Grootse Leidato biedt voor ieder heel wat Afscheid van W. A. Kosten WINIIHIET DRAAIBOEKj Toen het licht uitviel' speelse en charmante film Zevende tentoonstelling in nieuwe stijl Morgen inschrijving voor uitdeling op drie oktober N. Langezaal 40 jaar bij Sijthoff an alles Verhoging wedden Leidse wethouders Intrede ds. Poort in Boshuizerwijk Penning voor Amerikaanse hoogleraar I oor lichting WUWl LWDSf COURANT 3 VRIJDAG 30 AUGUfTWI LEIDEN Morgen is de inschrij ving voor de uitdeling van haring LEIDEN Vanmiddag heeft de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen de zevende Leidato hiiishoudshoiv-Leidendie haar tenten voor een week op het Schuttersveld heeft opgeslagenmet enige plechtigheid geopend. De Leidato LEIdse Detail* handel en AmbaehtstenTOonstelling werd voor de eerste maal in 1952 gehouden en werd herhaald in de twee volgende jaren. Van 1955 tot en met 1963 liet men verstek gaan maar in 1964 stonden de poorten van de Stadsgehoorzaal weer voor deze manifestatie open. Naar de organisatoren verklaren heeft de Leidato veel goodwill gekweekt voor de Middenstand uit Leiden en omgeving. Behalve de verkoop op de show zelf, moet de nmcerking van de tentoonstelling *eker niet worden onderschat. Men groeide met de jaren de Stads gehoorzaal uit, tvaar slechts 1400 m2 beschikbaar was. Dit jaar heeft men dan een grote hal van ongeveer 100 bij 40 meter op het Schut tersveld opgesteld (zeg vooral niet dat het een „tent" is) met een vloeroppervlakte van niet minder dan 4000 m'2 dus. Die vergroting bleek geen sprong in het duistei te zijn, want ook deze ruimte is vlot verkochten er moesten zelfs nog aanvragers worden afgewezen. De zevende Leidato is dus waarlijk een Leidato nieuwe stijl. Het lijkt een complete kermis, maar dan een kermis zonder de ge bruikelijke vermakelijkheden, wan neer men de artiesten die er gaan optreden tenminste niet als kermis vermakelijkheden wil beschouwen. Voor de grote hallen is een plant soen ingericht, compleet met vijver en barokke tuinbeeldjes. die het zakelijke karakter een beetje moe ten verdoezelen. Van dit strak-za- kelijke krijgt men ook nog niet de LEIDEN Vanmorgen werd bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschap pij N.V., het feit gevierd dat de heer N. Langezaal jr 40 jaar ver bonden was aan het Drukkerijbe drijf. Tijdens een samenkomst me moreerde de heer G. de Flines, di recteur, de grote verdiensten van deze zo ervaren jubilaris. De heer Langezaal trad op 20- jarige leeftijd in dienst als gedi plomeerd zetter. Al spoedig werd hij gieter, een functie die hij zou blijven uitoefenen. Naast zijn werk zag de heer Langezaal kans om vele belangrijke functies in het openbare leven in te nemen. Zo was hij jarenlang lid van de ge meenteraad en de Kamer van Koop handel. Momenteel is hij hoofdbe stuurslid van de Algemene Neder landse Grafische Bond en maakt hij deel uit van de onderhandelings commissie voor de CAO in deze be drijfstak. Hij is binnen het bedrijf een zeer gewaardeerd lid van de Ondernemingsraad. Namens de Personeelsvereniging «n de Ondernemingsraad werden hem bloemen en attenties aange boden. indruk bij het betreden van de hal waar een zeer kunstzinnige entree is gemaakt van kostbaar bloembind- werk in moderne, maar niet al te bi zarre opstelling. Kostbare orchi deeën staan er in hun exotische schoonheid opgesteld door de artis tieke zorgen van het bloemisterij- bedrijf Mulder. Maar dan komt men ook echt in de business. Een groot en be kend Amerikaans warenhuis lan ceerde jaren geleden eens de slag zin „U kunt