Het moderne meisje in een calvinistisch land i BLAD ZIJ Studenten psychologe drs. Rogier Wo: me OPENHARTIG VERSLAG VAN EEN VERKENNING IN MEISJESHARTEN Sommige vrouwen prefereren mannen-modezaak dialoog ZATERDAG 31 AUGUSTUS 19M Drs. Rogier is ge boren en getogen in Rotterdam. Ze volg de een verpleeg stersopleiding en studeerde psycholo gie. Vanaf 1966 is ie als stu denten-psychologe verbonden aan de Technische Hoge school te Eindhoven. „Leer ons voor overdaad ons wachten dat w'ons gedragen zoals 't behoort, doe ons het hemelse be trachten Wie heeft het niet klakkeloos nage zegd, dit tafelgebed dat ons Nederlandse protestan ten zo raak typeert? Gedragen zoals 't behoort, dat vooral voorop. Het hemelse betrachten kan volgen. Veel jongeren zien door dat steigerwerk van woorden heen en breken het af. Als zich daarachter een gebouw bevindt, dat stevige fundamenten heeft doet die afbraak er niet toe. Het geeft des te meer zicht op het gebouw zelf. Gerard van 't Reve, Hugo Claus en Harry Mulisch, daarnaast de ouderen zoals Couperus, Van Ee- den. Bordewij k, Heijermans, Timmermans en Helman. Bij de buitenlandse literatuur staan onder meer Tsjechow, Dostojewski, Sartre, Camus, An ne Philippe enFrangoise Sagan hoog genoteerd en vooral Hein- rich Böll. Preuts t vrouwen, die wat men in de Verenigde Staten de .eool-Ioolc" noemt prefereren, •ofaijnen in herenzaken beter naar hun xin terecht te kunnen dan in damesmodewinkels. Dit is niet »o gek als het lijkt. Ook hier te lande geeft een niet onaanzienlijk aantal vrou wen de voorkeur aan herenkle ding, vooral kleine en tengere figuren speciaal voor vrije- tijdsjkleding bijvoorbeeld jon- gensmaten. Er is nog een ander element in het spel dan alleen het feit, dat herenzaken kleding in voorraad hebben die bepaalde typen vrouwen aantrekken. Uit een enquete in de Verenig de Staten blijkt dat de vrouwen vinden dat ze in herenzaken be ter bediend worden dan in da- meswinkels. De heren der schep ping die de cliëntele in de heren winkels bedienen zijn tegenover de damesklanten beleefder en hulpvaardiger dan de ver koopsters in de damesmodezaken voor hun sexegenoten. Als het omgekeerde ook waar is, zien we binnenkort een aantal mannen in damesmodezaken verschijnen. Hoewel, het is mak kelijker voor een vrouw om een herensandaal te dragen dan voor een man, dameszomerschoenen te be-lopen. De keus aan vlotte zo- merbloezen met korte mouw streep in de lengte, button down kraag, is bepaald groter dan bij het herenmodevak. En wie trekt er 's winters niet eens een warme beha gelijke trui van man- of zoonlief aan? Zit herenkleding als het erop aan komt niet veel comfortabeler? Vragen wij ons in gemoede af. De hedendaagse jongeren nemen geen genoegen met on ze levenspatronen. Zij zoeken zelf. Zaken waar ouderen van terugschrikken, behoeven bij nadere beschouwing niet schrikaanjagend te zijn. Een heldere kijk op jonge mensen, met name het meisje, geeft ons de studentenpsychologe drs. A. M. L. Rogier. Zij verrichtte een groots op gezet onderzoek over de ge dachten en gevoelens van het Nederlandse meisje in de leeftijd van elf tot eenentwin tig jaar. „Schrijven over groepen men sen is een riskante aangele genheid. Desondanks ls het boei end. Het hele onderzoek is uiter aard niet representatief voor al le Nederlandse meisjes", zegt ze er zelf van. Meisjes van vandaag zijn de vrouwen van morgen. Als zoda nig komen de conclusies overeen met die van dokter Van der Plas uit Leiden: de jeugd is open. Zij heeft, ondanks alle schijnbare openhartigheid over sex, slechts een gebrekkige informatie. De grotere openheid en de discussie wordt door praktisch 90 procent van de jongeren als positief be leefd. Eigenwaarde Hoe ziet „het" moderne mgisje eruit? Zij snakt naar erkenning van haar eigen waarde en haar gelijkwaardigheid met de jongen. Zij trekt niet zoals de volksmond zegt naar haar va der. Moeder is gedurende de gehele ontwikkeling van het