RIJN-SCHELDE BIEDT MILJOENEN MEER Duchtige training van ambulance-piloten Commentaar Beleidsfouten oorzaak massale ontslagen Jintun en Uit de Haagse hof geplukt J NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME, INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE Hard gevecht om Wilton-Fijenoord VMF Stork-Werkspoo r verrast Schat aan materialen in show van Metz Alle omstandigheden gevangen Officier eist vrijlating van verdachte ER 1968 VRIJOAG 6 SEPTEMBER 1968 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rijn- :helde groep wil Wilton- ijenoord-Bronswerk kopen en ongeveer 20 miljoen gulden ïeer voor betalen dan VMF- itork-Werkspoor. Dit laatste be- ijf maakte in juli jl. bekend 'ilton-Fijenoord-Bronswerk te llen overnemen. Geheel onverwachts kwam iteren het nieuws los dat Rijn- helde een hoger bod heeft uit- •bracht. De raden van bestuur de direkties van VMF-Stork- 'erkspoor en Wilton hoorden it tijdens de viering van het tuwfeest van Stork in Hengelo, [et officiële feestprogramma -erd versneld afgewerkt, waar- a direkt topberaad volgde. Het bod van Rijn-Schelde k.omt pn week voor de laatste dag waarop ouders van aandelen en certificaten 'ilton deze kunnen omwissselen in indelen VMF-Strok- Werkspoor, in p verhouding één op één. In het tweede kwartaal van dit ar al zijn er besprekingen geweest Rijn-Schelde en Wilton-Fije- ood- Bronswerk over de mogelijk- eid van een nauwe samenwerking maritiem gebied. Rijn-Schelde eldc toen al een volledige fusie Half juli deelden VMF- trok-Werkspoor en Wilton echter nee tot een fusie over te gaan, waar- jij de maritieme samenwerking met Rijn-Schelde gehandhaafd zou blij- I ven. De Rijn-Schelde groep is echter I van mening dat een dergelijke sa- I menwerking moeilijk te realiseren I ml zijn als Wilton 'in VMF-Strok- «Werkspoor opgaat. i Noodzakelijk De Rijn-Schelde groep blijft van lening dat zowel voor het eigen be- ang als dat voor de bedrijven van Vilton een samengaan noodzakelijk Voorgesteld wordt nu voor een andeel of een niet royeerbaar certi- icaat Wilton van 1.000 gulden nomi- ïaal in ruil vijf aandelen Rijn-Schel le van 100 gulden nominaal alsmede ien obligaties Rijn-Schelde van 100 [ulden nominaal tegen 7 procent ente, af te lossen met tien procent >er jaar vanaf 1989, alsmede 100 gul- en in contanten. Voor een converteerbare obligatie Vilton van 1000 gulden nominaal uilen drie aandelen Rijn-Schelde an 100 gulden nominaal alsmede rijf obligaties van 100 gulden nomi nal tegen 7 procent rente met het- elfde aflossingsschema worden gege- ren. De stukken zullen per 31 decem- ler a.s. worden omgeruild, lijn-Schelde garandeert de aandeel houders van Wilton dit jaar een divi dend van 13 procent. In een officiële mededeling hebben de raden van bestuur van VMF-Stork- Werkspoor en Wil ton-Fijenoord- Bronswerk bekendge maakt dat zij als eerste reaktie op het voor hen volkomen onverwachte bod de nadruk leggen op de diep gaande studie die ten grondslag ligt aan de voorgenomen fusie van de VMF met Wilton. Tot de belangrijke overwegingen tot die fusie behoorde onder meer de continuïteit van de twee ondernemin gen en daarmee tevens die der werk gelegenheid. Tevens hebben de besturen op het oog de struktuur van de zware kapitaalgoederenindustrie te verbeteren. Zij achten die verbete ring bereikbaar door middel van de voorgestelde fusie. Beide raden van bestuur wachten de toegezegde gedetailleerde toelich ting van Rijn-Schelde af voordat ge zamenlijk een definitief standpunt wordt ingenomen. Zij zijn zich daar