hier alles vinden, be halve een witte olifant". Wel, een witte olifant is er natuurlijk ook op de Leidato niet maar ver der is er wel zo goed als alles wat in het dagelijkse leven in een huishouden nodig is. Het voert vanzelfsprekend te ver om alle standhouders .te noemen. Er zijn er te veel en dan zou het een te dorre opsomming worden. En verbeeld je, dat we er ongelukkier- wijze een zouden vergeten. Maar er is dan ook werkelijk van alles te zien. van radio en tv met alle aanverwante zaken tot meube len, bedden en tapij-ten. Van wasma chines, koelkasten en vatenwassers tot de kleinere en kleinste huishou delijke apparaten. Er is speelgoed van het goedkoopste tot kostbare elektrische spoorwegen en autoren banen. Verlichtingsapparaturen zijn er te kust en te keur en in alle vormen en formaten. Een combinatie van zg. warme bakkers heeft een stand ingericht met een volledige elektrische bak kerij, maar ook is er een „koude" puddingfabrikant aanwezig, die dit nagerecht kant en klaar levert. Er Wat we niet mogen vergeten, is de aantrekkelijke voorlichtings stand van de gemeente Leiden, waar vier facetten van het ste delijke openbare leven uit de doe ken worden gedaan: de vaarweg om Leiden, de plantsoenendienst, de veemarkt-sporthal, en de nieu we Merenwijk. Op voorlichtings- gebied werkt ook een tweetal Leidse bladen, die broederlijk verenigd gebruik maken van één stand. Het zijn de L.C. en de N.L.C. De lezer ziet het dus wel, er is voor ieder wat en voor ruime zowel als krappe beurzen. Men moet dat allemaal zelf maar gaan zien en is men vermoeid van het lopen en kij ken. een kop koffie of een fris drankje is er in het ruime restau rant met grote bar ook nog te ge bruiken. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Overleden: C Segaar, 80 jaar, vrouw; A van der Kwast, 90 jaar, weduwe van J Steenvoort; A Marinus, 61 jaar, vrouw. Geboren: Maria Johanna dr v J H HageVi en J P van Dam; Ingrid Anna Maria Engelina dr v T A L M Ver beek en M C van Stralen; Brenda- lina Geertruida Maria dr v J S Hoo- genboom en G M Mauriks; Arthur Pieter Andries zn v J Spaargaren en S H Ramp; Francisca dr v P F Scheepmaker en H Lous; Rémi Guy Jules zn v G J A Caron en M C A Turk; Tariq zn v W Shadid en M A Sammy; Cornelis zn v T Ouwehand en C van Duijn; Robert zn v R van der Zeeuw en S M L Baart. Gehuwd: R de Roo en J W Mulder; R F Sipkes en W A M Kroone; C J Timmers en E van der Vijver; P Vro lijk en G J Stouten; R Holswilder en P J Ouwerkerk; T N Tettero en H J M Jungschlager; T van Dijk en J van der Ende. LEIDEN De burgemeester heeft de raad voorgesteld de wedden van de wethouders met ingang van 1 januari j.L te verhogen tot het door GG.S. aangegeven maximum voor de categorie gemeenten van 100.000 tot 125.000 inwoners. In de begro ting voor 1968 werd de wedde vast gesteld op f 30.100 per jaar; dit be drag wordt nu met enkele duizenden guldens verhoogd als de raad ak koord gaat met het voorstel. Stremming treinverkeer Alphen—Leiden LEIDEN Het treinverkeer op de lijn Alphen aan den RijnLeiden is gistermiddag vijf kwartier gestremd geweest. De stremming werd veroor zaakt doordat het schip „de Vijf Ge broeders" klem zat onder de ver- keersbrug over het Galgewater. Het schip liet ook de spoorbrug over dit water niet vrij. De treinen uit de richting Utrecht reden tot LeidenLammenschans. Tussen Lammenschans en station reden bussen. LEIDEN Ds Joh. Poort is voor nemens omstreeks half september zijn intrede te doen als predikant van de herv. wijkgemeente Boshui zerwijk. Hij zal dan de wijkgemeente