meisje tot vrouw de favoriete gesprekspart ner. De beschrijving van de va der valt vaak hard uit: Despoot, egoïst, oordeelt het meisje vaak. Ze loopt in spijkerbroek, op blote voeten of in een hip mi ni-jurkje. De meisjes wekken de indruk meer op de buitenwereld gericht te zijn dan de vrouwe lijke pubers van vroeger. Bovendien is er een kentering gaande in de opvattingen over vrouwelijk en mannelijk in de wereld. Veel meer dan vroeger wordt de menselijkheid bena drukt Biologisch Er voltrekken zich de laatste eeuw grote veranderingen in het biologisch groeiproces. De eerste menstruatie begint iedere tien jaar vier maanden eerder. Mo menteel is deze leeftijd in West-Europa 13Vt jaar, tegen ze ventien een eeuw geleden. Desondanks laten wij kinderen in een fase van intensieve groei en lichamelijke veranderingen over het algemeen lange werkda gen maken, zonder dat deskundi ge zorg aan hen wordt besteed (vergelijk baby- en kleuterzorg!). De weinige tijd waarover de meisjes beschikken besteden zij actief. Schoolgaanden en stude renden beoefenen veelal een tak van sport (75 pet.). Datzelfde percentage leest re gelmatig boeken, daarentegen slechts 55 pet. van de werkende meisjes. Zij lezen Anna Blaman, Marga Minco, Marnix Gijsen, Het jonge tiener-meisje staat niet onbevangen in de wereld zo als haar nette moeder en preutse grootmoeder. Zij is zich duidelijk bewust van eigen charme. Een twaalfjarige gymnasiaste zegt: „Ik vind dat ik genoeg weet van sexualiteit, maar vooral zou ik willen weten hoe je te weten komt wanneer je iemand echt liefhebt, zodat je met hem zou willen trouwen". Een aantal meisjes heeft al jong ervaren wat liefde kan betekenen. Ze weten ook jong wat pijn en teleurstel ling is op dat gebied. Het meisje dweept en droomt niet meer, zij gaat zelf allerlei Beddesprei voor kinderbedjes Een fraaie beddesprei vormt vaak de afsluiting van een mooie slaapkamer. Vooral als de kleur een goede combinatie met de overgordijnen vormt Om het as pect van de slaapkamer af te ma ken is de sprei onontbeerlijk. Het is dan ook niet te verwonderen dat textielfabrikanten steeds weer met nieuwe collecties voor de dag komen teneinde bij de tijd te blijven. Een van de be kendste spreienfabrikanten heeft nu zijn collectie uitgebreid met spreien voor de groep, die tot dusver een beetje in de hoek stond, letterlijk en figuurlijk: de kinderbedjes. Aan deze, uiteraard kleine spreitjes is niet minder zorg besteed dan aan die voor de grote bedden. Het zijn chenille spreien in pasteltinten versierd met dierenfiguren en dergelijke. De spreien zijn goed wasbaar... pluspunt bij onverwachte spuug- partijen. Het spreekwoord „Onbekend maakt onbemind" geldt ook voor deze rubriek; mensen uit de nieuwbouw nemen het nogal luchtig op, terwijl dorpsbewo ners, de flatbewoners beklagen: „Ik vind de flats net gevangenis sen" zegt b.v. mevrouw N. te N. rJZelf wonen wij aan een dijk, helemaal vrij, de wijde polder voor ons. Voor de man geloof ik, is het wonen in de nieuwbouw of flat nog het beste. De man gaat meestal heel de dag van huis, voor hem is het weekend het ergste. Ik vind het dan ook goed te begrijpen dat de stadsmensen tegenwoordig in het weekend er op uittrekken. Daar leven ze door de week naar toe, de hele zomer. De winter is wel lang voor hen. Vroeger bouwden veel mensen relf een huis, maar daar is tegen woordig haast niet meer aan te beginnen. Als men een oud huis kocht en verbouwde, kon men heus wel een mooi huis krijgen. Dat kan nog wel, maar men moet bouwen zo de heren het willen. Dan kost het ontzettend veel geld. Waarom moet alles toch zo duur zijn dat het voor een gewo ne werknemer geen doen meer is om zelf te bouwen? Men is te genwoordig verplicht in de nieuwbouw te gaan wonen. Als men daar eenmaal woont kom je er niet meer vandaan. Flinke huur, zodat er van sparen voor een eigen woning niets meer komt Is het een wonder dat veel vrouwen over hun toeren zijn? Altijd