DE NIEUWE BMW-MODELLEN 1969 kunnen wij u nu reeds tonen tijdens een SPECIALE BMW-SHOW IN ONZE SHOWROOM Scherpe kritiek Oegstgeest op besluiten van G.S. Benthuizenaar wil niet van dak af op hef TOURNOOIVELD TE DEN HAAG N.V. Automobielbedrijf ENZAB (Rob Gorris) GARAGE VA A DEB PLAS HOLS DONAKAT Café's open wering van op zondag, dronkaards Oorlogstragiek in Joegoslavische film Loonbeleid van Wilson door TUC verworpen Najaarsbeurs in het teken van economische opleving Russen vragen impresario hoge schadevergoeding Fusie middenstand goedgekeurd Clubhuis voor Zijlkwartier Aanleg velden voor korfbal uitgesteld Verbot! parkeren in plantsoenen Volleybalclub blijft draaien >68 NIEUWE lEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1968 Alimpo N.V., Toumooiveld 1, Den Haag. Tel. 184840. VRIJDAG, 6 SEPTEMBER van 9.00—22.00 uur ZATERDAG, 7 SEPTEMBER van 10.00—22.00 uur ZONDAG, 8 SEPTEMBER van 12.00—18.00 uur HOGE RIJNDIJK 278—280 LEIDEN TELEFOON (01710) BMW-DEALER VOOR LEIDEN EN OMGEVING. SECR. VARKEVISSERSTRAAT 64 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON (01718)—2482 BMW-DEALER VOOR KATWIJK EN OMGEVING. LAREN De alledaagsheid van het menselijk bestaan en de tragiek van de mens, wiens vrijheid wordt vertrapt: thema's van de Oosteuro- pese films die op de eerste dag van het Nationaal Filmfestijn in de Sin ger Concertzaal in Laren werden vertoond. De honderden bezoekers aan dit festival van de Stichting Filmcen trum en het Nederlands Filminstituut zagen niet minder dan vijf Neder landse premières van speelfilms, kor te speelfilms en een tekenfilm uit Joegoslavië en Tsjechoslowakije. De ze kan 'het verenigingsleven in beslo ten voorstellingen vertronen. „Tot driemaal toe" (TRI) van cie Joegoslaaf Aleksander Petrovic maakte de meeste indruk. De regis seur van de in Venetië met de Gou den Leeuw bekroonde film „Ik heb zelfs gelukkige zigeuners ontmoet" stelt de oorlogsellende centraal. De film is prachtig ingehouden van toon. diep-menselijk en tragisch. In het eerste deel brengt Petrovic een stationnetje in beeld waar dorpsbe woner op de trein wachten. Zij vluchten voor het oorlogsgeweld, de wandaden van de Nazi's. Als zich een wanhopige man die in het bezit is van een fototoestel bij hen voegt, onstaat een uiterst gespannen situa tie. Zijn camera betekent zijn dood, het bestempelt hem tot spion die wel eens militaire objecten zou kunnen fotograferen. In het tweede gedeelte vluchl een lid van de Joegoslavische verzetsbe weging voor de bezetters die hem oo het spoor zijn. De regisseur heeft de mensenjacht op adembenemende wij ze in beeld gebracht. Onvergetelijk zijn de met een grauw waas over trokken opnamen van de wanhopig vluchtende man in het dampende moeras. In het laatste deel tot drie keer toe wordt een vrouw het slachtof fer van haar oorlogsverleden. Zij heeft met de Duitsers gecollaboreerd en moet terechtstaan voor een geïmproviseerde militaire rechtbank die haar ter dood veroordeelt. Even als in het eerste en tweede deel kan de hoofdpersoon niets doen. Zoals de man die in het moeras in de handen van de Duitsers viel, staat een onder officier machteloos na het vonnis dat over de knappe jonge vrouw is ge veld. Indringend Bij dit drieluik zou men de korte speelfilm „Associaties" van Dragan Mitrovic (Joegoslavië) kunnen verto nen. Een oorlogsinvalide slentert door Praag en ontmoet op een terrein waar tanks staan uit de oorlog spelende kinderen die elkaar voor de grap „doodschieten". Voor hem geen spel, maar harde