Concorde: postkoets onder de supersonen ONDABS AMERIKAANSE GIGANT BETER DAN EUROPESE ZATÏRDAG 31 AUGUSTUS 1948 De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines heeft epn bedrag van 118 miljoen gulden uitgetrokken voor de bouw van de grootste onderhoudsbasis voor vlieg tuigen ter wereld. Het pro ject moet binnen twee jaar klaar zijn. Dan zal namelijk de Amerikaanse concurrent van de Concorde zijn in trede in de luchtvaart doen. De hangars zijn groot genoeg om toestellen te herbergen die groter zijn dan een voetbalveld. Het onderhoudscentrum komt in Kansas City. Luchtvaartmaatschappijen op de valreep naar het supersone tijdperk: hoewel later dan verwacht, zal nog dit jaar en waarschijn lijk al in oktober 's werelds eerste supersonische straalverkeersvliegtuig, de Frans-Britse Concorde, de lucht ingaan. Vorige week maakte het toestel zijn eerste baantjes op het vliegveld Blagnac bij Toulouse om de constructeurs ge legenheid te geven eventuele mankementen op te sporen en te verhelpen. Nog enkele weken gaat men daarmee door proeven, waarbij snelheden worden ontwikkeld van 120 km per uur en daarna zal de reus de lucht ingaan en zal Europa definitief de race met Amerika hebben gewonnen. Want zullen van de Concorde, als alles goed gaat, al in 1971 de eerste exemplaren op de lijnen van de luchtvaartmaatschappijen worden ingezet, de Amerikaanse concurrent, de Boeing 2707, zal pas twee jaar daarna kunnen vliegen. De enige concurrent voor dit moment is nog de Russische Toepolev-144. Volgens de berich ten is ook dit toestel al in zijn eindstadium; wanneer het zal yliegen dan wel óf het al vliegt is echter nog niet bekend. De race naar het supersone tijdperk is een wedstrijd om het prestige geworden. En hel lijkt, dat de Europese industrie deze heeft gewonnen. Immers: de Concorde is het eerste ver- keerstoestel, dat royaal de ge luidsbarrière doorbreekt en een snelheid ontwikkelt van 2,2 Mach (2,2 maal de snelheid van het ge luid). Dat wil zeggen, dat het in zo'n kleine drie uur van Amster dam naar New York vliegt. Schijn Toch is het volgens deskundi gen nog maar zeer de vraag of het hier geen schijnvoorsprong betreft. Natuurlijk, het Frans-Britse produkt vliegt ten minste twee jaar eerder dan de Amerikaanse Boeing. Maar het is nog lang geen uit gemaakte zaak of de Amerikanen deze voorsprong niet snel zullen inhalen en met hun Boeing de Concorde al over enkele jaren van de markt zullen stoten. De cijfers lijken op het ogen blik al in dis richting te wijzen: bedraagt het aantal opties op de Concorde op het ogenblik ruim i (er zullen er 250 nodig zijn om het project rendabel te maken), op de Boeing 2707 zijn er al veel meer genomen- ruim 120 (waar onder drie door de KLM). Dit zou kunnen betekenen, dat luchtvaartmaatschappijen voor de Amerikaanse conceptie een betere toekomst zien dan voor het Europese produkt. Bevreemdend is dit niet. Im mers, de Boeing vliegt sneller (2.7 Mach) en vervoert meer dan tweemaal zoveel passagiers (300 in plaats van de 136 van de Con corde). Niet voor niets wordt de Con corde in kringen van vliegtuig bouwers nu al de „postkoets van het supersone tijdperk" genoemd. Waarmee men wil zeggen, dat er voor de Concorde de eerste jaren nog wel afzetmogelijkheden zul len zijn, maar daarna op het moment, dat de Amerikanen hun toestel in de lucht brengen niet meer. De schrijver van het juist ook in Nederlandse vertaling verschenen geruchtmakende boek „De Amerikaanse Uitdaging", de 44_jarige oprichter, directeur en hoofdredacteur van het Franse weekblad „rExpress", Jean Jac ques Servan Schreiber, haalt het voorbeeld van de Concorde aan om de Amerikaanse suprematie op technologisch gebied te il lustreren. Hij komt tot de conclusie, dat het Amerikaanse visie, planning en research is geweest, die de Concorde nu al tot verouderd bestempelt, in ieder geval tot een toestel, dat niet op de toekomst is gebouwd. Warmte De Concorde (boven) en zijn Amerikaanse te genspeler de Boeing 2707 (hiernaast) nen al bij voorbaat twee essen tiële problemen opgelost, waar door de superioriteit in conceptie van het Amerikaanse vliegtuig zo duidelijk is, dat men zich, aldus de schrijver, moet afvragen, waarom de Europeanen daar niet aan hebben gedacht. Door de Concorde geheel met het traditionele aluminium te bouwen hebben Franse en Britse ontwerpers de kans voorbij laten gaan om een toestel voor de toe komst te leveren. Datzelfde geldt Dit blijkt, volgens hem, uit twee belangrijke punten: de Boeing 2707 is van titanium ge bouwd en dus in staat door de warmtebarrière te breken (wat bij een snelheid van 2,7 Mach ge beurt) en is voorzien van verstel bare vleugels, waardoor het toestel ondanks zijn hoge topsnelheid gebruik kan blijven maken van de landingsbanen voor de gewone vliegtuigen (het kan door het vleugeloppervlak te vergroten zijn snelheid bij de landing aanzienlijk verlagen). Daarmee hebben de Amerika tegen de van titanium vervaar digde Boeing bestand is. Dit is, aldus Servan Schreiber, zeer belangrijk omdat het gaat om een vliegtuig voor de burger luchtvaart. Dergelijke en nog ho gere