Kooiwijk verlaten. Ds. Poort wordt de opvQlger van ds. H. Bouter, die naar Hilversum vertrok. LEIDEN Prof. dr. M. H. Cottle heeft vanmiddag uit handen van rec tor magnificus prof. dr. P. Munten dam de penning der Leidse universi teit ontvangen. De uitreiking ge- achiedde in de senaatskamer. De penning werd prof. Cottle, hoog leraar in de keel-, neus- en oorziek ten aan de Chicago Medical School, toegekend op grond van zijn grote activiteiten ontplooid op het gebied van de rhinologie in samenwerking met de Leidse keel-, neus- en oor- heelkundige kliniek. illlllilU zijn boeken en aanverwante zaken. Er is een autoshop en er zijn spiri tualiën, zaken overigens die zich niet zo goed met elkaar laten rij men. Fototoestellen van allerlei soort, zelfs een apparaat waarmee men automatisch het verloop bv van een ontluikende bloem kan fo tograferen. Naaimachines en com plete keukenuitrustingen, bromfiet sen en buitenboordmotoren, schoe nen. steenkolen en oüe, kinderwa gens, baby-artikelen en curiosa. En dan zullen wij bij ons eerste bezoek nog wel artikelen over het hoofd hebben gezien. Gevonden voorwerpen LEIDEN Gevonden zijn: heren- bril. sleutels, damestasje, badlaken, badbroek. loonzakje, bankbiljetten, rijwieltas. armband, kinderschoentje, fotolenzen, autocontactsleutels, cor set. stalen strop met hangsloten, das speld. damesparaplu. damesporte monnee. vulpen, hondenpenning, wandelwagentje, herenpolshorloge, koffertje. herenregenjas, oorbel, duimstok, broche (goud), jongens jas. truitje, autostep, damespolshor loge. gitaar, herenlaars, ketting, kin derjasje, kinderbril, aktetas, wind jack, koffertje, kruisje, herenbroek, kogellagers, rugzak inh. gereedschap, ladder, ring. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwstraat 8. ingang poort op woensdag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. en wittebrood op 3 oktober 's mid dags van 4 tot 8 uur in Den Burcht, Ingang Burgsteeg. Onder degenen, die zich laten in schrijven zijn er die dit al tientallen jaren doen, uit gevoel voor traditie en omdat zij begrepen hebben hoe belangrijk het is dit deel van de her denking van Leidens ontzet in stand te houden. Het gaat immers om een symbo lische herhaling van de gebeurtenis sen uit 1574, toen de Watergeuzen van admiraal Boisot met hun plat boomde vaartuigen over het onder gelopen land de stad konden be reiken en de uitgehongerde bevol king spijzigden met haring en brood. Aan de hand van de inschrijvin gen heeft men kunnen vaststellen, dat de aanmeldingen komen uit alle delen van de stad. Vorig jaar werd de feestgave aan 7.000 personen ver strekt, uit alle lagen van de bevol king. zoals ook in 1574 jong en oud, arm en rijk gelijkelijk van de goede gaven van de bevrijder? mochten profiteren. De broden en de haringen die wor den uitgedeeld, zijn van uitstekend» kwaliteit. De haringen zijn tegen woordig tevoren ontzouten. Men kan ze terstond eten. LEIDEN Meer dan driehon- dervijftig mensen hebben gister middag in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal de scheidende waarnemend brandweercomman dant W. AKosten en zijn gezins leden de hand gedrukt. Zelf was de heer Kosten, die in Oegstgeest gaat wonen en in Amsterdam een functie heeft aanvaard in het par ticuliere bedrijfsleven, het opge wekte middelpunt van de feeste lijke bijeenkomst. De grote verscheidenheid van de receptiegangers bewees dat de heer Kosten (sinds 1945 bij de Leidse brandweer werkzaam) zich vele vrienden heeft gemaakt. Onder de receptiegangers waren burgemees ters, wethouders, hoogleraren, brandweercommandanten