GAULEITER' IN PRAAG? f1000," f2500,- f4000,- krant van FORMAAT Tsjechoslowakije wordt protectoraat AMRO-LENING Uit de iaagse hof geplukt Ministers verbannen Markt van nog niet peren is hersteld Geen protestbetoging maatschapsvissers Tsjeclioslowaaks volk koestert zijn doden f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Egyptische stem tegen ingrijpen Tochten met Kometa gaan niet door 9 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 (Van onze speciale verslaggever Link van Brnggen) PRAAG Op de plaats waar Maria Charouska door een Sowjetmitrailleur werd neergemaaid worden nog steeds bloemen gelegd. Auto's stoppen op het plein waar Beethoven zijn Waldsteinsonate schreef en op welks ruw plaveisel thans het portret ligt van een jonge moeder die, terugkerend van haar werk, door verdwaalde kogels werd geraakt. De Tsjecho- slowaken koesteren hun doden die als gevolg van de bezetting vielen. Het is misschien het enige dat ze op dit moment nog kunnen doen. De rode invallers, die hel kwaad van het imperialisme aan de kaak stellen, maar tegelijkertijd de sou- vereiniteit van een staat vernietigen hebben al een voorzichtig begin ge maakt met de uitvoering van de dwangmaatregelen die van Tsje choslowakije niet veel meer dan een protectoraat zullen maken. De Russische ambassadeur in Praag Tsjernovcnko moet als de stadhouder worden gezien, als de rijkscommissaris of de gauïeiter om het eens in Nazi-termen te zeggen. Het is overigens de vraag of deze van intriges beschuldigde diplomaat zijn machtige tussenpositie aal kunnen behouden. De Tsjechoslowaken schelden niet alleen op hem maar ook zijn Moskouse meesters. Hij zou een veel rooskleuriger beeld hebben geschil- 1 derd van de mogelijkheden welke in j het geknechte land bestonden om een I Novotny gezinde tegenregering te vormen. Wurgende hand De wurgende, door het Kremlin bestuurde hand grijpt overal in. Be halve in de ministeries gebeurt dit thans ook in de partij, het parlement en de regering. Het is alles nog maar een voor proefje van wat werkelijk komen gaat. Gevreesd wordt dat het Russische bestuursapparaat, dat naar Praag gezonden is er straks wel de gelijk in zal slagen de steun van de orthodoxe communisten in Tsje choslowakije te vindeb. De positie van de Praagse hervor mers is welhaast onmogelijk gewor den. Voeren ze de besluiten uit van het afgedwongen Moskouse akkoord dan krijgen ze het met hun volk aan de stok. Doen ze het tegenovergestel de, proberen ze er althans van af te wijken, dan knalt de' Russische sla venzweep. Dubcek zou zo zijn ingestort, dat hij in een zenuwinrichting is opgeno men. Een bevestiging van dit bericht kon ik gisteravond nergens krijgen. Ruim een week na de bezetting be vinden zich reeds 800 functionarissen van de Russische geheime dienst in het land. De sterkte van de Sow- jet-troepen wordt op 20 divisies geschat of wel een half miljoen man. In Praag zijn de tanks weliswaar uit het centrum verdwenen maar vlak eromheen zijn de afschuwelijke monsters gehergroepeerd. Bij alle grote steden worden 50 tanks gereed gehouden; bij alle klei ne tenminste 20. Het totaal aan ge pantserde Russische voertuigen wordt op liefst 6.000 stuks geschat. De artillerie die overal verdekt staat opgesteld heeft de loop van haar ka nonnen op de fabriekscomplexen ge richt, voor het geval de volksmilitie politieke amok mocht maken. Gordijn valt dicht Langzaam maar zeker wordt hier duidelijk wat de besluiten van Moskou voor Tsjechoslowakije zullen gaan betekenen: geen vrijheid meer van het woord, maar censuur op alle publiciteit; ongeldigverklaring van het veertiende partijcongres waarop de aanhangers van ex-president No votny door verlichte figuren vervan gen werden; verloochening van de li berale koers die zowel voor het poli tieke als het economische