Eenzaam onder Hitler Berlijn, de „veiligste" ter wereld st; Crisis in Nabije brengt Jordanië Oosten in last DAGBOEK UIT GAL EN ,HET NATIONALISME ZONDER NATIE" ZORGEN OM DE VEILIGHEID 7ATER0AG 7 SEPTEMBER 1» Voor de derde maal binnen een maand een literair dagboek van een eenzame! Maar ditmaal geen introverte bespiegelin gen. Heck was een Beierse grootgrondbezitter, een conserva tief en monarchist, die zich op zijn landgoed zo lang mogelijk tegen de nationaal-socialistische overmacht te weer gesteld heeft. Een vierdag gevierd J7R staat in de bUbel een merkwaardig gebod. Het is een gebod om onze „vierdagen" ook te vieren. Een merk waardig gebod, omdat de viering van vierdagen nogal voor de hand lijkt te liggen. In de werkelijkheid gaat het blijk baar nogal eens anders. Vandaar dat gebod, dat natuurlijk óók bedoeld is opdat aan de viering inhoud en diepte zal worden gegeven. Nu is de bepaling van wat een jubileumperiode is tamelijk willekeurig geworden. Het Oude Testament placht nadruk te leggen op tijdsbestekken van zeven jaren. Onze tijdreken kunde is in de regel een andere. Een tijdsbestek van bij voorbeeld twintig jaren valt er niet onder. En toch is het niet gezocht, wanneer w(j er de afgelopen week aan gedacht hebben, hoe het twintig jaar geleden was dat onze koningin haar koninklijke ambt heeft aanvaard. Trouwens, in onze eeuw van geconcentreerd leven is er In een tijdsbestek van twee decennieën heel wat meer aan gebeurtenissen samengebald dan voorheen in een aanzienlijk langere periode. Daarom wil ook mijn wekelijkse artikel ditmaal toch iets hebben van een „viering" van deze „vierdag". FR is in veler kijk op het koningschap-in-onzc-samenleving wel iets veranderd. En daarom tegelijk in dat koning schap zelf. Allerlei wijzigingen, ook in het denken, hebben ook de kijk op het koningschap, en dus ook op het koning schap zelf, niet onbewogen gelaten. Daarbij kan onder meer worden gedacht aan het snel toe genomen gebruik om waarden die uit het verleden zijn over geleverd op eigen waardevastheid te toetsen. Waarden moe ten zich meer en meer opnieuw waar maken. Dan is er ook de kritische instelling waaraan in onze tijd velen zich met een zekere graagte overgeven en die wel eens een overtrokken karakter krijgt. Die kritische instelling past bij de al evenzeer toegenomen openheid. Er is behoefte aan openheid ter wille van de kenbaarheid. Dat geldt in onze dagen ten aanzien van vrij wel alles in het leven; en ook het koningschap is er niet aan ontkomen. "MTJ zijn wijzigingen in de kijk op het koningschap niet maar een verschijnsel van onze tijd. Zij strekken zich over een heel wat langere periode uit. Globaal genomen kan men het, dunkt mij, voor wat betreft de situatie in ons eigen land, als volgt stellen. Eerst was er de verlichte monarchie van met name koning Willem I, die, daarin trouwens niet in de weg gestaan door een krachtige volksvertegenwoordiging, een duidelijk per soonlijk bewind kon voeren. Een bewind van die aard zouden wij ons voor deze tijd niet meer kunnen voorstellen. Het heeft zich bovendien voorgezet onder koning Willem II. Echter ging het intussen naar het jaar 1848, dat, zoals we al op school geleerd hebben, als het ware de scharnier werd waarom bij ons, staatkundig en staatsrechtelijk gezien, de eeuw zou gaan kantelen. We kregen toen onder meer de ministeriële verantwoordeiykheid-aan-het-parlement, met daartegenover de onschendbaarheid van de koning. TMT laatste hield onder meer in. dat het koningschap ont trokken werd aan kritiek en beoordeling. De