Amateur-fotograaf heeft een ontstellend gebrek aan visie KUNSTGEBIT (NOG) NIET RIJP VOOR DE DONKERE KAMER DE VAKANTIE-OOGST IS WEER BINNEN Kunstgebit Ontwikkelaar Waarborg Moeilijk ZATERDAG 7 SEPTEMBER ITS» Wat maakt de gemiddelde Nederlander van zijn foto's? Enwat komt er zoal aan te pas voor u uw foto's, dia's of films keurig afgewerkt thuis krijgt? Daat gaat het over op deze pagina, die met dit interessante aspect van het hedendaagse massatoerisme: hef filmen en fotograferen door de amateur, het vakantieseizoen wil besluiten Moet u zich voorstellen: elke dag van dit hoogseizoen, dat nog tot oktober duurt, ontvangen tachtig tot honderdduizend Neder landers hun pas ontwikkeld, overwegend kleurig foto-, dia- of filmmateriaal thuis. Dat is elke dag een volksstam die gelijk staat met het inwonertal van Delft. Nieuwe foto's gaan van hand tot hand onder het slaken van de daarbij gebruikelijke kreetjes, projectoren worden inderhaast in stelling gebracht om zacht zoemend weer te geven wat meneer, mevrouw of nageslacht daar wel voor kleurigs hebben gevangen. Soms is het beeld een pietsje te donker (of erger), soms een tikkeltje te licht (idem). Maar toch in alle gevallen blijft het ste reotiepe napret van pas ge noten vakantieweken, ver kneuterend nagenieten met beelden als geheugensteun. Neen. wij behoren niet tot de bewonderaars van het confectie- grapje dat u via het celluloid pas gaat zien, waar u allemaal bent geweest. Vakl Iets anders dan het genre „Toe Mien en Kees, lach eens even" waar dan prompt twee verkrampte grijnsgezichten het gevolg van zijn, vergt vaak een andere gezichtshoek, die een man de plooi uit zijn pantalon kan kosten. Maar het resultaat is veelal verbluffend. UI Aan de andere kant: als je de vaklui mag geloven gaat ons volk wél mank aan een onthutsend gebrek aan visie bij het fotogra feren. Het is allemaal pa voor de wa terval, moe voor de waterval of. als er een zelfontspanner op hun toestel zit, pa én moe voor de waterval. En wat de varianten daar maar van zijn. „De vakan tiefoto als alibi", zegt de socio loog ertegen. Doodmoe worden de ontwikke laars ook van miljoenen schalkse blikken die vanuit autoraampjes in even zovele lenzen plegen te worden geworpen. Plaats van handeling een brug bij Dor drecht. De bomen gaan neer, want de brug gaat open. Num mer één in de file is, getuige om vangrijke bagage en vreemd nummerbord, de wagen van een vakantiehoudend gezin uit het buitenland. Mevrouw stapt wat stram na het lange chaufferen door Ton van der Hammen van achter het stuur, haar came ra in de aanslag. Goed idee, denkt de automobi list achter haar, want ze heeft hier de kans van een aanlokke lijk schot: Dordrecht aan de ri vier onder zeldzaam mooie licht omstandigheden. Ze beent wat stram rond, vigeleert met belich tingsmeter. Neemt dan haar posi tie in... één meter van het voor- portier waarachter oma al verstard „zit te poseren Klik, dat was em dan. Wij verkennen de samenleving. Massamens Gek eigenlijk. We blijven mas samensen. Ook in het fotografe ren. „Zien" weinig. Tot de Van Egeraat's en de Garthoffs eens zeggen: daar en daar. Dan gaan we er bumper aan bumper heen en knippen dat het een lieve lust is... Zelfs de hobbyisten onder de fotografeerders ontkomen er niet aan. Vraag maar eens aan de mensen die wedstrijdfoto's moe ten beoordelen. Er zijn altijd vaste prik wel tien tot vijftien slapende oude mannetjes of vrouwtjes bij. Of dronken, verlo pen sujetjes. Het triesterige is „in" op het moment. Wij, ouderen, moesten maar eens bij de jonkies in de leer. Die zijn nog onbezoedeld. Het ge beurt de laatste jaren nogal eens, dat aan honderden scholieren, gewoon, van het l.o., door een fototechnische industrie camera's in handen worden gegeven. Op.