werkelijkheid. Hij- ziet de tanks op zich afkomen, ver minkte mensen en er komt machtelo ze woede in hem op als hij in de realiteit van nu kinderen de pop ziet vernietigen van een huilende kleuter. Het filmpje is indringend en overtui gend. Subtiel Het avondprogramma stond geheel in het teken van de Tsjechoslo- waakse cinema, waarvoor een over- De wanhopige verzetsstrijder ingesloten in een moeras in de indrukwekkende Joegoslavische film „Tot drie keer loe" van Aleksander Petrovic. weldigende ael» ngstelling bestond. Ivan Passer's „Intieme Belichting" kreeg een enthousiast onthaal. De re gisseur is geen onbekende in de Tsje- choslowaakse film, die een geheel ei gen stijl ontwikkeld heeft. Hij werk te als regie-assistent mee aan het verrukkelijke „Als de kater komt" van Jasny en een aantal films "an Milos Forman („De liefde van een blondje"). Het is een fijne, uiterst subtiele film over de alledaagsheid van het bestaan. Een soort „Alleman op z'n Tsjechisch" zonder documen- taristische inslag. Hoofdpersoon is de derderangs musicus Bambas di geen carrière heeft kunnen m; ken en in een pro vincieplaatsje is jlij\ ?n hangen. Het niet buitensporig hoge salaris dat hij als directeur van de muziekschool krijgt wordt ruimschoots gecom penseerd met veel vrije tijd, waarin hij een amateurorkestje leidt. Met zijn schoonvader trekt hij èr van tijd tot tijd op uit om bij bruiloften en begrafenissen op de trompet te bla zen. Met het verdiende geld wordt het eigen huis opgebouwd. De situa tie wijzigt zich enigszins als zijn stu dievriend Peter op bezoek komt met zijn meisje Stepa. Het is Peter die aan een uitvoering onder leiding van Bambas mee zal werken. De sfeer in het Tsjechische provin ciestadje. die uitstekend wordt ge troffen, is eigenlijk niet alleen a'.n het Tsjechische platteland geboden. De bruiloften en huiselijke perikelen kunnen zich evengoed in een Rra- bants dorpje afspelen. De film be reikt een hoogtepunt in de nacht voor de uitvoering als Bambas en Peter de ene fles na de andere leeg drinken en een flinke kater overhou den. Eenvoud en natuurlijkheid, dat is het wezen van de Tsjechoslowaakse cinema. Tenslotte „De Achillespees" van Pavel Juracek dat de starre verhou dingen in het leger bekritiseert. Een sergeant en een soldaat slenteren door Praag. De een fit genoeg, de ander met een gewonde hiel. Komen zij aanvankelijk niet tot een gespten, langzamerhand verdwijnen de stre pen en rangen. Een gave, desondanks wat preten tieuze film over de intermenselijke communicatie. DAMMIS DE GEUS Haags Jeugdkoor 3e ERU-prijs (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM Het Haags Jeugd koor heeft de derde prijs gekregen in de finale van de wedstrijd voor amateurkoren „Let the peoples sing", die jaarlijks onder auspiciën van de Europese Radio Unie wordt georga niseerd door de Britse omroep BBC. De NRU heeft zoals gebruikelijk een reeks uitzendingen aan dit po pulaire radioprogramma gewijd. BLACKPOOL Op de jaarlijkse bijeenkomst van het TUC het Britse vakverbond in Blackpool is gisteren met 7.746.000 tegen 1.022.000 stemmen het regeringstoezicht op de lonen en prijzen en daarmee de loon- en prijspolitiek van premier Wilson verworpen. Het TUC heeft zich dus met een overweldigende meerderheid van stemmen uitgesproken voor intrek king van de wet op de prijzen en in komens, waarop het hele rege ringsprogram voor het herstel van de Britse economie is gebaseerd. Met 4.266.000 tegen 4.232.000 stem men een kleine meerderheid dus ging het congres