„We moeten niet berusten maar met ideeën komen" LAGOS WAARSCHUWT RODE KRUIS Ingrijpen bij alle bronnen van luchtvervuiling Uit de Haagse hof geplukt Plan komt tegemoet aan verlangen naar veilig heid in Oost-Europa CH-politicus wil de impasse doorbreken Rapporten over Praag in prullebak Visserijverdrag in Tweede Kamer Noodtoestand in Berkeley Onze levensverzekering is straks bijna f 4.000,- hoger... en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Nieuwe wet op komst BLOEDPROEF VERPLICHT DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 Met zyn voorstel betreffende een neu trale zone aan weerszijden van de Tsje- choslowaaks-Westduitse grens heeft mr. C. A. Bos (lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk-Historische Unie) sterk de aandacht op zich gevestigd. DEN HAAG We moeten niet berusten, maar met ideeën ko men. Dit zegt mr. C. A. Bos, die als deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek en dat der internationale aspecten van het defensiebeleid, de CHU in de Tweede Kamer vertegenwoordigt. H(j heeft zjjn drukke werkzaamheden even onderbroken om wat meer te vertellen over zijn voorstel, een neutrale zone in te stellen aan beide kanten van de Tsjechoslowaaks-Westduitse grens. Zoals men weet wil Rusland ook na normalisering van de betrekkin gen met Tsjechoslowakije strijd krachten in dat land legeren, zoge naamd omdat de veiligheid van het communistische blok van het Westen uit wordt bedreigd. Met name West-Duitsland moet het ontgelden. Het wordt er van beschuldigd, mili taristische en revanchistische doel einden na te streven, niet alleen ten opzichte van Oost-Duitsland en Po len, maar ook wat Tsjechoslowakije betreft. Het voorstel van mr. Bos is zo vertelt hij bedoeld om tegemoet te komen aan het verlangen naar veilig heid in de Oosteuropese landen. -Hij ontkent, dat de door Rusland gesig naleerde bedreiging van het Westen uit bestaat, maar is bereid aan te nemen, dat de leiders in het Kremlin vooral de militairen onder hen dit gevaar aanwezig achten. Met een aanbod van de Navolanden, een neu trale zone in te stellen langs de grens met West-Duitsland, zou volgens de heer Bos een krachtig Russisch argu ment voor het handhaven van troe pen in Tsjechoslowakije komen te vervallen. Joeri Andropov, chef van de Russische geheime dienst, die als een van de voornaamste schuldigen zou worden beschouwd voor de politieke en militaire misrekening met betrekking tot de bezetting van Tsjechoslowakije. BONN De Sowjetunie heeft zich ten aanzien van de toestand in Tsje choslowakije voor de bezetting misrekend doordat rapporten van de geheime dienst in de prullebak te recht waren gekomen. De rapporten kwamen niet overeen met het vooropgezette ideologische beeld en waren daaromweggegooid. Dit staat te lezen in het Westduitse blad Die Welt van gisteren. De militaire medewerker van Die Welt zegt uit betrouwbare bron in Moskou te hebben vernomen dat het Kremlin al probeert er achter te ko men wie de schuld draagt voor deze politieke en militaire misrekening. De voornaamste schuldige zou zijn Joeri Andropov, de huidige chef van de Sowjetrussische geheime dienst, de KGB. Andropov was tijdens de Hongaarse opstand in 1956 ambassa deur in Boedapest. De KGB is niet alleen een spiona gedienst met ongeveer een miljoen leden, maar meer nog voorstander en verkondiger van de ideologische dog ma's. De dienst kan zich niet los ma ken van het marxisme-leninisme en de Sowjetleiders geen objectieve resultaten verschaffen. Komen de rapporten van de agenten niet over een met de gebeurtenissen zoals die zich volgens de ideologie zouden moeten voordoen, dan verdwijnen ze in de prullebak, zoals