die spanningen: ze willen eerlijk door de wereld en alles In *t werk stellen om vrede te be waren met de buren, wat niet altijd meevalt Voor de kinderen die nu geboren worden is het als ze groot geworden zijn niet zo erg als voor ons ouderen. Wij zijn alles zo vrij gewend, maar zij worden er in groot gebracht. De hulzen zijn mooi, maar het wonen erin is voor ons buiten mensen een noodzakelijk kwaad." Mevrouw S. te L. ziet zéker wel Toordelen in het wonen in de nieuwbouw: „Het geeft zoveel voordelen boven wonen in oud-bouw, dat ik niet terug zou willen. Men heeft geen werkster meer nodig! Het sanitair is ver zorgd, veel licht door al die ra men en meestal grote winkelcen tra in de buurt. Als flatbewoner moet je je er wel op instellen altijd rekening te houden met de andere bewoners. Geen rommel ln de trappenhuizen laten slinge ren. Eigenlijk moest bij alle flats verplicht gesteld worden: vaste vloerbedekking ln alle kamers. Ook de radio en t.v. niet tegen binnenmuren plaatsen. En geen wapperend wasgoed voor de woonkamer van de benedenbu ren. Maar als men met deze din gen rekening houdt is het goed wonen in de nieuwbouw." Gelijkvloer Mevrouw V. te R. heeft reeds vijftien jaar ervaring met het wonen in de nieuwbouw: „Een voordeel in een flat is dat je al les gelijkvloers hebt, je werkt er gemakkelijk door. Het heeft ook nadelen: vaak te kleine keuken, slechts één schoorsteenaanslui ting, in verhouding te weinig kastrulmte. Ruzies hebben we heel weinig gehad. Je moet veel geven en nemen en nooit denken: „Zoiets doen mijn kinderen niet". Elk kind laat wel eens een pa piertje op de trap vallen of komt met vuile voeten de hal binnen. Als je je aan de regels houdt valt het wonen in een flat wel mee. Je wilt zelf leven dus moet je een ander ook laten leven. MA. moet men in die kleine keukens meer met schuifdeuren werken, dat zou met de ruimte enorm schelen. Nu draaien de deuren de keuken in met de narigheid van het steeds op elkaar wachten of je hoofdstoten enz." (U kunt de deuren eruit halen, een schuif wand, dwarse Luxaflex, stevig gordijn of vouwdeur er voor in de plaats nemen. - red.) Leren „Iedere keer ben ik vol be langstelling wat anderen over zo'n onderwerp te schrijven heb ben" zegt mevrouw O. te. L. „Volgens mij kunnen we niet ge noeg van elkaar leren en niet genoeg onze belevenissen meede len. Wat is het heerlijk als je in een oud huis gewoond hebt, met alle ongemakken van dien, en dan in de nieuwbouw terecht komt. Om dan weer tot de ont dekking te komen dat nieuw bouw ook ongemakken kent. Er moesten na de oorlog veel huizen gebouwd worden. Omdat de prij zen steeds omhoog gingen zo goedkoop mogelijk. Vandaar dat we nu horen dat er bij de buren iemand naar het toilet gaat, dat het lichtknopje aangedaan wordt. Dat ze de trap opgaan, enz. Na tuurlijk moesten er voorschriften zijn bij het bouwen van een wo ning (subsidieregeling b.v.). Is het niet onzinnig dat wat soms pas klaar is alweer gesloopt wordt. (Tussenmuur er uit om van twee kamers één grote te ma ken). Heeft het misschien véél te lang geduurd voordat er vrouwen in diverse commissies kwamen? Ik denk aan te kleine keukens, te lage gootstenen, een toilet zo klein dat een klein beetje gezet iemand zich met de grootste moeite kan behelpen. Natuurlijk heeft ieder gezin weer andere wensen. Er ls al gepraat en geschreven over verschuifbare wanden. Wanneer wordt zoiets werkelijkheid en bereikbaar voor de doorsnee Nederlander? En snakt ook deze laatste niet naar het huis met tuintje? Ik geloof dat de meeste mensen de beton nen flats die (noodzakelijk) over al verrijzen niet mooi vinden.. Wat kan de flatbewoner zelf er nog veel fleur inbrengen door bloembakken. Het wordt nog erg weinig gedaan. Zeker, het kost geld, maar beseft de flatbewoner wel dat een tuin ook geld kost? Om over tijd nog maar niet te spreken. Laat de kinderen toch nooit papier op straat gooien. Hoe kweken we liefde voor de planten