akkoord met de politiek van „vrijwillige matiging in zake de lonen", waarvan het con- gresbestuur zelf voorstander is. In de uitslag van deze stemming ziet men een overwinning van de ge matigde leiders op de militante zoals Frank Cousins, de secretaris van de machtige transportarbeidersbond. UTRECHT De najaarsbeurs en de vakbeurzen Interdecor, reclamebeurs, toelevering meu belindustrie en verlichtingsarti kelen staan in het teken van het economisch herstel. De meeste nieuwigheden op de na jaarsbeurs zijn luxueus uitgevoerd, wat erop wijst dat de fabrikant ver trouwen heeft in een stijgende koop kracht van het publiek. Midden volgend jaar kunnen de eerste exposanten hun stands in het nieuwe gebouw aan de Croeselaan gaan inrichten. Deze maand wordt het hoogste punt van het nieuwg ge bouw bereikt, dat het grootste van Europa wordt. Reeds de helft var. de 40.000 vierkante meter oppervlakte is verhuurd. De functie van het nieuwe gebouw is anders dan het huidige Vreden- burgcomplex. Onder invloed van de gewijzigde koopgewoonten bestaat grote behoefte aan permanente ex positieruimten. De najaarsbeurs wordt zondag geo pend en duurt zes dagen. AMSTERDAM Het Russische staatsimpresariaat heeft een telegram naar impresario A. Coerant gezonden waarin staat dat het een enorme schade heeft geleden tengevolge van het niet doorgaan van de tournee van Liesbeth List en het trio van Louis van Diik door Rusland. De heer Coerant wordt voor deze schade aansprakelijk gesteld en ver zocht een voorlopig geraamd bedrag alvast te willen overmaken via de Russische ambassade. Volgens de heer Coerant is het een aanzienlijke som. De grootte ervan wilde hij voorlo pig nog niet meedelen. Het uiteinde lijke bedrag dat hij zal moeten beta len zal naar zijn mening echter nog veel hoger komen te liggen. De impresario zal nu eerst aan het Russische impresariaat een specifica tie van de nota vragen. Aan de hand hiervan zal hij kunnen bepalen welk bedrag hij via een procedure van de zangeres Liesbeth List en het trio Louis van Dijk zal vorderen. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse middenstandsbond en het Nederlands verbond van onderne mingen zullen samengaan in één nieu we bond. nl. het Koninklijk Verbond van ondernemingen De ledenverga deringen hebben de voorstellen goed gekeurd. De nieuwe bond zal 100.000 ondernemers in midden- en kleinbe drijf vertegenwoordigen. Er zal rui me aandacht worden besteed aan de behartiging van de belangen van de ambachtelijke bedrijven. Het bestuur zal bestaan uit 20 le den van de KNMB en 10 leden van het NVO. De tijdelijke voorzitter, de heer P. G. Van Jer Weele. drukte het hoofddoel van de nieuwe bond uit als: „een ANWB zijn voor het mid den- en kleinbedrijf". Zoals men weet zijn ook de christelijke en de katholieke bond een federatie aange gaan. met ongeveer 85.000 onderne mer». Alfred Eikelenboom in Galerie Walenkamp LEIDEN Vrijdag 13 september om half 10 zal in de door het Leids Academisch Kunstcentrum geëxploi teerde Galerie Walenkamp, Nieuw- steeg 11, met een toelichting van de exposant een tentoonstelling worden geopend van schilderijen en licht drukken van Alfred Eikelenboom. Op de expositie, die duurt tot vrijdag 4 oktober, kan werk van Alfred Eike lenboom worden aangekocht met een rijksaankoopsubsidie van 25 pet. verkrijgbaar in dexJierenspeciaalzaak LEIDERDORP Zaterdagmor gen zal wethouder J. Nievaart het nieuwe clubhuis van de buurt- en sneeltuinvereniging „Zijlkwartier" openen. Het staat op de speelweide