vlak was gaan gelden; het verbieden van alle politieke bewegingen anders dan de communistische partij. Kortom: het weer dichtvallen van het IJzeren Gordijn dat via de weg van het pro gressieve democratische socialisme op zij geschoven was. Er zijn nog geen kranten versche nen in Praag. Kennelijk wordt ge wacht op het waterdicht maken van de weer opgerichte knevelorganisatie Ivan het woord. Aangenomen wordt dat de meeste journalisten niet meer op hun post kunnen terugkeren. Hun plaats zal worden ingenomen door mensen die de leugens van de meester hoger achten dan de vrijheid van het geweten. Huichelachtig Hoe huichelachtig de Russen te werk gaan blijkt uit de opmerkingen jvan de plaatsvervanger van Tsjerr.o- venko tijdens een gisteren gehouden ambassadeursconferentie. De Westerse diplomaten protesteerden daar bij hem tegen het doorzoeken van hun wagens en die van hun personeel door de bezettende macht ..Wat op Tsjechoslowaaks grondge bied gebeurt", luidde het ontstellende antwoord, „is een Tsjechoslowaakse aangelegenheid". Nachtmerrie Zijn lange redevoering ten spijt kon ook Smrkovsky zijn volk geen greintje hoop geven. Het ontbreken van een garantie inzake het terug trekken van de troepen van het Warschau-pact is de zo op hun natio naliteit en souvereiniteit gestelde Tsjechoslowaken tot een nachtmerrie geworden. Wat eveneens verontrustend werkt Is het bezoek dat Dubcek gistermor gen aan president Svoboda heeft ge bracht. In z'n gezelschap bevonden zich Lenart de laatste premier on der Novotny en het voormalige lid van het Centrale Comité Piller. Bei den worden gezien als uitgesproken orthodoxe figuren. De angstige vraag die men stelt is of deze twee mannen opnieuw tot een hoge staatsfunctie worden geroepen om het lot van Tsjechoslowakije in handen te ne men. Genegeerd De bevolking blijft de Russische militairen negeren en zoveel mogelijk saboteren. Een door de sowjets beleg de uitvoering van volksdans en volksmuziek in Praag werd slechts door dertig Tsjechoslowaakse burgers bijgewoond. Dit ondanks het feit dat de bezetter luidsprekerwagens door de straten had laten rijden om de burgerij voor deze gratis voorstelling uit te nodigen. Gistermorgen heeft het Russische leger nog eens de nodige doden voor zijn rekening moeten nemen. Een door de Praagse straten patrouille rend pantservoertuig kwam op de linkerhelft van het wegdek terecht en reed daar tegen twee tegenliggers op. De droeve tol beliep acht Tsje choslowaken, die onderweg waren naar hun werk. De zender Moravië, die het in de laatste uitzending over de door het Kremlin aangeklaagde Tsjechoslo- Waakse politici had, is dood. Hij ver dween gisteren plotseling uit de ether en is daar sindsdien niet terug gekeerd. De moedige commentatoren en nieuwslezers van de vrijheidszenders hebben hun illegale werkzaamheden nu bijna allen gestaakt. In Praag noemt men dit de consequentie van de steun die aan Dubcek en de zijnen wordt verleend. (Vervolg van pag. 1) President Svoboda zou gisteren door de stad zijn gereden om met kleine groepjes mensen te praten en hen begrip te vragen voor de situatie. Smrkovsky zou gisteren een bewogen beroep op de Nationale Vergadering hebben gedaan om de overeenkomst met Moskou te aanvaarden, ofschoon hij de Russen beschuldigde deze reeds te hebben gebroken door de regeringsgebouwen niet te ontruimen. Zenders Dc leden van het oude en nieuwe centrale comité van de commu nistische partij in Praag zullen trach ten de kwestie te regelen van de wet tigheid van het eerste bijzondere con gres van de partij op 22 augustus. Waarschijnlijk zullen nog voor het congres verscheidene hoge functiona rissen worden uitgeschakeld. Dit zou gelden voor voorstanders van de in terventie enerzijds en voor onvoor waardelijke aanhangers van Dubcek