dat met de rapporten over Praag is gebeurd, al dus de medewerker van Die Welt Dergelijke vergissingen zijn vol gens hem ook gemaakt tijdens de cri sis om West-Berlijn in 1958 en de crisis om Cuba in 1962. De praktijk moet volgens de heer Bos dan maar bewijzen, dat er niet valt te praten met de Russen en som migen van hun bondgenoten. Ook voor de westelijke landen is er geen andere mogelijkheid. Een militair op treden valt niet te verdedigen. Zij kunnen zich evenmin veroorloven, eenvoudig de zaken stop te zetten. „We moeten een nieuw begin maken en de Tsjechoslowaakse leiders hel pen, hun positie tegenover Rusland, Oost-Duitsland en Polen krachtiger te maken." Beperkt Mr. Bos realiseert zich, dat slechts algemene, algehele en gecontroleerde ontwapening een maximum aan vei ligheid kan bieden. Die totale ontwa pening zit er echter niet in en daar om acht de heer Bos het de taak van de Navo, naar een bereikbaar mini mum te streven. Op die wijze kan wellicht een sterker wordende spi raalbeweging worden voorkomen, die onvermijdelijk zal leiden tot meer wapengekletter en nog hogere de fensie-uitgaven aan beide zijden van het gehavende maar nog niet ver dwenen ijzeren gordijn. Bij het formuleren van zijn voorstel is de heer Bos er van uitge gaan, dat de Russen rekenen met het gevaar van een aanval met conventi onele wapens hoe denkbeeldig die ook mag zijn. Zouden zij bevreesd zijn voor een aanval met kernwa pens, dan zou de legering van con ventionele strijdkrachten in Tsje choslowakije volstrekt zinloos zijn. Mr. Bos ontkent, dat de door hem voorgestelde neutrale zone (die aan weerszijden tenminste 10 km. breed zou moeten zijn) in het geval van een nog altijd denkbeeldige aanval vanwege zijn geringe diepte zonder waarde zou zijn. De mogelijkheid van een verrassingsaanval zou in elk geval uitgesloten zijn. Aanvaardbaar? Het plan van de heer Bos kan de naar zijn mening noodzakelijke con tacten tussen de Navo en het Warschaupact een bruikbaar aankno pingspunt geven. Hierbij rijst de vraag, of gezien de plaats, die Tsjechoslowakije en Roemenië er in toebedeeld is de organisatie van het Warschaupact wel een aanvaard bare gesprekspartner kan zijn. Mr. Bos: „Er is geen alternatief, omdat al die landen nu eenmaal ge koppeld zijn aan dat pact. Bilateraal kan er niets worden bereikt. Hoe be zwaarlijk het mag lijken: we mogen ons er daarom niet van laten weer houden, met voorstellen te komen". Het valt op, dat de voorgestelde neutrale zone beperkt blijft tot de grens met West-Duitsland en zich niet uitstrekt tot die met Oostenrijk. Ook de grens van Roemenië en Hon garije met Joegoslavië (en wat Hon garije betreft eveneens die met Oostenrijk) blijft onbesproken, even als die van Bulgarije met Turkije, Griekenland en Joegoslavië. Op een desbetreffende vraag maakt mr. Bos duidelijk, dat de Russen zelf ook al leen spreken over de grens met West-Duitsland. Overigens acht hij zijn voorstel voor uitbreiding vat baar. Nog enkele maanden geleden heb ben de Russen in Europa ijverig „ge polst" naar de mogelijkheid van een Europese veiligheidsconferentie. Bestaat er nog enige belangstelling voor een dergelijk gesprek na de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije? Mr. Bos: „Niet op korte termijn. Een veiligheidsconferentie kan alleen worden gehouden, als over en weer een zeker vertrouwen aanwezig is. Tsjechoslowaken en Roemenen kun nen niet openhartig hun mening zeg gen. Hoe kan men dan open en eer lijk spreken tussen Oost en West? Er moet voor mezelf een stukje vertrou wen zijn in degene, met wie ik ga onderhandelen. Dat vertrouwen heeft een enorme deuk gekregen". Geen veiligheidsconferentie dus en