Commentaar te lang amusement PUZZEIHOEK Dubbelspion als status-symbool van de NTS Topwerk De beste wensen voor Toon in Amerika Kent u het Mannetje Maccus Uw Kunstgebit VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Lappie Loep en de pruikebolien Smidje Verholen en de Knap-Mutator DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 T\E Bav aria-studio's hebben eens te meer een stuk topwerk gele verd met de opvoering van de tra- gi-comedie Gerechtigheid in Woro- wogorskT, naar de rake tijdsbeelden en typeringen van de Russische au teur Anton Tsjechov, die overigens 1 wel met veel humor schreef maar zijn directe aanklachten tegen een I afschuwelijke samenleving niet grap pig bedoelde. Het was een genoegen, naar dit spel dat de AVRO op Nederland 2 aanbood, te kijken. De NCRV zette er een bijzonder mooi concert tegeno ver: de jazz-klarinettist Benny Good man liet horen, hoe hij bij het Rot terdams PMlharmonisch Orkest voortreffelijk en uiterst gevoelig Mozart wist te vertolken. In haar actualiteitenrubriek be wees de NCRV tussen het wereld nieuws een kleine vriendelijkheid aan de wider-wereldkampioene Keetie Hage, die er wel heel kaal is afgekomen na haar succes: voor haar geen officiële huldigingen, noch een ontvangst op Schiphol. Er was een reportage van Chris van Duren uit Tsjechoslowakije, waar hij met vooraanstaande burgers sprak en helaas al wel bekende klachten vernam. Ingelast werd een stuk VPRO-re- portage. Hierin ontmoette Dick Ver kijk o.a. de chef-redacteur van het nu voorgoed verboden blad Literami Listi, die het algemene journalistieke verzet tegen de nieuwe censuur als een feit vaststelde. Er waren nog wat achteraf-beelden uit Chicago, waar Peter Schreuder vertelde dat alles nu weer rustig is, al blijven de hippies en de yippies in actie. Vrijdagavond hoopt de NCRV te kunnen komen met een lange repor tage uit het rampgebied in Perzië, waar Niek Heizenberg met een came raman i» heengereisd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In Amerika gonst het van de drukte om het programma „Dubbelspion" van wege het rassenvraagstuk. Bij ons in Hilversum is de serie in zet van heel andere drukte: 50 minuten amusement in het NTS- programma (dat gericht moet zijn op het nut van de gezamen lijke aanpak) is te lang, zeggen de allesweters en dus weg ermee. Een reeks van 13 afleve ringen „The man who never ,was", waarin een geheim agent tenminste binnen de 25 minuten schokkende avonturen beleeft, komt ervoor in de plaats. O, wat zijn wij toch een moeilijk volkje. Wij maken geweldige toestan den over 25 minuten amusement Want iedereen moet weer een steen tje bijdragen in deze hoogst belang rijke zaak. De wet komt op tafel en de omroepverenigingen worden met verwijten overladen, een onnceele Amerikaanse amusementsserie wordt gebombardeerd tot een soort sta tus-symbool van de NTS. Iemand is begonnen met te bewe ren, dat Dubbelspion zo geliefd is bij het kijkpubliek. dat de omroepen er harde concurrentie door ondervin den: op dat dinsdagse uur bestaat er SCHEVENINGEN Donder dag 19 september staat Toon Hermans met zijn One-Man- Show in Toronto in Canada. Dan is de grote sprong gemaakt. Dan zal het blijken of Holland er ook verkocht kan worden zonder klompen en Delft. Klompen en molentjes van Delfts Blauw, maar gewoon eerlijk, recht toe recht aan, ronder poespas. Zuiver het product om het product. Ome export op i'n best: de export van onze humor. Toon toch Is een natio naal symbool, als we dat niet kunnen verkopen, zal dc wereld er nooit ach ter komen wat wij Nederlanders in diepste wezen werkelijk zijn. Toon probeert zijn Amerikaanse show hier vast uit. Sinds gisteravond tot en met 5 september in het Sche- veningse circustheater. Lachen ze hier. dan lachen ze daar. Bovendien staat Toon nu voor een kanjer van een zaal met een extra vergroot or kest. Sinds gisteravond mag Toon weten, dat het prima gaat. Een uitgebreid en zeer internationaal publiek hebben hem minutenlang toegejuicht Het klinkt eerst onwennig als hij binnen komt en zegt: ..Thank you very much". Maar al heel gauw ben je eraan gewend en dan is deze vlotte Amerikaanse jongen de ouwe Toon weer van aleer. Verrassing Veel van zijn nummers zijn u be kend :Mediterranee. 