aan de Splinterlaan. Ter verhoging van het feest zal de Drumband Leiderdorp om 10 uur een rond gang door de wijk maken, 's Mid dags zullen op de speelweide kin derspelen worden gehouden voor de jeugd van 4 tot en met 13 jaar. In het clubhuis zullen de prijzen worden uitgereikt. Tijdens de spelen is er gelegen heid het clubgebouwtje te bezich tigen. Bij slecht weer worden de kinderspelen uitgesteld tot zaterdag 14 september 2.30 uur. OEGSTGEEST De gemeente raad die gisteren vergaderde onder voorzitterschap van Jhr. T. A. J. van Eysinga, werd bij de behande ling van de ingekomen stukken en mededelingen geconfronteerd met enkele sombere berichten. G. S. ver daagden hun beslissing t.a.v. de rio leringswerkzaamheden op het terrein van de Zendingsschool en met be trekking tot de beschikbaarstelling van een krediet voor de aant°g van korfbalvelden. Voorts onthielden ze hnn goedkeuring aan verbetering van terrein en gebouwen van ge meentewerken aan de Poelgeester- weg. Een en ander had een scherpe reactie uit de raad ten gevolge. Oegstgeest heeft een gunstige be grotingspositie en uitstel van de aan leg van de korfbalvelden heeft tot gevolg, dat de andere soorten (hoc key, werk padvinders) in de knel komen. Ir. D. Dorgelo (VVD) had een toe voeging gedaan bij de richtlijnen met betrekking tot beroepschriften aan de raad. Hij wil vastgelegd zien dat de betrokkenen alle gelegenheid krij gen de stukken betrekking hebbend op zo'n beroepschrirt in te zien, zowel vóór als tijdens het heroep. De voor zitter noemde-dit een open deur in trappen omdat ieder in het gemeente huis te allen tijde terecht kan voor in formatie. Na enig heen- en weer ge praat werd besloten dat B. en W. over de redactie van de richtlijnen zullen overleggen met de Ver. v. Ned. Gem. Bungalmvs Ir. Stapel had vragen gesteld over BOSKOOP De 24-jarige Benthuizenaar Bertus Korbijn heeft het in zijn hoofd gezet kampioen dakzilter te worden van ons land. En dus klom hij gistermiddag om 1 uur onder het goedkeurend oog van burgemeester baron G. W. van Dedem op het dak van het bureau van Gemeentewerken, Zijde 50. Dat verklaart tevens het ..goedkeurende oog" van de burgemeester; de stunt heeft immers op gemeentelijk eigendom plaats. Bertus hoopt tot maandagavond 6 uur op dat dak te blijven zitten, bij elkaar dxis 101 uur. Twee keer per dag mag hij vijf minuten van dat dak af en iedereen mag raden waarvoor. Houdt Bertus het inderdaad tot maandagavond zes uur vol, dan is hij kampioen van ons land Het huidige kampioenschap werd in Emmen gevestigd met 100 uur en 20 minuten. Vanuit een nabijgelegen café wordt Bertus van eten en drinken voorzien. Hij zit op een hoogte van veertien meter in een gemakkelijke schommelstoel. het bungalowpark. Hij meende, dat de bouw van dubbele bungalows on der één kap moest worden toege staan. B. en W. waren er tegen wijzi gingen aan te brengen in de opzet speciaal als het gaat om verkleining van de kavels. Dan zou een verar ming in het park optreden. De heer Kamsteeg (PC) wilde weten of er ook bezwaar was tegen twee bungalows onder één kap als daar voor twee percelen grond werden aangekocht. B. en W. waren van me ning. dat daar wel over te praten was. Besloten werd de jaarwedde van de wethouders te verhogen met f 576. De algemene politieverordening zal worden gewijzigd. Hier voor werd be noemd een commissie ad hoe ter voor bereiding van de nieuwe verordening. Besloten werd in overeenstemming met Leiden de burgemeester gelegen heid te geven een permanente