bij bewust van hun grote verant woordelijkheid voor het conti- nuïteits- en daarmee het werkgele- genheidsaspekt, aldus het communi que. „Verheugd" Als enig lid van de raad van bestuur van Wilton is de heer J. A. Langelaan het eer.s met een fusie met Rijn-Schelde. Hij is tegen een fusie met VMF-Stork- Werkspoor. Een fusie met Rijn-Schelde ziet hij als enig juiste. Volgens hem zou een samengaan met Rijn-Schelde een bundeling be tekenen van het hoofdbedrijf, name lijk de reparatie-aktiviteiten van enerzijds de Dok- en Werfmaatschap- pij Wilton-Fijenoord NV en ander zijds van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, een van de werk maatschappijen van de Rijn-Schelde (de andere is dè Kon. Mij. De Schel de in Vlissingen). De schaalvergro ting zal deze aktiviteiten zeker ten goede komen, zo meent hij. Hij deelde gisteren mee: „Uit mijn reeds bekende voorkeur voor een sa mengaan met Rijn-Schelde boven de andere partner vloeit natuurlijk voort dat ik vertieugd ben over dit bod. dat ik in het belang van beide acht." Milj< oenen meer Hoewel de keuze voor aandeelhou ders Wilton niet moeilijk is. omdat het bod van Rijn-Schelde stukken beter is dan dat van VMF-Stork-Werkspoor, staat bij hem het industrieel belang van een fusie met Rijn-Schelde op de voorgrond. De heer Langelaan handhaaft zijn eerder gedane mededeling dat hij zijn functie zal neerleggen als het eerste bod gestand wordt gedaan. VMF-Stork-Werkspoor zou voor Wilton-Fijenoord-Bronswerk 57 mil joen gulden willen betalen, Rijn-Schelde 77 miljoen. Mocht de (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het is wel wonderlijk, dat juist nu de stof- fenfabrikanten de allermooiste, om niet te zeggen, allerschitte rendste materialen de wereld hebben ingezonden, de ontwer pers zo weinig geïnspireerd zijn. We weten nu wel, dat de lange pantalon met tuniek jas of japonne tje voorop in hel modebeeld staat. We moesten dat ook weer constate ren op de show van Metz en Co, waar soms de lange pantalon door een korte was vervangen. We kunnen die afgeknipte jongensbroeken nu een maal niet mooi vinden, ze doen ons altijd denken aan hel broekje van Jantje, door Speenhof zo meesterlijk bezongen. Een andere variatie is de lange of korte mouwloze hansop, waaronder dan een trui of blouse en waarover een lange (maxi) mantel werd gedra gen. Heel mooi van kleuren en vrolijk ook o.a. in groen-rood tweed en beige met oranje double face. Voor knie- korte mantels waren dekendikke stoffen gebruikt, even gerend en veelal gevoerd met afstekende kleur. Warm en leuk was een regenman tel in een grote rode ruit. het wollen materiaal overspoten met een lak- laagje, waardoor de ruit vager van tint wordt. Bijpassend een plooirok in onbespoten stof. Mouwloze over gooier Mooi vonden we de mouwloze overgooier, warar geen blouse maar een gehele japon van zijde onderge dragen werd. Wel een idee, voor wie van de ochtend tot de avond op pad moet! Voor de avond zijn de allerrijkste Het broekpak. dat deze winter mode moet zijn met de meters lange sjaal. stoffen. Handgeweven zijde uit Thai land of doorgestikte fijne katoen, in heel zachte tinten. Of zware brocaten en zijde met gouden motieven inge weven. Er waren rechte japonnen van en tailleurs. Van de ochtend tot de avond ook kunnen er lange, heel lange, sjaals gedragen worden. Ze worden om de hals gewikkeld en hangen tot op de knieën af. Metz laat handgebreide sjaals met lange wollen franje des ochtends dragen, voor breisters een idee? Des avonds zijn de sjaals van dun ne mousselihe met