ministers Immers waren verantwoordelijk geworden. Dat werd een situatie waaraan ons volk wel even moest wennen. Voor de bekleder van het koningschap werd voort aan de1 problematiek, hoe dat koningschap, dat dus in sterke mate formeel was geworden en als het ware iets abstracts, niettemin een onder ons volk levende zaak te doen zijn. We weten hoe met name onze vorstinnen zijn geslaagd. Eerst Emma. daarna Wilhelmina, en thans reeds twintig jaren onze koningin Juliana, We zouden de ontwikkeling dus als volgt kunnen zien: het materiële koningschap van Willem I en II. daarna het meer formele koningschap van Willem III, en dan. met name onder onze vorstinnen, het opkomen van het al concretere begrip „koninklijk huis" met tegenwoordig de uitbreiding van dat begrip „koninklijk huis" naar het nog aanmerkelijk meer toesprekende begrip „koninklijk gezin" en tegenwoor dig zelf „koninklijke familie". glJ zulk een ontwikkeling is het niet gemakkelijk, de ko ninklijke waardigheid te bekleden. Men denke in dit verband ook aan de meedogenloze uitbreiding van de pu bliciteit. Het kwam er op neer: hoe aan de strikte en stipte naleving van de verplichtingen die het moderne koningschap oplegt nog de inbreng te geven van de eigen menselijke persoon lijkheid. We weten uit deze twintig jaren, hoezeer onze koningin daarin is geslaagd. En ook daarom staat het koningschap, veler kritische instellingen ten spijt, onder ons nog onge rept. Het is daardoor een ook als zodanig niet genoeg te waarderen stabiel element geworden in onze zozeer ge varieerde nationale samenleving. Op tal van punten immers kunnen we het onderling oneens zijn. We hebben nu eenmaal een legio aan opvattingen en partijen. Soms zijn het gekrakeel en het geschermutsel niet van de lucht. Maar dat kan alleen, omdat we ons bewust zijn van datgene wat we niettemin nog gemeenschappelijk hebben en waarin we dus ook niettemin één zijn. En daar toe behoort ook het koningschap. JN een mooi boekje dat ter gelegenheid van dit twintig jarig „regeringsjubileum" is verschenen en dat ons toe- lijkt bijvoorbeeld in aanmerking tc komen voor de versprei ding op scholen „Trouw en te goeder trouw", door M. J. H. Scheffer-Van der Veen en uitgegeven bij Thieme te Zut- phen schrijft de bekende staatsrechtshoogleraar L. W. G. Scholten in een woord-ten-geleide, dat onze koningin een democratische taak met overgave van haar gehele persoon lijkheid vervult. Zo is het inderdaad, en dit .-.iubileum" is een dankbaar tc aanvaarden gelegenheid oni ook dit nog eens vast te stellen. De „viering" van een „vierdag" als deze behoeft er heus niet een te zijn van luidruchtig karakter; reden om er even bij stil te staan, met name in een tyd die uit zichzelf zo bewo gen Is, was er echter, dacht ik. ten volle. DIEMER Zeven dogen verder Naar aanleiding van Friedrich Percyval Reck- Malleczewen, Dagboek van een wanhopig mens, Uitgeverij In den Toren, Baarn, 183 blz., 9,50. Tot hij in oktober 1944 gear resteerd werd en op 16 februari 1945 in het concentratiekamp Da chau (officieel aan tyfus) over leed. Het dagboek loopt van mei 1936 tot oktober 1944 en het laatste hoofdstuk is in de cel geschreven. Op welke manier het manuscript in vertrouwde han den is gekomen, is niet duidelijk. De ondertitel van het boek luidt: „Getuigenis van een inner lijke emigratie". Vrienden van Reek waren het nazisme in het vrije buitenland ontvlucht. Hier was dus sprake van een echte emigratie, naar buiten. Oppositie Reek. verknocht aan zijn 600-jarig huis, zijn bibliotheek en zijn oude kunstvoorwerpen, niet