- dracht: verken je stad maar eens. Verbluffende resultaten. Ook al is het technisch doorgaans zwak, de professional kan er nog van leren. Op dit thema van de visie me diteert men graag bij een orga nisatie als de Stichting ter bevor dering van de amateurfotografie in Amsterdam. Men w i 1 daar verder zien dan het leuke en lollige van het foto graferen en filmen. De homo lu- dens, de spelende mens kan via de fototechniek als een schone slaapster uit haar droom worden gewekt. Daarmee heeft men dan het oog op fotograferen als een mo gelijkheid tot in beginsel creatief bezig zijn, tot het ver kennen, tot het in werking zien van de maatschappij. waarmee meer miljoenen dan men bevroeden kan zieh dage lijks onledig houden. De zesurige werkdag, die men, zonder profeet te zijn, kan voorspellen legt verplichtingen op, zegt men bij de stichting. Daarvan is de voornaamste het verdiepen van de geest, waartoe het fotograferen als verken ningsmogelijkheid de eerste aan zet kan vormen. Toegegeven, het is nog maar een eerste beginsel van creativi teit die hier in het geding is want voor het gros blijft het „knip" en daarmee uit, maar het is een mogelijkheid. Temeer als men bedenkt, dat het huidige maatschappijpatroon kennelijk noopt tot het individueel foto grafisch vastleggen. De ontwikkeling is (ook hier) niets meer of minder dan revolu tionair. Vergeleken met voor de oorlog wordt in ons land tien maal zoveel gefotografeerd en gefilmd. Vier miljoen in omloop zijnde fototoestellen en een half miljoen filmcamera's liegen er tenslotte niet om. Bij elkaar meer dan één optisch apparaat per gezin! Nota bene met de dure camera in opmars. Mensen, wat d o e n we ermee? vies gevraagd. Haar voorlopige antwoord is: drie projectie filmstroken met bijbehorend tekstboek als eerste onder wijsmateriaal. Daarop zal de do cent-voor-de-klas moeten volgen. Een krachttoer apart. Bij dit al les niet zozeer het accent op het fotograferen en filmen als tech- Zinvol Speels Want laten we eerlijk zijn. In deze tijd van minder arbeidsu ren en verder te verwachten ar beidstijdverkorting moet de ge middelde moderne mens nog steeds leren zijn uren te vullen met zinville, non-produktieve ar beid. En dat is bepaald niet. zoals tot op heden overwegend, het ac- tiefloos verpozing zoeken bij het kastje, in een boze bui wel eens hel stomme staren genoemd, Het gaat erom, dat we er min der conventioneel, veel meer speels mee leren omgaan. Dat we actief leren zien. Vanuit het on derwijs lijkt de stichting bij dit streven al een helpende hand toegestoken te krijgen. Want de mammoetontwikkeling die pas van start is gegaan laat fotogra feren en filmen als keuzevak toe. Gevolg: de stichting wordt door tal van scholen voor voort gezet onderwijs om hulp en ad- RIJSWIJK Met auto's vol wordt het be lichte foto- en filmmateriaal bij de ontwik kelcentrales binnengebracht. Topseizoen. Bij Kodak-Rijswijk alleen al zor gen tien eigen bestelwagens voor het voer van de gecom pliceerde ont- wikkelmachi- nes, terwijl vroeg in de morgen bovendien een, soms twee PTT-auto's de rest moeten aan rijden. Twintigduizend films per dag is in deze dagen geen uitzondering. Er moet in ploegen worden gewerkt. Het is uitsluitend kleurenmateriaal, dat hier wordt verwerkt. Laten we, om het niet al te ingewikkeld te maken, alleen de smalfilm eens volgen, die in Rijswijk de helft van de produktic uitmaakt. De jute zakken met films worden leeggeschud in een grote sorteerbak. waar soorten worden gesplitst en verkeerde pakjes er worden uitge wipt. Er blijkt aardig wat kaf onder het koren te zitten: onbelichte films, die netjes worden gere tourneerd, films van een ander merk die bij vergissing in een Kodakzakje werden gedaan, ja een lichtdicht doosje bevatte eens de centjes van een meneer, die het doosje als spaarpot gebruik te. terwijl weer een ander onlangs zijn complete kunstgebit ter ontwikkeling bleek te hebben op gezonden. Nu begint het lopende bandproces. Metalen bakken die elk twintig films in verzendenvelop- pen (welke