bij de kinderen als we het goed vinden dat de planten bakken bij de flats vertrapt wor den en er papier tussen de strui ken gegooid wordt? Gelukkig wordt er nu in Nederland geëxperimenteerd met de bouw in de geest van Zweden, d.w.z. iedere woning zoveel mogelijk een behoorlijk terras met moge lijkheid tot zonnebaden temidden van groen en planten. Speelmo- gelijkheden voor de kinderen zonder direct met het verkeer in aanraking te komen. Laat iedere bewoner van een huis in de eerste plaats zich „thuis" voelen. Dat kan in een flat net zo goed als in de eengezinswoning. Buren hebben we hier in Nederland overal; laten we proberen onszelf te blijven, waar we ook wonen. Ten slotte: laten we ook wat voor onze woning over hebben, al is het huis niet van onszelf. We moeten er toch in wonen en dat moet ons ook wat waard zijn. Waarom wel gesleuteld aan een auto die ons verder van huis brengt, en niet die deur geverfd die zo kaal geworden is?" Is de galerij woningbezit of openbare straat, mag iemand buurkinderen wegjagen? Hebt u nog leuke ideeën over wonen ln de nieuwbouw of be- oaalde ervaringen, raadgevingen over „functioneel" wonen? Wacht dan niet te lang met schrijven. Vaak krijgen we nog brieven als we alweer aan een nieuw onder werp bezig zijn. contacten aan. Wensen en dro men zijn er wel zij ontstaan naar aanleiding van werkelijke contacten. Drs. Rogier beziet een te genstrijdigheid tussen gedrag en opvatting: „Wat deze meisjes zeggen te willen doet mij oud en overleefd aan. Zelden ben ik zo overtuigd ge weest van de calvinistische sfeer waarin wij leven, als door de on telbare malen dat in de enquête „netjes" als belangrijk voor mens, ding of opvatting werd ge noemd." De meisjes van vandaag verschijnen aan ons duidelijk an ders dan voorheen. Drs. Rogier spreekt van een emancipatie van de tieners. „Hun engagement volgt niet meer het zuiver feministisch getinte pa troon, maar het in gemeenschap met mannen en jongens zoeken naar een betere wereld: geza menlijk zoeken en werken aan een leefbare toekomst. In de tijd dat het meisje ver liefd is, is er niet alleen geabsor beerde aandacht voor de ander, ook een wijde openheid ten op zichte van de wereld om de mens heen." Ze zijn bewogen maar lo pen niet warm voor abstracte idealen. Te denken geeft, dat het geloof tot een randgebied van hun bele vingswereld hoort. Hoewel op de confessionele scholen de be langstelling wel hoger wordt op gegeven dan op de openbare scholen, zegt daar een groot per centage zich weinig te 'interesse ren voor godsdienstige proble men. Er is geen confessionele groep waar meer dan 50 pet. zegt zelf te geloven. Een dertienjarige uit een godsdienstig milieu: „Ik ge loof alleen in mijzelf". Een acht tienjarige: „Ik ben nog veel te jong om te geloven". Voor som migen is er nog een vast patroon, dat je zonder nadenken volgt. Bij anderen is er kritiek, soms fel. Wie zich verontrust afvraagt waarom meisjes zo dolgraag spij kerbroeken schijnen te dragen, leze dit mee: „Onlangs vertelde een zestienjarig meisje enthousiast dat z)ij naar een fijn feest Als geldzorgen groeien... Geldzorgen op zich is al erg genoeg, maar als daardoor dan ook nog de gezondheid aangetast wordt... Iemand met financiële zorgen is vaak prikkelbaar, onge nietbaar voor zijn omgeving en heeft zelfs de kans als hij daar aanleg voor heeft om ze nuwziek te worden. Een Amerikaanse socioloog, dr. M. H. Brenner, is tot de conclusie gekomen dat het totaal aantal ze nuwzieken in de Verenigde Sta ten op en neer gaat met de con- f\Ji ifntPT junctuur. i n^i MODERN MEISJE ging. Op mijn vraag wat zij daaronder verstond, ant woordde zij: „met fijne mu ziek en een lange broek aan!" Zij motiveerde het graag dragen van deze kleding met de mededeling, dat je in een lange broek geen last hebt van het geklungel van jongens aan je knieën en onder je rok ken. Je kon zelfbepalend zijn in wat je wilt en je bent even vrij als de jongen zelf. Zij