uit omlig gende plaatsen, hoofden van dienst, raadsleden en directeuren van be drijven. Van de laatstgenoemde ca tegorie hebben verscheidenen de heer Kosten „in de nood" leren ken nen en zo was het dan ook niet toe vallig, dat ook de directie van Sik- kens was vertegenwoordigd op deze afscheidsreceptie. Maandagochtend, als de heer A. C. Broeshart tot commandant van de brandweer wordt geïnstalleerd, wordt officieel afscheid van de heer Kosten genomen. Gistermiddag wer den geen toespraken gehouden. Wel werden cadeaus aangeboden. jj^l II» jl ~jj j|^ Jj^J VVA/^WWVWkAAA'^ywMU«vu^WAAAAAAAAAftAAAAAAAAAAAAAA*\AAAAAAAftyWNAAAAAW\AAAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfl«MAAAAAAAAAAAAAAAAAA* Trianon un net zich aanzien dat de plotselinge verduistering van New York door een kabelbreuk een dankbaar thema was om er een film van te maken. KV/nu de film is er: „Where were you when the lights went out?" met Hollytvood-ac- trice Doris Day als hoofdrolspeel ster. Hy Averbach heeft voor de regie getekend. Het is een amusante, speelse en charmante film geworden, die de aandacht weet vast te houden. Wat gebeurt er als 's avonds tijdens het spitsuur in een wereldstad de elek triciteit uitvalt? De lift weigert dienst in een wol kenkrabber, waarin zich de leden van de raad van commissarissen van een groot bedrijf bevinden. Voeren zij in de aandeelhou ders-vergadering het hoogste woord, in de lift blijken het ook maar klei ne jongens te zijn. De man die zich elektrisch scheert zoekt in de kast naar zijn oude scheerkwast. Op het station heerst een ware chaos. De reizigers neste len zich op de trappen en de per rons en klagen steen en been. Na enkele uren begint het gezellig te worden. Men beseft op elkaar aangewezen te zijn en de lange nacht wordt bekort met communi- ty-singing. Doris Day wordt als de hoofd rolspeelster in een Broadway-revue in het donker gezet en keert langs niet-verlichte straten naar huis te rug. Haar wacht de teleurstelling dat haar echtgenoot (Patrick O'Neal) met een andere vrouw in de flat is. En dan is er een tweede verhaal in de film: de diefstal van enkele miljoentjes. Robert Morse heeft dat op zijn geweten. Als de echtgenoot van Doris Day zijn vrouw en deze dief aantreft in zijn bungalow ko men er vragen. Deze hele gang van zaken is ech ter koren op de molen van manager Terry Thomas die het filmster-hu welijk kapot wil maken, opdat Do- ris weer een contract voor enkele films zal tekenen. Hoe het allemaal afloopt? Het is beter dat niet te verklappen. (Amusant) The young one CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur). Het is een heel andere Luis Bunuel dan die van „Viridiana". die men in de film „The young one" leert kennen. Het zelfde vakmanschap is aan het woord, dezelfde levensvisie wellicht ook (de liefde voor het leven), maar de verbittering, het neerhalen van het heilige, zoals in ..Viridiana" is hier achterwege gebleven. Men zou haast kunnen spreken van een blij moedige Bunuel „The young one" is een fijnzinni ge film, waarin het probleem van de puberteit, van de verhouding manvrouw, van blankeneger op een verrassend-originele wijze aan de orde is gesteld. Slechts waar het Evangelie gehoorzaamd wordt, kan de eeuwige strijd van de machtigen tegen de machtelozen worden omge zet in'een vrede, die het leven leef baar maakt. (Verrassend) Bruggehoofd Bench Red" LIDO Cornel Wilde, die naast produktie en regie ook nog als ka pitein MacDonald de hoofdrol speelt in de film Bruggehoofd „Beach Red", heeft geprobeerd een oorlogsfilm te