ook geen vreedzame wedijver tussen twee verschillende maatschappelijke systemen, die Moskou jarenlang als onderdeel van zijn ontspanningspoli- tiek heeft gepropageerd. Mr. Bos: „Vreedzame wedijver kan er alleen DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is een wetsontwerp ingediend dat goedkeuring van het in 1964 in Londen gesloten visserijverdrag be oogt. Dit verdrag geeft kuststaten een uitsluitend visrecht in een zone van zes mijl buiten de kustlijn. In een tweede zone, tussen zes en twaalf mijl, zal het recht om te vissen blij vend toekomen aan vissers van de kuststaat en de andere landen die het verdrag hebben ondertekend. zijn op Russische voorwaarden. Het Sowjetblok moet als totaliteit er aan deelnemen. Westerse invloeden mo gen niet worden toegestaan. Zolang de Russen hun macht in Oost-Europa kunnen handhaven, zullen de ont wikkelingen daar dan ook afgestemd blijven op die in Rusland. Dit land moet ook tegenover China zijn machtspositie in het Sowjetblok in stand houden, al verspeelt het er veel sympathie mee". De ontwikkelingen in Rusland zelf gaan langzaam, aldus mr. Bos: „Veel langzamer dan ons lief is. Maar zij gaan door en in toenemende mate zal zich daar de nieuwe generatie aan dienen". BERKELEY (Californië) In de Amerikaanse universiteitsstad Berke ley is de noodtoestand afgekondigd, nadat de stad drie dagen achtereen het toneel is geweest van geweldda den. Er geldt een avondklok. Sa menscholingen, vergaderingen en op tochten zijn verboden. De moeilijkheden begonnen vorige week vrijdag na een betoging van linkse studenten tegen het ruwe op treden van politie in Chicago tijdens de demokratische conventie. Sindsdien is er een politieman beschoten, een bom ontploft en zijn branden gesticht. Onvrijwillig oliebad Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar-en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflosslngen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit BTW In de beschouwing over de BTW in uw blad is mij opgevallen, dat ook hier weer een ondernemer aan het woord is, die het blijkbaar maar ge woon vindt dat de detailhandelaar een enorme hoeveelheid werk moet gaan verrichten terwijl er geen enke le beloning tegenover staat De loonbelasting wordt reeds lang door de werkgever geïnd en afge dragen en ook daarvoor wordt geen enkele vergoeding gegeven, integen deel, het brengt voor hem zelfs enor me kosten mee. Dat is blijkbaar nog niet genoeg blijkens de BTW-methode, die vol gens uw zegsman misschien ook nog de doodssteek voor de kleine onder nemer betekent Wat een lol! Wie zal in deze tijd nog accepteren dat overwerk niet betaald wordt? Geen enkele vakbond zou hier genoe gen mee nemen. De bonden, waartoe de middenstanders (hetzij vrijwillig, hetzij verplicht) behoren, hebben tot nu toe in alle talen gezwegen. En wat doet de (dure) Kamer van Koophan del er aan? Waar blijven de politieke partijen, die in hun programma toch altijd nog een plekje open houden voor de „nijvere middenstand", zoals dat heet? De door u geciteerde Rotterdamse ondernemer vindt het blijkbaar ook nog vreemd, dat de gemiddelde on dernemer betrekkelijk lauw reageert op een voorlichtingsactie van de Rot terdamse Kamer van Koophandel. Wat had hij dan verwacht? Enthousi aste huldebetuigingen aan het adres van de K.v.K. voor deze geweldige organisatie? Ik ben ervan overtuigd dat de be langstelling veel groter was geweest als de Rotterdamse K.v.K. een pro testactie op touw had gezet tegen de ze t.o.v. de middenstand zo onbil- lijke-maatregelen. Leiden J. G. Gompelman Zes Italianen uit één gein zijn gisteravond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de auto weg