het minst ook aan zijn landgoed en de nog niet door de moderne techniek aangetaste natuur, ver koos te blijven als Hitiers „most unloyal opposition". Hij wist wat hij daarmee riskeerde: zijn bezittingen, zijn vrijheid, zijn leven. Wel voelde hij zich gesterkt door de Beierse Pruisenhaat in het algemeen en door conversatie met geestverwante vrienden in het bijzonder, maar dezen ver dwenen stuk voor stuk uit zijn leven, op het laatst vooral door de dood (Reek zelf is 68 jaar ge worden). Vandaar de emigratie naar binnen, vandaar de gal, de haat, de bittere toon van dit boek. Daarbij kwam dat Reck, die vanouds in hoge kringen had verkeerd en door zijn relaties veel achtergrond-informatie te weten kwam, door de uiterlijke schijn kon heenkijken en niet onder de indruk kwam van deco ratief vertoon. Het ontging hem bv. niet dat er aan het indrukwekkend toilet van Wilhelm II altijd een klei nigheid mankeerde: verkeerde schoenen bij een admiraalsuni form, of een scheefgeknoopte slobkous als hij burgerkleding droeg. Wie zo dicht bij de groten der aarde staat merkt onvermij delijk hun zwakheden en tekort komingen op. Reck was voor de Beierse mo narchie, niet voor het tweede keizerrijk. Hij bewonderde liet geniale in Bismark, maar was te gen de grootduitse gedachte, van wege de Pruisische hegemonie. Van haar was hier geen sprake, maar men hoeft niet te vragen wat voor woede en rancune in hem loskwam toen Hitler, die „middenstands-antichrist". aan de macht kwam. Als liefde blind maakt, maakt de haat ziende. Reeks levensge voel. berustend op Europese cul- isolement getrouwelijk te boek stelde, aan de waarde van het boek als historisch document af breuk hebben gedaan. Maar nu is het ook met geest geschreven, de geest van een cul turele erfgenaam, van een verte genwoordiger van eeuwenoude tradities, de geest van een schrij ver en taalhanteerder, ja de geest van een historicus en ziener. Te recht schrijft Klaus Harpprecht in zijn voorwoord: „Reck-Mallec- zewens voorgevoel van de ca tastrofe was profetisch, zijn kri tiek op de jongste Duitse geschiedenis fundamenteel." Reek definieert het nazidom als „nationalisme zonder natie", „de scherpzinnigste definitie van het nazisme die ik ooit ben te gengekomen" zegt Harpprecht. tuur en kastebesef, deed hem een dermate grote haat tegen het na zidom en zijn totalitaire systeem aan de hand, dat zijn rancune steeg tot profetische visie. Zo schreef hij reeds in 1936 over de Tweede Wereldoorlog, die pas in 1939 zou uitbreken en daarna zijn naam zou ontvangen. Zo doorzag hij in de tijd van Hitiers grote overwinningen de voosheid en onhoudbaarheid van deze triomfen. Maar vooral had hij oog voor de algemene demo ralisatie van het Duits volk. Indien dit dagboek alleen met gal zou zijn geschreven, zou het hoogstens een merkwaardig do cument geworden zijn. Dan zou den ook de vele geruchten en roddelpraatjes, die Reek bij ge brek aan goede informatie in zijn Reek ziet in mei 1936 „het doordringen van het irrationele dat nu aan de rand van ons leven verschijnt" (bl. 14), „de onder gang van de in de laatste vier honderd jaar door de renaissan cemens geschapen wereld". Na een bezoek van Hitler in 1920 aan de auteur en diens vriend Clemens von Franc- kenstein waarbij Adolf aan het schreeuwen was geraakt, zo dat het huispersoneel toeschoot om te helpen zette Clemens een van de reusachtige vensters open om frisse lucht binnen te laten. Onzindelijke geest „Er was geen onzindelijk li chaam, maar wel de onzindelijke geest van een mislukkeling in de kamer