ont heffing te verstrekken onder door hem te stellen voorwaarden betreffen de het sluitingsuur van de cafés. De geluidsapparatuur had bij de proef goed voldaan. Vandaar dat be sloten werd tot aanschaffing van een bandopnameapparaat, microfoons enz. voor het notuleren van de raadsver gaderingen. Er ontstond een lange doch interes sante discussie over het ontwerp van de lijst van beschermde monu menten in de gemeente. Er staan er 19 op. Dat zijn er te weinig, aldus de heer J. P. Brouwer (PC), die zich nogal in deze materie had verdiept. Bovendien deed zich de vraag voor of een gebouw op de lijst kan blijven als het zo intensief wordt gebruikt als de Oude 2 k. pastorie aan de Rhijn- geesterstraatweg. Mevrouw M. E. Gou verneur (KVP) wees erop, dat, de mo gelijkheid bestaat dat het R.K. jeugd werk in gevaa.r komt. Er hebben tal van jeugdactiviteiten daar plaats. B. en 17. besloten de lijst nog eens in zijn geheel te bezien en er later op terug te komen Onbewoonbaar Veel tijd en aandacht werden be steed aan de onbewoonbaarverkla ring van het pand Leidsestraatweg 2 daar GS enige tijd geleden het raads- besluit tot onbewoonbaarverklaring hebben vernietigd. Sommige raads leden waren van mening, dat de eigenares (Dikker en Thijs NV te Amsterdam) met opzet het onder houd heeft verwaarloosd. B en W hebben de eigenares aangeschreven voorzieningen te treffen, waartegen bij de raad in beroep werd gegaan. Besloten werd het beroep ongegrond te verklaren. De vraag doet zich voor wat de verdere gang van zaken moet zijn. nu gebleken is, dat de aan het pand uit te voeren werkzaamheden zijn begroot op f 72.000, zodat valt aan te nemen dat de eigenares aan de aanschrijving geen gevolg zal geven. B en W deelden nu reeds aan de raad mee, dat ze niet het voorne- nemen hebben tot uitvoering van het werk opdracht te geven. Ervan uitgaande dat niet tot herstel wordt overgegaan, bestaat het voornemen opnieuw de onbewoonbaarverkla ring te bevorderen. Er komt t.z-t. een nieuw voorstel bii de raad. Tal van raadsleden vonden de so- RIJNSBURG B. en W. willen in de politieverordening een bepa ling opnemen, die het parkeren in plantsoenen verbiedt. De neiging bestaat in Rijnsburg auto's in of op openbare beplantin gen. plantsoenen, grasperken of groenstroken te parkeren. Verhoging wedde wethouders RIJNSBURG De burgemeester stelt voor de jaarwedde van de wet houders per 1 januari jl. te verho gen van f4700 tot f 5352. De wedden zijn het laatst verhoogd met ingang van 1 januari 1967. Beschermde gebouwen in Rijnsburg RIJNSBURG De volgende ge bouwen zyn op de ontwerplijst van Monumentzorg gezet: Katwijkerweg 4, Kerkstraat 32 (herv. kerk). Kerk straat 32 (toren der herv. kerk), Moleneind 12, Moleneind 17, Spino- zalaan 2, Ronde stenen molen „De Hoop doet Leven" aan de Oegst- geesterweg. RIJNSBURG B. en W. stielen de gemeenteraad voor de verplich ting tot sluiting van café's op zon dag en eerste kerstdag op te heffen. Dit in verband met het feit, dat deze verplichting in Oegstgeest niet geldt, waardoor de bedrijven in het van de gemeente Oegstgeest aan Rijnsburg toegevoegde gebied sinds de grenswijziging op de betrokken dagen gesloten moeten zijn. terwijl ciale kant van de zaak belangrijk, omdat de bewoonster geen onder dak heeft. Er wordt prijs op gesteld dat dit deel van de zaak de vólle aandacht krijgt. Wethouder van der Voet wees er met nadruk op. dat de gemeente geen schuld draagt en niet verplicht is de bewoonster schadeloos te stellen. Besloten werd over te