tussen Pompei en Napels. De auto, waarin zij zaten, slipte met een snelheid van 150 kilometer, sloeg over de kop en spietste zich aan de vangrail. LAGOS De Negeriaanse fe derale regering heeft gister avond gewaarschuwd dat er zich mogelijk „ernstige incidenten" zullen voordoen wanneer het Rode Kruis zjjn plannen voor hulp aan Biafra doorzet. De vluchten die vandaag zijn be gonnen worden „onwettig en niet geautoriseerd" genoemd. De federale regering „distantieert zich catego risch van elke verantwoordelijkheid die uit de gevolgen van elke niet geautoriseerde en onwettige vlucht naar de landingsbaan Obilagu voort vloeit." Bij alle landen „die enige invloed hebben op het Internationale Rode Kruis wordt er op aangedrongen het te bewegen de actie, die in de geschiedenis van het Rode Kruis nog nooit is vertoond, af te gelasten. Wereldraad van Kerken De Wereldraad van Kerken maakte bekend dat ^en van haar functiona rissen naar Fernando Poo is vertrok ken om het overbrengen van de hulpgoederen die dooi de kerken zijn geschonken door de vliegtuigen van het Rode Kruis te regelen. Er ligt 3.500 ton voorraad op het eiland, voornamelijk melkpoeder, medicijnen en voedsel met hooe eiwitgehalte, zo als gedroogde vis. Daarvan zijn 1.700 ton geschonken door leden van de Wereldraad van kerken. Teruggeslagen Een militaire woordvoerder in Bi afra sprak gisteren de berichten te gen dat Aba. het Biafraanse bestuurscentrum, in handen van de federale troepen zou zijn gevallen. Die troepen zijn nog op 14 km van de stad verwijderd, zei hij Tijdens het weekeinde waren ze tot 8 km van de stad opgerukt, maar na een hevige tegenaanval zijn ze weer zes km ver der teruggeslagen, aldus de woord voerder. Stoere boys, die overal ter wereld komen aar oliebranden moeten worden geblust, zijn de hoofd personen van de nieuwe Ameri kaanse film The Hellfighters, die nu in Texas wordt opgenomen. Minder stoer zag dezer dagen hoofdrolspeler John Wayne eruit, die zich even over een „droge" pijp had gebogen om precies op dat ogenblik een rijk oliebad te krijgen. Al leek het even zo, dit hoorde toch echt niet bij het script. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM in de nieuwe wet op de luchtverontreiniging, die binnenkort bij de Tweede Kamer wordt ingediend, wil de regering de mogelijkheid hebben in te grijpen in alle bronnen die aan de vervuiling van de lucht bijdragen. In de wet worden geen exacte eisen aan nieuwe of bestaande industrieën gesteld, omdat deze eisen achterhaald kunnen zijn zodra de wet in wer king is getreden. Het gaat hier om een raamwet of machtigingswet, waarbü de regering DOOR De Haagse man is een nette me neer. Ongetwijfeld heeft de kantoor man, ambtenaar vooral, hiervoor ge zorgd. Het keurig-zijn is hem inge goten. Het is een dwingende nood zaak geweest van de eerste schrede naar de begeerde stoel achter het bureau en geen top zo hoog of die vereiste bleef. Misschien daarom ook, dat de jeugd hier, minder mini, minder be baard is dan in Amsterdam. De postbode-capes bijvoorbeeld, die Leidse Plein en Amsterdamse bruggen een tijdlang hebben ontsierd, zijn nimmer tot ons deftig Plein 1813 of de flaneer-Spuistraat doorgedrongen. Geen wonder dus dat ik. zo Haags, dol van nieuwsgie righeid naar de Amsterdamse R.A.I. trok. waar al wat met herenmode te maken heeft bijeen was. Verkopers èn kopers. Die laatsten de winkeliers, die straks de spullen aan de man moeten brengen. Rijen, wat zeg ik, straten met stands vol overhemden, dassen, sokken, pull overs, jacks, jassen, pakken. Na één rij schemerde het me al voor de ogen. De man kan zich werkelijk in alles hullen waar hij maar zin in heeft. Groen of