27 rozen, High Society, vader wil ook wel eens wat (papa steps out), Adam en Eva, de Italiaanse en Russische teksten in volslagen onzin, de dirigent, enz. enz. Maar plotseling verrast Toon je in eens met Iets volkomen overrompe- lends: The Brass band is coming to. alias: the brass band in the zoo. Een verrukkelijke klankengoochelarü van een fanfarekorps in Artis. Alle dieren spelen mee en In zoiets is Toon Inter nationaal. Dat is grote Danny Kaye- stljl. Fijn is het orkest. Als vanouds de vertrouwde Govert van Oest —beter op dreef dan ooit Tonny Nuesser aan de Drums, Koen van Nassau aan de vibraphone (een hele aanwinst), Wim Overgaauw, gitaar. Richard Pu- rel, trombone, en Ruud Jacobs, bas. Een voortreffelijk ensemble. Veelzijdig Toon Hermans bewijst opnieuw uitermate veelzijdig te zijn. Zijn show is een prachtige selectie van zijn werk. Als export zal hij zijn weg wel vinden. The best of the world. Wij voor ons moeten maar voor één ding bang zijn: dat ze hem daar hou den. Echter, Toon Hermans staat te hecht gepland in een Nederlandse traditie, dat men wat zijn eigen wil en wens betreft op dit punt niet bang hoeft te zijn. Hoe goed het hem daar ook zal gaan, hij komt terug, want er is maar één Nederland en één Sittard. Dat zal hij nooit vergeten. onvoldoende belangstelling voor de programma's op Ned. 1 en soms krij gen de omroepen boze briefjes omdat zij iets anders van aantrekkelijke aard durven uit te zenden terwijl Dubbelspion loopt Dat zijn dan toch wel stukken tra giek, waaraan men op den duur niet mag voorbijgaan. Met zulke droevige gebeurtenissen houden wij in Neder land terdege rekening. En nu Dub belspion op verdwijnen staat komen tongen en pennen eerst recht los. Omroep na omroep haast zich te verzekeren, dat niet zij de schuldigen zijn. Zij hebben nooit iets gezegd, van hen mag Dubbelspion best blij ven tot gerief van de liefhebbers. De VPRO wijdt ef in Vrije Geluiden zelfs een hele pagina aan en wijst op de geweldige ijsberg, die onder dit „uit het water stekende topje schuil gaat": die ijsberg is dan de betekenis van de omroepwet, die de NTS een andere taak dan amusement-bieden oplegt. „Maar ja, kan de NTS een hele avond ontmoetingspunt-pro gramma's uitzenden? Dat ware niet om aan te zien..." Het is heel erg, zegt de VPRO: Dubbelspion had nooit een voorwerp van touwtrekkerij mogen worden. In gemeen overleg moeten rivaliteiten of prestige-overwegingen met het oog op de belangen van de kijkers wor den uitgebannen. Valt Dubbelspion buiten de normen van het gezamen lijke programma, dan had men moe ten overleggen hoe voortzetting er van had kunnen worden gegaran deerd. De NTS zelf behandelt de kwestie niet minder gewichtig: zij heeft een vrij duister communiqué uitgegeven, waarin zij meedeelt dat het bestuur, op aanwijzingen van de programma raad, „unaniem deze beslissing heeft genomen" en dat er een studiecom missie aan het werk is. die de aard van de NTS-programma's (zowel als die van de NRU) nader zal formule ren en adviseren. Intussen houden we goede moed: misschien gaat het touwtrekken wel iets verder door en bieden de omroe pen tegen elkaar op. wie de serie straks gaat voortzetten, want Dub belspion heeft nog vele in Nederland niet-uitgezonden vervolgen en geen veto weerhoudt een omroep, de reeks op zijn programma te nemen. Met 50 minuten