„laat de honden van de oorlog niet los" I Roemenië bedreigd Johnson verontrust m p Bankoverval in Utrecht: buit 10.000 gulden PRAWDALIQUIDEER VERZETSGROEPEN 0S JAMIN Het Kwartet C rita) Jongen schiet bejaarde dood Cernik kan veiligheid van ministers niet garanderen Luns: NAVO desnoods versterken Metaalbedrijfs- bond: dringend meer invloed ...en als dessert.. in handig gezinspak Nieuwe LeMse Courant Z«Terdag 31 augustus 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn Hert in teghenspoetl" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 i Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Klachtendic st bezorging 18.00—19.00 uur CEAUSESCU BOEKAREST Terwijl de Russische pers de aanvallen op Roemenië en Zuidslavië verhevigt, komen van de gren zen van Roemenië verontrustende berichten over grote Russische troepenconcentraties. Volgens een Tsjechisch radiostation zou er zelfs al zijn gevochten tussen Roe meense en Russische legereenheden. spmuk Rijkdom,: een inkomen van ten minste duizend gulden meer per jaar dan het inko men van de man van de zuster van je vrouw. MENCKEN De Concorde, post koets onder de super- sonen, een keur van nieuwe boeken, een openhartig verslag van de psyche van het mo derne meisje, een ont boezeming over Het wonder van de liefde en nog meer weekend- lectuur vandaag in ons Zondagsblad. ..Ja. mam, ik hoorde wel iets in dc keuken maar *t was juist zo span nend." 0 Zwarte nachten voor kerk in Tsjechoslowakije - Zie pagina 2. tlCT» - lygii» v:-:™ Onbestendig Een stormdepressie 'bij IJsland verplaatst zich langzaam in de richting van Noord-Schotland. Een front hiervan zal in de ko mende nacht met enige regen pas seren. Morgen staat er een krach tige zuidwesten wind met onsta biele lucht, waarin naast opkla ringen ook enkele buien zijn te verwachten. Door deze ontwikkeling krijgt september een wat onbestendig begin. In de afgelopen nacht is er vooral langs onze oostgrens veel regen gevallen. Een sta tion ten noorden van Venlo meldde 65 mm neerslag. President Johnson heeft gis teravond de Russische rege ring ernstig gewaarschuwd niets tegen Roemenië en Zuid slavië te ondernemen. De Ame rikaanse president acht een Sowj et-aanval op beide landen niet onmogelijk. Johnson waarschuwde de Russen „niet de oorlogshonden los te laten". „Wij kunnen en moeten niet in 1968 terukeren naar een wereld van ongebrei delde agressie." De president waarschuwde dat ie dere agressor in spe zich niet in Ame- Meisje alleen aan kassa UTRECHT Gisteravond om vijf voor acht, vijf minuten voor sluitingstijd, heeft een on geveer 40-jarige man een over val gepleegd op het filiaal van de Raiffeissenbank aan de Ren baan. Hij dwong de 21-jarige Sonja Heijerman, die alleen in het kantoor was, onder bedrei ging met een pistool hem geld te geven. De man had een grote papieren zak bij zich, richtte het pistool op mej. Heijerman en fluisterde: „Ik wil geld hebben". De kassière deed een greep in de la en gaf hem volgens haar schatting ongeveer 10.000 in cou pures van 100. De overvaller greep het geld, propte de bankbiljetten in zijn zak en verdween. De papieren zak liet hij liggen. Sonja, die nogal overstuur was door het gebeurde, belde ogenblikke lijk na zijn vertrek het hoofdkantoor van de bank in Utrecht, waar men de politie alarmeerde. De kassière heeft met een politie-auto nog de omgeving helpen afzoeken, evenwel zonder resultaat. Er was geen spoor van de man, die er waarschijnlijk in een witte auto vandoor is gegaan. (Sig nalement: lang ongeveer 1,70 m, smal ongeschoren gezicht, pleister op reoh- terkaak en kin, droeg bril, hoed, roodgeblokte shawl en beige handsohoenen). Volgens de directeur van het bij kantoor, de heer J.A. Pot, was de dag van de overval goed uitgekiend. „De laatste vrijdag van de maand hebben we altijd veel geld in huis." Op de vraag waarom een jonge vrouw vrij dagsavonds, als de banken in Utrecht langer open zijn dan normaal, alleen zorgdraagt voor het kantoor, ant woordde hij dat juist de volgende week zes nieuwe employés in dienst zouden treden. „Wij zijn net tussen wal e« schip gevallen." Het filiaal heeft (nog) geen directe alarmverbin ding met het hoofdbureau van poli tie. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP HOENSBROEK -s De 74-jarige W. Henkes uit Oirsbeek is gisteren in de rug neegeschten door de 21-jarige J. J. uit Oirbeek die vanaf de zolder van zijn ouderlijke woning met een automatisch Flobert-geweer moed willig op voorbijgangers en auto's schoot. De bejaarde man overleed ter plaatse. De rijkspolitie van Oirsbeek gehol pen door de politie van Amstenrade, heeft twee uur nodig gehad om de jongeman te arresteren. Via de micro foon werd getracht de jongeman tot rede te brengen. Toen dit niet lukte drong de politie samen met de offi cier van justitie, mr. J. Gonsalves, de woning binnen. De toegang tot de zolder bleek ge- gepraat te hebben smeet J. J. tenslot te de karabijn via de trap naar bene toegang, waarna zij de jongeman kon arresteren. President Tito sprak Kremliii-ambassadeur BELGRADO President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren op het ei land Brioni besprekingen gevoerd met de Russische ambassadeur in Belgra do Ivan Benediktof. Bij het gesprek was ook een hoge functionaris van het centrale comité van de Zuidsla- vische communistische partij aanwe- zig. Wat er besproken werd is niet bekend, maar het is wel zeker dat de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije ter sprake is gekomen. De eerste foto van de Tsjechische partijleider Alexander Dubcek na zijn terugkeer uit Moskou donderdagavond genomen, voor het gebouw van de communisti sche partij in Praag. rika moest vergissen en dat men zich er niet bij neer kon leggen, niet in deze en niet in de volgende regering, dat landen geïnvadeerd worden. Hij zei dat zijn hart was bezwaard door de gebeurtenissen in Tsjechoslo wakije en door wat hij noemde de tragische aanwending van militaire macht in dat land. INCIDENTEN De Tsjechische radio meldde gisteravond, dat zich langs de Roe meens-Hongaarse grens incidenten hebben voorgedaan. De Roemeense regering heeft de paraatheid van de strijdkrachten opgevoerd. De Roemeense partijleider Ceause- scu eiste gisteravond de terugtrekking van alle troepen van het Pact van Warschau uit Tsjechoslowakije. Hij herhaalde het standpunt van zijn land. dat niemand zich mag mengen in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten. Roemeense reizigers hebben ge zegd, dat Russische en Bulgaarse troepen zich samentrekken aan de oostelijke en zuidelijke grenzen van het land. Bij de rivier de Proeth, die de grens vormt tussen Rusland en Roemenië, rukken kolonnes tanks en geschut op in westelijke richting. 27 DIVISIES Bulgaarse troepen zijn volgens rei zigers op weg naar het gebied rond Roese, t^genoever de Roemeense stad Giurgiu aan de Donau. De regering heeft geen commentaar op deze berichten gegeven, maar de militaire voorzorgsmaatregelen versterkt. In de Oekraïne zouden veel Russische pantserkolonnes wor den geformeerd. De wegen naar de grenzen zijn verstopt. De sterkte van de Sowjet- troepen wordt geschat op 27 divisies. Een Sowjetopmars zou waarschijnlijk gericht zijn tegen de grote Roe meense steden in het noorden en oosten. De hoofdstad Boekarest ligt binnen het bereik van een Bulgaars invasieleger. Radio Moskou heeft een felle aan val gedaan op president Tito van Zuidslavië, die wordt beschuldigd van het voeren van een vijandelijke campagne tegen de socialistische lan den. „Het was Zuidslavië", aldus radio Moskou, „dat samen met Amerika en Engeland de Veiligheidsraad liet bij eenroepen om over de binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowa kije te praten". NIET BEZORGD Radio Moskou besluit: „Wij kun nen niet toezien, dat Zuidslavië de socialistische landen provoceert". In Belgrado maakt men zich niet erg bezorgd over een eventueel in grijpen van de Sowjets. Het land maakt geen deel uit van het Warschaupact en voert al sinds twin tig jaar een van Moskou onafhanke lijke politiek. President Tito schijnt vorige week de Roemeense partijleider Ceausescu wel militaire steun te hebben toege zegd, in geval van een interventic van Rusland. Stanley Stafford, het vierjarige zaontje van een bankier in Los Angeles, op de arm van zijn gelukkige vadernog in de badjas waarin hij op 28 augustus werd ontvoerd. Na een schietpartij werd hij ongedeerd in de auto van de gearresteerde kidnapperde 45-jarige Robert Lee Dacy, teruggevonden. Ook het losgeld is terecht. (Zie elders in de krant) MOSKOU/PRAAG Het Russische partijblad Prawda heeft vanmorgen een oproep gepubliceerd tot „liquidatie van verzetsgroepen in Tsjecho slowakije. Het blad schat dat meer dan 40.000 Tsjechen zich bij het verzet hebben aange sloten. Het meldt, dat het verzet zich over het hele land uitbreidt en haal de voorbeelden aan van sabotage en aanvallen op Russische soldaten." „De strijd is nog lang niet voorbij", aldus de Prawda. („Liquidatie" staat in de communis tische terminologie niet zonder meer meer gelijk met „doden" Red.) Zwarte lijst De Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken. Jozef Pavel, tevens hoofd van de veiligheids dienst, heeft zijn ontslag ingediend. Hij staat, met enkele andere minis ters. waaronder