meteen retourenveloppen zijn) kun nen bevatten, worden op de transportband gezet en via een lichtsluis naar de Egyptische duister nis van de donkere kamer gevoerd. Hier worden films en verpakking gescheiden na allebei van hetzelfde perforatienummer te zijn voorzien. Daarna worden de twintig films Alle grote spoelen met twintig filmpjes zorgen voor een onafgebroken filmlint dat door de ma chine trekt. De eindfase in de droogkast, waarna de filmperforatie van een randsmering wordt voorzien tegen slijtage. Bij de splijttafel (de vakman noemt het de slittafel) komen grote filmspoel en metalen ge nummerde bak. waarin de twintig verzendenve- loppen zijn achtergebleven, weer bij elkaar. In rap tempo klooft hier een jongedame de dubbel 8 films op projectiebreedte, zet de twee delen aan elkaar en voorziet het begin van een aan- loopstrook om de kant en klare film tenslotte in het (altijd goede) zakje te deponeren. De nieuwe super acht behoeft dit slitten uiteraard niet De chemische baden, waarin te ontwikkelen films worden onderge dompeld, vergen nauw gezette controle. Wat de samenstelling betreft, maar vooral ook qua tem peratuur. niek. maar als spel. Duurder ge zegd: als ludieke vocming. Ach, de techniek van nu laat toch zoveel mogelijkheden toe? En hoe weinig scheppend wordt er mee omgegaan. Neem nu al leen de diaprojectie. Het blijft hier in ons land maar bij: plaatje zus en plaatje zo, doorgaans zon der enige samenhang. Terwijl in het buitenland, met name België, tal van dia-festivals worden ge houden met werkstukken die beeld én geluid in een samenhan gend geheel verenigen. In tal van ongedachte concepties. Dimensie uit elke bak achter elkaar op een rol gespoeld, welke in de ontwikkelmachine belandt, die de inhoud van een grote huiskamer heeft. Via een ingenieus stelsel van wieltjes gaan de films hier met een gangetje van vijf a zes kilo meter per uur door maar liefst negentien verschillende borrelende baden (men gebruikt 150 000 kg chemicaliën per jaar en 600 liter water per minuut), die constant op samenstelling en temperatuur gecontroleerd worden. Het hele proces is met zoveel waarborgen om geven dat vergissingen uitgesloten zijn. Dat, de klanten zich echter in de eigen adressering van de opzend- en retourzakjes kunnen vergissen kan echter niet worden voorkomen. Elke dag zijn dat er wel zo'n dertig of veertig, voor wie een speciale „recherche-afdeling" van zeven man constant in de weer is om hen de films toch weer in de handen te spelen. Al deze filmpjes moeten worden geprojec teerd, waarna specifieke aanwijzingen in grote boeken worden genoteerd. Het gemakkelijkste spoor dat men na kan gaan is de auto, die op 70 procent van de gemaakte films blijkt voor te komen. Even het nummerbord overnemen en de rest is dan een koud kunstje. Maar ook moeilijker gevallen weet men letter lijk en figuurlijk thuis te brengen, vaak, nadat Ach, ach, wat een conventioneel fotograferend en filmend volkje zijn we toch. Soms kan je er beter een giraffe achter zetten, omdat die de zaken op een veel hoger niveau kan bekijken. de ongeruste afzender zich heeft "»meld en hij op essentiële punten kan worden ondervraagd. Dia's en omkeerfilms vereisen uiter aard weer andere behandelingen. On danks het indrukwekkende machinepark zijn bijna tweehonderd paar vaardige handen nodig om alles in deze fabriek tot een goed einde te grengen. Met de dia kun je immers méér dan louter projecteren. Het zoe ken van passende muziek daarbij blijkt verrassende resultaten op te leveren: klank èn beeld samen hebben groter vertelkracht. Een nieuwe dimensie wordt aan de dia toegevoegd. Kom, fotograferend Ne derland, wordt wakker, roept voortdurend deze stichting. Staan we dan toch in de woestijn? Doe toch wat meer met de ge geven mogelijkheden. Speel het kleurig spel van foto en film met verve!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13