Inleiding op Ka tech ism us CULTUREEL VENSTER Eenvoud voert de boventoon FLORIDA'S WORDING GOUDEN SPEL SCHETSEN VAN SIEGWARD SPROTTE: CONCERTI GROSSI VAN HANDEL ENGELSE Weg naar ROMANS Oobliadooh Nieuwste omnibus van Baardman Agatha's 68ste Van Gulis Spook van de tempel KORT GEZEGD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 Naar aanleiding van Harry A. A. Mourits en J. C. Dekkers, Zoekend geloven, een dertig tal thema's uit de Nieuwe Katechismus, uitg. Lannoo Nederland, Den Haag, 181 blz., 6,90. i« Dit boek is geschreven op basis van het radio-pro- Zoekend geloven", de radio-catechese van KRO 1967-1968. Dit programma trok per week luisteraars en lokte duizenden reacties van uit. bedoeling was een zelfstan- ige inleiding te geven op de loms-katholieke Nieuwe Kate- maar ook om de teksten besluiten van het Tweede Va- Concilie en de ontwik- tlingen daarna m popularise- rfndte begeleiden. ?'üe auteurs betreuren het. dat 'M nieuwe Nederlandse leerboek, [jdanks zijn fenomenale oplage verkoop (400.000 exemplaren men het jaar), te weinig de ssa werkelijk bereikt heeft. ^Vandaar de radioserie en van- dit boek, „katechisatie op jjimere schaal", roomse lering als men dit oude woord „le voor (protestantse) "b- nog kent. OP JPEG Maurits (36) is een bekend ra iospreker, oprichter en hoofdre- acteur van een katechetisch jjdschrift. Hij stelde ook de in- jiding samen voor de buiten- jndse uitgaven van de Nieuwe .latechismus. .-Drs. Dekkers (39) is theoloog en .ocent. Hij houdt voordrachten >er Katechese en oecumene. De js hoofdstukken van het boek ieen maar luisteren (vgl. 8). De indelen over Het geloof. De kertc daar heeft een hiërar- (hristus. Op weg als kerk, Zoe- chische structuur, die tot haar end bestaan, Leven met vragen wezen behoort, n Naar de volheid. Zij heeft als onfeilbaar gekwa- ii Het is natuurlijk al lang geen lificeerde uitspraken gedaan, -ieuws meer, dat de jongste ont- waarop niet meer terug te komen in de rooms-katho- valt. Men kan een monoliet met teke kerk parallel lopen met die 0]je insmeren, maar niet masse- de protestantse kerken. ren Her-interpretatie is een Men zoekt voor de oude mooie term voor een onmogelijke oodschap een nieuwe benade- zaak_ ■ing. „Het geloof van vandaag is Een tweede bezwarende gebaat bij een herhaling van omstandigheid is de oude leer geloof met de termen van natuur en bovennatuur. In 'ap gisteren..... schijn is het een enorm voordeel, .Een nieuwe benadering van het dat de onderbouw van de kerk Pe!^...(_V€rdl.a,.tLnoA_ alüid het mens-zijn onder de mensen Dr. C. Rijnsdorp Ie voorkeur.... boven een on- terstaanbare zegging van het ou- (bl. 9). „Het is overigens op- llend dat maatschappelijke iranderingen veel gemakke- jker geaccepteerd worden dan erschuivingen in de godsdienst- leleving" (21). LUISTEREN Dit alles kennen wij ook. Maar accepteert en representeert ACCENT Hier krijgt dan ook het aggior- namento zijn accent. Maar het gevaar dreigt dat door de verbre ding van die onderbouw de bo venbouw (van bovennatuur en genade) wankel wordt. Dit is dan ook wat de conservatieven vre- 1] onze roomse broeders is de zen en ik geloof niet ten onrech- anders. De leken te, van hun standpunt bezien, aar mochten tot voor kort al- Het zal niet de bedoeling van de auteurs geweest zijn, maar als protestant krijgt men de indruk, dat zij willen zeggen: „Jullie hoeft alles niet meer zo letterlijk te geloven, maar puur uit al die dogma's, voorschriften en ge woonten de mooie menselijke en godsdienstige kern en laten we de zaak verder vooral bij elkaar houden." De pastorale zorg overweegt. Bij de buitenstaander rijst de vraag of dit boeltje de roomse lezers wel voldoende leert on derscheiden Zij hebben zoveel moeten geloven, dat, nu eenmaal een aantal zaken wordt gerelati veerd, twijfel kan rijzen zelfs aan de centrale geloofswaarhe den. Ook bij ons is vandaag voor alle dingen nodig dat men duide lijk uitspreekt wat men onder de centrale geloofswaarheden verstaat en dat die waarheden een sterk accent verkrijgen. Het boekje is een harmonise ringspoging. Maagdelijke geboor te. hippies, eucharistie, Beatles.... alles wordt binnen het ge zichtsveld getrokken