geweest" (25). In september 1937 waarschu wen Reeks vrienden hem om voorzichtig te zijn met zijn dag boek vanwege een mogelijke huiszoeking op korte termijn. „Ik sla die waarschuwing noodge dwongen in de wind en wil rustig verder werken aan deze bladzijden die immers eens een bijdrage aan de cultuurgeschie denis van het nazisme moeten le veren. Dus verstop ik nacht na nacht diep in het bos en op mijn akkers datgene wat eenmaal in oorspronkelijke staat te voorschijn moge komen... voort durend op mijn hoede voor toeschouwers, voortdurend de bergplaats wisselend" (40). Reck is van mening dat de benzine meer tot afstomping van de mensheid heeft bijgedragen dan de alcohol (44). Intussen ont veinst hij zich niet. „dat eens alle grote woorden die men schreef inlossing komen eisen" (47). Hij noteert „sedert dertig jaar een griezelig verval van de Europese omgangsvormen" (51). Krankzinnig In april 1939 schrijft hij: „Dit volk is krankzinnig. Het zal er duur voor betalen" (68). Op 30 oktober 1942 noteert hij: „Er hangt op de een of andere ma nier iets van onheilspellende ver wachting in de lucht, en langza merhand is het alsof met de ge knevelde waarheid de hele na tuur in opstand komt" (139). Ik heb mijn ruimte overschre den, het kon ditmaal moeilijk an ders. Terecht zegt Harpprecht aan het eind van zijn inleiding: „Friedrich Percyval Reck-Mal- leczewen was een Duitser die zich op het juiste moment schaamde en daarom voor de waarachtige eer van zijn volk stierf" (11). Dr. C. Rijnsdorp DE spanning in hel Nabije Oosten wordt systematisch opgevoerd, nu de grote mogend heden het druk hebben met het probleem Oost-Europa en de ge volgen, die de Russische invasie in Tsjeehoslowakije kan hebben voor de internationale verhou dingen. Incidenten Egypte zorgde voor het eerst in lange tijd weer voor een incident langs het Suezkanaal, dat Israël deed besluiten. de Veilig heidsraad bijeen te roepen. De raad achtte zich echter niet ge roepen, een oordeel uit te spre ken. Nu het Egypte betreft wil men in New York blijkbaar geen stappen doen, die de kansen van de VN-bemiddelaar Jarring nog kleiner zouden maken. De Palestijnse terroristenorga nisatie. die verantwoordelijk was voor het kapen van een Israëlisch vliegtuig eist ook de „eer" voor zich op, de bomaansla gen in Tel Aviv te hebben geor ganiseerd. Zij wordt van Egypte uit geleid, maar heeft haar com mando's voornamelijk in Jorda nië. waar koning Hoessein zich gedwongen zag. hun activiteiten tegen Israël te dulden. Jordanië is dan ook een bron van on rust. Jordanië In het verleden hebben Egypte en Syrië geprobeerd. Jordanië de kastanjes uit het vuur te laten slepen als het erom ging, Israël uit zijn tent te lokken. Deze tac tiek is (slechts gedeeltelijk) geslaagd tijdens de juni-oorlog van vorig jaar. Koning Hoessein heeft zijn steun aan de uitdagen de politiek van de Egyptische president Nasser toen duur moe ten betalen. Ook nu wordt Jordanië naar voren geschoven om „zich te ver dedigen tegen de Israëlische agressie". Terwijl Egypte en Sy rië zich op de vlakte houden, be pleiten zij in de Arabische Liga militaire steun aan het land van koning Hoessein, opdat het zich staande kan houden tegenover Israël. Tekenend voor de situatie is. dat Tunesië uit protest tegen de onverzoenlijke houding jegens Israël de vergadering verliet. Zware druk In eigen land staat koning Hoessein onder zware druk om krachtiger op te treden tegen Israël, mocht dit zijn aanvallen op kampen van Palestijnse com mando's op Jordaans grondgebied voortzetten. Het gebaar van de Liga