PLAN VOOR REFERENDUM Conservatieven in partijtop? Tsjechen vluchten uit land als „toerist" Minister verkiest CAS boven „Etherplan" Kidnapper na wilde achtervolging gepakt Rollen omgekeerd: nu Duitsland goedkoop Studenten en arbeiders hebben ambitieus plan Volksraadpleging om aan Sowjet-juk te ontkomen Handtekening nodig van 2 min. Tsjeehoslowaken Liefde in diepe haat veranderd Er komt een nieuw presidium Moeder wurgt vijf kinderen met nylonkous De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Jongen als schild gebruikt Melkautomaten bij benzinepomp IJ 5 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 Mejuffrouw B. A. Beydals van de International Broadcasting Company heeft gisteren te Hil versum aan de radiopionier Willem Vogt een van de jaarlijk se onderscheidingen van de or ganisatie uitgereikt. Emile Zatopek: PRAAG mm Emile Zatopek, de bekende Tsjechoslowaakse sport man, heeft gisteren in Praag ge zegd dat de invasie de liefde van zijn land voor de Russen heeft veranderd „in diepe haat, die misschien wel duizend jaar zal duren". Volgens een diplomatieke woordvoerder in Bonn concen treert het Kremlin zich steeds meer op beschuldigingen, dat West-Duitsland de invasie zou hebben uitgelokt. Bondskanselier Kiesinger heeft gezegd dat Russische mili taire interventie in het westen zou kunnen leiden tot „een situa tie, zoals die in Cuba bestond". De hoofdredacteur van het Praagse tijdschrift Literami Listy, Jungman, heeft verklaard dat „het bestrijden van tanks met het wapen der logica een dwaasheid" is. Hij voegde er aan toe: „Voortaan is alles afgelopen, voor verscheidene jaren. Wij zijn te beschaafd om tot grote woe de-uitbarstingen te komen, maar wel in staat tot kleine provoca ties. Alleen in eenheid kan onze hoop schuilen". Over de Russen zei de hoofd redacteur: „Het is moeilijk met hen te argumenteren. Hun doel treffendste wapen is hun achter docht. Zij wantrouwen alles". Ook dit weekeinde zijn alle verloven van militairen in West-Duitsland ingetrokken. PRAAG Het centrale co mité van de Tsjechoslowaakse communistische partij is op het ogenblik bijeen om een nieuw presidium te kiezen. Dit vernam het persbureau Reuter uit gezaghebbende bron. De maatregel is bedoeld om de Russen tevreden te stellen. Partijlei der Dubcek is verscheidene dagen bezig geweest, zijn eigen progressieve aanhangers te manen voor de wil van het Kremlin te buigen. Nu, om Moskou openlijk blijk te geven van zijn goede wil, heeft hij het oude centrale partijcomité bijeen geroepen; daarmee stilzwijgend te kennen gevend dat de recente zuive ring van de partijleiding van conser vatieven ongeldig was. De zuivering is vorige week uitge voerd door een buitengewoon partij congres, dat in het geheim in een fabriek te Praag werd gehouden ter wijl Dubcek en de andere leiders in Moskou onderhandelden. Het koos een nieuw, geheel uit progressieven bestaand centraal comité een daad die door het Kremlin als onwettig werd beschouwd. Drie conservatieven In het samen te stellen nieuwe presidium zullen waarschijnlijk ten minste drie conservatieven worden opgenomen, overeenkomstig de eisen van de Russen. De perscensuur is gisteren inmid dels een feit geworden. De functiona rissen die de censuur moeten invoe ren zijn hun werk al begonnen, ter wijl de ministeries van justitie en van voorlichting een wetsvoorstel aan het opstellen zijn voor toezicht'op de pers. Dit ontwerp zal spoedig aan het parlement worden voorgelegd. Bo- Investe ing in Randstad: 158 min ïr DEN HAAG De minister ravan verkeer en waterstaat, J. A. Bakker, verkiest chet centraal antennesysteem (CAS) boven het zgn. ether- plan van professor Bordewijk, het voordelen blijkt te ^bezitten zowel wat het aantal te ontvangen programma's als de storingsvrijheid betreft. De bewindsman sprak deze voor- axeur uit tijdens het mondelinge over leg met de bijzondere commissie uit p^e Tweede Kamer, die zich bezig loudt met het wetsontwerp herzie ning Telegraaf- en Telefoonwet. e| Weliswaar biedt 'het etherplan be voordelen, maar