geel; rood, paars, met of zonder randjes. In de stands keurige meneren of charmante juffrouwen die aan tafel tjes zaten te praten, orderboekjes en prijslijsten voor zich. Een keiharde zakenwereld, die tijd noch aandacht had voor het nieuwsgierig vrouwmens, dat nu eens precies wilde weten over de eisen die aan keurige heren worden gesteld. Dus begaf ik mij naar de elite van het herenmodevak, die boven het standwerk verheven is en onge zien de touwtjes in handen heeft. zijn die de mannen naar haar pijpen doet dansen oftewel zich doen kleden zo als deze elite dit wenst. Dat is een ernstige zaak, wanl trekken deze heren de touwtjes niet in de goede richting en dansen de mannen verkeerd, dan komt er ma laise in het vak. De modeheren waren juist aan de sherry in beschaafd gedempt gekout bijeen. Een zaal vol. Ik blikte van de drempel af naar een vaag-zwarte menigte. Vreesde een ogenblik mij vergist te hebben Hier stonden immers Haagse mene ren vereend! Zo keurig, zo zonder opzichtigheid in' donkerblauw, in heel, heel don kergrijs, in bescheiden krijtstreepjes naar minister Luns. De overhemden hagelwit of even geblauwd. De stropdassen met kleine knoop smal over de correcte borstpartij gespan nen. Zwarte glimmend gepoetste schoenen. Edoch, daar stond de heer G Dijkstra, ongekroonde koning van hel rijk der mannenmode. De we reld bereizend om van heinde en ver de nieuwste snufjes aan te dra gen. in olifant-grijs kostuum, met colbert met kort rugsplit. vier knoopjes op de mouwen, wit over hemd, klein geknoopte.... enz. Ik was echt en heus bij de groten der groten van het moderijk. Bij hen, die de kostuums in zuurtjes kleuren; de regenjassen als koetsiershulsels, de mao-jasjes, de zwabberpantalons of de wereld in sturen of aan de man brengen. Nog verwarder dan ik kwam, ben ik weggegaan. Ik heb niet eens om uitleg durven vragen. Ik was veel te bang, dat ze me onmiddellijk een stapel formulie ren ter invulling zouden geven in plaats van een antwoord. Zo zeer voelde 'k me als in Den Haag! bü algemene maatregel van bestuur bijvoorbeeld de autofabrikanten kan opdragen hun auto's te voorzien van een apparaat dat schone uitlaatgassen garandeert. Tot nu toe is de enige mogelijkheid om luchtverontreiniging tegen te gaan de hinderwet. Deze wet verbiedt iedere fabrikant die schade naar buiten ver oorzaakt zonder vergunning, te bouwen. Met deze wet in de hand kunnen de autoriteiten eisen stellen aan de fa briek die de lucht verontreinigt, die water vervuilt of die geluidshinder •eroorzaakt. Er kan een maximum toelaatbare hinder worden bepaald, maar het is heel moeilijk vast te stel len wanneer de fabrikant deze grenzen overschrijdt. Het was tot vandaag alleen mogelijk aan afzonderlijke fabrieken eisten te stellen. Er konden geen maatregelen worden genomen wanneer verschillen de fabrieken op een plaats tezamen een ondraaglijke stank veroorzaakten of de lucht onaanvaardbaar vervuil den. In de nieuwe wet kunnen ook eisen worden gesteld aan door diverse ondernemingen tezamen veroorzaakte vervuiling. EISEN Kon men in de hinderwet alleen een maximum stellen aan het totaal aan vervuiling dat in de lucht werd uitge stort, hetgeen moeilijk controleer baar was in de nieuwe wet op de luchtverontreiniging zullen ook eisen kunnen worden gesteld aan de fabri- cage-apparatuur. Het zal verder moge lijk zijn in de nieuwe wet te eisen dat bedrijven hun eigen vervuiling, de hoe veelheid giftige stoffen of de hoeveel heid stank opmeten. Dit is een geheel nieuw aspect in de Nederlandse wetgeving en het zal op grote weerstanden bij de industrie stuiten, ook al omdat er nog geen ap paratuur is, die nauwkeurig de hoeveel heid luchtvervuiling kan