randen struisve ren. MONTREAIDe Canadese poli tie heeft gisteren met het in beslag nemen van heroïne voor een waarde van 10 miljoen dollar op het vlieg veld van Montreal één van de zwaarste slagen toegebracht aan de smokkelaars in verdovende middelen. fusie met Rijn-Schelde doorgaan, dan zal de nieuwe combinatie waarschijnlijk voor eigen rekening een mammoetdok gaan bouwen op 'de Maasvlakte. Van een medegebruik van het dok van Verolme in dc Bot lek zal dan geen sprake zijn. Een nieuwe combinatie Rijn-Schel de Wilton-Fijenoord-Bronswerk zou 17.500 werknemers hebben. Als de fusie met VMF-Stork-Werksspoor toch doorgaat zal dit aantal 31.000 bedragen. Een nieuwe naam was reeds gevonden3 VMF/Stork-Wilton. De vakbonden hebben inmiddels ook hun reacties naar aanleiding van het onverwacht bod van Rijn-Schel de bekendgemaakt. De christelijke Metaalbedrijfsbond (CMB) zegt dat op dit moment nog weinig commentaar kan worden ge geven omdat de bond zich nog geen volledig oordeel heeft kunnen vor men over de achtergrond van deze kwestie. Wel rijst direct de vraag, aldus dc CMB-woordvoerder, of deze hele gang van zaken past in het kader van het rapport-Keyzer, waarin over nauwe samenwerking wordt gespro ken, maar waarbij 'duidelijk is gesteld dat met alle factoren reke ning moet worden gehouden. De - eerste indruk van de bond is dat de belangen pan de werknemers mis schien in het gedrang zouden kunnen komen. Men ziet het bod van Rijn-Schelde als een noodsprong. ..Het begint op touwtrekkerij te lij ken", aldus de CMB. De Metaalbedrijfsbond NVV deelde mee dat bij de bekendmaking van de fusie tussen VMF-Stork-Werkspoor en Wilton reeds van haar kant ge zegd is dat men het vermoeden had dat dat bod verband hield met het gevecht om de Nederlandse scheepsbouw en scheepreparatie en dat in verband daarmee een defini tief oordeel werd opgeschort, totdat er volkomen zekerheid zou zijn. Herwaardering Gsteld werd toen ook dat het bod tot herwaardering van posities in de scheepsbouw zou leiden en het bod van Rijn-Schelde ziet de bond nu als zodanig. Men gelooft niet dat het ge vecht nu is afgelopen. Eerder merkte de bond al op dat de golven in het Waterweggebied nog wel een halfjaar lang hoog zullen opslaan. Daarom wordt ook nu nog geen definitief commentaar gegeven. Volgens de Katholieke Bond van Werkenmers in het Metaal- en Elek trotechnisch bedrijf 'en in aanver wante bedrijven St. Eloy stelt dat Wilton-Fijenoord-Bronswerk nu een zware morele en social verant woordelijkheid draagt. Indien ze nu haar keuze bepaalt louter op grond van het hoogste bod, daq handelt ze moreel niet juist en schiet ze in haar sociale verant woordelijkheid ernstig tekort. 1 Het kan en mag nier niet gaan om de beste keuze voor de aandeelhouders, maar het moet een keuze zijn die voor de continuïteit van dc onderne ming en van de werkgelegenheid de beste is, aldus St. Eloy. De bortd wacht met belangstelling de beslis sing af, maar nog mer de motive ring. NAIROBI Elf kinderen zijn om hel leven gekomen toen de bliksem woensdag insloeg in oen lagere school vij Kisoemoe in West-Kenia. zo meldt het officiële persbureau van Kenia. Bij de blikseminslag zaten de kinderen in de klas. Schijn I-JET is nu merkwaardig stil om Tsjechoslowakije. Voorzover waarneembaar heeft het leven er I zijn normale gang hernomen. Vanj beide kanten lijkt men zich bij dej| nieuwe situatie te hebben neerge legd. Toch is het de vraag, of de schijn niet bedriegt. Het kan niet anders, of achter de schermen is koortsachtig overleg gaande, hoe