en al. Dat zou toch een fijne oplossing zijn en dan kan iedereen weer rustig slapen... tenzij het dan een maandelijke uitzending wordt, want met die wekelijkse zijn we na tuurlijk wél verwend. Overigens heeft de TROS al be langstelling getoond. P.S. voor de oprechte fans: onze kwalificatie „onnozele Amerikaanse serie" leze men in het juiste verband. Dubbelspion is in zijn genre uitste kend gemaakt. De VARA laat ons vanavond op Ned. 1 nog eens Het Mannetje Maccus" zien: de klassieke creatie van mimespeler Rob van Reyn, die zijn aparte kunst volhardend tol uiting brengt, ook al toont het Ne derlandse publiek (in tegenstelling tot byu. het Franse) weinig enthou siasme ervoor. Mimespel „doet" het bij ons niet, en toch is het zo'n moei lijke en belangrijke tak van kunst, dat die gerust met een grote X mag worden geschreven. Daarom is het fijn, dat we van avond Rob van Reyn weer eens zul len zien, o.a. in zijn welbekende, maar altijd fascinerende nummer „de pianist" En verder vertoont het mannetje Maccus in zijn traditionele uitrusting zich als pingpong- speler, masseur en babysitter. Rob van Reyn heeft zich welbewust op deze kunst toegelegd: zijn hart ging altijd, uit naar het toneel, maar hij bekwaamde zich in beeldhouwen, acrobatiek en ballet, want hij zag zich de weg naar het acteurschap afgesneden door een spraakgebrek tengevolge van een hazelip. Het zwijgend toneel", dat zeer speciale eisen stelt, was zijn uitkomst en daarop richtte hij zich in zijn studies. Dat hij echter een uitgespro ken talent voor mime heeft, zult U vanavond opnieuio kunnen zien. (Advertentie) Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Hei is niet nodig, dat U onast heeft, gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! ig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, pri|$ f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Kruiswoord-puzzel Vijf keer Tailleur Vijfmaal Max Tailleur in zijn nieuwe show, die hij gisteravond voor het eerst officieel ten beste heeft gegeven. Onder elk hoofd deksel. dat van burger tot militair oude en nieuwe stijl loopt, weet de artiest steeds de precies erbij horende gezichten te trekken. TELEVISIE VANAVOY» Hilversum I 4#2 m. KRO 18.30 NWS. IS 45 Act. 19.05 Var Je buren moet )e 't hebben: licht pro gr. 20.00 Stereo: Om roeporkest en zangsol. 21.00 Rechterhand gezocht (I). lezing over literatuur en literaire verschijnselen in Rusland. 21.15 Utrechts symfonie orkest en solist. 22.20 Nws. 22.40 Me dedelingen. 22.42 Overweging. 22 45 De zingende kerk. 23.00 Vergezichten: vakantie-maga zine. 23.30 Stereo: Lichte gram. muz. 23.55-24.00 Nws. HUvennm II. 298 m. AVRO: 1800 Nws. U.18 Radiojournaal. 11.30 Stereo: Danaorkest met zangollsten. 19.00 Discussie over actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Cees de Langes Var-ttel- tenkabinet. 20.45 Dc Citadel, hoorspel (dl. 2). 21.25 Promena de orkest en sangsollst. 22.05 Liedjespro gr. 22 30 Nws. 22-40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Ne derlandse muziek tn de ko mende 14 dagen. 23 55-24.00 Nws. TELEVISIE AVN'AVOND Nederland L NTS: 18 50 Ba rend oe Beer- STEK 1156 Re clame. NTS 19 00 Journaal STER :«03 Reclame VARA 19 06 tn kleur: Samen op het dak. Ja gezellig!. TV-tllm. 1931 In kleur Puzzle Music, licht muzlekprogr. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.18 Reclame. VARA: 2(1.20 Achter het nieuws. 20 43 Pantomime met lichte ruzlek- beeelc'ding. 21.10 Ten lange leste de 1948 Show. Engels ge- var progr 2135 De Thetis, doc. NVSH: 22.20 Sextant: Pe riodieke onthouding. NTS: 22.30 Journaal. 22 35-22.40 Tele- ac: Informatie over de cursus Noten en Tonen (Solfège), die op 21 september a.s. begint. Nederland II. NTS: 18.50 Ba rend de Beer. STER: 18.58 Re clame NTS: 19 00 Journaal. 