het CAS-sys- :eem heeft er volgens de minister neer: het kan bijvoorbeeld zestien FM-kanalen en zes tv-kanalen (mo gelijk zelfs elf) geven. Het CAS geeft /oorts geluid en beeld van een kwa- die langs andere weg zelden bereikbaar is. g, Een ander voordeel is, dat de ruim- |e in de coxiale netten gebruik voor plaatselijke en/of gewestelijke doel einden toelaat. Ook kan voor een rerdere toekomst gedacht worden lan transmissie van allerlei data, bij voorbeeld t.b.v. centrale meterafle- 6,.ing bij gas. elektriciteit en water, [/vaarmee thans proeven worden ge nomen in Engeland. De minister wees voorts op Voorspellingen over de komst van .elektronische kranten", die bijvoor beeld via fotografische reproduktie fan een tv-beeld in de huiskamer zouden kunnen worden geleverd, en over mogelijkheden van een giraal betalingssysteem door het geven van opdrachten per draad in huis of kan toor. Kosten Een voordeel van het CAS zag de bewindsman ook in het financiële vlak, waarbij ,hij een inzicht verschafte in de kostenramingen voor wat de randstad betreft, d.w.z. 25 ge meenten met meer dan 40.000 inwo ners of wel 16 agglomeraties, gelegen in het gebied westelijk van de lijn Alkmaar, Amersfoort - Dordrecht. In dat gebied bevinden zich onge veer een miljoen woningen. Ervan uitgaande dat 25 procent hiervan al op gemeenschappelijke antertne-in- richtingen is aangesloten, zullen zo wel in het etherplan als in het CAS-project 136 miljoen moeten worden geïnvesteerd. In de randstad vergt het CAS-project voorts ca. 22 miljoen voor een aanvoernet van straalverbindingen, een interlokaal verdeelnet en het intercentrale net. Op basis van het huidige loon- en prijspeil zou een abonnement op aansluiting bij het CAS 1 tot 1,50 per week gaan kosten. De bewindsman zette voorts uiteen, dat in elk van de drie agglomeraties rond de grote steden in de randstad 120 130 man in vier jaar tijds de aanleg van het stelsel kunnen rea liseren. Voor onderhoud moet worden gerekend op één arbeidskracht per 10.000 aansluitingen, voor controle op de naleving der voorschriften door machtiginghouders in totaal 30 k 40 man. vendien is een bureau van de mi nister-president voor pers, radio en televisie in het leven geroepen. Tot hoofd van dit bureau is Josef Voh- nout benoemd. De gebeurtenissen in het land héb ben de economische toestand ernstige schade toegebracht. De directeur-ge neraal van de centrale bank in Praag noemde de toestand „even ernstig als de politieke". Hij becijferde het da gelijkse produktieverlies op 250 tot 500 miljoen kronen. De als gevolg van de invasie aan installaties en ge bouwen toegebrachte schade wordt geschat op vier tot vijf miljard kro nen. DUSSELDORF Een moeder, die al enige tijd overspannen was, heeft gisteren in Düsseldorf haar vijf kin deren met nylonkousen gewurgd. De leeftijden van de kinderen varieer den van anderhalf tot acht jaar. De 35-jarige vrouw pleegde haar daad toen haar man, een vrachtwa genchauffeur, naar zijn werk was. Zij meldde zichzelf bij de politie. Vietcong beschiet Amerikaanse bases SAIGON De Vietcong heeft van morgen de Amerikaanse bases Plei- koe, Danang en Bien Hoa onder vuur genomen. Er werd veel schade aange richt aan de vliegvelden van de ba ses. Enkele soldaten en burgers wer den gedood. In de delta ten zuiden van Saigon wordt al enkele dagen fel gevochten tussen Amerikanen en Vietcongrebel- len. De communisten worden bestookt door B-52 bommenwerpers. Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Praagse studenten en jonge arbeiders pogen via een plebisciet alsnog een weg te vinden om onder het zwaar drukkende Sowjet-juk uit te komen. In een geheim hoofdkwartier in Praag, dat slechts aan de Tsjechoslowaakse veiligheidsdienst bekend is en dat door een buitenstaander die vertrouwd wordt alleen betreden mag wor den nadat deze door een niet meer terug te vinden doolhof van straten en straatjes is geleid, wordt aan de voorbereiding van deze volksraadpleging gewerkt. van Praag en het vasthouden der ge arresteerden. Gisteren heeft premier Cemik weer eens met de Russische militaire leiders gepraat. Tijdens dit samen treffen heeft hij een hartstochtelijk pleidooi gevoerd voor het terugtrek ken van de Sowjettroepen uit Praag en voor het vrijlaten van de gevan genen. Volgens de constitutie heeft men twee miljoen handtekenin gen nodig om een voorstel tot het houden van een referendum op de agenda van de Nationale Vergadering te kunnen plaatsen. Het zijn de parlementariërs die dan het laatste woord hebben. Het plebisciet, waarvoor nu reeds handtekeningen worden verzameld, en dat op 3 september a.s. in zijn voorbereidend stadium zou moeten worden afgerond, omvat vijf punten. Men zou het Tsjechoslowaakse volk een uitspraak willen laten doen over: 1. De onmiddellijke aftocht van de troepen van de landen van het Warschaupact; 2. De vrijheid voor de commu nistische partij haar aktieprogram- ma volledig uit te voeren; 3. De zelfstandigheid en de souverei- niteit van de regering; 4. De volledige en zelfstandige oplos sing van de economische proble men; 5. Een schaderegeling voor de vernie lingen welke door de binnenruk kende militaire eenheden van de bezetter werden en worden aange richt. Ambitieus plan Het plan van de Praagse studenten en jonge arbeiders is bijzonder ambi tieus. Hoewel het zeker mogelijk is voor het houden van het referendum de benodigde twee miljoen handteke ningen te krijgen, betwijfelen waar nemers of hier ooit iets van zou kun nen komen. Dc onderwerping van Tsjechoslo- wakije aan het Kremlin is een on loochenbaar feit. De partijleiding en regering laveren zo voorzichtig mo gelijk tussen de klippen door die de bezettende macht in hun vaarwater heeft geslingerd. De reeds verloren zaak van de Praagse hervormers is niet bij een plebisciet gediend. Voor het organiseren van een volksraad pleging over onderwerpen waarover in Moskou al definitieve uitspraken zijn gedaan zullen dc Sowjets zeker geen toestemming verlenen. Terwijl men aan de ene kant moet zeggen dat er op dit moment aan zienlijk minder Russische troepen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad gele gerd zijn dan in het begin van deze week, kan men aan de andere kant helaas nog niet stellen dat de Sow- jetsoldaten Praag verlaten hebben. Bij mijn dagelijkse ronde door de stad heb ik gisteren kunnen constate ren dat er hier en daar nog sterke concentraties gepantserde voertuigen waarneembaar zijn terwijl ook nog heel wat gebouwen zijn bezet. De zeven tanks die tien dagen lang bij het radiostation hebben gestaan zijn verdwenen. De studio's blijven echter bewaakt en kunnen slechts worden betreden door mensen die in het bezit zijn van speciale papieren. Het eerste teken van de censuur op de dagbladen in Tsjechoslo- wakije. Het Praagse Malada Fronta verscheen gisteren met een blanco kolom. Het artikel dat daar had moeten staan, stond de bezetters kennelijk niet aan. Gevangenen De staf van de sterke bezet tingsmacht Is ondergebracht in grote bijgebouwen van de beruchte gevan genis van Pancraz. Ook de politieke gevangenen bevinden zich daar streng bewaakt door de Russische ge heime dienst. Hoeveel het er zijn is nog niet bij benadering te zeggen. De Tsjeehoslowaken spreken van enkele honderden. De hete hangijzers blijven het voortduren van de militaire bezetting Inbreuk Wat dit laatste betreft zou hfj zelfs hebben opgemerkt dat het vasthou den van Tsjechische arrestanten op Tsjechische bodem een zaak is van de Tsjechische politie. Wat de Russen in Pancraz doen schetste hij als een nieuwe inbreuk op de souvereine rechten van de staat. Tegen de ge vangenen is bovendien nog geen aan klacht ingediend. Willekeur dus en rechtsverkrachting beide Inherent aan de totalitaire staat. Cemik heeft slechts ten antwoord gekregen dat beide aangelegenheden zullen worden onderzocht. De imperia listische meester-knecht verhouding gedoogt geen besprekingen op basis van gelijkwaardigheid. Ook niet als de knecht het grootste gelijk heeft en in het volste recht staat. De door zogenaamde bondgenoten