de Tsjeehoslowaken j werkelijk in het gareel te krijgen. Met de huidige gang van zaken kun-| nen de Russen nauwelijks vrede heb ben. Als de bezetting louter een veilig heidsprobleem was geweest, zou Mos kou nu gerust kunnen zijn. Maar het was de vrijheidsdrang van het volk die tot het ingrijpen leidde. Moskou zit echter nog opgescheept met dezelfde Tsjechoslowaakse lei ders die verantwoordelijk waren voor het liberalisatieproees dat het Sowjetblok in zijn voegen deed schudden. In wezen wijzigden dezen hun koers niet. Men vraagt zich dan ook af, hoe lang de Russen dit lijdelijk verzet nog zullen dulden. Er doen allerlei ge ruchten de ronde, waarvan de be trouwbaarheid niet kan worden vastgesteld. Opnieuw neemt de on zekerheid toe. Dat het Kremlin nog niet heeft in gegrepen moet vooral hieraan wor den toegeschreven, dat het niet de mensen kan vinden, nodig om dei huidige leiders te vervangen. De af wijzende houding van de bevolking draagt daartoe bij. De normalisering in Tsjechoslowakije is een andere dan de Russen wen sen. Om te voorkomen dat zij metl Terwijl de meesten zo lang zamerhand aan het stookseizoen gaan denken is de confectie- indnstrie alweer bezig met bad- mode 1969. Dit is een model uit een Tweka-collectie die in Londen werd getoond. De rits zit, omdat dit model rugloos is, aan de voorzijde. GENEVE Engeland zal zich aan het eind van dit jaar terugtrekken uit de Intergouvernementele commis sie voor Europese migratie (ICEM), terugtrekking van hun troepen moe ten beginnen hebben zij hierover geen twijfel laten bestaan. Zij zullen slechts tevreden zijn met vernietiging van alle „anti-socialis tische krachten". Dat is nogal wat. In Russische termen zijn dat allen die zich niet volledig bij de wil van Moskou willen neerleggen. Ook Dub- cek en de zijnen. TILBURG Beleidsfouten en de noodzaak bankkredieten te verkrijgen, zijn de belangrijkste oorzaken van het ontslag da* binnenkort moet worden gege ven aan 370 van de ongeveer duizend werknemers van de haar denfabriek N.V. verenigde bedrijven Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en Ulft. Er is, ook door veroudering van de haardmodellen, een voorraad van veertigduizend gashaarden ontstaan in het bedrijf. Die voorraad is moei lijk verkoopbaar. De fusie, die enkele jaren geleden is doorgevoerd, is geen succes geworden. Er ontstonden daardoor wrijvingen en verschillen van opvatting in het bedrijf. Dit alles onthulde directeur dr. H. J. M. van der Ven in Tilburg. Daar hebben hij en zijn mede-directeur, de heer G. M. P. Lips, het afvloei ingsplan voor het ontslagen personeel aan de vertegenwoordigers van de verschillende vakbonden overhan digd. Vrijdag 13 september gaat men hierover opnieuw vergaderen. De vakbondsvertegenwoordigers toonden zich vooral verontwaardigd over het feit, dat ze pas gistermorgen zijn ingelicht, toen het hele sane- rings- en reorganisatieplan van een efficiencybureau al op tafel lag. „We voelen ons nu een brokkenwagen, die de vuile boel van anderen mag oprui men", aldus een hunner woordvoer ders. Personeel onkundig De directie heeft het personeel nog niet officieel ingelicht over de gang van zaken. Wel zijn de onderne mingsraad, de chefs en de bazen op de hoogte gesteld. Er is dezen ge vraagd het personeel in te lichten. Dr. Van der Ven zei zich best te kunnen voorstellen hoe de sfeer in het bedrijf op het ogenblik is. Als het personeel zegt dat het uit de krant en (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Begin dit jaar begon de luchtmacht reeds met het trainen