gaan tot sloop van de woningen Dorps straat 90-98. De huizen zijn alle ontruimd en verkeren in slechte staat. By de reconstructie van de De Kempenaerstraat is gebleken, dat het aan de noordzijde van de weg gelegen riool voor een groot deel is vergaan, zodat dit onmiddellijk moet worden vernieuwd. Kosten f 73.600. hetgeen een geduchte te genvaller is. De heer van Weizen (PC) wilde weten hoeveel extra tijd hiermee gemoeid is, daar de werkzaamheden groot ongerief veroorzaken. De wet houder van openbare werken meende dat in de loop van november dit deel van de straat gereed zal zijn. Bezwaren De PvdA-fractie had bezwaren tegen verkoop van een ge meentewoning die in de woningwet- sector was gebouwd. De heer Al- dershoff (PC) vroeg zich af of het wel billijk is dat woningen, ge bouwd met gemeenschapsgeld, ver kocht worden. Na een lange discus sie werd besloten tot verkoop over te gaan temeer omdat de minister die verkoop bevordert. De heer C. Lagas (PvdA) vroeg de aandacht voor de kruispunten Korenbloemlaan. Dahlialaan, Flora laan, waar nogal wat ongelukken ge beuren. Mevrouw M Gouverneur in formeerde naar de wijze van ex ploitatie van de nieuwe sporthal en het zwembad. Een en ander zal wor den besproken in de sportraad. Algemeen was de klacht over op groeiende heggen en overgroeiende struiken. Is gevaarlijk voor het ver keer (uitzichtbelemmering) en voor voetgangers op de trottoirs. Er zal nog eens aandacht aan worden ge schonken, beloofde de burgemeester. De heer Brouwer, die niet geluk kig is met de standplaats van de bus aan de Marelaan, vroeg aan dacht voor de wegbevuiling en het glad worden van het wegdek door olie. De NZHVM heeft schoonmaak beloofd, aldus de voorzitter. De heer Dorgelo wilde weten hoe het zit met de verkeerslichten bij het viaduct. Deze worden wel no dig geacht, doch het rijk wil ze niet betalen. De heer Stapel vroeg tijdig voorlichting over het bestem mingsplan in de Morsebelpolder. Ook de heer Alderhoff drong daar op aan. VOORSCHOTEN In een bewo gen jaarvergadering, die moest be slissen over het al dan niet verder blijven bestaan van een volleybal vereniging in Voorschoten, werd na veel vaak verhitte discussies beslo ten opnieuw te starten in de NeVoBo en wel met twee herenteams en een damesteam. Door gebrek aan oudere leden heeft de vereniging Gemini steeds moeten draaien op scholieren, die naast hun studie niet altijd de tijd konden vinden een bestuursfunctie te vervullen, zodat de heer G. van Tol als penningmeester ook nog de functie van voorzitter en secretaris kreeg toegeschoven. Het einde van Gemini leek door gebrek aan kader zeer nabij. Op de jaarvergadering werd ech- ler besloten de handen ineen te slaan en het volleybal voor Voor schoten behouden. Het nieuwe be stuur mej. Ingrid Steen, wedstrijd secretaresse dames: de heer Guy Mo lenaar. wedstrijdsecretaris heren; mejuffrouw Tineke Timmers, secre taresse: mevrouw T. Cok-Topper, penningmeesteresse de heer N. Cok. voorzitter. Als trainer zal optreden de heer B. Madera. Als trainingsgelegenheid wordt gebruikt de Vlietzaal naast het instructiebad op donderdag avond. dat eerder nooit was voorgeschre ven. De enige mogelijkheid de gegroei de praktijk te laten voortbestaan is het sluitingsgebod op zondag en eerste kerstdag te laten vervallen. B. en W. willen voorts een zwarte- lijstbepaling in de politieverorde ning opnemen. Degenen die regel matig dronken zijn. kan dan de toegang tot café's worden verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7