anderzijds. Vrijwel alle ondergrondse zenders zouden uit de ether zijn verdwenen. Tsjechoslowaakse legereenheden zou den bevel hebben gekregen beslag te leggen op de apparatuur van de on dergrondse radiostations. Zij willen kennelijk voorkomen dat dit gebeurt door de Russen. Volgens de laatste berichten zou den de eisen van Moskou aan Praag onder meer bevatten de uitwijzing van enige buitenlandse corresponden ten, geen straffen voor collaborateurs en verbanning van enige ministers, onder wie de minister van buiten landse zaken Jiri Ha.iek. De nuchterheid begint in Tsje choslowakije de overhand te krijgen. Jeugdorganisaties in Praag hebben meegedeeld, dat zij geen nieuwe de monstraties zullen steunen, omdat deze zouden kunnen leiden tot bloed vergieten. De inderhaast (vanwege de ge beurtenissen in haar land) ge trouwde Tsjechische onderwijze res Michaela Novakova (23) zal naar haar land terugkeren om zich over een jaar definitief bij haar man te voegen: de 24-jarige Peter Swinkels uit Eindhoven. Vele Tsjechische landgenoten, die in Nederland verblijven, hebben Michaela brieven voor hun familie thuis gestuurd, die ze allemaal mee zal nemen. Door haar huwelijk is Michaela nu Nederlandse geworden. tenschappen in Praag houdt' in ieder geval een aanwijzing in voor datgene wat de Russen van plan zijn. Buiten staanders worden er niet meer in toegelaten. Elke Tsjechoslpwaak die zich aan- i meldt voor een entree dient zich te- j genover een Sowjet-wacht te legiti- meren, terwijl in elke kamer een met I een machinepistool gewapende mili tair op wacht staat. (Van een medewerker) ROTTERDAM Sinds woensdag is er op de Nederlandse fruitveilin gen sprake van een perencrisis op grond van de EEG bepalingen. De veilingen kopen de peren van hun le den tegen door de EEG vastgestel de prijzen. Woensdag en donderdag werden in ons land reeds honderdduizenden ki lo's peren uit de markt genomen. Bij de belangrijke fruitveilingen ging het om hoeveelheden van onge veer 50 ton per dag. De uit de markt genomen peren gelegen, dat wil zeggen totdat er een algeheel marktherstel is ingetreden. Wanneer dat zal zijn, valt op het ogenblik nog niet te zeggen. De mo gelijkheid bestaat dat er per 1 sep tember nieuwe ophoud en vergoe- dingsprijzen zullen worden vast gesteld. Kamervragen over Rudi Dutschke DEN HAAG Het Tweede Ka- Nieu we wig Hetzelfde geldt eigenlijk voor de afdelingen van de communistische partij. Aan de ene kant stelt men zich teweer tegen het Moskouse ak koord aan de andere kant betuigt men zijn trouw aan de verslagen Praagse hervormers. De bezetting van het gebouw van de akademie van we- Hct Kremlin is er in ieder geval in geslaagd lussen de Tsjechen en de Slowaken een nieuwe wig te drijven. De Slowaakse communistische partij die in Bratislawa vergaderde, heeft de Russische eis overgenomen dat het veertiende partijcongres met andere woorden: dc huidige sa menstelling van het centrale comité ongeldig wordt verklaard. De Tsjechen zijn razend geworden, maar misschien is het wel een tac tische zet van de Praagse hervormers Dubcek is ten slotte een Slowaak om de onterende nederlaag in Moskou nog enigszins te verzachten. moeten worden bestemd voor vee- merlid voor de PvdA mevrouw mr. voer of worden vernietigd. j H. Singer-Dekker heeft minister Po- Financiering lak van justitie gevraagd of het waar r.o m I is- dat studentenleider Rudi Dutschke i door het Centraal Bureau ^/an de j 3'S, W™s'e "«mdeling is gesig- Tuinbouwvetlingen die op haar beurt Zij wü, bij bevestigende weer 90 pet. van de uitbetaalde ver goeding terug krijgt uit het Land bouwfonds van de EEG. De vergoedingsprijzen die via het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen worden uitbetaald zijn ge baseerd op klasse II kwaliteit. Ook in België wordt, in overleg met het