van speciaal gerecruteerde jonge helikopterpiloten voor de vliegende ambulances. Er zijn diverse „generale repetities" geweest, niet met echte gewonden, maar met poppen. Aan boord zijn behalve brandcard, zuurstofapparaten, speciale af- zuigapparatuur ingeval van hevige bloedingen, waarin slachtoffers dreigen te stikken en andere eerste hulp-uitrusting. Hóewei de hef schroef-ambulance zich zal concentreren op rijkswegen, die na een ongeval verstapt kunnen raken inclusief de vluchtstrook, waardoor grondambulances de be wuste plek niet tijdig genoeg kunnen bereiken, is het ook mogelijk dat hulp door de lucht op lokale wegen wordt verleend. Het voordeel van de helikopter voor patiëntenvervoer is ook, dat een slachtoffer die een speciale verdere behandeling behoeft door de lucht meteen kan worden overgebracht naar het ziekenhuis dat daarop is gespecialiseerd. Te denken is bijvoor beeld aan het traumatologist cen trum waarover het Academisch Zie kenhuis in Leiden beschikt. Veertien In totaal zijn veertien ziekenhuizen erop voorbereid ontvangstcentra via de lucht te zijn. Naast deze zieken huizen worden landingsplaatsen van 30 bij 30 meter ingericht en van obstakels ontdaan, zoals bomen en struikgewas om het hefschroefvlieg- tuig vrij baan te geven. In het mid den komt een grote H. Om die 30 bij 30 meter behoort dan nog een strook van 10 meter, die glad geschoren moet zijn. Een luchtzak die de wind richting aangeeft en in de meeste gevallen een noodgebouwtje comple teren de voorziening De volgende ziekenhuizen vormen tezamen het opvangnet: Academisch Ziekenhuis te Leiden, Ope Dei in Woerden, het Juliana Ziekenhuis te Veenendaal, het Streekziekenhuis te Gorinchem, Salem in Ermelo. het Ge meenteziekenhuis te Arnhem, het Wilhelminaziekenhuis in Doetinchem, het Prinses Ireneziekenhuis te Alme lo, het Sint Annaziekenhuis in Oss, het Mariaziekenhuis in Tilburg, het Diaconessenhuis in Eindhoven, het Sint Franciscusziekenhuis te Roosen daal, het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft en het Centraal Militair DOOR Eigenlijk is het vandaag een Oranjedag. De zesde september is ten eerste de historische datum waarop Koningin Wilhelmina in 1898 als vierde Oranje werd inge huldigd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Ook zij heeft toen een rede gehouden alvorens de eed op de Grondwet af te leggen. Jij zeide o.m.: „Hoog is mijn roe ping, schoon de taak. die God op mijn schouders gelegd heeft Ware dit stukje in die dagen geschreven dan zouden de bezitte lijke voornaamwoorden met hoofd letters zijn afgedrukt. Geen mens zou er tot 1945 over gepiekerd hebben zomaar „zij" of „haar" te schrijven, wanneer het over de Koningin ging. Het was Z.'j en Haar. Maar in 1948 toen gedurende zes weken een merkwaardig dagblad het licht heeft gezien, namelijk het Dagblad De Vrouw, uitgegeven ter gelegenheid van de tentoonstelling de Nederlandse Vrouw 1898-1948, heb ik mijn lesje geleerd. Ik had er een verslag in geschre ven over het bezoek van koningin Wilhelmina aan de tentoonstelling. Een verslag vol hoofdletters. Kroeg toen een briefje van liet koninklijk secretariaat, die hoofdletters in het vervolg weg te laten. Koningin Wil helmina wenste een gewone „zij" te Oru njjvtltiff Vandaag is het ook de dag van het twintigjarig regeringsjubileum van koningin Juliana. Geen zilver nog en daarom voor de jubilares.se een gewone werkdag. In die zin, dut haar toch een heel bijzondere en ontroerende taak wacht. In Utrecht zal zij het standbeeld van haar Moeder (dat woord