vice-premier Otto Sik en minister van buitenlandse za ken Hajek. bovenaan de lijst die Rusland niet accepteert. Sik verblijft in Zuidslavië, waar hij de vorming van een nieuwe re gering zou afwachten. Ook Hajek is nog niet in zijn land teruggekeerd. Hij heeft de vergadering van de Vei- IfizwLuu/n ligheidsraad bijgewoond en verblijft op een onbekende plaats in Oosten rijk. Verder zouden de ministers van voorlichting en onderwijs, Moroslav Galuska en Vladimir Kadlec, zijn ontslagen. Premier Oldrich Cernik heeft ver klaard niet langer voor de veiligheid van de journalisten te kunnen in staan. „Ik kan zelfs de veiligheid van de regering niet garanderen." Exodus Intussen is een ware uittocht be gonnen van Tsjechoslowaakse intel lectuelen. Talrijke journalisten, hoog leraren, geleerden, schrijvers en ar tiesten zouden gewaarschuwd zijn dat zij op Russische „zwarte lijsten" staan. De journalist Ludvik Vesely, waar nemend hoofdredacteur van het Praagse Literarni Listy, één van de drijvende krachten achter de Tsje chische hervormingsbeweging, is naar West-Duilsland gevlucht. Hij zou onderweg zijn naar Keulen. Ook de secretaris van de commu nistisch partij, Ccstmir Cisar, heeft het land vermoedelijk verlaten. De presidiumleden Josef Spacek en Frantisek Kriegel zijn eveneens spoorloos. Gevlucht Het aantal asielvragers in Oosten rijk. Zwitserland en West-Duitsland loopt reeds in de honderden. In Oostenrijkse opvangkampen verblij- ven nog 6.500 en in Weense hotels l 359 Tsjechoslowaken in afwachting van de verdere ontwikkelingen. In 24 uur tijds zijn 1.442 Tsjechoslowaken Oostenrijk binnengekomen. In Praag circuleren geruchten, dat de zich in Tsjechoslowakije bevin- LONDEN De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft gisteren op een persconferentie in Londen gezegd dat de NAVO-landen hun de fensie moeten versterken als de troepenlegeringen van het Warschaupact langs de grenzen met vrij Europa permanent lij ken te worden. Het kan verscheidene maanden duren voor daarover meer zeker heid bestaat, aldus de minister, die in dit verband ook sprak van „een sterke Russische troepen concentratie in Bessarabië en bij de Hongaarse grens". Over de toestand in Roemenië zei hij: „Ik moet uiterst voor zichtig zijn om standpunten te vertolken over iets dat misschien kan gebeuren". AMSTERDAM Aan het einde van het driedaags congres van de metaalbedrijfsbond van het NVV werd een resolutie aangenomen, waarin het bondsbestuur werd opge dragen de sta ten-generaal in kennis te stellen van de „dringende wens van de werknemers in de metaalnij verheid en de elektrotechnische in dustrie om de wettelijke mogelijkhe den voor werknemersinvloed op het bedrijfsgebeuren te verbeteren". Een snelle realisering van verbe terde jaarverslaggeving. enquête- en beroepsrecht, herziening van de wet op de ondernemingsraden en hervor ming van de ondernemingsstructuur komen daarvoor het eerst in aanmer king, aldus de bond. Het congres verlangde voorts o.m. opneming in de cao van bepalingen waarbij de bedrijfsccantactmannen en de leden van de ondernemingsraad worden beschermd tegen represail les. Niirnberg-Ajax toch op tv HILVERSUM Het staat vrijwel vast dat het Europa Cud-duel tussen FC Nürnberg en Ajax op 11 septem ber toch rechtstreeks door de NTS wordt uitgezonden. Wanneer de Duit se televisie akkoord gaat, is de zaak rond. Aanvankelijk dreigde de wedstrijd niet op het scherm te komen omdat ADO diezelfde dag tegen Grazer AK zou uitkomen in de eerste ronde voor de beker voor bekerwinnaars, maai- ADO heeft in overleg met Grazer AK. de KNVB en de Europese Voetbal unie besloten het duel één dag later te spelen. Vader rijdt 3-jarig dochtertje dood VEENOORD Het 3-jarige meisje C. Olijve uit Veenoord is gisteren in haar woonplaats door de auto van haar vader overreden. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat het meisje de weg overstak Vorstelijke gift aan Tsjechen DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bemhard hebben een gift gedaan aan het comité hulp voor Tsjechen in Nederland. dende buitenlandse journalisten „spoedig" gedwongen zullen worden het land te verlaten of op zijn minst ernstig in hun werk bemoeilijkt zul len worden. Intussen komen nog voortdurend nieuwe Russische eenheden in het land aan. Zij zouden in de Sowjet- unie opgeleide Tsjechoslowaken mee brengen, die de „vacatures" moeten vervullen HUISHOUDSHOW lt1N»Ha«lhVfiTl)td NIET MINDER DAN 125 STANDS SCHUTTERSVELD *30 AUG T weSEPT« anders dan anders Ivj artisten HedenavondTrio Ted de Braak MorgenRia Valk ÏO tallen. Dem°nStra'ieS

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1