en om zo te zeggen aan elkaar voorgesteld. MELIG Op de achtergrond leeft de zorg voor de continuïteit van de moederkerk. Ongetwijfeld spelen hier echt evangelische tendenzen mee, maar het geheel maakt, op mij althans, een ietwat melige indruk. Men mist het element van pro fetische bezieling, dat b.v. in het boek van Pater Adolfs, Het graf van God (1966) zo aantrekkelijk is. Het gelovige volk moet een handvol waarheden overhouden, waarvoor het bereid is zich zo nodig voor de leeuwen te laten werpen. Blijven die na het aggior- namento niet over, dan is de godsdienst geen knip voor de neus waard. DR. C. RIJNSDORP Siegward Sprotte. Gebo ren in Potzdam in 1913, studeerde aan de Kunst- akademie van Berlijn, was een leerling van Karl Hagermeister en maakte studiereizen in Europa en West-lndië. 's Zomers verblijft hij in Kampen, 's winters in Italië en Griekenland. Een boek niet alleen voor kunstminnaars, maar ook voor hen, voor wie de zee en de duinen meer betekenen dan alleen maar zomerplezier. De vormen van Sprotte zijn over het algemeen verbazend eenvoudig, doordat de machtige oneindigheid van hemel of oceaan in twee of drie penseelstreken wordt uitgebeeld. Kleuren Deze uitdrukkingskracht bestaat gedeeltelijk uit de krachtige beweging van de penseelstreken. Maar ook de kleur heeft een groot aandeel. De kun stenaar uit zich in kleur. Kleuren en kleurencombina ties zijn door Sprotte bijzon der goed weergegeven. Zoals gezegd, de afbeeldin gen zijn eerder eenvoudig dan ingewikkeld. Dikwijls brengt hij een natuurlijk voorwerp tot een beeldteken terug, wat een Chinees effect geeft. Geen praal De rechtvaardiging voor zoiets eenvoudigs ligt in de kracht van haar doordringen de vertoning. Een onnodig geplaatst beeldteken bijvoor beeld verliest zijn uitwerking. Of, zoals Newton eens zei, „De natuur neemt genoegen met eenvoud en tooit zich niet met overvloedige praal". Ook kunst houdt van een voud, zoals uit de werken van Siegward Sprotte duide lijk blijkt. Soms een composi tie met enkele lijnen, dan de zee met het strand, de zon en de golven met grove, maar zeer rake penseelstreken. Schetsboek Siegwards Sprotte's schets boek met schetsen van pal men, cactussen en agave's uit Monaco geven een zo eenvou dig beeld, dat men zich bijna niet kan voorstellen dat dit door dezelfde kunstenaar is gemaakt. Het gaat hier om veel schetsen van bomen, krab bels, met vulpen en viltstift. Materiaal waarmee men moeilijk een gevoelige lijn kan 'tekenen. Wat men zou verwachten als men de poëti sche aantekeningen van Sprotte leest, die zijn schet sen nader toelichten. A. P. M. Siegward Sprotte: Aqua relle auf Sylt, uitgave Rembrandt Verlag te Berlijn. In de Philips Festivo Serie zijn Het concerto grosso is eigenlijk uitgebracht de zes meest be- louter speel- of m.a.w. absolute kende Concerto Grossi Op. III muziek, in tegenstelling tot de van G. F. Handel. Deze concert- programmatische (symfonie, ora- vorm is wel bij uitstek geschikt torium, opera etc). De oorsprong om de virtuositeit van deze van de concerto grossi moeten meester te beleven. we zoeken in Italië bij de zgn. Venetianen rond 1600, waaraan namen als die van Bonortcini en Corelli zijn verbonden. Zij werden oorspronkelijk geschreven voor bescheiden strij kersensembles, waarbij men aan verschillende instrumenten een min of meer solistische taak toe bedeelde (vioolconcerten wan To- relli en Albioni). De structuur bestond dan uit twee snelle hoekdelen en een rustig middendeel. Het is ook de vorm die we bij Handel en Bach (zelfs in zijn cantaten) aantref fen. Het concerto grosso is in fei te een kostelijk musiceren om de muziek. Een sfeer die we ook beluiste ren in de Philipsopname van het Leipziger Bachorkest onder Ger hard Bosse, dat een voortreffe lijke uitvoering geeft van de zeg genoemde concerten. Duidelijk hoort men de schone verstrenge ling van melodieën, gesteund en opgevangen door de strij- kersgroepen. Het is beslist boei end te beluisteren hoe Bosse met zijn orkest gestalte geeft aan de fenomenale hoogst muzikale in vallen van Handel. Het is oorstrelende klassieke muziek, die ongetwijfeld elke muziekminnaar zal aanspreken. Philips Festivo