bepalen. Op het ministerie van sociale zaken is men erg voorzichtig met stringente voorschriften aan het bedrijfsleven Staatssecretaris Kruisinga van Volks gezondheid gaat er van uit, det er geen eisen gesteld moeten worden, waarvan de uitvoering veel kost en waarvan het gunstige resultaat mini maal is. „We moeten niet onnodig in dustrieën naar het buitenland jagen", is de redehering. Daarom worden in de nieuwe wet de eisen zoveel mogelijk aangepast aan de normen die in Duitsland worden ge steld. Deze normen z(jn streng, maar niet overdreven, wanneer men er van uit gaat dat er de hand aan wordt gehouden. MIDDENWEG Nederland wil de veilige middenweg kiezen. Strenge, maar geen onmoge lijke eisen, waaraan strikt de hand wordt gehouden. Van geval tot geval (Vervolg van pag. 1) Verkeersdel icten Minister Bakker, die evenals mi nister Polak zijn bezwaren tegen het invoeren van een stelsel van straf- punten voor verkeersdelicten hand haafde, meende dat er wel wat voor te zeggen is om het rijbewijs van iemand wie een jaar of langer de rijbevoegdheid wordt ontzegd, voor goed ongeldig te verklaren, zodat hij opnieuw examen moet doen. De redenering is dat hij een jaar niet meer heeft gereden en geacht kan worden niet meer rij vaardig te zijn. Het afnemen van een rij-examen in twee delen zoals het Verbond voor veilig verkeer voorstaat het huidi ge examen zou alleen toegang moeten geven tot het verkeer, en na één a twee jaar wordt opnieuw een examen afgelegd om een volwaardig rijvaar digheidsbewijs te behalen zou op praktische moeilijkheden stuiten. Het toekennen van een apart kenteken voor beginners zal naar het oordeel van de minister geen werkelijk voor deel opleveren. Overwogen wordt een grootscheepse televisie-cursus, een soort „teleac-cursus" ter bevordering van de verkeersveiligheid te orga niseren. Maar omdat dit een kostbare aangelegenheid zou zijn wordt eerst het nut van een dergelijke cursus onderzocht. Voorts deelde minister Bakker mee, dat een nieuw verkeersbord zal worden ingevoerd, een rechthoekig blauw bord met daarop in wit een figuur van een voetganger op een zebrapad. dat bij voetgangers- oversteekplaatsen zal worden ge plaatst. Op deze wijze zullen de oversteekpaden die sinds begin van dit jaar minimaal vier meter breed zijn ook verticaal zijn aan geduid. Protest Bulgarije BERN Na Polen heeft ook Bul garije geprotesteerd tegen de UE- FA-beslissing om clubs, die in de tor nooien om de Europese bekers uitko men. in de eerste ronde te verdelen in een Oost- en een Westeuropese noemde de beslissing bepaalde vorm van discriminatie, maar heeft er overigens van afgezien de Bulgaarse vertegenwoordigers uit de Europese tomooien terug te trekken. Een lid van de Europese voetbalfederatie deelde mee dat het Bulgaarse protest in een zitting van het dagelijks bestuur zal worden behandeld. zullen nieuwe en bestaande industrieën worden bekeken. Voor de waterveront reiniging is een afzonderlijke wet in de maak, waarvan de voorbereiding al jaren vergt. Voor het einde van het nieuwe parlementaire jaar hoopt socia le zaken ook deze wet bij de Tweede Kamer te hebben ingediend. Nederland is een der laatste in dustriële landen die een wet op de luchtverontreiniging krijgt. Onze hin derwet voldeed zo goed, dat er met deze nieuwe wet weinig haast is ge maakt Nieuwe procédé's, nieuwe uitvindin gen, de ongelooflijke groei van de che mische en de petrochemische industrie en de concentratie van fabrieken op bepaalde plaatsen, vooral in woonge bieden, maakt het noodzakelijk dat de overheid sneller en doelmatiger kan 'ngriipen, dan met de hinderwet moge lijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7