije. Maatregelen sanering in binnenvaart DEN HAAG De Stichting Ont wikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf heeft enkele speciale maatregelen getroffen om overcapaciteit in de binnenvaart te voorkomen en te verhelpen. Vele kleine schippersbedrijven kunnen hun eigenaren namelijk geen redelijk in komen meer verschaffen en bieden geen behoorlijke ontplooiingskansen meer. Het betreft vooral bedrijven met schepen tot 300 ton. Het gaat nu om een bedrijfsbe- eindigingshulp voor schippers met schepen tot hoogstens 300 ton en een sloopregeling. Met deze regelingen kan het economisch klimaat voor de resterende schippers worden verbe terd. Wat het eerste geval betreft kunnen schippers op 55-jarige leeftijd in aan merking komen voor periodieke uit keringen. waaraan voorwaarden zijn verbonden. De schipper die zijn be drijf stopt, kan verder een sloo'puit- kering krijgen. Voor schepen tot 300 ton bedraagt deze 50 gulden per ton. Betreft het een motorschip dan komt daar nog eens 40 gulden per epk bij, indien ook de motor wordt gesloopt. Voor schippers met schepen groter dan 300 ton geldt de algemene rege ling voor het verlenen van bedrijfs beëindigingshulp aan midden- en kleinbedrijven. DEN HAAG In oktober zullen ongeveer 9000 ambtenaren een aan vullend salarisbedrag ontvangen. De ze ambtenaren hadden door de ach terstand bij de afdeling comptabili teit van het ministerie van financiën al sedert het begin van dit jaar geen aanvulling ontvangen. Minister Wit- teveen (Financiën) deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Notenboom en Van Schai'k (beiden kath.v.) Volgens de minister is de ach terstand ontstaan doordat een groot aantal salarisveranderingen samen vielen terwijl er op die betreffende afdeling ook nog een personeelsge brek heerste. Sommige ambtenaren ontvingen met eigen goedkeuring een globale afkoopsom. Comité ..Dorp voor Perzië" Prof. dr. Zijhtru: (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG Prof. dr. J. Zijlstva, president-directeur van De Neder- iandsche Bank. meent dat dc Neder landse economie zich in 1968 gunsti ger ontwikkelt dan hij in zijn nogal pessimistische jaarverslag had ver wacht. Hij meent dat het evenwicht tussen loonkosten en produktiviteit, dat zich in 1967 voor het eerst weer inzette, zich in 1968 heeft voortgezet. In een vraaggesprek met AVRO's Televi ziermedewerker Peereboom zei dr. Zijlstra te hopen dat de voort gang in 1969 geconsolideerd zal zijn, want „drie jaar hebben we toch wel nodig voor een afdoende correctie". De heer Zijlstra wilde nog even de Miljoenennota afwachten, maar ver wachtte toch wel een overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans. Al met al dus optimistische ge luiden, die, zei hij, in de politiek wat meer gehoord worden dan bij een onpolitiek en onafhankelijk lichaam als de Nederlandsche Bank. De werkgelegenheid moet een be langrijk punt blijven, want het herstel verloopt traag. Pas de laatste maanden is de verbetering duideiijk. Dr. Zijlstra meende dat de goudcri sis in de wereld voorbij is. Ook voor de dollar zag hij een beter en vrien delijker klimaat dan een jaar gele den. Of hij spijt had van zijn terug treden uit de politiek? „Nee, het is toch zo, dat je hoopt op je vijftigste jaar een baan te hebben waar je blijft zitten en die heb ik nu, ten minste voor zeven jaar". SCHIPHOL Negen beheerders van de kluizen op Schiphol, waarin de reizigers hun koffers in bewaring geven, zijn op staande voel ontslagen. Zij worden ervan verdacht voor dui zenden guldens fraude te hebben ge pleegd. De negen personeelsleden, in dienst bij de NV Porterservice. zouden met de afgiftebewijzen hebben geknoeid en zo de maatschappij ernstig hebben benadeeld. Bij ontdekking van de fraude zijn twee verdachten onmiddellijk gear resteerd en verhoord. Het bleek, dat zij nog zeven medeplichtigen hadden, die ook op staande voet de laan uit gingen. TOKIO Met dc machtsovername van Sinkiang zijn de volgelingen van j Mao Tse-Toeng nu heer en meester in alle 29 Chinese provincies. Sinki ang heeft zich, na vaak bloedige ge vechten gewonnen moeten geven. Volgens het hoofdkwartier „een ver heugende gebeurtenis in het politieke leven van 700 miljoen Chinezen". (Van een onzer verslaggevers) nenstad de man in het ziekenhuis zoontje Honoré. tien maanden, even- arresteerde begaven mannen van de eens met ingeslagen schedel. Het recherche zich naar de woning aan kind is niet gedood met het wapen de Valkreek voor een nader onder- waarmee de vrouw is neergeslagen. ROTTERDAM Waarschijn lijk in een vlaag van volkomen verstandsverbijstering, die mo gelijk verband zou kunnen hou den met zijn lichamelijke toe- zoek. Wat zij daar aantroffen was afschuwelijk. Het bleek dat de voordeur op het stand - de man is ernstig sui- I "^.lsloJ ,zat Jia. 1? b"en ,S°n de -. j politie het achterbalkon bereiken en kerpatient heeft de assistent- DEN HAAG Nederland wil voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië een dorp van 400 gezinswonin gen bouwen. Een actiecomité, dat ge vormd is door een aantal Rotter damse zakenlieden en onder leiding staat van dc heer I. Fazili. die af komstig is uit Perzië, maar al vele jaren in Rotterdam woont, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Prinses Margriet is bereid als beschermvrou we van het comité op te treden. Op een persconferentie, gistermid dag in Nieuwspoort, deelde de vi- ce-voorzitter van het comité, mr. L. Hanekroot mee, dat de bouw van een gezinswoning ongeveer 10.000 gulden zal kosten. Voor de strenge winter invalt wil het comité „Dorp voor Per zië" een flink steentje van het Ne derlandse volk bijdragen. Na één dag heeft het comité zich reeds verzekerd van toezeggingen tot een bedrag van ongeveer 10.000 gulden. Voor de actie is een speciaal gironummer vast gesteld: 28.28.28. Inmiddels is een comité van aanbe veling gevormd, waarin reeds zitting hebben de burgemeesters van Den Haag, Rotterdam en Wassenaar. Geheel los van deze actie blijft ook de girorekening van het Rode Kruis open: 777. Vanavond zal in geleende zendtijd van de VARA een televisieteam van de NCRV een film vertonen over het rampgebied, waarna het comité „Dorp voor Perzië" zich zal presenteren. accountant B. C., 39 jaar, zijn vrouw en zijn zoontje van tien maanden met een hamer de schedel ingeslagen. Dat gebeurde vrijdagmiddag tegen een uur of half twee in C.'s woning op de eerste etage van een flatcomplex aan de Valkreek in de nieuwe buurt Kreekhuizen in IJsselmonde. de zuidoostelijke woonwijk van Rotterdam. Hoewel C.. die ongeveer twee uur na zijn daad werd gearresteerd, vol ledig bekende, staat de politie nog voor veel raadsels, vooral voor wat betreft de beweegredenen. Het was tegen de avond nog niet mogelijk een behoorlijk gesprek met hem te voe ren. laat staan hem te verhoren en hoofdinspecteur F. H. H. Greive, chef van de recherche in Rotterdam-Zuid, vertelde des avonds, dat het hem nog niet eens zeker was of het verant woord was C. de nacht in een cel te laten doorbrengen. „In ieder geval heeft de man allereerst medische be handeling nodig", zei de heer Greive. De politie is tegen kwart voor vier telefonisch gewaarschuwd van de zij de van het Diaconessenhuis aan de Westersingel, dat zich daar een man zou bevinden, die had gezegd zijn vrouw en kind te hebben gedoo. vrouw en kind te hebben gedood. Terwijl de politie-afdeling in de bin- zich zo toegang verschaffen. In de woonkamer stond de tafel gedekt met een broodmaaltijd. In een hoek van dc kamer lag het lichaam van dc 31-jarige vrouw Nel lie C.-B.. dal deerlijk was verminkt door een aantal hamerslagen. Het be bloede wapen lag bij het lichaam, dat was gekleed in een nachtjapon met daarover een peignoir. Er \*aren geen sporen van een worsteling, waarschijnlijk heep de man zijn vrouw onverhoeds van achteren aan gevallen. In de aangrenzende kamer lag op zijn buik in een kinderbedje het DEN HAAG Toon Hermans, die in het Scheveningse Circusgebouw doorgaat zijn Amerikaanse one-manshow „uit te proberen", is daar al opgezocht door een Broad way-producer. die hem een aantrek kelijk contract heeft aangeboden. De impressario, Henry Goldgren, maakte onmiddellijk na het zien van de show contact. Hermans houdt het aanbod in be raad, want hij verwacht nog meer aanbiedingen. Het gaat hier om een jaarcontract, waarmee een bedrag gevergd zal zijn dat tussen de drie en vier miljoen gulden zou liggen. DORDRECHT De 50-jarige O. W. Taxs uit Zundiït verloor gisteren hel leven, toen zijn auto in volle vaart op een aanhangwagen botste. Twee personen wei'ien zwaar en een licht gewond. Toen de bestuurder op de rijks straatweg naar Willemsdorp een tractor met aanhangwagen wilde pas seren sloeg de tractorchauffeur plotseling linksaf om een inrit in te rijden. Een botsing was toen onver mijdelijk. P zie pagina Centrale verwarming ook als bouwpakket wirrmtwwi Haag weg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 want ook naast het kinderbedje vond de politie een bebloede hamer. Door de voor een broodmaaltijd ge dekte tafel en de kleding van de \touw meende de politie aanvanke lijk dat dit afgrijselijke drama des ochtends vroeg zou zijn gebeurd. De dader sprak echter aver „de middag" en dat kwam overeen met de verkla ringen van de benedenburen, die omstreeks half twee lawaai hadden gehoord. Voor vervolg zie pag. 7 De 12-jarige Harry Barrel uit Den Haag is in de Laak verdronken. Om j onverklaarbare reden, raakte hij te j water. Zijn negenjarig broertje, die het opmerkte, sloeg onmiddellijk alarm. De jongen is nog niet gevon den. Cl Ik geef op als nieuweabonnee: ^bettaü: O m MM O pm mhM Als beloning voor mijn akiiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe ebonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. I «WW» m Bumu vm tUttM

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1