Serie. Stereo 839573 en 839574 VGY. Onder de titel „Nieuwste omnibus" zijn drie complete romans van de Giessendamse Natuurlijk vliegen duizen den af op een nieuwe Agatha Christie. Wel, haar 68ste boek is uit: De eindeloze nacht, verschenen bii Sijtnoff (185 blz., ƒ4.50). Weer eens wat anders: we misken Poirot en Miss Marple. we krijgen een liefdesgeschiedenis, die vele bladzijden lang nogal traag voortkabbelt, er zijn wat be dreigingen, dan eindelijk de moord. Maar de ontknoping is zo verrassend als haast alleen Agatha Christie het verzinnen kan. auteur C. Baardman gebun deld tot een boek van 432 pa gina's. Het zijn Jachthond op dc Oceaan, Goede wacht en Schobbejakken, stuk voor stuk knappe verhalen over het avontuurlijk leven van Nederlanders aan boord van zeesleepboten en baggervaar- tuigen. Baardman beschrijft de harde kerels die over de hele wereld zwerven om aan de kost te komen, hun wel en wee, hun doen en laten, hun liefde aan de wal: de vrouw die thuis voor het gezin zorgt. Voor liefhebbers van ro mans over de zee een bij uitstek geschikt boek. Het is verschenen bij J. N Voorhoe ve in Den Haag en het kost f 12.90. Het gouden spel van Robert Vilder was lange tijd een best seller in Amerika. Begrijpe lijk, niet alleen om de boeien de verteltrant van dit werk. maar ook omdat hij daarin twee interessante aspecten toont: het Amerika als land van onbegrensde mogelijkhe den en het leven van een mil jonairsfamilie. Beide gepro jecteerd in de wording van Florida, eerst een landstreek bestaande uit kilometers lan ge vlakten met pijnbomen, helm en duinen, later een land van klatergoud met gro te en dure hotels langs stran den en autowegen. Aan die ontwikkeling is de naam verbonden van de schatrijke Lanthropfamilie waarin de dynamische figuur van Tod Lanthrop domineert, de man die zich inzette om de luchtkastelen van zijn vader tot een boeiende werkelijk heid te maken. Hij had zelfs geen tijd voor liefde, alhoe wel hij door vele vrouwen werd bemind. Ieder die een taak kon vervullen in de rea lisering van zijn plannen was hem lief. De rest interesseer de hem weinig. In leite was Tod onder dit alles een eenzaam mens, doch Wetenswaardig voor de jeugd Erverschijnt bij de uitge vers Helmond en Kök een al leraardigste nieuwe serie voor de jeugd: de Globereeks. Kleine, uit Engeland af komstige boekjes, waarin op voor kinderen bevattelijke wijze allerlei wetenswaardigs wordt verteld. De boekjes zijn rijk en duidelijk geïllustreerd en stevig gebon den. Ze tellen elk 52 bladzij den en kosten 2.95. Verschenen zijn: Grote uit vindingen, door Richard Bo- wood, Ruimte-onderzoek, Roy WorviU, Muziekinstrumenten, Ann Rees. en Over magneten, lampjes en batterijen door F. E. Newing en Richard Bo- ward. zijn enorme energie liet hem daaraan niet te gronde gaan. De auteur tekent de enorme grondspeculaties tijdens de opkomst van Florida, dat toen gezien werd als de staat van de gouden toekomst. Prachtig is Wilders tekening van een verwoestende orkaan die ook een deel van de Lanthrops be zittingen vernietigde. De hond en zijn verzorging In een keurig verzorgde uitgave heeft Manfred Koch als het ware een encyclopedie van de hond samengesteld: vragen worden er beant woord, adviezen gegeven. 300 Jammer, dat soms door el- lelange herinneringen en beschouwingen de gang van het verhaal wordt vertraagd, maar wie zich daar doorheen werkt, kan genieten van het gouden spel. Een mooi ver zorgde uitgave van De Boeke rij N.V. Baarn (321 blz., f 17.90). tekeningen en 100 foto's, een overzichtelijke indeling, het is werkelijk een uniek werk ge worden voor ieder, die de hond een warm hart toe draagt Dit in vierhonderd hoofdstukjes verdeeld boek is in de bewerking van J. G. T. de Lamaar bij Gebr. Zomer en Keunings. Wageningen verschenen (115 blz. f8.90). Christy, door Catherine Marshall. (Uitgave Peter Da- vies, Londen) behelst het re laas van een jonge onderwij zeres van een zendingsschool tje in de Smokv Mountains van Tennessee, in 1912 een van de achterlijkste streken van Amerika, me1 gewoonten en opvattingen als in de pio nierstijd. Een prachtig thema, dat Catherine Marshall met haar prettige, levendige verhaal