maken, waarin de zaken nu eens niet zwart-wit worden gesteld. Daarin is hij redelijk goed geslaagd. De Ame rikanen. die vechten in de Pacific- oorlog zijn geen helden en de Japan ners zijn niet allemaal schurken. In feite zijn het potentiële moordenaars, die schieten onder het motto: hij er aan of ik eraan. In niets verhullende beelden heeft regisseur Wilde een keiharde strijd in beeld gebracht, waarvoor voor alles instructies bestaan behalve voor het sterven, zoals ergens wordt gezegd. Alle geijkte figuren zijn aanwezig: de harde beroepssergeant, die tegen de wil van zijn kapitein zijn sadisme uitleeft door gewonde Japanners de armen te breken, de kapitein, die voor alles twijfelt aan de zin van geweld en oorlog en het moreel van zijn jongens hoog moet houden en de vrij naïeve soldaat Cliff (gespeeld oor Patrick Wolfe).) die voor zichzelf heeft uitgemaakt, dat als hij moet sterven, dat dan maar door de kogel moet gebeuren. In kleurige beelden, die meestal fel en soms ingetogen zijn, ziet men de soldaten, vaak net 18 jaar, bij bosjes sneuvelen. Ook de vermink ten worden niet vergeten, die met een afgeschoten arm of kapotgescho ten duim de strijd proberen voort te zetten. Tussen de gevechtsscènes door heeft de regisseur beelden inge last uit gelukkiger dagen, toen de soldaten gewoon huisvaders waren, die hun vrouw beminden en met de kinderen speelden. Ook hier heeft hij zich niet beperkt tot de Ameri kaanse huisgezinnen. De verdienste van de film Brugge hoofd „Beach Red" is, dat ondanks de soms wat sentimenteel aandoende scènes, zoals die waarin een gewonde Amerikaanse een op sterven liggende Japanner zijn veldfles met water toegooit, wat overigens best kan zijn gebeurd, de zinloosheid van een to tale vernietigingsoorlog overtuigend in beeld is gebracht. Anti-oorlogsfilm Terugkeer van de wreker REX Aan de Mexicaanse grens is het in de „Terugkeer van de wre ker" weer niet pluis. Trouwens an ders zou hij niet terugkeren, want zo n vrolijk oord is het nu bepaald niet. Het is weer Robert Taylor, die zonodig de snelle schieter moet uit hangen. Uit de gevangenis ontslagen zit hij er eentje net zo lang achter na tot de film lang genoeg is om aan een eind te komen. Dat is dan uiteraard een dodelijk eind. (Pang—pang) Liefdesspel REX (alleen vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) Onder regie van Alfred Weidenmann heeft de Duitse filmindustrie ook een „La Ronde" gemaakt. Topsterren als Hildegard Knef, Nadja Tiller, Lili Palmer, Pe ter van Eyck en Paul Hubschmid spelen de ongeoorloofde liefde in vele verhoudingen en in tal van si tuaties. Het spirituele, dat de Franse film kenmerkt, ontbreekt grotendeels. Typisch Duitse trekjes wekken soms de lachlust op, waarbij men zich afvraagt of het opzettelijk of in ar geloosheid zo werd opgenomen. (Liefde op z"n Duits) Prolongaties LUXOR „Ik ben nieuwsgierig". Gevoelig psychodrama van Vilgot Sjöman, een leerling van Ingmar Bergman. Hoewel de artistieke waarde van de film die van Berg mans oeuvre lang niet haalt, dwingt hij door zijn bewogenheid en de si nistere benadering van de heden daagse opvattingen tot nadenken. Tweede week. CAMERA „Le gendarme de St. Tropez". Gezellige lachfilm met in de hoofdrol de befaamde Franse ko miek Louis de Funes. Tweede week. STUDIO „Samen uit. samen thuis". Plezierige komedie met Bourvil en Louis de Funés Sn de hoofdrollen. Negende week. Doris Day. stralend middel punt in een duistere stad. Beeld uit de film Wat deed je toen het licht uitviel?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3