19.03 Internationaal agrarisch nieuws. 19.15 Van gewest tot gewest 19 35 WIJ. Europeanen nationaal zelfportret van Spanje 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 in kleur: Dubbelspion: De playboy en het mooie meisje, T" ::im. 21.10 Satire of niet?, discussie. 21.55 De Wiener Symphontker met solist 22.40-22.45 Journaal. België. Nederlands progr. kanalen: 2 en 10. 18.55 Zand mannetje 19.00 Tienerklanken (herh.) 19.30 Tekenfllmpje. 19.35 De vluchteling, tv-feullle- ton. 21.15 Storm over Ftrenze. toneelstuk 23 05 Nws KA1MO MOKC.KX Hilversum I 402 m. NCRV 7 00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Klassieke pianomuziek (gr.). TROS: 8 00 Nieuws. 8.11 Voor automobilisten. (8.30 Nieuws en actualiteiten.) 9.15 Heel toe vallig. klankbeeld. 9 35 Wa terstanden. 9.40 Voor de kleu ters. 9.55 Stereo: Moderne mu ziek (gr.) 10.30 Voor de vrouw 11.00 Nieuws. 11.02 Ver- zoekplatenprogramma voor de militairen. 1150 Actualiteiten. KRO: 12.00 Gevarieerd pro gramma. (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mededelingen t.b v land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00 Raden maar...) NCRV: 14 00 Stereo: Lichte grammo- foonmuzlek. 15.00 Voor oudere luisteraars. 18 00 Nieuws. 16.02 voor de Jeugd. 17.00 Neder landse liederen en liedjes. 17.15 Stareo: Lichte grammofoon muzlek. 17.50 Overheidsvoor lichting 18.00 NCRV vocaal ensemble en orgel. Hilversum II. 298 m. VARA: 7 00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. (7.30-7.3S Van de voorpagina.) VPRO: 7 54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws 8.11 Actualiteiten. 820 Stereo: Lichte grammofoon muzlek. (8.30-8.35 Voor de huisvrouw.) 9.00 Stereo: Se- mi-klassieke muziek, (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuzlek. 10.30 Voor de vrouw 1100 Nieuws. 11.02 R.V.U.: Recente balletmani- festaties. n.32 Stereo: Moderne grammofoonmuzlek. 12.00 Ste reo: Seml-klassleke muziek (gr.). 12 21 Voor het platteland 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.29 Stereo: Walsorkest. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht or gelspel. 13.45 Gesproken por tret. 14 00 Voor de kinderen. 15 00 Stereo: Fluit en plano. 15.25 Sopraan, harp en plano. 16 00 Nieuws. 16 02 Voor oudere luisteraars. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de Jeugd. 17.55 Me dedelingen. Hilversum III. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vocale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Nieu we langspeelplaten. 10.30 Ram blers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Internatio naal nieuws van de lichte mu ziek. (12.00 Nieuws.) AVRO: 13.00 Nieuws 13.03 Radiojour naal. 13.06 Licht platenpro- gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Programma met prominente Nederlandse artiesten. 15.00 Nieuws. 15.08 Arbeidsvitami nen. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Superclean dreammachlne. (17 00 Nieuws. 17.02-17.05 Radio- loumaal.) TELEVISIE MORGEN Nederland I. NCRV: 17.00-17.35 voor de kinderen. Hor.: 1. plaats in Gelderl., 3. huid, 6. gebod, 9. voedsel. 10. platte gebak ken steen, 12. voegwoord, 13. inwen dig lichaamsdeel, 15. oude vlakte maat, 17. voorzetsel, 19. telwoord, 21. rangtelwoord, 25. woud. 26. geit, 27. kwelling. 31. Europeaan, 32. voor zetsel. 34. kleine visotter, 36. bede laar, 38. voorvoegsel. 39. kant van een stroom. 41. munt in Nederl., 42. gra vure. 43. maand van het jaar. 44. vrouw van Jacob. Vert.: 1. biersoort, 2 jongensnaam. 3. afgelegen, 4. landbouwwerktuig, 5. laag schoven op de dorsvloer, 7. twijg 8. voorvoegsel. 10. zwakke, 11. verdriet. 14. raam. 16. in de regel. 18. lidwoord, 20. kloostervoogd. 22. jon gensnaam. 23. ontkenning. 24. bijl, 28. jongensnaam, 29. muzieknoot. 30. akelig. 31. plaats in Gelderl., 33. plaats in Z. Frankrijk. 