geknevelde burgerij is ook opgeroe pen de achterstand die als gevolg van de bezetting in het produktieproces is ontstaan zo snel mogelijk in te halen. Morgen zal er daarom de hele dag worden gewerkt en waarschijnlijk ook zondag. Eerst een bezetting dus waarom niemand heeft gevraagd dan klappen, vooral morele waarvan de draag wijdte nog niet is te overzien en ten slotte werken, heel hard werken zelfs om te voorkomen dat de door de in vallers veroorzaakte schade niet in een nationale ramp ontaardt. Wanhoop Een geestelijk gebroken Tsjech vertelde me dat hij niet geloofde dat de Russische troepen de eerste jaren uit z'n land zullen verdwijnen. Men ontmoet trouwens totaal geen mensen meer met hoop of uitzicht op een menswaardige toekomst. Wél lie den die de wanhoop nabij en met stomheid geslagen zijn. Voor optimisme is er dan ook to taal geen reden. Zoals het Russische partijblad Prawda nog schrijft dat er zeer veel zal moeten gebeuren om in Tsjechoslowakije weer een voor het wereldcommunisme bevredigende toestand te doen ontstaan dit ci taat vindt men in het gisteren verschenen nummer staan land en volk nog heel wat schrijnende erva ringen te wachten. Duidelijk is te merken dat in Praag weer angst en onzekerheid heerst. Men kent de methoden van de gehei me dienst die de afgelopen twintig jaar het volk heeft geterroriseerd. Ie dereen is weer heel voorzichtig ge worden bij het gebruik van woorden, kwalificaties en interpretaties. Voor een onbekende klapt de Tsjechoslo- waak van dit ogenblik weer als een oester dicht. Vluchtelingen Hartverscheurende tonelen speel den zich gistermiddag op het Praagse hoofdstation af bij het vertrek van de internationale trein naar Wenen. Er bevonden zich zeker 1500 Tsje ehoslowaken in de wagons. Mensen die er alsnog in geslaagd waren een uitreisvisum te bemachtigen. Offi cieel stonden ze als vakantieganger te boek. maar iedereen wist beter. Het innige afscheid dat velen van ouders en familieleden namen zome de de tranen die men overal zag, lieten er geen twijfel over bestaan dat het om vluchtelingen ging die hun land voor goed zouden verlaten. Bij de visumdienst in Praag liggen op dit moment ontelbare aanvragen van mensen die naar het buitenland willen reizen. Er is een grote ach terstand ontstaan maar de ambtena ren maken het niemand moeilijk. De vraag is hoelang de huidige omstandigheden kunnen blijven voortbestaan. De vrees bestaat dat de Cr zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. LOS ANGELES Agenten van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) hebben gisteren de vierjarige miljonairszoon Stanley Stalfort uit handen van zijn ontvoerder gered na een hevig vuurgevecht, waarbij deze de jongen als schld gebruikte. De dader, de 39-jarige Robert L. Dacy uit Lakewood (Californië) kon na een schot in zijn rechterarm worden gearres teerd. Het losgeld (250.000 dollar) Is even eens terecht. De ontvoerder bleek het bij zich te hebben. Stanley is het zoontje van de rijke 49-jarige bankier Stanley Stalford sr. in Beverley Hills, de miljonairs- en filmsterrenwijk van Los Angeles. De jongen werd donderdagmorgen ont voerd door een man, die zich bij de woning van de Stalfords aandiende als controleur van elektrische appa raten. Toen hij binnen was sloot hij mevrouw Stalford op en nam de knaap mee. Telefoontje Gisteren belde hij de ouders van Stanley op en vroeg een losprijs van 250.000 dollar. Geruchten willen dat de heer Stanley kort daarop naar de luchthaven van Los Angeles is ge gaan om de kidnapper te ontmoeten. Vast staat evenwel, dat de 250.000 dollar in de loop van de dag na een aantal telefonisch gegeven instruc ties, in het bezit van de ontvoerder zijn gekomen via een tussenpersoon, die op zijn verzoek handelde. De overdracht van het geld geschiedde in één van de zuidelijke wijken van Los Angeles. Welke rol de politie hierbij achter de schermen heeft gespeeld is niet duidelijk. Vast staat alleen .dat zij op een gegeven moment de auto ont- Russische bezetter elk ogenblik kan ingrijpen om