is slechts bedoeld cm de koning in nog groter verlegen heid te brengen En het zal ko ning Hoessein bijzonder moeilijk vallen, niet onder deze druk te bezwijken. De Palestijnse commando's zijn al een staat in de staat geworden. Hun leiders verkondigen luid dat het niet hun bedoeling is. een eind te maken aan het bewind van de vorst. Het is echter een vraagteken wat er gebeuren zal, als Hoessein nog langer doorgaat. de kat uit de boom te kijken en in gebreke blijft, Israël krachtig van repliek te dienen als het nieuwe vergeldingsaanvallen zou doen. De positie van de koning wordt ook nadelig beïnvloed door de De gebeurtenissen in Tsjeehoslowakije hadden deze week ook voor de Bondsrepubliek gevol gen. Nogal kwaadaardig gestelde Russische nota's wezen op de speciale si tuatie van West-Berlijn en maakten eens te meer dui delijk dat Berlijn nog steeds een van de katalisators van de spanning tussen Oost en West is. Of, zoals de West- berlijners er zeif over den ken, om Berlijn kan een derde wereldoorlog ont staan; is er één stad of ge bied op aarde waarvan de veiligheid met zoveel ver klaringen van de grote mo gendheden is gegarandeerd als West-Berlijn? Bij wijze van spreken zou een atoombom op New York nog niet zulke desastreuze gevolgen heb ben als de militaire bezetting van Berlijn. Immers, zegt een West- berlijnse functionaris, in het eerste geval zou Amerika ant woorden met een bom op Lenin grad. Onmiddellijk daarna zou den het Witte Huis en het Krem lin via de directe lijn konta'kt met elkaar opnemen en de zaak zou weer stopgezet kunnen wor den. Dat zou met Berlijn niet gaan, dat kruitvat van emoties en historische verwikkelingen. De thermometer van de inter nationale situatie reageert in Berlijn uiterst gevoelig. Zoals al tijd na spanning elders is er re actie en enige onrust onder de bevolking. Nu. na de Russische interventie in Praag, uit zich dat in grondverkoop en daling van de grondprijzen in West-Berlijn. Koning Hoessein in rustiger da gen. toen zijn land nog niet de moeilijkheden kende waarmee het thans wordt geconfronteerd. DIT IS een kroniek en geen profetie, maar dat de in ternationale toestand er sinds de invasie in Tsjeehoslowa kije niet op vooruitgegaan is, begint zelfs tot de grootste optimisten door te dringen. Johnson heeft de Russen al een schot voor de boeg gegeven (maar bedoelde hij een bedrei ging van Roemenië tegen te gaan. of een bedreiging van Joe goslavië waarmee het NA- VO-Middellandse Zeefront zou ineenstorten, of een bedreiging van West-Duitsland. dat toch al zo bestookt wordt door de rode hetze?) In leder geval werd deze week duidelijk dat Johnson de Euro- i veiligheid gaat bestuderen. in de Russische ge heime dienst en de Sowjetambas- sadeur in Praag zullen wel een paar moeilijke uurtjes gehad 'ebben in Moskou, waar men ook wel begrijpt dat de invasie een blunder was. Aan de (door het Kremlin al weer geprezen) Alexander Dub- cek de zware taak, zijn volk in rustiger vaarwater te brengen. Het nieuwe presidium telt toch nog een progressieve meerder heid en nemen de Russen dat? maar enkele getrouwen als vi ce-premier Ota Sik zijn opgeof ferd. Nieuwe vraag: zijn het niet weer de joden die nu in Tsje ehoslowakije het eerst de dupe worden? En verder deze week nog zo veel, dat we maar weer puntsge wijs opsommen. AARDBEVING In noord oostelijk Perri# opnieuw «en onvoorstelbaar zware ramp. Er zijn zeker 12.000 doden. (Deze eeuw zijn bij aardbevingen in de wereld al 700.000 mensen omge komen). Ook tientallen doden in Turkije. Een vliegongeluk in Bulgarije. Een