34. bijb. fi guur, 35. zoon van Noach, 36. steen, 37. gebod, 40. votre excellence (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. boers - gans; 2. armee - edel; 3. aap - gil - adé; 4. ra - einde - Ee; 5. dl - legende; 6 prat - emier; 7. eer - en - mg - nn; 8. Ede - ee - en - es; 9. kern - trant. Vert.: 1. baard - peek; 2. oraal - rede; 3. Empel - ar - er; 4. regie - teen; 5. sein - genet; 6. geld - emmer; 7. Ada - enig - na: 8. Nede - Denen; 9. slee - ernst. Ned. I VARA 7.06 uur aflevering „Samen op het dak". 8.20 uur Achter het Nieuws. 8.45 uur Rob van Reyn, mimespeler, als het mannetje Maccus. 9.10 uur Britse 1948-show. 9.35 uur documentaire „de ramp met de Thetis". 7.35 uur „Wij Europeanen": Spanje. 8.20 uur aflevering „Dubbelspion". 9.10 uur Britse discussie over satirische programma's. 9.55 uur Mozartconcert uit Wenen met Yehudi Menu- hin als solist. Hilversum I KRO 8.00 uur Omroeporkest concerteert: fragmenten uit Verdi-opera's met diverse zangsolisten. 9.15 uur Utrechts Symfonieorkest en de pianist Vladi mir Ashkenazy treden op. 11.00 uur Vergezichten: vakantiemagazine: Portugal. Hilversum 11 AVRO 7.35 uur Cees de Lange's variéteitenkabinet. 8.45 uur hoorspel „De Citadel". 9.25 uur Promenadeorkest speelt. 10.05 uur liedjesprogramma. 10.55 uur (NRU) Nederlandse muziek in het vooruit zicht. 184 Soms wist hij vaag, dat handen hem betastten, hem neer- drukten en iets koels legden op zijn hoofd. Hij wist niel waar hij was, hij wist niet wat er met hem gebeurde. Alles verging in een onzekere schemering, die niet wilde klaren Vanneer de pijn te erg werd, kwam er hulp. Maar hij waj ameloos en grondeloos alleen. Op een avond, het was donker en alles sliep, wist hij plotseling, dat hij ging sterven. De nevel was weg hij zag zichzelf in een bed, met aan het voeteneind een zuster, die fluisterend sprak met een witgejaste man. Freek was niet verwonderd dat hij dit alles zo helder zag in een flits; dit was het einde, zonder dat iemand die hij kende erbij was. Loodzwaar en gevoeloos lag zijn lichaam, elke beweging waj onmogelijk, nu kwam de dood en... Doodsangst greep hem aan en bracht het zweet op zijn voorhoofd. Hij lag, onmach. tig zelfs tot schreeuwen of kermen, met gesloten ogen. Niemand, niemand en.... niemand voor wie hij ooit iets was of deed. Noldie... Was het niet vaders stem, die haar naam zo donker no .de. Noldie, God vergeve mij, ik heb gezondigd tegen jou en tegen de hemel, ik heb je niet gekend, ik zie het in nu ik op mijn leven terugkijk, nu het langs mij trekt als een verwar de film. Als ik je toch maar één keer kon zien... O God, help mij... o Jezus... leven, dat hij had verknoeid en dat hij nu pas zag leven, dat hij had veijknoeid en dat hij nu pas zag waarheid, nu de dood alle bedrog en schijn van hem nam. Ei .vas nog maar één begeerte in hem: Noldie te zien, haar ogei te zien, te weten, dat zij hem vergaf en haar te doen weten, dat hij haar kende... en alles begreep. Noldie... Felle pijnscheuten vlijmden door zijn lichaam, zijn oren gonsden, warrelige raderen als van blauwend vuur schoten voor zijn ogen heen en weer. En dan een beeld, even scherp als zo even dat van zijn ziekenkamer. Noldie, ik zie je zitten, zieltje... Liefste... Noldie tussen haar driehoeksspiegels in haar kamer bij tante Lida thuis, zo overbekend. Klein figuurtje, met lichte wijde ogen, de elleboog op de opgetrokkken knie- Wachtend... Stil, er is een stem, niet de jouwe, en niet de mijne, de stem van je belofte; weet je, die is blijven zweven tussen hemel en aarde. Ais niemand zal komen, zul jij komen, als ik je zal roepen, zal je er zijn... Noldie, waar ben je? Zie je, nu kon ik vliegen, nu ik het niet verlangde, maar het is zo angstig Noldie waar ben je? Ik zie je niet meer... Het duister