mag altijd met een hoofdletter geschre ven worden) onthullen. Geen gebeurtenis, die meer de verweving van koningschap en menselijkheid kan symboliseren Daar zullen de autoriteiten zijn. de handdrukken, de glimlachen, de be langstellende woorden; daar zullen de toeschouwers zijn die elk gebaar volgen. Het is immers de Koningin, die het middelpunt is. Maar die Koningin is ook een dochter. Een vrouw die gewaakt heeft bij het sterfbed van haar Moe der. Een dochter die in, wie zal zeg gen hoeveel, ogenblikken aan haar Moeder terugdenkt en haar mist En op deze dag aan alles zo heel sterk herinnerd zal worden. Maar het programma zal afge werkt worden, precies volgens sche ma. De vlaggen wapperen vandaag. Dat is ter ere van prins Claus, die- op Drakensteyn zijn verjaardag viert. Vaders eerste verjaardag waar prins Willem Alexander begrip van zal hebben. Ook daar zal koningin Juliana niet ontbreken en zo zal haar jubi leumdag een mengeling van indruk ken en gevoelens zijn. Hospitaal Dr. A. Matthijssen in Utrecht. Twee cirkels Bij het uitrukken van de vliegende ambulance heeft men qua afstand tot het ongeval twee indelingen ge maakt: plaatsen die binnen het kwartier en plaatsen die binnen het halfuur kunnen worden bereikt. Op de kaart kunnen zo vanuit Ypenburg en Deelen telkens twee cirkels wor den getrokken, die aangeven hoever in eerste en in tweede instantie het bereik van de hefschroefvliegtuigen is. De Alouette III. waarmee zal wor den gevlogen is een zevenpersoons helikopter die voor vele doeleinden kan worden gebruikt. Een ervan is de ambulance; de machine is er dus speciaal voor gemaakt, al zouden deskundigen de binnenruimte liever iets groter hebben. Maar dat is niets nieuws: in ons land lijden de meeste ambulance-auto's aan hetzelfde eu vel. (Binnenkort is publikatie van het z.g. rapport-Muntendam te wachten, waarin op de eisen aan ambulances te stellen, nader wordt ingegaan.) Bijna tachtig In ons land beschikt Defensie over bijna tachtig van deze toestellen, die door een straalmotor worden aange dreven en een snelheid van 190 tot 210 km per uur kunnen halen. Het vliegbereik is 500 km. De perioden van proefneming zijn zo gekozen dat men wat intensiteit van het verkeer en klimatologische omstandigheden betreft te maken krijgt met alle denkbare omstandig heden. De meerderheid van de deskundigen is zeer geporteerd voor helikopterhulp. Tezamen met een be ter georganiseerde en aan alle eisen voldoende grondambulance zouden drie tot vier ambulan- cc-hefschroefvliegtuigen tot de best denkbare hulpverleningsmogelijkheid op de weg kunnen leiden. Helikoplerhulp bij medisch ingrij pen is in één opzicht niet nieuw. Er wordt de laatste tijd meer en meer gebruik van gemaakt voor transplan taties. waarbij menselijke organen snel ter beschikking moeten komen. Verder al langer bij het vervoer van patiënten uit geïsoleerde gebieden, de Waddeneilanden bijvoorbeeld, vooral tijdens hevige vorstperioden. Israël laat 200 Egyptenaren vrij CAIRO Tweehonderd Egyptena- ren die sedert de Zesdaagse oorlog van vorig jaar door de Israëliërs werden vastgehouden, zijn gisteren op het Egyptische vliegveld bij El Kantara aangekomen. Zij zijn meteen naar Cairo gebracht. via de radio heeft moeten kennisne men van hetgeen er te gebeuren staat en als het zegt dat het nog van niets weet. dan is het volgens de heer Van der Ven terecht, want zij willen het van de directie horen. Nader wordt nog vernomen dat op de lijsten van de werknemers en werkneemsters, die voor ontslag in aanmerking komen, in