Ver- j bond van Tuinbouwveilingen, een j dergelijke regeling toegepast. Ook in j dit land is een perencrisis. Daar krij- gen de telers een vergoeding die ge lijk is aan die in ons land. De crisis duurt totdat bij een van de fruitveilingen Utrecht. Zwaag of Geldermalsen de gemiddelde prijs, gedurende drie achtereenvolgende dagen boven f 28,40 per 100 kg heeft wil, bij bevestigende beant woording. graag weten wat dit pre cies inhoudt en waarom dit signale ment is gebeurd. voor u: De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zing en noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 118,37=f 2840,88. Dat 'is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p.m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39=f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Èen uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Na gesprek met minister Roolvink IV J door Heel moeizaam tilt de dag zich uit de grijze watten. Het ruikt naar chrysanten en tussen de paarse bel len van de fuchsia glinstert een zil verig web. De wingerd hangt rood aan de muur en pronkt naar de bruinver- doffende kastanje en de gelende wilgen. De herfst staat in het land. Lijkt het nu zo of is het zo. dat de seizoenen anders verlopen dan vroe ger? De laatste augustus, de 31ste, is in mijn herinnering en eigenlijk nu nog Koninginnedag. Zoals 1 januari Nieuwjaar is. Maar die Koninginnedag was een snikhete zomerdag met een blakend groen veld waar we in een lange optocht naar toe trokken. De jon gens bestreden elkaar in het zaklo- pen en de meisjes mochten blok- jesrapen. Het was een dag met ijs en limo nade en daar bovenop lollies, waar je misselijk van werd,wat je echter nooit zou willen toegeven. De avond kwam met zachte ver koeling en dan liepen we in onze lampionoptocht, de kaarsjes flakke rend in de bonte omhulsels. Het kon niet regenen op die dag. Verbeeld ik met het allemaal dat het eens zo geweest is? De blauwe hemel en de groene bossen in augustus in plaats van de grijze damp en het brons met de rode lijsterbestrossen ertussen. Zouden de seizoenen zachtjes ver glijden met een zomerse mei en een herfst in augustus? Je weet het niet meer. Tenslotte Warreling staan in de bloemenwinkel de lelie tjes van dalen ook zusterlijk naast de cyclamen en in de groentewinkel zoek je al even vergeefs naar een rangorde der jaargetijden. Bij de bakker kan ik oliebollen krijgen en als ik met Sinterklaas een ijstaart op tafel wil brengen, is dat geen moeite. De wintermode vertoont mouwlo ze japonnen en van de zomer was I het up-to-date om polslange mou- vandaag en wat is morgen dan nog! wen te hebben. Het wirrelwarrelt nu helemaal en zonder duidelijke kalender met elke dag een blaadje afscheuren is er geen touw meer aan vast te knopen. Wie weet of we ons straks in sep tember niet zullen verbeelden in au gustus te leven of schaatsen op Prinsjesdag. In ieder geval kan ik me nu le vendig indenken hoe het mogelijK is. dat een belangrijk man die een belangrijke lezing op een belang rijke vergadering moest houden, niet kwam opdagen. Men belde zijn huis en kreeg er geen gehoor. In doffe ellende sleepte de bijeenkomst voort met surrogaat belangrijkheden. Men fluisterde de vreselijkste veronderstellingen. Toen eindelijk zijn huis gehoor gaf, lang na de afloop der vergade ring, maar de president was blijven volhouden, kwam de grote baas zelf aan de lijn. En riep, toen hij de hem bekende stem hoorde: „Wat kom je me storen, ik zit net mijn lezing voor morgen te prepareren.." Nu ja, als zomer herfst is, wat is (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De voorge nomen massale protestdemon stratie van de zogenaamde I maatschapsvissers naar het I regeringscentrum in Den Haag gaat vrijwel zeker niet door. Dit is het resultaat van een bespreking, die een delegatie van de maatschapsvissers gis termiddag met minister Rool vink van sociale zaken had. De maatschapsvissers hebben een unieke vorm van winstdeling, name lijk dat zowel elk bemanningslid als de schipper-eigenaar een gelijk deel van de winst ontvangen. Als er geen opbrengst is. ontvangt de bemanning geen geld. Niettemin heeft deze rege ling de maatschapsvissers in het ver leden nooit windeieren gelegd en hun jaarlijkse inkomen is gemiddeld 100 pet. hoger dan dat van vissers die onder c.a.o.