vliegongeluk in Bulgarije eist 57 slachtoffers. HONGER Na al het gesol en gesmoes: legale Rode-Kruislueht- brug op Biafra, waar hopelijk nog mensen over zijn om te red den. De Nigerianen vechten om de laatste gebieden. Verder in Afrika een strijd om de macht tussen de kapiteins Ngouabi en Raoul om de opvolging van de weggejaagde president Massem- ba-Debat van Kongo-Brazzaville, en Algerije laat het gekaapte Israëlische vliegtuig met beman ning gaan. DEN HAAG De ministers Bakker ©n Polak kondigen wetsvoorstellen aan om de veilig heid op de weg te verbeteren: verplichte bloedproef bij vermoe den van drankmisbruik, verplich te veiligheidsriemen. mini mumsnelheden en zo meer. Een gewijzigd voorstel om de huurbe lasting 1 januari te laten ingaan. De Kamer schorst de behande ling van de wet op het mini mumloon: minister Roolvink doet concessies en laat bijv. de Urker vissers buiten de regeling vallen. De Kamer zal akkoord gaan met verhoging van het inkomen van de Koningin. RTV De radio zit in grote geldnood. Minister Bakker geeft de voorkeur aan het Centraal an tennesysteem. De VPRO wil van Hilversum III een popzender ma ken. Vrijgemaakten denken over een eigen omroeporganisatie. WELVAART Onze economie gaat weer bergopwaarts. De werkloosheid blijft dalen. Veel 'uxe op de najaarsbeurs. Niette min: ontslag voor meer dan 300 man bij Beckys, Becking en Bongers. die met 40.000 onver kochte gashaarden zit. Geen za terdagsluiting van de winkels. Topfiguren bij de Spoorwegen vrijwillig op wachtgeld. Rijn-Schelde met een hoger bod op Wilton-Fijenoord-Bronswerk dan VMF-Stork-Werkspoor. Fusies van Bols-Oud (drank) en AaBe-Tetem (dekens). DAN NOG: Rotterdam (100 miljoen tekort op de begroting) wil het eiland Tiengemeten reserveren. De VII krijgt alsnog een tandartsopleiding. Een ju welenroof in Rotterdam (buit 35 mille) en een bankoverval in Utrecht (10.000 gulden). Keetie Hage wereldkampioene van de dames op de weg, en Oran je-Luxemburg 20. aanwezigheid van Iraakse troe pen in Jordanië. Het wordt hem daardoor volslagen onmogelijk gemaakt, een afzonderlijke vre desregeling met Israël te zoeken, die in één slag een eind zou ma ken aan de problemen van Jor danië. Hij kan dat evenmin als zijn grootvader Abdoellah, die een poging in die richting met de dood moest bekopen. De mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten. dat koning Hoessein zich gedwongen zal zien, zijn afwachtende houding te laten varen. Een duidelijke koerswijziging zou hem onver mijdelijk aan de kant van de Pa lestijnse commando's brengen, die de koning en zijn land in een avontuur met catastrofale gevol gen kunnen storten. Hetgeen de bedoeling is van Egypte en Sy rië. Waarschuwing Ook wanneer de tegen hem ge richte krachten erin slagen, de koning af te zetten, ontstaat een explosieve situatie. Israël heeft altijd onomwonden verklaard, niet werkeloos te zullen toezien als het bewind in Amman drastisch zou worden gewijzigd. Dat Hoessein nooit ten val werd gebracht was voor een belangrijk deel te danken aan deze waarschuwing van Israël. Men weet nu, dat Israël niet zal terugschrikken om tot hande len over te gaan. Wil men een nieuwe oorlog met dit land uit lokken, dan zou een staatsgreep in Amman passen in de plannen van de Arabische leiders. Dezen geven er echter blijkbaar nog de voorkeur aan, de vorst in een positie te brengen waarin hij ge noodzaakt is, een militante hou ding aan te nemen jegens Israël. De tijd werkt in hët nadeel van Hoessein en van de krachten die willen voorkomen dat in het Nabije Oosten