onder de legale vluch ten van dit moment voor goed een streep te zetten. Burgermoed Staaltje van geïmproviseerde en te gelijkertijd riskante burgermoed vond plaats in een ongenoemd dorpje bij Praag. Vier Russische soldaten die daar in een pantservoertuig doorheen kwamen en kennelijk uitgehongerd en ten einde raad waren, vroegen op straat naar een plaats waar ze kon den eten. Tot hun grote verbazing geleidden gedienstige dorpelingen hen naar een restaurant waar ze een copieuze maaltijd verorberden. Toen ze vol daan en in de beste bestemming bij hun voertuig terugkwamen merkten ze dat het kanon met een snij brander verwijderd was. dekte, waarin Dacy met de kleine Stanley zat. Wilde jacht HEERLEN De „Butterfahrt" van Duitsers naar Nederland, die de laatste jaren een enorme vlucht heeft genomen, is op haar retour, zo constateren de Nederlandse winkeliers in het Limburgse grensgebied. Twee jaar geleden moesten zij extra personeel aantrekken om de grote stroom kooplustige Duitsers te kunnen bedienen, nu zijn zij al blij wanneer zij 's zaterdags in hun winkels Duits horen spreken De rollen zijn omgekeerd: steeds meer Nederlandse grensbewoners trekken nu naar Duitsland om daar een gedeelte van hun inkopen te doen, temeer aantrekkelijk omdat de benzine en een bezoek aan de kapper daar thans goed koper zijn dan in Nederland, de „witte pompen" buiten beschouwing gelaten. Kort daarop begon een wilde jacht door de straten van Los Angeles, waarbij talrijke schoten vielen. Aan deze jacht kwam een einde toen een agent zijn wagen tegen die van Dacy liet botsen. De man 'kwam uit de wagen en vroeg honend: „Waarom schieten jul lie me niet dood?" Hij trok een pistool en begon op de agenten, die hem omringden te schieten, waarbij hem omringden te schieten, waarbij hij Stanley (nog steeds gekleed In het zwempakje, dat hij ook op het mo ment van de ontvoering aan had) als levend schild gebruikte. De politiemannen schoten uiterst voorzichtig terug om te voorkomen dat de jongen zou worden geraakt. Op een gegeven moment zag één der agenten kans de kidnapper in de rechterarm te schieten, waarna hij snel kon worden overmeesterd. Ook de kleine Stanley liep verwondingen op (een scheur in de linker knie en een schram aan het hoofd), maar die zijn ontstaan bij de autobotsing. Beiden werden in een ziekenhuis behandeld. Eén der rechercheurs, die bij de achtervolging waren betrokken, liep een kogelwond op. Gelukkig „Het is niet mogelijk om uit te drukken hoe gelukkig mijn vrouw en ik zijn", zei de heer Stalford na af loop van het avontuur tegen verslag gevers. terwijl hij zijn zoontje stijf tegen zich aandrukte. Mevrouw Stalford kon alleen maar zeggen: „Heerlijk, gewoon heerlijk". Op haar gezicht was duidelijk de angstige spanning te lezen, waarin de ouders hebben geleefd. „De Stalford's konden het bedrag overigens heel best missen", zo luidde het (ietwat wrange) commentaar van de politie chef, die de operatie leidde, Clinton Anderson. Vorig jaar is de elfjarige zoon van een bankier, die vier huizen van de Stalford's afwoont, eveneens ont voerd. De ouders betaalden toen ook een losprijs van 250.000 dollar en kregen in ruil daarvoor hun zoon on gedeerd terug. De kidnapper is echter nooit gevonden. De vraag, die bij de politie al is opgekomen, is: zou hij het nog eens over hebben willen doen? DEN HAAG Bij benzinestations langs rijkswegen zullen binnenkort melkautomaten worden toegestaan, zo meldt het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Vier jaar geleden kreeg het Neder lands Zuivelbureau van de toenmali ge minister van verkeer en wa terstaat afwijzend bericht op een verzoek in die richting. De huidige minister heeft het zuivelbureau laten weten dat hij verkoop per automaat van melk. chocolademelk en koffie bij benzinepompen aan rijkswegen onder bepaalde voorwaarden toe zal staan. Het zuivelbureau zal nu met spoed proberen benzinemaatschappijen, zui velfabrieken en automatenleveran- ciers tot elkaar te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5