trant verwerkte in een boei ende roman met vele haast ouderwetse deugden: uitvoe rige typering van mensen en toestanden, levendige dialoog, psychologische en religieuze groei en conflicten, en tal van wijze lessen. De televisie iaat ons ken nismaken met het eigenlijke Amerika, ook buiten de grote steden: romans als Christy voegen daar een belangrijke dimensie aan toe- dat van het typisch Amerikaanse evange lische geloofs- en kerkeliik leven, zoals we dat uit Cathe rine Marshalls vele vorige boeken (A Mao Called Peter bijv.) al kenden. (496 blz.) Yesterday was Summer van de Schotse schrijver Alistair Mair (uitgave William Heine- mann. Londen! is een dok tersroman. die uitmunt door soberheid, helderheid en een voud van taal. én een boeien de intrige. Mair is zelf. voor zijn Ik verwacht je op dc poesta, door Lajos Barta (uit gave Interland. Aalten), be helst mede herinneringen aan ons land. Het vertelt van een auteur aie opdracht heeft ge kregen een scenario te schrij ven over Noordzee en poesta. Om indrukken op te doen reist hij mee met een Hon gaars volkskunstgezelschap. Uit het verhaal blijkt eens te meer dat liefde zich niet laat dwingen. Wellicht leert men uit deze roman de Hon gaarse volksaard beter begrij pen. (214 blz., ƒ9,75). Leopold. Den Haag. brengt Pemberton NV. een familie zaak van Anthonv Glyn in vertaling van L. Couthinbo. Deze -oman geeft de strijd weer tussen een energieke Twee studenten uit Leipzig, de „journalist" Arlecq en de „tandarts" Paasch, zoeken in een sfeer van drank, jazz en avontuur de Weg naar Ooblia dooh, een weg die echter af gesloten blijkt. Het is een soort i trilogie ge worden, misschien wel een epos van de teleurstelling, want elk gevecht tegen de werkelijkheid en monotonie van het leven is zinloos: men moet gelaten het lot accepte ren en de nederlagen over zich heen laten gaan. Toch is het geen wrang boek geworden, integendeel, het is een vlot en soms stu dentikoos relaas, een met flitsende dialogen, die de me lancholie soms doet vergeten. En sterk boek van de jonge Oostduitser Frits Rudolf Fries. Het is een uitgave van Meulenhof-De Bezige Bij. (302 bladz. f 12.50). full-time schrilvtrschap, ja renlang arts geweest en weet dus waar hii het over heeft. De sfeer in een Schots stadje, de conflicten tussen artsen onderling, de in di' geval pre caire relaties me1 enkele pa tiënten, het is allemaal met veel gevoel voor verhoudin gen en menselijkheid geschreven. Een boeiend ver haal la Cronin. jongeman en zijn heerszuchti ge oudere neef. die de voor uitgang van hun suikerplan tage tegenhoudt. (375 blz., f 16.90) Een verrassend boek is Zo als dc dingen zijn (uitgave Leopold. Den Haag). Paul Horgan tekent hierin fijnzin nig een kleine jongen in zijn ontmoeting met de wereld rondom hem. Hoe hij kennis maakt met goed en kwaad, angst en verboden begeerten, en dit alles ook in zichzelf ontdekt. (254 blz., 12.90). In zijn boek Journalist In Rood China (uitgave Bruna. Utrecht), geeft de Canadese journalist Charles Tavlor als bekwaam buitenlands cor respondent verantwoorde in formatie over-een land waar- Het >pook van de tempel, van wijlen dr. Robert van Gulik, de bekende China-ex pert. is een intrigerende de tective, waarin rechter Tie, bijgestaan door wachtmeester Hoeng Liang en Ma Joeng, nog heel wat moeite heeft met een schijnbaar oninteres sante onderwereldmoord, de mysterieuze verdwijning van het meisje Jade en met een gouddiefstal, gepleegd voor dat de -echter tot magistraat werd benoemd. Een tot verval geraakte tempel is het toneel van deze misdaden en hier worden ze ook opgelost, wanneer rechter Tie een sluwe val opzet, die de hoofdschuldige noodlottig wordt. Van dit gegeven maakte Van Gulik met zijn kennis van land en volk en met ver fijnde sfeertekening een boei ende roman, die men in één ruk uitleest. Met recht een Kramers Pocket-van-formaat, deze met elf tekeningen van de schrijver geïllustreerde uitgave van W. van Hoeve, Den Haag. (180 blz.. 8,90). over Kennis moeilijk te ver werven is. Dit door Pieter J. de Vink vertaalde relaas verscheen in de serie Zwarte Beert ies. '19? blz.. f2 50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11