wist wel dat er meisjes zijn die liever in een rok gaan; maar zij meende dat juist mensjes waren die het fijn vinden dat jongens etc." Ongehuwde meisjes tussen 16 en 25 jaar kunnen gemiddeld 105 voor zichzelf besteden geen cent ervoor aan een linnen- uitzet, 18 aan kleding en schoe nen, 14 voor sparen zonder doel, 12 aan sparen voor be paalde dingen, 8 voor cadeau tjes, 3 voor boeken en tijdschriften, grammofoonplaten 1 (jongens 3). Aan cosmetica geeft ze 6, aan de kapper 3. Geen opwinding Als mannen of jongens soms denken dat meisjes zich opwin den over hun verschijning, hier een stoot onder de rib: ze spre ken er liever over. Er' zijn meisjes die vinden dat mannen niet sexy zijn, of dat ze, dat beet je „sexy" dat ze hebben, maar moeten houden omdat ze anders niets meer overhouden (als ant woord op een vraag of meisjes leuke sexy foto's van jongens verlangen in jeugdbladen). Intussen valt op dat deze ver kenning in meisjesland een secu re beschouwing is, maar ook zelf heel wat openhartiger dan bij voorbeeld Levensverwachting van Van Andel-Ripke. Onze con clusie na de enquête van drs. Ro gier: het wordt hoog tijd dat wij met onze meisjes op de vrouw af spreken. Wij kunnen ach en wee roepen over rebellie, maar weten wij hoe jongeren de stroom versnelling van onze tijd verwer ken? Uit zijn onderzoek van de ge gevens van alle inrichtingen voor zenuwzieken van 1910-1960 bleek dat de curve van het aantal pa tiënten haar hoogtepunt bereikt ongeveer twaalf maanden, nadat de daling van de conjunctuur een aanvang heeft genomen. Wan neer de top van het aantal ze nuwzieken is bereikt is omstreeks zestig zeventig pro cent van dit totaal slachtoffer van financiële of economische druk. Of geld alléén in staat is geluk en gezondheid te brengen is na tuurlijk een heel ander chapiter. De door drs. Rogier waargeno men en door haar geïnterpreteer de gegevens verschenen in boek vorm: „Meisjes In puberteit en adolescentie", uitgave De Toorts, Haarlem. Met tabellen en grafie ken een goed leesbaar boek door de nuchtere commentaren. Actueel, deze gegevens voor ieder die meer wil we ten dan spijkerbroek en mini rok; een „must" voor allen die maar iets met de begeleiding tot volwassenheid van het meisje te maken hebben. De briefvriendin die me de rige keer ertoe bracht de vraag t» stellen: maar dat geloof je tocl zelf niet, dat God een meneer is' heeft me voortreffelijk geantwoori) Niemand geeft zich erzeli reken schap van dat wij, als wij steed* horen van God als de Vader va* de Zoon, onwillekeurig aan ee( manlijk iemand denken, schrijs zij. Een man verzinnebeeldt kracht, je kunt je aan hem toevertrouwen Als nu een vriendin van je kaffert op haar man en op de mannen ij het algemeen, dan zeg je daar wai tegenin, en dan grijp je naar zoiet* als God die de mens schiep. Daardoor, door de discussie me een vriendin, is het geheel eei ietsje scheef getrokken, schrijf, sters gedachten waren niet zo va gegaan als ik meende. We zijn hei er, blijkt nu, over eens dat Godj scheppen van de eerste mens NIEl betekent dat Adam naar uiterlij( op God leek, alleen omdat er staat God schiep de mens naar Zijl beeld. Mens-zijn is iets heel ander) dan man-zijn of vrouw-zijn. Mens zijn is de totaliteit van je levei aanvaarden en beleven. Wie da! kan is pas waarlijk vrouw, of man De gaafste mensen, zo komt mij voor, zijn zij die als gehuwde vooral mens zijn. En als ongehuv den vooral mens zijn. Dan zijn dat lastige „ik ben lekker trouwd"-air kwijt. En, ongehuv dat z.g. zielige alleen-zijn kwijl Dan zijn ze vrij. En gaan vrijwil lig elke dag opnieuw de werke lijkheid van hun leven in 1 een zich verbindend aan man taak en kinderen, de ander zie fevend in andere verbanden as ndere naasten. Aan vrije mensen zie je een je toekomst: eens zal er niet me ten huwelijk gegeven en genome) worden: volmaakt mens-zijn sluj angst en eenzaamheid buiten. Een zullen we weten hoe God ons wil de, zullen we