sloot zich over de zegening, die uit verre lichte ogen tot zijn bewustzijn was neergekomen. Er was schemer, en donkerte, en niets. Het was een late avond, de dag was guur en koud geweest Mevrouw Lida Vreiland zat alleen in haar huiskamer bij de haard. Zij had haar nichtje naar boven horen gaan, dat kind had altijd nog iets te werken, of te lezen. Wonderlijk stil meisje, tante Lida kreeg toch maar geen hoogte van haar. Goed en hartelijk, ja, maar absoluut niet te begrijpen. Waar om wilde dat kind toch niets van jongens weten, waarom was zij zo afschuwelijk brutaal en ongenaakbaar tegen elke man, die haar merken liet, dat hij haar aardig vond? Daar kwam je niet achter. "®>ldie mocht nog zo lief en hartelijk zijn en nog zoveel rake dingen zeggen, eerlijk en ronduit, wat zij voor zichzelf wilde houden, hield zij voor zichzelf. Het was geen noodzaak, dat zij trouwde. Zij had genoeg aan haar kunst. 't Was dan ook wel een groot succes voor zo'n jong meisje nauwelijks drieëntwintig jaar en dan al behorend tot de eerste schilders van het land. Mevrouw Vreiland was trots op haar nichtje, daarom was er veel, dat zij het meisje vergaf. Kunstenaars waren nu aenmaal anders, vrijer en meer ongedwongen. Noldie was in het geheel geen dame volgens de normen der deftigheid; tante Lida, zelf tamelijk stijf, had zich daarbij neer te leggen. (Wordt vervolgd) 32) De gemeenteraadsleden stonden op. „We gaan naar huis, burgemeester. We vallen om van de slaap en we hebben vastgesteld, dat Jonas hier niet vandaan mag voor hij een middel heeft bedacht!" De burgemeester knikte en wenkte de veldwachter, „Morgen moet je weer verder verzinnen, Jonas. In de kelder hebben we een kamertje, waar je moet blijven. Er moet een middel bestaan om dat groeien te stoppen. Het wordt een ramp! Jij hebt hem veroorzaakt, daarom moet jij er voor zorgen dat alles weer in orde komt!" En terwijl Jonas in het ongezellige kelderkamertje gestopt werd omdat de gemeenteraadsleden wilden gaan slapen, liep Lappie door het stadje, waar de Chinees Ling in een hotel logeerde. „Ik hoop dat hij er nog woont...' 'mompelde hij en had een angstig voorgevoel. 1007: Hoe de pijnlijke kwestie Jantina verder ge regeld werd, laten we maar even over aan Krelis en de geheime agent. Zelf gaan we terug naar de smidse van J. J. F. Verholen, waar zich intussen een aantal ge heimzinnige tonelen begon nen af te spelen. Kille Klansky en Pjotr Nogrottr hadden op de loer gestaan en de smidse daarbij goed in het oog gehouden. „Alle lichten zijn al een hele tijd uit, Pjotr". siste Klansky .Iedereen is dus in diepe slaap. Nu is het tijd om op te treden.De twee schurken gleden onhoorbaar op de smidse af en Pjotr haalde het bekende ..knekelsleuteltje" te voorschijn, een stukje gereedschap dat in de uitrusting van geen enkele spion of geheime agent ontbreken mag. Met zo'n knekelsleuteltje kan namelijk elke deur binnen drie tellen geopend worden.„Daar gaat-ie, Klansky". grijnsde Pjotr. „We zijn binnen voor je het weet." En Pjotr Nogrottr had gelijk. Even kraakte het slot, zachtjes week de deur en daar stonden de twee sinistere schavuiten al binnen. Kille Klansky liet het licht van zijn zaklantaarn even door de donkere ruimte spe len en siste: „Kom mee, Pjotr. Hoe eerder we hier klaar zijn, hoe beter. Snel deze trap op, en dan hier deze kamer in. „Hou je gereed. daar gaan we!" Hij opende met een snelle beweging de deur van smidje Verholen's slaapkamer en draaide het licht aan. „Wordt maar eens wakker, Verholen", zei hij met een valse lach. „We hebben een alleraardigste verrassing voor je." De smid, die opschrok uit een lichte sluimer, vloog overeind en riep verbolgen: „Zeg! Wat heeft dat te betekenen? Wat moeten jullie hier?" iRDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6