-contract varen. Volgende week dinsdag wordt in de Tweede Kamer het wetsontwerp minimumloon en vakantietoeslag be handeld. Als deze wet wordt aange nomen, worden de maatschapsvissers als werkgever en werknemer tegen over elkaar geplaatst en dit zou fu neste gevolgen voor het systeem heb ben. Begrip minister De heer K. Hoekstra van de Neder landse Vissersbond, dr. H. A. H. Boelmans-Kranenburg van de stich ting voor de Nederlandse visserij alsmede vertegenwoordigers van de IJsselmeer vissers en Zeeuwse vissers hebben gistermiddag een gesprek met minister Roolvink gehad. Zij hebben de bewindsman uitvoerig het systeem van de maatschapsvisserij uitgelegd en de voordelen ervan benadrukt. De delegatie-leden waren van me ning, dat de minister begrip heeft gekregen voor de situatie en gezien deze ervaring zullen de delegatiele den het hoofdbestuur van hun bon den adviseren de demonstratie niet door te laten gaan. Men vertrouwt dat zowel de mi nister als de Kamerleden de belangen van de 3000 maatschapsvissers zullen onderkennen. Zoals bekend, waren de vissersbon den aanvankelijk van plan met 250 kotters naar Scheveningen te komen om daarna te voet vanaf de haven in demonstratieve optocht naar Het Binnenhof te lopen om een petitie te overhandigen. CAIRO De hoofdredacteur van een Egyptisch dagblad en vriend van Nasser heeft de Russische interventie in Tsjechoslowakije veroordeeld. „Als de leiding van Tsjechoslowa kije tot bepaalde conclusies inzake de toepassing van het communisme is gekomen is het haar goed recht een eigen weg te volgen. Dit geldt temeer wanneer de meerderheid van het volk achter die weg staat. Gaat men ervan uit dat het com munisme zelf in Tsjechoslowakije in gevaar was. wat erop neer komt dat de communistische partij niet in staat was leiding te geven aan het volk. dan mocht men het volk het com munisme niet met militaire macht opleggen." De hoofdredacteur van het semi-officiële blad onderstreept, dat dit zijn persoonlijke mening is. ANTWERPEN De Rus sische draagvleugelboot „Ko meta" ligt onder politiebewaking in Antwerpen. De rondvaart- rederij „Flandria" heeft de ex cursies die er mee op het pro gramma stonden afgelast. De Belgische rederij heeft laten weten dat men geen belangstel ling meer heeft voor deze draag vleugelboot. Enkele weken geleden heeft de „Kometa" demonstratie-vaarten ge maakt tussen Vlissingen en Antwer pen. Bovendien werden voor een groot aantal genodigden dc mogelijk heden van deze boot in Rotterdam uitvoerig getoond. Het is duidelijk dat deze gang van zaken een direct gevolg is van de toestand in Tsjechoslowakije. De re ceptie. die Intourtst dinsdag aan boord van de draagvleugelboot zou geven, werd afgelast. Men was daar toe genoodzaakt omdat diverse reisbureaus hadden laten weten niet te zullen komen. Het Is op dit mo ment nog niet duidelijk wat er met de „Kometa" gaat gebeuren. Vrijlating politici de in Kongo KINS JAS A President Moboetoe van Kongo heeft dc vrijlating van alle politieke gevangenen bevolen. Dit zou betekenen, dat ook Gode- froid Moencngo. minister van binnen landse zaken van de regering-Tsjom- be. in vrijheid zal worden gesteld. Moenongo werd in juli 1967, na de opstand van de huurlingen, gear resteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9