erachter komen wï dat is: naar Zijn beeld. Maar dat alles valt niet zo gt makkelijk in ons mens-zijn van ni Briefschrijfster zegt het al: ee man, dat betekent kracht, je km) je aan hem toevertrouwen. Indei daad, de man heeft meer spie- kracht dan de vrouw. m| stelletje jongverliefden mag de jongen het meisje geweldige reohterarm oi houden: maar stel je voor dat dragonder van een jongedame c die wijze eens een jongeman ové het trottoir voerde. Ik vraag mij wel eens af, b.i na de uitspraken van die synod laatst over de vrouw NIET in hd ambt, of we toch niet. onwilleke rig ons Godsbeeld en vader- e krachtbeeld zo af en toe vere zelvigen. U moogt me allemaal genspreken natuurlijk, maar hel ik alleen dat rare gevoel dat migen de man hoger stellen de vrouw omdat de eigensohappe van de man zozeer lijken op c eigenschappen die wij G"?d toe schrijven? Valt dat puntje oof niet onder discriminatie? Wij, vrouwen, hebben daara« zelf flink schuld. Wij lieten eei wen en eeuwen het uitdelen va de lakens aan de man over. Som! zie boven, omdat we meenden dJ het in de Bijbel stond, soms. oir dat we helemaal niets meendez omdat we het allemaal maar z lieten, omdat het ons wel van pa kwam. De politiek van de mar, nen, de kerk van de mannen, trou wens alles van de mannen, h< glas op de tafel, het kookfornui de vingerhoed, vul maar in. Lie: dewerk en huishouden, dat zij jarenlang de bezigheden gewees waartoe de vrouw zich beperk wist. En zo gaat het door als w ons niet bewust worden van mens zijn. Ik lees maar weer in een brie „Nou jö, tot de volgende keer. da krijgen we geloof ik jouw verhaa over de pil. "k Heb het wel nié nodig, maar ben benieuwd hoe w door jou voorgelicht worden." Oo al zo iets. Het lag voor de han dat we met de biochemie wat z is heden ten dage, vroeg of laa een pil zouden krijgeri. Ik wil nie zeggen dat ménnen hem bedach ten, maar toch houdt de man zie weer met deze materie bezig, e ook is het een mén die zich ove het gebruik ervan uitliet. Hoe dat komt zie je in het bo venaangedeelte. „Ik heb het nie nodig. Ik denk wel even mee. maa ik voel me niet betrokken." Dat i een echt vrouwelijke reactie. I moet eerlijk bekennen dat het oo mijn eerste reactie was. Ik he mijn kinderen, ik weet hoe ik z krijgen en ook niet krijgen kan - al zeggen ze hier thuis dat twe op z'n minst „kleine vergissink jes" zijn ik heb niets op dit ge bied nodig. Maar die eerste reactie duur heel kort, precies genoeg om eei ander te begrijpen. Daarna wijkei mijn situatie, mijn getrouwd-zijn mijn kringetje, en weet ik mij ver bonden, mede-verantwoordelijk Die pil is het probleem niet. He is alleen van belang hoe we erme omgaan. Net als met de tram p zondag. Of als met vrije tijd. Het meest griezelige vind Ik d houding van veel vrouwen die doei alsof zij in hun vrijage of verlo vingstijd zonder spanning leefden De mopjes op bruiloften getuigei wel anders. Jongens met wie ik op schoo was vertelden me, toen zij studen waren, dat zij gebruik maakt#* van de onvruchtbare dagen u.ai hun meisjes. Dat ging natuuriijl honderd keer „goed". En het wa; ook niet gemeen, nee, men hielt van elkaar. Verkeerd was niet di liefde maar verkeerd was. als he „mis" ging, je gedrag jegens d< maatschappij, een vage grootheic die je voorhield eerst baan, trap loper en aankleve te hebben voor dat je je geliefde zo vergaanc mocht "beminnen. En wat is er nu aan de hand! Niet dat moeders met een bewer kelijk gezin, zonder hulp, wat meei adempauze hebben; niet dat man en vrouw meer dan vroeger sa men het kindertal bepalen en daarvoor b.v. gebruik maken var een middel dat voorzover wij he den weten geen kwaad kan. Nel als de tram. Nee, maar dat jonge ren minder om de vage grootheid maatschappij geven. En dat ze geen spanningen wensen waar het zonder kan. En dat ze dan dat is het probleem met jan en alleman liefde bedrijven. Over dat laatste de volgende keer meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12