opnieuw een ex plosieve situatie ontstaat. Dit valt temeer te betreuren omdat in Tsjeehoslowakije weer eens duidelijk geworden is, hoe onbe rekenbaar ook de huidige Russi sche leiders zijn. De kans dat de zaken uit de hand gaan lopen is nog groter dan zij vorig jaar voor en tijdens de juni-oorlog was. TOEGANG De mensen voelen zich niet zo lekker meer met die Russen op een paar kilometer afstand. Wat in Tsjeehoslowakije een dag duurde, zou in Berlijn een kwestie van uren zijn. Maar geen nood, Truman heeft gezegd dat een aanval op Berlijn een aanval op de VS zelf is en Kennedy heeft dat nog eens bevestigd en de Russen gelijk duidelijk ge maakt dat de vrije toegang tot West-Berlijn voor de VS van evenveel belang is. Zo goedgelo vig zijn de Berlijners dan ook weer niet, dat ze niet gezorgd hebben voor een voedselvoorraad voor acht maanden. Vrije toegang is natuurlijk ook maar een betrekkelijk begrip. Het kan aan alle kanten uitge hold worden, zoals ook al ge beurt: oud-nazi's mogen niet over de weg naar Berlijn (het is voor Bonn uiteraard een onmogel "ke zaak om daartegen protest aan te tekenen, want dat zou een erken ning van eigen zwakheid zijn) en hoge Westduitse ambtenaren mo gen ook niet meer per auto. Het zijn van die pesterijtjes die Ken nedy's garantie wat op losse schroeven zetten. Als het gerucht waar is, zou dat binnenkort nog aangevuld worden door een belasting op goederen en postverkeer. Want. zeggen de Russen, in Tsjeehoslo wakije bleken de illegale zenders alle te werken met Siemens-ma- teriaal. afkomstig uit West-Ber lijn. Daarmee is het Westduitse aandeel in het komplot bewezen. Het stadsbestuur doet wat aan. Naast een tegera ming in de inkomstenb* van 30 procent, is er de 1 naamde Ehestandsdarlehenj 3000 harde marken. DezeJ ten doel jonge arbeiders Berlijn te lokken en hen laten trouwen met een We| lijns meisje. Als dit jong 3 kinderen resulteert, is 1 vrij van schuld. Na één kindl nog 2250 mark terugbetaaldf den. na 2 kinderen 1250 DIVl mooie premie, waar aanzifl gebruik van gemaakt wordtlï Dat in deze stad de loosheid nauwelijks speelt, verduidelijkt het vol cijfer: op 900.000 werknj zijn er 6000 werklozen, maj vraag bedraagt 24.000. KONTAKTEN En dan is er dat andere f bleem: de Muur en Oost-B Onoplosbaar, maar reëel, de schrijver van deze wekel kolommen zich dat bijnal kon voorstellen toen hij zielf weg baande door de etalage! schittering en rijkdom die T Berlijn geworden is. Ev» kon hij zich voorstellen datJ Duitse gemoedelijkheid mantiek de schrijver Joaj Seyppel bewogen tot teruil naar het Abendland: „Ik biti heimgekehrt welll ■9 wenn mir die Decke aufj Kopfj in der Kneipe an der mein Bier trinken j Die Eckkneipen haben mirj Wenn es am Mississippi a gegeven hi ware ich dageblieben." Maar de Muur is erl Oost-Berlijn bestaat. Slechts Eckkneipen van Seyppel woj gevonden na heel lang zoef. Dat is verleden. Merkwaardifj noeg zijn er nog wel kontaf met Oost-Berlijn. Voor bepr problemen van de praktijk, L ook, en dat is belangrijker! kontakt via de televisie. 