totaal 321 na men voorkomen. Het verschil met de van de kant van de directie genoem de 370 die ontslagen zouden moeten worden, zou kunnen worden ver klaard uit het feit dat de 321 namen betrekking hebben op personeel dat onder de cao valt. Daarnaast is er een aantal hogere beambten dat niet onder de cao valt. Bovendien is er, sinds de lijst met rond 370 namen werd opgesteld, een aantal perso neelsleden geweest dat in het recente verleden ontslag heeft genomen. In Bergen op Zoom zullen 173 hand- worden ontslagen; in Ulft 99 handar- arbeiders en 33 beambten moeten beiders en 16 beambten DEN BOSCH Dc officier van justitie bü dc rechtbank heeft giste ren de onmiddellijke invrijheidstelling gevorderd van de 27-jarige fabrieks arbeider J. van den B. uit Lieshout, die terecht stond wegens een poging tot vergiftiging van een zekere H. Kantors uit Lieshout. De verdachte zou op 5 november van het vorig jaar in een café te Lieshout de inhoud van een buisje mollengif in een glas bier van Kan- ters hebben gegooid, die daar echter niet van gedronken heeft. Aanleiding ertoe zou zijn geweest dat zowel Kanters als hij een oogje hadden op de dochter van de kastelein. Van den B. die in hoge mate debiel is en bovendien dikwijls dronken, had ook op die avond te veel gedron ken. Volgens het uitvoerige psychia trische rapport is hij onder die omstandigheden volkomen ontoere kenbaar. Na een voldoende verple ging levert hij geen gevaar op voor de maatschappij. De officier van justitie wilde met deze omstandigheden rekening hou den en bovendien met het feit dat dezer dagen een broer van verdachte bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De rechtbank heeft het verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling na beraad in de raadska mer ingewilligd. PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM West-lrian (2) Weet mijnheer J. E. Oosterling niet, dat minister Luns in dienst is getre den van de politiek-der-economen? U weet wel. de mensen die Nederland hebben groot gemaakt? Zij hebben hem in 1962 via een ka binetsmeerderheid duidelijk gemaakt dat hij z'n persoonlijke gevoelens over wat recht is en heilzaam voor de Pa poea's maar opzij moest zetten: dan kon hij nog een ..poosje" aanblijven. Jammer genoeg kan een mens zo'n zuiver ideaal dat niet onmogelijk te verwezenlijken was (wie heeft 't te gendeel bewezen gezien?) niet straffe loos om een andere reden loslaten. Nu gaat ook hij schipperen, nog wat schuchtere dingen zeggen, waar glad de tongens als de Indonesiërs om la chen Mochten hij (die beslist niet de grootsto schuld heeft) en die andere Nederlanders, die veel of veel meer schuld cragen aan de vreselijke nood van ce zwakke medemensen in West-Iriar.. last krijgen van hun ge weten dan kunnen ze dat misschien laten sussen bij de kerken die menen dat in hun zendingsstrategie de Pa poea's maar beter onder Indonesisch bewind gesteld kunnen worden. Nee, 't gaat goed met Indonesië, 'ank zij het offer der Papoea's. Jam mer ciat we nog niet iets te bieden hebben Hoewel, economen, let op! Soeharto weet nog wel een voordelige geldbelegging. Maar dan eerst wat goodwill kweken natuurlijk- Als we 't economisch bekijken is het toch voordelig, dat ca. 800.000 mensen in ellende leven (en 't zal nog wel wat meevallen ook), want een volk van ca. 100.000.000 mensen krijgt het er beter door. En natuurlijk ook die 12.5 mil joen mensen hier. want gerechtigheid verhoogt een volk. Of niet soms? Zicrikzee Zierikz.ee A. Dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9