temperaturen zijn bekend bij raketten, maar dan slechts gedurende korte tijd; en iedere raket wordt slechts één keer ge bruikt, zodat men er de traditio nele materialen in kan toepassen. Een supersonisch vliegtuig ech ter, zal gedurende minstens twee uur aan een voortdurende verhit ting blootstaan. De luchtvaartmaatschappijen stellen derhalve de eis, dat zij met dergelijke toestellen 30.000 vlieguren moeten kunnen maken. Gedurende die tijd mag het ma teriaal geen enkel teken van me taalmoeheid gaan vertonen en in geen enkel opzicht worden ver vormd. Door bij de Boeing gebruik te maken van titanium, zijn de Amerikanen in staat hun ont werp later sneller te laten vlie gen. dan thans nog het plan is, sneller zelfs dan Mach 3. Een toekomst, die voor de Concorde, die op de warmtemuur zal stui ten, niet is weggelegd. ten aanzien van constructie. De Concorde, zoals hij nu is ontworpen, zal nooit geschikt zijn te maken voor hogere snel heden, omdat hij gebouwd is op een topsnelheid van 2,2 Mach, die juist onder de warmtebarrière ligt. Hij kan nog wel net de wrij- vingshitte van 150 graden, die bij die snelheid optreedt, verdragen, maar nooit de 270 graden, waar- de vleugel- Research Het gebruik van titanium heeft de Amerikanen overigens heel wat hoofdbrekens gekost. Het metaal vertoonde namelijk een paar zeer vervelende eigenschap pen wanneer men het ging be werken. Jarenlang is men in la boratoria bezig geweest (werk, dat door Washington werd gesubsidieerd) om deze proble men op te lossen en pas in 1965 slaagde men erin een procédé uit te werken, waardoor het in dustrieel bruikbaar was. Vele miljoenen dollars hebben deze onderzoekingen gevergd, maar ze hebben vruchten afge worpen: Amerika is er op het gebied van de vliegtuigindustrie ver mee op zijn Europese concur renten komen voor te liggen. Ook de verstelbare vleugels bieden beslissende voordelen voor de toekomst. Door dit sys teem kan een vliegtuig, dat met ingetrokken vleugels een snel heid bereikt van driemaal het geluid, deze verlagen tot een, die lager is dan die van het geluid, uitsluitend door de vleugels uit te vouwen. De Boeing 2707 kan daardoor, ondanks zijn gewicht en zelfs wanneer zijn snelheid hoger dan 3 Mach geweest zou zijn, gebruik blijven maken van de lan dingsbanen voor gewone vliegtui gen. Nog een voordeel: omdat de in ternationale vliegvelden een steeds groter aantal toestellen te verwerken krijgen, is een vlieg- Dit is de heer E. Trub- shaw, een van de testpi loten die binnenkort de Concorde gaan beproe ven. Hij bevindt zich in een nagemaakte cockpit van de Concorde. tuig vaak verplicht boven het vliegveld te blijven rondcirkelen totdat het toestemming krijgt te landen. Voorsprong Voor supersonische vliegtuigen zonder verstelbare vleugels brengt dit systeem grote moei lijkheden met zich; zc zullen bij zondere landingsfaciliteiten moe ten verkrijgen. De Boeing zal zich, door zijn vleugeloppervlak te vergroten, gemakkelijker kun nen aanpassen bij het gewone verkeer en daardoor minder moeilijkheden veroorzaken. Wat zuur voegt de schrijver hieraan toe, dat Europa haar kans voorbij heeft laten gaan. hoewel zij deze ruimschoots had kunnen benutten. Tenslotte is het titanium in Europa ontdekt en tenslotte werd het principe van de verstelbare vleugel voor het eerst toegepast door de Duitse vliegtuigfabriek Messerschmitt. Maar het zijn de Amerikanen geweest, die van de ze vindingen gebruik hebben ge maakt en nu een toestel hebben ontwikkeld, dat weliswaar later aan de markt komt, maar dat in tegenstelling tot de Concorde ze ker enkele tientallen jaren mee- kan. Deze voorsprong geldt ook ten aanzien van de Russische mede dinger. Dit toestel, dat veel op de Concorde lijkt en daarom ook wel de „Concordski" wordt ge noemd, is slechts op de belang rijkste punten gebouwd van ti tanium en heeft geen verstelbare vleugels. In Parijs en Londen zal men op de kritiek antwoorden, dat men ook niet anders had kunnen verwachten. Tenslotte werd het besltiit tot de bouw van de Con corde al in 1962 genomen, terwijl de Amerikanen pas in 1967 zou den hebben besloten te beginnen aan de bouw van een superso nisch verkeersvliegtuig. Dit laatste is echter niet juist. Al in 1950 zijn de Amerikanen begonnen met de technische voorbereiding van het project. De moeilijkheden, die daarbij moesten worden overwonnen, hebben zoveel tijd gevergd, dat zij voor het oog van de bui tenstaander een achterstand op liepen. In werkelijkheid hebben zij echter, juist door dit onder zoek, een voorsprong geboekt. De Concorde maakt aanspraak op de eer; de Amerikanen op het com merciële succes. De cijfers wjj- zen dat nu al uit. Of de Concorde een „post koets" zal worden, ondanks de vijf miljard gulden, die er werd ingestoken, is nog een vraag. Maar, dat hij zal wor den overvleugeld door zijn Amerikaanse concurrent, staat welhaast vast. Het eerste supersonische passagiers vliegtuig rolt de hangar uit om aan de pers te wor den getoond. Het toestel, een Frans-Brit se produktie, zal de komen de maanden gaan proef vliegen. arj.v;

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9