171 nu Tsjeehoslowakije aktuc. zitten de Oostberlijners 's middags 5 tot midden voor hun televisietoestel, vangst van Westduitse progj ma's is niet verboden, maai leen „niet gewenst". boi DEZE WEEK GEZEGD: „Eergisternacht heb ik naar Wenen kunnen vluch ten, maar ik heb geweigerd. Eén woord in Praag is meer dan tienduizend woorden over Praag in het westen" (Ledek Pmehman). LEEFBAAR Vlak na de bouw van de muur was het grootste probleem dat van de vluchtelingen en de tra giek van familieleden in één stad, die elkaar niet konden bezoeken. Nu nog geldt, dat zolang Russische militaire autoriteiten iets te zeggen hebben, zolang Vietnam dc ontspanning blok keert of er een Oost-Westcon flict bestaat, de Westberlijner zijn „Onkel Hans oder Tante Gertrüde" niet terugziet. De Westberlijners zelf hebben het accent wat verlegd. Naar de bestaansmogelijkheden van hun stad van 2.2 miljoen inwoners en de grootste industriestad tussen Moskou en Parijs. De bevolking vergrijst sterk: een op de vijf is ouder dan 65 jaar (in de bondsre publiek is dat een op de tien). De jongeren die in staat zijn tot werken worden aangelokt door de iets hogere lonen buiten Ber lijn en natuurlük ook de betere levensomstandigheden. Hoewel West-Berlijn nog genoeg groen, parken en meren rijk is, moet het voor de Berlijners een on draaglijke gedachte zijn nooit eens weg te kunnen. Éen paar uur rijden door de DDR met nog de kans een paar uur te moeten wachten bij de controle Helmstadt, geeft het gevoel op gesloten te zijn. Dat West-Ber lijn niet slechts een huizenmassa is. moge blijken uit het feit dat 10 procent van de melkconsump- tie door Westberlijnse boeren ge leverd wordt en 80 procent van de bloemen door tuinders op het grondgebied van de ingesloten stad. Als de uittocht uit Berlijn zich doorzet, zou in 1980 het kritische punt bereikt zijn, waarop het voor de stad moeilijk wordt zich zelf te onderhouden. In 1967 had West-Berlijn 16.000 werkzame Inwoners meer nodig; er gingen hrtegendMl 70* we*. PRATEN Als onze gastheer van Spring jr-concern goed is i licht, praten ze er zelfs de gende dag op hun bedrijf wat dan weer wel verbod» Merkwaardig is ook dat het munistische blad Die Wahrhel West-Berlijn een oplage van 16.000 bij een bekend communisten van 6000. Maar blad mag in Oost-Berlijn zen worden. Het enige blad Oost-Berlijn dat Westduitse W visieprogramma's geeft. PLANNEN Het meest opvallende kont heeft plaats op ander niv» Westberlijnse en Oostberlij stratenplannen sluiten precies elkaar aan en dat moet wel vreemde indruk maken waar ficieel geen overleg is gew» De oplossing is heel eenvoudij ook wel tekenend voor de die zowel in Oost als in bestaat, dat men nog eens nigd wordt: de stadsarchitec ontmoeten elkaar nog wel op ternationale conferenties en gaat het in de trant van: „Lei die straat daar nou neer, dan ik mijn plannen daarbij aan. de muur afgebroken wordt, ven we alleen maar 100 i straat door te trekken". Waai eigenlijk niet? Maar je moet leen op de gedachte komen. Heel plezierig was de onti king dat de Oostberlijners ooi groter gezelschap volledig bei zijn te zeggen wat hun op hart ligt. Een Oostberliji „Tachtig procent betreurt wat! Tsjeehoslowakije is gebeurd j dat zijn ook degenen die j Muur weg willen hebben". Tot de resterende 20 proc behoren dan kennelijk de ti die elke week naar Engeland g gen voor zakelijke gesprekken die Dubcek en Smrkofi Verraternoemden. Tot die procent behoren ook de machil geweerschutters die hun eii vrienden, die een strook gre dicht bij de muur aanharken, r waken. Misschien ook wel de /icier die toezicht hield op twee gewapende soldaten weer toezicht hielden op de harkers. Het leek op dwang1, beid en bij alle triestheid kon moeilijk je lachen bedwingen. Waarmee je dan na tensieve controle aan Cec point Charlie (zelfs olie benzine worden gecontr leerd) weer terug bent West-Berlijn en door Westberlijners weer ond( handen wordt genomen m hun problemen: „We kit' nen zo moeilijk weg, f zitten hier gevangen, f vergrijzen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14